dc hophandel uit te schakelen. 88 i C. - Tendens om <oorgrond treedt. aan- of verkoopcoöperatie op gebied van de aldus de hophandel totaal zou uitschakelen is Door de opkomst in de landbouwsektor, is er de hophandelaar uitgeschakeld Er moeten geen bepalingen ingevoerd worden om zich tegen de buitenlandse concurrentie te beschermen of uitvoerbeperkingen ge troffen worden om de verkoop van de produktie op de buitenlandse markt aan hogere prijzen dan op de binnenlandse te beletten. Voor de hoptelers brengt dit systeem soms een verlies mee. maar ook jaren van grote opbrengsten. Voor de hophandelaars is de vrije prijsvorming het beste systeem omdat het veel beter en gemakkelijker de hop buiten de Gemeenschap op de markt toelaat. van aan- en verkoopcoöperaties. vooral in bepaalde kringen vrees ontstaan dat zou worden. De Franse hophandelaars hebben te kampen gehad met dc Cophoudal. Op het ogenblik van het ontstaan van deze coöperatie was zij hoog nodig, omdat de landbouwers in de streek van de Elzas door de handelaars misleid werden en hun hop aan geringe prijs moesten verkopen. Nu is die toestand veel verbeterd. De Cophoudal had haar hoogtepunt bereikt in het begin van haar ontstaan, nu treden de handelaars weerom op de voorgrond. Een coöperatie ontstaat meestal wanneer er zich misbruiken op een of ander gebied voordoen. Wanneer die misbruiken door de coöperatie uitgeschakeld worden, heeft zij het nadeel dat zij haar leden verbintenissen blijft opleggen die de niet-aangeslotenen niet te dragen hebben. Deze genieten van de verbeteringen van de coöperatie maar dragen er geen last van. Zo komt het dat de handel terug op de i Of er nu een hop zal ontstaan en onwaarschijnlijk. Er moeten grote misbruiken bestaan om aanleiding te geven tot het oprichten van een coöperatie. Welnu als de handelaars geen politiek van uitbuiting voeren, maar de landbouwers vergoeden op een rechtvaardige wijze, dan is de kans voor oprichting van coöperaties zeer gering. Waar de handelaars bevreesd zijn voor een coöperatie, hoe-

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 49