Voor uwe ZEKERHEID De Wonderbare zaak te Beauraing Schuldbrieven aan drager m van 5 en 10 jaar tegen 5 t.h. netto PLAATST UW GELD BIJ Di ZICHT - TERMIJN - SPAARKAS en in 't bijzonder ■rsrrr italië PfLITIEKE TOESTANDEN oostenrijk frankrijx spanje duitschland polen vereenigde staten vatikaan rusland in 't Verre oosten ierland De groot© Fransche Paketboot Atlantlque in brand VOLKSVERTEGENWOORDIGER ROBERT DE MAN in de Landhoawgroep van de Kamer ONZE PRINSEN NAAR CONGO It:i mak l WÊÊËÊKHRm 8 JANUARI 1C23. Num. 2. E'adz. 2. DE BEVOORRECHTE KINDEREN VAN BF.AUKAING Gezien de belangrijke leiten deze laatste dagen te Beauraing voorgevallen, geven we hier nog eens de foto der vijl kinderen die de verschijningen zagen. Van re "hts naar links: Gilberte Dee>-'mbre, Aniirée Degeimbre, Fernande Voisin, Albert Voisin, Gilberte Vo'sin, cok de kleine Degeudenne voer wie de genezing werd gevraagd in den beginne der verschijningen. Vrijdag 39 December. Buitengewone Verschijning met een stralend gouden Hart. Bidt, bidt veel! Vrijdag 30 December waren in Beau raing minstens 10.009 personen toege stroomd. Beauraing Is een gemeente van 2900 zielen en men kan zich gemakkelijk in beelden welk gewoel zulke ongewone mas sa volk telkenmale in de parochie teweeg brengt. Al die personen Verdringen zich Iedere maal rond de afgezette plaats waar de kinderen bidden e« weinig zijn dan ook in state de kinderen te aien. Toch kunnen allen de kinderen hooren bidden, daar alles dan onmiddellijk stil wordt en iedereen verlangend blijft naar het ©ogen blik waarop de kinderen cp rapperen tem po en met meer zuiveren klank hun Wees Gegroetjes apeeggen. Ook komt ledereen onder den Indruk die de massa volk beïnvloedt. Dien avond waren de kinderen als naar gewoonte op de straat, vóór het hekken, gaan bidden, toen zij al meteens, en allen te gelijk, op de knieën zonken en in ver rukking staarden naar de Verschijning dis zich voor hen sedert een maand ver toont. Toen zij in normalen toestand terug gekeerd waren werden zij als naar ge woonte elk afzonderlijk ondervraagd, in tegenwoordigheid van een dertigtal ge ne esheeren. De vier meisjes verklaarden een stra lend gouden hart op de borst der Ver schijning geaen te hebben. Fernande Voisin bevestigde zonder aar zelen dat de Verschijning haar gezegd had: Bidt, bidt veel! Deze verklaring in verband gelegd met het feit dat Fer nande, gedurende hare extase, een oogen- biik hare gebeden heeft onderbroken. De kleine Albert, toen hij ondervraagd werd, verklaarde dat hij het gouden hart niet gezien had of er geen acht op ge slagen. Zaterdag, drie Verschijningen. Den volgenden dag, daags voor Nieuw jaar, was de menigte nog talrijker. Van in den vroegen namiddag waren nog maals personen opgetrokken tot bij het hekken van het klooster, met stoelen en dekens om daar te blijven wachten tot het uur der Verschijningen. Niets kon hen beletten, noch koude noch regen. Tegen den avond was de menigte aan gegroeid tot een 12.000 personen. Aan de dichtbijstaande menigte werd met een zaklantaarn, de plaats aangewezen waar de Verschijning zich gewoonlijk voordoet. Zulks is boven een dunnen tok van een boompje, een hagedoorn, staande dicht bij den weg. nevens het hekken; (zie onze teekening van verleden week). De kinderen verklaren dat de Verschijning met de voeten boven het takje zweeft, zonder het echter aan te raken. Ten arvdere heeft men een medaille aan het takje gehangen om het goed aan te duiden. Bij het wachten wordt gebeden en ge zongen, onophoudelijk; iedereen is vol verwachting. Hun verwachting wordt dan ook niet teleurgesteld. Aan het gewone uur kwa men de kinderen aan, met rondom hen een zestigtal geneesheeren. Na den vijf tienden Wees Gegroet vielen de kin deren weer hard met de knieën op den grond, baden rapper en met eene stem die zuiverder klonk als naar gewoonte, en verkeerden in verrukking. Nu hun extase-gebed werden de kin deren weerem afgezonderd en onder vraagd. Allen verklaarden de H. Maagd gezien te hebben met een stralend gou den hart. Verschelden» geneesheeren, nlet-geloo- vigen, hebben verklaard sterk onder den Indruk te zijn van de houding der kin deren tijdens hun extase. Trouwens zijn zij het eens, om, zonder aan een mirakel te gelooven, te verklaren dat de houding der kinderen geenerlei wijze tot het do mein der psychiatrie behoort, voor zoover deze wetenschap is gevorderd. Zelfden avond, rond 9 uur, vroegen de kinderen om nogmaals naar de grot te mogen gaan. Er is daar minder volk, nu, en we zullen daar geruster zijnzeg den ze. De groote massa was dan ook wegge gaan, en slechts een klein groepje ge- loovigen zaten nog aan het bidden bij de grot. Toen de kinderen, ter plaatse gekomen, aan het bidden waren vertoonde zich de verschijning nogmaals, met het gouden stralend hart. Een oogenblik verdween de verschijning om spoedig terug te keeren en zich aan de kinderen te vertoonen. £B£flBHBBEB33SasaB93S2Ea&EPIBSB8UaHE3a9£3;BBB3S&flS£E;333fl Op Oudejaarsavond hebben de kinde ren de verschijning dus driemaal gezien. Verschijning op Zondag-N'ieuwlaarsdag. Op Nieuwjaarsdag waren hoogstens een 1509-tal personen te Beauraing opge komen. Rond 7 uur begaven zich de kinderen naar hunne plaats. Bij het begin van hun gebed kwamen zij in verrukking, behalve de kleine Albert Voisin. Tijdens de ondervraging bekende (ie kleine Voisin de verschijning dan ook niet gezien te hebben. Voor de derde maal dus ziet de Jongen de verschijning niet. Zijn zuster Gilberte verklaarde dat zij de verschijning had hooren zeggen: «Bidt veel De drie andere meisjes ver klaarden die woorden niet gehoord te hebben. De kinderen waren het dus niet eens in hun verklaringen, alhoewel zij geenszins verklaringen aflegden die tegenstrijdig waren. Maandag nieuwe Vcrschijn'ng die zegt: <i Morgen zal ik aan leder van U afzon derlijk iets mededeelen Maandag avond mochten de kinderen nogmaals de Verschijning zien, gedurende een tientje van den paternoster. Nogmaals was een aanzienlijke menigte toegestroomd, naar men schat op 20.009 personen. Rond de kinderen waren nog maals vele geneesheeren. Gedurende den tijd van hunne verruk king hebben vier van hen veertien Wees Gegroetjesgelezen. Het vijfde kind, Gil berte Voisin, bleef nog een minuut langer in verrukking, en bad nog gedurende hare extase dan wanneer de andere kinderen reeds uit hunne vervoering waren. Toch bij de ondervraging verklaarde zij niets bijzonders te hebben gezien of gehoord buiten de anderen. De kleine Fernande Voisin verklaarde bij hare ondervraging dat de Verschij ning haar gezegd had: Morgen zal ik aan ieder van U afzonderlijk iets mede deelen Dinsdag avond Toeloop van 25 tot 33 duizend personen. Het nieuws dat de Verschijning aan de kleine Fernande Voisin Maandag avond gezegd had dat zij 's anderen daags aan ieder iets in 't bijzonder zou zeggen had zich ras rond verspreid. Ook was de toestrooming van hst volk ge weldig op Dinsdag 1.1. Naar men schat waren niet min dan 25.000 personen 's avonds geschaard in de baan die leidt naar het klooster. Op de glooiing van den Ijzerenweg waren honderden personen geklommen die dan met hunne hielen een putje in den grond stampten om er niet van af te glijden. De straat was zwart van het volk, tot tegen de groote baan. Op de groote baan stonden een 1209-tal auto's uit alle ge westen die volk aangebracht hadden. Ook uit onze streek waren enkelen naar Beauraing getrokken. Lieden uit alle streken en gewesten waren er toegestroomd. Men hoorde er de taal der Walen, der Vlamingen, der Hollanders, der Franschen, der Duit- schers, enz. Uit Lyon was zelfs een jour nalist aanwezig. Van voor den middag reeds hadden lieden de eerste plaatsen bij het hekken bezet, wachtten er geduldig, met een stoel en deken, het uur der Verschijningen af en verzetten er geen voet meer. Heel den middag en den avond bad de menigte luid op en zong godsdienstige zangen. Latijnsche, Fransche en Vlaam- sche liederen weergalmden door de kleine Waalsche gemeente. Het was een zielsroerend en aandoen lijk schouwspel, die uitdrukking van een geloof dat bergen verzet, de blijken van een onbegrensd vertrouwen. Daar waren menschen die weenden, anderen vielen op hunne knieën, in de modder en het slijk, om te bidden met de armen wijd open. Het was geen toeloop van nieuwsgieri gen maar wel van bedevaarders tot ons aller Moeder. De kinderen bidden en verkeeren weldra in verrukking Aan het gewone uur verschenen de kinderen bij het hekken en rondom hen een honderdtal geneesheeren. Het was juist 6.40 uur. De drie k'einste kinderen, Albert Voisin, Gilberte Voisin en Gil berte Degeimbre waren op den arm ge dragen van familieleden. De twee an deren volgden te voet vergezeld van hunne moeder of naastbestaanden. Over de menschenmassa liep een ril ling en als bij tooverslag viel alles stil. De vijf kinderen stonden recht op, bij het hekken, omringd van geneesheeren die de kinderen wilden gade slaan. NaamWe Vennootschap IJiJUIHfM AGENTSCHAPPEN s POPERINGE, Gr. Markt, 39. - Tel. 264. - Agent Maurice VaPaeys. NIEUWPOORT, O. L. Vrouwstraat, 16. - Agent P. Huilmand. WATOU, Groote Markt, 17. - Agent Albert Corteel. DIKSMUIDE, Groote Markt, 20. - Agent Achille Kindt. ZANDVOORDE (Oostende). - Agent Vercruyce Camille, Gem.-Sekr. In de diepe stilte weerklonken weldra de zilveren stemmetjes der kleinen die hun rozenhoedje aan het bidden waren. Hunne houding was zeer normaal, zoo als bij kinderen die Ingetogen bidden. Hunne gezichten vertoonden geen span ning en hun oogen pinkten dcor den schijn van eene gloeilamp die juist bo ren hun hoofd was gehangen. Over het volk heerschte een ongewone spanning en het minste gerucht was waarneembaar niettegenstaande de over- grootte menschenmassa die zich aldaar verdrong. Iedereen verkeerde in bange verwachting. Juist hadden de kinderen het tweede tientje van hun paternoster geëindigd met het: Glorie zij den Vader... of zij vielen alle vijf ais neergebliksemd op de knieën en baden voort met eene hoc ge I stemverheffing en staarden als begees terden in vervoering naar den Meidoorn. Hunne gezichten waren gespannen, de spieren als verstijfd, de cogen strak op zelfde punt gericht. Geen spier noch ze nuw van 'hun gelaat verroerde, geen haartje van him wijdopens'aande oog wimpers trilde. Hunne handjes samen gevoegd op de borst, baden zij voort met helderder en luider stem. Alleen op het wezen van Fernande Voisin was geen staat van verrui ling waar te nemen alhoewel zij op zelfden tijd als de anderen op den grond ais neergebliksemd neerknielde. Haar grla -t had een normale uitdrukking. Hare blik ken schenen te zoeken en dikke tranen rolden over hare wangen. Door de menigte liep een rilling van aandoening. Men hoorde vrouwen snik ken, men zag tranen rollen over man nenwangen. Vele omstaanders knielden neer op den bemedderden gror.d. Deze maal had geen der kinderen uit geroepen: «Ze is daar». De geneesheeren verloren de in ver rukking zijnde kinderen geen oogenblK uit het oog en deden allerlei gebaren rond de kinderen. Plots staakten de kinderen hun ge jaagd lezen van Wees Gegroetjes zen der afwisseling van Onze Vader... of «Glorie zij den Vader». Nagenoeg had den zij geheel het rozenhoedje gelezen. Naar ons werd gemeld door een Po- peringenaar die op dien dag naar Beau raing was afgereisd hebben de kinderen een en veertig Wees Gegroetjes gebe den binst hun toestand van verrukking. Na enkele stonden in verrukking naar den boom te hebben gestaard lieten zij hunne handjes zakken, behalve Fernande Voisin, en kreeg hun gelaat wederom de gewone plooi. Oogenblikkelijk werden de kinderen door de doktors afgezonderd en binnen geleid voor de ondervraging. Vooraleer gingen de kinderen nog een gebed stor ten bij de grot van den kloostertuin. Eene Verschijning aan Fernande Voisin alleen. Fernande Voisin aio niet in verrukking had verkeerd bleef op zelfde plaats. De geneesheeren wilden haar ook verwijde ren maar het meisje weigerde halsstarig en bleef als aan den grond genageld en weende overvloedig. De geneesheeren wilden haar alsdan met geweld verwijderen toen zij al met eens op de knieën viel en met een on- zeggelijke uitdrukking van vervoering naar den Meidoorn staarde. Twee maal hoorden de omstaanders dat het meisje tweemaal: «Ja» antwoordde. Vervolgens barstte zij in snikken los en viel in de armen van hare moeder. Het meisje moest dan ook weggedragen worden. De Ondervragingen Door een honderdtal geneesheeren werd de ondervraging, elk afzonderlijk, van de kinders gedaan. De ondervraging werd Dinsöig geleid door den heer voorzitter van den rechtbank van Pmant. De uitslag ervan werd daarna aan het publick bekend gemaakt die nog vol ver wachting naar het verder nieuws stond te wachten en verwekte dan ook groote ontroering bij de schare geloovigen. De personen die nabij de ijzerenweg- brug stonden moesten meer dan een en half uur nemen om tot op de groote baan te geraken. Dit geeft een klein gedacht van de massa die op dien avond naar Beauraing toegstroomd v;as. Hieronder geven wij dan ook den uit slag der ondervragingen. GILBERTE DEGEIMBRE ADIEU! - VAARWEL! De kleine Gilberte Degeimbre werd eerst in de zaal geleid. Op de vraag: Wat hebt gij gezien? antwoordde de kleine: Onze Lieve Vrouw, schooner en schitterender dan de andere keeren. Heeft zij u iets gezegd? Zij heeft gezegd: «Vaarwel». Niets anders? Neen. GILBERTE VOISIN IK ZAL DE ZONDAARS BEKEEREN... VAARWEL! Toen was het de beurt aan Gilberte Voisin. Ook zij antwoordde op de eerste vraag, juist hetzelfde als Gilberte De geimbre. Onze Lieve Vrouw, schooner en schitterender dan de andere keeren. Heeft zij u iets gezegd? «Ik zal de zondaars bekeeren... vaar wel! Deze vragen werden herhaald, verschei dene malen op verschillende wijzen: al tijd het eender en hetzelfde antwoord. ALBERT VOISIN EEN GEHEIM De kleine Albert Voisin werd naar bin nen geleid, een klein blond verstandig ventje. Hebt gij iets gezien? Onze Lieve Vrouw, schooner en schitterender dan de andere keeren. Heeft zij u iets gezegd? Ja... «Vaarwel»... en... En wat dan? Zij heeft tot mij gesproken en heeft mij een geheim toevertrouwd, dat ik niet zal verraden. Waarom zoudt gij ons dat niet zeg gen? Ik mag niet. Waarom niet? Omdat de H. Maagd het mij verbo den heeft. Maar gij kunt ons toch zeggen of dit geheim iets blij of iets droevig be treft. Neen. Dan kunt gij toch zeggen op wel ken toon de Verschijning tot u sprak. Was het op blijden toon, of was het op droeven toon? Dat zijn strikvragen, maar ik zal mij niet laten vangen. Ik zal het niet zeggen, nooit, aan niemand. Talrijke geneesheeren hadden schoon het ventje te ondervragen en hem allerlei strikvragen te stellen, het was volstrekt nutteloos. ANDRÉE DEGEHVIBRE IK BEN DE MOEDER GODS, DE KONINGIN DES HEMHLS... Het meisje Andrée Degeimbre werd dan binnen geleid. Onveranderlijk antwoord op de eerste vraag: Onze Lieve Vrouw, schooner en schitterender dan de andere keeren. Heeft zij ook tot u iets g«oegd. Ja... «Ik ben de Moeder Gods en de Koningin des Hemels... Bidt voort... Vaarwel FERNANDE VOISIN OFFERT U VOOR MIJ OP... Ten slotte werd Fernande Voisin on dervraagd. Waarom zljt gij na uwe gezellen nog ter plaats gebleven. Ik kon niet weg, omdat ik de Hei lige Maagd niet gezien had. Waarom zljt gij gelijk met de an dere op de knieën gevallen? Door eene macht, waaraan ik niet kon weerstaan. Waarom hebt gij geweend? Omdat ik de Verschijning niet zag. Kc'ot gij ze naderhand gezien? Ja. ik zag eerst als een bol vuur en dan Onze Lieve Vrouw schooner en schit terender dan de andere keeren. Sprak zij tot u? Ja. de H. Maagd vroeg mij: «Be mint gij mijn Zoon? Ik antwoordde: Ja. En dan: «Bemint gij mij?» Ik antwoordde: Ja. En dan zegde zij: «Offert u dan voor mij op...!» De twee antwoorden j3welke het meisje in de ondervraging herhaalde, wer den uit haren mond gehoord op de plaats der Verschijning. De geneesheeren bleven na deze on dervraging nog lang in beraadslaging en wisselden hunne indrukken. Het Vaarwel Aan vier der kinderen heeft de Ver schijning dus «Adieu» gezegd, waaruit men af>idt dat de Verschijning zich niet meer zal voordoen. Ten andere werd de kinderen over enkele dagen door de Verschijning voorspeld dat het weldra de laatste verschijning zou zijn. A!'-en ean Fernande Voisin werd NIET Adieu geaegd. Zal de Verschiining zich nog voordoen aan deze laatste? Dit is mogeHjk en men zal de feiten en gebeur tenissen dienen af te wachten. Een gefermi aan de drie jongste kinderen. A-n drie der kinderen he°ft de Ver schijning een geheim medegedeeld. Bij de ondervraging der geneesheeren had de kleine Gilberte Devsiirbre verzwegen dat haar een geheim medegedeeld werd, maar la! t bekende het meisje toch dat zulks gebeurd w?s. ITet kind had gemeend zulks een de geneesheeren niet te mogen zeggen aan- gezt- n het een geheim was. Woensteg geen Verschijning meer. Woensdag avond zijn de kinderen als nu hunre gewoonte lp geworden naar de r'ants der Verschijningen gaan bidden. Dat zullen de kinderen trouwens voort doen. Albaewel nog veel volk was opgekomen was het toch de groote massa niet der vorige dagen. De bevoorrechte kinderen hebben deze maai niets gezien en gingen naar huis na hunne gebeden en gezangen. V/aar een profetie wor:lt aangehaald. Een profetie wordt, in verband met de gebeurtenissen van Beauraing. weer aan gehaald. Deze luidde als zou O. L. Vrouw van Lourdes gezegd hebben bij e«ne van hare verschijningen aan Bernadette, dat 2di, 75 jaar later, nogmaals zou verschij nen aan do Fransch-Beigisehe grens. Welnu, Beauraing ligt on een 10 km. afstand der Fransche 'grens. Wat de kinderen getuigen. Hoe stolt de Verschijning zich voor? Door een schilder werden schetsen van de afbeelding opgemaakt, naar de gege vens deer de kleinen medegedeeld. Aan ieder kind werd een schets voorgelegd, afzonderlijk, en alle vijf hebben er de zelfde verbeteringen aangedaan. De H. Maagd, welke zij beweren te zien, beschrijven ze als zeer schoon en van kleine gestalte. Zij kunnen niet zeggen of zij recht staat of geknield ls, daar het onderste gedeelte van het kleed een soort wolken waas lijkt. He hoofd is omgeven van een aureool van gouden naalden De ha ren zijn verborgen in een witte doek, die hoofd en schouders zou bedekken. Het kleed ls wit met blauwen glans, die van de schouders loopt en alzoo het lichaam doorkruist. Een rc-nkrans, ter hoogte van den rechten e'leboog, verzwindt in de p'.oo'en van het kleed. De oogen zijn blauw, het gelaat Jong en glimlachend, de stem helder, maar zacht. Donderdag cok geen Verschijning meer. Donderdag avond zijn de kinderen naar de grot teruggekeerd om hun gewoon ge bed te storten maar de verschijning heeft zich niet meer voorgedaan. Veel volk was nogmaals naar Beau raing toegestroomd cn bleef tot laat in den avond bij de grót zingen en bidden. Ilcbben toeschouwers de Verschijning geiten? Meerdere personen, die Dinsdag avond te Beauraing aanwezig waren tijdens de verschijning, beweren de Verschijning ge zien te hebben, na de kinderen, naast de kloostertuin, in een dennebcom, tegen den gevel van een huis. Brussclsche bladen melden dat perso nen uit Poperinge ook de Verschijning zouden gezien hebben. Ook andere personen, wier namen in de bladen worden aangehaald, houden staande de Verschijning gezien te hebben. Aan de Poperingenaars die Dinsdag aanwezig waren te Beauraing zijn wij gaan vragen of zulks waar was, maar ens werd geantwoord dat feitelijk zij op ze ker oogenblikken dachten een zwevend beeld te zien, aan den gevel van het ne venstaande huis. Om zich erover te ver gewissen zijn zij wat van plaats veran derd en hebben kunnen besta tigen dat zulks inbeelding was. Op de verhoogde baan, liggend achter het klooster, snor den autos voorbij en de lichten straalden ver uit. Door het spelen dier lichten door de takken en de draden is een schijn van beeld ontstaan op den gevel van het huis waardoor verscheidene personen als dan gedacht hebben de Verschijning te zien. Ieder maal een auto voorbijging deed zich zelfde verschijnsel vcor. Het is dus vast dat men altijd moet rekening houden van ieders verbeelding en nooit voor waarheid mag aannemen wat ieder maar verklaart gemeend gezien te hebben. Fernande Voisin heeft ook verklaard dat de Verschijning zich vertoond had in een bol vuur, maar op het oogenblik dat zij ging in verrukking komen werd een foto getrokken met magnesium. Mo gelijk is het dat de plotse ontvlamming het meisje beinvioed heeft, op het laatste oogenblik vóór zij de verschijning zag. Wij kunnen dus vast bepalen dat de toeschouwers die verzekeren de verschij ning gezien te hebben heel veel hunne inbeelding hebben laten werken. Immers de indruk die men aldaar gevoelt, geeft er ook aanleiding voor. De indruk in en buiten ons land door deze gebeur tenissen teweeggebracht is geweldig. Wij, Katholieken, wachten de beslissin gen af die de Kerkelijke Overheid zal nemen en aanvoerden die onvoorwaar delijk. Onze Lieve Vrouw is verschenen te Lourdes, 75 jaren geleden! Wat toen ge beurde, kan nog gebeuren! In Belgle wordt Onze Lieve Vrouw door vele gezinnen als eene ware Moeder aan roepen. Het ware wel een teeken van katholieke herleving in Walenland en in heel ons Land, mochten de feiten be waarheid worden. O. L. Vrouw, bid voor ons! a^xsa&esBSBËiasaassiBBaeEBBE» BELGISCHE FABRIEK VAN CHÏCORF1 WYPEL1ER-TAFFIN ;2532&5&Z2aElB£nC&39K3S&a3S3 toestand drukkend zwaar geworden voor de Ieren en ernstige moeilijkheden zijn opgerezen bij het besturen van den Staat. Vervolgens werd de Dail ontbonden en zullen nieuwe kiezingen moeten plaats grijpen. Een der voornaamste punten van de Valera zal waarschijnlijk de geheele af scheiding van Ierland van de Engelsche Commonwealth zijn. De nieuwe verkiezingen zullen plaats grijpen op 24 Januari e. k. AANSLAG OP MUSSOLINI? Naar verluidt zou op Nieuwjaardag een anaslag gepleegd geweest zijn op den Duoe, door een onbekend gebleven Jon gen man. Drie schoten zouden op Mussolini ge lost zijn, waardoor hij licht gewond werd. OÊEoieel werd dit bericht echter tegen gesproken, doch is de Duce sedert Nieuw jaardag nog niet te zien geweest. JUSTITIEPALEIS DOOR BOEREN AANGEVALLEN Honderden boeren hebben bet Justitie paleis van Voa-au bestormd, gewapend met stokken, vorken cn geweren. Dit om boeren te bevrijden die opgesloten waren In het Justitiepaleis wegens het niet be talen van schulden. De gendarmerie moest tusschenkomen en bloedige gevechten werden geleverd en verscheidene personen werden gewond. Troepen werden ontboden die ter plaat se werden gestuurd gewapend met gra naten, machiengeweren en traangasbom- men. Onderhandelingen werden aangeknoopt en enkele boeren die aangehouden wer den konden terug in vrijheid naar huis gaan. Die maatregel bracht dan ook wat verlichting in den toestand zonder deze totaal te kunnen ophelderen. GELDPRIJZEN VOOR KROOSTRIJKE GEZINNEN Verleden week werden in Frankrijk een aantal prijzen van 25.000 en 10.000 fr. uitgedeeld aan kroostrijke gezinnen. Onder de lijst der prijswinners kwam een gezin voor met 14 kinderen en tien gezinnen met 13 kinderen. Onder de begunstigden bevonden zich gezinnen uit aïie standen. TURKIJE DE GEBEDEN GETURKISEERD Khemal Pasja, de diktator van Turkije, heeft bevolen dat alle gebeden voortaan in het land dienen opgezegd ln het Turksch. Tot nu toe waren alle gebeden Turkije ls immers mahomedaansch in het Arabisch opgezegd. Een aantal priesters die weigerden het bevel uit te voeren, werden gevangen ge nomen en opgesloten totdat zij van ge dacht zullen veranderen. MEER DAN DUIZEND BOMMEN ONTDEKT In een huis had een ontploffing plaats. De politie deed onmiddellijk een onder zoek in het huis en vond er meer dan duizend bommen opgestapeld. De bom men waren bestemd voor kommunistische vereenigingen. Op verscheidene plaatsen werden ten anderen reeds bommen geworpen. VEREÖ» HET REPUBLIKETNSCH VOLKSLIED TE ZINGEN Door de gouverneur van Murcia werd het verbcd opgelegd het republikelnsch volkslied te zingen buiten plechtige gele genheden en in vergaderlokalen. Dit om anti-repuBlikeinsce onlusten te vermij den. NOG EEN KERK IN ERAND GESTOKEN Gedurende een dienst werd door extre misten getracht de kerk in brand te ste ken maar de aanwezige geloovigen kon den erin gelukken de brandstichters te doen vluchten en de vlammen te blus schen. DE SCHEIDING IN DE HITLER-PARTIJ Tot op heden werd nog geen toenade ring bestatigd tusschen Gregor Strasser en Hitier. Verscheidene afdeelingen der stormtroepen der Nazi's zijn van de oor spronkelijke partij afgescheurd en her haalde malen geraakten zij slaags met trouw gebleven trawanten van Hitier. POLITIEKE MOORD Zekere Hentsch, een vroegere Nazi, maar die nu van de partij afgescheurd was, werd door gewezen vrienden gevan gen genomen, gebonden, zoo stevig zelfs dat da koorden door het vleesch sneden, dan op een eenzame plaats met verschei dene kogels afgemaakt en zijn lijk in het water gesmeten. Zulks werd gedaan omdat hij te veel wist Do daders zijn gevlucht naar Italië. GEVECHT MET RUSSISCHE VLIEGERS Boven de Poolsch-Russische grens was een Russisch militair vliegtuig komen zweven en vloog vervolgens boven Poolsch grondgebied. Drie Poolsche vliegtuigen stegen op om het Russisch vliegtuig te verdrijven maar dit kreeg versterking van een gansche escadrille. Een verwoed gevecht ontstond tus schen de vliegers en do Rus die eerst de grens had overschreden werd neerge schoten en beide inzittenden gedood. NOODLIJDENDE AMBTENAREN Aan ambtenaren, onderwijzers en ge meentebedienden werd in Chicago sedert maanden geen salaris meer uitgekeerd, daar de kas der stad ledig ls. Vele ver keeren in nood, en verscheidene hebben reeds hunne woningen moeten verlaten om in weldadigheidsgestichten een onder komen te vinden. KUNSTSCHATTEN TERUG NAAR EUROPA Door vele Amerikaansche vroegere rij ken, die nu hun rijkdom zagen vervlie gen als rook, werden vele kunstschatten, die eertijds met duizende dollars in Europa werden aangekocht, verkocht en door Europeanen terug gekocht. Vele onzer vroegere kunstschatten zul len ons misschien wel aldus terugkeeren. PASDWANG Voortaan zullen alle personen die de Vatikaan-stad willen binnentreden voor zien moeten zijn van een of ander iden titeitsbewijs. De Zwitsersche garden van het Vatikaan zullen de passen onderzoe ken en de vreemdelingen die geen pas kunnen vertoonen zullen buiten de stad moeten blijven. Dit om nog duidelijker te doen uitko men dat de Vatikaan-stad een onafhan kelijk gebied is. WRESBE MAATREGELEN Door de Russische regeering werden ln de vorige week 20 personen gefusiljeerd wegens het stelen van een kleine hoe veelheid graan om ln hun bestaan te kunnen voorzien. Hooge ambtenaren werden afgezet om dat hun distrikt niet genoeg graan ople verde aan den Staat. DE OORLOG WEER UITGEBROKEN Tusschen Japan en China is de oorlog v/eer uitgebroken. De stad Shan-Kai- Kwan, gelegen aan de grens van Mand- chourië en aan den grooten chineeschen muur, werd door de Japanners aange vallen en ingenomen. Door Japan werd alsdan aan de Chi- neesche regeering een ultimatum ge stuurd en werd door de regeering van China heftig geprotesteerd, maar intus- schen blijven de gele vijanden zich elkan der bevechten. GEVECHT TUSSCHEN ITALLVNEN EN FRANSCHEN Tusschen de Italiaansche en Fransche matrozen is te Shanghai een bloedig ge vecht ontstaan. Italiaansche en Fransche politie werd ontboden maar toen deze ter plaatse kwamen stelden zij zich elk van hunnen kant nevens hunne landgenooten en begonnen ook verwoed op elkander te schieten. Er zouden twee dooden zijn. DE «DATL» ONTBONDEN Ten gevolge het geschil en de tarie- venoorlcg gevoerd tegen Engeland, is de (Zie vervolg vorige kolon). EE ATLANTIQUE Woensdag morgen, om 8 uur, was de [groote Fransche paketboot Atlantique zonder passagiers van Panilhac vertrok ken naar Le Havre, toen da seinposten1 noodsignalen ontvingen meldend dat aan boord brand ontstaan was, nabij Cher bourg. Het Dultsche schip Ruhrop weg van Macassac naar Hamburg, was er het eerste bij cn zond ook noodsignalen uit. Uit verschillige havens werd hulp ge zonden en naar men seint zou de beman ning 250 koppen gered zijn; doch zijn er een aantal gekwetsten. BIJZONDERHEDEN OVER DE RAMP De ramp gebeurde in het zicht van Les Casquets een eilandje nabij Cherbourg. DE ATLANTIQUE De Atlantiquewelke toehoort aan de Compagnie de Navigation Sud-Atlan- tique is een prachlschip dat nauwelijks in de vaart was. Inderdaad, het liep in 1931 te Saint- Nazaire van stapel, waar ook het jongste neuzenschip Normandie('t grootste ter wereld), getouwd werd. Het schip heeft een laadvermogen van 40.945 ton. De lengte bedraagt 227 meter, de breedte 30 meter en de diep.e 16 ra. De Atlantique is dus bijna twee maal zoo groot als de Belgenland wordt gedreven door 12 stoomturbines, een kracht van 61.000 P. K. ontwikkelen de, en vier machtige schroeven. Haar thuishaven ls Bordeaux. Het schip is ingericht voor het vervoer van 414 reizigers van 1* klas, 158 reizi gers van 2' en 662 reizigers van 3* klas. De normale bemanning bestaat uit 650 koppen. Hierbij is begrepen het perso neel der kajuiten, der eetzalen en der salons. De bemanning van 250 koppen die aan boord was, toen de brand uitbrak, was alleen samengesteld uit het personeel der machienen en van het dek. UITZONDERLIJKE WEELDE De Atlantique was ingericht met een smaakvolle weelde, die men alleen terug vindt in de meest elegante der hedendaag- sche palaces. Het groot salon en het conversatiesalon, door een monumentalen trap met de eet zaal vereenlgd, vormden een grootsch in drukwekkend geheel, getuigend van hoo- gen kunstsmaak. De verscheidenheid der sobere decora tie, waarin marmersoorten van verschil lende kleuren afwisselden met het kost baarste hout en Chineesche lak, vond men ook terug in de luxe-vertrekken en in de 1" klas-kajuiten. In het midden van de reuzenpaketboot liep een ware straat van 140 meter lang en 5 meter breed, met helverlichte maga zijnen, waar men kon gaan winkelen zoo als in de stad... Er waren niet minder dan 105 bijzon dere badkamers aan boord, een zwemdok van 10 meter lang op 6 meter breed, een warme baden-instelling en dies meer. Het groote wandeldek was 200 meter lang In elk der twee richtingen, op 4 me ter 80 breed en 4 meter hoog. Er waren ook een garage voor twaalf auto's, een schietbaan, tennisvelden, wa penzalen, 'n drukkerij, een toerismebureel, warme en koude serren, enz., enz. DANK EN GELUKWENSCHEN VAN DEN MINISTERPRESIDENT Aan de bemanning van de Ruhr Zoohaast de ministerpresident de ramp van de Atlantiquevernomen had en de redding door de Ruhrgelastte hij den heer Meyer, minister van de handels zeevaart aan de Dultsche bemanning zijn dank en gelukwenschen over te maken voor de redding. HET ONDERZOEK Paxijs, 4 Jan. In het ministerie van de koopvaardij heeft men, zoodra men den wreeden slag vernam, aan de ofiicieele organismen dringend om nader nieuws over de ramp gevraagd. Verzekerd wordt dat onmiddellijk een onverbiddellijk onderzoek geopend zal worden dat niet gesloten zal worden voor aleer alle licht gemaakt ls rond deze zaak. Reeds werden zekere onregelmatigheden ernstig onderzocht door den minister en zijne ambtenaren. DE ATLANTIQUE REDDELOOS VERLOREN Parijs, 4 Jan. Het ministerie van koopvaardij deelt de volgende nota mede: De laatste ontvangen berichten luiden dat de Atlantique als reddeloos verlo ren beschouwd moet worden. Dultsche, Engelsche, Nederlandsche en uit Cherbourg vertrokken schepen span nen zich in om de bemanning te redden. De minister van de koopvaardijvloot BLaBasaSBQ9B£BBBa3aB3SaaBBBIBBBaBB9BBBB33S!SI&BESS:nSSa3&3S3 heeft Woensdag namiddag de bestuurder» der groote scheepvaartmaatschappijen en de bevelvoerder van het Parijzer brand weerkorps. t?n zijnent ontboden om er do onmiddellijke maatregelen te bespreken welke de veiligheid der personen aan boord der schepen kunnen verhocgen. Een tweede vergadering zal Maandag aanstaande in het Ministerie van Koop vaardij plaats hebben. M. Leon Meyer zal zich r.aar Cherbourg begeven om er ter plaatse het onderzoek te leiden. TE PARIJS Paniekstemming der bloedverwanten van de leden oer bemanning Parijs, 4 Jan. De familieleden der zeelui van de At lantique» komen voortdurtnd, heel den na middag. naar den zetel der scheepvaart maatschappij, om er naar nieuws hunner naastbestaanden te vragen. De hooge ambtenaren die hen ontvin gen, maanden hen tot kalmte aan, er op wijzend dat nog niets tcelict te verklaren dat er slachtoffers te betreuren zijn. Een ambtenaar der reederij is dezen avond van Bordeaux naar Parijs gekomen met de lijst der twee honderd zeelui die Inscheepten te Bauillac, waar men vreest dat er, bovendien, stow-aways aan boord waren. De voorzitter der maatschappij, de heer Reytel, de hoofdingenieur M. Nizerey en de scheepvaarttoezichter Ct Blazy, zijn naar Cherbourg vertrokken. VERMOEDENS OVER DE OORZAAK Kwaadwilligeid in het spel? Bij zijn landing te Cherbourg, heeft de kapitein onmiddellijk een verslag geseind naar zijn reederij. Zijn mededeelingen over de wijze, waarop de brand is uitgebroken, duiden op de waarschijnlijkheid, dat er kwaad willigheid in het spel is. Hij verklaarde, dat de brand uitbrak op het eerste-klasse. dek, op hetzelfde scheepsdeel dus, waarop ook de brand op de Georges Philippar ontstond. Na het uitbreken was de radio-cabien, naar de kapitein ten slotte mededeelde, al spoedig een prooi der vlammen ge worden, waardoor het uitzenden van ver dere berichten onmogelijk werd. Een ge lijk lot heeft destijds de radio-cabine op de Georges Philippar getroffen. Over de oorzaak van den brand loopen de meeningen verder zeer uiteen. Het schip was pas twee jaar ud en voorzien van de modernste brandblusch-, alarm en pompinrichting. Behalve dertien ijzere ren schotten, bevond zich aan boord een inrichting voor het blusschen met stoom en 'Schuim. De bemanning was getraind voor het blusschen van branden en een officier was speciaal belast met de taak voor de veiligheid van het schip te zorgen. Men vraagt zich af in welke richting men zou moeten zoeken, indien er inderdaad sprake kan zijn van een samenzwering, dat ten doel zou hebben de Fransche koop vaardijvloot van haar prachtigste schepen te berooven. Soirqnige spreken van sabo tagedaden van de zijde van concurreeren- de maatschappijen, doch anderen meenen, dat meer in de richting van extremisti sche terroristen moet worden gezocht. Men spreekt van eene samenzwering te gen de Fransche koopvaardijvloot. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN Het spreekt vanzelf, dat aan boord alle comfort was. Om deze drijvende stad te voeden nam de Atlantique op elke reis o. a. mee 60.000 kilo gevogelte, 600 koeien, 50.000 eieren en 40.000 liter wijn. Het keuken- personeel bij de electrische fornuizen be stond uit zeventig koks en 14 banketbak kers, die 12.000 koekjes per dag bakten. De Atlantiquebevat zestien ketels en twaalf stoomturbines, welke vier schroe ven voortbewegen. Het schip wordt met olie gestookt. Het reddingsmateriaal bestaat uit 22 reddingsbooten en twee motorsloepen. Niet minder dan 20.000 1?'apen verlichten het schip. Volgens het vaarplan zou het schip op 17 Februari opnieuw van Bordeaux naar Zuid-Amerika ve trokken zijn. De «Atlantique», die rret de «Cap Ar- cona van de Hamburg-Amerika lijn den concurrentiestrijd om de snelste verbin ding met Zuid-Amerika voerde maakte op 29 September 1931 haar eerste reis. Het schip had ruim 400 millioen frank gekost, doch was slechts verzekerd voor 300 mil lioen frank, waarvan 100 gedekt in Enge land en 70 in Frankrijk, terwijl 130 wer den gedragen door den Franschen staat. HET AANTAL VERMISTEN BEDRAAGT 19 Naar een ofiicieele mededeeling van het ministerie der hande1s«eevaart thans meldt, bedraagt het aantal vermisten ne gentien. Uit Brussel, wordt ons -gemeld en we nemen er met veel genoegen akte van, dat onze nieuwe Volksvertegenwoordiger Robert De Man is ingeschreven als iid van den LANDBOUWGROEP VAN DE KAMER. HIJ zal dus daar ook met de vertegen woordigers der landbouwers van al de l2Q&£C£Siia3BM33!3£XIBI9iB3EB£BU2iS£Ba82S3i>!2iZii3n3ZN£EIi««3u2:J3lB andere gewesten van het land de belan gen van onze landbouwstreek kunnen verdedigen. We wenschen hem geluk om dat schoon initiatief en de landbouwers zullen zijn bezorgdheid om hunne belangen weten te waardeeren. Vrijdag 30 December zijn de Hertog en de Hertogin van Brabant, Prins Leo pold en Prinses Astrld, te Antwerpen ingescheept op de «Leopoldville», om eene studiereis te ondernemen in Congo. De Koning en de Koningin hadden eraan gehouden hunne kinderen ,0 ver gezellen tot aan de boot om hem nog een laatste vaarwel toe te stuen. Het is bijzonder om den landbouwtoestand ln de Colonle in te studeeren dat Prins Leopold naar Congo is vertrokken. Ze zullen waarschihlijk met hall April terug zijn. Onze foto stelt onze Prinsen voor op het dek van de «Leopoldville voof het vertrek. Wij wenschen hen eene voorspoedige reis.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2