als gen 101 men maar men i in nattere perioden om de 8 dagen ongeveer, van de sproeioplossing 0,5 van de gewone 50 procentige koperprodukten. Indien eenmaal meer gesproeid wordt, mag de koncentratie iets minder genomen worden. Sterkere koncentraties tot 0,6 zijn alleen aan te raden in pe rioden van aanhoudende regens. Wanneer de bellen volledig gevormd zijn (een weinig voor de pluk), zal men liefst iets lichter koncentratie gebruiken opdat de koperbedekking op de bellen niet te sterk in 't oog zou springen. Er bestaat bij sommige hopkwekers zekere neiging de kon centratie van de oplossing nogal op te drijven omdat zij menen dat de plaag hierdoor beter bestreden wordt of dat mindere keren mag gespoten worden. Dit is een verkeerd begrip. Het gebruik van sterke koncentraties bezit geen voordelen maar heeft het nadeel de bladeren eerder hard en broos te maken. Volgens Dr. Zattler moet bijzondere aandacht besteed wor den aan de hop tijdens de diverse perioden van haar opbouw, in dewelke de peronospora zeer gevaarlijk kan zijn, daar dan de groot ste schade berokkend wordt. Deze perioden zijn namelijk het verschijnen van de zij- scheuten, het begin van de bloei, het begin en het einde van de belvorming. Enige dagen (8 tot 10) voor de pluk zou zoveel mo gelijk met het sproeien moeten opgehouden worden ten einde de glans op de bellen te bewaren. De manier waarop het sproeien gebeurt is van het aller grootste belang voor de doeltreffendheid. Hierbij komt in aanmer king de hoeveelheid gebruikte oplossing per plant, de sproeiwijze en het gebruikte sproeimateriaal. Bij gebrek aan een goede Dienst voor waarschuwingen en aan betere middelen of metoden. zal de hopkweker in de toekomst steeds maar zorg dragen de plaag uit zijn veld te houden, zo per- fekt als hij kan. met de middelen die hem ter beschikking staan. Men zal er in de lente reeds zeer vroeg bij zijn en vooral men in de voorgaande zomer van plaag nogal wat last had. Het is geraadzaam voor einde mei minstens twee bespuitin- te hebben uitgevoerd. Hoeveel malen men naderhand zal sproeien is afhankelijk van weer en vocht, maar gemiddeld kan aangenomen worden dat in droge perioden men om de 10 a 12 dagen zal spuiten en Normaal is de koncentratie

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 62