In da Pappen BRIEF UIT BRUSSEL CINEMA COLISEUM DE DOCHTER VAN DEN BOSCHWACHTER DAMES EN JUFFERS PICKHOUT IEPF.P UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK HUIS AIMÊ GRUWEZ KEPERS Bemesting der Beeten! BRILLEN EN NEUSNIJPERS de goedkoopste nitraatbemesting. RUSSISCHE BILJARTS Monseigneur Kuys te leper. Dins dag 28 Maart, te V.30 uur 's avonds, komt Monseigneur Huys, geboortig uit Brugge, en sedert 24 jaar Bisschop in Opper-Con- go, een belangrijke voordracht over zijn Missiewerk geven in de feestzaal van het Christen Volkshuis. 30, 6t Jacobsstraat. Waar niet-katholieken onze missiona ris hoogachten, kur.nen Katholieken hen niet achteloos voorbijgaan; ze zullen er dan ook aan houden hun hulde te brengen aan dien Apostel van het waar geloof bij onze zwarte broeders. De toegang is kos teloos. Ons Belfort. Meer en meer begin nen de Ieperlingen nu de overtuiging te hebben dat met aanstaanden Thuyndag (begin Oogst), het Belfort van onze ver woeste Lakenhalle zal opgetrokken zijn. Naar we uit de beste bron vernemen, zijn de volgende beelden welke in de blinde vensters van den voorgevel moeten opge steld worden, reeds afgedaan; Boudewijn van Constantinopel met zijne gemalin, die ten jare 1200 den eersten steen onzer Lakenhalle legden; Albrecht en Elisabeth, onder wiens regeering dit reuzenpaleis herbouwd werd. Verders het beeld van O. L. Vrouw van Thuyne, de bescherm heilige onzer stad, en eindelijk dat van den Leeuw die in zijn klauwen het wapen schild der stad houdt. Reeds is het uur werk met de wijzerplaten in bestelling gegeven, al het houtwerk van de groote naald is afgeloopen en de draak, het zin nebeeld der vrije stad, samen met de acht koperen arendjes, liggen afgewerkt. De vele sierstesnen zijn gekapt en genum merd. Zoodet we de verzekering mogen hebben, indien er zich geen bijzondere verwikkelingen voordoen, dat de groote stelling tegen het Jubelfeest zal kunnen weggenomen worden. Zeker zal de aanne mer, Heer Vandekerekhove van leper, al het mogelijke doen om aan den wensch der Ieperlingen te voldoen. Het zal voor ons allen een onvergetelijke dag zijn. F. C. JACOBS SUIKERIJ 't Is de strafste, gebruikt er minder Heusch is 't waar, want 'k ondervind e Nimmer last of stoornis bij. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 23-3-'33. De lente is ingetreden. Dat geschiedt trouwens altijd op 21 Maart. Maar deze maal bracht de lente ook lenteweêr meê. En dat gebeurt niet altijd. In de politieke wereld is 't echter nog geen lente. Daarvan kunt gij u overtuigen met de lezing van 't internationaal nieuws van dit weekbladnummer. Voor mij ligt de tekst eener lezing, ge houden door M. Dr. Alb. J. J. Vande Velde, hoogleeraar te Gent voor de leden van den ..Studiekring van Hoogleeraren voor OntwapeningDie lezing overtuigt dat de scheikundige wetenschap zich vooral ik wil niet zeggen; uitsluitend toe legt om wetenschappelijke formulen aan te geven, met ontzettende vernielings kracht, cm menschenlevens te vernietigen, 't Is effenaf gruwelijk! Precies alsof de 12 miljoen dooden van den grooten oor log en de 15 miljoen verminkten nog niet luide genoeg zeggen dat voortaan metho den van beschaving de verhoudingen tus- schen de onderscheidene volkeren moeten regelen! Twee lichtpunten: Een nieuwe en edelmoedige vredesge- dachte is door Mac Donald uitgestrooid. Z. H. de Paus zal ze zeker hebben gezegend. Wie weet of er niets goed uit groeien zal. 't Beteekent In elk geval een lichtpunt, en daaraan zijn we niet meer zooveel gewoon. Over het onderhoud in het Vatikaan schreef de Osservatore Romano Tijdens de particuliere audiëntie die de beide Engelsche Staatslieden bij den H. Vader, stond voor de ministers op de strijftafel van Z. H. een kruisbeeld als symbool van de Verlossing der beproefde menschheid. Dit symbool moet een waar schuwing zijn tegen allen strijd en oor log der menschen, lie door het kostbaar Bloed van den gekruisigden Heiland zoo duur zijn vrijgekocht. Nooit is het oogen- blik tot verzoening tusschen da volken zoo geschikt geweest als juist thans, bij het begin van het door den H. Vader ge- proklameerde Jubeljaar tot herdenking van het Heilig Verlossingswerk. Een ander lichtpunt, maar wat bleeker Er is een Jeune Europe gesticht voor al de Vereenlgde Staten van Europa. Van het eerekomiteit maken deel: M.M. Louis de Brouckère, gewezen soc. senator; Fran cis Deiaisi, economist; G. De Leener, hoogleeraar; Jules Des.r.'staatsminister; graaf Eugeen De Grunne; Kolonel Picot, voorzitter van de Fransche vereeniglng der Gueules casséesHenrl Pirenne, hoogleeraar; Pater Rutten, senator en Paul Valery van de Academie Fran- saise Het opzet: Stichting :n een federale Europeesche regeering; vorming van eene Enfopeesche gewapende macht; vorming van een economisch plan voor het her stellen van den Europeeschen voorspoed. De Bond der Vereenigd. Staten van Euro pa zoekt aanhangers te vinden om overal een volksreferendum te organiseeren. Een federaal Europeesch leger moet bekwaam zijn om den vrede te waarborgen. De Europeesche Confederatie wil zich sterk maken om het recht van oorlog te voeren te verijdelen, en de stoffelijke mogelijk heid verwezenlijken om te beletten dat een gebuurstaat zou aangevallen worden. Wat eruit groeien zal, blijft natuurlijk af te wachten. Als poging Is het goed te noemen. «Alle baten helpen», zei de mug; de rest kent ge. Zaterdagnacht werd te Amsterdam een herhaling gedaan van den' Stillen OmmegangIk knip daarover uit De Maasbode En weer was er In hét nachtelijk duister dat ongewone leven in de binnen stad van duizenden en nog eens duizen den. die de oude straten vulden, zooals wij dat slechts op feestdagen zien. Maar hier entbrak alle luidruchtigheid. De oogen zien omhoog, geen stem wordt ge hoord'. Stil staan de agenten op de straat hoeken en laten al dis zwijgenden langs zich trekken. Diep in hun jassen gedoken gaan de mannen voort, langs den weg dien eens de Mirakelprocessie mocht ne men, met gezang en wuivende vanen en veelkleurige plechtgewaden, Het geeft iets Indrukwekkends, die onafgebroken rij van mannen, die uren lang door de stad trekt. Slechts doffe stapiien weerklinken er, maar ongehoord stijgen de gebeden uit Amsterdam's nau ws straten omhoog, duizend en tiendui- zendvoudige gebeden, die niet onverhoord blijven in dezen angstigen tijd. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van-Utrecht liep met deze groote groep van ruim 60.000 deelnemers den tocht mee. Z. H. Exc. Mgr J. D. J. Aenfènerit, bisschop van Haarlem zag men in het vroege ochtenduur den bedetocht Volbrengen. Mgr Aengenent volbracht den richt in gezelschap van zijn secretaris, den 7e; r Eerw. heer Pichot. Na den rondgang c'ber de stad bereikte Z. H. Exc. omstreeks zes uur het Begijnhof, waar hij na een adota ie voor het Allerheiligste een stille H. Mis opdroeg. En dan staan daar langs den weg de donkere kerkmuren, maar achter de ven sters brandt het licht. Daar dragen de priesters het H. Misoffer op in wierook geur cn gemeenschappelijk gezang. Daar vieren de zwijgende pelgrims van daar even hun H. Geheim in de slapende stad. Deze nacht is er hoogtij in Amsterdam. Later treffen wij hen in enkele café's waar zij koffie drinken met zeer onver schillige gezichten en met elkaar een ge sprek aan den gang trachten te houden, terwijl zij eigenlijk nies te zeggen hebben. Wanj; allen zijn zij volkomen vervuld van dingen waarover het moeilijk valt te spre ken. Buiten trekken de laatste bedevaart gangers nog voorbij. De dag breekt aan, op het Damrak snorren de autobussen, die de pelgrims r.aar hun woningen buiten de stad terugbrengen. De gezichten staan ver moeid en slaperig. Maar er ligt in den vroegen ochtend iets tevredens over de stad. Er is een zegening over Amsterdam neergedaald, waarvan niemand diepte en omvang vermag te peilen. De stemming is den geheelen langen nacht door weer prachtig geweest. In den trein werden rozenhoedjes gebeden voor de bekeering van Nederland, den bloei van het Katholieke geloof en de redding uit de economische crisis. In Amsterdam gekomen, begaf de eer ste groep zich onmiddellijk naar de kerk van dsn H. Franciscus Xaverius, de twee de naar die van Onze Lieve Vrouw. Beide kerken waren tot in de uiterste hoeken ge vuld en het was weer een machtig en te gelijk ontroerend schouwspel die honder den mannen in volmaakte orde naar de H. Tafel te zien gaan. In de kerk van Onze Lieve Vrouw moesten zelfs twee broeders bijspringen om een hulpcommu niebank te maken. Het moet voor bestuur en leden van den Vriendenkring wel weer een groote voldoening zijn geweest te mo gen constateeren in hoe groote mate hun streven om de devotie voor het H. Sacra ment te bevorderen, met succes bekroond is geworden. Te ongeveer drie uur stroomden de kerken leeg en ving de zwijgende tocht door de straten van Amsterdam aan. De regeling was ook dit jaar weer door orde commissarissen en politie tot in de puntjes verzorgd. Lang voor vier uur weder bereik te de eerste groep het eindpunt. Daar wer den de stoeten ontbonden en verspreidde men zich in groepjes o:. in de verschillen de etablissementen die juist aanstalten maakten, om haar deuren te gaan openen, iets te gaan gebruiken. Als demonstratie van geloof en vertrou wen iets éénigs. In Belgie heeft de Regeering op *t springen gestaan, 'k Geef dat kort weer. Spijts de nieuwe balasitngen staat de Schatkist voor een aanzienlijk tekort. Vooral de opbrengst van douanen- en accijnsrechten blijft verre beneden hetgeen voorzien werd. Moest het zóó voortgaan, de Schatkist zou voor een tekort staan van 5 A 6 honderd miljoen. Nieuwe Ir sten «ijn niet meer mogelijk. Dus mort er be zuinigd worden. En die bezuiniging zou eerst gezocht worden op uitgaven van ■ociaal karakter, speciaal werkloozensteun. Minister Certon de Wiart wilde een nieu wen behCéXUCheidesta&t doorvoeren. Hij STAD IEPER ten aangaat, 't en was maar flauw en niet te verwonderen ook want lijk ieder een weet, op de honderd timmerlieden zijn er wel 70 zonder werk. God betere 't. Gevecht, S. C. uit de Schuttslaere- straat, oud 32 jaren, had wat kermis ge vierd en vooraleer nog naar huis te gaan, 't was reeds in de kleine uurtjes, ging hij nog eene herberg der Statiestraat binnen. Hoe het nu juiste kwam valt moeilijk te zeggen. Ih alle geval S. C. en de baas ge- rochten aan den slag en 't moet er nog al gestoven hebben, want beide kwamen er van af met deerlijk geschonden aange zicht. Klacht werd ten politiebureele ne- dergelegd. Rouwtijding. Woensdag greep hier de plechtige begrafenis plaats van den Heer Alfons Claeys, Ccmmissaris-Toezich- ter van 't syndikaat der beenhouwers van leper en omstreken. Zelden zag men zoo een groote menigte in or.ze grootsche Kathedraal. Allen wilden een laatsten blijk van ge negenheid en achting geven aan den ver dienstelijken afgestorvene. De deelneming der beenhouwers was indrukwekkend. Bijna al de leden waren tegenwoordig: de af deeling van Poperinge telde niet min dan vijftien mannen. 't Prachtig vaandel in top en geleid door den Heer Voorzitter Duthoo, vergezelden zij hun betreurden makker tot aan zijne laatste rustplaats. Daar stelde de Heer Voorzitter de deug den en verdiensten van den dierbaren af gestorvene in volle daglicht, in volgende welgepaste lijkrede. Mijnheeren, In naam onzer leden kom ik een laatste hulde brengen aan onzen betreurden vriend en makker Alfons Claeys, bestuur lid van ons syndikaat. Verrast door zijn onverwacht afscheid, hoorden wij 't volk van hem zeggen: 't Was een brave man, recht en recht zinnig en altijd gereed om dienst te bewij zen. Goedhertiigheid en rechtschapenheid waren inderdaad de leiddraad van zijnen handel en wandel, van zijn gansche leven. Toen hij als jongeling ter stede den stiel kwam aanleeren, verwierf hij algauw 't vertrouwen zijner meesters en de vriend schap van allen, door zijn opgeruimd en verheven karakter. Later, als echtgenoot en huisvader, steeg hij hoog in achting bij allen die dat ge lukkig huisgezin kenden. De wederzijdsche genegenheid der ouders, hune groote bezorgdheid tot hun ne kinders, de wederliefde dezer laatsten, waren 't geheim van dat huiselijk geluk. Dank aan noeste werk en zorgvuldig heid waren de moeilijke jaren voorbij, toen de ongelukkige oorlog alles kwam vernietigen. Onder de laatste overgeblevenen verliet hij de stad om. met vrouw en vijf kinde ren, de droevige weg van t ballingschap op te gaan. Later vinden wij hem onder d'eersten teruggekeerd, om, met meer iever dan ooit, 't onderbroken werk te hernemen. Dank groote zelfopofferingen werden de hinderpalen nogmaals overwonnen, de za ken in Woelenden staat gebracht, 't be staan der kinderen verzekerd en gelukkige jaren schenen in 't verschiet; Hij zou een zuurgewonnen en welverdiende rust genie ten... Helaas! de droom zijns levens was pas verwezenlijkt, of zijne oogen sloten zich voor dit alles. Wij verstaan al de smert van zijn diep- beproefde vrouw en kinders: Vader wordt aan hunne liefde ontrukt op 't ocgenblik dat zij hem meer dan ooit door eerbied en verkleefdheid hunne dankbaarheid zouden betuigen. Wij nemen deel aan hunne diepe rouw en als enkelen troost mogen wij getuigen dat hun dierbare afgestorvene ons meer maals al 't genot van zijn huiselijk leven mededeelde. Bij ons in 't bijzonder zal zijn aanden ken in eere bewaard blijven. Beter dan wie ook hebben wij zijne goedhartigheid, rechtschapenheid en groote dienstveerdig- heid, naar weerde kunnen schatten. Telkens de belangen van 't vak op han den waren, was hij een der voormannen. Toen eerst sprake was van 't stichten van ons syndika?' was die ieverige voorstaan der een der rite ingeschreven leden. In de vergaderingen was hij de wijze raads man die de gewenschte oplossing vooruit- zette. Daarom werd hij bij eenparige stemmen als Commissaris-Toezichter aan gesteld. Dit was een nieuwe gelegenheid om de mate van zijne rechtschapenheid en toewijding te laten uitschijnen. Beste vrienid Alfons, gij waart voor uw huisgezin een verkleefde echtgenoot en bezorgde vader, voor uwe stadsgenooten een achtbare medeburger, voor uwe ambts broeders een beste en trouwe makker. Uw aandenken blijft voor immar in onze herten geprent. De Heer beloone U voor uw voorbeeldig en verdienstelijk leven. Vaarwel, Beste Vriend, vaarwel!... ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 27-3-'33, om 18 uur. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 20) Maart 1C33. 2. Policiebureel. - Pacht. - Regeling. 3. Waterverdeeling. Taksverorde- ning. - Wijziging. 4. a) Lcening voor 66 jaar van eea millioen bij 't Gemeentekrediet; b) Lee ning voor 10 jaar van 525.000 fr. bij idem.; C) Leening voor 10 jaar van 280 000 fr. bij idem. 5. Stadsbcgrooting voor 1933. 6. Mededeeiingen. STAD IEPER Christen Volkshuis. Sint Jacobstraat, 30. ZATERDAG 25 MAART, te 8 uur. ZONDAG 26 MAART, te 2, te 5, te 8 u. MAANDAG 27 MAART, te 8 uur. (La fille du garde-chasse). Groote sensationeele film in 6 deelen. Dit geweldig aventurendrama speelt zich af binnen de ontzaglijke ruime en weelderige omgeving van de Tyroler Alpen, in de bergen met ongenaakbare toppen, onder de onversaagde hertenjagers. Het geeft ons een beeld van het leven der wildstroo- pers en van den ongehoorden moed der boschwachters. WALTER GRUTERS, GRITTA LEY en HANNS BECK-GADEN vertconen hun prachtig spel. MONTANA BILL in al onze nieuwe MANTELS en KLEEDEREN voor Paschen zijn ingekomen. Onge looflijke groote keus, te beginnen vanaf 195 fr„ geheel met zijde gevoerd. IN 'T SAYETTEN WIJVEKEN Groote Markt, 19, IEPER. IEDERE KAR KOLEN gekocht aan vreemde handelaars beteekent een halven dag MIN WERK, voor een werkman, van onze streek. Wij vernemen dat er verschillende menschen onzer streek zich hebben laten overklappen en overhaastig kolen ge kocht hebben aan vreemden welke hier de streek rondleuren. Naar het schijnt zijn er sommigen, die voor de eene of de andere reden het zich reeds bitter bekla gen zoo overhaastig te zijn geweest. Wij zijn oprecht spijtig in hunne plaats. Daarom raden wij onze geachte mede burgers aan, in 't vervolg beter op te let ten, en hun vertrouwen te schenken aan hunne streekgenooten, welke zij sedert jaren kennen. Half-Vasien in St Maartenskring. Aan alle vrienden en weldoeners van het Katholiek patronaat wordt beleefd her innerd dat het jaarlijksch avondfeest doorgaat op heden Zondag, 26 Maart, om 6 uur zeer stipt. Het zal een leuk en pret tig avondfeest zijn dat al de aanwezigen ten zeerste voldoening zal geven, volgens oude traditie. De plaatsen worden genummerd op Zon dag 26 Maart, van 11 tot 12 uur, in 't lo kaal zelf, alwaar ook nog eenige uitnoo- digingskaarten kunnen bekomen worden voor personen die bij vergetelheid er gee- ne zouden ontvangen hebben VERGEET NIET dat VAN LEDE, goudsmid, Eoterstraat, 6, (nevens De Puppen»), IEPER, U de grootste keus JUWEELEN aanbiedt aan de genadig- ste prijzen. Ter trouwe bediening. IEPERSCH STADIUM Wij hebben de eer U uit te noodigen tot de statutaire algemeen© vergadering die zal gehouden wojden op Maandag 27 Maart, ten maatschappelijken zetel, Ho tel Continentalin stad, om 18 ure. Dagorde Verslag der laatstë aigëmeene vergade ring; Financieel verslag; Goedkeuring van de rekening; Kiezing van twee Beheerders en een Commissaris, (uittredende beheerders: H. A. Gruwez en H. J. Van der Ghote, uit tredende commissaris; H. L. Notebae'rt) Uitbetaling der interesten. Hoogachtend. Voor den Beheerraad; De Schrijver, De Voorzitter, J. Van der Ghote. A. Donck. N. B. De aandeelhouders worden ver zocht hunne titels mede te brengen. Nog te voltooien werken.Wij vragen eerbiedig maar dringend dat men hl 1933, het aanslepend herstel voltooie van den eeuwenouden waterweg, tusschen leper en de Zee, en alzoo, volgens Wet en Recht, en voor 't algemeen Welzijn, een einde stelle aan de zoo schadelijke oorlogsver woesting ondergaan in 1914-1918. Het ld beter werk te geven aan de on vrijwillige werkloozen, dan er dagelijks twee millioen aan te verteren, zonder dat ze iets voortbrengen. Trabolspel. - Kampioenschap 1932-1933. Woensdag speelde De Basculein eigen tra tegen «De Statie». Van beider zijden gewone mannen on der gewone leiding. De H.H. Verver ken en Devos waren de Scheidsrechters. De bezoekers wonnen de partij met 25 punten tegen 23. De Statiemannen namen van 't begin af de leiding en brachten het zelfs tot 23 tegen 15 aan de thuisspelers; zoodanig dat iedereen meende dat zij afgeteekend zouden winnen, toen onverwachts De Basculemanneii terug boven kwamen en 23 aanteekenden tegen 24. De bezoekers, op slecht voorspel van de bezochten, be haalden hun laatste puntje. Woensdag naast trekt Het Postje naar de Oooperatieveveel toeschou wers worden er verwacht. KLASSEMENT: Gespeeld Gewonnen Katholieke Kring 7 5 Statie 7 5 Postje 7 4 Bascule 8 4 Coöperatieve 7 0 EEN DIE ER WAS. Moederhuis. In het Recollettenhof, als te midden een groot park, werd het Moederhuis opgebouwd. Deze dagen zijn wij het gaan bezichtigen en laat ons hier voor alles verklaren dat we met groote bewondering vervuld zijn voor dit prach tig modelgebouw, dat heelemaal aan de strengste eischen van hygiene en comfort beantwoordt. Breed zijn de gangen en luchtig gelegen. In zachte teere kleuren zijn de muren geschilderd en geheel het gebouw is van een kundig ventilatletoe- stel voorzien dat allen tocht vermijdt. Een uitvoerig bezoek werd gebracht aan de zeer moderne verlossingszaal, waar niets te wenschen overlaat. Een prachtige sterelizatiekamer hoort er aan toe en we derom werden hier geen kosten gespaard om op de vlugste en doelmatigste wijze, instrumenten enz., te entsmet-ten. Wat de kamers voor de kostgangsters betreft, deze natuurlijk in alle verschei denheid. Ook de gemeenschappelijke zaal is prettig uitgerust. Overal licht en lucht in overvloed. Alle de kamers, ook de groote zaal, geven zicht op een mooi aangelegden hof, waar rozenperken kwis tig rondgestrooid liggen, daar kunnen de patiënten ongezien en ongestoord kuieren. De couveuse moet voor de beste niet onderdoen. Overal piept en kraakt het van zindelijkheid. Reeds vele gebouwen zijn door het toe doen van den openbaren onderstand hier en elders uit den grond gerezen, maar niet een, wij moeten het bekennen, beant woordt zoo ten volle aan de veelvuldige gestelde eischen. De He eren van de raad wezen er om van harte geluk gewenscht. Laat ons ook hopen dat de moeders van leper en van het omliggende dsze schoo- ne en luxeuse instelling naar waarde zul len weten te schatten en op tijd en stond benuttigen. (La Justicière). Heerlijke cowboy-film in 6 deelen. Doublemètre Kasteelheer Zeer vermakelijke lachpartij in 2 deelen. Leerfilmen en Nieuwsberichten. Aanstaande week; SPEL IN CHINA (Chinoiseries) en WOELIGE MIJN (Fosse ardente). POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. DAVIDSFGNDS - POPERINGE Verleden Zondag, 19 Maart, hielden we de laatste vergadering van ons Winter seizoen. Heer Van Son uit Antwerpen kwam ons spreken over NATUURSCHOON, KUNST EN VROOMHEID. Niemand zal er spijt over hebben ge voeld door den regen te zijn geloopen om die zonnigevoordracht bij te wonen. De Inleiding: een lezing over Kunst en Natuur en over de wijze waarop de schoonheid in de natuur te zoeken is, mag sommigen dor hebben toegeschenen, grondig en helder was ze zeker. Niemand ten andere zal beweren dat de heerlijke zichten uit Italië, Spanje en de Fransche Alpen, op passende wijze toegelicht, die uiteraard theoristische le zing niet treffend hebben verduidelijkt. Wat een wonder spel van licht en scha duw, wat een rijkdom van kleurschakee- rlngen En wat te zeggen over den mijns in ziens nog schooner Jaar- en Dagkrans? Met de zangerige verzen van G. Ge- zelle daarbij, vormden die meestal een voudige, maar fijn uitgekozen zichten uit Vlaanderen zelf en over 't algemeen uit deze lage landen bij de zee een geheel dat velen nog lang in de herinnering bij blijven zal. Vele zooniet alle toe hoorders moeten gedacht hebben: Neen, we wisten niet dat Gods Natuur ook bij ons zoo schoon was En dit is juist de grootste verdienste van deze voordracht: ze leert ons kijken rondom ons naar het spel van de zon over onze aarde, 's morgens, 's middags en 's avonds steeds even geheimzinnig; naar bloemen, planten en boomen in Lente, Zomer en Herfst, of naar de teere gaafheid van een Winterlandschap. Onwillekeurig komt ons G. Gezelle al weer te binnen: «Als de ziele luistert, spreekt het al een taal dat leeft... Als de ziele luistert... spreekt ons wer kelijk alles in de natuur van de onover troffen heerlijkheid Gods. juist en goed sierlijk en mooi. allerhande Stormweder. Weinig Kattefeesten gaan er voorbij zonder dat we van de brokken mededeelen. Maandag laatst stak de wind op met den middag en groeide aanhoudend voort aan tot hij rond mid dernacht zijn hoogtepunt bereikte. De in opbouw zijnde huizen kregen het leelijk te verduren, doch de foorreizigers zullen zich de koude winterfeest lang herinneren. Bijzonder de eigenaars van den Dieren tuin waren erg te beklagen. Heel het dek zeil, zoo groot als het was, hong in flen- ters en vele stukken hout waren lijk sul- fersteksksns gebroken. Velodieven. Sedert twee weken van hier gaan er omzeggens geene dagen voorbij zonder dat niet de eene of de an dere velodiefte aan te stippen valt. Woens dag ging zekere Dehaene Henri, 22 jaar, van St Jan bij leper, alhier ten politie - bureel een klacht nederleggen, waarbij zijn rijwiel, welke hij om 20 ure aan den gevel van den «Anker», Groote Markt, geplaatst had, gestolen werd. Zeker heb ben we hier met eene welingerichte die venbende te doen, maar de politie heeft hare netten gespannen en 't en zal niet lang meer duren eer de mannen er zullen inloopen. Groote keus van epicia-kepers, alsook van gecreösoteerde, aan zeer voordeelige prijzen. Te verkrijgen bij J. en M. DENECKER, Abeele-Statïe. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTERSTR. I F P F R dicht bij de Halle *x Pcetch. 37177 Een open, niet verkorste grond Een krachtige wasdom Een merkelijke besparing aan bemestingskosten door is aanstaande. VOOR UWE Juweelen in Goud en Diamanten WENDT U BIJ A. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. Schoone Keus Trouwe Bediening VOOR UWE WENDT U BIJ AUG. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. 15.5"% stikstof en ong. 23 kalk, WIJTSCHATE. Carnavalstoet. Heden Zondag, 26 Maart, gaat onze Stoet uit om 3 uur. Er zijn 35 groepen, alle maal om ter best verzorgd. Die komen kijken, zullen 't zich niet beklagen. HOUTEM-bij-Komen. Elektriciteit. vroeger waren zeer vele inwoners onzer gemeente onverschillig tegenover den elektriek. Thans is er eene geweldige be weging ontstaan ten voordeel© van den elektriek; iedereen wil hem nu hebben. Het gemeentekrediet vroeg 84.000 fr. cm de kosten der laagspamiing te dekken. De inwoners van Houtem, dit vernamen heb bende, kwamen aanstonds op en onder schreven 140.000 fr. Reeds zijn onderhan delingen met de bestendige Deputatie aan gang om het net der laagspanning uit te breiden en te brengen tot op eene lengte van acht kilometers. Alzoo zuilen al de huizen der gemeente met den elektriek kunnen verlicht worden. Boerengiide. Heden Zondag, ge woon lokaal, gewone uur, bijzondere ver gadering. Zal besproken worden het be langrijk kontrakt tusschen sukerfabriekea en beetenl'weekers. ROESBRUGGE-HARïNCr. V r- draeht. Op Zondag 26 Maart, in 't lokaal Boerenhofbij F. So'' om 2 Vi uur (zomeruur), beier, dracht door M. Sys. Eek'Uk den aanstaanden ve_ ijsk v.vip. Alle i: .- hebbers worden er verwacht. Kosteloos onderzoek der oogen, Velodiefte. Wederom hebben de velodieven met de Kattefeeet hun winst gevend stieltje uitgeoefend. Depuydt Al- bert, oud 45 j., wonende te Elverdinge, had zijn fiets gesteld aan den gevel der herberg Openbaren Hofin ce Sur- montstraat. Toen hij om 23 uur het huis verliet om derwaarts te gaan, besta- tids hij dat zijn velo vertrokken was. 's Anderendaags, cm 1 ure 's nachts was er een gendarm op dienst in de Statie straat. Daar hij binnengeroepen werd in eene herberg stelde hij zijn rijwiel aan de deur, ging binnen en deed zijn dienst, 't En duurde al te samen geen tijd e;r hij buitenkwam, doch hier ook was de velo verdwenen. Dadelijk werd er een on derzoek Ingesteld en eenige uren lr sr werd de verdwaalde fiets te Vlamertinge wedergevonden. Denkelijk zal de eene of de andere verachterde nachtwandelaar deze benuttigd hebben om wat rapper thuis te geraken zonder juist het inzicht te hebben zich deze toe te eigenen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen die soort gauwdieven niet ver meer loopen.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3