ZACH EUS Bewogen Politieke dagen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER maamm Ruwe handen TEGEN DE GRIEP Een ommekeér In Dultschland's Politiek HITLER, Rijkskanselier De Regeering gevallen In Frankrijk Winter tooneeltj es Een keerpunt inde ontwikkeling van de VI. Nationalistische Partij Ierland naar onafhankelijkheid Doos4en7Mran!<. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. I ur. Berichten op 1* bl per regel 2,ï0 fr. Berichten op 2' bi. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) I.OP fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woen-dag avond ingezonden worden. - K'eine berichten tegen de Donderdag noen. ZONDAG 5 FEBRUARI 1933. 1- JAAR. N' 6. g^a Tel. Foperinge N' 9. Postcheckrekening N' 15.570. Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. DE HALLE ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) In 't Land 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. Congo. Engeland 40,fr. Amerika, Canada en an dere landen 60,tl- Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN, De Heer kwam ai de kanten van Jericho. Het was een schoone streek, een waar tooverland. Hij stond aan de poorten van de zoogenoemde Palmenstad, een rijke steê met groot verkeer, breede beplante lanen. De Heer passeerde al dit geweste om naar Jerusalem te gaan voor den laat- sten keer en daar zijn leven te eindigen. Het was tegen den avond en heel de stad stond ln rep en roer; de smid liet zltn hamer vallen, de schoenmaker bleef niet bij zijn leest, de werklieden verlieten hun werk; alien wilden erbii zijn Al de straten geraakten in opschudding. Weet ge 't al? Hij is daar! Wie? De Pro'eet; Hij t reeds binnen onze mur~ Dit ging van mond tot mond en kwam ook aan de ooren van Zachëus, den over ste der ontvangers. Hij zou zich op weg begeven, het was een aangename beenrek king voor een Dennelikk )r, na eenige uren kantoor. Al dikwij'.s had hij reeds ge hoord van den grooten Predikant, den machtigen Wonderdoener en hij dacht bij zich zelf: -Ik zou dien mensch toch geern eens zien, men zegt zooveel goeds van hem. Mijn ambtgenoot Lev! is een zifner leerlingen geworden. En Levi of Moithaeus. zoo ze hem nu heeten. heeft me verteld hoe de Meester bij hem kwam, op een diner waar nog andere mannen van den fiscus waren uitgenoodigd. Hoe ste ken onze geestelijken af bij Hem. want die zeggen ons nooit goên df.g. Die Chris tus moet een heel fatsoenlijk mensch zijn. en hi! is daarbij sttef d'"" - met de ont vangers Om de kans niet te missen. onm!ddel- lük hield hij op met cijferen en thoope teilen (ontvangers trekken doorgaans niet veel af), sloeg zijn registers toe. zette zl.ln eoffre-fort on 't sekreet, ontstak een el- ga«et. nam ziln gaanstok verliet zijn bu reel. en was de bane op. De s'raten waren reeds opgenropt met volk uit aTle hoe ken en kanten. Al die niet ziek lag. was te beere! Hil hoorde al Eerst was de boomklimmer beschaamd lijk een droeve Jongen omdat hij zoo op zijn nest gei-, t werd. Die schaamte pas seerde. Hij moest het geen tweemaal h«>- ren, hij had tijd om gauw af te komen, over van vreugde omhelsde hij den Heer, verontschuldigde zich, bedankte honderd maal voor de groote eer hem aangedaan zijn vriend te mogen onth-Jen. Terwijl hij het groen en stof afschudde van zijn ves- ton, met Adam's kam maakte hij zijn vernesetld haar effen en werd presentable. De menigte loeg eerst. Anderen brom den omdat het de algemeene ontvanger was. Niemand durfde toch de plechtigheid storen. Zachëus had duikertje gespeeld met O. L. H. Hij had den Heer ocht en dat ls veel in een mensch zijn leven, want die zoekt, die vindt. Nu zou hij niet meer de processie zien passeeren van op zijn balkon, hij zou mee gaan in den stoet zonder menschelijk op zicht en een fakkel dragen triomfantelijk. Heeft de Heer niet al lachend gezeid: Ha! Zachëus toch, en gij dacht dat ik u niet zou vinden, maar gij zelf zoudt me niet zoeken, hadt gij mij niet reeds gevonden.Ze hadden malkaar nog maar eens gezien en ze verstonden malkaar reeds zoo goed. Velen van de notabelen hadden zich al lange afgevraagd: Waar zal de Profeet logeeren, zou hij bij ons niet vernach ten? Nu waren ze Jaloersch van 't ge luk dat Zachëus te beurt viel. Al morren de gingen ze weg: Bij een zondaar neemt hij zijn intrek.De schriftgeleer den en andere mannen met twee aange zichten. de Farlzeërs en andere azijnbrou- wers durfden geen voet zetten ln de huizen der tollenaars of ze dachten dat ze besmet waren, de priesters ook ln dien tijd gingen naar het volk niet, ze bleven liever in hun sacristie. Jezus ging niet on veel ^ij de Sanhedristen souneeren. Had on ao „ooonoon in m,», xiiJezus naar hen geluisterd. Hij zou ook 't en de cezanpen ln - e verte. Waar zou Hij vo™-blikomen'> I van Zachëus niet nebben binnenge- Hoe het aan boord leuren' Zachëus was treden' De groote mannen waren kwaad irwItomTuteenBenreWte! en vo1 afgunst en n«d ^den ze: ..Waar Kiem van gestalte en nep gevaar te hi innnt i vitV.- oon oomoonon ïrorel midden het gedrang der woelige menigte onder 't voetvolk te geraken. Wat gedaan? Ha! DèSr die smalle zilstraat nemen, dan dwars door 't wandelpark, om op den grooten boulevard uit te komen, beplant roet svcomoren, palm- en vijgeboomen. Dai-r zou hij zich wel ergens ln 't gebla derte kunnen verduiken, om alles te zien. zonder zelf gezien te worden en de be denkingen te hooren van den man-in-de- straat. dat hij loopt, bij zulk een gemeenen kerel lijk Zachëus, een gehaten publikaan, een aftruggelaar. een agent van de Romeinen een afperser, een beurzensnijder, een spioen van de vreemde bezetting, een slep- pedrager onzer vijanden. De ontvangers stonden immers bij de bevolking niet in geur van heiligheid, (om geen sterker woord te gebruiken.) Heden daags zou het volk er nog niet mee zege nen. 't is waar. Tegenwoordig zouden 1 controleurs der belastingen ook een kei ...ac.ieus verlangde met beter om Jezus vjaan ECheeIt oil^menschen te veel eens te zien met eigen oogen, om een keer en u alUchte aan^n aIs grondeige- tc weten wie Hij eigenlijk was. hoe Hij liaar van de aarde uwer bloempotten, end» zag. welken ïndrrk hij maakte. iKeerden de klagers van dien tijd eens weer. En 't was nochtans bij zulk een type van die Aoorte, dat de Heer geweerdigde zijn voeten onder tafel te steken. Was Hij niet gekomen, naar Hij zelf zei. voor al de kinders van Israël en om te redden wat verloren was? Zachëus was een zon daar. 't ls waar, doch om het eene lijk het andere te zeggen was hij toch een Zoo traag naderde c' stcet. want overal tnoest de Heer staan om de zieken te ge rezen en de kinderen t zegenen. 't Vo'k was Jaloersch en elk vroeg tot Jezus: Gil zult zeker ook al onze strate pas seeren? "achëus, klein maar fijn. trok zijn plan: hij was nog klibber voor zijn jaren en hij klauterde on een boom. Was zijn madam dear geweest, ze zou voorzeker niet nag"- I rechtschapen manTea herielijk. geen van laten hebben een scèn.- te maken. Gij z. j degene die als ge de klinke van de deur dat van hier, of beter ge hoort ze van aj vas(- hebt om te vertrekken u zeggen: ginder Mais voyons. Zachée! Waar zijn uw gedachten man? Winne peinst ge met uw schoone kieeren aan: houd uw fat- Kwestie gingt gij niet een betje eten, maar neen... gij zoudt kunnen uwen trein missen. Zachëus deed de dubbele deur open en soen, wat zijn dat voor manieren voor een steide zijn uitgenocdigde voor aan zijn 0DO8T-tollenaar van domeinen accisen en achtbare vrouw. Die verschoot niet weinig douanen, kadaster, enz. Gij zult dat zeker b)1 dat onverwacht bezoek, niet doen... U zoo weinig geneeren en 2e maakte een diepe reverentie voor orzen naam in opspraak brengen? Kom q l. Heer. Ze durfde niet zeggen: «Kom af. sooed u. wat zullen de menschen zeg gen? Gelukkiglijk, ze was er niet. Hil zou er zich niet aan gestoord hebben misschien, hii had al dikwijls haar ref.dn gehoord: O! die mannen! Hij verschoot er hiet meer in. Had het volk hem daar ontdekt eerder dat de Heer voorbijkwam, ik durf niet waarborgen dat de menigte hem niet een reeks naar het hoofd zou geslingerd heb ben waarvan de onbeduidenste niet al te aangenaam zouden geklonken hebben. Zachëus was in de volle hoop dat de stoet zou voorbijgaan zonder hem op te merken. Daar stond hij nu met patiëntie te bei en, hij kon zijn nieuwsgierigheid niet be dwingen en schoof met zijn stok de tak ken en blaren op zij om beter te zien. Hij stond daar op den uitkijk, loerend al alle kanten, hoog in 't droge, lijk een waarne mer op zijn observatiepost. Maar hij had nog geen verrekijker in dien tijd. Hij vroeg zich wel eens af: Wat zouden de menschen zeggen moesten ze mij hier ont dekken? Doch hij stelde zich weldra ge rust, wie zou hem hier in de gaten krij gen, zoo diep verborgen? En daarbij, hij zat niet veel in met de klaps van 't volk, de ontvangers zijn gewend van op de ton- ge te rijden, bij degenen, die moeten be lastingen betalen en komen klagen van de contributiën en de contribulatiën. En hij aei zeker wat onze major sei ln 't leger, wanneer hij zijn eerste glas dronk (niet zijn laatste)Tiens-toi bien mon petit, car ii y aura foule, ce soir. Zijn herte klopte, hij verlangde nog meer naar O, L. Heer dan naar zijn trai- tement, den laatsten van den maand. Het volk naderde en naderde. Hij hield zijn asem op, verroerde niet, hij was niet groot en miek zich nog kleiner. Hij zei tot zijn eigen wat de fotograaf zegt eer hij trekt: Opgepast Zachëus. niet bou- geeren.Zijn wensch gaat eindelijk in vervulling. De menigte kwam en scheen niet te weten dat Zachëus bestond. Een wezen zooals hij nog nooit zag. waarop geen zweem van misnoegdheid voorkwam, lijk hij op al de aangezichten las der menschen die naar zijn huis aan zijn winket moesten komen, een zachte beminnelijke figuur, waaruit vrede straal de en goedheid, een menschelijke eenvoud in dien gang en toch gepaard met een goddelijke majesteit.. Hij slaak te bijna een kreet van vreugde om den Heer toe te juichen. Wat over een uur ongelooflijk scheen, was nu waar, hij mocht den Heer aanschouwen; zijn oogen gingen niet van 't heerlijk schouwspel, alles overtrof nog zijn blijde verwachting, hij kon niet ge noeg kijken, hij voelde ineens zooveel sympathie voor -den braven man dat hij had willen afkomen om hem te omhelzen, o dien schoonste onder alle menschen- kinderen. Halt! Ai met eens, 't was er lijk om gedaan, bleef de Heer stillestaan en heel de stoet medeen. Zijn blikken gingen in de richting van den boom, de apostelen en heel de omge ving keken op. Zachëus beefde lijk de bladjes van zijn boom, bleek van angst, meer dood dan levend. Jezus naderde nog een stap, deed tee- ken met zijn hand, groette en noemde hem bij zijn naam als een oud collegemaat in jaren niet gezien: «Zachëus! Zachëus, kom een keer rap naar beneden, 't ls te nwent dat Ik vandaag zijn moet. De Heer Inviteerde zich zelf, dat is de beste vriendschap, 't was een teeken dat Hij peeme kwam. Zachëus was er waarlijk van gepakt. liever op een anderen keer, 't past nu niet. Zachëus was er danig mee gediend dat de Heer bleef om te eten; of madam er evenveel mee gediend was, zegt de historie niet. Maar stelt u ln 't kas. Zachëus was seffens gei eed, of de sou per en de spijskaart zoo gauw gereed wa ren weet ik niet. Zachëus was blij, of hij blij was? Of zijn vrouw zoo blij was, we ten we niet. Ze wilde toch niet ten achter blijven. Madam, als maitresse de maison, zat er mee in, maakte complimenten en cere moniën. ze was nochtans enchanteerd en zeer vereerd, zei ze, kennis te mogen ma ken met zoo een verheven en waardig persoon. Ze was ook niet weinig kurieus om eens die Personage van dichtbij te mogen zien. De Heer heeft hier zeker ook gezegd ge lijk aan Martha; Porro unum necessa- rium Gij moet zoo niet bekommerd zijn om mil, mevrouw, één plat is ge noeg. De Heer stelde zich met zoo wei nig tevreden. Madam met al haar beslag, veront schuldigde zich o mijnh.-er. hadt gij ons toch van uwe komst verwittigd. Waart gij gisteren gekomen, we ha 'den een schoonen haze. En patati en patati. Zij peinsde alreeds welke saus? en wat voor dessert? terwijl ze O. L. Heer's mantel aan den porte- manteau hing. Zij gaf hare bevelen aan de meiden die ook pas terug waren van de cortège en zich nu moesten uit den slag trekken. Zachëus was in zijn wikkel, ge kunt niet meer, hij gaf orders aan de dienst boden de beste logeerkamer te schikken. De Heer sprak treffende waarheden over het rijk Gods en deed nog een schoon parabel uiteen. Zachëus dronk die woor den op met kleine teugjes en smekte. Ma dam bofte met al de hooge bedieningen van haren echtgenoot, algemeene beheer der van 't kadaster, zei ze, 't enregistre- ment, contributiën, domeinen, wateren, bossehen. accisen en douanen. Zachëus was zoodanig ingenomen met zijn hoogen Bezoeker dat hij uitriep: Zie, Heer, de helft van mijn rijkdom geef ik aan de armen en heb ik iemand nadeel gedaan, 'k geef het vierdubbel te rug. Dat was gesproken. Velen doen maar brooddeel aan den arme, als ze dood zijn, en nog. Vierdubbel weer! Het klonk zoo schoon in den mond van den financier, die niets wilde afdingen en edelmoediger aanbood dan gevraagd werd en gaf zonder tellen. Waar is de ontvanger die van zijn leven u iets terug geeft? Ik heb nog nooit wee- regekregen bij den ontvanger en gij? En als ik hem een heele som betaalde zei hij nooit lijk Zachëus: «Gij zult zeker met ons blijven eten? A la fortune du pot. Neen, zoo vaarde ik nooit, en gij? De Heer zei: Vandaag is dit huis een groot geluk overgekomen.De gastheer haalde een goe bouteille uit, om dien heugelijken dag te vieren en zijn verlegenheid en verschot van op den boom in te spoelen. De Heer was weinig bekommerd met het merk en het jaartal van de flesch. De apostelen die denkelijk hun appetit niet hadden thuisgelaten verheugden zich bij 't ge dacht: we moeten het niet alle dagen even slecht hebben. *t Was lijk een ker misavond. Mevrouw was zeer aangenaam en zei tot de uitgenoodigden: «Ik weet niet of gij tevreden zijt over het onthaal, maar wij zijn meer dan kontent met uw be-1 zoek.Zij was preusch er te mogen van vertellen neg Jaren en jaren daarna in de salons bij hare vriendinnen en ze ver gat natuurlijk niet er bij te voegen hoe zij zich zoo op 't onverwachts toch goedl De griep is ons toegekomen: in alle huizen zit ze. Hieronder eenige wenken en ze te voorkomen of te genezen. Waar de ziekte heerscht, wordt de grootste lichaamsreinheid aanbevolen. De slijmvliezen van mond, neus en keel, de drie Ingangswegen der besmetting, moeten ook .in gehouden worden. Da gelijks des morgends en des avonds eens goed den mond spoelen en de keel gur- gelen met boorwater 3 t. h. of een oplos sing kalium chloraat 3 t. h. Azijn, citroensap, met water verdund is ook heel goed. Eene munthetablet in den mond hou den is ook geprezen. In 1866, tijdens de cholera, raadde Ras- patl aan campherdampen in te ademen én de menschen liepen met eene ganzen pen met campher gevuld in den mond, waaraan zij rookten gelijk aan een siga ret om de weldoende uitwaseming op te vangen. Campher snuiven is ook goed. De neus holte inwrijven met campherzalve of go- menolie houdt het slijmvlies rein en ver nietigt de mikroben. In tijde van griep zal men aandachtig op de voeding letten. Wie goed gevoed is en zijn eten wel verteert, zal meer weerstandskracht ver- toonen. Spijzen eten die gemakkelijk omge werkt wordendrie uren tusschen de maaltijden laten; een goed glas bier ne men bij 't eten, of een goed glas wijn. Zorgen voor dagelijksche lichaamsont lastingen. Niets dat slechter is in tijde van heer- schende ziekte dan verstoptheid. Een lepel Karlsbadzout, eene purgeer- pil, een glas rhabarberwijn met malder- geer is altijd goed. Dertig grammen rhabarber. Tien grammen maldergeerwortelen, op een flesch Spaanschen wijn getrokken en daar 's middags en 's avonds een glas van genomen. Moet men meer eten in tijde van griep dan anders? Neen, doordat elke overdaad eene maag- ontsteltenis kan veroorzaken, hetgeen ge leidelijk eene verzwakking van het li chaam beteekent. Lichaamsbeweging ls altijd nuttig door dat de dadelijke spierenoefening de stof wisseling bevordert en de verwijdering der toxienen in de hand werkt. Men zal nochtans er op letten zich niet in het zweet te stellen en moet het ge beuren, alsdan geen verkoudheid op te doen. Des morgens heel vroeg en des avonds heel laat niet uitgaan. Goed slapen, minstens zeven uren. Zachte bedaarde nachtrust in het bed is beter dan weldanige geneesmiddelen, doordat binst de slaap der herlading der zenuwcentra geschiedt en de krachten te rug aangroeien. Vele grieplijders zullen getuigen dat zij de ziekte voelden aankomen des ander daags van eene groote vermoeidheid of na eene slapelooze nacht, wanneer 't li chaam niet in form was. Wanneer men zich slecht te pas en krachteloos gevoelt is men altijd meer vatbaar om een ziekte op te doen. Heel de voorbehoedende behandeling van de griep kan men in enkele woorden samenvatten: goed op d<KB##düig - Tetten, goed de gewone gezondheidsvoorzorgen nemen; niet bijzonder doen. Een goed middel dat de stofwisseling sterkt en de weerstandkracht van het gestel vermeerdert kan iedereen op vol gende wijze geeed maken: Dertig grammen roode Kinaschors; tien grammen maldergeer wortelen; vijf grammen boldo-bladeren; tien grammen guarana wortelen; tien grammen Ceyiandsche kaneel; twee grammen safraan; op eene flesch Snaanschen wijn trekken en daar alle middagen en des avonds een glas van nemen, ln tijde van dreigende griep is allerbest als vrijwarend voorbe hoedsmiddel. Uit de raadgevingen van Dr W. De Ba ets. JBBBBBflBBBBSSB&BBflaBRHBISEBaar uit den slag had getrokken en welke ge rechten er zooal werden opgediend, hoe hij prinselijk onthaald werd, enz., enz. Zachëus die maar gewenscht had eens zijn nieuwsgierigheid te mogen voldoen en Jezus een keer in passante te zien, mocht heel den avond den Heer bekijken, hem aan tafel hebben, thuis, hem aan- hooren, hem bedienen. Geen knecht mocht er aan komen. Niemand mocht eerst het water berei den voor de voetwassching. Zachëus had alles willen zelve doen al uitroepende: Heer, ik ben niet weerdig dat gij komt onder mijn dak.De Heer moest zich eerst bedienen aan tafel. De grond was te koud waar hij ging. De Heer had hem meer gejeund dan hij gewenscht had. Za chëus gaf daarom ook meer weer dan de Heer hem vroeg. En 's anderendaags deelde hij de helft van zijn goed uit aan ds armen, die rie pen: Leve Zachëus!En het is niet te gen den braven Zachëus dat Christus zijn vreeselijk-striemend woord heeft uit gesproken Wee u rijken, want gij hebt al uwen troost weg. De rijke Zachëus had zich cp zijn boom arm gevoeld als een stuitenschooier zonder een cent op zak maar sedert Christus' komst was zijn ziel genaderijk, er was een zonnekant gekomen aan zijn leven. En nog lang nadien toen Zachëus op staminet ging en men hem vroeg: Geen bijzonder nieuwshaalde hij nog dikwijls op van dien schoonen avond, als of het pas gisteren gebeurd was. Hebben wij in onze jeugd lijk Zachëus op een boom geklommen, het was precies niet opzettelijk cm Jezus te zien, veeleer om vogelnesten uit te halen en eitjes te rooven en toen we beneden kwamen, ke ken wij ook niet altijd eerst, of we schrammen hadden op onze beenen, maar eerder of er geen gat was in onze kous of een scheur in onze broek. Als we Zachëus voorstellen aan groote menschen als model om na te volgen zal menig lezer (of lezeres-) ons afvragen: Moeten we thans allen op een boom klimmen? Ja en neen. Welja, hooger op, nu en dan boven de aarde en het alledaagsche, weg van uw bezigheden, weg van huis en familie, weg van de vrouw... in de hoogte van beschouwing en gebed, om Jezus van hooger te bekijken, Hem eens beter te zien en van dichter, om vooral Hem liever te zien. O Heer, Gij die mij gezien hebt eer ik U zag en die mij eerst bemind hebt eer ik U beminde, als ik U ooit vergeet te zoeken, zoek Gij dan naar mij en Gij zult mij wel vinden, niet waar. Mijn k'ei ne gestalte belet U niet r,aa mij te ko men, mijn kleinmoedigheid belet mij soms naar U te komen. Gij hebt ons niet noo- dig, maar wij kunnen U niet missen. Kom Gij zelf dan. zeg mij ook: Vandaag moet ik bij U verblijven: in uw woning, en nog beter, in uw hert.Wees welkom Heer, hoe langer hce liever; kom zet is op 't onverwachts, wo zullen al uithaten wat we hebben, spreek Heer, geneer U niet, doe maar lijk thuis, zonder komp.imea- ten, uw Zachëus luistert en wacht nieuws gierig naar U. A. B. Van nlt een der vensters der Rijkskanselarij begroet Hitler zijne partijgenooten die hem een buide komen brengen. Rechts, minister Goerfng. DE REGEERING von SCHLEICHER TREEDT AF Door von Schleicher waren besprekin gen gevoerd geweest om zoo mogelijk eene meerderheid samen te krijgen in den Rijksdag die vergaderen moest op 31 Januari 1.1., maar deze konden tot geen goed einde geraken door de tëgen- stribbelingen der Nazi's. Het was dus te voorzien dat eene motie van wantrouwen de regeeringsverklaring in den Rijksdag wachtte. Het seniorenconvent van den Rijksdag vergaderde en besliste geen uitstel meer te aanvaarden van de eerste vergadering van den Rijksdag, zoodat von Schleicher onmogelijk eene meerderheid zou kunnen daarstellen bij gelijk welke stemming. Aan Hindenburg vroeg von Schleicher om, gezien hij geen meerderheid zou kun nen bekomen, den Rijksdag te mogen ontbinden, maar dit werd von Schleicher geweigerd zoodat hij genoodzaakt werd zijn ontslag in te dienen, wat gebeurde Zaterdag morgen. Door Hindenburg werd het onslag aanvaard en werd de ont- slnggevende regeering belast met de loo- pende zaken. von PAPEN ALS BEMIDDELAAR von Papen die kanselier was juist vóór von Schleicher en die nog steeds het volle vertrouwen genoot van den presi dent Hindenburg werd door dezen belast om als bemiddelaar op te treden bij de verscheidene partijen om de mogelijkheid te betrachten voor het samenstellen van een nieuw Rijkskabinet en klaarheid in den toestand te brengen. Sedert zijn sj,-»d?n was von Papen zeer aktief opgetreden ln onderhandelin gen met de hoofden der nationale par tijen van Duitschland en dra voorzag men dat von Papen reeds min of meer op voorhand wist dat zijn pogingen tot wellukken zouden leiden. Hindenburg was ook door de personen die meestal met hem in betrekking ko men bewerkt geweest om bij hem de Nationaal-Socialisten, met Hitier aan het hoofd, meer sympathiek te maken. Onmiddellijk begon von Papen met zijne officieele onderhandelingen en pol ste de leiders de nationale partijen, Hit- Ier, leider der Nazi's en Hugenberg, lei der der Duitsch-Nationalen. HITLER RIJKSKANSELIER Maandag werd aan Hindenburg eene regeering voorgesteld met Hitier als kan selier, von Papen als onder-kanselier en dan de H.H. Frick, Hugenberg, Seldtke, Schwerin, von Krosick, von Neurath, von Blomberg, von Elze-Rutenach en Goering, allen mannen der Nazi-partij of Duitsch- Nationalen, ais ministers. Alleen het de- Naar men beweerde was dit departe- partement van Justitie was nog niet bezet, ment voorbehoeden voor een man van het Centrum met wien onderhandelingen aangeknoopt waren. Later werd dit mi nisterie toch bezet door Gurtner. een Duitsch-Natlonaal. De onderhandelingen met het Centrum waren dus op het doode punt uitgeloopen. De leiding van Duitschland is dus over gegeven in de handen der nationale par tijen van Duitschland, wat een grooten ommekeer in Duitschlands politiek be teekent. Het land zal nu geregeerd wor den door een Harzburger-front. DE STER VAN HINDENBURG VERBLEEKT Hindenburg's politiek die vroeger anti- Nazi was en waardoor hij dan ook met de hulp van Bruning terug tot president herkozen werd, is met het aansitellen door hem van Hitier als kanselier eenigs- zins gekeerd. Zijn ster is dientengevolge aan het verbleken gegaan. Moesten er nu nieuwe presidentsver kiezingen plaats hebben, dan zouden ze kerlijk de kiezers die hem alsdan hunne stemmen gegeven hebben als tegenhan ger van Hitier, zulks niet meer doen. en de mannen van Hitier zouden nog steeds voor hun leider stemmen. Men mag dus gerust zeggen dat Hin denburg door het benoemen van Hitier als kanselier, veel sympathie in het land verloren heeft. DE HOUDING VAN liET CENTRUM Alhoewel nu een verbond gesloten werd tusschen de vijandige nationale partijen van Duitschland kan er toch nog geen meerderheid gevonden worden in den Rijksdag zonder den steun of de afzij digheid van het Centrum, de katholieke partij van het land. Met Mgr Kaas, leider van het Cen trum werden door de nationale leiders onderhandelingen aangeknoopt om te bekomen dat minstens het Centrum een afwachtende houding zou aannemen. Mgr Kaas stelde vragen aan Hitier om klaarheid te vernemen maar Hitier talmt zoo lang met zijn antwoorden dat het Centrum nog geen besluit kon tref fen. DE RIJKSDAG ONTBONDEN Na ten onderhoud van Hindenburg met Hitlei en von Papen werd het dekreet uitgevaardigd waarbij c!e Rijksdag ont bonden wordt. Nieuwe verkiezingen zul len uitgevaardigd worden voor 5 Maart aanstaande. GEESTDRIFT EN VERZET Bij de nationale partijen heerscht groote geestdrift om het aanstellen van hun mannen in de nieuwe regeering. Maar van de zijde der Socialisten en Kommuuisten heerscht ontstentenis, en de nieuwe combinatie zal wellicht hevig verzet uitlokken van wege de demokra- tische partijen. De socialistische leider heeft reeds ver klaard dat zijne partij met alle midde len zich zal verzetten tegen het bewind nen te komen met de Kommunisten om het verzet beter aaneen te kunnen doen sluiten. Feesten en betoogingen werden inge richt die aanleiding hebben gegeven in verscheidene steden tot bloedige gevech ten. ZAL DE KEIZER TERUGKEEREN NAAR DUITSCHLAND? Het gerucht doet weer de ronde dat de ex-keizer terug zou keeren naar Duitschland. Zulks werd gelogenstraft maar het feit blijft niet buiten alle mogelijkheid. De keizer kan niet teruggeroepen wor den zonder gevraagd te worden door eene meerderheid in den Rijksdag. Het Centrum blijft ln feite steeds de hefboom in alle beslissingen. Maar nemen we eens aan dat beide nationale partijen ln Duitschland ak koord gaan om de keizer terug te roe pen en dat het Centrum voor de keus gesteld worde ofwel den keizer terug te roepen ofwel een diktatur te lijden van een Hitler, dan ware het wel mo gelijk dat het Centrum er zijn toelating zou geven om een gTOOter heuvel te ver mijden. Ten andere wordt voorzien dat Hitler zal trachten een diktatur in Duitschland in te stellen. Op zelfden dag dat de regeering von Schleicher in Duitschland viel, viel de regeering Boncour in Frankrijk. Het ont werp voor herstel der financien van het land dat opgewekt was door den mi nister Chéron, stootte op een heftig ver zet ln de Kamer van de Socialisten. De Socialisten, alhoewel zij geen deel maak ten van de regeering hadden deze toch in handen daar de regeering geen meer derheid kon bekomen zonder him steun. De zittingen ln de Fransche Kamer stuikten op een hopeloos gekibbel dat maar weinig meer uitstaans had met het gewichtig vraagstuk der redding van het land. Na een nachtvergadering werd de regeering in minderheid gesteld met 390 stemmen tegen 193, en diende vervolgens haar ontslag in bij den Heer Lebrun, voorzitter der Republiek. HEER DALADIER ALS KABINETSVORMER De Heer Lebrun ontbood onmiddellijk verscheidene personaliteiten uit de poli tieke kringen om zijn raadplegingen te beginnen. Na vele personen in verhoor genomen te hebben belastte hij den Heer Daladier, Minister van Oorlog in de re geering Boncour, met de samenstelling van een nieuwe regeering. De Heer Da ladier aanvaardde en begon onderhan delingen aan te knoopen met verschei dene politiekers om zijn opdracht tot een goed einde te kunnen brengen. NIEUWE REGEERING GEVORMD Na een drietal dagen onderhandeld te hebben is het den Heer Daladier gelukt een regeering samen te stellen, geschoeid op de leest der vorige regeeringen Herriot en Boncour. Wat wil zeggen dat de re geering steeds bloot gesteld is, zooals de vorige regeeringen, aan een gril der So cialisten. Bij de onderhandelingen is het echter tot zekere wrijving gekomen tusschen de Socialisten en den Heer Daladier waar door men besluit dat de nieuwe regee ring ook maar korten tijd aan het be wind zal kunnen blijven, geen ontwer pen dus zal kunnen doorhalen en den toestand van het land maar steeds zal verslechten. In het nieuwe ministerie zijn maar weinig mannen van eerste gehalte om het bewind in handen te houden. IJSVERMAAK! Holland was verleden weak in pret! Het geliefkoosd volksvermaak ls schaat sen; dat wordt in Holland beoefend door alle standen. Hier zit men Prinses Ju liana aan 't schaatsenrijden te midden de volksmenigte. -»o« DE STRIJD VOOR 'T LEVEN POLITIEKE BESCHOUWINGEN De Fianna Fail, partij van de Valera, heeft dus de volstrekte meerderheid ver overd in den nieuwen Dail van Ierland, met 77 zetels op de 153. de Valera heeft partij weten te trek ken uit de vurige vaderlandsliefde der Ieren voor bun eigen landeke en bekwam voor zijne partij één zetel meer dan ai de andere te samen; en ln samenwer king met de Labourpartij zal hij eene meerderheid hebben van 94 zetels te gen 59. De inzichten van de Valera zijn: de onafhankelijkheid van Ierland te bewer ken; de aanhechting van den Ulster- staat aan den onafhankelijken Staat; onderhandelingen aan te knoopen met Engeland voor een minnelijke regeling zonder van zijn standpunt ln zake den ïerschen Staat af te wijken; het stich ten van nijverheden in het platteland om te vermijden dat het volk naar de steden gelokt worde; het verdeelen der groote eigendommen ln kleine uitbatin gen die meer familiën kunnen voeden, enz. De uitslag der verkiezing heeft in En geland groote onrust verwekt en men voorziet dat Ierland, zonder het ge bied van Ulster, dat niet met den ïer schen vrijstaat meegaat, zich totaal van Engeland cn deze kroon zal afscheu ren. cass9aaBB«aaE£a&sEnE23dBB3iB BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOPEI WVPPEI.IER-TATFIN Voor velen was de Viaamsch-Nationa- listische politiek in hoofdzaak een oppo sitie van katholieke Vlamingen tegen de katholieke partijleiding, maar binnen de katholieke gemeenschap. De partij-vor ming zelf scheen dat niet uit te sluiten, aangezien er meerdere voorbeelden voor. handen waren om zelfs dergelijk optre den te wettigen. De politieke gebeurtenissen na de laat ste verkiezingen schijnen nu duidelijk aan te wijzen, dat er met dergelijke op vatting gebroken wordt. Omzeggens over al werd door de vorming van bestuurs- kartels de voorkeur gt geven aan samen- werking met de socialisten tegen de ka tholieken. In Derdermonde zou de voor keur zelfs gaan naar samenwerking met liberalen en socialisten er. uitsluiting van de katholieken. Dat is een kentering in de evolutie. Daardoor nemen de nationalisten eeq geheel onafhankelijke positie in en ver loochenen iedere samenhoorigheid met de katholieken. De nuancv is misschien moeilijk te vatten, maar ze is niettemin werkelijk. Er zijn vele nationalisten geweest, die de stille hoop koesterden, dat de Vlaam- sche nationalistische partij stilaan de ka tholieke partij zou werden of het leidend element in de katholieke partij. Derge lijke evolutie hebben we wel meer gezien. Renkin, Carton de Wiart zijn aldus be gonnen met de jeune droitetegen de conservatieve partij. Zoo is het ook ge gaan met Van Cauwelaert, en te Kortrijk met de democratische groep van de Gilde. Dat heeft niet belet, dat Renkin en Car ton de Wiart leiders werden van de ka tholieke partij, dat Van Cauwelaert de leider geworden is van de Vlaamsche ka tholieke partij, en dat Arthur Mayeur thans burgemeester is van Kortrijk, in akkoord met alle katholieken. Maar in al die gevallen bleef de jonge afgescheurde fractie trots op hare af stamming en eischte, integendeel, de er kenning van haar eerst-geboorterecht, als zijnde de katholieke partij van morgen. Ook Poullet heeft dezen band niet willen verbreken toen hii regeerde met de so cialisten in 1926. Hij kreeg eerst een vo tum van vertrouwen van de meerderheid in de katholieke rechterzijde. De Vlaamsch-nationalistische partij heeft nu niet alleen afgebroken met de katholieke partij, maar zij zoekt een be langengemeenschap te sluiten met libe ralen en socialisten. Zij voelen hetgeen hun vereenigt met liberalen en socialisten belangrijker dan wat hun scheidt van de katholieke Vlamingen. Wat het niet Dos fel die sprak van de rangorde der waar den? In de nieuwe opvatting is het voor de Vlaamsche nationalisten een succes. Zelfs de libe**alen hebben hun walging voor al wat Vlaamsct^ is en alleen maar den schijn heeft van anti-patriotisch te zijn, overwonnen om op gelijken voet te onder handelen met nationalisten. De Vlaamsch-nationalistische partij wordt door socialisten en liberalen over de doopvont gehouden en formeel erkend ais gelijkberechtigde staatspartij. Zelfs hun katholiek-zijn wordt hun vergeven. Van waar komt zooveel toegeeflijkheid van anti-klerikale zijde? Wij moeten nochtans eerlijk erkennen, dat de Vlaamsch-nationalitsiche gekoze nen, voor zoo ver wij weten, in die geval len alle mogelijke waarborgen hebben ge vraagd voor de godsdienstige vrijheid. Deze werden hun ook toegezegd. Libera len en socialisten moeten het dus wel als zeer belangrijk aanzien wat ze daarmede bereikt hebben: «Paris vaut bien une messe! Dat moest wel de klaarblijkelijke verloochening van hun programma waard zijn. Voelen de socialisten en liberalen, dat de massa der Vlaamsche nationalisten als partij, spijts de leiders en spijts de per soonlijke overtuiging van de enkelingen, fataal naar het anti-klerikaiisme moet afdrijven door de gevolgde politiek. Gaan de goedgemeende leiders hier geen bittere desillusie tegemoet. We hopen dat het alleen een vlaag van slecht humeur zal zijn, een daad van onbezonnen moedwilligheid, maar wij vreezen dat de massa hier veel meer dan de leiders zal beslissen over de toekom stige richting en in dit geval zou het ons zeer verwonderen moest de gematigheid en het gezond verstand hier zegevieren over den drang naar altijd meer radika- lisme, vooral' tegenover de katholieke partij en de katholieke leiding. Uit Het Kortrijksche Volk BBB33SSHEQ3EBfl93B3IBBHICKBlB39IKBB!S9S93IIBBB9SBBBIBISBEISB HET GEDING IN DEN HAAG OVER GROENLAND Deze is soms zeer lastig. Veel werkloo- zen moeten iets zoeken om toch erdoor te geraken, want in geen land is de werkloozensteun zoo uitgebreid als in ons land. Hier zien we twee werkloozen, Zweed- sche muziekanten, die op straat en hier in piassenden regen trachten hun brood te verdienen. WINTER IN JAPAN Ook in Japan ls het fel aan 't winteren. Daar dragen ze goedkoope water proof's die de inwoners zelf maken om hen te beschutten tegen regen en sneeuw, 't Schijnt zelf dat die strooien regen mantels goed de koude afhouden. Advokaat Fer Kysrh, wljrt op de landkaart op het verschil van uitgestrektheid tusschen Engeland en Groenland. In Den Haag had onlangs eene bespre king plaats over het toekennen der heer schappij over Groenland aan een der Noorsche mogendheden. In een der laat ste zittingen wees de advokaat Per Rygh, bijgestaan door zijnen secretaris, op hst verschil van uitgestrektheid van Ence- land en Groenland bij middel van cm# landkaart, waarop de omtrek van Ei.^#« land ls geteekend.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1