I HIER EN ELDERS ij Pensioenen ?0fficiëele Berichten:; ji OUDE KRONIEK Ij i Vlaamsche Strijd Leergangen voordrachten over Tuinbouw PRIJSKAMPEN j Onze Belangen ij y.v.w.w.w.'.w.v.v.v.v.v.;. ONS HOEKJE LODE y.v.v.v.v.v.v.*.v.\v.v.v.v.y. V.V-V.V.V.V.WAV.'.W.W.'.V. te Eerlang zullen in Engeland vlieg tuigen gebouwd worden, die in staat zijn 200 personen te vervoeren met eene snelheid van 100 mijlen per uur. Die vliegtuigen, uiterst verzorgd en toegerust, zullen een dienst waarne men op de Engelsche kusten, waar ze van groot nut, en zeer noodig schijnen te zijn. te Naar verluidt zullen de h. h. Theunis, eerste minister, 't Kint de Roodenbeke, voorzitter van de Se naat, en Ruzette, minister van land bouw en openbare werken, benoemd worden tot ministers van State. Nog een liberale minister van State dienf aangeduid te worden, ter ver vanging van den Heer Mechelynck. De namen van de h. h. Masson, mi nister van Rechtswezen, en Strauss worden vermeld. *2 Pas zit de bende Nauwelaerts achter slot en grendel en reeds wordt van een nieuwe bende gesproken; dit maal is het de bende der "snijders,, die rond Mechelen nog al erg huishou den. Zouden de gerechts-verslagen van het proces Nauwelaerts soms geen zekeren invloed hebben op sommige... werkzame menschen te Men heeft weeral het graf van een Egyptischen Koning ontdekt. Het praalgraaf van Koning Senofroe (vier de dynastie), is nog in zeer goeden staat, en bevindt zich nabij de groote pyramiede, op 27 m. diepte in de rotsen gehouwen. Zou Koning Senofroe evenveel la- wijd maken over heel de wereld als zijn confrater Tout-ank-Amen .4? Denkelijk zal er van eene over eenkomst met Frankrijk, Engeland en Holland, betreffende het zomeruur, niets terecht komen. Elk wil z'n gedacht doen als z'er maar niet voor vechten!... t.s Naar het schijnt houdt een sekre- tariaat van den Statenbond te Parijs zich bezig met het bereiden van een Congres voor Kinp-auteurs in Juni aanstaande. Doel De Kino als mid del gebruiken tot bestrijden van de oorlogen. Een prachtig initiatief dus Mocht die beweging internationaal worden... as Te Pretoria worden groote feesten op touw gezet ter gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van President Kruger 16 Oktr 1825) De Zuid-Afrikaansche regeering zal een biologie van Kruger uitgeven. as In de jongste vergadering der Brusselsche. Burgemeesters werd be sloten in al de dagbladhuisjes den ver koop van onzedelijke uitgaven te ver bieden. Wanneer heel het land door te De kantoniers worden bevorderd tot... weg-opzieners! Ze moeten het nieuw reglement op het verkeer doen eerbiedigen. Natuurlijk vallen ze daarna onder de fameuze perekwatie. te Men meldt het afsterven van de befaamde cellist Edward Jacobs, die sedert 1876 leeraar was aan het Brus- selsch muziekkonservatorium. Jacobs was een Europeesche ver maardheid, als cellist en musikus. te De ouwe matant La Gazette spuwt weer een nijdig streepke op De Standaard omdat Le Peuple op denzelfden dag als dit vlaamsch blad een artikel gaf over amnestie. Volgens matant, is dit samentreffen natuurlijk gewild, en ze ziet in die dagbladen twee gezworen kameraden. Zou matant jaloersch zijn omdat ze zelf geen «compagnon» krijgt?.. aaBeBaaaanaaaaaaaea» «a a a a a a -3 Het beheer van Landbouw richt elk jaar, op zijne kosten, cursussen en voordrachten in over fruit- groente- en bloementeelt. De aanvragen strekkende tot het be komen van dergelijke leergangen en voordrachten voor 1925-1926 moeten in het Ministerie van Landbouw toe komen vóór 15 Mei aanstaande. Na dezen datum wordt er geene rekening meer mede gehouden. Te dezer gelegenheid wordt er aan de belanghebbende gemeentebesturen en vereenigingen herinnerd dat zij ter beschikking van den les- of voordracht gever hoeven te stellen eene genoeg zaam ruime zaal, alsook een behoorlijk aangeiegden en beplanten tuin. De belanghebbenden worden ver zocht hunne aanvraag rechtstreeksch tot het Departement van Landbouw, Tuinbouwdienst, te richten. In verschillende streken zal men dit jaar prijskampen van hoven of van bloemenversiering inrichten. Over het algemeen verleent het Ministerie van Landbouw toelagen voor die betoogingen. Te dien einde moeten de belang hebbende maatschappijen voor 15 Maart hunne aanvraag doen geworden aan den Tuinbouwconsulent van den Staat of rechtstreeksch aan het Ministerie van Landbouw (Tuinbouwdienst). te Dezelfde matant jubelt en kraait viktorie omdat de Ligue nationale pour la liberté des langues» zoo'n vooruitgang doet in Vlaanderen. In 1923 waren reeds 124 kursussen voor fransche taal ingericht 198, en in Oktober a. s. 225. Natuurlijk verdient Matant een eere- teeken om te helpen haar eigen volk verketteren. Ze bezit er reeds veel zulke en houd er heel waarschijnlijk kollektie in... te De bekende kunstschideres mevr. Juliette Wijtsman is gisteren overle den aan een pijnlijke en langdurige ziekte. Wij hebben vaak over de groote verdiensten van haar werk gelezen bloemstukken en landschappen van een groote innigheid. Zij was leerares in de schilderkunst geweest van prin- cessen Henriette en Joséphine. te Tot de bedoelingen van de Jaar beurs te Brussel geldt, als een van de voornaamste, de ontwikkeling van de ekonomische belangen van België met het buitenland. Het is teneinde de ontwikkeling der betrekkingen tus- schen ons land en Zwitserland te be vorderen, dat de federale autoriteiten het zwitsersch inlichtingskantoor belast heeft met den aan- en verkoop van waren te Zurich, op de eerstvol gende Jaarbeurs te Brussel een alge- meene officieel Zwitsersch Inlichtings- kantoor te openen. Anderzijds heeft de Vice-Konsul van België te Sibenick in Zuid-Slavië, pas geleden het Komiteit van de Jaar beurs meedegedeeld, dat, dank zij de pogingen, die hij in het werk gesteld heeft, de scheepvaartmaatschappijen besloten hebben, om aan de Zuidsla- viërs, die zich naar de 6de Jaarbeurs te; Brussel zullen begeven, een ver mindering van 50 0/° toe te staan op den prijs der overtochtkaartjes. Dergelijke voordeelen zullen wor den toegestaan in andere landen op de schepen en de spoorwegen, en zoodoende ontwikkelen zich de eko nomische betrekkingen. Dank zij de ze verminderingen, die natuurlijk zeer aan te bevélen zijn, zullen van alle Europeesche handelsgebieden de vreemdelingen de jaarbeurs te Brussel komen bezoeken, ook zeer ten voor- deele der hoofdstad. te In Egypte scheide een man van 96 jaar voor de 27' maal. Hij heeft reeds meer dan 50 kinderen en nog denkt hij aan hertrouwen. De ouderdom daargelaten heeft die mahomedan veel navolgens onder on ze zoogenaamde société d'élite» a aaaaaaaaaaaa a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a aV a a a a a A aaaaaaaaaaaaaaaiiaaa* aaaaaaaBaaaaaaaaaaBBBaaa a a a a 't Springt in de oogen, van al wie niet stekeblind is, dat er den dag van vandage eene PENSIOENKWESTIE bestaat. De muren van de stad hangen vol met groote plakkaten, in al de koleuren van den regenboge, over die kwestie; 't en zal dus zeker niemand verwon deren dat er daarover 't eene en 't an dere te lezen staat op een stuk muur van onze oude "HALLE,,. Iedereen immers is daar tegenwoor dig meê bekommerd; men spreekt er van t'huis, op stamené langs de strate en op het werk; 't is waarlijk haast zoo erg als met 't oorlogschaap, dat stilletjes aan zijn wulle begint kwijt te geraken. Hewel, ik ondergeteekende, gezien mijnen hoogen stand in 't center van de steê en gezien ook de gewichtige per sonages, waaruit onze kroostrijke fa milie bestaat, ik vraag om over die zake een woordetje meê te klappen, en het eens met mijn bronzen kele over de daken van de stad en van 't omlig gende uit te schreeuwen, hoe dat het nu eigenlijk zit met dat affairen. Maar is er dan toch zoo veel nieuws op gang over die zaak der ouderdoms pensioenen Ja, mijn lieve menschen, er is een splinternagelnieuwe wet, de wet van 10 December 1924, die voor opschrift draagt: Wet op de Verzekering tegen Ouder dom en Vroegen dood! Met de permissie van mijn' zuster Halle stel ik mij voor, nu en dan eens daarover een paar reken te krab belen, op een hoekje van hare oude muren, om de menschenkinderen van Yper met de Waarheid over de pen sioenkwestie bekend te maken. In dit geval, immers gelijk in vele andere, moet en mag men niet alles gelooven wat daarover en zeer dikwijls daartegen gezegd en geschreven en geplakt wordt. Die nieuwe wet is eene goede wet en zij doet een groote stap vooruit om tot eene voldoende eindoplossing van van het zware vraagstuk te geraken. Voor vandage zullen wij ons beper ken met de ouderlingen gerust te stellen die tegenwoordig het kosteloos pen sioen ontvangen, en hun te zeggen dat die nieuwe wet voor hen niets anders medebrengt dan verbeteringen. Onder andere: Gij weet allen dat er tegenwoordig voor iedereen die het pensioen aanvraagt, een onderzoek gedaan wordt over den.gezondheids toestand van hunnen portemonnee, zullen wij maar zeggen. De menschen moeten daarmee nog al hebbelijk door de duiven, eerst bij den ontvanger, dan bij den Kontroleur en als er nog twijfel bestaat, of dat ze bij den Gouverneur klagen dat ze niet genoeg toegestaan zijn dan komen ze eindelijk voor de Commissie van Beroep. Dat is een zeer pijnlijke zaak maar dat kan nu niet anders gedaan worden; doch er is kwestie van de mate. Ieder een zal immers met ons moeten zeggen dat het pensioen, zoolang het geheel kosteloos geschonken wordt, slechts mag toegekend worden aan de men schen die het noodig hebben. Gij zoudt toch niet willen dat het gouvernement de zeepbarons en andere oorlogspro fiteurs pensionneert, alleenlijk omdat ze zich de moeite gegeven hebben 65 jaar oud te worden. Men is dus algemeen t' akkoord om te zeggen dat er moet een onderzoek gebeuren; maar nog eens, er is kwestie van de mate, en 't is juist in die mate dat de nieuwe wet eene merkelijke verbetering brengtzoowel voor deze die nu reeds trekken of zouden kunnen trekken als voor deze die later onder de nieuwe wet 65 jaar zullen worden; horkt, menschen, horkt Maar de drukker zegt dat ons pensioenhoekje op de Halle muur, voor dezen keer vol is. Wij zullen u dat dus, in een volgend nummer, met kanten en abouten, ver der uiteendoen. K. RILLON ■Iv.v.v.v.v.w.w.v.'.v.w.v.-: Uit Yper's Verleden ss& Het hoogtepunt van Yper's bloei en rijkdom is gelegen tusschen de XIId' en XIVd' eeuw. De oorsprong daarvan is eene thans in Yper verdwe nen nijverheid, namelijk, de lakenwe verijen. Reeds zeer vroeg, onder Karei de Groote, was het spinnen en weven eene huiselijke bezigheid die welhaast groeide tot handel. In den loop der IXd' en Xd' eeuw bezit het Ypersch gewest vele schaapkweekerijen die de wolle leverden aan de lakenwevers. Nog andere toestanden bespoedigden den bloei der weverijen. De laten kwamen zich in de stad vestigen; zoo kregen zij niet alleenlijk hunne vrijheid maar tevens een goed en eerlijk bestaan. Verders was de goede ligging der stad, tusschen Arras, Veurne, Brugge, Thourhout, Gent, Kortrijk, Doornijk, Rijssel, Cassel, Bethune, en Sint- Omaar, ook zeer voordeelig. Langs den eenen kant was er gemakkelijk verkeer met Meessen en de Leie, en langs den anderen kant te water, met Veurne, Nieuwpoort, Diksmuide, Brugge en Damme. De overleveringen melden, dat het water, uit de naburige vijvers in looden leidingen aangebracht, zeer voordeelig was voor de Scheerders; daarentegen had het water derYper- lee bijzondere eigenschappen voor de ververs. De Graven bevoordeeligden de stede zeer, bijzonderlijk door het verleenen van keuren of vrijheden, zooals: de vermindering of de vernietiging van het tolrecht in de andere steden het stichten van twee jaarlijksche markten, waarvan ééne ten minsten drie-kwart eeuw voor die van Brugge bestond. De vervaardiging en verhandeling werd al spoedig op groote schaal aan gevat en dit met zooveel voorspoed dat de Ypersche stoffen welhaast we reldfaam verwierven. te De Halle. Een nog overgebleven bewijs, (dat helaas! door den oorlog zoo deerlijk verminkt werd,) van dien vroegeren nijverheidsbloei is de alom- gekende Lakenhalle. De Lakenhalle is gelegen ten noord westen der Groote Markt op eene lengte van 133 m. en eene diepte, ten Oosten van 30 m. en ten Westen van 50 m. Een groote vierkante toren of belfort, met uurplaat en beiaard, ver deelt het gebouw in tweëen. Vermoedelijk werd het belfort ge bouwd in 't begin der dertiende eeuw; de Oostervleugel bestond reeds voor 1225 en met de westervleugel werd aangevangen rond 1285 en geëindigd omstreeks 1304. Op het gelijkvloers der Oude Halle stonden de ramen dienende tet het openhangen der stoffen, alsook de lu streermachines. In de nieuwe Halle waren de magazijnen der grondstoffen en een bijzonder lokaal de looye waar de stoffen verzekerd en gelood worden. Op de bovenverdieping be vonden zich de verkoopzalen en de uitstallingen. te De Kerken. Binst dit tijdstip van bloei en vooruitgang was Ypers grond gebied zeer uitgestrekt. Tal van voor steden, die later verwoest werden en na hunnen heropbouw, afzonderlijk optraden, vormden met de eigenlijke stad, gelegen binnen de vestingmuren, eene hoogst belangrijke agglomeratie, zoo onder geestelijk als onder admini stratief en krijgskundig oogpunt. In eene bulle van Innocentius IV aan de Vlaamschen bisschop, gedag- leekend 22 Mei 1247, wordt eene bevolking vernoemd van 200,000 zielen. Geen wonder dat tal van geestelijke parochiën tot stand kwamen. Als zetel van het geestelijk bestuur dient eerst vermeld te worden te Sint-Maartenskerk, naar den naam van den Heiligen bisschop van Tours, was in den beginne, naar de overle veringen melden, slechts eene kapel aan Onze Vrouwe of Sint-Andries gewijd, doch in 1012, onder de re geering van Boudewijn met den Baard aan Sint-Maartens. Die kapel werd rond 1088, waarschijnlijk doorgraaf Robrecht, in eene kerk herschapen. In 1 102 ging de bediening ervan over tot een kapittel van kannunik-heeren. Voor dit tijdstip deden sekuliere prie sters er den dienst, doch deze werden uit reden van simonie geschorscht. Onder 't kapittel van Sint-Maarten stonden nog zeven kerken St-Pieters, Sint-Jacobs de Meerdere, St-Niklaas, Sint-Michiel, Onze Vrouw ten Brielen, Sint-Jan en Sint-Kruis. De drie eerste lagen binnen de vestingen, de andere in de voorsteden. ('t vervolgt) jJ.VWiVW.V.V.V.V/W^ IV.'.V.'.'.'.V.'.'.'.V.V/.'.V.V.VAV DE GEBEURTENISSEN TE LEUVEN see Iedereen heeft de gele plakbrie ven gezien die den eerste zondag van den Vaéfen nabij de Kerk ingangen aangebracht waren, als titel dragende: Wat er te Leuven gebeurt. Wat er daar gebeurt is nu wel niet om een Vlaming te verheugen, maar toch die aanwak kering om de bijdrage te weigeren voor de Katholieke Leuvensche Hoogeschool, scheen velen te driest. Was dat niet een in-katholiek werk bekam pen? De best geziene Vlaamsche t Hoogleeraren meenden het ook zoo en keurden die handelwijze in en openlijk schrijven af. Nu volgde een éfrenge veroordeeling vanwege hunne Doorluchtige Hoogweerdigheid de Bisschoppen vanBelgië.De Vlaamsche Hoogstudenten hebben daarop na vijf dagen in een nieuwe brief hunne on derwerping medegedeeld en hun plakbrief afgekeurd, mitsgaders eenige beschouwingen om hun handelwijze in klaare te bellen en te verontschul digen. Op denzelfden dag dat zij daartoe besloten had de rectorale Raad een nieuwe vergadering belegd, en gezien het "Katholiek Vlaamsch Hoogstuden ten verbond,, na drie dagen nog geen teeken van onderwerping gegeven had aan de veroordeeling hunner Doorluch tige Hoogweerdigheden, verklaart de Rector het Katholiek Vlaamsch Hoogstudentenverbond ontbo iden. Zoo staan nu de zaken te Leuven; helaashet einde van het geschil is het zeker niet. BBBaamHBBBaBH see Berten Rodenbach, onze groote, maar al te vroeg gestorven vlaamsche dichter, de levenwekker, van de vlaamsche studentenbeweging, heeft eens het volgende beschreven in een zijner beste gedichten "Ter waar- heid streeft mijn twijfelend gedacht,3 ter waarheid streeft mijn rustelooze ziel, ter Waarheid wil ik steeds met al mijn krachten, ter Waarheid, bron van balsemende vrede. En in dat zelf de gedicht zegt hij nog het volgende "Maar steeds beheersche Waarheid, drift en daad, en dicht en zang,,. Waarheid wil hij dus overal en altijd Waarheid. En wij, met hem willen altijd en overal: Waarheid. In onze naoorlogsche samenleving moe ten we jammer genoeg dikwijls toch zoo ver gaan zoeken naar waar heid. Want zijn het niet leugen en valscheid die het hooge woord voeren in onze huidige maatschappij. Was het niet de leugen die haar grijnzende stem verspreidde over het naakte oor logsveld, die de oorzaak was van al onze oorlogsmiseries en ellende. Moeten we niet dagelijks strijden tegen de leugen, moeten we er ook niet dagelijks on bezwijken Heel ons leven is een strijd en wel een strijd tegen de leugen. Maar de Waarheid zegepraalt toch ook. Want zonder haar is geen vrede mogelijk. "Ter Waarheid, bron van balsemende vrede,, zegt Rodenbach. Wij zoeken vrede, wij zullen ze vin den bij de Waarheid. Wat was het anders, dan een streven naar Waar heid, dat de grootste dichters en ge leerden deden Wat deed de beroem de fransche geleerde Pasteur toch anders dan zoeken naar de Waarheid? En die waarheid welke hij ontdekte redde millioenen menschen van een gewissen dood. En is het Christus zelf niet die ge zegd heeft "Zoek eerst het rijk Gods en zijn gerechtigheid,, dit is de eeuwige waarheid, en al het ove rige zal u toegeworpen worden. Maar de waarheid is ook bron van haat, zooals de latijnsch schrijver Te- rentius het zegtbron van haat, omdat volgens sommige de waarheid niet al tijd mag gezegd zijn Maar de waarheid moeten we stel len tegenover de leujfen we moeten de waarheid kennen, in waarheid le ven en de waarheid liefhebben.

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 2