100 men als waarschu- fruitteelt. ook bij ons, ziet kuituren. ai de met de juiste toestand een besproeiing een Overal, op een ander en wingsdiensten oprijzen voor allerhande tuinbouw, wijnbouw, suikerbieten, enz. Met zulke dienst over radio beschikkend zou de hoppeplaag in zeer veel gevallen beter bestreden worden en ook wel met min der kosten, daar de kweker thans verplicht is. om zeker te spelen, herhaaldelijk en dikwijls te sproeien, waarbij sommige behande lingen beslist iets te laat komen en dus niet meer volledig doel treffend zijn, terwijl andere behandelingen totaal nutteloos en leen verkwisting zijn. Daar de kweker het juiste verloop van plaag niet kent, dient hij regelmatig en herhaald te spuiten, vochtig weer iets meer, doch hij is nooit van met zekerheid op de hoogte. Komt hij voor dag te laat, dan heeft hij reeds schade. Laat ons hopen dat vroeg of laat toch een waarschuwings dienst in ons land opgericht wordt voor de hoppeteelt, tenzij men intussen er toe zou geraken een systematisch fungicide of zwam- dodend middel op punt te zetten, die eenmaal in 't vroeg gegoten aan de voet van de plant, zoals Terra Sytam tegen bladluis en rode spin, de hop voortdurend tegen alle aantasting van plaag zou be schermen tot de pluk. Het is natuurlijk overbodig uit te wijden over dergelijk toe komstig produkt. toch is het helemaal niet uitgesloten dat de dag eens komt, waarop het sproeimateriaal van de hopkweker mag wor den opgeborgen. Het sukses van de strijd tegen Peronospora wordt overal bepaald door het juiste ogenblik der besproeiingen, de gepaste koncentratie van de oplossing en de manier waarop de behande lingen geschieden. Het instellen van een Waarschuwingsdienst die de hopboe- ren op de hoogte zou houden van het verloop van de plaag en hun het gepaste ogenblik van ingrijpen zou aanduiden, ware even tueel wenselijk en nuttig en misschien wel in praktijk te zetten. Gebeurlijk zouden twee dergelijke instellingen goed volstaan, daar rekening moet gehouden worden met de verschillen in klimaat, dus verschil in het verloop van de plaag van streek tot streek. In ons land zijn beide hopgewesten niet zo sterk uitgebreid, zodat de verschillen van 't klimaat in hetzelfde gewest weinig belangrijk zijn.

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 61