92 van over vóór 40 jaar wel gelukkige nog niet bestond. Pas na de jaren 20. deed ze voor het van nog soms te laat komt vallen de aantasting op het nog jonge gewas en zag het schadebeeld bij de eerste aanblik zo treurig uit dat men de indruk kreeg met een nieuw soort gesel te maken te hebben. —/I. i Op enkele hopvelden waren einde mei reeds verscheidene planten volledig afgestorven, zwart en verdroogd, zodat men on willekeurig aan de schrikbarende verwelkingsziekte ging denken die, gelukkig genoeg, lot heden nog niet in ons land werd waar genomen. Ook personen, praktisch en technisch sinds lange jaren gron dig met de hopteelt over 't ganse gewest bekend, vonden dat de plaag nog in geen twintig jaar of meer zo vroegtijdig met dergelijke hevigheid was voorgekomen. Zelfs meerdere hopvelden van plan ters die als bekwame en zorgzame kwekers genaamd worden, zijn niet volkomen ontsnapt aan de greep van de vijand en ondergingen schade. Het is vanzelfsprekend dat een hardnekkig en verdubbeld verweer gedurende de zomer de geleden schade niet meer volledig kan goed maken. Door specialisten werd geraamd dat in sommige partijen het verlies bij de oogst wegens deze mei-aantasting tot 25 en zelfs bij enkelen tot 50 zou bedragen. Men zou zich dan ook de vraag stellen hoe het mogelijk is dat een bedreven hopkweker die bij ondervinding reeds weet hoe hij aanvallen van Peronospora in 't vroeg reeds dient te vrezen, toch nog soms te laat komt voor een afdoende bestrijding. Het is daarom wellicht niet helemaal van belang ontbloot hier toch enkele gegevens te verstrekken over de levenswijze en voortplanting van de zwam of schimmel die de plaag veroorzaakt. Herinneren we vooreerst dat de zwam zich noemt Pseudo- perenospora humili. kortweg gezegd Peronospora. Wat waren onze hopkwekers van mensen, daar de plaag in ons land toen de eerste wereldoorlog, vooraan eerst alhier haar verschijning. Volgens de Engelse navorsers Salmon Peronospora reeds in Japan bekend in 1905 en Zij werd voor werd. - naar verondersteld wordt, aldaar uit Japan overgebracht. en Ware was de in Amerika in 1909. het eerst -waargenomen in Engeland in 1910 en met stekken

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 53