5 1- ig Hi Dit alles neemt niet weg dat de koperproducten nog steeds een plaats blijven behouden in een bestrijdingsschema tegen de Peronospora, doch dan in een verminderde hoeveelheid per ha door het afwisselend spuiten met andere organische middelen met een kontaktwerking, die alle preventief dienen gespoten te worden of door het toevoegen van een koperproduct aan een sedert een drietal jaren toegelaten systemisch middel, te weten 'Ridomil' hetgeen dan op de markt is onder de benaming van 'Ridomil-Plus Hoe gebeurt de besmetting en hoe verloopt de aantasting De peronosporazwam kan gedurende gans het groeiseizoen de hopplant aantasten, doch men onderscheid wel twee verschillende besmettings- wijzen, tw.'1Primaire infectie of vroege aantasting 2) Secundaire infectie of latere aantasting "l Primaire infectie De jaarlijkse cyclus vzn de 'Valse Meeldauw' bij de hop start steeds met een 'primaire infectie'. De zwam of schimmel overwintert hoofdzakelijk onder de vorm van mycelium in de wortelstok. Dit mycelium vormt primaire sporen en die tasten de jonge scheuten aan en groeien met deze systemisch mee. Per plant zien wij dan enkele vervormde scheuten te voorschijn komen die in de hopwereld de naam van 'Paraplukensof 'Bloemkoppen' hebben meegekregen. Indien niet spoedig wordt ingegrepen, gaan zich op deze primaire aangetaste scheuten 'Konidien' vormen die de schimmels verder gaan verspreiden. Tot voor enkele jaren was de primaire aantasting practisch niet te bestrijden, gezien de zwam binnen in de wortelstok en later binnen in de scheut verbleef, terwijl al onze ter beschikking staande bestrijdingsmiddelen slechts kontaktfungicide waren en dus de schimmel of zwam niet konden bereiken. Hen kontaktfungicide voor komt slechts een aantasting die van buiten uit komt en kan dan ook maar worden ingezet ter voorkoming van een verdere uitbreiding van de aantasting. Sedert dat er een nieuw systemisch fungicide, tw. 'Ridomil 5 G' op de markt is gekomen kan de primaire aantasting practisch voor honderd procent bestreden worden.

De Hopboer (1904-1984) | 1983 | | pagina 6