Bijblad van het Weekblad Gemeente - Raad 5 Yper's Ommeland j KIEZERS, opgelet!... Onze Belangen Pensioenen STADSNIEUWS i Zaterdag 4 April 1925 Zitting van 28 Maart 1 die in DE ve en ef Ypersche Studiekring DE HALLE Waren tegenwoordig: De Heer en R. C o- t bert, {Burgemeester. Schepenen: Sohry, V an- .t lermeersch, Declercq. Heertn D'Huveller, q Boucquet, IiOeins d'f .eckhoutte, Lcmahieu, Van Rieuwenhove, Delahaye, Van Alleyn- nes, gemeenteraadsleden en Q. Versailles stltteicri's. g Het verslag van de zitting 21 Fe bruari wordt goedgekeurd. Eene aanvraag om een stuk grond te verkoopen van 10 m. diep op 8 m. breed ten einde eene garage te kun nen bouwen in de Grachtstraat wordt niet aangenomen. De grond mag ver docht worden indien er wordt gebouwd volgens het bestaande reglement. Twee overeenkomsten tusschen de stad en bijzonderen, voor de onteige- jjteningen worden goedgekeurd. Het provinciaal bestuur zendt de b taksverordening op het water terug •lomdat de tekst ongeldig is. Zij wordt 'gewijzigd in dien zin. Het bureel van weldadigheid vraagt de herziening der pachtvoorwaarden zijner eigendommen goed te keuren. De voorwaarden zouden nu van 210 tot 290 fr. de Hectare beloopen met een termijn van 3-6-9 jaften. De oppervlakte van de 82 verpach tte goederen is al te zamen 653 ha 40-96 :r zou dus eene vermeerdering zijn an 57.036 fr. 25. M' Cyr. Lemahieu betwistte die ver- jiooging. De beslissing wordt verscho- ip en tot de toekomende zitting. De Heer Minister Nolf vraagt aan stad de kwestie te willen regelen an het huis van Mr de Bestuurder der x liddelbare school Aangenomen. Mr de Burgemeester heeft eene ver ordening genomen met de Kattefeeste. vervoer was verboden de 2 Zon- agen tusschen 2 en 7 ure van den na- jkfiddag, op de Groote markt goed- tkeurd. Op de vraag van Maarschalk Plu- eiterheeft de Generaal Sir Mr Pulteney e aanvraag gedaan aan de Belgische geering namens het Ypersch comi- it «Church Fund memorial» om een ior iglicansche kerk te bouwen boven rd de Rijsselpoort. Het Belgisch gou- ic ïrnement zond die vraag te zamen rel et de plans naar den gemeenteraad !«n teit lin ies- Den en, jen len un m Yper. )e Engelsche regimenten die rond per hadden gevochten, hebben het tlangen uitgedrukt in deze kerk her- nkingsplaten te zetten in marmer. Coomans stelt voor het anglicaansch lenonument niet te plaatsen op de Rijs- ten poort, maar 6o meters verder op grond van de rondweg, omringd groen zou dat "een schoon zicht bben. Ka eene grondige bespreking werd schepencollegie belast onderhan- lingen aan te knoopen om met de gelschen uit te zien naar een grond ter geschikt dan de Rijsselpoort, nt het ware jammer de schoone >rt gelijk ze nu hersteld is te ontsie- ten anderen de commissie van teumenten zou er zekerlijk tusschen teen. Twee ontwerpen werden ingediend de nieuwen hof aan de statie een 1 Mr Buyssens den ontwerper van eerste hof aan de statie en het 2de Mr Casier van Yper. Dit ware groote onkost voor de stad en eerst er gezien worden over hoeveel idevergoeding de stad mag beschik- Het eerste onderwerp voorziet onkost van 17ooo fr., het 2ie min- omvangrijk 14.5oofr.. Verschoven Onderzoek. S'en Heer Minister Ruzette geeft de een antwoord aangaande de ge- en nog te voltooiene werken in ond de stad Yper. it jaar zullen de bruggen herbouwd den van de drie grachten en te tenghe; de geul van de vaart zal 'el. Md worden van Boesinghe tot aan 16 'feer' ot id In 1926 zal het sluis van Boesinghe vervangen worden door 2 sluizen en de geul hesteld van de vaart van Boe tot Yper. In 1925 is er voor die werken 1.575.ooofr. voorzien en ze zullen gebracht worden op 285.ooo fr. Voor de wegenissen is voorzien voor 1925 Verbreeden van de brug van Elver- dinghe 5o.ooo fr.; Verbetering baan Ostende-Veurne-Yper 1 .ooo.ooo fr. herstelling middenvak Yper-Meenen 2.15o.ooo fr.; brug over de Douve te Kemmel 3o.ooofr.; staatsbanen te Yper zelf 26o.ooo fr.; bouwen van brugge van Nieuwkerke naar Vier koningen 2o.ooo fr. Den Heer Burgemeester laat weten dat namens de stad eene draadmare werd gezonden naar Lord French om volledige herstelling te wenschen. De Burggraaf van Yper heeft bedankt. De heer Boucquey vroeg opdat de voorlanden zouden beter onderhouden worden. De heer Delahaye vroeg dat de stad de lijnrichting definitief zou vaststellen van den weg gaande van de Meenen- naar de Rijsselpoort- langs de vesten; burgers wachten altijd van bouwen; er zal in de toekomende zitting aan dit verzoek voldoening worden gegeven. Mr Van Nieuwenhove vroeg de te gemoetkoming van stad om de reke ningen van de muziekschool te beta len, in afwachting de ooflogschade aangenomen. Mr de Burgemeester is met den be heerraad der Hospicen ontvangen ge worden door Mr Poullet minister van Binnenland en volksgezondheid no pens het goedkeuren der plannen van de weezenschool van Loc.re. Heel voldaan over de beloften zijn die hee- ren teruggekeerd. De Openbare zitting eindigde om 5 1 /2 uren. .ar Poperinghe Een rondventster van Gent kwam in de herberg Au Danier Alvorens iemand kwam be stellen, had zij een som geld uit de lade genomen. De politie werd ver wittigd en hield de dievegge aan. ft Werkenin West-Vlaanderen Ter voldoening aan de besluiten van 13 en 15 Maart 1925, door de Burge meester van Kemmel en Dranoeter, is het verkeer onderbroken op het ge deelte van den weg van leper naar Nieuwkerken gelegen tusschen Kem mel en het gehucht Hooghof, geduren de de buitengewone herstellingswer ken. Het verkeer zal geschieden over Kemmel-Dranoeter-Nieuwkerken. ft Reninghelst De 70-jarige Con stant Dequéker, landbouwer, kwam met kar en paard over den steenweg gereden. Het paard verschrikte bij het voorbijsnellen van een auto en steiger de. De landbouwer viel te gronde en kar reed hem over het lijf. De man is bedlegerig, 's Anderendaags is hij schielijk overleden. ff Poelcapelle De dieven die ver leden week bij De Back en De Bruy- ne de konijnen stolen zijn knnnen ge knipt worden. ft WervicK Het parket van Brussel heeft een aanhoudingsmandaat afgele verd ten laste van Valère Vancomper- noolle, geboortig van Wervick, die veroordeeld is voor oplichting van minderjarigen woonstschennis en in braak bij middel van valsche sleutels, te Brussel. Hij werd daarbij ook nog opgezocht voor landlooperij. Zondag bevond zich Vancompernolle aan tafel, bij zijne moeder, in de Komenstraat, toen de gendarmen binnen kwamen en den kerel gevangen namen. Oost=Roosebeke Zaterdag had I hier de plechtige begraving plaats van 1 E. H. Devaere, gewezen pastoor van Jabbeke, alhier korts na zijn eervol ontslag overleden in den ouderdom van 89 jaren. ft Komen Zondag waren in een bu reel der samenwerkende vennoot schap dieven binnengedrongen en had den er een som van 700 frank gesto len. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat de 13-jarige Gérard Billiet, wonenende bij zijn ouders, te Ten Brielen, en de 12-jarige Maurice De Coninck, wonende te Waasten, de daders van den diefstal waren. Deze jeugdige inbrekers hadden reeds met het gestolen geld drie zakuurwer ken en hoeveelheid speelgoed aange kocht. Nog 200 frank vondt met in hun bezit. ft Meen e n Maandag avond om 111/4 kwamen de genaamden Daniël Devos, kleermakersbaas en George Lampe, ijzerhandelaar, beiden wo nende Kortrijkpoort, huiswaarts, toen zij dicht bij hunne woning door eenen automobiel zonder licht werden ver rast en omvergereden. Devos werd licht aan het hoofd gekwetst maar zijn makker bleef in bezwijming liggen, Op het geroep van Devos kwamen eenige personen toegesneld en terwijl deze Lampe naar zijne woning brach ten liep Devos zijne automobiel halen en snelde den auto die de richting van Kortrijk genomen had achterna. Te gen den barreel van den ijzerenweg der Meenenpoort, te Kortrijk, kwam Devos twee gendarmen te gemoet aan wie hij het geval verhaalde, hen verzocht in den auto plaats te nemen en den vluchteling te achtervolgen, die zij weldra op den steenweg van Kortrijk-Ingelmunster inhaalden. Pro- ces-verbaal werd ten zijnen laste op gemaakt. De toestand van Lampe, die langs achter gevat werd en ge- kwest is aan hoofd en rug, is zeer erg en men heeft hem nog niet kunnen onderhooren. De automobiel toehoo- rende aan eenen persoon van Meule- beke is aangeslagen en naar de gen darmerie overgebracht. ft Maandag namiddag had op den baan van Wervick naar M eenen eene botsing plaats tusschen een moto en een wielrijder. Deze laatste werd ten gronde geslingerd en kwam met het hoofd op den moto te recht waardoor hij eene groote wonde bekwam. In bezwijming opgenomen werd hij in eene naburige woning gedragen al waar hij de noodige zorgen werd toe gediend. ft De toestand van George Lampe, 't slachtolfer van het auto-ongeval vad Maandag avond, aan de Kortnjksche poort, is niet verbeterd en men vreest eenen noodlottigen afloop, De auto behoorde toe aan den fabrikant M Van Meulebeke en de geleider be weert van niets geweten te hebben. ft WeveJghem Toen Vrijdag mor- gend de koster aan de kerk kwam, stelde hij vast dat de kleine deur, na bij de groote poort, open stond. Bin nen bemerkte hij dat dat dieven in de kerk geweest waren en er twee offer blokken hadden opengebroken. Den buit moet zeer gering geweest zijn daar de blokken twee dagen vroeger geledigd werden. De policikommisa- ris M. Vandenberghe, kwam ter plaats een onderzoek instellen, waaruit be wezen werd dat de dieven zich des avonds hebben laten insluiten. Om de kerk te verlaten hoefden zij slechts den ijzeren grendel van het poortje, dat langs binnen sluit, weg te schuiven. 5 April wordt het Uurwerk 60 minuten vooruitgeschoven Nog een paar verbeteringen der nieuwe wet, ook in 't voor deel van de Ouderiiegen nu reeds boven 65 jaar ft Wij hebben de laaste keer gezien dat men, onder de nieuwe wet geene rekening meer zal houden 1° van het dagloon dat de aanvragers nog kunnen verdienen 2° van de waarde van het eigen huis, dat ze bewonen, en door hunne spaarzaamheid verwierven waarde die kan verschillen, van mins tens 9000 tot hoogstens 18.000 frs vóór dat er iets van in rekening moet gebracht worden. Daarenboven zullen in de toekomst slechts voor de helft in rekening gebracht worden, onder andere, de volgende inkomsten. 1° De pensioenen door den Staat betaald aan de ouders of weduwen gesneuvelde soldaten, of binst den oorlog doodgeschoten burgers, alsook de pensioenen toegekend aan zieke of gebrekkige weggevoerde burgers. 2° De inkomsten voortkomende van het dagloon des echtgenoots, die nog te jong is, om zelf het pensioen te kunnen trekken, alsook de bedrijfsin- komsten van man en vrouw. 3° De renten, vergoeding en toela gen voortkomende van Arbeidsonge vallen. Eindelijk de spaarpenningen der aanvragers, alsmede de mogelijke be bouwde en onbebouwde eigendom men die zij zouden bezitten en door hunne spaarzaamheid verkregen heb ben, zullen slechts in aamerking komen voor zooveel hunne werkelijke waarde hooger beloopt dan 6.000 frs voor de ongehuwden of 12.000 fr voor man en vrouw! Wel te verstaan, dit alles na de voorafgaandelijke toepassingen van hetgeen wij hierboven zegden over het eigen huis door de vragers zelf bewoond. Alzoo bijvoorbeeld hoe vreemd dat misschien, bij sommige, in een eerste opzien zal voorkomen twee ouderlingen die in de stad Yper, in hun eigen huis wonen, dat ze door hunne spaarzaamheid verwierven bij toepassing der wet op de goedekoope wooningenhuis dat zoo genomen eene verkoopwaarde heeft van 17.000 fr.; en die menschen hebben daarenboven nog een spaarpotje van 10.000 fr. Hewel die twee oudjes zul len alle twee het volle pensioen, voor eik 660 fr., kunnen genieten En nu... tot den naasten keere. K. RILLON .V.V.SW.V V.V.Y. ft De echtgenoote Zwaenepoel, wo nende aan de Cité Ligy, was vrijdag namiddag hare geit gaan bestellen. In der haast had zij haar geld in den zak van haren voorschoot gestoken, toen er drie briefjes van honderd frank op den grond vielen. In een oogpink had de geit ze vast en mokkelde ze binnen. Slaan en schreeuwen hielp niet. Dure geit ft Pompiersfeest Zondag 22 Maart ver gaderden de afgeveerdigden van al de Pompierskorpsen van West-Vlaan deren te Roeselaere. Om 10 ure werd door de brandweer dezer stad een blusch en reddingsoefening uitgevoerd op de groote markt. Om 1 1 ure in "Den Hert,, hielden de korpsen hunne wintervergadering. Nabelangrijke pun ten te hebben afgehandeld werd een parig besloten den 2len Zondag van Oogst, zijnde Yper Thuin, het zomer feest te houden in onze goede stad Yper. De korpsen van geheel West- Vlaanderen zullen zoo talrijk mogelijk naar Yper komen, waar benevens concerten eai stoet onze wakkere Pom piers van Yper oefeningen zullen uit voeren met hun modern materieel. Bravo Pompiers hoe meer volk hoe meer nering voor onze stad. ft Dezer dagen hebben nogmaals leeg- loopers ingebroken langs de Dixmu- destraat in het hospitaal van O. L. Vrouw en hebben er medegenomen wat zij krijgen konden, bijzonder lood. Verschillige keeren reeds zijn ze des nachts ook gaan stelen in den Werf van het Weldadigheidsgesticht, waar van men thans de puinen wegruimt. Jozef Muls over "Breughel,, ft Donderdag laatsleden hield de heer Muls, voor de talrijke leden van den Studiekring, een voordracht over onzen Vlaamsche Breughel. De 16° eeuw was voor Vlaanderen een tijd van strijd tusschen het oude en het nieuwe élreven in de kunéf. Eener- zijds bleef de oude vlaamsche middel- eeuwsche geeéf voortleven, terwijl anderzijds de geeél der Renaissance, de zuivere produkten van onzen bodem verdrong. Zoo zien we dat ook de schilders van dien tijd den Renaissan- ce-invloed ondergingen en nieuwe ideën meebrachten van hunne reizen naar Rome. Daarin lag het groote ge vaar navolging van de groote Italiaan- sche meeffers: Rafaël, Da Vinci, e. a. In die eeuw nu, en in die eeuw vooral dat Antwerpen als het centrum is van heel West-Europa verschijnt Breughel, en blijft zich zelf. Bij Hieronemus Cock, bij wien hij in dienst was, en die prenten hande laar, drukker van kaarten, reisboeken, platendrukker naar beroemde meesters kreeg hij lust tot reizen, niet zooals de andere meesters is om enkel en alleen Michel Angelo, Da Vinei, te gaan zien hij ging er naartoe om de menschen en het leven te zien. En hij heeft het gezien, heel Italië, Sicilië door: hij ontdekte er waarlijk de aarde in al haar volheid. Van die reis brengt hi] serie teekening'en mee, die een ware revolutie zijn in de landschapkunst. Zelf, terug zijnde, teekent hij die Ita- liansche reminiscenties zoodanig juist, dat Carel Van Mander van hem zegt, dat "het scheen dat hij de aarde had ingeslokt en dat hij ze te Antwerpen weer had uitgespogen,,. Pas terug uit Italië schildert hij te Antwerpen onmiddelijk het volle Vlaamsch levenijsvermaak, bruiloft feesten en kermissen. Na zijn huwlijk met de dochter van zijn meester Pieter Coucke, kwam meer ernst in zijn leven en ook in zijn werken. Te Brussel gevestigd verliet hij de volkstudie voor het groote schep pingswerk, vandaar zijn groote land schappen, zijn vlaamsche landschap pen uit de Brusselsche omgeving evangelische verhalen die, naar spre kers oordeel, enkel voorwendsel waren om de droevige politieke ge beurtenissen uit den spaansche tijd (1565) weer te geven. Van het gruwelijke pessimisme van de geweldige tragiek uit dien tijd, zijn doeken als «De Misanthroop» «De Vluchtende Herder» «De Parabel der Blinden» en meer andere symbo lische schilderijen spreekende voor beelden. Breughel heeft te midden van de Renaissance beweging ons volk gety peerd, zooals niemand het deed: het werd door Breughel opgenomen en hij heeft er een epos van gemaakt. Breughel was niet alleen een kun stenaar die als schilder tot zijn volk ging, maar die vooral met zijn hart er naar toe ging. En dat hadden de vroeger schilders niet gegeven. Alzoo sprak de heer Muls, met Kri tisch en zin, over den grooten Vlaam- schen meester Breughel

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 3