3. HET KLIMAAT van 67 Produktievermeerdering. V S.A. Na de marktsanering waardoor een deel van de geproduceerde hop niet tot de verkoop toegelaten werd, is er een grote achteruitgang vastgesteld. In de laatste jaren wordt er weerom veel bijgeplant, daar die drastische maatregel werd stilgelegd in 1956, 14% bijgeplant; in 1957, 15 bijgeplant. In het kader van de hopproduktie zijn dit steeds grote op pervlakten, maar aangezien de Amerikaanse hop slechts na het de waarde van dit aandeel bedroeg 50 DM. Deze coöperatief kreeg financiële steun van de Raiffeisenkas en had vooral tot doel de prijzen te beschermen voor de landbouwers. In tegenstelling met de Cophoudal werkten de handelaars samen met deze coöperatief. Haar taak was vooral de hop welke de handelaars niet konden opnemen op te kopen en te stockeren totdat de markt gezond wou worden. Deze coöperatie heeft nog maar eenmaal op grote schaal moeten tussenkomen om de hop op te kopen en te stockeren. De weersgesteldheid in de laatste jaren is eveneens oorzaak geweest van de dalende produktie. Wij hebben enkele minder goede oogsten gekend, die op zichzelf niets zouden betekenen, maar die samen met de stijging van de consumptie en de daling in de Amerikaanse hopteelt, zeer intense gevolgen veroorzaakt hebben op de verhouding consumptie-produktie (zie grafiek, blz. 68). De brouwerij die gewoonlijk een voorraad hop heeft, heeft die moeten aanspreken en in sommige gevallen uitputten. Al deze faktoren samen hebben een grote schommeling te weeggebracht in het verbruik en in de produktie van hop, zodat wij grote prijsveranderingen gekend hebben. Wij vragen ons nu af welke prijs wij in de komende jaren voor de hop zullen kennen. Niemand weet dit met zekerheid, we kunnen enkel gissingen maken, er doen zich steeds verschijnselen voor welke de hopprijzen in weinig tijd helemaal omkeren. Noch tans halen wij nog enkele feiten aan die nuttig zijn om zelf een idee te vormen over de mogelijke prijzenevolutie in de komende jaren.

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 28