105 naar ook en verre oorbij of er komt beweging in de honger-en-vaak-jankende-spruiten ze en leute zijn niet uit de lucht, in plezier wordt een goede stuiver verdiend. Ja. een goede stuiver, maar nieuwe mesjes snijden goed en na enkele dagen reeds doet de witten zijn intrede in het hommelhof Slepend sleuren ze hun luie lijf achter de naarstige plukkers aan. Niettegenstaande de verslapping van enkelen krijgt de boer toch iedere dag zijn ast vol en droogt en zakt ijverig voort. De hoppe wordt ook verwerkt, kwaliteitshoppe voor kwa- liteitsbier, kwaliteit beloond met de medaille van de Hoporde hier in de stoet in bloemen weergegeven een meesterwerk Voorafge gaan door hun patroon Sint-Arnold, die van het bier een remedie maakte tegen de pest, stappen de leden van het brouwersgild voorbij, getooid met hun voorschoten en beladen met de fourquet, het wapen van hun beroep. In de antieke brouwerij op de volgende wagen brouwt men volgens de oude formules en met de oude ge reedschappen het lekker gerstenat. Gambrinus, god van het bier, volgt likkebaardend de brou werij. maar uit het grote vat waarop hij zit lekt geen druppel zo dat de sukkel steeds met een lege pot iedereen tot een salamander moet uitnodigen. Tot slot van de stoet volgen een massa hoppe- bellen voor de kenners, van prima-kwaliteit Zij dansen en gaan de wagen van de triomferende hopkoningin vooraf. Hoog op haar troon en omgeven door vriendelijke erejuffers glimlacht zij de massa, zij schijnt tevreden over het sukses die zijzelf en de hoppestoet mag oogsten. Nauwelijks is de stoet massa. Moeders gaan met van hoppemannetje waar de mannen van de wet naarstig jacht op ma ken en slechts na veel moeite erin slagen tussen de wuivende vrouwelijke planten een verborgen mannetje op te pikken. Veel ge vaarlijker echter is de volgende vijand de wind die in verwaaide en verhakkelde kleding triomferend op de puinen van het vernielde hoppeveld rijst. Een vriend heeft de hoppe, de piepauw of het Lieve- Vrouw-Beestje met zijn mooi-glanzende dekschilden die vroeger de plukkers dikwijls kwamen gezelschap houden maar nu met de vijanden worden vernietigd. De hoppe is gegroeid en gerijpt 't is pluktijd. Van heinde komen de plukkers naar Poperinge afgezakt, in eigen woonwagens of met een sukkelend treintje tot aan het station waar door de boer met de wagen worden afgehaald. Muziek, gezang leute zijn niet uit de lucht, in plezier wordt een goede stuiver, enkele dagen reeds doet Slepend sleuren

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 66