POLITIEK ALLERLEI DIANEKEN KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER winterhanden wintervoeten mmk De Gouden Roos HARE MAJESTEIT DE PERS DE GURE WINTER INGETREDEN Het Heilig Jaar velxcufrf £n geneest Doos 4 en Th frank, in alts Apotheken ZONDAG 22 JANUARI 1933. BES3E5E1 WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 1' JAAR. Nr 4. DE HALLJ^ Katholiek Weekblad van K w r Bureel: Boterstraat, 17, IE PSR. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JA.AR In *t Land 13,60 fr. Frankrijk 35,- fr. Congo. Engeland 40,— fr. Amerika. Canada en an dere landen 60,— fr- r""Ti Uitgever:^ SAX SEN- V ANNESTE, Poperinge i Tel. Poperinge X" 9. Foste heekrekening N' 15.570. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten per regel 1.00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.0C tr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. tur. Berichten op bl per regel 2.50 fr. Berichten op 2" bL per regel 1.75 fr. Berichten op 3» bL per regel 1.50 fr Rouwbcr. en Bedank, (min.) 7 00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen rijn vooraf te betalen en moeten tegen den Wo< -:og avond ingezonden worden. - Kie'ne berichten tegen de Donderdag noen. V" waren een laar petrouwd en kwamen Gauw alhier, voorbij de cinema, om goed overeen Ze deed haren man wel tde prentjes te zien, lk zie dat geem. C'JD SENATOR DESCAMPS OVERLEDEN Neen. Sakkerdjle. Wat zegt ge daar? Waar hebt gij dat geleerd? Alzoo vloeken lijk een knechte- brakke. Moeder gebaart zich dul en schiet zelf In een lach uit. En binst dat moeder neen zegt. gaat ze toch mee. En thuis gekomen bij tafel: «Moet gij dat hebben? Moet gij dat niet heb ben? En hoeveel?Soep, weinig. Vleesch, als 't wit is; groenten, zelden. Bananen, ja; koeken, ook ja; taartjes, dat waarom niet? - kookte een goe potje er voor, was altijd vriendelijk tegen hem en hij tegen haar. 't was wederzijds. Tot nu toe we s neg geen enkele zwarte wolk ko men een schaduw werpen over hun geluk kig bestaan. Te werden daarbij verrijkt met een fris- sc.ee dochter, die voor allebei evenwel ge- tomen was. Madam profiteerde van den toes and om haren man het werk in den winkel over te laten. Nu stond mijnheer meestal achter den toog. bestelde, woog. ontving, gaf weer en keek veelal tusschen j meest van al. c c bokalen de mer.schen passeeren. Later Later blijft 't meisje thuis van school, deed zijn vrouw ook nu en dan een korte en moeder vertelt aan al die 't hooren wil- verschijnlng als de bel klonk en als 't een len: «De Zuster is tegen mijn kind. we van de beste klanten was. maar ze maakte hebben Dlane naar een andere klas doen zocvecl werk van haar kind dat lederenopschuiven, ze zat te leege. Ze schoof op, teer de deur openging, zij het altijd ge-[ze werd er ook alle dage gestraft, 'tPis eon reed had: Emiel er is iemand.Zuster die geen verstand heeft van kinders Bmiel. braaf als een duts, werd algauwopvoeden ze komt pas uit de norm aal- li are slaaf zonder zich ervan geheel be-1 school. En nu houd lk het thuis. Ik zal wust le zijn. Maar ook zij vermoedde nietj't zelf leeren, lk heb er g'cn ruzie mee, al dat zij voor haar eigen een dwingeland dat fraai is. kweekje in dat schoon wissen mandje. De j En dat vertelt ze. In tegenwoordigheid wieg van den grootsten tyran is gering, j van haar kind. Het is geen grê school. na- Al de goestjes en grilletjes werden vol- tuurlijk, en daarom houdt ze haar meisje c.c.an; zij '-oomde dikwijls lang bij dat thuis, klein schepseltje en al in die blauwe oogjes lezend vroeg zij telkens: Wat zal er van ons kindoken geworden? Zoo een schoon.Dlaneken ging naar t pensionaat. Moe lieflijk dingsken, een engelken gelijk er der vertrouwde haar kind toe aan de goede zulke geen meer waren. Ja 't is waar, 'tzorgen der Zusters met enthoeveel aanbe- was soms wat lastig 's nachts, 't kon hul- j velingen. Ze moest al de cxtratjes hebben len, dan was 't geen engeltje meer, en al de lessen volgen van pi"no. mandoline beurtelings wandelden vader en moeder vingerdruk, schilderkunst, enz. Te 9 'i uur de kamer over en weer met dat schaap in Petit Déleuner altijd iets bijzonders, hun handen. en 's middags ook altijd een lekkere des- De dokter werd geraadpleegd, hij vond «ert. Alles ff part. lijk iemand die er zijn alles normaal en deed uiteen dat ze 't kind tafel koopt. En ze mag niet te veel leeren. meer met rust moesten laten, niet uitpak- Ze moet veel In de goe lucht zijn, enz. enz. ken, niet op den arm dragen en niet invol- In den tijd der wedstrijden was Diane gen. Maar ja, wat weten die dokteurs veelal ziek te bed. De kwaal was precies daarvan, zegde Madam, zij hebben geen niet doodelijk. nooit werd de Eestuurder moederhart.geroepen om haar te berechten. De ziekte Het kindje werd voert vertroeteld en keerde gewoonlijk rond den middag, teen verwend; wanneer het moest verschoond de kranke van verre het .ebraad rook van worden ja dat gebeurde ook met dat uit den keuken. suikerkindje dat was een affaire, één om De regelmatige tucht van de school be llet vast te houden, één cm 't werk te doen pon haar ook tegen de steken. Ze was om en de gebuurvTouw, die moest het onder- haar slecht karakter geschuwd door de tusschen bezighouden en rmuseeren opdat andere kinderen. Voor een val op de koer het niet te luid ging hekkeren. Zoo werd deed zij d~n dokter bijhalen en haar moe- het een debbeljong. der komen. Emiel had ook reeds halflujd de beden- De Eerwaarde Overste sielde de moeder king geopperd dat ze te - eel spel maakte gerust: 't Is maar een blauwe plek, als met dat kind en dat het zoo niet zou gaan, men er niet naar ziet. dat geneest van zelf, had ze er drie, vier, aan haar rok hangen, en a's men meestert dat duurt veertien Waarop zij geantwoord had: Gij ziet. gij, dagen.». Niettemin, kon Dlane de pijn uw kindje niet geern. Voor dat ultima- j zoowel veinzen, dat haar moeder medelij- tum had de man zijn vlag ingetrokken.den kreeg en haar dochter naar huis me- Van toen voort wilde hij in niets noch denam. zijn vrouw, noch zijn kind contrariee-1 Dlane was het thuis ook gauw moe. ren En het kind werd voort ln de watte Nooit veelde zij nochtans verveling als ze opgebracht. voor den spiegel stond, daar bracht ze haar schoonsten tijd door; daar kon ze rede neeren als men dat een redeneering De verdere opvoeding verschilde niet veel noemen mag 'k ben toch blij dat ik van de eerste. Het kind,groeide op ln Ja-'niet zoo bruin-geel ben als Jacqueline ren maar niet veel ln wijsheid en in deugd.Mouton. dat mijn neusje zoo plat niet is Als papa zwart keek of een hard woordje als Agnes Plantijn, heur dikke poene, en uitsprak, dan gaf mamatje 't kindje een dat ik mijn lip niet laat hangen lijk die EAHON DESCAMPS Dinsdag is te Brussel overleden de Heer Baron Edouard Descamps, oud 'katholiek Senator, in den ouderdom van«85 jaar. Lang Is de Heer Descamps katholiek Senator geweest van Leuven, alsook On der-Voorzitter van den Senaat. In 1881 werd hij Professor van Inter nationaal F.echt aan de Leuvensche Hoo- geschool. Hij was ook Raadslid van het Bestendig Hof voor Scheidsgerecht en was verders nog Raadsman der Vereenigde Staten van Amerika en Japan, enz. CESBSZTSsanasHS&aGBHff&gEaaQa GEVAARLIJKE PROEFNEMING zoentje en een lekkernij. Eens zelfs ging het zoo ver, dat ze Lei tot haar kindje, zeg een keer: «Botte papa.». Op vijfjarigen leeftijd had het kind ge heel het gezag van zijn ouders ondermijnd; bedreiging, beïoonlng. smeeking, straf, 't was al water op een aande. De autoriteit van papa was aan de knoppen die van mama had nooit bestaan. Dianeken ging op stap. mama ook; Dia reken liep, mama insgelijks; Dianeken stond, mama eveneens. Diane mocht een potje breken en twee ook. Vader kreeg dik wijls een vermaning 'an zijn achtbare wederhelft dat kind is zoo gevoelig, be risp het niet, als er wat hapert, zeg het mij, ik zal ze corrigeeren Op straat heeft het meisje reeds een scène gemaakt en heel 't gebuurte in rep en roer gezet door een huilpartlj van be lang. Luister liever. Het was voor de vi- trlen van een suikerbakkerij, 't kind wilde malgré binnen, r loeder had geen geld op zak en was haastig om naar huls terug te keeren en het kind wilde niet mee, het liet zich vallen, het had een kwa perte, moo- relde als een zwijntje dat gekeeld wordt, krabte een beet in mama's hand., schopte tegen haar knoesels en 't gevolg was dat moedertje met beschaamde kaken heur kind moest opnemen en per force naar huis dragen, na binnen gegaan te zijn ln de patisserie en gekocht te hebben op den poef. En onderweg kreeg zij nog meer dan één duw en één „toot vanwege- de kleine. Thuis kreeg Dianeken een pak... slagen, neen, een pakje chocolat au lait. Daardoor was de vrede gestoord geweest tusschen man en vrouw. Toen vader zijn beklag maakte had moeder een heele reek naar zijn hoofd geslingerd en dat het kind die koleire afdeelde van vaders kant, dat zij niemand kende ln heel haar familie, ncch van vaders kant, noch van moeders zijde, die zoo buitensporig, eigenzinnig en eenhandig was. Dianeken bleef eenig kind, wat niet hielp om haar opvoeding te bevorderen of te verbeteren. De Pater Capucien had in de vergaring van de H. Familie hard gepredikt over de opvoeding en onder andere gezeid; De roede die gij voor uw kind spaart zal later de stok worden waarmee gij zelf zult af- peransc.'d worden.Zoo tragisch nam Dia- re's moeder de zaken niet op. Wat weten d e Paters daarvan, ze hebben zij geen kinders. Zij bofte met al de gaven van haar kep- pe en verzweeg al de fouten. En 't kind kon al. fabeltjes opzeggen en 't kon al een schoon liedje zingen en 't kon al een heelen hoop dingen... die al de kinders kunnen op dien ouderdom. Toen ze acht jaar oud was, heeft ze al en keer tegen geprutteld en geantwoord: Mama, als gij een klein meisje waart, 'k ben zeker dat gij waart gelijk ik. Neen, ik was gewilliger, nooit gram, altijd schoen gehoorzaam. 't En doenie, grootmoeder heeft van u gezeid, 'k heb het gehoord, dat ge heel Dlane waart toen gij klein waart. Neen. uw mama was zoo droef niet, li: deed benne-mama geen verdriet aan, geiijk gij aan uw mama. Gij ziet mij toch geern hé. mamatje? Als ge braaf ztjt, Dianeken. En anders niet? Neen. Kijk. eens in mijn oogen, gij ziet mij niet meer geern... Gaan we wandelen? Ja, naar het park, zei moeder, en ze kalijnde haar meisje. Neen. naar de haven, om de scheepjes te zien met al die vlagjes, ik zie dat geern. Ja. naar de haven, zei moeder.' Ze gaan naar de haven. Achter vijf mi nuten, Dianeken is 't moe. de vlagjes amu- secren haar niet meer, ze heeft ze reeds gezien en dat getuit der sirenen heeft ze nog gehoord. -r- En nu naar den Innovationma ma. Neen. Het kind zwijgt en brot. Moeder vraagt... geen antwoord. Dat is brotten. En wat later, na gekocht te hebben wat het kind eisrhte. begon üe terugreis. En weerkeeren al de statie, niet waar, mama. We hebben geen tijd. kind. we moe ten weer zijn te 4 uur, papa moet kofDe hebben. Alice Gennevoise. o dat is een leelijk jong, maar ik! ik ben nog liever zooals ik ben. En hier ook kwam haar schilderkunst van pas. Ze bad, niet veel, maar .als ze las wa« 't nog meest: «Ik bedank "U, mijn Heer en mijn God. omdat Gij mij schoon en lieflijk hebt gemaakt, en dat ik niet hen van 't geslacht van Koning Leopold, van vader of van Minister Hymans. Ze was inderdaad niet mottig, een pro per muiletje, nu dat is een kleen onge luk maar ze wist het, en dat was slech ter. Ze hield zich grootsch en fier, wist niet alwaar dat ze openging, ontzag de moeite om de letters uit te spreken en klapte deur heur neus. Ze mocht niet meer weerkeeren naar de kostschool, ze kon niet tegen dat opge sloten zijn en de kapellelucht. Moeder gaf den doorslag met een veroordeeling: Dat Pensionaat is erger dan een verbeterings- schoolen de koffie was er te flauw en de boterhammen te dik. Diane had den «maintiem geleerd en de politesse en ze hield meer van de be- leefdheidsregels dan van de tien geboden. Ze was blij haren uniform van de kost school te mogen verwisselen voor een kor ter rokje en een meer gedecolleteerd blousje. Toen ze aohttien lenten telde 't Ls een schoone oude vond ze haar smaak en haar gceste niet meer in pralienen of in speeldingen, dat was voor kinders. Als de kat op jacht gaat doet ze heur savatten aan. Diane ging ook op jacht, maar zon der savatten. Uitgeklopt, fijn naar de laatste mode en alle weke wat nieuws. Ze was geheele dagen op straat. De ge- buurvrouwen waarschuwden de moeder: Ge moet opletten, voor uw dochter. Moeder sloot de oogen in de meening dat haar dochter een hart had van eikenhout en tegen alles bestand was. Moeder geloofde er niets van, ge kunt dat peinzen, zoo een braaf meisje en ze weet nog van de wereld niet en alleman is er zoo kontent van. Moeder zag door geen andere oogen. Dat braaf meisje ging heuren gang, per velo, en kwam soms met den donker thuis. Heel de wijk wist met wien ze uitging, moeder was de laatste om het te vernemen. Diane wist al hoe laat het was... op haren braceiet-montre. Diane zag haar moeder niet staan, ze was een hoofd boven haar gegroeid. Eindelijk trachtte vader haar alles uit het hoofd te praten, hij maakte zich dul. Zie dè, vadertje, gaat gij opspelen te gen uw dochter, gij hebt gij toch ook ken nis gemaakt in uwen tijd. Ze sloot zich op haar kamer, barrika- deerde de deur met bed en kas ervoor te trekken, wilde niet meer eten, onderging de belegering, zoogezeid, hongerstaking, maar ze had een voorraad voor veertien dagen. De ouders probeerden met al de smee kingen en de bedreigingen. Ze spraken van haar te onterven, van de politie te halen, van M. den Pastoor te roepen, enz. Ze riep van binnen: Ik moet hem heb ben of ik zal mijn zinnen erin steken... O mijn lieve Pol toch Ze las een roman «Les Cceurs trisés Dianeke las een romar.neke waarvan ze de lezing aan haar moeder niet toeliet. Het incident is gesloten. Ze behaalde de zege. Er was maar dat verschil tusschen vader en zijn dochter: de eerste f'oet al wat Madam zegt, de tweede niets. De roman eindigde als naar gewoonte. Ze is getrouwd met PoL Ze heeft hem gekregen. Nooit in de buurt zag men zulk een luisterrijk trouwfeest. Men bemerkte in niets dat het krisis was en dat Amerika de oorlogsschulden vorderde vanwege Europa. Nog een Jaar later werd Diane haar man afgedankt op het bureel; om reden van bezuinigingen werden vier employés afge schaft en hij was ongelukkiglijk er bij. Toen Diane dit pijnlijk nieuws vernam, keek ze naar het plafond, lijk ten tijde van haar pensionaat, toen *e niet voort- kon met hare les op te zeggen. Daaraan had ze zich niet verwacht, Integendeel, ze (Vervolg volgende kolom.) De Duitsrlie Heer Nebel, bestuurder van het raketvliegveld van Berlijn is van zin een stoute proefneming aan te gaan. Hij wil een fusée met bemanning de str 'Éito&fcw inzenden tot 15- 20 km hoog; de mannen moeten dan met een val scherm benedenkomen. Onze foto toont de Heer Nebel bij de voorbereidingswer- ken te Berlijn. Gevaarlijk werkje! «EssEaangassBSSBsasssaBsaasH De Liberalen en de Vrijmetselarij De liberale gazet La Gazetteheeft eene reeks artikels doen verschijnen over het liberalisme. In een der bijdragen stond klaar en duidelijk te lezen In de geheime vergaderingen van de vrij metselaarsloge wordt het lot van de li bra le partij beslist». Die liberale bekentenis moeten wij aan stippen daar door de Liberalen zoo dik wijls aangehaald wordt dat zij niets met de loge te maken hebben en niet tegen Godsdienst zijn. Ten andere als men de Hist der liberale gekozenen van Kamer en Senaat nagaat, op enkele uitzonderingen na, zijn allen vrijmetselaars. Die bekentenis bewijst dan dat de li berale partij ten dienste staat van de loge en geen eigen politiek mag volgen, geen besluit mag treffen zonder de goed keuring der loge die in geheime zitting dan over haar lot beslist. En in de ran gen der loge zijn ook tal van Socialisten. siassaaazsBxssisizaasBaBsaszBB had eerder opslag verhoopt omdat ze ook een kleintje verwachtte. Veel spaarcenten hadden ze niet, ze had nooit gespaard en altijd hoopvol uit gezien naar het einde van de maand. Ze kwam nu weenen en haar nood klagen bij haar moeder, de toevlucht der zondaars. Ha, gij groote kalle, loech moeder, waar om dat ge krijscht, gij moogt bij mij ko men.Het spel was al effen eer rader en Pol van iets wisten. Zoo heerschte de diktatuur der vrouwen. Moeder kreeg heel het huishouden op haar nekke en terwijl vader zich meestal in den winkel onledig hield, bezorgde moe der haar dochter. Diane schilderde en poederde heur aan- gezichte niet meer, daar was geen appa- rentie meer van, ze liep tot 11 uur in heu ren «négligé», werd stilaan een vuile pruime, zij die vroeger kon pronken lijk een pauw. Ze verloor eenige illusiën en veel van haar schoonheid; zij had gedacht dat het leven zoo voortging lijk een dans- orgel met een toer aan de wrange en 't was eigenlijk niet geheel dat. Ze had ook ge meend dat het genoeg was een mooi mode- meisje te zijn om te kunnen menage hou den en dat viel ook niet mee. Het kleintje is er gekomen, grootmoeder is in den derden hemel en zal de opvoe ding beginnen van de derde genera :ie. Het schepseltje schreeuwde nog meer dan zijn moedertje in heuren tijd. het werd nog een meerdere tyran, het had nog meer armen en handen om gedragen te worden, het werd getoond en geëxhibeerd a's een zeldzaam voorwerp van nieuws gierigheid, als een eenig exemplaar op een étagère. Pol is gelukkig, God weet voor hoelang nog. De geschiedenis gaat voort zonder on derbreking, de reeks wordt voortgezet. In 't verleden ligt het heden... zonder gedeponeerd, merk. Het troetelkindje groeit traag op in dat kunstmatig midden zonder ware opvoe ding, het wordt omringd door vrouwen zoete het namaaksel der echte liefde. Zoo volgt, later in school en in 't leven de nieuwe uitgave, niet verbeterd en niet vermeerderd, dc editie ronder kerkelijke goedkeuring. A. B. door Volksvertegenwoordiger Robert-D. De Man. W\T EENS DVIDEIJJK DIENT GE ZEGDINZAK WEGWERKEN VAN MISBRUIKEN Wanneer men met Jan of Pier een kou- terke slaat over «5e politiek van den dag dan loopt r.a enkc'.e minuten het woord over de misbruiken, die zouden dienen af geschaft en uitgeroeid. Niemand, die redelijk wil zijn, zal ont kennen. dat er 'L'fUjk misbruiken be staan, misbruiken óveral in vele diensten en op vele terreinen. Wanneer er s rake is over misbruiken, moet men ook e rhjk blijven en de mis bruiken vernoer n die op elk gebied be staan en zich lus niet enkel beperken tot één enkel d' <nein. We geven (a»deU]k toe dat er mis bruiken bestaan; inzake werklc jhc'„svergoeding; inzake oudere! :>ensioenen inzake toelagen aan de gebrekkelijken; inzake opeenstapeling van werkelijke wedden en pensioenen; Inzake ontduiking van de belastingsgel den; inzake uitgaven voor het leger. We moeten durven klaar en vlakweg verklaren, dat de s'rijd dient aangebon den tegen al die misbruiken en wanneer we dit eerlijkheids- en rechtvaardigheids, halve openbaar Curven ts verklaren, heeft ver niemand het recht ons te verdenken, dat we zouden willen raken aan datgene, wat aan de menschen eerüjkerwijze, op grond van de gestemde wetten toekomt. Er dient onderscheid gemaakt te wor den, wanneer er'sprake is over het weg weren van misbruiken. Misbruiken kunnen voortvloeien uit het ontduiken van de bestaande wetten en dan moeten die ontduikers opgespoord, aangeklaagd en gestraft worden. Misbruiken kunnen voortspruiten uit de termen van de wetten zelf. of door een al te breede of verkeerde toepassing ervan, m die gevallen moet er naar middelen worden uitgezien, cm de bepalingen uit de wetten te weren, die aanleiding tot misbruiken geven. Aldus dient het vraagstuk gesteld. De regeering heeft in haar financieele ontwerpen een besparing voorzien van twee honderd ,mlHioen frank op werkloo- zensteun en ^ouderdomspensioenen en daaruit willen de socialisten besluiten en ze gaan het' dc gcedgeloovige menschen wijs maken, dat de regeering den werk- loozensteun gaat verminderen en de ouderdomspensioenen inkrimpen. Dat is totaal valsch! Hce zuilen die twee honderd mlllioen, honderd milliccn op de pensioenen en honderd millloen op de werkloozensteun worden bespaard, wanneer er niets wordt veminderd? Eerst en vooral d? werkloosheidsonder steuning; Voortgaande o,> de cijfers vin de werk loosheid tijdens de maand November 1932 heeft een schatting uitgewezen, dat er een besparing kan worden gedaan, door het verminderen van het aantal werkloo- zen, van 10 millioen per maand of 120 MILLIOEN PER JAAR. Dat is dus klaar en duidelijk en zooals wordt verhoopt zal er tijdens het Jaar 1933 verbetering In den economischen toe stand komen, zoodat er misschien nog minder werkloosheid zal komen, wat we zeker allen zouden wenschen. Inzake de ouderdomspensioenen zal de besparing voortvloeien uit de toepassing van de wet van 1 Juli 1932. Die wet wild: juist de misbruiken wegnemen. Immers veel menschen genoten ouderdomspensi oen, middenstanders en landbouwers die nog heel wat bestaansmiddelen hadden en waarover erg veel misbaar werd ge maakt. De toepassing van die wet heeft die misbruiken weggeweerd, door liet in rekening brengen van de inkomsten. Zoo worden door die wet nu ook de invalidi teitspensioenen in aanmerking genomen, zoodat daaruit ook. het wegvallen van pensioentrekkenden is bewerkt. De gebrekkelijken, die 65 jaar oud ge worden zijn en die vroeger van den Staat hun pensioen kregen en daarbij nog de toelagen van het Fonds der gebrekkelijken, zullen nu nog slechts hun ouderdomspen sioen krijgen. Een eerste schatting laat toe de aldus verwezenlijkte besparingen te ramen op 50 millioen frank. Ondanks dit alles mogen we de STEL LIGE VERZEKERING GEVEN dat de ouderdomspensioenen van al diegenen DIE ER RECHT OP HEBBEN in GEE- NEN DEELE ZULLEN VERMINDERD WORDEN. Wat de socialisten nu ook schreeuwen, schrijven of zeggen ook WERKLOOZEN STEUN VAN HEN DIE HEM VERDIE NEN ZAL NIET VERMINDERD WOR DEN. De bevolking moet verder meehelpen om de misbruiken uit te roeien. Dat is een kwestie van opvoéding. Wan neer iedereen zoo eerlijk en rechtvaardig zal zijn. te begrijpen, dat hij op het geld van den Staat, dat dus het ge!d is van iedereen, geen aanspraak mag maken wanneer hem daartoe geen recht zal ge geven zijn, zal het cp wieltjes loopen. Menschen, die buiten da gunst der wet ten vallen, zouden moeten verstaan, dat ze zelfs geen aanvragen moeten doen. Menschen die aan den Staat belasting verschuldigd zijn en ze kunnen betalen, zouden moeten zoo eerijk zijn, hun ver-, klaring niet in zulke mate te vervalschen. dat ze werkelijk de grenzen van de bil lijkheid overschrijden. Op alle gebieden moeten dus de misbrui ken weggewerkt. Niet alleen Inzake werk loosheid en ouderdomspensioenen, maar ook inzake de toelagen aan de gebrekke lijken, inzake invaliditeitspensioenen, in zake de opeenstapeling van werkelijke staafswedden en invaliditeitspensioenen, inzake belastingbetalen door meest-begoe- den en vooral in het leger. We herhalen en we onderlijnen nog maals. dat daaruit niemand mag besluiten, dat de menschen die meer.en recht te hebben op steun of toelege, dat recht niet zouden mogen doen gelden. Ze moeten cischen waarop ze meenen recht te hebben en we zullen steeds en altijd bereid gevonden worden cm de rechten van iedereen te helpen verdedigen en te helpen veroveren. Misbruiken brengen aan niemand voor deel. tenzij aan de enkelen die er van pro fiteered maar ze doen anderzijds onein dig veel nadeel aan ai diegenen, die recht hebben op steun en toelage, want hier zooals overal, moeten de goede en eerlijke menschen het bekoopen met de weinig kieskeurige en minder eerlijke. Bij de bespreking der komende begroo tingen zal er voorzeker van katholieke zijde worden gewerkt om de misbruiken, die werkelijk dienen weggewerkt, aan te stippen en te vragen dat d; noodige maat regelen zouden worden genomen. EEN WOORDJE KRITIEK INZAKE BELASTINGEN- DE KONTÏNGENTEERTNG MOET BEHOUDEN BLIJVEN We zijn er zeker over akkoord'dat de regeering maatregelen, dringende maat regelen moet nemen om het begrootings- tekort aan te vullen. Over 't algemeen kunnen we instemmen met de manier waarop van de regeeringsvoimacht werd gebruik gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat we een paar woorden ernstige kritiek hebben uit te brengen, die ten andere tot uiting zijn gekomen in de vergadering van den Mid- denraad van het Algemeen Christelijk Werkers verbond Het is niet begrijpelijk, dat de regee ring der honderd-millioenen zware last der werkloosheid op hare GEWONE be grooting inschrijft om ze dus door ge wone belastingen te dekken. Het ware heel wat meer logisch, dien zwaren lastpost in te schrijven op de BUITENGEWONE begrooting en hem te dekken door leening. Immers nu moeten wij, belastingbe talers, van nu al den last er van dragen, terwijl de last zou verdeeld worden over tien tot dertig jaar misschien, wanneer men er voor leende. De buitengewone werkloosheid verrecht- vaardigt immers toch wel buitengewone maatregelen om den last ervan te dekken. Had de regeering dus die bewerking willen deen, zooals ze ten andere was voorzien in het plan Renkin, dan zou de belastingsdruk zeker niet zoo zwaar ge weest zijn. Maar de eenige uitleg, dis we aan die houding kunnen geven is, dat de Heer Jaspar heeft willen zuiver spel spelen en de toestand zoo spoedig mogelijk heeft willen aanzuiveren. Inzake de taksen op KOFFIE en SUT- KSR valt er zeker ock wat aan te mer ken. We kunnen zeker gemakkelijk en veruit ten onzen voordeele de vergelijking on derstaan van de taksen die bij ons en in andere landen op die produkten zijn gelegd. Doch de heele vraag is of er nu werkelijk geen andere belastbare dingen meer waren en hier verwijzen we met klem naar de ZWARE BIEREN. Het is klaar dat de belanghebbenden, de brouwers van zware bieren uit hun schelp zullen komen. Maar één zaak staat vast! Wat is op slot van rekening het sociaal nut van een bierbrouwerij, die zware gealcoho- liseerde bieren op de markt brengen. Ze geven werk aan veel menschen, heel en al akkoord, maar zouden de verbruikers- liefhebbers van zware bieren zooveel min der drinken omdat een pot neem nu nog een half krankske meer zou kosten. Het is op slot van rekening dan toch ook veel rechtvaardiger en redelijker sui ker en koffie gedeeltelijk te ontheffen en een gedeelte op die zware bieren te leg gen, dan die zware bieren, die zeker, niemand kan betwisten luxe-dranken zijn i,-T geenen deele te belasten in deze zoo zorgvolle tijd voor de Staatskas. Het zou echter wel eens interessant zijn te weten welke invloeden er te Brussel hebben gewerkt om de zware bieren uit den belastingsdrup te houden? In de dagbladen werd er aangekondigd dat het stelsel der contingenteering al gauw door een ander stelsel zou worden vervangen. Veranderen is niet zoo erg, wanneer men daardoor maar verbetering kan bekomen. Dat was nu hier ook de groote vraag? Men schreef aan den Minister M. Sap de bedoeling toe het huidige stelsel der kontingenteering met zijn invoervergun ningen af te schaffen en het te vervan gen door een mobiel stelsel van douane rechten. Het mededeelen in de pers van die berichten heeft de landbouwvertegen- woordigers in het Parlement eenigermate verontrust en zoo hield de landbouwers groep van de Kamer Woensdag morgen een voltallige vergadering om de kwestie van de .kontingenteering te bespreken. Uit de uiteenzetting van Senator Mul- lie. die deel uitmaakt van de kommissie der invoervergunningen ls gebleken, dat alhoewel er verschillende gedachten aan de Minister werden uiteengezet inzake wijziging aan het huidige stelsel, het vraagstuk zeer ingewikkeld is. Het besluit dat de vergadering met eenparigheid van stemmen dan ook heeft genomen is: behoud van het tegenwoor dige stelsel der kontingenteering met de toepassing van de wet die de winsten van de handelaars, die door de kontingentee ring gTOote uitzonderlijke winsten op strijken zouden worden belast tot 60 pro cent. Een afvaardiging is dan ook Woensdag namiddag door Minister Sap ontvangen om die wenschen van de Landbouwgroep te hooren uiteenzetten. Aldus hebben de vertegenwoordigers van de landbouw nogmaals hunne bezorgd heid getoond om de belangen van hun volk te verdedigen. asBassffiBBaEBaazsaBBEBaiaanaH CCK EEN RECORD De Jonge Hongaarsche juffer hierboven Is Clara Ealogh. Ze komt. uitgeroepen te worden als wereldkampioen in 't op lossen van kruiswoordraadsels. In zeven jaren loste ze er 9000 op en miek er 1000 voor de prijskampen uitgegeven door de dagbladen.-Juffer Balogh won meer dan 1000 prijzen waaronder een zomer huisje, een auto en... een leeuw. «HSSPCBSBBsasassEHassïaaana H. M. Koningin Helena van Italië heeft, uit handen van Z. H. Paus Pius XI, de Gouden Roos ontvangen.-IH. MM. Konin gin Victoria en Koningin Elisabeth waren, tot nu toe. de eenige vrouwen aan wie deze hooge onderscheiding toegekend werd. Ik zal als aan mezelf gedaan aanzien al wat men ten voor deele der pers zal doen. Z. H. Pius XX De strijd op leven en dood tegen ge loof. godsdienst en katholieke opvoeding, is door den uitslag der laatste verkie zingen voor een tijdje ve.xiaagd. Maar uitgestreden is hij niet. Integen deel. Het antiklerikalisme hervormt zijne kaders. Vooral de Socialisten scherpen hunne wapens en willen het land rood en ongodsdienstig maken. De Liberalen wachten nog. Ze weten waarom. Doch wij. Katholieken, mogen ons geene begoochelingen maken. Morgen zal de strijd opnieuw ontbranden, vinniger dan ooit. De vrijmetselarij stookt. Wie zal overwinnen? De Kerk heeft de be lofte van onvergankelijkheid. Maar de Kerk kan verpletterd worden in een be paald land. Zal ze hier stand houden en overwinnen? Dat hangt van ons af. Wij moeten den strijd inrichten, systematisch door voeren tot de eindzege. We kunnen dat, met de genade Gods, die ons niet zal ontbreken. Dien strijd kunnen we niet winnen, als we de pers niet in handen hebben. De pers immers vormt de openbare opi nie van de massa; laten we de pers in handen van ongodsdienstigen, dan varen we lijk de Katholieken van Spaflje, die ook hunne pers hadden verwaarloosd. We winnen den gewetensstrijd niet zon der de overmacht onzer pers. Onze be volking is in overgrooten getalle gods dienstig katholiek. En nochtans: ternau wernood hebben we in ons land één ka tholiek blad tegen twee ongodsdienstige Echt beschamend! Maar vooral schrik wekkend voor de toekomst: Blijft die toestand voortduren, dan kunr.en we on mogelijk stand houden tegenover den vijand, spijts al onze heerlijke katho lieke werken en inrichtingen. Wij, Katholieken, doen niet genoeg voor onze pers. Socialisten stemmen miliice- nen voor hunne giftpers. Liberalen dan ken alleen nog hunnen invloed aan de maoht hunner pers. En wij?... Hoeveel Katholieken lezen nog neu trale en antigodsdienstige bladen?... Hoevelen verspreiden en steunen door geld. door woord en daad hunne eigene pers? Na den gewestelijken katholieken Ders dag van November 1931 werd te Pope- ringe een Sint Paulusbond gesticht en een perscomiteit met het doel de slechte pers te bestrijden, en vooral met het doel de goede pers te propageeren.. Er werd reeds goed werk verricht in en bui ten Poperinge. Een 300-tal ongodsdien stige bladen werden reeds verdrongen, nog meer katholieke bladen werden ver spreid door toedoen van den Sint Pau lusbond. Er ontstond stilaan hier en daar een pe.-smen tali telt. Doch dat alles ls maar een begin. Er heerscht nog te veel onverschillig heid en onwetendheid bij vele Katholie ken, die 't anders goed meenen. Nu of nooit is het tijd tot ontwaken. Binnen kort zal de jaarüiksche om haling gedaan worden voor de persactie in het Poperingsche. We kennen de mild heid onzer Poperingsche bevolking. Dat ze het belang van de persactie goed be grijpen, en ook hier hunnen plicht doen. Het perscomiteit zal weten den zijnen te doen. We laten hier nog eens de kerkelijk goedgekeurde standregelen volgen van den Sint Paulusbond tot verspreiding der goede pers: Artikel I. De leden: a> bestrijden de slechte pers en lezinger; b) koopen geen slechte bladen of drukwerken: c) lezen geen slechte noch onzijdige bla den; d) maken geen reklaam in der gelijke bladen. Artikel I". De leden: a) bidden voor onze katholieke Pers. Daarenboven zal het pa-ochiaal bestuur jaarlijks een St Paulusdag inrichten met sermoen over de Pers in de Missen en een Mis ter eere van St Paulus voor de leden; b) ijve ren en strijden voor de goede Pers; c) koopen en lezen alleen katholieke dag bladen en goede uitgaven; d) steunen de katholieke bladen door: 1° hun abon nement op een goed blad; 2" hun re klaam te plaatsen in goede bladen. Artikel III. De leden verbinden zich; a) bij vrienden en kennissen propaganda te maken voor de goede dagbladen en overal waar zij kunnen het slechte of onzijdige blad door een goed te verdrin gen; b) regelmatig, na lezing, hun blad in 2* lezing te zenden bij andere menschen om nieuwe abonnee's aan te werven; c) nieuwe leden ta maken van St Paulusbond. Artikel IV. a) De leden nemen een abonnement op een of ander katholiek dag- of weekblad van hun keus; b) er zijn eereleden en er zijn werkende le den: 1" de eereleden storten een jaarlijk- sche bijdrage van 50 fr.; 2" de werken de leden storten naar vermogen een jaar- lijkschen perspenning van 5, 3, 1 fr. (of meer)c) de begoede leden kun nen daarbij neg geheele of gedeeltelijke steunabonnementen geven ten voordeele voornamelijk van de Groote Gezinne. Wordt dus lid van Sint Paulusbond, en, wie kan, eerelid. Alle giften voor Sint Pauluswerk mo gen gestort worden op Postrek. 7328, Al- bert Denys-Lebbe. Poperinge. IZ2ggS18S9SBBBB5!BBBfinBCaBBBESËEBaBB813BBE!gEB3BBISaBBB33SaBaa[ DE PAUS KONDIGT PLECHTIG DE BUL QUOD NUPER AF Zondag morgen, nadat de Paus plaats had genomen op den troon en het college der kardinalen rondom hém had plaats genomen, werd door Z. H. eene korte aan spraak gehouden over de verhevene ge beurtenissen welke gingen plaats vinden, over de bul, en over den waren vrede zoo duur gekocht, door den Verlosser der we reld, met zijn kostbaar H. Bloed. Daarna gaf Z. H. toestemming tot pu blicatie van de BuL Z. H. de Paus trok zich alsdan terug ln zijne particuliere vertrekken terwijl de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders in processie trokken naar het atrium der Vatikaansche basiliek, waar een overgroo- te menigte de lezing afwachtte. Alle klokken van alle kerken van Rome luidden met vollen zwier. In al de kerken van Rome werd de Bul later ook afgelezen. De H. Vader kondigt ln zijn pauselijke bul, betiteld Quod Nuper officieel het Heilig Jaar aan. Het H. Jaar zal beginnen op Passie- Zondag, 2 April, en wordt gesloten op 2* Paaschdag van 1934, op 2 April. In zijne Bul noodigt zijn H. Vader alle geloovigen uit om in den loop van het Heilig Jaar alle aardsche zorgen en be slommeringen eenlgzins te vergeten om de oogen naar den hemel te richten en meer te denken aan de oneindige Liefde welke Kristus de wereld bewezen heeft. Z. H. de Paus herinnert ons allen aan de groote gebeurtenissen die binst het H. Jaar zullen herdacht worden, te beginnen van aan de instelling van de H. Eucharis tie tot aan de nederdaling van den H. Geest over de Apostelen en de wonderen de de prediking van het H. Evangelie ge kenmerkt hebben. Die blijde herinneringen moeten ons aansporen tot meer gebed en boete, opdat dit jaar moge vrede brengen aan de zie len, vrijheid aan &e Kerk en welvaart en voorspoed der volkeren. De Paus drukt het verlangen uit dat de geloovigen dikwijls en met devotie de sacrammenten der Biecht en de Heilige Eucharistie zouden ontvangen en vooral op Goeden Vrijdag de passie van Or s Heer met godsvrucht zouden overwegen. Daar de aflaat slechts te Rome kan verdiend worden drukt de Paus eveneens het ver langen uit dat de geloovigen talrijk naar de H. Stad zouden komen. Het lijdt overi gens geen twijfel dat talrijke bedevaar ten naar 't H. Land ingericht worden en de H. Vader wenscht vurig dat de reli kwieën van de Passie met bijzondere godsvrucht zouden vereerd v«rden. De volle aflaat wordt verleend aan al de geloovigen die, na gebiecht en ge communiceerd te hebben de vier groote basilieken van Rome bezoeken: St Pieter, St Jan van Lateranen, Ste Maria de Meerdere en St Paulus. buiten de muren en er de voorgeschreven gebeden zullen opzeggen. De Paus noodigt eindelijk de geloovigen uit de h. relikwieën van het H. Kruis en de H. Trap te Jerusalem te vereeren. De plechtigheid der aflezing der bul werd in Sint Pieter door talrijke filmope rateurs gefilmd terwijl het luiden van de klokken van Rome ook, voor de klankfilm werden opgenomen. SNEEUW EN IJS Settert de Winter ingetreden was bleef het weder zoo zacht dat iedereen zich weieens afvroeg of wij neg wel ijs en sneeuw zouden zien dees jaar. In deze laatste dagen was er ook een ommekeer in het weder en begon het eerst fel te vriezen om daarna te sneeuwen. In onze streken, zoowei ais in garisch Belgie en in veel vreemde landen heeft het zachte weder plaats gemaakt voor vorst en sneeuw. Alle daken en velden liggen onder een laag sneeuw. De liefhebbers van natuurschoon kun nen nu hun hart wel eens ophalen maar wat ellende brengt zulk weder niet te weeg bij de arbeiders die thuis moeten blijven door den ingetreden guren Winter. TWEE PERSONEN BEZWEKEN AAN DE KOUDE TE BRUSSEL Te Brussel zijn twee personen bezwe ken aan bloedopdrang veroorzaakt door de bijtende koude. IN OPPER-ITALIE In Opper-Italie sneeuwde het gedu rende 24 uren aan een stuk. Het ver keer werd overal gestremd door de dichte lagen sneeuw. IN UKRANIE In Ukranië is de Dniester toegevroren en werden door de vorst groote verwoes tingen aangebracht. In vele afgezonderde dorpen heerscht grooten hongersnood. IN FRANKRIJK Nabij Limoges zijn verscheidene per sonen bezweken ten gevolge aan een bloedopdrang veroorzaakt door de koude. Te Le Havre sneeuwde het zoo geweldig op zee dat alle scheepvaart moest stil gelegd worden om ongelukken te ver mijden. ELF GRADEN ONDER NUL IN SPANJE I In zekere gewesten van Spanje heeft men de lage temperatuur van elf graden onder nul vastgesteld. 1 RUMEENSCHE STAD GEBLOKKEERD DOOR DE SNEEUW EN HET IJS De Rumeensche stad Sulina werd gansch geblokkeerd door het ijs en de sneeuw, en de hongersnood is dreigend. ic^sBBaaHsaiBaaBaaEBSBaBBSBB MET HET WINTERWEDER w-iri'ir»'» m gebarsten lippen, gesprongen huid Zooais Wer zijn de straten van Avee- nen thans bedekt met ijs en sneeuw. D« poiitie-agenten hebben daar veel last van de ander voetgangers ook, meenen wij en om het werk gemakkelijker te ma ken, kregen ze elk een stel hielin n«0 pinnen om aan hun schc .::n vast maken. Hierboven een agent met aijB geschenk ln handen.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1