er altijd het handje nog niet Wambeek spotte men dan ’t was geen van een tal- stopnaald werd langs bui- langen draad kan men er allerhande grappen uitgestoken. De pluksters waren er bijzonder slachtoffers van. Op den zolder, die hun voor gemeenschappelijke slaapplaats diende, vonden ze regelmatig een beet, uitgchold in vorm van doodshoofd, met een brandend kaarsken in, een strooien man onder de dekens of andere vervaarlijke voorwerpen. Aan het venster werd klopperkcn gespeeld een ten in het raam gestoken tegen de ruit, met een Viel een kermis onder den pluktijd, dan ging de boer met heel zijn plukkersvolk naar het dorp om ze te trakteeren en kleine eer voor de Ganzendonckcn der streek, gevolgd te zijn rijke bende plukkers. Op de plukbank wordt er veel verteld en veel gezongen. De pluk tijd was een rijke tijd voor de folklorcvcrzamclaars. Pol de Mout en Alfons De Cock, beiden uit de Brabantsche hopstreck. wisten het wel. Men geeft raadsels op, enz Er wordt ook gezamenlijk het rozenhoedje gebeden. liet vertellen der Vlaandcrsche plukkers heeft voorzeker invloed ge had op de gesprokene letterkundeder Brabantsche folklore. De gru welijkste vertellingen, die van spoken en klcuddcns, vertelde men liefst 's avonds, om de pluksters zoo 'n schrik aan te jagen dat zij ’s nachts niet konden slapen. 's Avonds werden Och heeroch arme och God Wat zijn de Vlaaiidcraars zot. Ze komen naar Wambeek plukken, en trekken al de bcllckens in stukken. Ecns 't eten uit den mond gingen zij terug op de plukbank, waar om de gewoonte van het eten niet te verliezen, rond 10 uur, gelegenheid was om gebraden aardappels uit de zoeg (fornuis van den ast) en, half- namiddag, een appel of een peer gesnetst werd Plukken doet eten. Rond de jaren 60 trokken zij 6 stuivers per dag, in de jaren 70, 9 stuivers, en later 10 stuivers. 's Zondags gingen de plukkerssen dansen op het muziek van de harmonica, ofwel werd er in de ccnc of andere herberg eene muts of jak of voorschoot «afgebold». liet was een algemeen spreekwoord dat wie anders aan geen lief geraakte er met den pluktijd vier of vijf had. Men voegt er bij dat de vent, die naderhand zijn pinkster ging bezoeken in de Vlaanderen, geregeld met ccnc vracht slagen terug kwam. De Vlaanderaars die beginnelingen waren op de plukbank, hadden van weg om behoorlijk te plukken, en in

De Hopboer (1904-1984) | 1957 | | pagina 8