IN DIEN TIJD... DiHere mttlMen voorns Regiering PLECHTIGE H.-BL0EDPR0CESSIE verzacht de pijn geneest de wond De Finantieele toestand in ons Land TROEPENSCHOUWING te BRUSSEL KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER OVER BELASTINGEN EN BELASTINGSYSTEEM De waardevermindering van den Dollar en haar gevolgen JUBELFEESTEN TE IEPER HET HQFSTADE-STRAND ZUNDAG 7 MEI 1933. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 1' JAAR. Nr 19. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,'X) fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bu Berichten op 1* bl per regel 2.50 fr. Berichten op 2* bL per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.0') fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op tan vraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. In het jaar negentien honderd drie en dertig van de verlossing van het mensch dom was er eene stad in het land van de Zwitsers wiens name was Geneva. Daar zonden de groote en de kleine Sta ten der aarde hunne gezanten om daar te samen en onder malkaar, met wijs heid en met kalmen berade de vrede on der de menschen te bevorderen. Het pastte met de Iden van de tweede maand van dit jaar dat de oneenigheid tusschen twee machtige Rijken uit het Verre Oosten zeer gespannen was, en men vreesde voor oorlog. Wijl dit gevaar veel vrees baarde on der de menschen van Jap en deze van Ohin (dat is de naam van de twee Staten die niet overeenkwamen) vergaderden de wijze lieden uit alle landen in de stad Geneva, in het land van de Zwitsers, om overleg te plegen en den geesel des oor- logs van die menschen af te keeren. Onder die "ijze lieden wer een zekere Hij van Mans, uit het land van de Bel gen. en hij was de hoofdman van die wi'ze lieden. Hij vroeg aan de gezanten van Jap en aan deze van Chin van hun geval te wil len verduidelijken opdat de ooren der wijze vergadering zouden kunnen luiste ren en het oordeel der Wijsheid zou kun nen Recht spreken. Nadat aan dit verzoek was voldaan en de toedracht der zaken voor die Hooge Bijeenkomst duidelijk was geworden, werd het lot van 't geschil in de weegschaal geworpen. En toen de naald van die weegschaal stilstond en het besluit van de Wijsheid was gevallen, dan vond men veertig ma ten tegen de Japs, en een enkele maat tegen de Chins. Deze van Siam onthiel den hun oordeel. En toen de mare van dit vonnis ln het Oosten was gekend, dan spraken de men schen in het land van Jao met smaad over de wijze lieden van Geneva en zij trokken ten oorlog tegen het land van Jehol want het was om het bezit van Jehol dat men met deze van Chin was aan 't twisten gegaan. En nog had de maan in de Iden van Februari geen halve cirkel gevormd, toen de krijgsbenden der Japs het land van Jehol hadden overmeesterd en inkeken op den Grooten Muur van Chin, dat men ook noemt het land van de Rijzende Zon. Ten dien tijde was er ook een land in het midden van Europa bewoond door de Germanen, wiens hoofdstad wordt ge noemd Berlijn. De Koning van dit land leeft verbannen onder deze van Holland dat ligt bij het water dat men noemt de Noordzee. Maar aan het hoofd der Germanen staat een oude krijgsman die veel roem verwierf in een vroegeren oorlog en zijn naam is Hind van Burg. Omdat de wet ten van zijn land hem niet toelaten zelf het roer var den Staat te stieren heeft hij een Raadsheer benoemd die veel macht bezit en een leger aanvoert dat strijdt in hemden die bruin zijn. Er bestaat veel twist in dit land en ledereen is ongerust, want men heeft de groote zaal der wijze lieden van dit land in brand gest_':en, en, omdat men vreest voor oproer en geweld onder deze die de wettelijke macht van den Staat niet be zitten. heeft men alle vrijheid /erbannen en vele menschen opgesloten. Het volk der Germanen is verdeeld in vele groepen, maar, hoewel de andere Na ties der wereld ook zulke groepen van menschen hebben, bestaat er veel bitter heid onder deze van het land der Ger manen. De bladen die men drukt, of lie ver de bladen die men nog drukken mag (want die vrijheid is nu zeer beperkt) spreken eiken dag van vele dooden en vele gewonden in burgersstrijd. Ten dien tijde heerschte er ook in alle landen der wereld een groote nood en de menschen heeten hem de krisis. Dat is geen ziekte die het lichaam aan tast zooals de griep en de longtering, of de reumatism en andere kwade aantastingen, maar het is veel schadelijker. Die krisis is ontstaan omdat men voortbrengt de dingen die de menschen noodig hebben om zich te voeden en te kleeden en te bedienen, en omdat men den rechten weg verloren heeft om die dingen uit te deelen. Zoo komt het dat velen honger lijden, of maar half gekleed gaan, of zich niet kunnen bed.enen van toegelaten genot, wijl anderen deze dingen in overvloed bezitten. Maar het is nog erger. Want wijl velen geen arbeid hebben om de macht van hun vuisten of de kracht van hun geest tot nut en tot dienste te keeren en zich daar om tot nietsdoen verplicht zien en geen broodwinning kunnen opstrijken, wordt in zekere landen de onbestelbare koffie, de onverkochte melk, het ongevraagde vleesch, de ongewenschte tarwe verbrand of vergooid of op andere manieren ver- n -tigd. n het die aantasting van de aar- dclijke toestanden der menschen die men noemt de krisis of, zooals sommigen ook zeggen, de achtste plaag van Egypten. En nu dat het menschdom lijdt onder die zware kwaal zijn er stemmen opge gaan onder alle volkeren om daarin te voorzien. Maar er loopen veel valsche profeten rond die, onder voorwendsel van 't menschdom te heelen, nog grooter kwaad zouden stich en, en de vrijheid naar geest en naar lichaam aan zware ketens willen binden. Die valsche profeten worden genoemd tl: Soshiavisten die het eigen goed en het recht op bezit onder de menschen willen afschaffen en het geloof aan God willen breken en verpletteren. Maar de men schen die verstand hebben willen daar van niet weten war.t zij zeggen met veel goede rede dat alle bezit dan zal in de handen komen van een handsvol tyran- nen aan wie millioenen menschen zullen moeten gehoorzamen als knechten en sla ven, en dat de menschen g n deugd meer zullen vinden om goed te doen of om wel te peinzen, en dat hun eenige spoorslag zijn reden zal vinden in de vrees voor de roede en voor de zweepslagen der tyran- nen en van hunne trawanten. En in dien tijd is zulks reeds gebeurd. Want in het land der Muskoviten, dat ligt in het Oosten, tusschen de IJszee en de bergen die men noemt de Karpathen, werden de Soshiavisten die hunne leer gezapig en geleidelijk wilden inplanten, overrompeld door deze onder hen die men heet de Kommunotisten. Want de Kommunotisten zijn min ge slepen dan de Soshiavisten uit dewelke zij gesproten zijn. Zij ontmaskerden de ware bedoelingen van hunnen stam en zonder achter de Soshiavisten te wachten die zij bestempelen als huichelaars, heb ben zij met geweld, met revolutie en bloedvergieten, de macht van den Staat overweldigd. En zoo komt het dat al de Muskoviten en hun getal is groot thans de sla- Ten zijri van een handsvol tyrannen; en >elen sterven in de kerkers, of onder de zweepslagen in de kampen, of bij nood •n gebrek t'huis of op straat. Ea zoo ziet men dat, in plaats van de kwaal van krisis te heelen, men in het land der Muskoviten nog een grootere kwaal heeft geschapen die iedereen doet huiveren en sidderen. Maar de valsche profeten in de andere landen gaan voort in hunne dwaasheid en zij vinden vele navolgers want zij azen op de noodlijdenden die, om reden van hunne zwakheid, gemakkelijk hun prooi worden. En groot is daarom het wee van alle weldenkende lieden want iedere nieuwe prooi die door die valsche profeten die men noemt Soshiavisten wordt opge- klauwd brengt de menschen een stap nader van die afschuwelijke kwaal die het land der Muskoviten sedert vele ja ren teistert. En onder de menschen van alle Naties zijn er ook die, omdat zij rijk worden uit den nood van hunne geburen of omdat zij maar weinig getroffen zijn door de kwaal van krisis, denken dat men zich niet bijzonder daarmede moet bezighou den of dat een lapmiddel voldoende is. Dat zijn de menschen die, als het oor log is. naar gave gewesten trekken of, als de pest in 't land heerscht, naar andere landen uitwijken. En deze die lijden zijn daarom verbol gen en zij noemen ze in hun verbolgen heid de Kapilatisten. Hun getal is klein maar hun macht is groot. Maar ten dien tijde leefde er ook een groote wijze man en zijn naam is Pius. Hij woonde in de stad die men noemt Rome, langs de boorden van den Tiber in het land der Italianen. Hij was de opvolger van velen die in de wereld veel goed hebben gedaan. Men noemt ze de Pauzen omdat zij aan het hoofd staan van eene Kerk die door God zelve werd gesticht, en op de wereld zijn er 350.000.000 menschen in alle landen en onder alle volkeren die aan hem gehoor zamen in zaken van geloof en van zeden. En gelijk zijn voorganger Leo van over vijftig jaar, heeft die wijze man Pius, die Paus is van die Kerk die men noemt Roomsch, Katholiek en Apostolisch, ern stige en zeer wijze woorden gericht aan al deze die naar hem wilden luisteren. Hij heeft naar alle geloovigen en zelfs naar ongeloovigen een brief gestuurd die men heet etn Wereldbrief of Encycliek en omdat de eerste woorden van dien Wereldbrief beginnen met Quadragesi mo Annowordt dien brief alzoo ge noemd. Daarin staan vele wijze dingen, want de rechten en de plichten van den Staat, van de bazen, van de burgers, van de werklieden, van de bedienden worden daarin zeer klaar uiteengedaan en de middels worden ook aangetoond om tot de betere bedeeling te geraken van alle goed en de manier om alle geschillen in recht en liefde bij te leggen. Het is het beste en het eenigste middel om al de menschen in alle Naties terug te brengen tot gezonde sociale en ekono- mische toestanden zonder dat aan het te Brugge WAARAAN EEN ONGEWONEN LUISTER ZAL GEGEVEN WORDEN TER GELEGENHEID VAN 'T H. JAAR Op Maandag 8 Mei, 783* verjaring van het overbrengen des H. Bloedes te Brugge, zal de processie uitgaan waarin die weer- galooze schat in luisterrijken stoet door de straten der stad zal rondgedragen wor den. Rond 9 ure begeleiden stoetsgewijze de Leden van het edel Broederschap, de Rector en de Kapelanen van het H. Bloed en het Kapittel de dierbare Relikwie tot in Sint-Salvators Hoofdkerk, waar zij op het hoogaltaar uitgesteld wordt tot op het einde der Pontlflkale Hoogmis. Na de Hoogmis blijft de Relikwie ter vereering der geloovigen uitgesteld. Na de Pontifikale Hoogmis, de plechtige stoet, gevolgd door Zijne Eminentie Kard. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, hunne Excellenties Mgr Micara, Pauselij ke Nuncius, Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, Mgr Rasneur, Bisschop van Door nik, Mgr Kerkhofs, Bisschop van Luik, Mgr Coppieters, Bisschop van Gent, Mgr Oawet, Bisschop-Coadjutor van Namen, Mgr Van Rechem, Hulp-bisschop van Gent, Mgr Ladeuze, Rector van de Hoo- geschool van Leuven, Mgr Huys. Mgr De Cl:ene en Mgr Van Goethem. Bisschop pen-Missionarissen, de Hoogeerwaarde Heeren gemijterde Abten van Achel, Af- fligem, Auerbode, Bois-Seigneur-Isaac, Bornem, Forges, Grimbergen, Leffe, Ma- redscus Mont-César, Westvleteren. Pare, Postel, Roche fort, St-Andries, Lknder- monde, Steenbrugige, Tongerloo, Val-Dieu, Westmalle,, het Magistraat van Brugge en de Burgerlijke-, Krijgs- en Rechter lijke Overheden, trekt door de volgende straten: Zuidzandstraat, Statieplaats, Noordzandstraat, Geldmuntstraat, Eier markt, Groote Markt, Philipstockstraat, MaHsbergplaats, Hoogstraat, Molenbrug, Langsstraat Predikheerenstraat, Braam- bergstraat, Rozenhoedkaai, Dijver, Nieuw- straat, Simon Stevinplaats, Steenstraat, Groote Markt en Breidelstraat. Op ds Burg teruggekomen, geeft Z. Exc. Mgr Lamiroy den laatsten zegen. De inwoners der straten op den omgang der processie worden verzocht hunne hui zen te bevlaggen. Ter gelegenheid van de Processie van het H. Bloed te Brugge op aanstaande Maandag 8 Mei, zullen, op dien dag, Week eind-biljetten voor Brugge afgeleverd wor den. Deze biljetten die eene vermindering van 25 bedragen zijn maar één dag gel dig. De terugreis moet dus uiterlijk 's Maandags te middernacht plaats hebben. IIIIUUHUHIHIIIHL Gil» Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. laBsaaBBsaHBaBsiaiaBBHBasagfii Dr ACHIM GERCKE POLITIEK ALLERLEI, door Volksvertegenwoordiger R.-D. De Man recht en de vrijheid van gelijk wie wordt getornd en zonder afgunst of haat of tweedracht te scheppen. En vele menschen hebben naar die wijze man Pius geluisterd en doen hun best om zijn raadgevingen te volgen en na te le ven. Maar de Soshiavisten, met naar hem niet te willen luisteren, toonen dat zij ook andere bedoelingen op schild voeren dan deze die zij met groote woorden uitba zuinen. En daarom zijn zij huichelaars en valsche profeten. Maar, omdat hun getal en hun macht groot is, worden de wijze raadgevingen van Pius door velen niet aanhoord, en kan er dus geen vaste hoop op rappe en alge- meene beternis gewekt worden. En ook onder deze die heeten de Kapi latisten is er afkeer voor de woorden van Pius want zoo er toch velen te vinden zijn die zijnen raad willen volgen, de macht van deze die zich afkeeren is groot. En daarom heeft die Paus die wij noe men Pius gevraagd dat men nogmaals zijne raadgevingen zou willen overwegen en in pratijk stellen en opdat de harten en de geesten van de groote massa die nog niet naar hem willen luisteren zou den mogen opengaan voor het licht en de liefde, heeft hij algemeene gebeden voorgeschreven over geheel de wereld. En ook omdat de wijze gezanten van Geneva, en de strijdlustige Japs en deze van. Chin, en de rumoerige groepen onder de Germanen, en zoovele andere onrustige deelen en plaatsen van den aardbol tot wijzer beraad, tot rust en vrede, tot sa- menhoor en broederlijkheid en tot hoo- gere sferen mochten opklimmen, heeft Pius alle volkeren aangezet tot boete en gebed. M. IB9BBSSB3BBBB13HBSQ3BBBBBB23 TEGEN DE ZIEKTEN Het Land staat voor zeer belangrijke be slissingen en inzonderheid het Parlement moet thans meer dan ooit bewust zijn van de verantwoordelijkheid, dat het te dra gen heeft inzake het algemeen belang van de natie en het volk, tot welken stand het ook behoore. Er is sedert weken, maanden door de dagbladen een stemming gemaakt voor het verleenen van bijzondere machten aan de Regeering om orde te scheppen in de vele verschillende toestanden, die de be grooting moeten in evenwicht brengen en die de misbruiken en miswassen in vele domeinen van het openbaar beheer moe ten wegwerken. Het staat vast dat de Regeering EENS GEZIND is om de volgende week aan het Parlement een ontwerp voor te leggen, waarbij wordt voorgesteld aan de Begee ring bijzondere machtiging toe te staan om de noodige maatregelen te nemen. Zoo staan thans de zaken. Laten we thans zeer objectief, zonder vooringenomenheid de zaak onderzoeken. De besprekingen die in enkele groepen hebben plaats gevonden over de kwestie van die bijzondere machtiging hebben ons geleerd, dat er nog geen eensgezindheid is, om die bijzondere machtiging toe te ken nen. Al degenen dóe er thans over beraad slaagd hebben, bepalen hun afwachtende houding als volgt, dit is het geval met de liberalen en met de christelijk democra tische groep van de rechterzijde: in prin ciep houden we niet van bijzondere mach tiging voor een Regeering, omdat het zou kunnen gewoonte worden, nu vooral er door de wereld, door het voorbeeld van Italië en Duitsehland, een strooming is voor diktatuur onder alle soorten vormen. Moest het echter bewezen worden, dat de Regeering zonder die bijzondere machten niet voort kan, dan is men wel bereid die machtiging toe te staan, mits er worden waarborgen gegeven, dat die machtigingen niet alleen zullen worden gebruikt om de misbruiken uit te roeien op sociaal ge bied, maar dat ook de misbruiken op ALLE ANDERE TERREINEN zullen wor den aangepakt, en verder dat er niet zou worden geraakt aan de grondbeginselen van de sociale wetgeving zelf. Sommige liberalen steunen zich meer op het feit, dat zr de rechten van het Parlement willen geëerbiedigd zien en dat ze geen afbreuk willen laten doen aan de soevereiniteit van de wetgevende macht. De Regeering stelt zich op het volgen de standpunt: de toestand van het land is zoodanig, dat dringende maatregelen noodig zijn. Een tiental wetten en een honderdtal wetteksten zouden, naar Mi nisters meedeelden, moeten kunnen gewij zigd worden. Welnu, oordëelen de leden van de Regeering, het is voor het Par lement onmogelijk, in dén vereischten tijd, die wetsveranderingen te stemmen, en juist daarom zou het Parlement zijn wet gevende macht moeten* tijdelijk overlaten aan den Koning en de*Regeering. De Regeering wil, echter niets meedee- len over de manie waarop ze van de volmacht wil gebruik maken. Aan het Parlement zal bij de indiening van het ontwerp daarover uitleg worden verstrekt en vandaar komt het dan ook dat vele parlementsleden voorbehoud maken, tot wanneer ze de inzichten der Regeering zullen kennen. Dat is de toestand objectief beschouwd. Bij de argumenten, dat men wantrou wig staat tegenover het gebruik dat de Regeering van de bijzondere machtiging ris gekend om zijne groote zorg om netheid en gezondheid. Het regen seizoen brengt daar in sommige streken gvaarlijke mikroben mede die sleepende ziekten veroorzaken. Om dat te ver mijden draagt de heele bevolking in die streken soort maskers die mond en neus vrijwaren. Hier ziet men een Japaan- sche huismoeder en haar kindje op wan del; beide dragen het masker om zich tegen de mikroben te beschutten. gument de grondwettelijkheid van het afstaan van de rechten van het Parle ment of de wetgevende macht aan de uitvoerende macht, die vertegenwoordigd zijn door den Koning en de Ministers. Er zijn Kamerleden, die beweren, dat het verleenen van bijzondere machtiging aan de Regeering, niet overeen te bren gen is met de bepalingen van de Grond wet, en dat die manier van doen namelijk zou in strijd zijn met de bepaling van artikel 67 van de Grondwet. De kwestie van de ongrondwettelijkheid eener volmacht werd erg besproken in 1926 toen de Regeering volmacht vroeg om uitgebreide flnancieele maatregelen te nemen, onder meer de stabilisatie van den frank en andere diep-ingrijpende maat regelen op gebied der flnancieele politiek. Toen werd er door M. Van Dievost, professor aan de Hoogeschool te Leuven, in zijn verslag bewezen, dat er niets on grondwettelijks lag in het verleenen van volmacht. M. Vauthier, gewezen Minister van Onderwijs en bevoegdheid op gebied van bestuurlijk recht verdedigde dezelfde stelling in een uitgebreide studie die ver scheen in een tijdschrift Le Flambeau Ook wanneer de Regeering bij het begin van het jaar tijdelijke volmacht heeft ge vraagd om finantleele maatregelen te ne men werd er door de Socialisten aange voerd, dat hun ontwerp ongrondwettelijk was, wat door de Regeering gemakkelijk kon worden beantwoord door terug t wijzen naar de volmacht van 1926 dl toen door de Socialisten zelf werd ge stemd. De grond van de zaak gaat hisr over het verleenen van uitgebreider machten aan de uitvoerende macht. De gewezen senator H. Speyer, profes sor aan de Hoogeschool van Brussel, schrijft in zijn werk over La Réforme de L'Etatover de kwestie van de bij zondere machtigingen. Hij geeft aan dat er vier gevallen zijn, waarin de uitbreiding van de uitvoerende macht mag worden toegestaan door de wetgevende macht, dus door het Parle ment. Die vormen zijn: 1. - De formuul die in 1926 werd aan genomen: het verleenen van bijzondere machtiging, zonder andere kontrool dan die voortvloeiende uit het recht van in terpellatie, het voorleggen van een ver slag over de uitvoering van de volmacht, en toepassing, voor de rechtbanken van artikel 107 van de Grondwet, dat bepaalt: de hoven en rechtbanken passen de al gemeene, provinciale en plaatselijke be sluiten en verordeningen slechts toe voor zoover zij met de wetten overeenkomen 2. - Bijzondere machtiging met ver plichting de genomen maarregelen door het Parlement te doen bekrachtigen zoo dra het vergadert, ofwel in de eerstko mende zittijd (formuul voorzien in de wet van 2 Januari 1926) 3. - Bijzondere machtiging met verplich ting de te nemen Koninklijke Besluiten op het Bureel der Kamer neer te leggen, gedurende een termijn van dertig dagen tijdens den zittijd (formuul volgens arti kel 15 van de Koloniale grondwet); 4. - Bijzondere machtiging met ver plichting de ontwerpen van Koninklijke Besluiten te publiceeren in het Staatsblad vooraleer ze in toepassing worden gebracht (Engelsche formuul). De juristen houden staan dat die vier verschillende vormen overeenkomen met de Grondwet. Er valt nu af te wachten welken vorm de regeering zal kiezen. NIEUWE SCHIKKINGEN OM HET LAND UIT ZIJN FINAN- TIEELEN NOOD OP TE HELPEN. Dat het niet kan voortgaan gelijk het gaat, ziet iedereen. Welke de middels zijn om den toestand ineens te verhelpen, is moeilijker te zeg gen Dat het Parlement den noodtoestand niet kan verhelpen werd reeds sedert lang bewezen. De eene trekken, de andere steken. In alle partijen Is er verdeeldheid, ver schil van gedachten. In de katholieke groep is er geen overeenkomst. De Regeering wil volmacht verkrijgen, maar weigert uitleg te geven over de ma nier hoe ze de 603 miljoen tot 1 miljard zal weten te besparen De vertegenwoordigers der Chr. Werk lieden vreezen dat er wat te ruw door den werkloozensteun zou gegaan zijn en eischt eenige waarborgen. Ze vragen en willen helpen om alle misbruiken te beletten, maar willen ook dat de misbruiken bij de ander groepen en standen omverbiddelijk gedempt worden. En ze hebben gelijk. Er bestaan overal misbruiken en over al moeten ze verdwijnen; dat is maar re- De kwestie der Volmachtmoest Woensdag laatst in de Kamer besproken worden. Door ziekte echter van den Eer sten Minister, heer de Broqueville, kon dit niet. De Eerste Minister wil zelf c& zaak voorstellen en verdedigen en zal dit Woensdag kunnen. Laat ons hopen dat alle Katholieken akkoord komen, om de goede oplossing te vinden. Het liberaal kamp ook ls verdeeld; een groep vertelt aan al wis het hooren wil, dat ze tegen de volmaoht stemmen. Op de ander groepen moet men niet rekenen om tot eene ernstige oplossing te geraken. Socialisten en Nationalisten zijn enkel goed om te stemmen tegen al wat redelijk is en zoeken liever moeilijk heden bij te brengen dan er te helpen oplossen. Dat is kort, de toestand. Woensdag weten we meer. Dat alle Katholieken, als Katholieken handelen om ten beste de zaak te trachten op te lossen. delijk. fBBSB8S3^£SB3EBS2322BS3B3SSaiBaaBBaasaSCB3SB33SSXZaaSCli33r De troepenschouwing die op 8 April had moeten plaats hebben, op den verjaardag van den Koning, werd uitgesteld tot Za terdag 29 April. Aan die troepenschouwing hebben al de eenheden van het Brusselsch garnizoen deelgenomen. De troepen hadden zich op gesteld op de buitenlanen van af de Hal lepoort. Te 9.45 uur komt de Koning aan de Hallepoort aan. De Vorst is te paard en vergezeld van kolonel Van Overstrae- ten en generaal de Meeus, vleugeladju danten. De troepen werden aan den Ko ning voorgesteld door generaal Termonia. DE ONBERISPELIJKE DEFILEE VAN DE TROEPEN Op klokslag 11 ure schalden de klaroe nen en de defilee der regimenten begon. Toejuichingen barstten los vooral op den doortocht van Prins Leopold aan het hoofd van zijn bataljon grenadiers, en van Prins Karei aan het hoofd van zijn eskadron gidsen. Als gewoonte trokken de kanons en de lichtwerpers van de D.T.C.A. de aandacht der nieuwsgierigen. Dit was ook het geval met de zeven en twintig vliegtuigen met driekleurwimpels versierd, welke in den vorm eener reus achtige V in de blauwe lucht zweefden, terwijl de wielrijders voor de eeretribuun defileerden en de toeschouwers onophou delijk toejuichten. Het was 11.40 uur toen de wielrijders der genie, de pantserautos en de gendar merie den onberispelijken defilee sloten. Terwijl de Vorst naar zijn paleis te rugkeerde en tot op het oogenblik dat hij van zijn paard stapte, stegen duizen den stemmen op en hieven den kreet aan: Leve de Koning! Leve het Leger! i zal maken, komt dan nog het groote ar BBSBBBBBBBBBBBBPBBSSSBBBSBBBflBBaaBBBBB&BBBBBBBBBBBBaBBBS expert-geleerde die door den Minister van Binnenlandsche Zaken in Duitseh land komt benoemd te worden om de kwestie der rassen te bestudeeren en zich bijzonderlijk zal bezighouden met de kwestie der Joden in Duitsehland. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBfla Zij is niet van aard den Belga aan het wankelen te brengen: a) omdat de goud dekking van de Nationale Bank van Bel gië zeer aanzienlijk is: ruim 67 ten hon derd der verbintenissen op zicht; b) om dat er in België weinig vreemde kapitalen bestaan. Zij brengt, vóór een langen termijn, de Belgische economie niet in het gedrang: a) deze was steeds uiterst plastisch en, meer dan om het even welke andere, be kwaam zich aan de omstandigheden aan te passen; b) in België is het peil van de goudprijzen uiterst laag, dank zij ons vrijwel toegevend tolstelsel; ook hoeven wij niet te vreezen dat bedoelde prijzen op een al te hoog peil komen te staan, zelfs indien de waardevermindering van den dollar eene daling der wereidprijzen na zich sleepte; c) daar de stocks, over het algemeen, tot een minimum herleid zijn. zou een gebeurlijk verlies op de stock minder hachelijk zijn dan op welk ander oogenblik ook. Edoch, de waardevermindering van den dollar kan. tijdelijk althans, tot buiten gewone moeilijkheden aanleiding geven: a) de onzekerheid van den wisselkoers zal den uitvoerhandel, welke reeds zoo zeer aangetast is, in aanzienlijke mate belemmeren; b) de mededinging van ze kere Amerikaansche produkten kan, voor een zekeren tijd ongewoon hevig zijn; c) de koopkracht der Vereenigde-Staten zal, tijdelijk, verminderen; d) de waar devermindering van den dollar zal, voor de schuldeischers in dollars, tot aanzien lijke verliezen leiden: vandaar wederzijd- sche stremming in de afzetgebieden van de nijverheid. Deze stremming zal slechts in geringe mate vergoed worden door de verrijking van de schuldenaars in dollars. Al deze gevolgen zonder te gewagen van deze van meer ingewikkelden aard: bijvoorbeeld de internationale schulden kunnen ons bange v^en doen beleven. Belgie zal deze moeilijkheden te boven komen; zijne economie is, inderdaad, zeer gezond; toch mogen er geen zwakke puntenbestaan. Er is een enkel punt waartegenover de Belgische Naamlooze Vennootschap niet paraat staat: het be- grootingsevenwicht is niet verzekerd, al hoewel de belastingen de uiterste palen hebben bereikt. De alg vneene onkosten zijn klaarblijkelijk te hoog. (Medegedeeld). 's Lands begrooting gaat over 9 milliard. Daarvan gaat 1/3 aan 't delgen van oor logsschulden. Het inkomen der bevolking wordt geschat op 30 milliard. Vergeleken bij enkele jaren tevoren (voorspoedige ja ren) is dat in verhouding van 2/5 vermin derd. Behoudens Frankrijk drukt het be lastingsysteem nergens zoo zwaar op de bevolking als bij ons. Iedereen doet daar van gemakkelijk de bevinding op. De oor logspensioenen alleen kosten 800 miljoen aan den Staat. Nieuwe lasten zijn niet meer te dragen. Het evenwicht moet der halve gezocht worden in de bezuiniging. Zóó de politiek der regeering. De belastingen zijn in ons land zoo menigvuldig dat men haast zou mogen zeggen, dat schier nog alleen het dragen van baarden en van pruiken belasüngs- vrij gebleven is. Vooral sedert 1927, na de inzinking van den frank, is de schroef geweldig toegedraaid. 't Was in Maart 1927 dat het K. B. ver scheen betreffende de overdrachttaxe. De hoofdbepaling ervan werd gewijzigd door het K. B. van 18-12-29, door de wet van 22-7-31 en door de Besluit-Wet van 13 Januari 1933. Die wetgeving zegt, dat bij iedere verkoop of ruil van goederen, iede re overdracht van wezende bezittingen eusschen levende personen onderworpen wordt aan een speciale belasting van 2.5 t.h. wanneer de levering in Belgie ge schiedt. Dat is de gewone taxe. De wet voorziet echter eene heele reeks andere taxes, als b. v. de weeldetaxe, die 7 t. h. bedraagt, een taxe van 12 t. h. op het huren van brandkasten bij bankiers of instellingen die met de bankiers worden gelijkgesteld, en de taxe van 1.20 fr. per 1000 fr. op de beursverrichtingen, enz. De overdrachttaxe moet betaald wor den door middel van fiskale zegels, te plakken op de fakturen. Volgens de wet is die taxe weer verschuldigd bij elke nieu we overdracht, zoodat iedere tusschenper- soon telkens de overdrachttaxe kwijten moet. Niet zelden dat de overdrachttaxe voor dezelfde koopwaar aldus verscheide ne malen betaald wordt, zocdat de belaste waar uit hoofde van die belasting 10 a 12.5 t. h. stijgen kan. Reeds dikwijls werd betoogd, dat 'n eenige taxe b. v. van 6 t. h., te betalen door den fabrikant of groothandelaar, menig bedrog zou voorkomen en ten slotte ook profijtiger zou uitvallen voor de schatkist. Maar 't systeem werd tot dusverre altijd zoo gehandhaafd. Bij die toepassing voor weelde-artikelen wordt natuurlijk nogal wat gefraudeerd. Maar wee dengane die betrapt wordt. Niet alleen krijgt hij de ontdoken taxes te be talen, maar op den hoop toe eene boete van hetzelfde bedrag. En wat nu weelde artikelen zijn? Mij werd door een meubel fabrikant de vraag gesteld welke taxes hij moest toepassen bij den verkoop van ge polijste meubelen. Ik maakte de vraag over aan 't bevoegd Ministerie. Twee en half maanden nadien kreeg ik het antwoord. Hetgeen liet veronderstellen, dat men eerst wat opzoekingen heeft moeten deen om het passend antwoord te geven. Het ant woord gaf ten slotte eene uitvoerige be schrijving van de onderscheiden soorten meubelen. Wanneer de betrokken fabri kant het ministeriël antwoord in zijn ma gazijn hangt en bij iedere verkoop raad pleegt, zal hij wel niet falen. Maar wan neer hij 't bezoek krijgt van de mannen van den fiscus, is hij volstrekt niet zeker dat deze man-ren er niet een &n£-° - sifikatie cp nahouden In kleine winkelzaken houdt men er te genwoordig een dubbele boekhouding op na. In groote magazijnen en in de waren huizen, waar de kontrool gemakkelijker is, doet men dat niet. De Schatkist wordt in elk geval voor heel wat millioenen per jaar bedrogen. Bij K. B. van 15 Januari 1933 moeten de coöperatieve magazijnen nu ook een taxe van 50 cent. t. h. toepassen, en de Regeering is voornemens dat bedrag met drie te vermenigvuldigen. Bij fraude op artikelen die uit *t buiten land komen wordt een geldboete toege past van 8.000 tot 10.000 fr., onverminderd liet betalen der taxes. Men zegt en dait Is ook gemakkelijk aan te nemen, dat de meest-bevoegde ambtenaren van Geldwezen nog altijd niet heel klaar zien in de vele wijzigingen die reeds werden aangebracht Zij geven toe dat het een ware fiskale doolhof is, maar beweren dat zonder radiikale omwerking aan de taxes niet kan verzaakt worden, omdat in de gestelde omstandigheden geen enkel mogelijke Minister van Geld wezen in ons land daarvan de verant woordelijkheid zou willen opnemen. Ik laat U nu zelf 'n beetj mediteeren over overdrachttaxe-systeem, dat bij ons in toepassing is. <SBBBfliGSBBBBSIBBB3flBflSBBBHBBB Voor de Belgen die wenschen in Frankrijk te werken Er dient nogmaals gewezen te worden op de moeilijkheden welke de Belgen te wachten staan, die van zin zijn in Frank rijk te gaan werken, indien zij niet voor afgaandelijk de toelating ertoe bekomen hebben van een werkgever en van het Office Francais de main d'oeuvre En dan nog wordt deze toelating slechts zei den verleend, en alleen voor gespeciali seerde bedieningen, voor welke men geen aanvragers in Frankrijk vindt. Daarbij de Minister van Arbeid geeft zijn visa niet meer, zelfs niet aan Belgen die thans in Frankrijk wonen, indien zij er sinds minst vijf jaar niet verblijven. Op Zondag 6 Augustus eerstkomende zal de stad leper schitterende godsdien stige en burgerlijke feesten op touw zet ten, als viering van de vijfhonderd en vijftigste verjaring van den eeredienst van O. L. Vrouw van Tuine, Patrones van de stad en het oude bisdom leper. De Ieperiingen hebben steeds de bevrij ding van de stad, tijdens het berucht be leg van leper, in 1383, toegeschreven aan de tusschenkomst van de H. Maagd Maria, aanroepen onder den naam van O. L. Vr. van Tuine. Tijdens den laatsten grooten oorlog werd leper vier jaar lang bestormd door de Duitsche legers en volledig verwoest; maar het wonderbeeld bleef gehikkiglijk gespaard. De aanstaande jubelfeesten, en heel in 't bijzonder de groote historische en gods dienstige stoet beloven grootsch te zijn en waardig van leper's Patrones en van de aloude faam der stad. Deze gTootsche plechtigheden van Augustus, vallen samen met de officieele toewijding van de stad aan het H. Hart en zullen besloten worden door de ont hulling van het nieuwe beeld van O. L. Vr. van Tuine. cm ericht tegen het hNopge bouwde st"Ürlfrri. Prinses Asirld en haar oudste dochtertje, Prinses Jozefina-Ciiariotta, tusschen de toeschouwers. De Koning door Prins Karei, aan het hoofd van zijn eskadron der gidsen, begroet. IBBBBBBBBBBilZaBB3SSBBSBBBKLBES!aBS5BS2ai20BBaSBSdiB9&i2M!wB3i£B Over enkele jaren heeft de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen gronden uitgedolven te Hofstade, bij Mechelen, om verscheidene spoorlijnen met die gronden op te hoogen. In de gegraven putten, toen zij verlaten werden, ls water lngespoeld en vormde er zich een meer. De oevers konden best vergeleken worden met een zeestrand en allengerhand lokte het strand van Hofstade veel volk uit de om streken die er een bad gingen nemen en met hunne kinderen in het zand spelen. In deze laatste tijden werd het strand op moderne wijze ingericht, en een nieuw dorp, gelijkend op het Oud Belgie uit de Antwerpsche Wereldtentoon stelling werd er gebouwd. Over enkele dagen werd door Minister Forthomme het binnenlandsche strand ingehuldigd. Onze bovenste foto toont het Gemeentehuis van het nieuwe dorp grb~- op de oevers tan het kunstmatig meer bij de inhuldigingsfeesten. De onderste foto tr*de k.. \e Decauville die Minister Forthomme mag ar.d..'; personaliteiten vdc£ een jJein ritje rond het meer voert. «DE HALLE Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) In *t Land 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. Congo, Engeland 40,fr. Amerika, Canada en an dere landen 60,f:. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Postcheckrekening N' 15.570. Tel. Poperinge N' 9.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1