72 DE GROEIENDE HOP HEI' PLUKKEN der andere hopstreken geschiedt, wordt In de processie van I lalf-Oogst wordt er in zekere dorpen rondom den pelgrimsstaf van het Sint-Rochusbecld een schccrrank vroege bellen gedraaid om den zegen van de Heiligen over de hoplochtingcn te bekomen. Grootc boeren hadden ccnigc kuilen zeer vroege hop om de eer te hebben de schccrrank te offeren voor her Sint-Rochusbecld. (Mcldcrt, Moorscl, Pamcl, Hekelgcm...) In menige gemeente (o.a. Erembodegem, Esschene) bestond er des tijds eene vereeniging van hopplantcrs onder bescherming van Sint-Roclnis de medaillon die de leden behaalden in de prijskampen voor schooncn pluk, die de Hopneering van zkalst inrichtte (in de jaren 1825 reeds en later...) werden in de kerk aan Sint-Rochus geofferd De schoone Septembermaand brengt den pluktijd mede, een grootste bezigheden van ons boerenjaar Na O. L. Vrouwdag begint de pluktijd of Na den achtsten begint de pluktijd (Algemeen). In Opwijk zegt men Na Lcbhcekkcnnis begint men te plukken (eerste 'Zondag van September). In tegenstelling met wat in Betrekkelijk den groei der hop bestaan de volgende spreuken Met den 7 Mei moet de hop 7 voet aan den staak zijn (Strijthem). Met Sint jan moet de hop halfstaak zijn is eene algemecne Bra- bantsche spreuk. Met Sint jan halfstaak, en hier en daar een uit (Sint Ulriks-Kapellc)Als de hop met Sint jan half staak is en ccnigc uit, vollen oogst» (Wanibeck) «Met Smt-Jan halfstaak. maar beter boven» (Molhem) «Met Sint-Jan halt op (ofwel) halv'hop» (Assche). Soms voegt men er bij En met Sint-Pictcr moet de hop uit zipi (tot boven den staak gewassen). Tc Sint-Jan halfstaak is volle hop te Sint-Jan aan staak, is halv'hop (Pamcl) (aan staak, is hop pas aangebonden). Als de hop met Erembodegem (d.i. met E. Kermis) aan staak is, kan men nog half opbrengst hebben is zij halfstaak. dan kan zij nog heel goed op groeien (Hekelgcm) Erembodegem kermis valt 's Zondags na Smt-Jan. De hop te Aalstkennis (1" Zondag van Juli) staak int, belooft een volle hopwas (Hekelgcm)» Doch, deze wiens hop achteruit is, zal zich gelaten troosten met de spreuk 'Ne late was, is 'ncn bcllevvas geeft veel bellen Tcralfenc).

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 5