Een Spotprinte Mare CLAUS Yper i76 Kiesnieuws Een Vriendelijk Verzoek Surmontstraat, 53 Frederik van Eeden ONS HOEKJE L0DE Voor al uwe Drukwerken wendt u tot de Uitgever van 't Blad De Senaatslijst Tongeren-Maeseyck die, naar 't verluidden, ongeldig was is toch in orde, de liberalen beweer den dat er geen onderteekening genoeg was, doch daar de twee kiesarron dissementen Tongeren, Maeseyck en Hasselt samengaan, waren er nog veel handteekens te veel. Slechter staat het met de liberale Senaatslijst van Bergen, die bij 't neder leggen voor de koppeling niet in orde was en dus niet in aanmerking komt. m Onthoudt nen keer goed het vol gende, bijzonderlijk als ge in het kies- kotje staat Een brusselsch liberaal schrijft De liberalen hebben hun hellingen versterkt, en onmiddelijk na de kiezing kunnen ze mee doen met een linksch ministerie zoowel als ze de laatste ja ren meegedaan hebben met een rechts Verder schrijft hij: De liberalen en hebben in hun kieSprogramma niets anders dan zeer algemeene formulen, die kunnen rek ken lijk een kous, en die 't zullen mo gelijk maken links of rechts deel te nemen aan de regeering te te Mg De liberalen zijn dus venten die hun hekken naar den wind hangen. Ze verkoopen katten in zakken met niet klaar te zeggen waar ze naartoe willen. Ze zijn bekwaam geheel 't land in de macht der socialisten over te leve ren. 't Eenigste wat zij zoeken 't is aan 't schoteltje te zitten. 't Is wel gelijk Anseele zei tegen de liberalen eertijds: Ge zult de roode vane volgen of g'en zijt niemand meer m Mg Mg Wie zijn de beste! liberalen of so cialisten 'k En weet het waarachtig niet. Ze kunnen alle twee 't geld van het land evengoed vermooschen. Weet ge 't nog hoe minister Wauters met zijn bevoorradingsdiensten 't land in schul den stak dat het een schande was en dan met zijne uitvoeringen te werke ging Mg ar Mg Voor hoeveel millioen nuttelooze werken heeft Anseele doen uitvoeren? Kijk, ja, Anseele: die vent was vroe ger tegen het kapitaal en nu is hij een der grootste kapitalisten van Gent. In een van zijn fabrieken brengt het kapitaal 50 °/0 op. Hij zou daarmee kunnen zijn werkvolk beter betalen, maar ja I Kamiel Huysmans spreekt hier in Yper tegen de coffre-forts, maar Anseele heeft ze algelijk noodig om er zijn winsten in te sluiten. Mg Mg Mg Geen keure dat ze nu vinden dat het kapitaal noodig is I Ik wete nen socialist die vroeger den kost won met stoelen te draaien, en die nu kasteelen koopt van drie hon derd duizend frank. Ge zult misschien vragen heeft hij een groot lot gewonnen Neen hij. Hij heeft bij 't werkvolk tegen 't kapitaal, en tegen de kapitalis ten uitgevallen, en toen zelf kapitalist gespeeld. Hij is nog altijd tegen alle kapitaal uitgenomen tegen 't zijne. Mg Mg Mg 'k Weet er een die zijn moeder onderhield in een oudemanhuis en die in een kasteel dat hij expres ge kocht had, een ander vrouwmensch zitten had Mg Mg Mg Werkvolk als ge de handelingen ziet van sommige kopstukken der roo de bende, vraagt u eens af Wat gaan mijn kinders later met mij doen als ik ze laat socialist worden .v Zou Kamiel Huysmans, die te Yper kwam meeting houden niet een woor- deke weten te zeggen over dien ver maarden geldjood Julius Barmat, die voor ilieverij of zoo goed bachten de grendels zit in Duitschland, De kopstukken van de sosialisten waren er goed mee kompaks. 't Was in zijn huis dat de internationale, waar Huysmans sekretaris van is, hare bu- reelen had. Waarom is 't in veel landen alzoo, dat de groote leiders van de socialisten moeten eten uitdehanddergeldjoden? Mg Mg Mg Ze beginnen te zeggen Het kapitaal moet er zijn. Is 't misschien om 't hunne niet in gevaar te brengen. Mg 't Is al nen keer of twee gebeurd dat er ons ter inlasching 't een of 't an der artikeltje gezonden wordt dat we zeer geerne zouden opnemen. Helaas! men zendt 't ons als we reeds bezig zijn met afdrukken. Mogen wij onze gebeurlijk mede werkers vriendelijk verzoeken aan tijden te zorgen. Onze gazette moet gereed zijn tegen den Zaterdag morgen en de kopij om te kunnen opgenomen zijn moeten wij hebben ten laatste te gen Vrijdag vijf uren nammidag. Als zulke kopij aan tijden komt, ze zal met dank aanveerd worden. Mg Nu deze groote Noord-Nederland- sche artist en bekeerling voor enkele weken in Vlaanderen is komen spre ken, ware 't niet ongepast hem wat van nader te leeren kennen. Van dezen woordkunstenaar, dich ter en romanschrijver stond er, als le venschets, gewoonlijk geschreven, dat hij een raadsel van een mensch was. Geboren te Haarlem in 1860 Studeer de hi] eerst de medecijnen, het hypno tisme en de suggestie. Eerst geneesheer liet hij dra het vak varen om zich in de beweging der moderne letterkun de van de jaren '80 te werpen. Men weet hoe deze richting uitge sproken ongodsdienstig was. Ook het sociale vraagstuk vatte hij aan, werd socialist en communist, liet het niet bij woorden, maar stichtte met zijn fortuin een kolonie waar alle menschen gelijk zouden zijn en alzoo werkte hij daar zelf als gewoon werkman; hij onder steunde ook de groote Saking van 1893. Met zulke proefnemingen was hij zijn vermogen kwijt. Steeds toch was hij rechtzinnig in al zijne dwalingen en zocht de waar heid te dienen. Gedurende al die sociale en socialis tische werkzaamheid schreef hij het wonderschoone boek De kleine Johan nes (3 deelen) en het lange gedicht Ellen, een lied der smert. en andere dichtwerken, benevens treur- en blij spelen. In die werken Sralen op vele plaat sen de ongodsdienstige socialistische gedachten door. Doch Van Eeden's geest vond al dien tijd geen rust, het socialisme en het communisme verliet hij en we zagen hem sinds dood de van zijn zoontje meer en meer van het on geloof terug keeren. «Paols Ontwaken heet het boek dat hij schreef over de dood van zijn geliefd kind. Het werd ook Van Eedens ontwaken voor de waarheid der katholieke leer... en de kerk mocht dezen ver verdwaalde te rug in haren schoot opnemen op Kerst dag 1921, als hij het doopsel ontving. Zoo komt deze oud-socialist, oud communist die overal naar de Waar heid zocht de reeks aanvullen der groote geesten die na jaren dwalingen door hunne bekeering getuigenis ko men afleggen dat alleen de Waarheid te vinden is in de Roomsch-katholieke Kerk. see De socialisten hebben een spot- prente uitgehangen. Minister Vande- vijver die smijt met groote gelbeurzen naar kerken, kloosters, kasteelen, fa briekenen met kleine sommekens naar de arme barakskens. Dat is dom van de socialisten. Iedereen zegt nu't lokaal uit de S'-Jacobsstrate die kemel van de socia listen, had er mogen bij staan onder de groote geldbeurzen; z'hebben ge noeg gekregen. Met een klein plakaat vallen ze den Minister aan, en met een groot gebouw bewijzen ze dat hun plakaat hatelijk liegt. En van die spotprente gesproken. Sedert dat Vandevijvere minister is woont er maar weinig volk meer in barakskens. Iedere werkman heeft zijn huis waar hij kan wonen, 't staat een winkel bij waar hij zijn gerief vindt en een herberg voor zijn verzet. Fabrieken waar hij werk vindt, scho len waar zijne kinderen kunnen leeren Kerken waar hij kan bidden en troost vinden in zijnen nood. Dat alles staat weerom rechte; 't eenigste dat nog te bouwen is 't Zijn de kasteelen. Socialist Debun- ne en moet geen nieuw hebben hij heeft er een gekocht voor 3oo.ooo fr. Moest ik een karikatuur maken 'k zou 't volgende zetten. Wauters op een suikerkiste, die kijkt naar eenen suikertrein die van Moescroen naar Frankrijk rijdt, en daar rechtover eene bende kleine kin ders die hunne handjes uitsteken om suikeren geen en krijgen. Ge moogt hem ook verbeelden die winkel houdt in bevrozen vleesch Geeft hem dan voor uithangbord "Hier is 't in den dubbelen prijs,, flh d* «fc 'k Zou toen Anseele verbeelden die nevens Coppieters staat en zegt Wij, ons getween wij hebben te gare toch veel bekwaamheidVoila. 't En is maar jammer dat ze al in uwen kop zit. Destree die honderd nieuwe inspec teurs genoemd heeft. Ze staan voor hem en zeggen Mijnheer de minister wat moe ten wij doen Veel geld kosten en in den weg loopen antwoordt de minister. De socialisten zeggen Stemt voor ons toen gaat er voorspoed komen en weelde en welstand. Peizen ze misschien dat de men schen geen memorie meer en hebben en alles effenaan vergeten In den tijd waren de socialisten in het ministerie. Wat hebben ze toen gedaan Anseele was minister. Hij en had eigendlijk geen verstand om minister te zijn, maar om de zestig zeventig duizend frank te trekken die een mi nister wint; zoo hield hij op de kosten van 't ministerie een soorte ploegbaas, Coppieters te weten die man hielp Anseele ministèren voor een goe drie honderd duist frank per jaar. Maar waarop dat wij ook nog spre ken Wat is dat een honderd duist frank of drie. 't Is toch de boer en de werkman die 't al betaalt. Wie was er toen de schuld dat on ze dutskes van kinders albij geen sui ker meer en kregen Wauters met zijn vergunningen zou daar misschien uitleg kunnen over ge ven. Destree liet de scholen van het front in puinen liggen, maar hij benoemde honderd nieuwe schoolopzieners die er alzoo noodig waren als haar in de soe- pe nu nog is hun voornaamste werk een beetje overal in den weg loopen. Dat die heeren geld kosten dat is 't minste 't leven en verarmt daarmee niet 't en is maar precies de werk man en de boer die betalen 'k Ging vergeten te zeggen dat de liberalen geen haar beter en zijn. We zitten daar gezegend met mini ster Neujean, die geen bekwaamheid genoeg en heeft om zelf zijn ministerie te beredderen, en die toen ook nen ploegbaas inspant met eene jaarwedde van 70.000 fr om 't werk te doen dat de minister zelf moest doen en niet en kan Als ge uw geld moe zijt, stemt voor liberalen en socialisten ze zullen 't zij wel verinselen. Als ze mogen drij vier jaar meester zijn, 't haar zal door onze klakke groei en, de ellebogen door onze veste, de knieën door onze broek en de teenen door onze kloefen. Dat zijn de vier uitersten der ar moede. Mg Wettelijk uur. Op 5 April, dag van de wetgevende kiezingen, is het uur met 60 minuten vooruit gezet. Volgens de wet begint de stemming ten 8 ure, en eindigt ten 13 ure. Zij wordt dus geopend ten 8 ure, nieuw uur, 't zij 7 ure, oud uur, om gesloten te wor den ten 13 ure, nieuw uur, hetzij op den middag, oud uur. Kiezers let op Mg 't Fransch Gezantschap bij 't Vatikaan. Qeschil tusschen Kamer en Senaat De partijen der meerderheid in de Fransche Kamer hielden Vrijdag avond eene vergadering om het geschil te bespreken, welk tusschen Kamer en Senaat ontstaan is, ten eerste op de kwestie van het gezantschap bij het Vatikaan en ten tweede, op de kwes- j tie der begrooting waarin de Kamer schikkingen bepaald heeft waarvan de Senaat niet wilde weten. Op het eerste punt zouden de rege ring en hare meerderheid de afschaf fing van de kredieten, voor het behoud van een overste eener buitengewone zending bij den H. Stoel in plaats van den gezant, als definitief beschouwen. De kommissie van den Senaat had de kredieten voor den zending gewei gerd, uit verzet tegen de afschaffing van het gezantschap. Volgens de Grondwet mag de Senaat de kredie ten van het budjet niet herstellen, maar hij mag ze afschaffen. Hierin ligt de uitleg der handelwijze van den Se naat. De meerderheid der Kamer zou nu besloten hebben te antwoorden met de zuivere en algeheele afschaffing der kredieten. Er zou dus noch gezant schap, noch buitengewone zending meer zijn. De radikaal-socialisten der meerderheid zouden aldus een groo- tere voldoening bekomen dan deze welke de overgangsformuul van M. Herriot hun verleende. Op de kwestie der begrooting zou de meerderheid der Kamer den Senaat volgen, en de artikels door den Senaat afgeschaft, zouden het eveneens door de Kamer zijn. Het gezantschap bij Het Vati kaan wordt alzoo uitgespeeld om de bijlegging van het geschil tusschen de twee vergaderingen te verzekeren. Mg Twee Belgische globe-trotters. Twee Belgen, Julien en Emiel Van Hamme, hebben te voet de reis om de wereld ondernomen. Zij zijn door Frankrijk gegaan tot Berdeaux. Daar zijn zij Maandag avond scheep gegaan aan boord van de Volubil's Zij zullen te Casablanca aan wal stappen en van daar zullen zij hun pooting herne- nemen doorheen Afrika en verder door Australië en Indië. Mg Eeen graf van 2.000 jaar. In een der tumili van Urya in Rusland, waar men opdelvingen gedaan heeft, werd op een diepte van 20 meter eene kamer ontdekt, de grafstede bevattend.var een groot heerschap uit den tijd de eerste eeuw voor Jezus-Christus. Mei trof er talrijke tapijten aan, alsool kunstvoorwerpen in graveelsteen, me beeldschriften. Mg Roeselare Didsdag morgend we. kelijksche marktdag, bevond de ge. naamde Louise Pattyn weduwe Van. develde, wonende Rumbekestraat, zich op de Botermarkt. Eenige aan, koopen gedaan hebbende en op hel oogenblik te betalen, bemerkte zij dal hare brieventesch inhoudende boven de 100 frs, verdwenen was. Zij gaf ej kennis van ter politiwacht. Eenige tijd nadien kwam eene eerlijke vrouw d( genaamde Célestine Reynaert, vrouv^ Vanlerberghe, ter policiewacht ver klaren dat zij de brieventesch gevon. den had. En zoo werd die arme vrouw terug in bezit gesteld van het verlore. ne. Deze eerlijke daad strekt de via ster tot eere Mg Het komt den onbevooroodeeldej lezer dikwijls als onverklaarbaar voor, hoe thans nog sommige dagbladen wan neer er over, doordrijvende flamingan. ten moet gesproken worden over de extremisten, zooals ze soms eens betij teld worden ze maar zonder he minste onderscheid in één zak stekei met de activisten, de landverraders de Pruisen, en dies meer en hen meer dergelijke aangenaamheden naar hef hoofd slingeren. Dat is vooreerst eejt uitstekend middel om zich doodsvijani den op den hals te halen. De reden ervan? Die menschefl willen zich eenvoudig de moeite nie< I getroosten om maar eventjes na te gaan wat er aan iemands principe goed en slecht is. Neem bijvoorbeeld het begrip «nationalisme». Het woori hooren en terzelfdertijde verwerpen dat kunnen ze. Maar zich eens afvra gen wat eigenlijk nationalisme is, e; objektief zonder zich te laten beinvloe den door hun gevoel, dat zoo belang rijke begrip en de ideën er over ga^ doorgronden en overwegen, dat kuri nen ze niet. En daarvan zien we dagelijk voorbeelden in den Vlaamschen strijd die op dit oogenblik zulk een acuitei verkregen heeft, en die met zulk eei scherpte van wapenen, kost wat kost een bres in den franskiljonischen muu wil hakken. Wie maar een klok hoort, hooi maar een klank» zegt het spreekwoord En daar spreekwoorden de wijsheic der volkeren zijn, durven we dit we ter overweging geven aan degenen die tegenover ons staan en hun te vragen eens onbewimpeld in alle objectiviteit na te gaan of de eischen der Vlamin gen al of niet gegrond zijn Zeker zullen bekrompen, en gees tige vitters de schouders ophalen en antwoorden Dat wisten en weten we reeds lang En toch weten doen ze 't niet. Ze kunnen 't niet weten, want anders hadden ze reeds lang een rechte lijn kunnen [trekken tussschen een activist en een flamingant. Ze kun nen het niet. Ze missen het begrip van de rechte lijn. es» BS! S3 fflfl CE •sa 2^ at m m i T

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 2