I (V: i Gezien het slechte resultaat met aangisten of spuiten, werden ook proeven uitgevoerd met aanstrijken, hetgeen wèl leidt tot Rond de jaren 1955-56 verscheen een derde groep op de markt, die een werkelijke revolutie in de bestrijding van de insekcen teweegbracht., te weten de groep der systemische insecticiden. De minder goede uitslagen bij aangieten kunnen toegeschreven worden aan verschillende factoren: Alras kwam men tot de vaststelling, dat de werking niet steed’s gans bedrijfszeker was. Regelmatig vond men in de lochtingen planten of plantedelen die sterk aangetast waren door bladluizen, terwijl in sommige jaren het aangieten met dimefox schradan.. (TERRA SYTAM) of demeton-methyl (METASYSTOX) volledig faalde, zodat terug-diende overgegaan te worden op bespuitingen, hetzij met een contact- hetzij met een systemisch insecticide.(TAB.I-II).- a) foutieve toepassing (tijdstip, hoeveelheid); b) ongunstige toestand van de grond bij het aangieten (te droog); c) ontstaan van een betrekkelijk hoge graad van resistentie van de bladluizen tegenover dimefox en demeton-methyl (zelfs bij een maximaal dimefox-gehalte in de hopbladeren, liep de bladluis langzaam op). Hierdoor werd het mogelijk, naast een algemene bespuiting in de’ hoplochting, een individuele plantbehandeling te gaan doorvoeren door aangieten van een systemisch insecticide aan de wortelstok (dimefox). Deze methode van bestrijding vond in ons land vrij... vlug ingang, zodat in het jaar 1968 op 58% van de bedrijven deze methode werd toegepast. Benevens dimefox schradan, werd ook het produkt op basis van demeton-methyl regelmatig in proef opgenomen. Het min of meer resistent worden van de bladluizen tegenover J. verscheidene toegepaste systemische spuitmiddelen, kon ook bewezen worden door proeven, aangelegd door het Provinciaal Onderzoeks- en Voorlichtingscentrum voor Nijverheidsteelten te Rumbeke-Beitem, in 1969, 1970, 1971 en 1972, zoals blijkt uit tabellen III, IV en V. (Onderzoekingen gesubsidieerd door het Instituut tot Aanmoediging van het Wetenschappelijk Onderzoek in Nijverheid en Landbouw - I.W.O.N.L.). Deze groep van bestrijdingsmiddelen werd al rap gevolgd door «en tweede, te weten de organische fosforverbindingen (parathion, malathion enz.), die een nog grondiger wijziging in de bestrij- dingsmethode naar voor bracht. Het waren alle contactinsecticiden, die niet alleen werden ingezet tegen de bladluizen, maar die een..- veel breder spectrum van insekten gingen bestrijden. Vele van deze produkten hebben ondertussen heel wat van hun efficiëntie. in de strijd tegen de bladluis ingeboet en worden dan ook ver laten in het gebruik. 8 - i

De Hopboer (1904-1984) | 1979 | | pagina 10