7 BESTRIJDING VAN DE HOPBLADLUIS zoals Northern i Sedert de in België ingezette bestrijding van de bladluis 0900), heeft er een ganse evolutie plaatsgehad. Benevens het ingezette bestrijdingsmiddel, is het tijdstip van toepassing, de invloed van de gebruikte hoeveelheid water per ha, evenals de spuittechniek, van doorslaggevende aard voor een efficiënte bestrijding van allerhande plagen en insekten. De bestrijding - en dit is niet alleen waar voor de bladluis - gaat van jaar bot jaar met meer moeilijkheden gepaard, en dit om verschillende redenen; Waar de eerste bestrijding van bladluizen werd aangevat met plantaardige bestrijdingsmiddelen, op basis van nicotine, derris, pyrethrum, die alle contactmiddelen waren en die op dat ogenblik min of meer voldoening gaven, moesten wij wachten tot na de Tweede Wereldoorlog, toen de synthetische insecticiden op de markt verschenen, alvorens in de bestrijding grondige wijzigingen kwamen. Denkt hier maar even terug aan de DDT- (Gesarol) -produkten, enz., die nu op de Belgische markt zijn verboden. Voegen wij hier nog slechte weersomstandigheden aan toe, die de ziekten of aantasting door insekten in de hand werken, en wanneer dan niet tijdig kan bestreden worden door een eventuele ontoegan-, kelijkheid van de. bodem, dan staat de hopplanter voor een praktisch onmogelijke taak, een kwaliteitsprodukt op de markt te brengen. Gezien de migratie van de gevleugelde luizen van hun primaire waardplant naar de hop, zich uitstrekt over een periode van meer dan twee maanden, wordt het voor de hopplanters een dwingende noodzaak een regelmatige controle uit te voeren, zodat tijdig kan ingegrepen worden. Deze regelmatige controle vindt nog meer zijn noodzaak in het feit, dat de hopplant bij gunstige weersomstandig- heden een zeer snelle groei kent, waardoor dan ook praktisch geen enkel ingezet insectcide over het ganse groeiseizoen werkzaam blijft. Hierdoor krijgt de bladluis eventueel de kans zich zó’ -- sterk te gaan ontwikkelen, dat de oogst in gevaar komt, zeker wanneer dit gebeurt op het tijdstip van de belvorming. Zoals hoger reeds gezegd, weten onze hopplanters uit ervaring dat de hopbladluis een zeer gevaarlijke en hardnekkige hopvijand is, die een weldoordachte, intense en aanhoudende bestrijding vereist. a) de aanwezigheid van meer gevoelige rassen, Brewer, Record en Brewers Gold;. b) vermindering of volledig wegvallen van de werkzaamheid bij verscheidene gebruikte produkten, omwille van een minder of- meer opgebouwde resistentie tegen welbepaalde basisprodukten. i.

De Hopboer (1904-1984) | 1979 | | pagina 9