O. H. HEMELVAART De Volmacht gestemd De nieuwe finan- cieele maatregelen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER De Kruisdagen ROND RERUM-NOVARUM ROOSEVELT en de CRISIS TREINTABEL PARLEMENTAIR JUBELFEEST AAN ONZE INZENDERS De Arbeidersstand en de Katholieken in Vlaanderen KOSMOS NAAR ROME In da Kamer met 96 stemmen tegen 82 en 3 onthoudingen. In den Senaat met 91 stemmen tegen 63 en I onthouding. ECONOMISCHE WERELDTOESTANDEN IN DE KAMER NIEUW BESTUURBAAR LUCHTSCHIP IN DEN SENAAT ZONDAG 21 MEI 1933. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 1* JAAR. Nr 21. TARIEF VOOR BERICHTrN' Kleine berichten per regel 1.00 fr. Kleine berichten (minimuir 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t bur. Berichten op 1* bl per regel 2.50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. «DE HALLE, Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) In 't Land 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. Congo. Engeland 40,fr. Imerika, Canada en an- Uitgever: d'fe landen 60,— f SANSEN-VANNESTE. Poperinge Postcheckrekening N' 15.570. Tel. Poperinge N" 9. IIIIIB9IIIIMIIIIIII1IIIIII1 Door onvoorziene omstandigheden zien wij ons verplicht het verschijnen van de trcintabel te verschuiven tot aanstaande week. naiBHBBaHBsxEflBssasBigasgsi KERKELIJK LEVEN De Maandag, Dinsdag en Woensdag die O. H. Hemelvaart onmiddellijk vooraf gaan, worden door de Kerk aan openbare gebeden gewijd en Kruisdagen ge noemd. God moet worden erkend als de Gever van alle goed en daarom Is het gebed dat terzelvertijde de bekentenis van onze behoeftigheid en van Gods almacht is, voor allen een dure plicht. Maar het is vooral in oogenblikken van grooter ge vaar, of als de mensch meer zijn zwak heid gevoelt, dat hij zijn toevlucht moet nemen tot God. Te dien einde stelde de H. Mamertus, Bisschop van Vienne (Frankrijk), in de V" eeuw voor zijn bisdom een plechtige boetprocessie in, gedurende de drie dagen welke het feest van O. H. Hemelvaart voorafgaan. Hij hoopte door gebed de vreeseiijke plagen af te keeren die te dien tijde het Zuiden van Frankrijk teisterden. Dit voorbeeld vond navolging in andere gewesten. In 816 werden de Kruisdagen door toedoen van Leo III te Rome inge voerd en weldra strekten zij zich uit tot de geheele Kerk. Onder de processie wordt de litanie van alle Heiligen gezongen en hierdoor draagt die processie blijkbaar het karakter van smeekgebed. De Vlaamsche naam van Kruisdagen schijnt afkomstig van het oude gebruik dat de priester een kruis in de handen draagt. Ook de mis der Kruisdagen is in denzelfden zin opgevat; in Epistel en Evan gelie wordt op voortreffelijke wijze de al machtige invloed van het gebed, mits het ootmoedig vertrouwend en volhardend zij, op het hart van God uiteengezet. O, hoe jammer dat de christenen van onze dagen zoo zelden tijd hebben om aan hunne geestelijke en eeuwige belangen te denken. Hoe jammer dat de allesbeheer- schende zorg voor liet tijdelijke, de zorg voor het geld en de zinnelijke genoegens al hunne bekommernissen en al hunne oogenblikken in beslag neemt... En al heb ben zij ook den tijd, hoe spijtig dat er hedendaags zoo weinigen zijn die nog den moed bezitten om zich in deze openbare en gemeenschappelijke geloofsbetuiging met hunne geestelijke, herders en door dezen met geheel de H. Kerk te vereent gen, ten einde hulde te brengen aan den Schep per, en den Gever van alle goed te smee- ken, opdat Hij zijnen onmisbaren zegen over hen en al het hunne gelieve uit te storten, zonder welken zegen niets ons nuttig kan wezen noch voor den tijd noch voor de eeuwigheid. Laten wij ten minste, ir.dien de tijd ons eenigszins gegund is, grootmoedig van de gelegenheid der Kruisdagen gebruik ma ken om openbaar getuigenis af te leggen van ons Geloof, al was het maar om het onze bij te dragen tot het opwerpen van een noodzakelijken dam tegen de dage lijks meer veldwinnende onverschilligheid in zake godsdienst en geloof. En laten we er vast van overtuigd zijn, dat, enze edelmoedige bedoelingen en ons oprecht vertrouwen niet onvergolden zul len blijven. iBSitaaBBcaa&BssxEaaaassaas^a DE KABINETSRAAD HEEFT DONDERDAG EEN EERSTE REEKS MAATREGELEN GE TROFFEN De leden van de Regeering hebben Do derdag namiddag langdurig in kabinet raad vergaderd onder voorzitterschap van den H. de Brcqueville, Eerste-Minister. Na afloop van de vergadering werd vol gende medtdeeling aan de pers verstrekt. De Raad beslist dat de wet betreffen de de speciale machten in den Moni- teur van Vrijdagzal afgekondigd wor den. De Raad beslist: Dat nieuwe strafmaatregelen onmiddel lijk zulien genomen woraen om bedrog op alle gebied te keer te gaan; dat al de <p de begrootingen ingeschre ven kredieten, behalve de wedde-kredie- ten zuilen ingekort worden met 20 dat de kredieten aangaande het mate rieel en de verplaatsingen zullen ins-sort worden met 10 dat de toestand van de inbeschikbaar- heid gestelde ambtenaren zal herzien wor den, dat de rechtspleging te dien opzich te zal gewijzigd worden en dat, onder meer, de voorziene tijdsbepalingen met de helft zullen verminderd worden; dat een commissie, binnen de 15 dagen, de vermindering van het aantal drukwer ken en de afschaffing van talrijke publi caties. zal voorschrijven; dat onderrichtingen zullen worden gege ven voor de gebeurlijke herziening der oorlogsschaden, welke het bedrag van 500 duizend fr. waarde 1914, overschrijden; dat het toezicht over de uitgaven der afgevaardigde organismen zal worden ver scherpt; dat het toezicht over de betaalbaar te stellen kredieten zal ingesteld worden voor de uitgaven van minstens 1000 fr., en niet enkel meer voor de uitgaven van minstens 10.000 fr. De Raad ging over tot een eerste onder zoek van de kwestie der cumulatie. De Raad behandelde verder zaken van administratieven aard. Hij zal Zaterdag en Woensdag opnieuw vergaderen. iflBHS&ssiJBaaiMssasszasssa» VAN BURGGRAAF POULLET Op 2 Juli a. s. wordt het parlementair Jubelfeest gevierd van Burggraaf Poullet, Minister van Binnenlandsche Zaken en Minister van State, en Katholieke Volks vertegenwoordiger sedert 8 Jan. 1908. De personen die zouden begeeren_ in te schrijven voor nun deelnem '-7; ne" 50 fr. te storten op pos'.-..ec»nu...nwr 4045.94 der ..Katholieke Associat van Leuven». Die storting geeft tevens - ent op een afdruksel van h: t poiL .da, oen Jubilaris zal overham* «u woru;^ Met het feest van O. H. Hemelvaartdag zijn onze bureelen en drukkerij Donder dag gesloten. Vriendelijk verzoek aan al onze Briefwisselaars en Inzenders hun kopij aanstaande week een dag vroeger dan gewoonlijk te willen inzenden. dien Ik heenga en U een plaats bereid, kom Ik weder en zal U opnemen tot Mij zeiven, opdat, waar Ik ben, ook Gij moogt zijn. Na zulke verzekering kan men niet ho peloos zijn. Die getuige was van zulk een opstijging, kan niet meer .ehecht zijn aan het aardsche, het gaat Hem niet meer, te moeten leven, laag bij den grond. Nog een weinig tijds en die komen moet zal komen, de goede Gee: t. de Trooster die de afwezigheid van den Meester moet vergoe den. de Helper die zijn werk aanvullen zal in de zielen die hunkeren naar hooger. De uitverkorenen jubelen er: Geen oog heeft gezien, geen oor heeft gehoord.». Een ontelbare menigte die niemand tellen kan, omringt den troon van het Lam. Hier zijn geen boozen om tegen te razen. De kwade dagen zijn voorbij. De stoutste verwachtingen zijn overtroffen. Voor goed De schoons verlofdagen der Apostelen tin ten einde. Dat was toch een zalige ;:)d. in de blijde verwachting te mogen l.ven van een vriendelijk bezoek. De Meester, die herhaaldelijk verscheen, hen trcos;te, leerde en aanmoedigde. Hij stond v(ó: hen nog schooner dan toen Hij hun leering hield. Geen cogenblik stak zijn ge- zelschao tegen en als Hij heenging, had den ze Hem willen met beide handen hou- d:n; hij mocht nog niet weg. En nu gaat Hij heen voor goed; 't is gedaan met die innige gemeenzaamheid. De kleine groep staat gereed, schoon om e ochilderd te worden. Allen doen om zoo dicht mogelijk bij Hem te komen zoo in tiem met Hem om te gaan als het mag en n laatste zoet woordje op te vangen dat n heel hun leven zullen onthouden. Schooner din in een visioen bekijkt Hij t.in beminde Apostelen. 'tij heft zttn handen oo en met een ge- heerscht de Kcn'.r- -"-r heerlijkheid, baar dat ten draagwijdte heeft tot het linde der tijden, zezent Hij hen met zijn bes en zegen en gaat daarna langzaam op. hcoger en hooger. terwijl hun hoofd ook n er achterwaarts helt; lang, lang aren re Hem na totdat een wolk Hem aan hun moe-gekeken oogen onttrekt. Hij stijgt ten hemel om te zitten ter rechterhand zijns Vaders. De deurvleugels des hemels gaan opsa meer dan wagen- vi jd. De engelenstoet begroet Hem met ««zangen 7>? leerlingen beneden hebben geen sen- sir cm met hun handgeklap de hemelpro- rssie toe te juichen. Ze hadden Hem wil len volgen... naar Vader. Wat staat gij op te zien naar der he rn.1. mannen van Galile-a? Waarom t-furt gi.1 als menschen die van 't kerkhof kernen? Had men ons die vraag gesteld, 1n de plaals der Apostelen zouden vrij geant woord hrbben: Moet. Gij het vragen, en- ge'en. wij hadden ook willen meegaan. De Apostelen druipen af. alleen, zonder K-m. Maar geheel en al weezen waren ze r::t. ze hadden toch nog Maria, en wie zulk een Mceder heeft is geen weezekind. We z'gzen het Theresin Neumann na. bij zulk ern visioen: Heiland, hadt Gij mij toch meegenomen, ik ware niet zwaar geweest, wat doe ik nog op dl wereld? We kijken nog om met de Apostelen. Hebben ze de mare niet gekregen: «Ik zal u niet als weezen achterlaten... Ik zal U een Vertrooster zenden... In het huis mijns Vaders zijn vele woningen. Ik ga u een plaats bereiden. Vroeger waren de Apostelen ermee be tes- lijk een founder voren te gaan en voor een Meester uit te zien naar logement. Nu omgekeerd. Deze gedachte van weerzien moet troos ten bij het afscheid. De zekerheid van een b-lcf e die nooit liegt, beurt op: En in- Het gelcof bedriegt niet» We verhopen onze hemelvaart. Zoekt hetgeen boven is. gij kent den Weg naar het eeuwig Tehuis, waar vele appartementen zijn. Daar ln den hemeltempel bidt men niet meer: «Verlos ons van den kwade.». Hier is geen kwaad, hier woTdt Zijn Naam altijd geheiligd en Zijn Wil immer vol bracht. Hier komt Zijn Rijk ons toe. Nooit zal Hij zijn aangezicht van ons af- keeren en geen vijand komt hierbinnen. We reiken hier de hand niet meer uit, lijk een bedelaar: Geef ons heden ons dagelijksch brood.We moeten geen boterham meer eten. Onze schulden zijn vergeven en we zul len er geen bekoring hebben om er nieuwe te maken. Is er nog een traan die niet opdroogde aan onze oogwimpers, een vriendelijke hand zal ze afvagen en ons wezen een eeuwigen lachplooi geven. De rouwband moet hier van den arm, de steen van het hert. De speeltijd vangt aan voor de zielen en geen bel zal er ooit het einde meer klin ken. De ziel zwemt ln 't geluk der liefde, wordt vergoddelijkt, gaat over in God door 't glorielicht Zegt U dat niets? We komen in ons Vaderhuis, ln onze nieuwe familie, we buigen diep voor Va der, be omhelzen onzen oudsten Broeder die voor ons een stierf, we kussen de hand van onze Moeder. Het wil niet gedroomd worden en 't is nochtans echt. De verrukking is niet van voorbijgaan- den aard, de momenten, zijn eeuwen. We vermeien onze blikken op die heer lijke landschappen waar de schoonheid als een lentezon alles beschijnt. De schitte ring zal nooit verbiseken. We worden goden. Het ideaal der idealen wordt bereikt in de hemelvaart. A. B. i£ssu3üS3iBasi£SBaaac3BBBaaBaaiaaBa«sa89zaBBaaiissB3SB&Baaaa T7annc:r men in de gelegenheid kwam verscheidens jaren achtereen, op verschil- knde plaatsen van het land, Rerum No- varurn-feesten mee te maken, en bij zulke g; iegenheden uit den mond van proosten en bestuursleden onzer werklieden-organi saties, zaken vernam die gewoonlijk niet gedrukt of in het openbaar gezegd worden, Éaa komt men stilaan tot de overtuiging: dat van den eenen kant onze werklieden beweging moeizaam gegroeid is tot d-e macht die ze nu vertegenwoordigt, dat ze op haar weg veel onwil, onbegrip en spij tige tegenwerking ontmoet heeft, spijts het voord van den Paus, en dat het juist daaraan te danken is, dat we nu niet ver der staan; maar van den anderen kant doet men dan toch ook deze troostende vaststelling dat de werkliedenmassa op verre na niet verloren is voor het Geloof, indien de Katholieken van alle standen eens voor gced aan hetzelfde koordeke z-uden willen trekken. We moeten ons geen iliusie's maken. Er zijn nog te vele Katholieken voor wie Re- rum Novarum niet bestaat. Voor hen schreef de huidig glorierijk regeerende Paus eene nieuwe encycliek: Quadrage- s mo AnnoHadde men over twee en veertig jaar geluisterd naar het woord van d.n Paus, we zouden nu geen Socialisme eu Communisme kennen en van de krisis nu er niet gesproken worden. Socialisme heeft maar kunnen groeien op den rug van e n miskenden werkman, en krisis is maar mogelijk omdat enkele groot-banken en groot-fin-anciers al de rijkdommen van de wereld in handen houden, in strijd met tien wil van God, d.e de wereld niet ge- tehapen heeft voor enkelen maar voor ells-n; in strijd met het Evangelie, dat aan tie heeren de verplichting voorhoudt zich i.oor te buigen over de massa. Met Pius XI zijn we tegen het Socialis me en tegen de tyranie van het groot Ka- t..aal maar blijven wij vurige verdedigers van de noodzakelijkheid van het-Kapitaal ta den Arbeid, beiden werkend in onder linge verstandhouding en met wederzijd- scne hoogachting De man die zijn kapi taal geeft en de werkman die zijn arbeid geeft zijn beiden even eerbaar en even noodzakelijk. Beden hebben recht op een r.ienschwaardige plaats onder Gods lieve zon; zcoiang die mensen waardige plaats inks! kan veroverd worden door kapitaal krachtigen en niet door de gewone man i.l» het volk, hapert er iets aan de econo mische organisatie van de wereld; om i.iaraan te verheipen hebben de Pausen haane weieldbrie-ven geschreven. Daaruit u.g» niet dat de Pausen eene economische zmding hebben, maar wel dat zij het ï'scn. hebben het op te nemen, met Chris tus, voor de noodlijdenden en de verdruk ten, en het middel aan te wijzen om hen te helpen. Laat ens toch de richtlijnen en de pro- tttten die uitgaan van Rome laten hooren tan de wereld. We doen het niet genoeg. We weten dat Rome protest heeft aange tekend tegen de misbruiken van de groot- finantie; we zeggen het niet genoeg. We weten dat de Pausen herhaaldelijk het militarisme veroordeeld hebben, dat zij voortdurend optreden als propagandisten voor de ontwapening.^ we weten het, maar we zeggen het niet genoeg. Of dur ven we niet? En zoo krijgt de massa de impressie dat we staan met het kapitaal en met het militarisme, wanneer wij, ge hoorzamende aan Rome, toonaangevende anti-kapitalisten (kapitalisme bedoeld in pejoratieven zin) en anti-militaristen tauden moeten zijn Luisterend naar het woord van Z. H. de Paus staan we ook gekant tegen het So cialisme Het Socialisme kan geen redding hrengen Zijn beginselen brengen ons fa taal naar staatsexploitatie van nijverhe den en bedrijven welke nog een grooter ellende voor den werkman brengen zou. Zoo ging het in Rusland; en er is geen knd in de wereld waar de werklieden poeier ellende kennen. De ondervinding heeft geleerd ciat de Slaat altijd een hand e.aa»' of nijveraar is. Het zou weer de werkman zijn die zou lijden on der het systeem. Tegen het Socialisme hebben we dan ten slotte dit nog aan te brengen: dat ze onze menschen stilaan van den godsdienst en van de eeuwigheid vervreemden. Ze hebben schoon te praten dat voor hen godsdienst privaatzaak is; practisch vallen zij voortdurend de Kerk en de godsdienst gedachte aan in hunne dagbladen, en de ondervinding lect ons dat de werklieden die bij hen gesyralikeerd zijn, stilaan hun geloof verliezen. Dat is dan de treurige bilan van het Socialisme: het heeft mis noegden gekweekt en ongelukkigen. Men schen die den haat voor het huidige re giem in het hart dragen, terwijl ze enkel de misbruiken ervan zouden moeten ha ten; menschen aan dewelke men leert te verlangen naar een nieuwere wereld die nog grooter ellende brengen zal; menschen die niet meer kunnen hopen en verlangen naar een alles herstellende rechtvaardig heid hiernamaals. Leeren wij dan onze menschen weer op kijken naar onze christelijke organisatie's die onder leiding van Paus en van Bis schoppen den strijd aangaan niet tegen het kapitaal of tegen de hoogere standen, maar hunne noodzakelijkheid erkennen (het Socialisme heeft ook zijn kapitalisten en zijn hoogere standen) en die luide pro test aanteekenen tegen de misbruiken waaraan het moderne groot-kapitaal zich schuldig maakt, niet alleen meer tegenover de werklieden, maar ook tegenover den boer en tegenover den burger, die evenzeer als de arbeiders de slachtoffers van het Kapitalisme geworden zijn. Als Katholieken mogen we de Katho lieke arbeidersorganisatie's geen afkeer of haat toedragen. Zij zijn door den Paus gewild, zij hebben ons gered van de socia listische overmacht en de goddeloosheid; zij zullen er ons morgen nog meer van redden, want in getalsterkte zitten ze de anderen dichter en dichter op de hielen en eerstdaags streven ze dezen voorbij; eindelijk is onze werkliedenbeweging mis schien de eenige organisatie in het land (de katholieke aktie onder de jeugd uit gezonderd) waar zooveel aan godsdienstig en kultureel werk gedaan wordt. Daar ge beurt door pers, studie-kring, conferentie, godsdienstige vergaderingen, enz. de ge zonde volksopvoeding. We weten zeer go-ed dat er aan onze so ciale beweging en bij onze sociale werkers gebreken zijn. Maar ook wij zijn geen hei ligen. Het kan gebeuren, evenals het bij ons gebeurt, dat zij het verkeerd voor hebben. Maar laten we ons daar niet blind op staren. Kijken we veeleer naar al het goede dat ze reeds gedaan \ebben; naar die meer dan 300.000 werklieden, 150.000 vrouwen en 75.000 jonge lieden die ze ge red hebben voor het Geloof en voor den hemel. Rerum Novarum moet dan voor elke Katholiek een dag zijn waarop hij zijn sympathie voor het christelijk sociaal ideaal, gelijk het door den Paus wordt voorgehouden, vernieuwt, en waarop hij nog eens zijn steun toezegt aan de ons reddende katholieke arbeidersbeweging. PATER KENIS o. p. IBBBBSSSSaBBBBBBBBBBBSBBSBBB Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. Om in 't gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en andere Huidverwondingen, mag in geen enkel huis ontbreken een doos of een tube Vtrknjflbaar ia alle Ar-cïhehen 1 Vertrek der Kosmos »-rels naar Rome op 15 Mei 1.1. De prachtige auto-car vertrok volzet. (Zie aankondiging op 4* blai'T W-. a - 'v I. De toestanden die de verkiezing van Roosevelt voorafgingen. DE VOLMACHT IN DE KAMER De besprekingen der volmachtwet lokte veel toehoorders naar de Kamer en weldra was geen plaats meer om alle nieuwsgierigen binnen te laten. Velen mossten buiten blijven. Onze foto vertoont een groep nieuwsgierigen die geen toegang meer konden vinden en die geduldig hun beurt afwachtten om de ru moerige zitting te kunnen volgen. Na eene bewogen zitting, die geduurd heeft van Donderdag 2 uur namiddag tot Vrijdag 7 uur namiddag heeft de Kamer de re-geeringsvolmacht aangenomen met 96 stem-men tegen 82 en 3 onthoudingen. De zitting werd gekenmerkt door heftige incidenten en baldadige tooneelen. Meer maals werd de voorzitter verplicht een of andere der afgevaardigden tot de orde terug te roepen. Gedurende een nacht zitting ontstond een hevig kabaai en de Socialisten stormden in groep naar de regeeringsban-k, al huilen en tieren. Een hunner wilde Minister Hymans met beide vuisten tegelijk te lijve. Allerlei voorwer pen, zooals boeken, papieren, vlogen door de lucht, inktpotten werden omgeworpen, enz. De wachters moesten tusschenkomen om de brieschende Socialisten achteruit te duwen en de orde te herstellen. Aan het einde der zitting haalde de Kcmmu- n-ist Lahaut een politiematrak te voor schijn en sloeg ermede op zijn tafel als ook de Hitiervlag d-ie op 1 Mei door de Communisten neergehaald werd aan de Duiische Ambassade te Luik en die hij zegevierend deed rondzwaaien. De baldadige tooneelen door de uiterste linkerzijde uitgelokt, hebben het vaste voornemen der meerderheid, om de re geering te steunen, niet kunnen verzwak ken; de volmacht ging er door. Het is dan ook de beste oplossing in de gegeven omstandigheden. Natuurlijk zullen er nog wel menschen te vinden zijn, 1de bang zijn, dat de Re- geering van die ruime macht zal gebruik (of misbruik, volgens de opvatting) maken, om hen, of hun groep, in hunne belangen te treffen. Ja, dat is mogelijk. Ma-ar, hoe zou men kunnen bezuinigen, als men iedereen zou willen sparen? D-at is niet mogelijk. Anderen, die meer belangloos oordeelen, opperen de meening, dat de volmachtem- verleening vrij laat komt, en dat zij juist door hare begrensdheid en hare afhanke lijkheid der politieke groepen, die achter de schermen invloed blijven, uitoefenen, wel eens een wassen neus zou kunnen worden en het lot zou kunnen ondergaan van d-s tweede proefneming van dien aard. Na de stemming is d-e Kamer uiteenge gaan tot de eerste bijeen-roeping, 't zij denkelijk binnen een drietal maanden om alsdan de daden der regeering te beoor- deelen. Door de Duitsche zaakgelastigde te Brussel werd aan Minister Hymans uitleg gevraagd over het incident verwekt door Lahaut met het Hitlerkruisvaand-el. De Minister antwoordde d.;. het incident zich vderdeed bij het eind-e-ian eene zitting en het feit als van weinig belang diende aan zien te worden. M. Hymans voegde eraan toe dat het hem niet behoort uitleg te ge ven of te redetwisten over feiten die ge beurd zijn in de Kamer. De Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, die in 1914 nog in ruime mate van Europa afhankelijk waren, namen tijdens de oorlogsjaren een werkelijk reusachtige financieele en industrieele uitbreiding. Enkele cijfers zullen trouwens volstaan om dit aan te toonen: Zoo bezat Europa in 1913 63 van den totalen goudvoorraad der wereld, tegen slechts 22 voor Amerika en 15 on regelmatig verdeeld over de overige lan den. Tien jaar later echter hadden de verhoudingen merkelijke veranderingen ondergaan. Europa was naar de tweede rang verdrongen met nog slechts 35 van den totalen goudvoorraad, tegen 43 voor Amerika en 22 over de overige landen verdeeld. Voeg bij dit verloren financieel mees terschap, de industrieele ontreddering en de ontzaglijke schuldenlast, die het te genover Amerika op zich had genomen, en ge kunt U gemakkelijk den erbarme- lijken toestand voorstellen waarin Euro pa zich daags na den oorlog bevond. Amerika daarentegen was flink uitge rust voor den economischen strijd en het voorzag ons verder van landbouw- en nijverheidsprodukten. Totdat in het jaar 1920 Europa tot een normale voortbrengst terugkwam en zich in eigen noodwendig heden voorzag. Gelijk licht te begrijpen is voelde de Amerikaansche uitvoerhandel er op onrustwekkende wijze den weer slag van. Ontzaglijke stocks koopwaren hoopten zich in de Amerikaansche havens en in de fabrieken op. Talrijke bedrijven vielen stil. In Amerika brak de eerste na-oorlogsche crisis uit. Om die te boven te komen begingen de Amerikaansche financiers een ongehoorde grove fout, die zonder twijfel de eerste en de grootste schuld is van de formidabele economi sche inzinking die we op dit oogenblik doorworstelen. Ze waren namelijk de mee ning toegedaan dat alle crediet onver mijdelijk rendeert en de daad bij het woord voegende schiepen ze door ont zaglijke credietverleeningen aan de lan den uit Europa, bijzonderlijk Duitschland en Rusland, de noodige koopkracht om de verstoorde Amerikaansche economie weer op de been te helpen. In andere woor den: Europa kocht bij volle scheepsla dingen Amerikaansche producten en be taalde die met Amerikaansch geld. De vrijgevigheid der Amerikanen, die zich blind staarden op de kunstmatig-opge- voerde voorspoed, liet toe dat dit spelletje jaren kon voortduren. Want in het binnenland voerden de financiers dezelfde rampzalige credietpo- litiek, die de industrieelen in staat stel den reusachtige nijverheden uit den grond te stampen, gelijk b. v. den ont zaglijke auto-Industrie te Detroit. Verder werd aan den landbouw alleen voor 12 milliard dollar aan leeningen toe gestaan. De staal-, ijzer- en koolnijver heid werden allen even mikt voorzien. Het is niet te verwonderen dat in de gegeven omstandigheden de voortbrengst werd geforceerd, opgejaagd naar verder felijke overproductie* en in 192D heel die enorme, met milliarden en milliarden op getrokken Amerikaansche economie, als een kaartenhuisje ineenstortte. In één dag gingen milliarden dollars aan spaar penningen te loor. Gelijk in Europa, dat er den weerslag had van ondergaan, onthield de Ameri kaansche regeering zich angstvallig van elke daadwerkelijke tusschenkomst, zich enkel beperkende met de toltarieven steeds maar hooger op te trekken, het geen feitelijk met een sluiting der gren zen overeen kwam. Gelijk in Europa groeide in Amerika het werkloozenleger gestadig aan, de loonen verminderden, zoodat Cordel Huil het jaarlijksch verlies aan loonen op 6 milliard dollar beraam de. Zoo verdiende in 1929 een arbeider gemiddeld 1150 dollar per jaar, cijfer dat in 1932 tot 650 dollar was teruggebracht. Nijverheid-, handel- en bankinstellingen gingen bij duizendtallen failliet. Het bud get sloot met millioenen dollar deficit. De uitvoerhandel slonk weg. Zoo werd het 1S32 zonder dat de toestand opklaarde. In zulke trieste voorwaarden de ver kiezingscampagne aangaan lachte Hoover niet toe. En met reden. Meer dan in elk ander land wordt in Amerika een regee ring naar haar daden geoordeeld en... veroordeeld. Hoover was in uitzonderlijke voorspoedige jaren aan het bewind ge komen, het leed dus geen twijfel, dat heel de schuld van de economische inzinking op zijn schouders zou worden gelegd. Kost wat kost moest nijverheid en land bouw nieuw leven worden ingespoten wil de Hoover de nederlaag voorkomen. Maar Hoover, die onder het regentschap van Wall-Street stond, vond in dit opzicht, eilaas, niets beter dan den weg die ont goocheling op ontgoocheling had gebracht verder te bewandelen en de reeds bedre ven missingen geweldig aan te dikken. Hoover had niets geleerd; Wall-Street evenmin. De Reconstruction Finance Corpora tion kwam tot stand, gedeeltelijk gevuld met milliarden uit de schatkist en ge deeltelijk door publieke leeningen, met het doei de geparalyseerde economie bij middel van nieuwe CREDIETEN terug op de been te helpen. Die actie beperkte zich ditmaal tot Amerika. Van Europa een helpende hand toe te steken was geen spraak. Integen deel. De oude wereld werd dringend ver zocht de oorlogs- en private schulden, die jaarlijks met afkortingen en intresten ongeveer 800.000.000 dollar bedroegen te betalen. Waar Europa het geld zou haien werd natuurlijk niet gevraagd. Amerika ging dus op eigen houtje den strijd tegen de crisis aan. Een nieuwe credietvloed overstroomde Amerika. En kelingen en instellingen die in moeilijk heden verkeerden konden credieten be komen. Nijverheden die niet hl staat wa ren den intrest van vorige leeningen te voldoen bekwamen nieuwe credieten en vermeerderden aldus hun lasten en schul den. Zoo bekwam vanwege de Recon struction Finance Corporationde land bouw voor 5 milliard dollar voorschotten, de verzekeringsmaatschappijen idem, de spoorwegen idem, de banken idem. Ge lijk U ziet werden de sluizen ver open gezet. Een geweldige boomwas er het na tuurlijk gevolg van. De beursnoteeringen stegen, het volk jubelde: Heil Hoover! Eilaas! niet voor lang. Die milliarden dollar verzwonden als sneeuw voor de zon. Geen enkel tastbaar resultaat bleef. In tegendeel. De banken en de groot-nijver heden geraakten van den drup in den regen, in zooverre dat het bekend werd dat de banken voor een bedrag van 45 milliard dollar dat ze aan stortingen had den ontvangen, ze nog amper 5 milliard dollar disponibel hadden. Een goldrun volgde. De spaarders en deposanten eisch- ten het gestorte geld terug, niet in papier maar in goud. De banken konden aan de navraag niet voldoen en sloten een voor een hun deuren. De economische toestand was aan een chaos gelijk. In die moeilijke dagen nam Roosevelt het bestuur in handen, Roosevelt, die met een staf experten sinds maanden onop houdend aan een herstelplan arbeidde en met den ijzeren wil bezield was om de inzinking met alle mogelijke middelen tegen te gaan. Ook was bij de aanvaar- diging van zijn ambt de collectieve ver wachting van gansch een volk op hem gevestigd als de laatste hoop op redding. Het Amerikaansche volk dat naar den verloren voorspoed tracht, gelooft in hem, en Roosevelt spijst dat geloof, iederen dag, met nieuwe daden. H. M. Bovengaande artikel van onzen nieuwen medewerker H. M. is de eerste eener reeks artikelen die in ons blad zullen verschijnen en handelen over de ECONOMISCHE WE RELDTOESTANDEN. Eerste artikel, zooats gemeld, geeft de toestanden weer die de verkiezing van Roo sevelt voorafgingen. Het tweede deel zal handelen over de bijzonderste maatregelen door Roosevelt tegen de Crisis getroffen om in een derde artikel de behaalde resultaten die zich reeds betrouwvol afschilderen, in hun waar daglicht te stellen. In een vierde artikel, die zal samen vallen met de Economische Wereldconferentie, zullen de bijzonderste problemen die er zullen bespro ken worden, uiteengezet worden. Deze artikels zullen van het grootste be lang zijn en onze Lezers kort en klaar op hoogte stellen van de groote hedendaagsche wereldgebeurtenissen. Lees dus regelmatig «DE HALLE» ge zult er een nuttig, leerzaam en aange naam tijdverdrijf in vinden. BSESBBBSSjGBBfiSBBBBSiaffiBBBSSSHBBüIBBiaBSHaBSaSBaS^lfliaiSSaSBap.' M. BRUSSELMANS, Volksvertegenwoordiger, welke aangeduid was als verslaggever voor het wetsont werp tot verleenen eener bijzondere vol macht aan de regeering. EEN DIPLOMATIEK INCIDENT Ds Kommunist Lahaut .(links) in ge sprek met zijn gezel Jacquemotte (rechts) en een opsteller (midden) over het vlag- genincident in de Kamer. Het Nazisme heeft zijn eerste gedenk- teeken. Te Krumesse-Kronefelde komt een Hitler-gedenkteeken ingehuldigd te worden met het Hakenkruis erop en de opschriften: Alles voor Duitschland alsook: - Ter herdenking van Iret natio- lUc«J. De Joden uit Duitschland verjaren, we ten niet waar naartoe. Velen trokken naar Palestina, hun geboorteland; maar daar vinden ze geen woningen en mrrt.-n ten ten cy-laan om er t. kuni.cn liun.ioud-n. MINISTER JASPAR AAN HET WOORD In den Senaat verliep de bespreking vlotter dan in de Kamer. De tegenpartij was er wel bij om s.okken in de w.-e-en te steken, maar dit hielp niet. Krachtig werd de zaak verdedigd door Minister Jaspar. Tijdens zijn betoog, werd ie h. Minister herhaaldelijk onderoroken door den h. Rolin (soc.). Ik daag u uit, besluit de h. Jaspar, in twijfel te trekken dat de besproken maat regel niet ingegeven is geweest met het oog op het algemeen belang! NIETS ANDERS DAN BEZUINIGINGEN Vervolgens wil de h. Minister van Fi nancies bondig uit-eg verschaffen over de toedracht der gevraagde volmacht. Er is een tekort, zeót hij, van ongeveer 700 miilioen, zonder de onvoorziene tegen vallers te rekenen. Deze 700 miilioen moet in zeven maanden gedekt worden. Nieuwe lasten zijn uitgesloten. Aan in flatie wil natuurlijk niemand denken. Wat blijft er ons nog over? Nieis anders dan te bezuinigen. Wij bevinden ons voor het angstwek kende vraagstuk van het in stand houden van onzen frank. Valt onze frank, dan is het een ramp voor iedereen. Hoe zullen wij bezuinigen? Eerst en vooral mat ALLE misbruiken af te schaf fen, zoowel langs boven als langs onder. Door tegenstribbeling dar Socialisten sleepte de zaak aan tot Dinsdag avond 11.30 uur. Het wetsontwerp werd ten slotte aan genomen met 91 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 63 (socialisten), 1 onthou ding (de h. Lindekens, VI. Nat.). Deze uitslag werd door de meerderheid daverend toegejuicht, terwijl de socialisten aan 't jouwen gingen. Mooht er goed gebruik van gemaakt wor den. Pas eenige dagen is het geleden dat de Akron met man en muis in zee verging en reeds zweeft statig boven Amerika de nieuwe luchtreus Macon waarvan foto hierboven. Men ziet duidelijk langs weerskanten de vier zware mo tors, geplaatst nevens de kabienvensters. lEassffidaaE&assaHaasgafisaBBiiBasEasssaaEaaaBEaasrsssarfasnas Het eerste Nazi-gedenkteeken. Vlucht der Joden naar Falestina

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1