Fl. Vandevoorde DE KOERIER VAN LVON Jubelfeest in onze Drukkerij Vandevoorde's Pelsen zljn Tl SANE ou CURE D'ARS DE MAATSTAF voor hoedanigheid DE WANHOOP der concurrentie voor prijzen EENE EXPOSITIE voor keus en afv#«s- seling. Beleefde en trouwe bediening. BRIEF UIT BRUSSEL In 't Binnenland NIEUWS UIT IEPER UITTREKSEL RUSSISCHE BILJARD SPICKH0UT IEPER UURWERKEN foed JUWEELEN dcrl,Jk ZILVERWERK Brn gebroken- NIEUWS UIT POPERINGE AD. CR0USEL EN ZOON KEPERS EEN WONDER RhumaCieC'.en Zenuwpynen^ Griep NIEUWJAARGESCHENK Het K°rrm "e °f/C"£rJann Le*erzisk,en 01 """ïSS- r!ï>w- ~-VwW"J PERMANENTEN AAN 40 STAD IEPER - CINEMA COLISEUM lc;:aal c;:?.isten volkshuis, st jaccesstraat, 30 Doublemètre COLIS-POSTAL het grootsche drama (LE COURIER DE LYON) - WIJNEN EN LIKEUREN J» g JANUARI 1933. Num. 2. Bladz. 3. ■mODMBR 31, BOTERSTRAAT, 31, IEPER. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 5-1-1933. Ware 't met wenschen te doen, ge krc ln 1933 alles wat de hemel geven kar. Maar de hemel geeft slechts naarmate de menschen van goeden wil zijn. Er is ontzaglijk veel op te ruimen voor aleer men kan spreken van gezonde ver houdingen 't Valt nog mee dat moeder- de-natuur zoo bijz rnder mild is geweest. 6neeuw hebben we nog niet gezien, en vriezeman wilde zeker 't leven der men schen niet op harder proeven stellen. De officieele ontvangsten zijn om bezuini gingsredens achterwege gebleven. En 't is wel goed, dat van hoogerhand goede voorbeelden worden gegeven. De wereld hunkert immers naar economische herle ving, naar opbeurin0 van handelsbedrijf en nijverheid, naar toenadering tusschen de klassen, de standen, de volkeren. Is 't een graadmeter van verbetering? ^aiiiiiiiiimiiuii(iuiiiiiiiRimRmuiitiiiiniiiiiiiiiniuniiiiiiiiuiniiiiHiniiimiiHiiuiuiuiiuiiiuuiiiiuiuiiiiiiiiiunmiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiHiuiiijiiii:iii;...i.iiii,;,!iiitiiiiit!!: geval deelmaken van de Regeering. Ze ble ven gesloten over hetgeen zij zouden doen om de gevolgen der krisis op den stand van 's lands financies te herstellen. De *"fcs werd als slagwoord niet meer d. Van duidelijke wijzigingen aan 'rstatuut geen spraak. Alleen het woord van alle politieke partijen: .jening door internationale verstand houding. Slechts één punt van hun pro gramma werd duidelijk toegelicht: de vrijheid van den huisvader in de keus der school voor zijne kinderen moet weg. Om zóó besparingen te doen en het defi- ciet der Schatkist, te verminderen? Het tegenovergestelde Toen zij van Juni 1926 tot November 1927 tot de Regeering behoorden, verdedig den ze het volmachtregiem. Nu deugt zelfs de beperkte volmacht niet omdat zij er niet bij zijn! De tegenwoordige Regeering blijft ver re beneden hetgeen in 1926 met de in stemming van de socialisten aan de be volking werd opgedrongen. Wat toen goed was, is nu uit den booze. Geen kwestie In de week van 24 tot 30 December zijn van (jat het in 1926 speciaal de rijken 185 schepen, met een tonnenmaat van waren, die den hoogsten tol moesten be- 414 duizend ton. de haven van Antwer- talen. Anseele en C" hadden groote ver pen binnengevaren. In dezelfde week van antwoordelijkheden in kapitalistische 1931 slechts 166. Zijn vertrokken, de maatschapijen, die moesten gered worden, meesten met volle lading, 178 schepen,2elfs de Staatsexploitatie van de Spoor- of 10 min dan 't jaar tevoren. wegen werd opgeheven. De socialisten ver- De vischverkoop in de vischmljn van loochenden op dat gebied hun partijpro- Oostende bedroeg voor Dec. 5.810.521,50gramma fran/^ 582.764 fr. meer dan in De- i A[ <je landen van geheel de wereld wor- cember 1931. -«stelen tegen immer-grooter-wordende fi- J^L o«eneJ, 2?nancieele moeilijkheden. Waar wijst de II" Roode Internationale, onder de leiding van Vandervelde, de tooverformule dei- redding aan? Nergens? Zij vergadert zelfs niet eens. Vander velde ziet den chaos aan, laat gebeuren, houdt wat slagwoorden voor in plaats van een heilplan aan te geven. Ophitsing ge noeg, maar geen redmiddelen. En wanneer de ophitsing haar efïekt zal hebben, zul len de socialisten daarvoor de Regeering vischverkoop te Oostende 51.235.934 fr. opgebracht, tegen 50.982.845,90 fr. in 1931. Ge weet dat de Regeering er verleden Donderdag in Kamer en Senaat haar fi nancieel noodplan heeft doorgehaald. In den Senaat hebben de Socialisten het voorbeeld van hunne collega's uit ^ie Ka mer gevolgd: Op 't oogenblik der stem ming zijn ze weggegaan. Vaandei^luchti- gen als de nood dringt! Maar wat wilt ge? Dat heet parlementaire po&iek of aan.snrak?iik "maken? strategie. Aan de stemming in cien Se- is de toestand nu naat namen 92 leden deel, 91 van de ls ae toestand nu- regeeringsgroepen en socialist Volckaert, die tegen stemde. De kamer is in verlof tot 18 Januari; de Senaat tot 24 Januari. Bij uitzondering staat de Regeering zonder goedgekeurde begrooting van 's Lands middelen voor het dienstjaar 1933. Hoofdminister de Broqueville, die op Nieuwjaarsdag aanwezig was op de re ceptie bij den Pauzelijken Nuncius aan 't Hof was er geen receptee is eenige dagen verlof gaan nemen. De Kroonraad zal eerst de volgende week samenkomen. De Ministers Poullet, Fortnomme, Sap en Tschoffen zullen den bepaalden tekst vaststellen van dé bestuurlijke taalwet. Zij kregen daarvoor opdracht van den Kroonraad. De wet zal spoedig worden afgekondigd in het Staatsblad. De Liberalen van de Kamer gaan een Vlaamsche Kamergroep stichten. Vermoe delijk met drie mannen en 'n paardekop! De Federatie der Waalsche Vereenigin- gen van 't Arrondissement Brussel heeft bij den Koning geprotesteerd omdat er in den Kroonraad geen enkele Waal meer zetelt. En M.M. Forthomme en Tschoffen, zijn dat geen Walen?! In de laatste Kamerzitting (Donder dag 29) heeft socialist Delattre de Re geering verzocht de kontingenteering der kolen te verlengen om de stabilisatie der loonen mogelijk te maken. De kommu- nist Lahaut hield hier zijn eerste spreek De Brusselsche liberalen zijn er deze maal rap bij! Dinsdagnamiddag heeft de liberale Ar rondissementsfederatie van Brussel eene vergadering gehouden, waar beslist werd reeds in den loop van 1° trimester 1933 de liberale kandidaten aan te duiuen voor de volgende wetgevende verkiezingen, spe ciaal voor de arrondissementen provincies (Luxemburg en Limburg) die nu geen li berale vertegenwoordiging hebben. Er werd gezegd dat de besluiten van den Libei n Landraad bij de samenstelling der nieuwe regeering niet werden geres pecteerd. Den 19 Februari zal een alge- meene vergadering worden gehouden om den politieken toestand te bespreken. Te Ukkel hebben de liberalen, met 221 stemmen tegen 29 beslist een kartel te sluiten met de socialisten. M. Vander Eist heeft verklaard te weigeren in zulke voor waarden het burgemeesterschap te aan vaarden. Liberalen en socialisten zullen ééne stem meerderheid hebben in den Raad. De liberalen van Groot-Brussel zijn fier gelijk pauwen omdat er overal in Groot- Brussel liberale burgemeesters benoemd zijn. Die burgemeesters zullen den 19 Fe bruari een banket aangeboden worden. De nagerechten zullen later komen. Huysmans, de nieuwe burgemeester van Antwerpen, neemt de Schoone Kun sten in zijn bevoegdheid. Dat is natuurlijk beurt om te verklaren dat de Kommunis- j het gemakkelijkste ambt. Aldus kan hij ten den toestand in de mijnstreek zullen voorts proza leveren voor de Volksga- beheerscheu. De mijnwerkers moeten zetLe Peuple en Vooruit loonopslag krijgen en de invoering van i Een opstelier van Le Soirheeft den den ï-uren-dag. Dat of revolutie! nieuwen burgemeester een interview afge- Minister Van Isacker beloofde zijn be- nomen. Ik resumeer die twee kolommen micidiiing. niet. Zaterdag hebben vertegenwoordigers der j Mtar 'k heb toch 'n «eitje te pellen» koo.mijnen en van de mijnwerkers een met M. Huysmans. Hij kan liegen dat hij bespreking gehouden onder 't voorzitter- het zelf gelooft! Daags vóór zijne benoe- sehap van den Minister, 't Gaat naar een ming als burgemeester te Antwerpen ver- ak.u:a£d. scheen van hem een hoofdartikel in het Zonderling nochtans: de socialisten Gentsch socialistenbiad. In dat artikel be- sp.,iven zicii uit tegen alle protectie- en gon hij met den spot te drijven met de verdeuigUigsma&tregelen, omdat ze 't be- katholieken, die zich warm gemaakt heb- ginsci van den vrijhandel ongerept .willen ben voor de ziel van het kind werke- hancLiaven. Dat beginsel roepen ze in te- lijk gemeend hebben dat het geloof in ge- gen de bescherming van den landbouw en vaar was. van 'zijn prcduc.en. Maar als 't gaat over Precies alsof de katholieken niet het nijvenicuen waarin hunne organisaties socialistisch onderwijsprogramma zouden kunnen besrokken worden, mag kontin- gekend hebben van 30 Nov. 1931, dat Huys- gen.sering gebeuren! i mar.s zelf gehekeld heeft in de Antwerp- ïvi. Van Cauwelaert is geen burgemees- sche «Volksgazet» van 2-3-4 December ter meer van Antwerpen. Huysmans komt 19311 in zijn plaats. Of hij M. Van Cauwelaert lei euju vervangen zal, is eene andere kwesiie. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van Donderdag 29 December vernam uit Brussel, dat de Ministers Devèze en Poul let onmiddellijk na de gezondmaking van Ps Rijns financies zonden ontslag nemen, en dat M. Poullet door M. Van Cauwe laert zou vervangen worden. De Belgische gazet.en zwijgen daarover. Wat er waar van is? 'k Weet het niet. Ik ken de legende van Uilenspiegel: «Waar rook is, is er vuur Minister Poullet heeft echter met zijn familie bezit genomen van de mi- nisterieele woning die aan 't Departement van Binnenlandsche Zaken is verbonden. Dat laat minstens veronderstellen dat er van een spoedig heengaan geen kwestie kan zijn. Huysmans, die de italieken vult in de soc. Volksgazet van Antwerpen, schreef de vorige week dat de Regeering geen vrijstelling van de tijdelijke belasting op 't personeel der openbare diensten zal toe staan. Hij weet dat hij liegt, dat er wel kwestie is die vrijstelling te verleenen op de loonen en wedden beneden de 10 of 12 duizend frank. Maar toen hij die brutale leugen voorhield, was hij nog geen burge meester van Antwerpen! Als burgemeester zal hem 't liegen niet meer toegelaten zijn. *t Nieuw jaar ls pas ingetreden, en Ja pan dreigt met een nieuwen oorlog tegen China. In Ierland is 't Parlement ontbonden. Den 24 Januari zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben, 't Kan 't einde beteekenen van de Republiek en van de Valera. Te Brussel is de liberale-kathoüeke coa litie In betrekking tot de samenselling van 't Schepencollege hernieuwd. Te Gent is 't drieledig Schepencollege bevestigd. De luxe-schepen 8* Schepenambt blijft gehandhaafd. Wat er te Oostende gebeuren zal, ls moeilijk uit te maken, 't Schijnt dat de liberalen schrik krijgen van te besturen met de socialisten. De socialisten hebben steeds vergeten te «eggen hoe zij de krisis zouden opgelost hebben. Ze gingen den kiesstrijd aan om de meerderheid te krijgen, maar bleven ie in de minderheid, ae aouden in geen Hij schreef verder in Vooruit Een buitengewone krisis taks van 450 miljoen, die ook op de massa drukt, waarbij rijke inkomsten en dividenden niet worden aangeslagen, omdat deze, volgens de Regeering, reeds genoeg beta- len. Ge liegt, heer burgemeester van Ant werpen! De rijke inkomsten en dividenden worden van den krisistaks niet ontslagen. Die tijdelijke belasting weegt op ieder een. En hoe hooger ook het bedrag van den 1 t. h. die de rijken zullen te betalen hebben. Hij voegt erbij: De ambtenaren van de openbare be- sturen krijgen daarbij i.cg een bijzon- dere belasting boven de andere burgers. Zij werden reeds verminderd met 16 t. h. Nu krijgen zij nog een afkorting van 1 t. h. erbij. Men veet nog niet hoe en wat. Er moeten nog andere besluiten ko- men. Huysmans verdraait opzettelijk de waar- heid.De loonen en wedden van 't personeel der openbare diensten gaan op en af met de levensduurte. Dat gebeurde ->ok zóó toen Huysmans nog in do Regeering zat. Maar de loonen en wedden waren toen veel lager ais nu. Wij bewijzen dat met cijfers. In April 1931 teekende de dex 811 pun ten, 2 punten lager dan einde 1927. Maar de loonen en welden van 't perso neel der openbare diensten waren in April 1931 twee en twintig en 16 hooger dan in 1927. Als Huysmans dat vergeten heeft, moet hij maar informaties nemen! In Juli "931 heeft de Regeering einde lijk bevestigd, dat de loon- en wedderege- ling steunde op index 700. Onder de Re geering waarin Huysm ns en andere so cialisten zetelden, kon zulke bevestiging nooit worden losgemaakt! In April 1932 was Je index gedaald op 734 mnten. -Te verhoogi. van 10 t. h., toegekend op index 871, werd terug geno men. Maar het Christen Kartel der Open bare Diensten wist te bekomen van de Regeering dat de verhooging van 6 t. h. geandhaafd bleef voer de vedden en loo nen tot 14.400 it. Daarbij kwam nog 90 t. h. van de haard- vergoeding voor de gehuwde agenten. De haard vergoeding tot 90 blijft gehand haafd tot aan de wedden van 20.000 fr. In 1927, met socialisten ln de Regee ring, op index 813, werden de loonen en wedden tot 10.000 fr. teruggebracht op 9.700 fr. Deze van 14.400 fr. op 13.968 fr.; deze van 20.000 fr. op 19.4C" fr Onder de Regeering met Christen demo- kraten, index 811, werden de wedden voor ongehuwden van 10.000 fr. gebracht op 11.600 fr.; deze van 14.400 fr. op 15.840; en deze van 20.000 op 22.000 fr. De gehuwde agenten: 12.200 fr. in plaats van 9.700 fr.; 16.176 ln plaats van 13.968; 22.000 fr. ln plaats van 19.400 fr. Intusschen heeft de Regeering met Christen demokraten de gezinsvergoeding merkelijk verhoogd en gebracht op 30 fr. voor het 1« kind; 80 fr. voor het 2"; 110 fr. voor het 3"; 150 fr. voor het 4" en 200 fr. voor het 5* en al de volgende. Alleen voor de gezinnen met 1 en 2 kin deren werd de gezinsvergoeding met 10 t. h. verlaagd. Onze lezers kunnen nu zelf de bereke ning maken, 't verschil vaststellen en de afmeting van de brutale leugen van Huys mans bepalen. De kleine loonen en wedden zullen van den krisistaks verschoond blijven. De an dere zullen 1 t. h. moeten betalen. Hoe de roode burgemeester van Antwer pen de socialistische volgelingen voorlicht, weet ge nu! De Algemeene Raad van de Socialis tische partij heeft Woensdag vergaderd om den politieken toestand te bespreken en eene lange dagorde te stemmen. Hubin en Van Walieghem hebben erop gewezen dat een groote misnoegdheid eene ré volte latenteheerscht onder de mijn werkers-bevolking. Eene afvaardiging had 's namiddags een onderhoud met M. Jaspar. De dagorde zegt: a) dat schandalige vrij stellingen van belastingen gehandhaafd blijven als gevolg der opheffing van den supertaks in 1930; b) dat een naamlooze financieele dictatuur begunstigd blijft in het ontworpen belastingregiem; c) dat de Regeering 550 miljoen onrechtstreeksche verbruiksbelastingen doorvoert, in weerwil van gedane kiesbeloften; d) dat de pen sioenen en de werkloozenondersteuning op drastische wijze gaan verminderd worden; e) dat speciale belastingen zullen gelegd worden op de loonen en wedden, terwijl vroeger reeds werd gezegd dat loonen niet meer te verminderen zijn. Bij den aanvang van den parlementai ren zittijd zullen de mandatarissen der partij de Regeering ondervragen. Den 8 en 15 Januari zullen ln de groote centrums manifestaties worden gehouden. Dit in herhaling van hetgeen tijdens de verkie zingsperiode is gebeurd. Die agitatie was natuurlijk voorzien, te meer daar Vandervelde ze reeds ln de Ka mer had voorspeld. De communisten zullen natuurlijk trach ten er hun honing uit te halen. 'k Zou dat alles nog kunnen aandikken met ander nieuws, maar als alle corres pondenten zooveel leveren, zal 't al heel wel zijn. iBBHsaaanaigssaBasagHBaBHBi ÏEPER. Dienstdoende Apotheker. Reden Zondag alleen open Apotheek HOUïEKIER, Meenenstraat. Zielmissen op Zondag 8 Januari. IN SINT MAARTENS: Te 8 V-z u. voor den H. Rosier Bomert. Te 11 A4 u. voor Vrouw Sylvie Gruwez- Loonis en Vrouw Irma Gruwez-Salomé, Boterstraat. IN SINT PIETERS: Te 8 u. gez. Mis voor Henri Bailleul en Zoon. IN SINT JACOBS: Te 7 u. voor Omer Verkind t en Huis vrouw Forrest-Verkindt. Te 8 ¥j u. voor Wed. Desodt-Soenen. IN SINT NIKLAAS: Te 8 u. voor M. Jules Van Eename, van wege den Katholieken Kring, Poperinge- steenweg. Te 9 u. voor M. Charles Swingedouw, Veurnesteenweg. De Tiende Handelsfoor. Ongelooflijk en toch waar! Niettegenstaande de lastige tijden welke wij beleven, zal dit jaar voor de tiende maal eene Tentoonstelling ingericht wor den. Zoo hebben het de leden der Han delskamer in een der jongste vergaderin gen beslist. Het Komiteit van verleden jaar wierd eenparig aangeduid, om zonder verwijl hare werking te beginnen, en een paar onzer jongste leden der Handelskamer wierden bij handgeklap verzocht hunne pogingen bij deze van het Bestuur te voe gen, om de Foor te helpen inrichten. Zoodus dat veel ijver heerscht om nog maals deugdelijk werk te verrichten en iets voort te brengen, waardig van het glansrijk verleden der vroegere Tentoon- stelllingen. Het doel der onderneming? Wel dit is geen winstbejag, geen eerzucht maar wel eene onverdroten werking welke de Handelskamer zich ten doel heeft gesteld om Handel en Nijverheid te doen bloeien en om door alle middelen te bewerken dat onze geliefde Stad hare hulpbronnen van voorheen herwinne en hare plaats in de samenleving herneme. Tot heden en dit weze ten lof gezegd onzer vroegere talrijke Tentoonstellers hebben deze bovenmenschelijke pogingen aangewend om de jaarlijksche Foor te doen gelukken en eenieder weet welke overgroote toeloop gedurende de Paasch- dagen naar onze Stad plaats heeft. Van nu af dient er overwogen te worden welke voortbrengselen men zal ten toon stellen, want eerlang zal de inschrijving beginnen en dan is er geen tijd meer te verliezen. Een woord voor de kleine Ambachtslie den. Niets belet dat gij, kleine Bazen, aan de Tentoonstelling deel neemt, want de on dervinding leert dat er zich onder U ware kunstenaars in htm vak bevinden, en dit moet gij het is uw plicht dit aan de toeschouwers kenbaar te maken. JULEN TAHON. VOLGENS EXPLOOT van Heer Arthur VAN CAPPEL, deurwaarder te Yper, in datum van negen en twintigsten Decem ber 1900 twee en dertig heeft vrouw Ra chel HOORNE, huishoudster te Ouckene, voor dewelke is aangesteld en optreedt Meester Pieter Waterblee, pleitbezorger bij de Rechtbank van eersten aanleg te Yper, er gehuisvest, 16 Elverdinghestraat, de scheiding van goederen aangevraagd tegen haar echtgenoot, Heer Frans DES- SAUVAGE, handelaar te Ouckene. Voor uittreksel (get.) WATERBLEE. WERKLOOZENFONDS VAN IEPER Aan het Publiek. Het publiek wordt vriendelijk verzocht alle misbruiken die bij toekennen van werkloozensteun zouden bestaan aan het Werkloozenfonds te leper kenbaar maken. Alle reclamaties of klachten mogen schriftelijk ingediend worden aan M. J. Velein, Sekretaris van het Werkloozen fonds, Stadhuis te leper. De klachten zullen door de Commissie van Reclamaties, zetelende te leper, ern stig onderzocht worden en de naam der aanklagers zal geheim blijven. Naam looze klachten komen niet in aanmerking. Uitslag van de loting der Tentoonstelling. In de groote loting der tentoonstelling van Brussel zijn wij dezen keer niet bij zonder begunstigd geweest.Wel kwamen er menigvuldige kleine sommetjes alhier af gespoeld, doch van groote geen spraak, 't Zal zijn voor de toekomende keer. Marie Philippe. Den 30 Dec. 1932 overleed t'leper, tefi huize van haren meester, M. H. Desagher, Voorzitter van den Openbaren Onderstand te leper. Jufvrouw Marie Philippe, die 52 Jaar lang, een heel menschenleven, doorbracht ln den dienst derzelfde familie, en voor de kinderen, die vroegtijdig hunne moeder verloren, als eene tweede moeder was. Heel haar leven diende zij in nederige werkzaamheid, hierin Haar navolgende, wier naam zij mocht dragen en Die zich zelf niet beter wist te noemen dan de Dienstmaagd des Heeren. Daarom won zij het hart van hare mees ters, die haar genegen waren en bleven, bij zooverre dat Mijnheer H. Desagher haar ln zijn huis deed verzorgen ais een kind van thuis, binst den langen tijd dat zij met verlamming geslagen was, en hare oogen sloot na hare dood. Het heeft Zijne Majesteit den Koning beliefd Marie Philippe te vereeren met de Gouden Medalie der Orde van Leopold II, en vele vrienden en vriendinnen der af gestorvene hielden er aan hare begraving bij te wonen en te bidden voor haar geluk. De wederzij dsche handelwijze van Meester en Dienstmeid was hier zoo schoon en buitengewoon dat zij eene bij zondere melding verdiende. Verbod van doorgang. Van 9 tot 13 Januari 1933 Inbegrepen, zal de doortocht van paarden, vee en rijtuigen verboden zijn op de Elzendam- mebrug over den IJzer op de baan van leper naar Veurne, ten einde het uit voeren van herstellingswerken toe te la ten. Velo verdwenen. Odiel Dewulf van Sint Jan, was Don derdag avond om 22 «4 ure een glas bier gaan drinken in de herberg Prince Al- bert» aan de Statieplaats en had zijn velo aan den gevel van het huis gezet. Toen hij nu buitenkwam om naar huis te gaan, was zijn velo verdwenen en niemand was hem gaan verwittigen. Een klacht werd op het politiebureel neergelegd. Kleine troost! Naar Mcrksplas. Vandevyver Marcel, 23 jaar oud, die al reeds een termijn gedaan had te Merks- plas, doolde hier Zaterdag ïond zonder middels van bestaan of vaste woonplaats. De jonge kerel werd voor de tweede maal ingerekend en wederom voor 2 Vi jaren naar zijn ouden thuis gevoerd. Als ge wilt ter trouwe koopen, wendt U bij: AUGUSTE BONTJ, de Siuersstraat. 24, IEPER. Goede waarborg op biljard en uurwerk. De Ster van Bethlehem. Gelijk verleden jaar zullen de Kajot- ters op heden Zondag 8 Januari een groep samenstellen van de drie Koningen met hun gevolg. De welbekende ster zal door de straten van leper gedragen worden en jongelingen zullen eene omhaling doen voor de Iepersche missionarissen en mis siezusters. Wij hopen wel dat hier weder om de Ieperlingen hunne stadsgenooten zullen indachtig zijn en de zoogewenschte gifte zullen jonnen. Hulp aan de weezen. Het Komiteit voor hulp aan de weezen van arbeidsongevallen voor beide kantons van leper: Voorzitter, M. G. Castel, vrede rechter; Sekretaris, M. Flamey Gust., griffier; Leden, Lommez A., provincie raadslid, Delahaye G., gemeenteraadslid, Cornillie Irma (katholieken), Souxdorf Camiel (liberaal), Coutelle Gust. (socia list), Seys Valère, werkgever en Donck Armand, werkgever. Het herstel van ons Belfort. In ons blad van verleden week hebben we de aandacht getrokken op de kwestie van de voltooiing van ons Belfort en er op gewezen dat het laatste vonnis nog moest geveld worden inzake oorlogsschade om dat werk heelemaal af te krijgen in iiet jubeljaar var. L. Vrouw van Tfiuyne. De heer Volksvertegenwoordiger Robert De Man heeft in het Ministerie van Land bouw, Dienst der Oorlogsschade, de kwes- vte van onze schadevergoeding onderzocht en ziehier wat hij daar heeft vernomen. Het dossier vcnneld dat aan de stad leper voor Hallen en Belfort een schade vergoeding is toegestaan van 3.077.844 fr. Het Belfort, waarvan de onderneming is toevertrouwd aan de Heeren Vande- kerekhove, daarvoor is een som toege staan van 2.372.844 frank. Op die toegestane som van 2.372.844 fr. werd er reeds betaald: 135.000 fr. en 260.000 op 16 Maart 1932; 500.000 fr. op 20 Okto ber 1932; 400.000 fr. op 8 November 1932. Dat maakt dus samen de som van 1.345.000 fr. dat de stad raeds ontvangen heeft om de aannemers te betalen. Wanneer nu de stad de bewijzen zal hebben geleverd dat het herbeleg van de laatste storting van 400.000 fr. zal geschied zijn, dan zal er terug een schijf van en kele honderd duizenden worden uitbe taald en zoo voort totdat het werk volle- digd is en de t>egestane som uitgeput. Uit het dossier blijkt verder dat er voor de Hallen een som was toegekend van 705 duizend frank, die heelenal is uitbetaald aan de stad. Ziedaar hoever de zaken staan. We moe ten er ook aan toevoegen dat uit de stuk ken in het dossier aanwezig, niet kan wor den opgemaakt of er nog een vonnis zou moeten geveld worden. Gebruikt Chlcorei WYFELIER-TAFFIN 't ls de beste. Meisjespatronaat. Men oogst wat men zaait. Zóó go»** we ten het onze patronaatmeisjes dat ze zich een heel jaar lang oefenen in het zingen en voordragen van allerhande fijne brok jes uit onze toon- en dichtkunst. Die vormingschool bekwaamt ze om, bij het aanstaande jaarlijksch concert dat op Zondag 22 dezer, te 7 A4 uur stipt in St Maartenskring, Lange Meersch, door gaat op de planken te komen met een lief sprookje Roodkapje dat ongetwij feld succes oogsten zal. Wie verleden Jaar Sneeuwwitjezag opvoeren zal het niet betwijfelen dat onze kleine meisjes zoo iets kunnen presteeren. De wekelijksche lessen door bekwame of fervaardige juffrouwen gege-en maken er kleine artisten van. De meisjes uit het Groot Patronaat ge ven Van Hoofs drama i»angs Wisselwe gen weer. De heerlijke muziek van Van der Muren verheft nog de gehalte ervan en valt zekerlijk in den smaak onzer Ieper sche musicaal-aangelegde bevolking. Aankondigen dat de speelsters van vroe ger jaren meêdoen, is vooraf puike, kun stige vertolking beloven. We zijn erom bezorgd eenig genot te geven aan ons geacht publiek dat telken jare zoo talrijk opkomt en wellicht niet vermoedt hoezeer het door zijn vereerende tegenwoordigheid aanmoedigend op Be stuur en Leden onzer bloeiende Meisjes patronaten inwerkt. Kan dit te vernemen een spoorslag zijn? ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 9 Januari 1933, om 17 uur. DAGORDE: J. Eedaflegging der nieuw verkozen raadsleden. 2. Opmaken der voorrangslijst. 3. Verkiezing der Schepenen. - Eed aflegging. 4. Proces-verbaal der zitting van 27 December 1932. Vrijdag laatst was Ichamps Domien, van V/etteren, gepenslorneerd gendarm, oud 67 Jaren, naar leper komen Nieuw- Jaren en was van gedacht Zaterdag weer naar huis te keeren. Doch door aandringen van de menschen waar hij thuis was, bleef hij tot Zondag en verwittigde zijne vrouw. Maar nu Zondag met den noen toen de man naar den Café des Trots Suisses ging op de Groote Markt, sleerde hij uit en viel zoo ongelukkig op het voet pad dat hij bleef liggen en met geen mid delen meer op kon. Nauurlijk kwam men den man dadelijk ter hulp en gezien zijn toestand werd hij dadelijk naar het gast huis overgebracht De bijg roepen ge neesheer oordeelde dat het heupenbeen gbroken was. Dinsdag reeds werd de onge lukkige naar het militair hospitaal over gebracht. De jaren gaan voorbij... de juwee- len blijven. Koopt uwe JUWEE LEN bij VAN LEDE, Goudsmid. Boterstraat, 6, (nevens de Puppen) IEPER. De grootste keus aan de genadigste prijzen. Rangschikking der Gemeenten. Voor het vaststellen der aanslagen over het dienstjaar en het afhouden aan de bron van de bedrijfsbelastingen op de wedden, loonen en pensioenen, worden de Gemeenten bij Kon. Besluit van 30 Dec. 1932, in drie klassen verdeeld, te weten: 1" Klas: Gemeenten van 30.000 zielen en meer. zooals in Westvlaanderen Brug ge, KortLijk. Moeskroen en Oostende; 2" Klas: Gemeenten met 5000 tot en zonder 30.000 zielen, zooals leper, Pope- ringe en meestal de andere gemeenten van West-Vlaanderen; 3" Klas: Gemeenten met minder dan 5000 zielen, zooals Zuidschote, enz. Drankmisbruik. Belgie dronk in 1931 voor 5 milliard 761 millioen fr. bier, wijn en likeuren. Gemeenteraad. Daar er tot Donderdag laatst, 5 Ja nuari, geen Koninklijk Besluit in het Staatsblad stond, waarbij een nieuwe Burgemeester t'Ieper benoemd wierd, heb ben de Burgemeester en Schepenen, die in dienst moeten blijven totdat zij ver vangen worden, de nieuwe gekozene Ge meenteraadsleden bijeen geroepen, om hun de gelegenheid te geven drie Schepenen te benoemen, ter vervanging van M.M. Missiaen, Lemahieu en Delahaye, wier mandaat den 31 December 1932 een ein de nam. Het is ook hoodringend stads' begroo ting voor 1933, die de gewezen Gemeente raad overliet aan den nieuwen, te stem men, daar niets mag uitgegeven worden op het dienstjaar 1933 dat niet gestemd wierd door den Gemeenteraad en goed gekeurd door de Bestendige Afvaardiging van den Provincialen Raad van West- Vlaanderen; daarbij die Afvaardiging kondigde het zenden van een bijzonderen Commissaris aan, in geval stads' begroo ting binnen de 14 dagen niet gestemd wordt, en gaf tot heden de gevraagde toelating niet 3/12 der begrotingsuitga ven van 1932 te doen. Zilverstukken van 10 frank. De Muntcommissie heeft besloten dat de zilverstukken van 10 fr., die in de Nationale Bank komen, niet meer zullen in omloop gebracht worden, omdat zij gemakkelijk verward worden met zilver stukken van 20 fr. De autolichten mogen niet meer verblindend zijn, op straf van vervolg. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. Drie Koningen met eene Ster Door een groep Studenten, in medewer king van de Middenstandsjeugd en K. A. J., werd ontworpen een oude Vlaamsche gewoonte in de stad weer in te brengen, namelijk het uilgaan van den Driekonin gen-stoet. De stoet werd als volgt samen gesteld: Voorop studenten, Kerstliederen zingend, dan Muziek, vervolgens de tradi- tioneele ster met de Drie Koningen erach ter, te paard. Het Godsdeelten bate der missio narissen uit Poperinge, zal tijdens het rondgaan omgehaald worden. Mocht de oogst groot zijn. Op Vrijdag 6 Januari, gmg de stoet door de stralen der O. L. Vrouwparochie en het westerlijke gedeelte van Sint Ber- tinusparochie, en Zaterdag 7 Januari door de overige straten. Wij zijn gered! sedert wij de MO NOPOEDERS kennen, want dank aan hen kennen wij ge-ene hoofdpijn meer, noch zenuwlijden, rheumatiek, enz. Te koop bij 11. Notredamc, Groote Markt, en i. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. -Stand der Werkloosheid. Zaterdag 482; Maandag 535; Dinsdag 533; Woens dag 503; Donderdag 494; Vrijdag 492. Wisselagenten ter Beurs van Brussel. Alle Beurszaken, Inschrijvingen, enz. 14, Guido Gezellestraat, 14, POPERINGE. Agentschap van het GEMEENTEKREDIET. Onbedachtzaamheid. Zondag avond, bij het Vlaamsch Huisstond een auto. Op zeker oogenblik wilde öe eigenaar zich vergewissen hoeveel essence nog in den bak was en ontstak een stekje om in den bak klaar te zien. De gevolgen lieten zich dan ook niet wachten en geheel den bak essence schoot in vlam. De man werd niet gewond. Pectoral Dupuis. Van af de eer ste dosis gevoelt de zieke verlichting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwijnt; de fluimen komen los en worden gemakkelijk uitgespuwd. De doos 6 fr., bij II. Nolredame, Groote Markt, Poperinge. Groote keus van epecia-kepcrs, alsook van gecrcösoteerde, aan zeer voordeelige prijzen. Te verkrijgen bij J. en M. DENECKER, AbeeIe-Statie. Brand. Vrijdag morgen, rond 5 ure, werd de alarmklok geluid daar er brand ontstaan was bij Camille P..., in de Veurnestraat. Toen de pompiers ter plaats kwamen was alles reeds gebluscht door den inwoner en de buren. De inwo ners waren gewekt geweest door het knet teren en toen zij beneden kwamen stond eene ingemaakte kast in lichte laaie als ook de schouw. Meubelen, huisgerief, klee deren en schoenen zijn in den brand om gekomen. De Roode Pillen van L. Dupuis, Ju- met, purgeerend, bloedzuiverend, slijm- arwerend, galafdrijvend, zijn de beste her steller van het bloed. Ce verkrijgen bi] II. Notredame, Groo te Markt. Poperinge. NEO «-BORSTB ALSEM Deze siroop geneest alle borstkwalen, hoest, griep, verkelting, longziekten, enz. Alleen te verkrijgen in de APOTHEEK VANDE PLAS CAM. LEURIDAN Apotheker 8, Bertenplaats Poperinge Bond der Kroostrijke Gezinnen. Op Zondag 8 Januari 1933, om 15 uur, Kerstfeest voor de Leden van Poperinge. Het zal een echt kindertooneelfeest zijn, en het Bestuur vraagt dan ook dat enkel Moeders en Kinders in de benedenzaal zouden plaats nemen. Vóór het feest, betaling van jaargeld. 't Is de Strafste! Ge'r-uikt er minder! Prijkt aan winkels, hier en ginder. Let ge goed dan op het merk, Seffens zegt ge: 't is toch sterk, Want ze streeft ze al voorbij, F. C JACOBS SUIKERIJ. Hoerengilde. Heden Zondag, 8 Ja nuari, om 9 uur, in de zaal van de Boe- rengilde, maandelijksche vergadering voor de leden. - Dagorde: 1. Gezamenlijke aan koop van allerhande meststoffen en vee voeders voor nu en later, alsook van hen- ne-, kieken-, varkens- en kalvermeel; 2. Achtersteilige betaling voor de bijdrage voor het Jaar 1932. N. B. Deze vergadering vervangt de ze die had moeten plaats hebben op Nieuwjaarsdag. Het Bestuur. Auto in de gracht. Woensdag na middag, rond 3 uur, is zekere G..., iangs den Ouderdomsteenweg, nabij de herberg De Kloefmet zijn auto in de gracht gereden. De voerder werd gekwetst en zijn auto erg beschadigd. VOLKSHUIS - POPERINGE Zondag 8 Januari, te 3 uur namiddag, algemeene vergadering voor al de leden van den Middenraad. De Bestuursleden van al de afdeelingen worden uitgenoo- digd. Elk Bestuur zorge voor een flink verslag. Maandag 9 Januari, te 7 uur, verga dering vcor 't Hoofdbestuur. Dinsdag 10 Jan., te 7 !4 u., vergadering voor 't Bestuur der K. A. J. Donderdag 12 Jan., te 7 Vi u., Groote Studiekring. Ter gelegenheid van NIEUWJAAR en gedurende de VEERTIEN volgende da gen wordt er bij iedere aankoop van een kilo koffie een stuk lekkere ZOETE- KOEK gratis toegevoegd, en bij eiken aankoop van twee liters likeuren, een FLESCH GOEDEN WIJN. Allen dus naar «T SCHIPKE bij ALICE DERYCKE, 10, Guido Gezellestraat, Poperinge. STAD POPERINGE TENTOONSTELLING De jaarlijksche Tentoonstelling der wer ken der leerlingen onzer Stedelijke Acade mie, welke door onvoorziene omstandig heden nog geen plaats greep, gaat door op Zondag 811, Maandag Cn en Zondag 15n I dezer maand,in den voormiddag van 10 tot 12 ure, en in den namiddag van 2 tot 4 ure, in een der benedenzalen van het Stadhuis. Van deze gelegenheid zal M. Jules Bou- dry, kunstschilder en leeraar aan deze school, gebruik maken om eenige zijner werken aldaar uit te stellen. Een bezoek aan deze tentoonstelling zai Meesters en Leerlingen tot aanmoedi ging strekken. (Medegedeeld). Veebond. De Landbouwers die hun koeien, vaarzen of jaarlingen willen laten inschrijven in 't stamboek, gelieven hun naam cp te geven, alsook ,e» getal dieren, vóór 15 Januari, bij de Kinders Dewickere, Sint Janskruisstraat, Poperinge. In Tuben van 20 Tabletten van 0,50 Gr. GEMEENTE WESTVLETEREN BERICHT Ik heb de eer het geacht T publiek kenbaar te maken dat ik mij kom tfc. stellen als BEENHOUWER, en ook tot eenieders beschikking ben voor het slachten van alle vee. Opening: Vrijdag 14 Januari. Joseph ZYDE-DEROO. BIKSCHOOTE. Ongeval. Op Za terdag, laatsten dag van het jaar, ge beurde alhier een erg ongeval. Wanneer de tram. die eiken Zaterdag morgen uit Diksmuide naar de markt van leper rijdt, rond 6 uur op 't groi: ;:Iled dezer ge meente bij de wijk Nieuwe Wereld kwam aangestoomd, sprong onverwachts een man van de baan op de spoorriggels, juist vóór het aanrollende lokomotief. Een felle stoot van het stoomtuig tegen het hoofd deed hem ten gronde stuiken. Onmiddellijk viel de tram stil en kwam men den ongelukkige ter hulp. Helaas, hij was op den slag gedood. Algauw werd hij herkend voor Camiel Vanhauwe, 63 jaar oud, kostganger in het Oudemannenhuis te Merkem. De man, die soms teekens van geestverbijstering gaf, was dien morgen uit het gesticht weggesukkeld en kwam zóó jammerlijk aan zijn einde. Woensdag werd hij te Bikschoote ter aarde besteld. Kruiden-Thee||i A voor bel Bloed v ""l »*xoo4, «90 Pharmacie du Lombard Rue de l'Etuve, 27, Bruxelles. gedurende de maand Januari, bij R. DESENDER-BEAUPREZ Casselstraat, 36, Poperinge. Dag en uur moeten op voorhand ge- f vraagd worden. isflHzsgsaggzssEETSCsaneaszr isBSMSssaEaEassiMBBSwasiaii kerij Sansen-Vanneste gevierd. Door de jongste van het personeel werd, ln naam van gansch het personeel der drukkerij, de juoilaris geluk gewenscht en de hoop uitgedrukt dat hij nog vele jaren in hun miuden zou mogen blijven; den Jubilaris werd ook een bloemengarve aangeboden. Met on.oerde stem bedankte Arthur Bruynooghe en drukte zijn wensch uit dat allen zijn voetstappen mochten vol- gtxi in het huis dat hij heeft zien groeien en bloeien, waar hij steeds zoo wel i3 geweest en waar altijd goede verstand houding heerschte tusschen patroon en de gasten en onder de werkmakkers zelf. Nadien werd Arthur nogmaals geluk gewenscht door zijn patroons en enkele uren werden er nog in gezelligheid en aangenaamheid gesleten. LEVE LANG ONZE JUBILARIS Een nieuwsblad spreekt dikwijls over allerhande feesten die bij een ander ge beuren, maar dezen keer vierden we n 50-jarig jubelfeest ui onze drukkerij. We vierden het 50-jarig werkzaam zijn ia onze werkhuizen van den Heer Arthur Bruynooghe. Op 1 December 11. was het 50 jaar ge leden dat hij als jongen kwam werken ter drukkerij Sansen-Decorte nu drukkeirj Sansen-Vatineste en onafgebroken tot heden bleef hij er werkzaam, zelfs gedu rende de oorlogsjaren. Vijftig jarea lang in werk blijven in zelfde huis, bijzonderlijk in deze tijdén van onstandvastigheid en oneenigheid is wel eene zeldzaamheid, die dan ook wel eene belooning verdient. Maandag namiddag 11. werd die heug lijke dag voor den jubilaris in de druk- Poto getrokken in de drukkerij bij het 50 -Jarig Jubelfeest; men ziet er de Jubilaris midden zijner werkgezellen. Zaterdag 7 Januari te 8 uur. Zondag S Jan. te 2, te 5 en te 8 1/4 u. - Maandag 9 Jan. te 5 en te 8 I 4 u. Na de klucht in 2 deelen naar het werk van Léon Poirier. De wereldberoemde film in 3 perioden waar van de 11 eerste dselen deze week worden vertoond het, vervolg en het slot de vol gende week. De documenten ervoor werden ontleend aan de dossiers van het gerechtshof en van het beroepshof v. Parijs. De artisten spelen de volgende rollen: Roger Karl, de rol van Lesurques; Saint Ober, de rol van Durochat; Paul Horage, de rol van Etienne Courriol; Clary, de rol van de verheler Richard;Daniel Men- daille, de rol van de graaf de Maupry; S. Bianchetii de rol van Clothilde d'Argence; Roger Karl, de rol van Dubosc; Courdel, de rol van Vidal dit Lafleur;Cinq-Leon, de rol van Daniel Bernard; Arriscau, de rol van de Italiaan Roussy; Myrga, de rol van Magdalena Brébau; B. Montcl, de rol van Madame Lesurques. Wel opgelet: voor die twee weken uitslui- telijk wordt die film den Maandag te 5 en te 8 ure afgerold. LEERFILMEN. - NIEUWSBERICHTEN. Prijzen: Balcon 5 fr.; beneden 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; beneden 1 fr. EN VENTE Impressions de la mer et Moipar Blanche Houvenae- ghel. En vente chez les Libraires a Ypres. Prix 12 francs. Kinders toegelaten. Goed verwarmde en modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in de Café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. Voor het verschaffen der beste, voor- deeligste en van 1" kwaliteit HUIS DANIEL DUPONT (Oorlogsverminkte) 12, KORTE TO», HOUT STRAAT. IEPER.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 4