nog vrije concurrentie. 87 met het geval met het geval zeer gunstige oogst een kleine oogst. prijsstellin 1De B. - Prijsprobleem. 2. De In de Gemeenschap ware het best dat de hopmarkt de hop- prijs bepaalt door de vrije concurrentie. Wanneer een standaardi satie van de kwaliteit is uitgewerkt waarborgt deze een gelijkheid tussen de prijzen voor evenwaardige hop. De vrije concurrentie is veel gezonder dan de prijsstelling. 9- Volgens art. 40 van het verdrag is het de Gemeenschap toegelaten een organisatie in het leven te roepen voor hulp aan de landbouw. Het ware niet uitgesloten dat er voor verschillende goederen een prijs vastgesteld zou worden. Er kan voor de hop een bepaalde prijs overeengekomen worden zoals in Engeland, een prijs die de landbouwers hun in spanningen terugbetaalt en daarbij nog een zekere winst inhoudt. De geweldige schommelingen die de hopprijs kent, laten de hoptelers toe het ene jaar de hop met grote winst te verkopen, het andere jaar met verlies. Over een periode van enkele jaren be schouwd boeken de landbouwers toch nog een redelijke winst, niettegenstaande de verliesjaren. Bij een vaste prijsstelling zou de mogelijkheid tot grote win sten uitgeschakeld worden, de hopteelt zou een gewoon landbouw- produkt worden, waar men heel veel werk en zorgen voor heeft en toch niet meer inkomsten. De prijsstelling zou aldus aanleiding geven tot een vermindering van de hopteelt. Een andere moeilijkheid bij de prijsstelling is het probleem van de overtollige hop in de Gemeenschap. De helft van haar produktie kan niet afgezet worden in de zes aangesloten landen. Dit betekent dat die zou moeten verkocht worden buiten de Ge meenschap en dit aan prijzen die door de vrije buiteneuropese concurrentie zou bepaald worden. Het ware een uitweg voor de handelaars om met de hop grote winsten te maken, die uiteraard aan de landbouwers moeten ten goede komen. Bij de prijsstelling zou moeten rekening gehouden worden van overproduktie bij een zeer gunstige oogst en van geringe produktie bij

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 48