7 opbrengst (verharding van hopblad - Deze ziekte werd voor het eerst vastgesteld in Japan in 1905 (Hiyabe Takahashi) om zich vlug uit te breiden naar de V.S.A. (1909) en het vasteland. In Engeland,in de hopstreek van Kent, werd zij rond de jaren '1920 aangetroffen. In de Duitse hopstreek trad de aantasting zo hevig op dat de oogst volledig mislukte. Ook in onze streek kregen wij te maken met deze gevaarlijke ziekte. Het was Frof. Naschal van de Universiteit van Gembloers die in 19^5 bij de hopplanter Louis Van Droogenbroek te St.-U.-Kapelle de symptomen van deze ziekte waarnam en een methode op punt stelde om deze ziekte op een efficiënte wijze te bestrijden. Hij had vastgesteld dat zeer fijne koperdeeltjesregelmatig op het blad verdeeld, de kiemende sporen doden en zodoende de uitbreiding van de ziekte afremden. Hij stelde tevens vast dat deze koperproducten geen genezende of curatieve werking hadden, zodat zij preventief of voorbehoedend moesten toegepast worden. Deze methode van bestrijding was dan ook zeer lange tijd het enige voor behoedend bestrijdingsmiddel. Het is slechts van in de vijftiger jaren dat deze koperproducten stilaan werden verdrongen door de eerste op de markt komende organische middelen en dit om verschillende redenen, tw. - door het jarenlange gebruik van uitsluitend koperproducten was het kopergehalte in de grond evenals op en in de hopbellen sterk gestegen, terwijl daardoor de zinkopname door de plant werd belemmerd waardoor 'KRAUSELKRANKHEIT' of krulziekte optrad - te hoog kopergehalte in de gebruikte grondstoffen bij de bierfabri- catie (hop) geeft aanleiding tot hogere Koperhoeveelheden in het bier, wat vooral nadelig zou zijn bij de bewaring van onze huidige kwaliteitsbieren, uit oorzaak dat koper katalytisch zou werken bij het uitvlokken van de eiwitten na het bottelen van het bier, hetgeen de eiwittroebelingen in de hand werken - de koperproducten, zeker deze op basis van koperoxychloridewerken betrekkelijk sterk agressief op de hopplant, zodat deze wel wat kan geremd worden in haar groei en minder bladgroenverrichting) - de prijsverschillen tussen koper en organische bestrijdingsmiddelen liepen steeds verder uit elkaar en dit in het voordeel van de orga nische en men bekwam ook een zeer goede bestrijding van de plaag

De Hopboer (1904-1984) | 1983 | | pagina 8