om 58 een van ie Het gevolg van van We kunnen deze wederzijdse inwerking tussen de prijs en de voortbrengst in een schema aantonen als volgt prijsstijging produktiestijging -?*■ het aanbod stijgt prijsdaling ->• produk- tievermindering het aanbod daalt -prijsstijging. Speculatiedoeleinden. Wanneer de hop in de voortbren gende landen gestockeerd wordt of door enkele grote maatschap pijen opgekocht wordt en niet meer op de markt gebracht, is het aanbod in de handel sterk afgenomen zodat de prijs stijgt. De opkopers brengen daarna geleidelijk hun hop op de markt, zodat deze aan hoge prijzen verkocht wordt, wat een geweldig winstcijfer betekent. Deze vorm van speculatie treft men niet dikwijls aan on dat zeer grote kapitalen geïnvesteerd moeten worden. Er komen veel speculaties voor bij de handelaars, maar voor kleinere hoeveelheden die weinig invloed hebben op het aanbod of de vraag. Dergelijke speculaties gebeuren omdat de handelaar meent uit de komende prijsveranderingen voordeel te halen. op elkaar afgestemd zijn en het zelfs nooit kunnen. De produktie kan nooit gesynchroniseerd worden met de consumptie, omwille van de verschillende faktoren waarvan de produktie afhankelijk is. Het is voldoende dat men een droge en warme zomer kent de produktie door insektenschade sterk gereduceerd te zien. Het gevolg van zo'n weersgesteldheid is drievoudig groter bierverbruik een kleinere hopvoortbrengst de inleg nieuwe hopvelden. Is dit verschijnsel niet alleen op de Belgiscln markt waar te nemen maar eveneens in de andere produktiegebie- den, dan heeft dit tot gevolg dat de stocks van de voorgaande jaren uitgeput worden de vraag wordt groter, het aanbod is te klein volgens de vraag, de prijs stijgt. die onverwachte prijsstijging is natuurlijk een aanlegwoede van nieuwe hopvelden. De produktie wordt ver hoogd. Omgekeerd bij een zeer goede oogst heeft men een over grote voortbrengst, veel te groot voor de vraag van de handel. Het aanbod vergroot, de vraag kan het aanbod niet opnemen, de prijs daalt. Wanneer de hopprijs niet meer lonend is. worden er omge keerd ook velden gelikwideerd. wat de voortbrengst doet vermin deren.

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 19