F 80 er i zou soort van de door van Wat de hopplanter dus feitelijk wenst is niet zozeer een sa nering in de handel, maar wel een zekerheid dat hij zijn hop aan een rendabele prijs kan afzetten. Het is moeilijk hem hierover vol ledige zekerheid te verschaffen, doch men kan bereiken dat dit verlangen een kans krijgt op wellukken wanneer de hopplanters samen met de hogere instanties hiervoor wedijveren, elk op hun terrein. Deze hulp zou streek bekend gemaakt dat hun gemeenten besloten hadden alle mannelijke en wilde planten te vernietigen. Vóór 1 juli moesten deze planten door de bewoners vernietigd worden na dit tijdstip werden zij opgespoord en vernietigd op kosten van de nalatigen. De boeten bedroegen 500 F voor iedere mannelijke plant in het hopveld 100 F voor iedere mannelijke of wilde plant buiten het hopveld. Met deze maatregel is er een grote vermindering te be speuren geweest in het telen van mannelijke planten. Er zou eveneens door de hogere instanties een protectiepolitiek kunnen gehuldigd worden om de hopprijs inlandse produktie te verhogen. Deze protectie kan gebeuren het niet afleveren van licenten vooraleer er een bepaald quota de Belgische produktie zou afgenomen zijn, zodat de hopplanter zeker is dat er geen hop van een bepaalde oogst op zolder zou aan kopers of gebrek aan een lo- geen hop blijven liggen wegens gebrek nende prijs. Een steunen van de export zou eveneens voor de Belgi sche planter een groot nut hebben, omdat de hop dan niet uitslui tend door de binnenlandse markt zou hoeven opgenomen te worden, eventueel kunnen gebeuren door exportpremies. Verscheidene van deze middelen werden reeds gedeeltelijk aangewend en hebben meestal een goed resultaat gehad. Nochtans neemt dit de prijzenschommeling niet weg. Deze zal steeds bestaan, maar wij moeten erop bedacht zijn dat wij, wan neer het mogelijk is. de kromme van de prijzenschommelingen af vlakken zowel in de laagte als in de hoogte, zodat de prijzen- deviaties steeds tussen twee limieten zouden liggen. Het is aan de Belgische planter te voorkomen dat wanneer een hopkrisis zich voordoet hij deze voor zijn eigen produktie i versterken door minderwaardige hop voort te brengen.

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 41