Biermadchen - München. ren, de Franken en de Zwaben. Vandaar, dat het moeilijk is om hen te onderwerpen aan een algemene karakteristiek, of het hoe en waarom te verklaren van de hardnekkigheid waarmee de Beier aan zijn oude gebrui ken en gewoonten vasthoudt. Kenmerkend voor hem is wel zijn liefde voor bonte en vrolijke kleuren in de typische klederdrachtde korte Ie ren broek voor de man, het keurslijfje voor de vrouw, de tooi met arends- veertjes of gemzenhaar in Opper Beieren, de lange rokken en de bruids kronen in het Frankische land en de Opper Palts, enz.de liefde voorts voor lied en dans (volksliederen, jodelen, dansen als de Schnaderhüpfel en Schuhplattler) en voor toneelspel (passiespelen van Oberammergau boerentoneel) en vooral niet in de laatste plaatshet feestvieren Het volk is religieus zelfs in de nietigste gehuchtjes zijn kerken bedevaarts plaatsen zijn over het ganse land verspreid en de meeste festiviteiten van het Beierse land zijn met een kerkdijk feest verbonden. Na het inschie ten van Kerstmis of het nieuwe jaar (vooral in Berchtesgaden) heeft men op Driekoningen het van huis tot huis trekken van de Sternsinger en voor de vastentijd komen voor de Fasching(carnaval) de meest fan tastische houten maskers voor de dagde maskerdansen zijn veelal van zeer oude oorsprong Verder kent dit land de Paasrittcn. de kleurige pro cessies op Sacramentsdag, de met dans en klederdracht verlevendigde ker kelijke inwijdingsfeesten, de merkwaardige Leonharditochten en tenslotte de mooie gebruiken van de Kersttijd, zoals de fraai gesneden kerststallen en -kribben, de Kerstmetten en de Stcfauiritten. In dit verband dienen ook de oogst- en wijnfeesten genoemd te worden, vooral in Noord Beieren, de aftocht van de versierde kudden van de bergweiden bij de komst van

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 4