David Teniers Pensioenen XJlaamsch Leven Onze Belangen 5 Yper's Ommeland Katholieke Vlamingen ;i HIER EN ELDERS 5i West -Ylaamsch - Beheer voor Feerdenloopstrijden Liefhebbers Opgepast! Ypersche Studiekring. Naar de Kaltefeest lijken wereldbrief, en wonder genoeg de socialisten van heden spreken zoo als wij 30 jaar geleden, nu ze onder vinden wat de toepassing van hunne leering in Rusland oplevert en wat hunne kweekelingen, de Belgische communisten eischen Dat is ten minste gesproken als een minister die een verleden achter zich heeft, heelemaal gewijd aan 's lands belangen, aan 't verwezenlijken van 't gene de groote Paus Leo XIII ten voordeele der werkende klas voor hield, aan 't verdedigen van onze Vlaamsche eischen. Wat verschil bij 't geschreeuw van de socialitische bladen Die mannen schreeuwden zoo luid niet bij de laatste verkiezingen dan hadden ze ook drie jaar werk achter den rug en 't beteekende zoo weinig, het werk te reeds zoo verderfelijk, dat de socia listen verzwakt uit de stemming te voorschijn kwamen. Nu, ha nu men kan hun niets verwijten ze zijn aan 't bestuur niet, en daarom spreken ze hun vonnis uit over de katholieke par tij Maar waarom wijzen ze niet op al 't schoone werk door de socialisten verricht, hier of elders Ja, 't Brood was goedkooper onder Mr Wauters jammaar waarom voe gen ze er niet bij dat de frank duur der was Iedereen weet toch dat we van vreemde tarwe moeten leven En wie heeft er zoo'n geweldige stoot ge geven van 't dalen van onzen frank Daarbij, zulke redens zijn goed om dwazerikken te overtuigen alsof de gezonde reden de duurte der levens middelen niet als een algemeen naoor- Ioogsch verschijnsel aanwees. In Frankrijk zijn de socialisten meester en 't brood is er nog duurder in Rus land zijn 't communisten en bolche- visten aan 't hoofd en 't brood is er zoo duur dat er hongersnood heerscht. Neen, zulke redens doende menschen te veel voor onnoozelaars doorgaan er moet wat ernst zijn om verstannige menschen te overtuigen. Veel ernst is er ook niet bij de libera len. Weet ge wie ze nu als kanditaten hebben te Brussel Herman Teirlinck, een flamingan- tische roman en tooneelschrijver En zeggen dat de brusselsche liberalen alzoo franskiljon zijn als anticlericaal Vlamingen en papenvreters maar ter wille van de vlaamschgezinde li beralen zetten ze die vette brokke op op hunne lijst. Arme Herm. Teirlinck, hij heeft nu verband gesloten met de meeste Vlaamschhaters van 't land. Te Brussel staat ook De Muyter op op de liberale lijst, De Muyter de on overwinbare ballonman, dien ge u wel herinnert, 't Schijnt dat hij een strik vormt voor de sportliefhebbers. Zijn luchtvaartkunde moet zijn poli tieke kennissen vervangen. Dat is al verre alsof ze in Amerika Dempsey als minister verkozen omdat hij zoo weer galoos bokken kan en in Frankrijk zouden ze den Senegalees Siki kunnen senatoor maken Ja de liberalen, zegt een dagblad, hoeven kandidaten voor alle liefheb berijen, want er zijn geen liefhebbers meer van de liberale partij. Naar aanleiding van het onlangs ver schenen werk over Teniers, door Leon Bocquet, wordt thans weer veel gesproken en geschreven over dien kunstenaar. 06 De twee Teniers waren echt Vlaamsche ras-schilders. Nog steeds betwist men de superioriteit tusschen vader* en zoon**. De meeste schilders nochtans zijn de meening toegedaan dat de zoon zijn vader verre overtrof fen heeft anderen beweren dat de jongere slechts het geniale werk van zijn vader voortzette. Voor wat de techniek betreft, staat David Teaier* de jongere gewis onder dezes invloed alhoewel hij ook een zekere toets te danken heeft aan de groote Peter Pauwel Rubens. David Teniert de jongere, heeft al de vertakkingen der schilderkunst met verdienste behandeld. Toch is hij gekend als schilder van het volksleven van herbergen, kermissen en landelijke tafereelen. Daartoe bracht hem onge twijfeld de avontuurlijke Brauwer. Deze laatste, goed schilder maar nog beter drinker, was Amsterdam, en zijne schuldeischers ontvlucht. Te .Antwerpen verdacht men hem van ver spieding, en werd hij in het Steen ge stopt. De invloedrijke Rubens verloste hem uit dien neteligen toestand en nam hem onder zijne bescherming; bij Ru bens leerde de bohemer een jong schilder kennen: Teniers. Van gelijken aard en ouderdom sympathieseerden zij spoedig en waren weldra onaf scheidbare vrienden. Het regelmatig en ietwat gebonden leven kon de on afhankelijke Brauwer echter weinig bekoren, en hij verkoos het zwervend leven. Teniers volgde hem en leerde spoedig het natuurlijke en ongedwong en leven der buitenmenschen kennen en bewonderen. Doch, binst Brau- wers speelde, dronk en boemelde, schilderde Teniers de soms zoo lustige tooneeltjes die hij onder oogen had. Van dan af legde hij zich toe op het bestudeeren en ontleden der vlaam sche volkstypen in zijne meest uiteen- loopende voorstellingen. Hij verwaar loosde gaarne de omgeving (dekor) van zijn onderwerp om dit des te beter te detailleeren. Het was zeker geen grootspraak als Teniers beweerde dat, om zijne schil derijen naast elkaar op te hangen eene zaal van 2 mijlen lengte zou noodig zijn. Men kon inderdaad tot nu toe reeds een groot duizendtal van zijne werken opnemen, over de heele we reld verspreid en in alle museums ver tegenwoordigd. ja Ja Teniers (de oudere) 1582-1649 Antwerpen. Teniers (de jongere) 1610-1690 Antwerpen. Deze rubriek is ter beschikking van hierboven genaamde vereeniging en geeft wekelijks op Vergaderingen, loopstrijdenuitslagen, enz. te De eerste koersen zijn te Houthulst op 13 April. Zorgt dat ge in regel zijt. Deze die hunne peerden willen la ten loopen moeten dus tegen 5den April de Eenzelvigheidskaart van hunne peerden ingezonden hebben. De Joc keys zullen moeten voorzien zijn van eene licence. De inschrijvingen der peerden voor de koersen van Houthulst zullen ge sloten worden den 6e" April. De han dicap zal geregeld worden door het bestier van het West Vlaamsch beheer in zijne vergadering van 7en April. Wacht dus niet meer liefhebbers, vraagt eenzelvigheidskaarten voor peerden, licencen voor eigenaar, joc key of bookmaker. Vergeetniet bij uwe aanvraag een klein portret te zenden. De aanvragen worden gezonden naar Eug Coulier te Boesinghe Secre taris van 't beheer. LEUTE te Boerke Pummel lag in ruzie met z'n gebuur, en op zekeren dag ging het naar de stad bij een befaamd ad- vokaat aankloppen. Mechieu, zei Pummel, 'tis nu al zolange da'k in stokke ligge mee m'n gebeur. En 'k zoen ik geren e kèe weten wuk is wuk. Je moet e kèe lus- tren Menhère, de zaken zien e zoo... En boerke vertelde... Wel, wel, Mesieu Pumelle, zei de advokaat als 't ventje gedaan had, 't is een procés splendide. Uw gebuur is heel zeker in zijn ongelijk. Kijk, uw affaire is zoo zeker, dat ge me maar moet betalen als ge gewonnen hebt. Is 't waar, Menhère, hewel a's 't asoo is... 'k en ga toen mo nie procedeeren. 'k Hè joen 't affaire van m'n gebeur verteld... 'k zoen ik toen de verliezer zijn, hé, Menhère. Wel bedankt En boerke Pummel miek alrap vre de met z'n gebeur «I 1IIIBD1IIIIIII1I Een paar verbeteringen in de nieuwe wet, voor deze die nu reeds 65 jaar oud zijn. Al wie zich, van verre of van bij, met pensioenzaken bezig houdt, heeft voorzeker, en zeer dikwijls, de vol gende bittere klachten kunnen hooren tegen de oude pensioenwet "t Is eene Wet ten voordeele van de leeg- gangers en de hoekjevrijvers, en omdat ne mensche nog de courage heeft van te verken voor zijn brokke, hij en kriigt maar halve solde, oftewel in 't geheele niets.,, Hewel, vrienden, 't is nu daarmée uit en amen bij het in voegé komen der nieuwe wet 1 Januari 1926 zal de daghuur der 65 jarige ouderlin gen voor geene centiem meer in reke ning mogen gebracht worden. Al onze brave oudjes, die dus om reden van hun dagloon, het pensioen ten geheele of ten deele werden afge sneden, mogen Van den I Oktober aan staande, bij den Ontvanger der belas tingen eene nieuwe vraag indienen, met groote kans hun pensioen ten vol le toegestaan te worden. Deze verandering in de wet, vinden wij een zeer gelukkige verbetering. De oude regeling immers, verwekte niet alleen veel klachten, maar zij was zeer uiterst moeilijk om recht- veerdig en voor iedereen gelijk, toegepast te worden. Daarenboven zette zij de ouderlingen aan, tot alle slag van veinzerijen en verduikingen, en de rechtzinnigsten waren, nog den uil van 't spel. Het geld thier dan niet alleen eene merkelijke stoffelijke ver betering, maar ook eene zedelike ver betering der oude pensioenwet. Eene andere weeklacht die de Hoe ren Ontvangers, Kontroleurs en leden der Beroepscommissie van buiten ken nen, om ze honderden keeren gehoord te hebben, op alle toontjes, 't is zoo. "JaMenheere, wij hebben gespaard, en gespijkerd, geklawierd en zeure brokken geeten, om ons huizetje te koopen en te betalen, en nu worden wij daarom nog een deel van ons pen sioentje afgetrokken, terwijl dat deze die het al verzopen en deur hunne kele gegoten hebben, beloond worden met het volle pensioen,, en "Me kun nen winder toch van die steenen niet eten Tot hiertoe en was er daarop niet veel te antwoorden en het was zeer dikwijls, met spijt in 't herte, dat deze ambtenaars, in zulke gevallen, de wet moesten toepassen en den aftrek op het pensioen moesten doen. Deze beperking heeft nu ook haren tijd gehad. Inderdaad met Nieuw jaar aanstaande, zal het eenige eigen huis, dat de pensioenvragers, bezitten en be wonen en dat ze met hunne spaarcenten aankochten, geheel buiten rekening blij ven tot aan eene verkoopwaarde van 14000 frs in plaatsen beneden 5000 zielen en tot 15000 frs in plaatsen tus schen 5000 en 15000 zielen tellende op voorwaarde dat het huis aange kocht werd bij toepassing der wetten op de goedkoope woningen werd het anders aangekocht dan blijft het vrij tot aan de verkoopwarde van 9000 frs of 10.000 frs volgens het getal zielen hierboven vermeld. Ouderlingen, als gij in 't geval zijt, niet vergeten van op tijd en stond bij den Ontvanger te gaan, om uwe aan vragen in te dienen tusschen Ba- messe en Nieuwjaar aanstaande De nieuwe wet voorziet nog ande re gevallen van vrijstelling der inkom sten, in 't voordeel van de spaarzame lieden wij zullen u dat, naasten ver der trachten aan 't verstand te bren gen onze zuster "Halle,, die de oude sukkels geerne ziet zeker omdat ze 't ook al zoo dikwijls heeft hooren noene luiden zal ons nog wel on- dertusschen een klein plaatske jeunen, ten dien einde. K. RILLON '.V.V.VAV.V.V.V.V.V.V.V.V.V. te Zillebeke. Uit nieuwsgierigheid ben ik eens het eigenaardig ker kje van Zillebeke gaan bezichtigen met zijn ruw "interieur,, die den be zoeker zoo aardig aandoen en hem tot bidden dwingen. Daar is eene brandvenster te bewonderen, een kunstrgewrocht van een Engel- sche meester, gift van een Engelsche Familie in herinnering van haren zoon gestorven te Zillebeke op 't oorlogs veld. 't Is effen af prachtig. Wat en verschil tusschen zulke gewrochten en die cammelotte vensters die men hier en daar ontmoet in de kerken met collectie van aapegezichten en mismaakten. Zillebeke mag fier zijnop schat, en 't ware te wenschen dat een Engelsch- of Franschman het gedacht opvatte al den overkant van 't koor zijnen pendant te doen uitvoeren. te Hoilebeke. 't Is nu reeds weken en maanden dat de brugge die Hoilebeke met Zillebeke verbindt ingestort is. Niemand die uitziet om den toestand te verhelpen. Nu is men verplicht in dien men van den eenen oever naar den anderen wil gaan, van in den kuil neer te dalen, op gevaar arms en beenen te breken en op den hoop toe in de vaart te recht te komen. Is 't Gods mogelijk 't Is erger dan in de Congo. Over eenige dagen waren 't twee brave moeders die met hunne geite.naar Hoilebeke trokken, 't Was een geheel sport en een geheele stu die om 't beestje over boord te krijgen, 't was erger dan de doortocht der Israëlieten over de roode zee. Ik heb nog niet vernomen dat ze verdronken zijn 't is al veel. 't Is doodjammer dat aan die groote Katten en Inspecteurs, die 't front van verre komen bezich tigen tot voltooing maar altijd gaan zien daar waar er niets meer te ver richten is. Dat de gemeente toch het noodige doe bij de verantwoordelijke overheid om een einde te stellen aan zulk een ellendige toestand. te Meenen. Woensdag nacht drongen dieven in het huis van herbergier Jo seph Vanhee, gehucht Hoogweg. Don derdag morgend, stelde Vanhee vast dat de meubels in de benedenplaatsen opengebroken en doorsnuffeld waren. Uit de tooglade verdween eene som van 200 frs. Tegen de voordeur had den de schelmen een tafel gezet met éfoel er op en vertrokken door den waajer die openstond. Waarschijnlijk kwamen zij ook langs daarbinnen. te Poelcapelle. Bij H Debuck, werden door nachtelijke bezoekers 'n haan en twee konijnen gestolen; bij P. De Bruu- ne roofde men verscheidene konijnen. se Komen. Inbrekers zijn 's nachts langs het venster in het magazijn der S. M. Union binnengedrongen. Zij hebben uit de geldlade de som van 14,50 frs. geéfolen. Een som van 500 frs. die in doos verborgen was, hebben zij on opgemerkt laten liggen. De vermoede lijke daders zijn ook in een hospitaal binnengedrongen, waar zij groote ver woestingen hebben aangericht. te Donderdag aanstaande, 2 April, houdt de heer Jozef Muls, advokaat en letterkundige, een voordracht met lichtbeelden over Breugel de gekende Vlaamsche schilder, en overzijn werk; in het "Hoiel Britanique,, om 8 uur 's avonds. De leden worden hiermee tot dezen belangwekkenden avond uitgenoodigd. Steunt uw blad met een a bon- nement te nemen Plaatst uwe aankondigingen'in DE HALLE, die door duizen den gelezen wordt in YPER en OMLIGGENDE Ieder aanbrenger van 10 abon nementen, krijgt een Gratis - Abonnement VAV.V.V.V.V.V.VAV.V.VV.V.J "AS%S%V.V.V.V.,.V.V.V,V/AV/I s te Door de kiezing is de handel in ons land veel verzwakt. Handelaars -1 besteden te veel tijd aan kiespropo- ':r ganda en verwaarloozen zóó hun eigenfe! zaken. a® Als ze nu maar 't verstand hebben geen veelbelovende, maar werkende kandidaten voor te staan, zouden ze - hun tijd niet nutteloos verspild hebben A te De heropbouw der verwoest* gewesten van België wierdt met veelP lof besproken te Londen in de Roy af Society of Arts. Moesten die heeren alhier wonen,P1"' dan zouden ze gauw weten dat dien e" vai jrc «toi ito lof maar rotte appels voor ons is. te Voor de vliegtuigen hebben ze in Engeland een nieuw torpedo uitgevonden die magnetisch door een i°° vliegmachien aangetrokken wordt, en3et deze vernielt, zouden ze algauw geen#a£ torpedo uitvinden omdenmilitarischen'Wa rammel in de luchtte doen vliegen? te De Fascisten hebben zonda#eI fefl kei hk W£ laatst hun 6de verjaardag gevierd te Rome. f3jÊ Allée, Belgiessche fasciesten, wan. eer uwen toer. te In het heilig land zijn de Chris tenen en muselmannen in opstand tegen de Joden, die onder Engelsche bayonetten zich terug in Palestina vestigen. Heeft Engeland daar weer een voor- deel te zoeken, sedert het in Egypteïbei en Indië vuur aan zijn schenen krijgt te De Fransche sociale minl«tf brf .an hij we toe ster Herriot, krijgt het warm in dt fransche kamers om het christen ge. loof te willen verbannen uit de Elzas- sche scholen. Aan zeker woorden var hem,zou men verstaan dat hij als mini. ster zou aftrappen. Een verstandige man 1 28 I zitt Ge vai vai ord föu Jaar* se De Brusselsche 6 beurs is begonnen den 25 Maart ei eindigdt op 8 April. Dees jaar is et van alles te zien. ONS HOEKJE de: Mi dei kei cae dec tf foi vei dei ziji grc te 't Is reeds sedert Thuyndag dat wij Yper niet meer gezien hadden, we zijn met onze menagie in Roubaix en werken in de fabrieken. Nonkel Pée en Tante Christiene ben ik komen bezoeken - die wonen op het Plein d'Amour in N" 100. 's Morgens ging dat nogal goed; achter den noene trokken wij naar de markt; wij hebben ons geamuseerd Tante zat op de automobieletjes en moest haar mutse vaste houden... Bij Viaene hebben wij hertelijk gelachen, na een laatste pinte bock voor'tschêen trokken wij naar huis, late en goed verwarmd. Het moet zijn dat de gewoonte er veel aan doet, maar nonkel Pée en tante Stiene gingen maar altijd door, langs 't Vosje binnen - den Boulevard Potager tot aan de visschemarkt, langs de glazen strate en nog een stuk of vier Boulevards, en zij waren aan hun établissement. Zij ze gingen op de top pen van hun teenen; maar ik... met mijn nieuwe molièren!... octus-boc tus moze-boctus van den eenen put in den anderen - 't water kwam al aan mijn knoezels... Kladets! 'k valle achterwaats over op mijn knieën inde mooze... Potverblomme Met een sprong of vier was ik ook binnen, maar ongelukkig een van mijne molièren zat in 't midden van den Bouldvard, en mijn zokke was proper Tante Stiene speelde op, maar non kel Pée, die fraaie man, schokte van lachen... Ge ziet wel, dat gij geen Yperling meer zijt hé... Wieder en zijn niet be- be nauwd van de mooze. v( |a plii ne IV daj dei Yp dei dei doi eo< kl< iSc Ve zij di, nu h w, tic br e\ 8e Een die nog naar Yper komt masf nooit meer naar 't plein d'Amour. I

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 2