SNUIF NIEUWS UIT IEPER GEDACHTEN DE EERSTE GASAANVAL DER DUITSCHERS TE LANGEMARK. ALLERLEI TIJDINGEN VROUWENHOEKJE ONDULATION PERMANENTE RUSSISCHE BILJARD MODERN WOORDENBOEK -a Al draazt de aap een gouden ring. Zoo blijft hij toch een leelijk ding. Wolken verduisteren de zon, hartstoch ten het verstand. bETAUNNEKE UIT DE MAAN IK PEINS ER JUIST OP dat ik begin nen moet met U allen, beste Lezers en alöerllefste Lezereskens, een zalig en ge lukkig Nieuwjaar te wenschen Zoo sta ik dan bij 't nieuwjaar Ook met mijn beste wenschen klaar Voor grooten en voor kleinen En hoop, voor 't pas begonnen jaar. Dat God U van ellend' bewaar En rampen, smart en pijnen. Dan wenséh ik elke lezeres Te rekenen van driemaal zes Veel vreugden in-het haroe En dat zij nimmer in het jaar De folteringe wordt gewaar Van liefde of minnesmarten. Dan wensch ik. Manneken, 't is al wel zegt Marenta; als ge zoo blijft voortgaan met uw wenschen in koepletten af te handelen, kunt ge wel tien gazetten vol pennen. Ik sluit dan met den wensch dat ons nikkelen franksken op zijn effen moge ko men. en dat de goedgunstige Lezer en bes te Lezeres... voor 'n abonnementje zor gen. dat zal onze peperkoek zijn... Daarom Nu met 't zoete nieuwe jaar. Wel luister eens naar mij, En breng o! liefste Lezeres Een abonneetje bij. Wanneer een lieve Vlaamsche meid Dit aan een jongen vraagt Zegt hij: gewis ik neem het blad Omdat het U behaagt. Eoo kunt ge, Vlaamsche meisjes, vast Veel voor ons wee' blad doen Vooral als g'aan die abonnés Als loon nog geeft... 'n zoen. Doen en niet vergeten, hé! EN NU VLIEGEN WE WEÊR Op en neer In volle vlucht Door de lucht Naar hoek en kant Van 't Vlaanderland. Dit gebeurde in een stad van 't Vlaan derland. Een peperkoekbakker had groote affichen laten drukken om bekend te ma- .en dat hij zich als peperkoekbakker kwam vestigen. En weet ge wat de drukker druk te? De heer Vandernoten heeft zich alhier als peperkoekkakker gevestigd! 't Schijnt dat Vanr „^oten van kolelre een geraakt heid hee,opgedaan toen hij dat heeft gezien. En nu met wat anders begonnen. MET WIE dat het ook wat anders had kunnen zijn dat is met markies Matsukata. Volgens ik In de gazetten lees Was die Matsukata 'n Japanees. Die had zich op z'n bed gelegd, gansch [voldaan, Maar... was 's anderendaags niet opgestaan, noch den volgenden dag. Hij was ziek, en wel zoo ziek, dat hij daar 4 dagen op zijn bed liggen bleef zonder zijn oogen open te doen. Hij ls dood, zegden de doktoors, Maar op 't oogenblik dat ze den markies in de kist wilden leggen om hem naar 't kerkeputje te dragen, had hij het goed ge dacht d'oogen open te doen... enne die Matsukata leeft nog. Enkele weken gele den is hij in Frankrijk geweest en be zocht er het atelier van den schilder Mo net. Hij kocht er een schilderij en toen hij aan den schilder vroeg: Wat moet ik U daarvoor geven? antwoordde Monet: 100 duizend frank». En toen nam Mat sukata zijn portefeuille en schreef een check van I miljoen! 1 Miljoen, roept Marenta uit! Manne ken, spijtig dat ge ook geen schilderaar schilderaruir. zijt geworden, dan hadden we dien Mazurka ook ne keer in ons atelier kunnen doen komen! Ja, da ne mensch alles op voorhand wist, hé! Ik kan anders juist zooveel schilderen, als 'n pasgeboren kind... dat zijn doekjes beschildert! JA, zei Jan de Kale, ik heb ne kletS' kop hé, en toch heb ik nog geen enkel haar verloren. Hoe? Ge kunt toch altijd zoo niet geweest zijn? Neen... maar 'k heb ze allemaal be waard in 'n doos. EN NU DAT 'T NIEUWJAAR IS Gaan we gewis al rap 'n sermoen doen over... de vriendschap. 't Kan ook zijn nut hebben. Daar is een spreekwoord dat zegt, vriendschap is het zout des levens Ge lijk gij bij een schotel patatten, bij een stuk vleesch, en bij veel andere spijzen veel of weinig zout noodig hebt, zoo hebt ge, om uw leven aangenaam te maken, vriendschap noodig. In de H. Schriftuur moet er ergens te lezen zijn Wie een vriend heeft gevon den, heeft een schat gevondenMaar schatten vindt ge niet overal en ze zijn zoo maar niet op te rapen, en vrienden ontmoet ge niet aan alle hoeken van de straten. Want weet het wel, daar zijn vrienden en vrienden, zooals er ajuinen zijn en ajuinen. Juist omdat een goeie vriend zoo moei lijk om vinden is, komt het spreekwoord zoo dikwijls van pas: «Van uw vriendjes moet ge 't hebbenDat wordt gezegd als ge door een zoogenaamden vriend eens ferm zijt beetgenomen. Als ge b. v. bij een herbergier veel pinten drinkt, en die pin ten geregeld betaalt, zal hij tegen U zeg gen: Ah! mijn vriend... Maar als ge zoo veel pinten bij hem gedronken hebt dat ge uw broek van uw achterwerk hebt verlo ren en 't geluk van uw vrouw en kinders erbij... in andere woorden, als ge niet meer waat van wat hout pijlen maken, dan zal diezelfde herbergier die U toeriep: «Ah! vriend U niet meer zien staan, en liever hebben dat ge zijn deur voorbijloopt. Waar of nietwaar? Enkele te overwegen spreuken voor wat de vriendschap betreft zijn deze: In den nood leert men zijn vrienden kennenen Een vriend achter den rugge is een sterke brugge Enne: De vriendschap kan van eenen kant niet [komen En nog: Wie vriendschap wil met goed fatsoen Die moet ook andren vriendschap doen. Wiens goede trouw gij nimmer ondervindt Erkent die niet voor uwen waren vrind £n eindelijk: Wie een valschen vrind heeft bezocht heeft veel wind op zijnen tocht En daarmee is onzen preek over de vriendschap afgeloopen. KLEINE SALOMON Is ne Jood.„ er. weet dus reeds, alhoewel slecht, zeven Jaar oud, wat affaires doen is. Een vriend van zijn vader, die goede me neer Hirschback, geeft hem een briefje van twintig frank, om ne keer te zien. allée. 1 JANUARI 1^33. Nunv I- Wat gaat ge daarmeë doen, Salo- monske? vraagt hij zoo. Gaat gij dat geld plaatsen, ot er 'n lot meê koopen. Neen mijnheer, zegt de kleine zoo. Ik ga het oogenblikkelijk doen wisselen in stukken van 1 frank. Dan doe ik elk stuk van 1 frank wisselen in stukken van vijf-1 tig centiem, elk stuk van vijftig centiem doe ik omzetten in stukken van 10 cen tiem, enz... Maar gij zijt wel wijs! Dat gaat U toch niets opbrengen! Toch wel!... want *t zou wel moeten lukken dat er in al die operaties geen en kele is die zich vergist... en mij een beetje geld te veel weergeeftl Die Joden toch hé! MEN MAAKT RUZIE SOMS om iets heel doms. Als voorbeeld wil 'k U hier nu vertellen en aanhalen Wat er gebeurd is te Kralen. Kralen ls 'n dorpken in de Kempen, waar er tegenwoordig de grootste ruzie heerscht tusschen den burgemeester en diens sjampetter. Daar ga A ze een nieu wen steenweg leggen en de gemeente heeft daarvoor 47.799 kasseisteenen besteld en nen halven om zeker toe te komen! Nu dat de steenen gearriveerd zijn. wil de burgemeester den sjampetter verplich ten die steenen te tellen. De sjampetter zegt dat hij ze tellen zal. als ze lngekasseid zijn. D'r zijn natuurlijk partijgangers van d'eene als van d'andere partij. En omdat de sjampetter z'n kasseistee nen niet wil tellen, en de burgemeester wil dat ze toch geteld worden, zal daar den eenen of den anderen dag, als alleman goed gezopen zal hebben, 'n gevecht ln regel uitbreken!... En de steenen zullen niet meer moeten geteld worden... want d'r zal fameus meê gekegeld worden. Konden de menschen elkaar beter verstaan, 't zou beter naar wenschen op dees' eerde gaan. W'hadden 'n gelukkiger bestaan en waren van veel zorgen ontdaan! HOEVEEL JAREN geeft ge mij, vroeg madam Pluimsteert, aan 'n vriend van heur man. Och! madam, zei de vriend... g'hebt er reeds genoeg... zonder dat ik er U nog moet bijgeven. Dat was percles geen compliment vanwege dien vent! WIE DAT EEN COMPLIMENTJE ver dient en een proficiat erbij dat is dien doktoor, die nu uitgevonden heeft, om den harteklop in portret te trekken. Laat ons nu maar zingen op alle wijsjes dat is nu weêr ne keer een schoon dingen voor de jongens en de meisjes. Als er nu nog een meisje is dat aan de liefde van heur minnaar twijfelt, dan moet deze maar ne keer zijn hart in 't portret laten trekken en 't aan zijn lieveken zen den. Hij kan er dan *t volgende onder zetten Mijn lief en aardig kind als ge twijfelt of ge wordt bemind geef ik U 't bewijs, dat 'k U niet kan foppen hier ziet g'op 't portret, m'n harte kloppen! Ja, ja, de wetenschap 'n blijft niet stille staan! WIE DAT BLEEF STILLE STAAN van pure alteratie ofte gepaktheid, dat was meneer Slobberkens, toen meneer Kamiel hem de volgende verklaring aflegde: Ik zou U zeer dankbaar zijn, meneer Slobberkens, indien gij mij de kans gaaft, binnen vijftig jaar en enkele maanden, mijn gouden bruiloft te vieren met me- juffer uwe dochter!... Ik geef den raad aan alle jongelingen zoo te werk te gaan als ze d'hand van de dochter aan den vader gaan vragen... dat van ze leven niet moest pakken, dan heb ben ze toch al den tijd, om naar de deur te vliegen, alvorens de man goed begrepen hebbe, over wat het gaatl D'R IS EEN NIEUWS ALWEÊR dat luidt van Noord tot Zuid Willem II 'n is geen Duitscher meer. Of dat hij nu Hottentot of Laplander geworden is, zal 'k U niet zeggen, want 'k weet er niets van. Maar 't feit is daar. De ex-keizer heeft zijn nationaliteit van Duitscher verloren. Hoe is dat nu moge lijk? Hewel, elk Duitscher die meer dan tien jaar in 't buitenland verblijft, zonder naar zijnen Patrie terug te keeren, ver liest zijn nationaliteit. En zoo is 't geval met Pinhelm II. IN ENGELAND was er overlest ne pro fester van d'Uileversiteit, die het volgende in zijn klas liet aanplakken: Ik, Professor Wilson, ben gelukkig aan de leerlingen de hooge onderscheiding me de te deelen, waarvan ik het voorwerp ben. Ik ben benoemd tot partikulier geneesheer Zijner Majesteit Twee uur later hing er een andere aan- plakbrief onder den eersten, met de en kele woorden: God save the King (God bescherme onze Koning). 'T IS ZOOALS GE 'T HIER LEEST Baron is in Belgie geweest. Ge weet niet gewis wie baron is. Hewel, Baron is de uitvinder van de sprekende cicinema. Baron is 'n martelaar van de wetenschap... zooals er anderen martelaars zijn van den... huwelijken staat! Baron is blind! Ge gaat nu zeker denken: Watte, den uitvinder van de sprekende films, maar die man moet zeker 100 keeren miljon- nair z;jnl... Maar ge zijt mis. Baron heeft juist genoeg om te leven... Hij heeft zich fameus laten foppen door al die chikke groote financiers... en hij heeft zijn bre vet verkocht aan 'n heel siviel prijsken! Ik haal die historie hier aan omdat gij ook op uw levensbaan beste vrinden U eens in dien toestand kunt bevinden en opdat ge dan, wat g'hier hebt gelezen, indachtig zoudt wezen. IK DROOMDE, zei Marenta met het vriendelijkst gezicht, dat ge mij nen nieu wen hoed had gekocht. Hewel, dan kunt g'hem in uwen vol genden droom ne keer passen, antwoordde 't Manneken. Ondertusschen De wafels geuren fijn En Marenta die lacht blij... Manneken leg nu 't epistel stil En schuif nu spoedig bij. En potverdriedubbeltjes dat laten w'ons geenen tweeden keer meer zeggen, hoor! want onzen beer is al ferm aan 't grollen... Eerst moeten we nog ne keer 'n Joodsch historieken vertellen over Levy, die op sterven ligt. Zijn vrouw Rachel staat aan zijn zijde te weenen. De kinderen, de ne ven, de nichten... alleman is daar. Levy trekt Rachel dichter bij. Rachel, fluistert hij, Rachel, haal de Rabbijn... laatste wil!... De Rabbijn is daar, en Levy dicteert zijn testament. Mijn gouden bril schenk ik aan Mo- zes... Maar, komt Rachel tusschen, ge zoudt beter doen ze aan Daniël te geven. Zwijg vrouw! Mijn kerkboek aan Isaac. Waarom Isaac... hij heeft er reeds eenen... Zwijg vrouw! Mijn nieuwe botten aan Aaron! Aan Aaron? Ze zijn veel te groot voor hem!... Hewel, Rachel, roept Levy dan ln 'n laatste woede uit, hebt ge toch ein delijk gedaan. Indien ge beter weet aan wie dit alles te geven... kom dan ln mijn plaats sterven!... En daarmeê afgeloopen... en voor 't sluiten nogmaals een zalig Nieuwjaar var Marenta ea uw toegenegen Manneken uit de Maan. (VERVOLG) Het Hoogfeest Tan Kerstdag. Het blijde Kerstfeest werd in al onze erken me; de grootste plechtigheid ge leid. en den toeloop onzer godvruchtige evolking was groot in de nachtmissen an St Maar Lens, St Niklaas, St Jacobs (voor de eerste maal), bij de Paters Dis- calsen, de Paters Kapucijnen, de Zusters der Goddelijke Voorzienigheid, de Zusters Lamotten, de Zwarte Zusters en St Vin centscollege. In Sint .Maarlens Kathedraal vooral wa ren er boven de twee duizend ingetogen geloovigen onder de prachtig verlichte ge- welven van den grootse hen Tempel ver gaderd. De plechtige Nachtmis werd voor afgegaan door de aandoenlijke ceremonie van het aanbrengen van 't Kindeke Jesus in de kribbe, omri»gd door een prachtigen stoet rijk-gekleede Engelen zingende de roerende kerstliederen Stille Nachten Adeste Fidelesgevolgd door den sta- tigen koorzang 't Is Middernacht(Mi- nult Chrétlens), van G. Adam. De liturgische plechtigheden der Kerst mis aan het hoogaltaar, in den ontzagwek- kenden luister van het hoogkoor, werden bijgewoond ln algemeene godsvrucht. Ge zegende K rstnacht gehe:iigd door onge veer vijftien honderd H. Communiën i>. De uitvoering der driestemmige Mis van den beroemden Belgischen Meester Cesar Franck, met orkest en orgel, werd eene kunst pres la tie door de talrijke muzieklief hebbers en kenners te recht gewaardeerd, bijzonderlijk in 'e tweede uitvoering der Hoogmis van 10 uur. Het bloeiend St Maartens gemene I koor, onder de ievervolle leiding -an Kapelmees ter Maurice Baert, mag er fier over zijn. Bestuurder, orgelist, zangkoor en orkest hebben nieuwe lauweren geplukt, (-ode ter eere en ons Christen volk ten bate. Aan allen een hertelijk ei welgemeend proficiat. Een nu... tot Paschen! leper's Davidsfonds. leper's Davidsfonds, dat in 1886 ge sticht wierd, opende den 22 December IJ. zijn 46' jaargang. M. Sobry, een der me destichters sprak zijn geluk uit over de aanhoudende leefkracht van het Davids fonds, liet weten dat het 225 leden telt, en dat E. Heer Cyriel Verhaeghe, Prin cipaal van St Vineentius College, sedert de benoeming van E. Heer Verrue te Oost ende, Voorzitter der afdeeling gekozen wierd en dat eerambt aanveerd had. Hij kon den gevraagden voordrachtgever, E. Pater Stubbe, die zou spreker over Michel Angelo en dezes gelichtbeelde werken zou toonen, niet verwelkomen, daar de voor drachtgever, onpasselijk geworden, niet kon komen, maar hij had de voldoening, dank aan de dienstveerdige bekwaamheid van den nieuwen Voorzitter, te mogen la ten weten dat E. H. Verhaeghe eene voor dracht zou houden over sprookjes, saghen en legenden. En de Eerweerde Voorzitter trad op het verhoog onder de toejuichingen, bedankte voor de vriendelijkheid en beloofde liefde rijke toewijding. Hij sprak omtrent 1 Mi uur. Hij toonde door vele voorbeelden wat de sprookjes, zuivere uitvindingen uit den ze ontstonden en ontstaan. Hij wees er op dat het verhalen en vertellingen zijn, de sprookjes, zuivere uitvindingen uit den verzonnen tijd dat de dieren spraken, ge lijk in Reynaert den Vos, en de saghen en legenden deels ware, deels uitgevondene gebeurtenissen verhalen. Vele saghen en legenden ontstonden en ontstaan uit de Inbeelding, de ingenomen heid met wonderbare dingen, en de on mogelijkheid bij meest alle menschen, van juist weer te geven wat zij hoorden en zagen. Hoe lang bijvoorbeeld heeft men niet verteld dat de gestorven apostel Jo annes, dat de gesneuvelde Boudewijn, Graaf van Vlaanderen, dat de omgeko mene Lord Kitchener van binst den laat- sten oorlog, waren blij ren leven? M. Sobry bedankte den Weisprekenden voordrachtgever en de vergadering ging voldaan Uiteen, het Davidsfonds waardee- rend, dat voor weinig geld jaarlijks vele nuttige en aangename vergaderingen houdt en nog meer schoone boeken bestelt. Ambtshalve heffing van Gemeente-Opcentiemen. Het Staatsblad van 28 Dec. 1.1. houdt 7 Kon. Besluiten ln, waarbij de gemeen ten Heindonk, Brecht, Breendok, Bonhei den, Varendonk, Herenthout en Leenhout, in de Provincie Antwerpen, van ambtswege gemeenteopcentiemen opgeleid worden, om de gestemde uitgaven te kunnen beta len. Een dier besluiten luidt als volgt: Herzien ons besluit van 30 Mei 1931, waarbij de gemeente TTeindonk gemach tigd werd tot het heffen voor 1931, van 80 opcentiemen op de cedulaire inkomstbe lastingen, van 60 opcentiemen op de staatsbelasting op het mobiiier en van eene bijzondere belasting op de wedden, loonen en pensioenen van hare inwoners; Gelet op het besluit van 24-2-1932, waar bij de Bestendige Afvaardiging van Ant werpen ambtshalve ingevoerd heeft: 20 bijgevoegde opcentiemen op de cedulaire inkomstenbelastingen, 40 bijgevoegde op centiemen op de staatsbelastingen op het mobiiier. en 50 opcentiemen op de jaarlijk- sche openingsbelastingen op de herbergen, te heffen voor 1931; overwegende dat, niettegenstaande 2 op volgende waarschuwingen, de Gemeente raad van Heindonk volhard heeft in zijne weigering om de noodize geldmiddelen aan te schaffen ter dekking der verplichte uit gaven, in de gemeenteberrooting opgeno men; overwegende dat het bedrag der erken de en eischbare ."chulden van de Gemeen te hooger is dan de vermoedelijke op brengst van de ambtshalve ingevoerde op centiemen; Gelet op artikel 83 5 1 aer samenge voegde wetten op de inkomstenbelastin gen, en op art. 133 der Gemeentewet; op de voordracht van onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid; Wij hebben besloten en besluiten: voormelde beslissing der Bestendige Af vaardiging van den Provincieraad van Antwerpen van 24 Febr. 1932 wordt goed gekeurd te Brussel 17 Dec. 1932. (G.) ALBERT. 't Is eene heilzame les voor de Gemeen teraden, die meer uitgaven kennen dan ontvangsten. VOETBALKRONIEK Uitslagen van Zondag 1.1. porters. Nu ls het aan de beurt van1 Cercie om aan te vallen maar de stoere backs zenden zonder moeite de ballen weder vooruit. Michel wordt goed in 't oog gehouden en kan maar mosilij j doorbreken. De eerste hoekschop Is voor Iz-zem maar de Roode ea Zwarte trek- HOE HET BOEK ken er geen nut uit. Miehei dribleert i v.lN' EEN FBANSCHEN GENERAAL II" Divisie: C. S. YproisF. C. Izegem Juniors: 1—3 2—6 A. A. MoeskroenC. S. Yprois m* Speciaal: C. S. YproisMeenen ultgest. Scholieren: MeenenC. S. Yprois uitgest. De matchen volgen elkander, maar de eene gelijkt niet aan de andere. Welk groot verschil bij den laatsten wedstrijd gespeeld aan den IJzerweg! Niet dat ik mij aan een uitslag verwachtte zooals tegen Tielt of Meenen, maar toch bleef het beneden mijn verwachting. De zestiende voetbaldag bracht dus C. S. Yprois tegenover F. C. Izegem en net als in de heenronde, eindigde thans ook weer dezen wedstrijd op eene ge voelige nederlaag voor de Roodjes. Het weder was prachtig, het terrein in goeden staat; als scheidsrechter Verbeke, begeleid door twee afzijdige grenswach ters den opgooi doet spelen, is het plein rondom goed bezet. Vele supporters uit Izegem hadden, met vaandels voorop, de reis mede gemaakt om hunne lievelingen aan te moedigen. Michel wint den toss en verkiest met licht windvoordeel te spelen. Van het be gin af, is het spel verdeeld en in snelle vaart vliegt de bal vaa het eene naar het andere kamp. Izegem doet groote overzetten welke dikwijls het kippen- vleesch geeft aan de Rood-Witte sup- twee, drie mannen en zijn eindsclot wordt in corner verwerkt welke niets oplevert. Het spel ls aangenaam om volgen en beide ploegen zwoegen om ter meest om de scoor te openen. Izegem ziet dat on zen -centerhalf op de hoogte zijner taak niet ls en geeft dan ook wat werk aan onze achterhoede waar Dechièvre zich doet gelden. Ook, op een hunner me-» nigvuldige en gevaarlijke ontsnappingen, voidt het bruine monster in 't Ie perse he net gejaagd, niettegenstaande een wan hopige duikeling van keeper Messelis. De Roodjes geven den moed niet op, maar van voren gaat het niet zooals het zou moeten gaan. Ververeken denkt dat hij maar zijn kop heeft om te spe len en zoo komt het dat hij zijne voe ten zeldzaam gebruikt; zelfs wanneer hij alleen in 't bezit van den bal is en dat hij al den tijd heeft om 't leder te ston- pen en daarna over te zetten gebruikt hij nog zijn hoofd!! Negen maal op tien komt de bal natuurlijk terecht bij... een tegenstrever. Corner volgt op corner maar allen le veren niets op. Cercie gaat niet genoeg op den man en zoo komt het dat Izegem alle Iepersche aanvallen kan breken zon der moeite. Michel, alhoewel goed gehouden, wil kost wat kost den gelijkmaker binnen jagen, maar hij heeft geen geluk in zijn schieten en daarbij zijne insides zijn te traag en maken geen gebruik van zijne overzetten. Izegem tracht van zijn voor sprong te vermeerderen maar 't is ver loren werk; integendeel, eenige minuten voor de rust, zal Miehei den gelifkma- ker netten op mooie overzet van Moleln. Cercie, aangemoedigd door dit doel, valt nu duchtig aan maar ongelukkig lijk komt de rust daarop met de 11 scoor welke goed de weergave is van het spel. Na de rust, worden de eerste aanval len geleid door leper die kost wat kost den voorsprong wil nemen. Izegem ver dedigt zich goed en werkt met lange en gevaarlijke vleugelontsnappingen. Het snel ls even rap als ln den 1" time en beide keepers moeten eenige gevaarlijke stand jes opklaren. Cercie speelt wat beter maar onzen centerhalf geeft teekens van ver moeienis. Ook hebben Bourdeau en Ver- leure hun handen vol werk. Gelukkig zijn onze backs goed op dreef en laten niets door, maar zij begaan de fout van te veel vooruit te spelen. leper is nu de meester maar tot doe len komt het niet. Na een half uur schiet Izegem weder om wakker; een corner valt hun te beurt en hun centervoor maakt er van gébruik om den voorsprong te geven aan Ize gem. Cercie is wat teleurgesteld maar geeft den moed niet op. Kost wat kost wil len zij den gelijkmaker netten maar 't zal hun niet lukken. Izegem gevoelt het gevaar en trekt zich op verdediging. Als er nog eenige minuten te spelen zijn denkt iedereen al dat de match afgeloo pen is, maar zie, op het oogenblik dat Cercie bijna gelijk stelde bemachtigt een Izegemnaar het leder, trekt er van door en 't is 31. Cercie is ontmoedigd en het einde komt dan ook weldra, een wel verdiende overwinning latende aan de besten. Cercie komt dus van zijne eerste ne derlaag te ontvangen op zijn plein, en deze nederlaag is spijtig genoeg want alle kans om op te stijgen is nu verloren. Men mag deze nederlaag, ten volle ver diend, aan d,rie oorzaken wijten: ten eerste, te veel zelfvertrouwen. Iedereen dacht dat leper onklopbaar was op zijn terrein. Gelukkiglijk dat Izegem daar was om eene goede en onvergetelijke les te geven. DEN VERRADER DEED ONTDEKKEN. In verband met de veroordeeling door het hof van Leipzig tot 10 Jaar dwang arbeid, uitgesproken tegen den verrader van Lan dmark die in 1915 de Fran- schen verwittigde dat eerlang de eerste Daitsche gasaanval te duchten viel, ver nemen we volronde interessante bijzon derheden, betrek hebben op de omstan digheden waarin zijn aanhouding ge schiedde. In September 1.1. liet Generaal Henri Colin, die tijdens den cor'og in de Fran- sche gelederen streed een boek verschij nen Le Cars du 26" een soort me moires, waartoe zijn dagboek, waarin hij dag aan dag de hem interessante voor komende gebeurtenissen neerschreef, de stof leverde. Op blz. 233 vêrtelt de gene raal de aflossing van Het'26* linie door de 2" brigade Kanadeezcn. gedurende den nacht van 14 op 15 April, in den sector van Langemark. We lichten uit dit ver haal volgende regels: Ik maakte den bevelhebber der Ka- nadeesche afdeeling er attent op, dal wij enkele dagen geleden een Duitscher krijgsgevangen hadden genomen. Deze vertelde dat hij vrijwillig was overgeloo- pen omdat hij de «zwijnerij», die zijn land- genooten voorbereidden niet langer had kunnen aanzien. Hij had namelijk ach ter het front proefnemingen zien doen met Chloorgas, waarbij al de dieren die zich in de gapzone le vonden, het leven lieten. De Duitschers zouden, naar het zeggen van den krijgsgevangene, zinnens zijn, eerlang, de loopgrachten der Fran- schen met Chloorbommen te bestoken om deze aldus zonder slag of stoot te kunnen veroveren. En inderdaad, de arme Kanadeezen zouden 10 dagen later de slachtoffers worden van den eersten gasaanval. Nauwelijks verscheen het boek ln den handel, of de passus die we op zoo even aanhaalden, vestigde de aandacht der militaire en gerechtelijke overheden van het Reich. Onmiddellijk werd een onderzoek naar den verrader van Langemark geopend en door middel van de gegevens hun door het boek van den Franschen generaal aan de hand gedaan, viel het de Duit- sche overheden niet moeilijk den ver rader als August Jaeger te indentifiee- jen. Het hof van Leipzig veroordeeld? hem, Zooals reeds gemeld, tot 10 jaar dwangarbeid. IBaSS'SSBBaKSBSEaBEKHHÜSBaaaB TRAGISCHE BRAND TE BIRMINGHAM 7 Kinderen levend verbrand Zaterdagmorgen is er in de groote staal stad van Engeland een brand uitgebor sten in een woonhuis waarin leefden va der en moeder Peir met hun 8 kinderen. Zeven der kleinen allen tusschen de 3 en de 13 jaar zijn levend verbrand. Vader, moeder en het jongste kind een wichtje van 8 maand zijn daarenboven doodelljk verbrand en werden naar 't gast huis gevoerd in hopeloozen toestand. De man was sinds maanden werkloos. OUDERLINGE DOOD GEVONDEN HAAR AANGEZICHT WAS DOOR DE KATTEN AFGEKNAAGD De weduwe Anna Delon, 62 jaar oud, die alleen woont te Moissac, Frankrijk, werd door geboren in haar keuken dood gevonden. De ongelukkige vrouw lag in haar zetel en was het gelaat reeds half afgeknaagd door katten. Zij was sinds Ten tweede, voor de zooveelste maal verscheidene dagen dood. werd er niet genoeg op den man gegaan. Hoeveel keeren zal men. nog moeten zeg gen dat men niet mag laten schotten??? De derde oorzaak van onze nederlaag is ook grootendeels te yrtjten aan het flauw spel van onzen centerhalf. Ik heb hem al zoo dikwijls zien spelen en tel kenmale hij tegen sterke ploegen speelt is hij vermoeid na de rust. Alle suppor ters zijn het ééns om te zeggen dat, ten minste voor het oogenblik, Ververeken geen centerhalf is en indien er geen ver andering gedaan wordt zal Cercie nog menigmaal verliezen tegen sterke ploe gen. Over eenige maanden heeft men de twee vleugelhalfs veranderd omdat zij uit form waren, maar zien de Commissie- heeren ook niet dat den tegenwoordigen centerhalf op zijn plaats niet is? Waar om Bourdeau niet laten??? 't Is te ho pen dat het voor de Heeren die de ploeg moeten vormen, eene les zal zijn, en dat zij voor de volgende wedstrijden eene verandering zullen doen. Onze Juniors die op verplaatsing wa ren naar A. A. Moeskroen, alhoewel met twee plaatsvervangers spelende, wisten hunne zegereeks voort te zetten en daii nog met 6-2. Jongens, van harte profi ciat. Doet zoo voort en bij eenige we ken zult gij mogen den titel van kam pioen dragen, maar niet te veel zelfver trouwen hebben en wanneer gij eenige goals voorsprong hebt, moet gij niet den ken dat de overwinning U niet meer kan ontsnappen; eenige tegengoals zijn rap gemaakt! IIIe Speciaal en Scholieren zagen hun nen wedstrijd uitgesteld ingevolge eene beslissing van het Provinciaal Comiteit. Zondag a.s., ter gelegenheid van Nieuw jaardag, zijn er geen matchen. En om te sluiten voor dit jaar, wensch ik aan alle Lezers en Lezeressen een gelukkig Nieuwjaar. HORTOS. iBSRaBBBBBBBBSasaBRBBCBaBBSB DIEF MAAR BOVENAL DRONKAARD De herbergier Possemiers, van Antwer pen, vond Vrijdag morgen in zijn lokaal aan het Verbindingsdok een man smoor dronken achter de toonbank liggen. Het was C..., 52 jaar oud, die met valsehe sleutels in huis gedrongen was. Na den inhoud der toogbanklade ontvreemd te hebben, deed de inbreker zich overdadig te goed aan likeur, zoodat hij ten slotte smoordronken in slaap was gevallen. De man kon gemakkelijk aangehouden wor den. Het duurde vrij lang vooraleer het mogelijk werd den kerel te ondervragen. Hij werd ter beschikking van het ge recht gesteld. IRBBSQBEBHBBBBBBflEBBaBBBSSBa METEOORSTEEN TE SYDNEY TIJDENS EEN VREESELIJK ORKAAN WORDEN VIER WINKELS VERNIELD EN GROOTE SCHADE AANGERICHT Een orkaan van ongehoorde hevigheid heeft te Sydney, hoofdstad van Nieuw Zuid Wales, groote schade aangericht. Onder andere kwam in het Noordelijk deel der stad een overgroote meteoor steen op vier winkels terecht, die geheel werden verwoest. In andere wijken wer- 22BBfiS2acsiHaa3S9flttagaas£23aa VOERMAN UIT ZIJNE KAR GEVALLEN TE LONDERZEEL De voerman F. Gossens, van Londer- zeel, kwam huiswaarts gereden met eene kar met twee paarden bespannen, toebe- hoorende aan eene brouwerij van Breen- donck, Hij wilde een zak vastbinden, die ging van de kar vail. De man viel echter onder de kar en een der wielen vermorzelde hem de borst. De paarden verschrikt door de kreten van het slacht offer, gingen op hol doch moesten een 50-tal meters verder blijven staan, daar beide achterwielen losgeraakt waren. On dertusschen was men Goossens ter hulp gesneld. De ongelukkige werd in beden- kelijken toestand naar het gasthuis over gebracht. B£SsS2BS3US33Z3SE5iiBEEïE3iSaSE£2 MOORDPOGING TE HEYST-AAN-ZEE In de Ieperstraat woont de visscher Gerard Van Torre, met zijn vrouw en zeven kinderen, waarvan het oudste ne gen jaar en het jongste een maand en half oud zijn. Van Torre kwam Zaterdagnacht rond 1 uur te huis en had een woordenwisse ling met zijn vrouw. In woede ontstoken nam hij een brood mes en bracht zijn vrouw verscheidene steken toe. Geburen door het gerucht opgewekt kwamen toe en vonden de vrouw bewus teloos badend in haar bloed. De ongelukkige vrouw werd naar het gasthuis van Brugge overgebracht, ter wijl de dader naar het gevang derzelfde stad gevoerd werd. aBQSSBEXSSS^EBBBËlBaaHEiBSana LEVENDE TOORTSEN Te Marchienne, rue de Mons, waren twee vrouwen, Elisabeth Bulterys, meid 22 jaar oud, en Julienne Zerweckz, werk vrouw, 28 jaar, bezig met een kleed te kuischen met naphte. In de nabijheid stond een vuur te branden. Een ont ploffing deed zich voor en de twee vrou wen geleken weldra levende toortsen. Men bracht ze naar het hospitaal over. Hun toestand is levensgevaarlijk. BBBBBBSBSSIlBBBXSBBBBBBBSSaBS TRAGISCH KERSTFEEST TE HOEI Zaterdag nacht werd ten huize van Désiré Mestrez, te Hermalle-sur-Hoei, het Kerstfeest gevierd. Een der genoodigden, Florent Lambert, loste met een revolver een paar vreugdeschoten. Hoe 't kwam, kon niet uitgemaakt, doch Lambert zakte plots in elkaar, door een kogel in de rechterlong getroffen. BBSSZS3B&3BBBSBBBHBBHBBB0B3B OP HET VOETBALPLEIN DRAMATISCHE DOOD VAN EEN SPELER Zondag, tijdens een voetbalmatch, te den eveneens gebouwen verwoest, daken Yvetot (Frankrijk), tusschen eene plaat- weggerukt en talrijke ruiten verbrijzeld, selijke ploeg en de ploeg van Le Havre, Vele personen werden door omlaag zakte de Haversche speler, Alexis Huat, stortende schoorsteenen of glas zóó ern- 28 jaar oud, vader van twee kinderen, stig gewond, dat zij naar het ziekenhuis plots ten gronde, na een hoofdstoot aan moesten worden overgebracht. Voorts den bal gegeven te hebben. De man stierf werd een knaapje door den bliksem ge- terwijl men hem naar het gasthuis over troffen en gedood. bracht, B3!BBBBBBBBBB3B3SBS255Bl!33l!3IB2E122aB3Sgl3EB3H&E3BE!2EB3B!32iSB DE EERSTE RADIO-FIRMA VAN BELGIE Stelt U de nieuwe toestellen der reeks 1933 voor. De grootste bijval van de Radiotentoonstelling IC 32 te Brussel. Vraagt een kostelooze demonstratie. Ondolina 333: 1933 fr., vo'ledig met electro-öynamische luidspreker Ondoiina 433: 2500 fr„ volledig met electro-dynamische luidspreker Super Ondolina 533: 3100 fr., volledig met electro-dynam. luidspreker Telefoon 261. MUZIEKHUIS JOS. COUTTE^IER, Gasthuisstraat, 50, Pops iage DE SPOOR- FAMILIEKAARTEN Dringend bericht aan alle Kroostrijke Gezinnen die hun trelnl-aarten moeten vernieuwen dit seffens te willen doen. Alle inlichtingen bij de Bestuurleden der Bonden van Kroostrijke Gezinnen. ANTI-TERINGZEGELS Laat niet, ter gelegenheid van Nieuw jaar, eenige antl-teringzegels te bezigen. GIJ zult het genoegen smaken aan een goed werk te hebben medegeholpen en uw correspondent zal uw voorbeeld volgen. Te verkrijgen ln de ~>ost mits een klein opgeld 13 c«it. voor een zegel van 10 cent. 40 cent. voor een zegel van 25 cent. 60 cent. voor een zegel van 50 cent. 1,25 fr. voor een zegel van 1,00 fr. 2,00 fr. voor een zegel van 1,75 fr. HULDEBETOON JULIAAN ■'ANDEPITTE Naar ons wordt gemeld is te Brugge een komiteit L. -vording ter huldiging van wijlen Juliaan Vandepitte, den pio nier der radiobeweging in Vlaanderen en grondlegger van onzen Kath. Vlaam- schen Radio-Omroep (K.V.R.O.), De Zeer Eerw. Heer Kan. Van der Meersch, Vi caris Generaal van het Bisdom Brug"" heeft het voorzitterschap van het u..- voerend komiteit aangenomen. L>oor toe doen van dit komiteit zal ln den loop van den aanstaanden zomer een huide zerk worden opgericht te Uitkerk;, op het graf van den baanbreker en ver dienstelijken adio-werkcr die J. Van depitte was. VOOR DE LANDBOUWERS Mededeeling van het Ministerie. In den huldigen crisistijd, geven vele landbouwers gemakkelijk de voorkeur aan goedkoope producten, wanend aldus een goede zaak te doen. Maar al te dikwijls is de uitslag gansch anders, daar de aan geboden producten van te lage waarde zijn als meststof, veevoeder, insecten- of zwamdoodende stoffen. Het Ministerie van Landbouw herinnert de boeren eraan, dat zij er alle belang bij hebben, zich ln te lichten en te documenteeren bij de Rijks landbouwkundigen en Rijkstuinbouwcon- sulenten van hun gebied, alvorens hun aankcopen af te sluiten. Die raadplegingen zijn kosteloos. Bovendien vestigt het Departement de aandacht van de belanghebbenden er op, dat artikel 4 der wet van 15 Juli 1931, be treffende de reglementeering van den han del in zaaizaden, pootgoed, meststoffen, veevoeder bepaalt, dat alle overeenkomst, aangegaan bij vergissing in zake een der hoofdzakelijke hoedanigheden, aanleiding geeft, hetzij tot de rechtsvordering ter nietigverklaring, hetzij tot de rechts vordering ter prijsr ^rmindering naar keuze van den aanvrager, onvermin derd, gebeurlijk, de rechtsvordering ter schadeloosstelling», en dat alle «tekort koming van meer dan i_en vierde der han delswaarde, den kooper recht tot vorde ring van prijsvermindering verleent HET INDEXCIJFER DAALT MET VIER PUNTEN Het indexcijfer voor geheel het rijk be droeg op 15 December 722 tegen 726 de vorige maand. De stabilisatie-Index da'.l* van 92,1 op 91,6. DE INLANDSCHE TARWE IN HET BROOD In het Staatsbladvan Zaterdag ver scheen een besluit nog geteekend door den voormaligen minister van Landbouw, Heer Graaf de Broqueville, en waarbij, tot na der bevel, het gemaal van tarwe bestemd voor de broodbakkerij, 20 t. h. inlandsche tarwe moet bevatten. BaZBaSBESaaSSBBBSBSaSSSBISBBS NATIONALE LEGWEDSTRIJD ROESELARE Uitslagen na 56 dagen van 210 hennen Sterfgevallen: 2. Totale productie5162 eieren, zij gemid deld 25 eieren per hen. Het beste gemiddeld eiergewicht: 1. Witte Leghorn: Fr. Latteur, Braine l'Alleud, 60,8 grammen; 2. W. Leghorn: Mad. Wed. Sys, Ichtegem, 57,6 gr.; 3. W. Leghorn: Gebr. Ghijsselen, Barry-Maulde, 57,5 gr.; 4. W. Leghorn: Ph. Visart de Bo- carine, Waver, 57,5 gr.; 5. Zwarte Leghorn; Carl van Dionant, Haren, 57,2 gr. 10 Beste loten (7 hennen) 1. Witte Leghorn. - Baron de Vinck, Zil- lebeke, 261 eieren en 56 kleine eieren. 2. id. - P. Goemans, Lichtervelde, 236 eieren en 7 kl. id. 3. Witte Wyandothe. - Baron de Vinck, Zillebeke, 234 eieren en 30 kl. id. 4. Witte Leghorn. - Cyr. Joye, Lichter velde, 212 eieren en 50 kl. id. 5. id. - G. Weghsteen, Kortemark. 209 eieren. 6. id. - Jul. Gathy, Pontisse, 207 eieren. 7. id. - E. H. Parmentier, Meulebeke, 199 eieren en 6 kl. id. 8. id. - Ach. Claeys, Zarren, 197 eieren, 9. id. - Ed. Lambin, Sure, 167 eieren en 34 kl. id. 10. id. - Ger. Bouhon, Braine l'Alleud, 196 eieren en 8 kleine eieren. De beste hennen na 56 dagen: Hen Nr 3. Wyandotte. - Ferme Ste Eli sabeth, Ghlin, 50 eieren. Hen Nr 7. Witte Leghorn. - Baron de Vinck, Zillebeke, 50 eieren. Hen Nr 1. Wyandotte. - id., 49 eieren. Hen Nr 6. W. Leghorn. - id., 49 eieren. Hen Nr 6. Wyandotte. - id., 47 eieren. Hen Nr 7. Wyandotte. - id., 47 eieren. E8aSISaiSEBaBSBaiBBSQBi33£BE32S33 EEN VLIEGTUIG OP EEN HUIS 2 DOODEN - 15 GEKWETSTEN Te Antouy bij Lyon, viel een zwaar krijgsvliegtuig neder tijdens oefeningen en kwam terecht op het dak van een villa. De essence liep door het huis dat weldra in laaie vlam stond. De inwo ners, M. Hernie, zijn vrouw en kinderen konnen met veel moeite gered worden, maar eene inwonende dame kwam in de vlammen om. Tijdens de reddingswerken werden vijftien personen gekwetst waaronder vier agenten heel erg. De vlieger werd verkoold teruggevon den. SCüB&BBBIEBBZSEBBBBBQBSaaBBEB DE BALANS VAN 12 JAAR DRANKVERBOD 25 MILJARD SCHADE AAN DE V. S. Men meldt uit New-York aan de «Daily Telegraph» Ten einde de schorsing van het 18" amendement te bespoedigen hebben de Crusaders(vertind van neringdoe ners) een rapport bij 't Congres Inge diend, waarin de balans aangegeven wordt van twaalf jaar drankverbod in de Vereenlgde Staten: algemeene on kosten voor een bedrag van 25 milliard IBBBBBBBESaEBBBBSBZBBBBBBBEB EEN WONDER DER OUDHEID ZALIG NIEUWJAAR! Geen wensch voor aardsche we tide Vertrouw ik aan dit blad Ten spot werd wellicht spoedig Wat ik geschreven had. Neen, "k schrijf den wensch hier nedeg Van Bethleêms Englenleer: In 't harte, goed van wille Daal 's Heeren vrede neérl i Leert eiken dag wat bij Dan zijt ge haast ervaren; Spaart eiken dag een duit Gij zult er wel meê varen. t Is een kunste goed te weten 't Wel vernieuwen van 't verleden. Een vroolijk hart, een zuiver bloed Is beter dan veel geld en goed. PATROONFEESTEN DER GILDEN. KUNSTEN EN AMBACHTEW 13 Januari: H. Veronica, patrones der linnenwevers. 17 Januari: H. Antonius, patroon der mandemakers. 22 Januari: H. Vineentius, patroon der tuin- en hoveniers. 25 Januari: H. Paulus, patroon der touw» slagers. 27 Januari: H. Joannes Chrysostomus, patroon der gewijde redenaars. 29 Januari: H. Franciscus Salesius, pa troon der schrijvers en dagbladschrijvers. NIEUWJAAR Een gierigaard, erg ziek, zegt tot de dokter Heer dokter, zeg me de waarheid, ik ben ziek, ik weet het, maar hoe lang kan ik het nog houden peinst ge? Dat weet God alleen, Mijnheer, maar rechtuit gesproken, slechts eenige dagen. Wel, wel, 'k sterf nog liever vandaag want morgen is 't Nieuwjaar en 'k zou nog eens al mijn neven moeten lukken! -t In 1933 zal men het Heilig Jaar vieren; drie en dertig is het getal Jaren dat L. Heer op de wereld overbracht. ICBRBBBBBB3BBBBBBBEBBBBHRBB TREKKINGEN LEENING VAN 5 1932 Zaterdagmorgen hebben de 10', 11* en 12' trekkingen plaats gehad der Leening van 5 1932. 10* Trekking Het lot van 250.000 frank aan reeks 249571, waarvan ieder nummer van 1 tot 10 uitkeerbaar ls aan 25.000 fr. De 33 reeksen hierna, zijn uitkeerbaar aan 25.000 frank. 102885 109125 114626 127508 141536 157562 159546 162706 163323 165500 167364 170904 178904 196135 196380 213769 217914 220047 228530 233040 239111 245272 247166 258802 267845 281103 294135 298747 149803 166588 205066 236282 272691 11" Trekking Het lot van 500.000 frank aan reeks 142317. De 33 reeksen hierna, zijn uitkeerbaar aan 25.000 frank. 104797 109682 128013 133924 135612 136527 160097 163001 167640 173235 173627 178884 192405 195228 198424 199929 202600 205108 206977 243914 250524 250607 256486 256545 259805 265687 266988 275473 283929 292435 292460 293845 299872 12' Trekking Het lot van 250.000 frank aan reeks 164660. De 35 reeksen hierna zijn uiteer ba ar aan 25.000 frank. 106805 110124 112223 112766 117019 127496 129345 136093 137453 137776 14123. 147635 156075 156806 157189 157769 160760 164276 164305 166662. 176398 181085 194332 199761 208186 219860 235736 239293 253404 266817 283303 286253 287989 288456 298877 ibbbbbbbbbbbbbbsbbbsbbbbbbbib 50 fr. complet 25 fr. -oor halve met het APPARAAT «MONDIAL» laatste model met onrechtstreeksche, ver warming.' Gij die verschrikt zijt''van stoom en, elektriciteit, laat U niet langer teleurstellen, want het huis is gekend voor zijne goede resultaten, Profiteert gedurende de maand Januari: Een bon voor zes Mises en I'Iis wordt als geschenk gegeven. Zijn ook te verkrijgen: alle slag van reukartikelen, zeepen, poeders, kammen, scheermessen, enz. aan de laagste prijzen. Men gelast zich ook met het zetten ,van scheermessen. Joseph en Madeleine Steverlinck achter de I-erk, STADEN. KOOPT UWE BUREEL- en ZAKAGENDAS SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 15, Poperinge S33&a££EEaSBXSËa3BS2S32SSZ!3B BEROEPSHOF TE GENT Verheling. De correctionneele recht bank te leper had Leopold Van Becelaere, aangehouden, verwezen tot een gevange nisstraf van 6 maanden, wegens verhejing van allerhande voorwerpen. Het Beroeps hof te Gent heeft Wet vonnis behouden. Zedenzaak. Door de rechtbank te Veurne, was Edmond Foin, aangehouden wegens zedenfeiten, verwezen tot 1 jaar gevangenisstraf. Het Beroepshof te Gent bracht de straf terug op 4 maanden en 15 dagen gevan genisstraf en 700 fr. boete of 1 maand. IBBBBBBBBBBHBIiBBSBBBBBHBBICBB Als ge wilt ter trouwe koopen, wendt U bij: AUGUSTE BONTU, de Stuersstraat, 24, IEPER. Goede waarborg op biljard, en uurwerk. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI BALATUM liij Sansen-Vanneste, Pop. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Verscheuren S. J. Wij hebben de eer de g$bruikai$ van het M. W. te waarschuwen dat zij,, indien zij het II* deel nog niet aangeschaft heb ben, dit dadelijk zouden doen omdat na 1 Januari 1933 nog allen volledige stellen (I* en II* deel samen) wordeivverkocht. Wie dus nog een Bon heeft uit het I* deel haaste zich het II* deel te koopen tegen verminderden prijs. Ter drukkerij V. Sansen-Vanneste, 15, Gasthuisstraat, Poperinge zijn nog drie ex. van het eerste deel beschikbaar (groene verbinding). DE GROOTE CHINEESCHE MUUR I! Men weet dat er ernstig sprake van ee- weest is, den Chineeschen muur, het 6000 Jaar oude verdedigingswerk in het noorden van China, in een autoweg te veranderen. Deze muur, die zich, over vlakten en ber gen heen, met verscheidene vertakkingen t itstrekt over een lengte van 4000 km., zoo ;_-eed is, dat vier auto's er naast mekaar plaats kunnen op vinden. Thans blijkt echter, dat de groote muur tot afbrokkeling gedoemd ls. De grondvesten zijn niet overal even goed bewaard gebleven. Op sommige plaat sen begeven gedeelten bij den minsten schok. Men heeft dan ook van het groot- sche plan afgezien en aal den geschied kundigen muur, die gebouwd werd om het Hemelsche rijk tegen de invallen van wild? Mongoienstammen ta beschermen, aan zijn lot overlaten. Beste Engelsclie PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met hal haantje.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 6