s SPORT De Werking i Onze Belangen Pensioenen I STADSNIEUWS!: Gemeente - Raad Burgerlijke Stand Yper's Ommeland der Jonkheden v.v.v.w.w.v.v.v.v.v.v.v.vï Zitting van 25 April 1925 I Het is volKrekt noodig dat wij, ka tholieken, op de medewerking onzer katholieke jeugd mogen rekenen. Men heeft gezegd en herzegd dat het opkomende geslacht weinig of geen belang meer éfelt in den politieken strijd en deze als een soort minderwaardige spot, aan zekere liefhebbers overlaat. Zulke handelwijze is altijd slecht, want van de politiek hangt het welzijn of de tegenspoed van land en volk af. Als echter gelijk het nu het geval is de allereerste godsdienstige belangen er zoo nauw mede verbonden zijn, ge lijkt die onverschilligheid min of meer op het schuldig gedoen van Pilatus, die zijne handen waschte, en vrij spel liet aan de moordenaars van Christus. Aan de katholieke leiders hoort het toe belang in te boezemen aan onze jeugd voor de verdedigi ig van ons volk tegen allen vijandelijken aanslag, en in het bijzonder tegen den venijnigen godsdiensthatenden geest, die uit de onverpoosde socialistische pro- poganda over het land waait, en ons volk dreigt te besmetten. Het is een edel apostolaat, waartoe iedereen, welke hun ouderdomweze, geroepen wordt, en dat wij zeggen het met die pe overtuiging vooral de jeugd be geesteren moet. Wij kennen onze Vlaamsche jongens genoeg om te we ten dat hun hart openstaat voor al wat zij als schoon en verheven aanzien; en dat zij zelfs met voorliefde, en zonder hunn* moeite te sparen, de kampioe nen worden van de miskende en belas terde waarheid. Jammer, dat wij in de laatste kiezing meestal hunne hulp heb ben moeten derven, en dat wij tegen de socialistische propogandisten, die met hunne leugens het land afliepen, geen krachtige en begeesterde jeugd in den strijd hebben kunnen sturen AWdhWAWAVAWAWtffcISP V.V.V.V.". W.V.V.V.WAW.V» Zesde Vervolg Aangezien wij nu leven in eenentijd dat er zooveel dingen 't onderste-boven 't achteréfe-voren, en 't buitenéfe-bin- nen gekeerd zijn. Aangezien wij hier ten andere ook verblijven in de Verw. gew., waar dat er zooveel zaken averechts begonnen wierden en sommige nog averechts j voortgaan 't en is dus niet meer dan betamelijk dat wij deze traditioneele doenwijze navolgen en den uitleg der nieuwe pensioenwet beginnen met het 54s,e of laatéle artikel, dat ons zegt welke personen onder de toepassing j der oude wet blijven. De scheidspaal j is geslagen den 1 Oktober 1861, Zijt gij geboren vóór den 1 Oktober 1861, gij blijft onder het beheer der oude wet doch gij kunt een deel der voordeelen van de nieuwe wet genieten, gelijk wij het in onze voorgaande artikels uiteen gedaan hebben. Zijt gij integendeel op 1 Oktoker 1861 geboren, of sedert dien datum, dan valt ge ten volle onder het beheer der nieuwe wet, waarvan gij al de voordeelen kunt genieten, doch waarvan gij dan ook al de ver plichtingen zult moeten naleven. Dus; eeréfe conditie; Geboren rijn na den 30 September 1861. Tweede conditie: Werkenvoor rekening ▼an een werkgever en niet meer dan 12 ooo (rankt verdienea De wet is zoowel van toepassing, op de vrouwen als op de mannen, zoowel op een keukenmeid als op een fabriekwerker. Het is gelijk waar dat men werkt of welk werk dat men doet; van het oogenblik dat men werkt voor de rekening van een werkgever, en dat men voor dat werk eenige beloo ning ontvangt, men is aan de wet on derworpen. De wet zegt niet dat men zoolang moet werken, noch dat men tenminste zooveel met dat werk moet verdienen het volwaar dat men werke en dat men met dat werk iets verdiene; even we] men moet werken voor rekening van een werkgever. Menschen die werken voor hunne eigene rekening vallen dus niet onder de verplichtingen der wet, doch zij mogen zich vrijwillig aansluiten en kunnen dan van Staatswege dezelfde voordeelen genieten als de verplichte verzekerden. Iemand die met zijn werk meer dan 12.000 fr. per jaar verdient is ook geen verplichte verzekerde meer, daar hij dan aanzien wordt als vol doende welstellend, om niet meer noodzakelijk door de wet te moeten beschermd en geholpen worden. Evenwel dit maximum van 12.000 fr. wordt verhoogd met 1.000 fr. voor elk kind beneden 16 jaar, zoodanig dat iemand die 18.000 fr. per jaar zou winnen, nog steeds verzekerings- plichtige zou blijven als hij 6 kinderen heeft beneden 16 jaar doch dit zijn uitzonderlijke gevallen, vooral in onze streek. Verders zijn ook nog aan deze alge- meene pensioenwet niet onderworpen; le) De personen die voor openbare besturen werkzaam zijn, en die alzoo volgens hunne bijzondere reglemen ten recht op pensioen hebben. 2!l) De mijnwerkers die vallen onder het beheer eener bijzondere wet op de mijnwerkerspensioenen. 3de) De klas van personen die men bediendta noemt, en voor dewelke te genwoordig ook eene bijzondere pen sioenwet gestemd is en zal in voege komen. Deze klas heeft al de personen waarop de wet van 7 Augustus 1922 toepasselijk is, wet op de bedienden- arbeidsovereenkomst genoemd. Per naasten over de stortingen. K. R1LLON. Noodlottig schot. De H. Dairain bediende aan het hoogkommissariaat, was bezig zijn revolver schoon te ma ken, toen een schot afging waardoor hij in den rechterarm getroffen werd. I as Ontploffing. Evarist Vanhollebe- ke, woonachtig te Becelaere, was te Zonnebeke obussen aan het kloppen, toen een ongelukkige slag eene ont ploffing veroorzaakte. Geburen von den het slachtoffer met de beide bee- nen afgerukt en inwendige kneuzingen. Dadelijk werd hij overgebracht naar het burgerlijk gasthuis van Yper, waar hij eenige stonden later overleed. Hij was 27 jaar oud en ongehuwd. Men vraagt spoedig bekwame éïrijk- éfers, leermeisjes en waschvrou- wen, bij de MODF.RNE BLEEKERIJ Dickebuschéh 35. bij de Statie te Yper Persoon ter trouwe begeert zieke op te passen, of oude Heer of Dame te bezorgen in goed huis te Yper. Schrijven naar 't Bureel van 'tblad. as Godelieve van Ghistel. Zon en Maandag 19-20 April gaf de Too- neelgilde Puinentroost haar laatste winterfeest zij voerde op «Gode lieve van Ghistel gedramatiseerde legende uit de XP eeuw door Dr. Eug. Van Oye. Zeggen wij vlakaf dat de opvoering prachtig, meesterlijk was. Al de spe lers hebben dit zoo moeilijk en lastig stuk tot zijn volle waarde doen stijgen; de verscheidene karakters wisten zij wondergoed te doen uitkomen. De rol van Godelieve, de vol plichtbesef minzame gade, werd goed vertolkt door Mevrouw M. Voet M'. O. Werrebrouck was een wreede Ber- tolf, de ontrouwe echtgenoot Mej, I. Clays, speelde op onberispelijke wij ze de rol van Iselinde, die vuige op- stookster Mr P. Flamex wist heel juist de rechtschapenheid van eerlijk ridder te plaatsen tegenover de valsch- heid en wreedheid van Bertholf Mr G. Flamey, in de zoo lustige rol van Acke, trok zich wonderwel uit den slag beurtelings booswicht, teedere verliefde, boer, vermonde monik, stelde hij elk karakter goed op zijne plaats. De mindere rollen gespeeld door M' K. Witterbecq (Roel), Mej. H. Vermeersch (de lieve gezelschaps juffer van Godelieve) en de jonge Juf fer M.-J. Flamey (het blinde kind Edith, dat naderhand door een won der van Godelieve, na dezes dood, genas), zijn ook allerbest weergegeven geweest. Ook werden bij 't einde van 't stuk de spelers met een goed keurend en algemeen handgeklap van het overtevreden publiek begroet en teruggeroepen Het orkest speelde als naar gewoon te bij de tusschenpoozen eenige lieve muziekstukken. Dank aan dien groep muziekanten die met hunnen leider G. D. altijd gereed zijn om bereidwil lig de feesten van Puinentroost te hel pen opluisteren. Dank bijzonderlijk aan alle speel sters en spelers, die, onder 't geleide van Meester F. Debondt, dezen win ter de tooneelliefhebbers vergast heb ben met eene reeks prachtvertoonin- gen, zooals De Wolf in 't Gebergte, Hein Roekoe, Beurskoorts, en tot slot Godelieve van Ghistel. Zulke vertooningen zijn welkom aan het kunstminnend publiek. Ga voort, Puinentroost, op dien ingeslagen weg; het volk is met U. EEN DIE ER WAS. Waren tegenwoordig: De Heeren R. Co- laert, Voorzitter. Schepenen: Sobry, V an- dermersch, Declercq. Heeren D'Huvetter, Boucquet, Iweins d'Eeckhoutte, Lemahieu, Van RieuTvcnhooe, Delahaye, Van Alleyn- nes, Cjlorie, Donck, gemeenteraadsleden en Q. Versailles sekretaris. Mr Cornette vroeg om een stuk grond te koopen in de Grachtstraat ten einde er eene garage te kunnen oprichten. Na goedkeuring van het plan werd de vraag ingewilligd aan de prijs van 25 fr. de vierk. meter. Door het bureel van weldadigheid wordt de volgende vergunning aange vraagd op het kerkhof. 5 vergunningen voor 20 jaar en 4 voor eeuwig. Aan genomen. Door den heer schepen Sobry wordt een reglement voorgedragen van ver pachting van het vischrecht in de wa ters der stad. De heeren gemeente raadsleden vinden, dat de kleine som welke het pachtrecht opbrengt niet in verhouding is van de voordeelen die lijnvisschers kunnen genieten en stem men dat de visschers alleen zullen mo gen visschen en kosteloos in de waters van stad. De Burgerlijke gasthuizen vragen de beslissing goed te keuren om het jacht- recht van hunne eigendommen te Zil- lebeke, Zandvoorde en Hollebeke in openbare aanbesteding te geven Goedgekeurd. De Burgerlijke Godshuizen dienen hunne begrooting in van 1923 de rekening van 1923, en de begrooting van 1924; in 1923, was de begrooting van 1.003.572,17 fr. inkomsten en één millioen 2725,23 fr. uitgaven voorzien maar door oorlogsomstandigheden was het overschot veranderd in te kort in 1924, voorzien zij 1.337.583,67 frank als uitgave en 1.661.777,91 fr. als inkomsten. Daar er eene fout moet zijn in de cijfers wordt de goedkeuring ervan ver schoven naar eene volgende zitting. Het bureel van weldadigheid her nieuwt zijne vraag om de pachten van hare eigendommen op gelijken voet te brengen van 210 tot 290 fr. de Ha. Deze pachten zouden gesloten zijn voor een termijn van negen achtereen volgende jaren, van 1 Okt. 1925, met voorwaarde alle 3 jaren de pacht te overzien in verhouding der tijdsomstan digheden; dat is een vermeerdering van ontvangsten van 57.036,25 fr. Mr Leinahieu bestrijdt die verhoo ging, omdat bijzonder vele pachten nog spreken tot in 1929-1930. De goedkeuring wordt enkel beko men met 6 stemmen tegen 4 en 3 ont houdingen. De rekeningen van de kerkfabrie ken van S1 Maartens en S' Pieters wor den goedgekeurd min de onthoudin gen van Mr Glorie en Van Alleynnes. Het contract met de maatschappij der Electriciteit, moet gewijzigd wor den, volgens eene beslissing van de technieken dienst van de Provincie raad van West-Vlaanderen. Het sche- pencollegie wordt gemachtigd de on derhandelingen voort te zetten. Eeu krediet wordt toegestaan voor de wijkkermis van de Kruisstraat, en de handelswijk. De Ingénieur van bruggen en we gen laat weten dat de werken weldra zullen beginnen voor het verbreeden der Meenenstraat. Mr Dhuvettere spreekt over de kal- sijding van stad, en merkt aan, dat men telkens openbreekt wanneer men de straat vernieuwt heeft. Mr Delhaye vraagt dat de commisie van openbare gezondheid een bezoek zou brengen in de Waterkasteelstraat, een groote put verspreidt daar een on- verdraglijken stank, hij stelt voor dat de stad die kelder zou vullen. Mr Bouquet vraagt om binst de zo mer de bijzonderste straten te be sproeien. De openbare zitting eindigde om 5 1/2 ure. Stad YPER 24 tot 30 April 1923 GEBOORTEN Bijttebier, Walter-Emiel, Lange Tourout- straat. Nevejans, Daniel, Surmont de Vols- berghestraat. Ronse, Antoon; Kalfvaart Nr 2. Moerman, Marcel, Veurnesteenweg. Leterme Charles, Zonnebekesteenweg. Dehaene, Jeanne, Zonnebekesteenweg. Wallijn Odette Posthoornestraat. OVERLIJDENS Vintevogel Rosalie, 86 j. z. b. We Cre- peele Alois, Dickebuschsteenw. Dumortier Maria, 80 j. z. b. ongehuwd. Meenensteen' weg. Norman Roger, 5 m. z. b. ongehuwd, Zonnebekesteenweg. Vermeersch Stephanie, 88 j. gepens. ondeiwijzeres W° Vandewal- le Leo, Rijsselstraat. HUWELIJKEN Valleys Cyr. Autogeleider en Gryson Hele na, beiden te Yper. Lowagie Firm. bed. te Yper en Oscaer Josephine, z. b. te Yper. Libeert Juliaan, timm. en Malengraux Mathilde, z. b, beiden te Yper. f.i as Brielen. Dezen zondag achter noen ten vier ure zal de wijding ge daan worden van de nieuwe kapel van Onze Lieve Vrouw van Bermher- tigheid die opgericht is op Brielen-Yper langs de Boesingschesteenweg, bij de hoeve Bostijn.Het is een gifte van dankbaarheid voor zienelijke bescher ming in menigvuldige gevallen van doodsgevaar binst den oorlog. Het beeld dat er in staat is dit van Onze Lieve Vrouw van Pelvoisin, van de vermaarde bedevaardplaats in Frank rijk, gekend om de verschijningen van O. L. Vrouw en om de wonderen al daar bekomen door hare voorspraak. Een godvruchtig uitstapje weerd voor de Yperlingen en, als de menschen geloove genoeg hebben, wie weet hoeveel troost en genaden daar niet zullen ook bekomen worden. as Komen. De 16-jarige Albert Pon- cheaux geleidde een muildier naar Wervik ter beschikking van een vleeschhouwerij. Gekomen aan het pachthof van Titeca begon het dier te steigeren. De jeugdige Poncheaux kreeg een stamp op het been en in de rechterzijde. De jongeling viel be wusteloos te gronde, terwijl het dier op hol sloeg. Twee tolbeamten die ge tuigen waren van dit ongeluk, konden met groote krachtinspanning het muil dier tot staan brengen. Geneesheer Roussel diende den ongelukkige -)c. beste zorgen toe. Hij liep eenige kneu zingen op, die zonder gevaar schijnen te zijn. as De rijkswacht heeft den 32-jarigen Leon Geeraert aangehouden, die des nachts de deur van het pachthof Odon had ingebeukt. Hij had de landbouwers bedreigd. as Wij hadden voor enkele dagen de vermissing van den soldaad-zieken diender P. Dejonghe vermeld. Het lijk van den ongelukkige werd u t de waters der doode Leie, achter de brou- werij van den h. Van Elslande, opge-i haald. Het werd naar het doodenhui^ der gemeente overgebracht, waar de geneesheer Wysheur, werd ontboden I voor de lijkschouwing. UTot nu toe heeft men den fiest van Dejonghe nog- niet terug gevonden. il as Gheluwe. Donderdag morgend was de genaamde Evarist Van Dam me, 40 jaar oud, landbouw werkman, vader van vier kinderen, bezig, in 't pachthof De Warande een ba-1 rak af te breken. Plots viel gansch de loods in. Men kon Van Damme nogal spoedig redden hij had een been ge-!- broken en was over gansch het lichaam; erg gekneusd. De arme man wordt in 't gemeentegasthuis verzorgd. as Meenen De 20-jarige Pype, wonende gehucht Nachtegaal, te Ghe luwe, verliet met kar en paard zijn woning om ter markt van Meenen te gaan. Gekomen buiten de plaats van Gheluwe, verschrikte het paard en, sloeg op hol. Het woeste dier stormde2 in de richting van Meenen, waar het; in de Ieperstraat tegen het hekken van den overweg botste. De jongen werd van zijn zitplaats geworpen en ver scheidene meters megesleurd. Hem werden de kleederen gescheurd. Hij werd licht gekneusd over gansch het lichaam. De kar werd aan stukken ge slagen. Het paard liep wat verder een poort binnen, waar het tot staan ge bracht werd. f as In een ce[ van het stadhuis werd de 24-jarige Jozef Vanderhaeghe op gesloten. De kerel stak zijn stroozak in brand, met het doel door verstik king een einde aan zijn leven te stel len. Het vuur kon snel gebluscht wor den. as De 46-jarige R. Marreau, hoef smid, heeft zich tijdens zijn werk zwaar in de lenden gekwetst. as De nachtwacht heeft alhier Woens dag nacht twee Polen aangehouden die rondslenterden. Zij werden naar het policiebureel geleid en verklaar den er van Erankrijk te komen, waar zij in de mijnen gewerkt hadden. Zij hadden slechts 3 frank op zak.Don derdag morgend heeft men hen naar het gevang van Kortrijk overhebracht. West- Vlaamsch Beheer voor) Peerden» loop strijden Deze rubriek is ter beschikking hierboven genaamds vereeniging en geeft wekelijks op Ve gadcrinjei, loopstrijdenuitslagen, enz. Liefhebbers, 't is heden 3 Mei te Ghistel dat de bijeenkomst is, 't is daar dat het twee de veitoon zal plaats hebben van onze lief hebberij: de peerdenloopstrijden. Mocht hel weder ons ten gunste zijn; dan zoude men dat eerlijk dat talrijk publiek zien komen toegestroomd rond 2 ure namiddag, door de straten van Ghistel, opwinnende naar de ren baan van Mr H. Stubbe, om ze, letterlijk, in te nemen, ten einde ooggetuige te zijn van die ceilijke, prachtige loopstrijden, de op rechte onthulling van het loopseizoen. Er zijn veel en goede peerden ingeschreven... Allen naar Ghistei op Zondag 3 Mei. Voor wat de inschrijvingen der peerden i betreft, deze moeten schriftelijk gedaan wor- i den en niet per telefoon. Voor het gemak

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 2