J ■i OVERSTROOMING Nieuv/s uit Rome STADSNIEUWS I HIER EN ELDERS ij cmfl Feesten e ^Évermakelij heden Cinema YPER=PALACE Of Handelen of Vergaan ■5 i pu a vriiiiiiciauu 1 Cinema 0UD-YPER in Frankrijk de militaire lasten vermin deren. Verders gaan de groote winsten en de inkomens van boven de 25.ooo frank zwaar belast worden. Voor de reste, in Elzas-Lotharingen gaat de schoolstrijd onderduims voort; min hevig misschien, maar niet min sluw. 't Verweer wordt krachtig voort, gezet. De hoopvolle kentering in de ge. moederen tegenover de zoogezeide verdoolde schapen uit de katholieke partij schijnt weeral niet van langen duur te zullen zijn. En toch, niemand met een greintje gezond oordeel zal het loochenen dat de stap in 1it arron dissement, waar de katholieke nation- listen een overweldigend succes be haalden, moest gezet worden. Hier toch heeft de massa aan de leiders een vingerwijzing gegeven, die laat het ons hopen, door hen terdege zal verstaan worden. En voor de een voudige menschen, die van de op te lossen moeilijkheid weinig afweten, willen wij nogmaals de kern van het vraagstuk uiteenzetten. Noemt zich Vlaamsch nationalist hij die met het doel het Vlaamsche vraagstuk in een maal op te lossen, de federalistische omvorming van België voorstaat. Dus voor al wat binnenlandsch beheer aangaat vraagt hij splitsing der bestaan de besturen in waalsche en vlaamsche afdeeling. Dus naast vlaamsch parle ment, eene zelfde waalsch organisme dat zich de zaken van het Walenland aantrekt, naast vlaamsch ministerie, idem waalsch. Gewestelijke indeeling van 't leger (wat reeds op 't program ma der socialistische partij staat) brengt natuurlijker wijze de oplossing van het vlaamsche vraagstuk in 't leger door waalsche en vlaamsche regimenten. Fiëi*?ierinF dje naar den wortel giljpl, IiaiiitJlljK Z,cfluc3iuui vuui t taan deren en Wallonië in het kader België centralistische omvorming van ons land helpt het vlaamsche vraagstuk van de baan. Het eerste programmapunt der katho lieke staatspartij verbiedt echter elke federalistische propaganda, zoodat de vlaamsche nationalist die zijn intrede doet in het gebouw der staatskatholie- ke partij een ontsmettingskuur, moet ondergaan die in hem alle federalisti sche bacillen doodt. De oplossing is de volgende. Aan de vlaamsche nationale (of wilt gij aan de federale) overtuiging moet in den schoot der katholieke partij burger recht vergund worden door het schrap pen van artikel zooveel dat de bestuurs- eenheid van den belgischen staat voorschrijft, zoodat de vlaamsche na tionalist er voor de veranderingen waarvan hij voorstaander is kunne ijveren. In de katholieke partij moet iedereen zich thuis voelen en wie zegt thuis- voelen veronderstelt meteen dat men er openlijk voor zijn meening moge uitkomen. Het is nu enkele maanden voor de gemeente verkiezingen nu het katho lieke leger in drie kampen verdeeld staat en het roode vaandel dat op het stadhuis wapperen moet in de maak ligt, dat men zou mogen denken aan het woord van den romein: Tu dors, Brutus... Zij slapen op beide hunne ooren stoo- ten de reddende jeugd van zich af en de vijand maakt zich gereed triomfan telijk zijn intrede te doen. JUNIOR Den 1" Mei 11. stroomden de Dicke- buschvijverbeke bij de Kruisstraat, en de Bellewaertbeke bij de Paddevijver- straat over hare oevers, door de over- vloedigen regen die uit de lucht viel, en den tegenstand die haar loopend water tegenkwam. Voor aleer het water der Dicke- buschvijverbeke in stadsgrachten aan den Boterplas geraakt moet het onder de statierails en Dickebuschkalsijhet blijkt uit de twee onlangs overgekomen overstroomingen dat de onderaardsche werken, aldaar uitgevoerd na den oorlog, niet volstaan om bij vloed, het toestroomend water te lossen; het over tollig water wordt weergestoken en rijst daardoor zoodanig in de ondiepe bedding der beke, dat het over de boorden stroomt en de omliggende leege landen en huizen bezet. De bewoners der Kruisstraat, die gelijk de Samenwerkende Brouwerij, de school der Lamotten en het klooster der Capucinen de voorzorg niet namen van den grond te hoogen waarop zij begeerden te bouwen, wierden over stroomd ten gevolge van 't hemels ge weld en 't gebrek aan voorzorg en voorzienigheid en ook bij gebrek aan voldoende opening bij den Boterplas. Zij kregen zooveel schrik van het ommer wassend water dat zij onbere deneerde haast den zuiderlijken oever der Dickebuschvijverbeke gemaakt door den staat dweersch door den toe- komstigen vaart Yper-Komen, open- kapten, en alzoo de landen en kelders onder water staken tusschen den oost kant dier vaart en de Rijsselpoort. Hadden de openkappers ten minste het gedacht gehad van den noordelij kenoever der beek over de vaart Yper-Komen open te kappen, het wa ter zou zonder iemand schade te ver oorzaken kaaiwaarts gestroomd heb ben. Een tweede onbevaarbare en on- vlotbare waterloop, de Bellewaart- beke, die komt van Yper's verloren hoek, en die haar water lost in de kaai, oostkant, bij Delvoye's brij kerij stroom de den ln Mei ook over, en sloeg eindelijk een breede bres in de Padde- vijverstraat langs waar het water zon der hinderpalen den vaart Yper-Boe- singhe inliep Zoolang de Paddevijver- straat niet hersteld wordt, is zij onge- bruikbaar voor voetgangers en voer tuigen, en de aanlanders vragen wie de schade aan hunne overstroomde tinicmoiihplq 7?i 1 herstellen, antwoordelijk gesteld worden voor ongelukken, die voortkomen door he mels geweld, die zich naar van de overstroomde zee en waterloopen ves tigen, moeten er de rischen en gevaren van afgedragen; maar zij mogen met recht en reden vragen dat de openba re overheid het mogelijke doen om alle rampen te voorkomen. Ons dunkt dat de staat, die na den oorlog de Dickebuschvijverbeke ge deeltelijk overwelfde om de ijzerwegen der statie te vermenigvuldigen, en die het water door cimentbuizen van om trent 50 cents, meters opening deed loopen naar den duiker onder de kalsij van Yper-Dickebusch, welke duiker 1,70m hoog is aan het spuiggat van den Boterplas, die cimentbuizen zou moe ten vervangen door eenen duiker, ge lijk aan den alouden, die het water altijd wel liet doorloopen en die des noods gemakkelijk kan hersteld en ge- kuischt worden. Wij vinden ook dat de Bellewaart- beke, omtrent op 't einde van hare loop, aan de Paddevijverstraat, eene duiker van 2m x 2m zou moeten heb ben, gelijk aan de duikers die zij heeft onder den Brugschen steenweg en onder de Pilckemkalsij, en langs waar zij bijna recht den vaart Yper-Boesin- ghe zou kunnen invloeien, in plaats van langs Delvoye's brij kerij gedrongen en gewrongen naar de kaai te moeten loopen. Bij watervloeden, gelijk wij er een gehad hebben den 1" Mei 11. is de drukking tegen de Paddevijverstraat zoo groot, dat de straat weggespoeld wordt; dat had de toeziener der wegen van ons arrondissement in 1883 voor zien, toen hij voorstelde aan de Pro vincie West-Vlaanderen van daar eenen duiker te maken van 2 meters hoog en 2 meters breed, en 't moet zijn dat alle bevoegde overheden zijn gedacht goed vonden, vermits een Kon. Besluit in 1886 de gevraagde toelating gaf om dien duiker daar te maken. Maar wij weten niet door wiens nalatigheid die duiker noch voor den oorlog noch sedert den oorlog niet gemaakt wierd, en zoo hebben de overheden nu de Paddevijverstraat te herstellen, en vele aanlanders eene schadelijke overstrooming te onderstaan gehad. Burgmeester en Schepenen der stad hebben gevraagd aan M. den Gouverneur van West-Vlaanderen van zoohaast mogelijk een duiker onder de Paddevijverstraat te doen maken. Wij ontvangen 't volgende schrijven uit T^ome betreffende de Heiligverklaring der kleine Theresia, O.K. De uitwendige verlichting van SuPieters is ernstig. De gevel en de kapel zullen 's avonds in licht staan, de eerste maal sedert de inneming van Rome door Pieter Emmanuel.Zij zal plaats hebben bij de 1® en de laatste Heiligverklaring van de kleine Theresia en van den Pastoor van Ars, doch 't is eigenlijk om wille van de Kleine There sia dat het gedaan wordt, 't Zal geen elec- trische verlichting zijn. Dat zou zeker al te duur kosten. Men zal 't oud systeem volgen van wieken in vet. leder lamp zal 5 kilos vet bevatten, 7,500 lampen zullen over gevel en koepel verspreid zijn. Alhoewel alles met de hand moet aangesteken worden, zal de verlichting, zooniet oogenblikkelijk, ten minste heel spoedig gaan, want 300 mannen elk op zijn plaats gereed, met behulp van koorden zich vasthoudende en verplaatsende, zullen op gegeven teeken elk hun 25 lampen doen branden. Er zijn niet min dan 5.000 meters koorden noodig om die lampaanstekers in hun evenwicht te houden. Tot in 't hoogste van 't kruis, schijnt het, zal er licht branden, dus op 1 39 meters hoogte, 1 39, meters, zeg ik, en nochtans, ingezien de massa van heel 't gebouw, schijnt de koepel zoo hoog niet gelijk ook, ingezien het uitgestrekte plein van S' Pieters met zijn kolonnen in evenre digheid, de Basiliek zelf op eerste zicht zoo overdreven groot niet schijnt. Men moet bij ieder stuk afzonderlijk blijven staan, zonder naar 't overige te zien, om zich een gedacht te maken wat dat overige moet zijn. y,v.v>w.v.v.,.v.v.w.sv.,.v.;. V.VAV.Vm-.WAV.VAV.W.C as HollebeKe. Billiet Gerard, 13 j. en Dekoninck JMaurits, 12 jaar oud, die aan hun proefstuk niet zijn, kwa men uit Komen naar hier en drongen langs het venster in een woning. Zij stolen er eenig geld, wat chokolade en enkele koperen buizen. Doch zij rekenden zonder den waard. De veld wachter betrapte ze op heeterdaad. De jonge schavuiten zullen vervolgd worden. as Komen. In de weverij Ducarin heeft de 20 jarige werkman Albert Delsalle tijdens zijn werk den rechter middelvinger verpletterd. as De 19 jarige Alfred Deleu, werd in een ijzergieterij zoodanig den voet verbrand, dat hij eenigen tijd onbe kwaam zal zijn tot werken. as WerviK. Jozef Provoost, afkom stig van Komen, werd zeer bedronken op de plaats Sint Martijn te Wervik aangetroffen. De politieagent Van. suyt bracht hem naar de gemeentelij ke gevangenis. Als de dronkaard zag- dat hij achter slot en grendel ging vlie gen bood hij hevigen weerstand. De politie-agent bekwam erge kwetsuren en zal zeker een aantal dagen geen dienst kunnen doen. Tegen Provoost werd drievoudig proces-verbaal opgemaakt, wegens dronkenschap, opstand en slagen. J.V.V.V.V.'.W.V.VAVW.'.W.V. WWV, .v.v. .v.v, as Nijverheidsschool. Bij Minis terieel Besluit van 28 April 1925 werd het mandaat der Heeren BEIR- NAERT Emiel, VAN DER GHOTE Leon en VAN ROBAEYS Gaston, als lid vanden bestuurraad der Nijverheid- school, vernieuwd voor een termijn van 6 jaar, ingaande met 1 Januari 1925. «B.V.O.S. De Bond der Oud-Solda ten houdt er aan zijn leden te verwit tigen en ook de oudsoldaten die nog geen lid zouden zijn dat een alge- meene vergadering met voordracht zal gehouden worden op Dinsdag 19 Mei a. s. om 8 uur zeer stipt, in het Café de l'Espérance Meenenpoort (Bascule). Er zal gesproken worden over Paci fisme d. i. over de Vredesgedachte. Oud-Soldaten, wordt lid van onzen bond; indien ge moeilijkheden hebt voor terugoproepingen, kampen, enz. zorgen wij voor u. Wij hopen dat al de B.V.O.S.'sen en die het willen worden niet zullen nalaten die vergadering bij te wonen. as Op Donderdag 21 Mei, ter her denking van den wereldbrief Rerum Novarum noodigt het Christen Wer- kersverbond de bevolking uit tot de Plechtige Hoogmis met gelegenheids aanspraak, om 10 u. in S' Maartens en 's avonds tot de groote feestverga- dering, in de feestzaal der Vrije Be- roepschool Sint-Jozef (ingang Belle- waardstraat). Om 6 ure Aanspraak door den Heer Gaston Bossuyt. Daarna Opvoering van Het Fa briekmeisje gevolgd van het klucht spel Tante is ziek door de Too- neelgroep der Vrouwengilde. De ingang is vrij. ;iW>v.%vBvBv.v.v,vBi.vDv.B.v.3'; as Onze Vlaamsche plicht. Wij kunnen het hier niet genoeg herhalen, het is onze Vlaamsche plicht om over al in het Vlaamsche land onze taal te spreken, en dan zoo goed mogelijk. Nu reeds voelen velen, die onze taal niet kennen, wat een leemte dat is geweest, in hun opvoeding en be treuren het dat zij te oud zijn om die aan te vullen. Door zelf altijd en overal onze taal te gebruiken, kunnen wij meer beko- ken in het Parlement, waar de beste opzet toch altoos min of meer uit komt. Vlaming, spreek uw taal En dit zeggen wij ook met den mees ten aandrang tot de Vlamingen, die in het Parlement zetelen. Het nieuwe zittingsjaar vangt nu aan. Dat de Vlaam sche veteranen in Senaat en Ka mer van den eersten dag tot den laat- sten hun taal gebruiken zij zullen hierdoor een voorbeeld zijn voor de nieuwen en zullen meteen en voor altoos het fameuze, stomme, maar al door weer terugkeerende argument den bodem inslaan dat onze taal geen taal is. Als onze tegestanders ze iederen parlementsdag steeds weer hooren, en in haar beschaafden vorm, dan zullen zij het wel moeten toegeven, dat onze taal bestaat en er rekening mede hou den. Het beste middel om onze taal te verdedigen is ze zelf aldoor, overal, en zoo keurig mogelijk te gebruiken. as Grootsche huldiging van Paus en Kerk. Jongelieden uit Ame rika, België, China, Duitschland, Frankrijk, Japan, Italië, Oostenrijk. Spanje, Tsjecho-Slowakië en nog een reeks andere landen zullen in Septem ber van dit jaar naar Rome reizen, daar de Heilige Plaatsen bezoeken en zich vereenigen in een grootsche en openbare plechtigheid. Het plan besiaat namelijk, een groo te feestvergadering te houden, waar in Paus en Kerk gehuldigd zullen wor den. Verder zal er te middernacht in St-Pieters een H. Mis door den Paus worden opgedragen, waaronder de jeugd van alle landen gemeenschappe lijk aan de Tafel des Heeren zal aan zitten. Een derde grootsche plechtigheid zal zijn een gemeenschappelijk gehoor bij Z. H. den Paus, die reeds zijn vreugde er over heeft te kennen gege ven, jongelieden uit alle landen teza men in Rome te mogen begroeten. w.,f Vlaand Beheer voor peerder loop- strijde* Deze rubriek is ter beschikking van hierboven gcnaai uereeniging en geeft wekelijks op Vergader int toopilrijdcn, uitslagenenz. Zondag laatjt heeft de koersmaatschsf van Hoogfede veel geluk gehad. Te midr een tijdstip van gedurige regens en onwe zulk een zonnigen dag passen is een wonc Kwart voor 3 ure, een onweder kond zich aan, door het gerommel van den don in de verte en nog een3 het geluk wilt i de vlaag draait weg zonder eenen dru> regen. Wonderbaar! waarlijk men zou ken dat het volk van Hooglede goed lee! dat ze een voetje voor hebben bij Goci Heer!... Intusschen zijn de liefhebbers en de nieir gierigen, in den Hippodroom Deruder den Vossenberg binnengestroomd. Jammer dat zoo een schoon en tal,ijk bliek moest teleur gesteld worden, bij ingaan van den hippodroom. Op eene lea van honderd meters was de renbaan l lichte lossen wieggrond, waar de peet^ tot half knie in schooten, zoodanig dat eene al springen, andere in kleinen draf, wel op stap, of al kruipen er doorgeraak Het is spijtig dat de inrichters die zoo werk gedaan hebben, om de piste goec maken, zoo slecht gelukt zijn. Anders is eene schoone en aangename piste, hopen met het werk dat er nog aangei wordt, dat tegen de volgende koersen di( vastgesteld zijn op 9 OOGST, aanstaa de piste uitnemende zal zijn. Ingezien toestand der piste, zijn er verscheidene hebbers die seffens zegden niet mêe te rij Voor de eerste koers zijn er elf die aan oproep beantwoorden. Deze koers lev! den volgende uitslag Koers in 2 plo" op 1800 m 1® Melisande 1860 aan grijze Oostende 2e Jongleur 1840 Ch sills Gits, volgden Emilie, Petite Duchre J Cadeau, Unicus, Rosa, Ouragan en Job. an anged' in Mr* Ch. j Melisande zette zich open en plat ra# eerste stap en spande seffens eenen jach* op dé koppeerden, die zij in de tweede^ de overmeesterde. Zij was de eenige t' behoorlijken draf door de modder ge.^ Jongleur die zijne eerste opvoering i geeft blijken van deugden, pvciucu uic ïn eens nè meer dan 1 00 fr. gewonnen hebben. Af»U 25oo m. Slechts 2 peerden bieden zichI le Cadot 26oo m. aan M. Pieters Hooi 2e Cadeau 2550 m. R. Gadeyne Cadeau die ingespannen liep en maj licht peerd zijnde kon bijna door de mts niet zoodanig dat zijnen drijver in den f ten toer goed gebruik moeste maken va» cravache om op stap er uit te geraken.| ders zat hij er misschien nog in Va Jannia Molton en Urgent die ter plaatse! ren durfden het niet wagen om mèel loopen, (Vervolg toekomende Weed Zater-, Zon- en Maandag, 16-17-10 1 om 8 ure L'ATLANTIDE roman van Pierre Benoit in 1 1 Kinders niet toegelaten om 3 ure, bijzonder programma L'OUTSIDER Cow-Boy in 7 KOMIEK Kinders toegelaten Op Donderdag 21 Mei DE VIER RUITERS DER VER0PENBAR Nieuwe Koppij in 11 dee KOMIEK Kinders toegelaten Zaterdag 9, Zon- 10 en Maandag 11 ft EEN DROLLIGE COCO met de beroemde athleet Al HET MASKER DER DOOD Indiaansche film in 5 KOMIEK Donderdag 14 Mei 1925 DE ONBEKENDE VAN N' 7 Groote Ciné-roman. 3dc week. (ein KARNAVALNACHT Groote dramatische Op Sinxen: LES DEUX GOSS

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 2