In de Puppen Nieuws uit leper Voor uwe ZEKERHEID Verbruikers Eischt de Echte KRONEN PILSNER van MASSCHELEIN'» F(ponen Pilsnep brief uit brussel rouwberichten pasteibakkerij huis aimé gruwez cinema coliseum hoera het leven! schoone zegepraal bridge In 't Binnenland eerste communie Spickhout - ieper I UURWERKEN 1 JUWEELEN 1 ZILVERWERK afslag brillen en neusnijpers PLAATST UW GELD BIJ DE ZICHT - TERMIJN - SPAARKAS en in 't bijzonder Obligaties aan drager van 5 en 10 jaar tegen 5 t. h. netto - der Brouwerij MASSCHELEIN die ermede een Eerste Prijs behaalde op de GROOTE BIERENWEDSTRIJD te Brussel op 7 januari 1933. (Var. onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 18-5-33. Maak niet toepasselijk op mij: eigen lof stinkt, want ge kunt toch zelf wel vaststellen, dat ik zelden faal. De vo- i-tge week ben ik echter ferm bedrogen v geweest. Naar informatie en eigen bere- i keningen had ik, voorspeld, dat de fa- jneuze debatten over gedeeltelijke vol machten Vrijdagmorgen zoo tegen 3 u. louden eindigen. He wel, ik heb mij zoo j 'maar omtrent 11 uren misrekend: ir. plaats van Vrijdagmorgen 3 uur was het 'Vrijdagavond rond 8 uur toen het debat ^geëindigd was. Ge moet daaruit echter niet afleiden, dat de ernst der debatten 'precies verband hield, met den langen l duur. Het tegenovergestelde was eerder waar. I k Heb kompassie gehad met de steno grafen van de Kamer. En er was reden 1 toe. Ik sprak daarover 1.1. Dinsdag met M- Vuylsteke een Bruggeling overste 1 van den stenograflschen dienst van de Kamer, die reeds 38 dienstjaren telt. Hij was den Donderdagvoormiddag bezig ge weest aan vertalingsw;erk. 's Namiddags en •s nachts bleef hij op zijn post. 's Vrij dagmorgens ging hij tijdens de poos een bad nemen en zich wat versterken. Om 8 14 uur zat hij terug aan zijn tafel, bezig met krullekens te maken om ze na derhand uit te werken. Behoudens de rustpoos van 's middags bleef hij tot 't einde toe aan zijn taak. Hij had 32 aren geklopt! Voor de Kamerdebatten hebben drie stenografen van deïi 'Senaat hulp verleend. Al de rest werd gedaan door het steno grafisch personeel van de Kamer. Hoe de stenografische opname van de i, debatten geschiedt? De stenografen wis selen bestendig af. Zij nemen op geduren de drie tot vijf minuten. Dan weiken zij de gemaakte krullekens uit in teksten. De proza wordt natuurlijk genummerd om niet 't eene voor 't andere te plaatsen. Zoo voor gansch den duur der debatten. De opstellers van het Beknopt Verslag hebben het wel gemakkelijker. Zij werken au poignetnemen de diskoers beknopt op. De diskoers van Ministers worden doorgaans breeder opgenomen dan deze van de parlementairen. G'hebt zeker wel reeds hooren zeggen dat alleen de Annales Parlementaires niet het Beknopt Verslag de offl- cieele. weergave zijn van de diskoers.. Voor de Annales Parlementaires krijgen de parlementairen de stenogiafische opname 1 ter lezing. Niet zelden dat z'er heel wat veranderingen en verbeteringen aan bren gen, want doorgaans zijn ze heel verwon derd dat ze zoo onsamenhangend hebben gesproken als de stenofrafische opname aangeeft. Gewoonlijk hebben ze drie da- i gen tijd om den verbeterden tekst van hunne diskoers in te zenden. Daarmee zijt ge nu ook bekend met de technische methode van de opname der diskoers van de parlementairen. Nog dit echter: de beknopte opname gaat dade lijk naar de drukkerij van het Staatsblad. Correcteurs halen er de zetfouten uit, en reeds den volgenden morgen worden de diskoers door het Beknopt Verslag de wereld ingezonden. Daarmee weet ge nu daarover nagenoeg evenveel als ik zelf. Rekenkundig staat het nu zoo: De Ka mer heeft 32 uren gezeteld, met drie rust- poozen van anderhalve uren. De Senaat heeft er meê gedaan gemaakt in 19 uren. De Senaatheeren kunnen niet spreken van naohtzittingen, want Maandagavond ein digde de zitting om 7 uur, en Dinsdag avond op klokslag 12 uur was 't afgeloo- pen. In den Senaat heeft men geen repetitie gedaan van hetgeen de vorige week in de Kamer gebeurde: de handtastelijkhe den bleven weg. Socialist Robin (zoon van een liberaal) heeft in den Senaat het rekord geslagen: hij diskoereerde gedurende twee uren. Barnish, die destijds de liberale partij verliet omdat zij zich niet modernisee- renwilde en. nu ook de socialisten ver- tegenwoordigt, benaderde den spreektijd van Robin. Als ge nu weet dat de meeste spreekbeurten in de Kamer en Senaat door socialisten werden gehouden, moet ge daaruit afleiden dat de gevraagde vol machten verderfelijk zijn voor het - parlementair regiem. Temeer als ge weet, dat de Regeering juist die volmachten vraagt voor zoo wat anderhalven maand! Wanneer ge echter zonder vooringeno menheid de debatten volgt en rekening houdt van de financieels moeilijkheden, welke de Regeering wil overwinnen, dan moet ge toegeven dat het Parlement nog in geen maanden een akkoord zou bereikt hebben over de bezuinigingen die zich op dringen. De Regeering zal in Juli, wanneer 't Parlement opnieuw vergadert, moeten verslag geven over de wijze op dewelke zij van de volmachten zal hebben gebruik ge maakt. Derhalve is het parlementair re giem niet in gevaar. En de socialisten we ten het wel. Of 't voorbeeld van onze Regeering aan stekelijk zou hebben gewerkt, weet ik niet. 't Heeft er toch den schijn, want de Re geering Daladier (Frankrijk) wil nu ook die proef wagen om wat orde te brengen in zijn financies. Vermoedelijk zal men daar nog heel wat langer kijven en schel den als bij ons! Hoofdminister de Broqueville, die in den Senaat de gevraagde volmachten ver dedigde, heeft daaraan heel wat meer tijd besteed dan M. Hymans de vorige week in de Kamer. Oud-minister Moyersoen, ver- j slaggever in den Senaat, heeft eraan her- Innerd dat het nu niet gaat om bij wijze van volmachten nieuwe lasten te leggen, Wèl door bezuinigingen 's lands begrooting in evenwicht te brengen. Ik haal eenige van zijn cijfers aan. De kredieten, niet meêgerekend de onwaarden en terug betalingen, bedragen 9.900 miljoen. De bestuursbegrootingen komen daarin voor 4 milliard;, de leeninglasten, 2.800 milli- oen; de pensioenen dienstpensioenen inbegrepen 2.200 millioen; de sociale voorzorg, 726 millioen. In 1932 hebben de ouderdomspensioenen 988 miljoen gekost, inbegrepen aanzienlijke achterstallen. Op de 500.000 menschen van boven de 65 jaar zijn er in Belgie ongeveer 400.000 pen sioengerechtigden, zoodat 9/10 van de be volking pensioengerechtigd is. Ir. Juli 1931 waren er 746.000 werkloozen; op 1 Janua ri van dit jaar 919.000. Heel zonderling, 't is socialist Jauniaux die in Senaatzitting van Dinsdag de pen sioenwet heeft aangeklaagd. Katholiek kiesbclang en liberaal onbegrip zouden de grondslagen der pensioenwet hebben ge dicteerd. Zelfstandige ambachtslieden, kleine landbouwers inbegrepen, mochten niet in de wet zijn opgenomen geweest. De versterkte inspectie zal niets geven. Men treedt niet op tegen degene die be drog pleegden. De burgemeesters, uit kies- belang, zullen alle inlichtingen weigeren. En cm zijn betoog wat te versieren, voegde Jauniaux erbij volgens he Beknopt Verslag dat de pensioengerechtigden door de Wet Wauters grootere middelen bekwamen dan nu. Ge moet toch maar durven De Wet Wauters was eene armenwet geen verzekeringswet. Het pensioen bedrag was van 1/4 tot 1/3 lager dan te genwoordig. Om konsekwent te zijn met zijne kritiek, zou Jauniaux opnieuw de Wet Wauters moeten voordragen. De pen sioengerechtigden zouden hem eene groot- sche serenade brengen! Socialist Mertens heeft misstanden in de bestuurlijke diensten aangeklaagd. On tegensprekelijk bestaan er groote misbrui ken. Maar de Regeering vraagt juist de beperkte volmachten om die misbruiken te weren. In zijn opsomming gaf Mertens het geval aan van den kabinetsoverste van 't Ministerie van Geldwezen, die eene wed de heeft van 75.000 fr. en 200.000 fr. trekt Van de Union Minière Maar M. Jaspar «leed hem bemerken dat hij zich vergiste: biet de kabinetsoverste maar zijn broer te in dienst van die koloniale maatschap- W. In zijn antwoordrede sprak M. Jaspar eerst en tamelijk uitvoerig over de Belgi sche leeningen in de Vereenigde Staten. Tegenover de aanvallen van de Socialis ten was hij beurtelings scherp en saty- risch. Het Parlement kan niet met noo- digen spoed de noodmaatregelen treffen. Aan Robin zegde hij: gij verwijt ons dat wij samenhang missen, lichtzinnig zijn, zenuwachtig, zwak. Welnu, als men daar- meê een dictatuur kan vormen (daarop volgde een uitbarsting van gelach en toe juichingen). Ons land doorleefde reeds veel beproevingen; de nieuwe zullen we weten te boven te komen. Alle egoïsme zal tot zwijgen worden gebracht om het algemeen belang te dienen. De mannen die aan 't bewind zijn, zullen hun naam, hun eer en verantwoordelijkheid ver- panden om zich uit ganscher harte te wijden aan het openbaar welzijn. Dat was het laatste regeeringswoord. In de avondzitting droeg M. Cyr. Van Overbergh, namens de christene demo- kratische senators volgende verklaring voor: Wij willen van geen dictatuur. Wij zijn voorstanders van het parle mentair regiem. Maar in buitengewone omstandigheden moeten buitengewone maatregelen genomen worden. Dit was zoo in 1926 en in 1932. Maar wij moeten op onze hoede zijn voor de vermenigvul diging van het toestaan der volmachten opdat het niet vergroeie tot een gewoon te. En de wind welke over Europa waait verergert nog den toestand, 't Is daarom dat de Christen demokraten lang geaar zeld hebben aan hun ontwerp tof Volmacht hun toestemming te geven. Zij hebben het tenslotte toch gedaan omdat zij over tuigd zijn van de noodzakelijkheid en na dat ze van de regeering aangaande de so ciale wetgeving waarborgen hadden ont vangen. Wij hebben onze munt tegen el- ken aanval te waarborgen. Daartoe moe ten wij in de eerste plaats over gezonde finanties beschikken. De wereld moet zien en voelen dat we onze begrooting trots de geweldigste moeilijkheden in evenwicht weten te houden, 't Is een kapitale voor waarde voor ons krediet, onze leeners eischen het, want wij hebben nog leenin gen aan te gaan tot uitvoering van nood zakelijke werken om de werkloosheid te bestrijden. Om het deficlet uit te schake len, blijft er maar één middel beschik baar; de uitgaven van den Staat inkrim pen. De regeering Renkln en de Broquevil le verminderden de uitgaven reeds met 1 milliard. Daaraan moeten nog 600 mil lioen toegevoegd worden, dit door bespa ringen, door het uitsnijden der misbrui ken op alle gebieden, in de administratie, de militaire uitgaven, de rechterlijke en koloniale, van hoog tót laag. Om spoedig te kunnen handelen is de Volmacht noo- dig. De voorwaarden welke wij bekwamen zijn van drieërlei soort: Geen inflatie, geen nieuwe belastin gen, en geen nieuwe leeningen om ver dere begrootingstekorten te dekken. Slechts volmacht voor drie maand, stemming der voorloopige twaalfden door het Parlement: parlementaire kontrool over de volmacht van af de maand Juli, want van dan af moet de Regeering reke ning geven over haar werk en het Parle ment zal dus het laatste woord hebben. De waarborgen welke ons speciaal aanbelangen zijn deze ten bate van den werkersstand. Ze zijn viervoudig: Eerbiediging der sociale wetgeving. Deze waarborg komt voor in de Memorie van toelichting, in de herhaalde verkla ringen van den minister van geldwezen, in de parlementaire dokumenten, en in de plechtige toespraken ter Kamer en in den Senaat, ook door den Eersten Mi nister. Tevens heeft de gansche rechterzijde zich desaangaande eens verklaard. Alle gedane verklaringen bevestigen het: behouden van de sociale wetgeving in haar geest en in haar organieke schikkingen. De verzekering is gegeven dat alle misbruiken zullen uitgeroeid worden, niet alleen deze in de sociale aangelegenheden, maar alle, zonder één uit te zonderen. Wij vergen dan ook dat de regeering, als eene der eerste daden van haar volmacht stel le, het onderdrukken der misbruiken bui ten de sociale domeinen. Men heeft reeds afgeschaft: kumuls van werkloosheid, pen sioen, verminktenhulp; men moet nu af schaffen: de kumuls omhoog, de grootste het eerst! De werkersklas moet weten dat er niet mst twee maten en twee gewich ten wordt te werk gegaan. Er mag niet geraakt worden aan een levensminimum. Het bestaan van onze medeburgers overtreft de wet der vol macht. En dit blijft niet beperkt tot de loonen en de wedden, maar is ook van toepassing op de ouderdomspensioenen, de invalieden, de verminkten, de ondersteu ning der werkloozen, de familietoeslag, en de .toeslagen aan de kroostrijke gezinnen. Zooals Jean Bodart het in de Kamer zeg de, er kan geen spraak van zijn het be drag der ouderdomspensioenen, de onder steuning der verminkten te verminderen. De besparingen moeten op andere gebie den gevonden worden. Alle beslissingen moeten door den mi nisterraad getroffen worden. Wie zou er zelfs maar een oogenblik kunnen aan den ken dat graaf de Broqueville en al zijn medewerkers er zouden op uit zijn hiet princiep der sociale rechtvaardigheid te verloochenen? En wat onze vrienden be treft, de ministers Poullet, Tschoffen en Van Isacker, ze genieten het onbeperkt vertrouwen van gansch de demokratlsche rechterzijde, van al onze organisaties en van gansch de katholieke werkersklas! In deze voorwaarden stellen de kristen demokraten vertrouwen in de Regeering en zullen zij eensgezind de volmacht stem men. Maar het spreekt dat wij wakende blijven en dat wij ons voorbehouden het gouvernement naar zijn daden te beoor- deelen. Wij zijn er ook hoogst gelukkig om dat de Katholieke Partij in deze zware tijden voor het land, eensgezind handelt en op treedt. i'. Wat daarop nog volgde, miste alle be langstelling. Van Roosbroeck en Wauters bedreigden de Christen demokraten, maar dat behelst niets nieuws. Paulsen (soc.) zegde dat aan de gemeenten niets mag onttrokken worden. En 't was afge- loopen. Met 91 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 63 (socialisten), en 1 onthouding (M. Lindekens (VI. Nat.) die gepaireerd had met M. Legrand), werden de gevraagde volmachten goedgekeurd, bij toejuichingen van de regeeringsgroepen, bij het gejouw van de socialisten. Het parlement is tot nadere bijeenroe ping uiteengegaan maar de afdeelingen en Commissies zullen vergaderen. De Regeering staat voor een lastige taak en eene zware verantwoordelijkheid. Maar de uiteenloopende parlementaire debatten hebben ten overvloede bewezen, dat de parlementairen onmogelijk een akkoord zouden kunnen bereiken over de noodlge bezuinigingsmaatregelen. Vandaag houdt onze Ministerraad een vergadering.Intusschen zullen de Ministers zich reeds 'n beetje uitgerust hebben, want 't zijn dagen van corvée die achter den rug zijn. De geschiedschrijver Henri Pirenne heeft den prijs Francqui (500 duizend frank) behaald. Maandagnamiddag had een plechtige zitting plaats in de lokalen der Universiteit Stichtingen. Zaterdag wordt M. Pirenne een banket aangebo den. De kroonprins en zijn gemalin zullen er deel aan nemen. Vrijdag verschijnt de Volmachtwet In het Staatsblad. Schoons voorbeelden uit ons Parle ment. Tijdens de beruchte nachtzit ting van Donderdag-Vrijdag in de Kamer werd de 82-jarige ouderdomsdeken oud minister Masson geen oogenblik door ver- moeinis overstelpt. Hij heeft wel de schreeuwerige debatten ontvlucht, maar hij bracht den naoht door in de leeszaal en las altijd, maar door. ZALIG- EN HEILIGVERKLARINGEN Rome, 18 Mei. Men beschouwt als waarschijnlijk en aanstaande de heiligverklaring van Dom Bosco, stichter der Salezianen. Bernadette Soubirous, Jeanne Thouret, stichtster van het gesticht der Zusters van Liefde, Louise de Marillac, en Zuster Michaella, van het H. Sacrament. OOSTVLETEREN. De Familie Vanhoutte-Desmyter laat aan Vrienden en Kennissen het pijnlijk afsterven weten van hun respectieven Va der en Schoonvader HEER ARTHUR VANHOUTTE, Gemeentesekretarls van Woesten, Bestuurslid van den Bond der Gemeentesekretarissen, overleden te Oostvleteren, op 17 Mei 1933. De Begraving heeft plaats, op Maandag 22 Mei 1933, om 9 44 uur, in de Parochie kerk van Oostvleteren. Dit bericht diene tot uitnoodiging, voor het geval dat er geen persoonlijk zou toe gezonden worden. Een speciale autobus, van Emlel De- crock, zal op de Groote Markt te Pope- ringe vertrekken te 8 44 uur. Na den Dienst keert de autobus aanstonds terug. „o OOSTVLETEREN. De Klnders Smis noodigen beleefd Vrienden en Kennissen uit, tot het bij wonen van den PLECHTIGEN LIJK DIENST en BEGRAVING, op Dinsdag 23 Mei, te 10 44 uur, in de parochiale kerk van Oostvleteren, van him overle den Vader MIJNHEER BERNARD SMIS. De personen die bij vergetelheid geen rouwbrief mochten ontvangen hebben ge lieven dit bericht als dusdanig te willen aanzien. BERICHT Bijvoegsel van I -5-1933, GRUWELIJKE VADERMOORD TE LEBBEKE STAD IE PEK Mevr. Wed. Vandaeie-Van Nieuwenhuize, Groote Markt, 9, IEPER, brengt ter kennis van het geacht Publiek van leper en Omstreken, dat zij vanaf Zaterdag 6 Mei 1933, in het van ouds-ge- kend Huis Cyriei Van Nieuwenhuize, eene komt te openen, waar er te verkrijgen ls: alles wat men in de best-ingerichte zaak van dien aard, aantreffen kan. Daar er voor de Pastelbakkerij slechts waren van allereerste hoedanigheid ge bezigd worden, alsmede echte boter, op de wekelijksche Markt te leper aange kocht, hoopt zij het vertrouwen van een ieder te winnen en vereerd te worden met hunne geachte orders, die steeds stipt en met de meeste nauwkeurigheid zullen uit gevoerd worden. IIBIIHBIII111IIHIIBIBIH» UIT TER HAND TE KOOP TWEE WOONHUIZEN tusschen stijlen, in goeden staat; 1500 m2 grond, 30 fruitboomen, water en electri- citeit. Gelegen in een blok, dicht bij de Statie. Thans ledig. Prijs 50.000 frank. Zich wenden bij den eigenaar: Wahis- straat, 147, Meenen, of bij den Zoon: Veurnesteenweg, 104, leper. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. a Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTERSTR. I T p C D dicht bij de Halle 1 Pc.tch. 37177 COMMISSIELOON en SALARIS Belangrijke raffinaderij zoekt voor den verkoop van hare eerste klas automobiel oliën en vetten, wettig gedeponeerd merk, en van hare machienoliën en vetten, WERKZAME AGENT voor leper en Omstreken, goed bekend bij de koopers. Schrijven met referentiën onder C. A. P. 24, bureel van dit blad. Voorplaats gevraagd te leper VOOR BUREEL Goede ligging dicht bij de Markt. Schrijven bureel van 't blad met opgave Schrijven bureel van 't blad: Boterstraat, 17, leper, met opgave van pachtgeld. IBBflBHHBHBBBBBBBBBBBBBBftüEBM STAD IEPER Christen Volkshuis, Sfnt Jacobstraat, 30. ZATERDAG 20 MEI, te 8 UUT. ZONDAG 21 MEI, te 2, te 5 en te 8 4i U. MAANDAG 22 MEI, te 8 uur. NICOLAS KOLINE GUSTAVE FROHLICH, BETTV ASTOR (Vive la vie). Prachtige en groote film in 7 deelen, spe lend grootendeels in Holland. Overheerlij ke comedoe sprankelend van fijne zetten en vol leuke verrassingen. Een dood-ge- waande komt er weer tot het leven. Echt meesterstuk van geestigheid dat één scha terlach verwekt van het begin tot het einde. (La belle victoire). De naam van den hoofdartist FRED HUMES die in dezen cow-boyfilm zijn beste spel vertoond is de beste aanbeveling. Leerfilmen en Nieuwsberichten. Aanstaande wsek:« QUO VADIS naar het beroemd werk van Sienkievicz met E. JANNINGS in de rol van Nero en LI LIAN HALL DAVIS in de rol van Lygia. Om zijn overgrooten bijval in alle groote steden wordt deze film afgerold vanaf Za terdag 27 Mei tot Donderdag 1 Juni in begrepen. Oud-minister Renkin hield zich even sterk. Vrijdag morgen, in de leeszaal, las hij zijn morgengebeden uit zijn kerkboek. Twee Kamerleden, waaronder M. Mam- paey (Boom) woonden om 7 uur reeds de Mis bij in Ste Goedele. 'k Heb het zelf ge zien. M. Rob. De Man (leper) was den Don derdag thuis weerhouden door de geboorte van zijn 6« kind (een jongentje). Vrijdag was hij in de Kamer op zijn post om aan de stemming deel te nemen. Hij zal zoo wat rond middernacht thuis gekomen zijn. Te Kortrijk hebben Dinsdagvoormid dag aan de Statie een driehonderdtal socialisten, natuurlijk door hunne leiders opgehitst, wat kabaal gemaakt toen Se nator Bossuyt. Schepen te Kortrijk en voorzitter van het Werkloozenfonds, den trein ging nemen. Senator Coole had niets te zeggen! Dinsdag avond, te Lebbeke, ontstond ruzie tusschen twee oudere broers van het gezin De Cock, tellende 10 kinderen, waar van het jongste 4 jaar oud is. De oorzaak van den twist was dat een der zoons, Cle ment, zijn geld achterhield in plaats van het ten huize af te geven zooals de andere broeder het pleegde te doen. De zoon Cle ment kreeg ook een berisping van zijn vader en in woede ontstoken liep hij zijn vader en broeder achterna, gewapend met een zwaar stuk hout, en sloeg er zijn va der mede op het hoofd. De ongelukkige man zeeg ten gronde, buiten kennis. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat de man een schedelbreuk opgeloopen had. 's Anderendaags morgens stierf de ongelukkige vader zonder terug tot kennis gekomen te zijn. De dader ging zich, na zijne gruwelijke moord, bij den veldwachter der gemeente gevangen geven. Hij had veel spijt over het gebeurde. Gramschap ls steeds een kwade raadgever. OPENINGSBOD Het belangrijkste bod. Het eenige dat absoluut vrijwillig gedaan wordt. De maat moet er dus altijd op kunnen steunen. ALGEMEENE REGEL. Met 3 vaste slagen In minstens twee kleuren verdeeld mag men openen. Heeft men een biedbaar kleur, dan biede men één in kleur; zoo niet, dan biede men in S. A. A. - KRACHTVEREISCHTEN3 V. SL. Dit cijfer kan een weinig verschillen volgens-. 1) de plaats in 3" en bijzonderlijk in 4" hand wordt iets meer vereischt dan in 1* of 2* hand. 2) het kleur in een hoog kleur (y of 4 mag men openen met iets min dan 3 v. sl. In een laag kleur of bijzonderlijk in S. A. wordt iets meer vereischt. 3) de distributie men mag met iets min openen in geval van heel gunstige distributie (b. v. een schoon kleur met een renom). B. - KLEUR GAAT VOOR S.A.! Merk wel op dat het alleen is als ope ningsbod dat men een kleurenbod verkiest boven S. A. het geeft een juister (vol lediger) inlichting aan den maat en vol doet aan het «approach princiep», t.t.z. het bieden zoo traag, zoo geleidelijk mo gelijk laten opgaan ten einde op een zoo laag mogelijk niveau zijn maat te laten spreken, en een maximum van inlichtin gen te verkrijgen. C. - IN KLEUR IS ÉÉN HET IDEALE BOD. Met te openen in kleur geeft men aan dat men in dat kleur zou kunnen spelen. Niets zegt dat men in dat kleur zal spe len. Hoe lager men begint hoe meer in lichtingen men kan over en weer geven en des te meer kans men heeft het beste bod te vinden. In kleur opent men altijd met één: ten ware men een speciale re den zou hebben om dit niet te doen. Die reden kan zijn: 1) Twee in kleur als openingsbod. Met een heel sterke kaart en een schoon kleur opent men met twee om niet te ris- keeren dat de maat passé. Na een twee bod is de maat dus verwittigd dat hij met een minimum van spel mag doorbieden. 2) Preemptive openingsbod (déclaration de barrage). Met een heel lang en krachtig kleur maar niets of om..ent niets in de bij kaart kan men soms direkt heel hoog bieden met het doel alle goede commu nicatie tusschen beide tegenstrevers te beletten. 3) Stand aan de manche. Het voorgaande geldt natuurlijk maar indien niets aan de manche is. Heeft men integendeel reeds 14 of 16, en kan men een hoog kleur bieden, dan zal men best direkt twee bieden. D. - IN S.A. BIEDE MEN DIREKT OP VOLLE KRACHT. Het feit dat men in S.A. biedt duidt kleur aanwezig is. Aangezien niet meer te zoeken is in welk kleur best gespeeld wordt, hoeft men dus slechts te weten hoe hoog kan gespeeld worden. Het bie den bestaat immers in twee bewerkingen: a) zoeken in wat men best zai spelen; b) zoeken hoe hoog men kan spelen. Voor het schatten der kracht in S. A. mag men ook het oud puntensysteem ge bruiken (Aas 4, Heer 3, enz.). Met: 3 V. sl. (13 p.) in minsten 2 kleuren IS. A. 4 V. sl. (19 p.) In minstens 3 kleuren 2 S. A. 6 V. sl. (24 punten) in de 4 kleuren 3 SA. E. - KEUS TUSSCHEN TWEE KLEU REN. Heeft men twee biedbare kleuren van dezelfde lengte dan biede men eerst het hoogste daarna het laagste. Dit om redensa) toutes choses éga- lev> is een hoog kleur altijd te verkiezen; b» met zóó te bieden geeft men aan den partner de kans naar het eerste kleur terug te keeren, indien dit voor hem beter gaat, zonder het kontrakt te moeten op- hoogen. Hij kan dus kiezen zonder te moeten bijbieden. Zijn de kleuren van verschillende lengte dan biede men eerst het langste dan het kortste. Zoo weet de partner, indien gij eerst een laag kleur biedt, dat dit langer is dan het tweede. Uitzondering. Is er een groot ver schil van kracht tusschen twee vijlkaar- ten, dan mag men eerst het sterkste kleur bieden. (Voor het bieden van twee kleuren en het antwoord van den partner zie De Hallevan 19 Maart 1933.) F. - VOORBEELDEN. A Axx V H B 10 xx 4 H V 4 xxx 4 H B x V A V xx 4VBx xxx djk H xxx ?AHxx 4 xx A H xx In de drie gevallen biede men 1V (3 v. sl. en een biedbaar kleur). A A V xxx A xxxx 4 V x A x Men biede IA (2 44 v. sl. schoon hoog kleur en gunstige distributie). A H x v A B xx 4 H B 10 xxx A x Men biede 14 (2 (4 v. sl. wel ls waar een laag kleur maar met een heel gun stige distributie). A A V x 4^ H 10 xx 4ABxx Axx Men biede 1 S. A. (3 v. sl. geen bied baar kleur, de zwakte in A doet niets ter zake). A A B xx VAW10 4 A H x B10x Men biede 2 S. A. (4 44 v. sl. kracht in drie kleuren en iets in het vierde geen biedbaar kleur). A A V xx V xx 4 A H xx AH xx Men biede IA v- sl). Eerst het hoo- ge kleur later 2 (of 3) 4. A A H xx yx 4 H V10 xx A V xx Men biede 1 4 (3 44 v. sl.)Eerst het lage kleur aangezien langer later 2 A- HARTEN AAS. Gezondheid staat boven geld en goed. Fortuin zonder gezondheid is gelijk aan de zon verdoken achter zware wolken. Trachten wij eerst en vooral gezond te blijven. En daarom, nemen wij van tijd tot tijd eene flesch THEOBROMA; dit waarborgt ons eene blijvende kracht en wij zullen aldus ons lichaam tegen ziekte en kwellingen versterken. Dit is een goede raad. De doos 6 fr., Dij U. Notredame, Groote Markt, Poperinge, ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 22 Mei 1933, om 17 uur. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 27 Maart 1933. 2. Financiën. - Proces-verbaal van onderzoek der stadskas 1' Kwartaal 1933. 3. Stedelijk Kerkhof. - Grondvergun- ningen. 4. Leening van 1.000.000. - Termijn. - Voorwaarden. - Wijziging. 5. Vleeschhuis. - Standplaatsen. - Verpachting. 6. Vijverhuls van Zillebeke. - Lasten- kohier. - Goedkeuring. 7. Zwemkom. - Verordening. - Wij ziging. 8. Minneplein. - Verzaking. 9. Staatsmiddelbare School. - Reke ning over het dienstjaar 1927. 10. Brandweer. - Rekening over het dienstjaar 1932. 11. Brandweer. - Legaat. 12. Openbare Onderstand. - Proces verbaal van onderzoek der kas 1* Kwar taal 1933. 13. Openb. Onderst. - Openbare Ver- kooping van een perceel grond. 14. Openb. Onderst. - Openbare Ver- kooplng van een perceel grond. 15. Openb. Onderst. - Begrooting voor 1932. - Overdracht kredieten. 16. Kerkfabriek van St Maartens. - Rekening over het dienstjaar 1932. 17. Kerkfabriek van Sint Pieters. - Rekening over het dienstjaar 1932. 18. Kerkfabriek van Sint Jacobs. - Rekening over het dienstjaar 1932. 19. Kerkfabriek van Sint Nikolaas. - Rekening over het dienstjaar 1932. 20. Kerkfabriek van St Georges Me morial Church. - Rekening over het dienstjaar 1932. 21. Jubelfeesten van O. L. Vrouw van Thuyne. - Vraag om toelage. 22. Vlaamsch Congres voor verpleeg kunde, vroedkunde en sociale geneeskun de. - Vraag om toelage. 23. Mededeelingen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek HOUTEKIER. Meenenstraat. Op Donderdag 25 Mei (O. H. Hemel- vaartvaart) alle Apotheken open tot den middag; 's namiddags alleen Apotheek SNOECK, Groote Markt. ZIELMISSEN op Zondag 21 Mei 1933. IN SINT MAARTENS: Te 11 44 u., voor Vrouw Wed. Dumor- tier-Dewitte. IN SINT PIETERS: Te 8 44 U., voor Heer Louis Rogier- Windels. IN SINT JACOBS: Te 7 44 u., voor Vr. Rachel Vander- meersch; te 8 44 u., voor Vr. Yvonne Ba- taille, huisvrouw Delodder, IN SINT NIKLAAS: Te 9 u., voor Heer Jules Van Eename. Kerk der Minderbroeders-Kapucienen, Kruisstraat, leper. NEGEN DINSDAGEN ter eere van den H. Antonius van Padua (Patroon voor verlorene zaken). De H. Antonius van Padua wordt het jaar door gevierd op eiken Dinsdag. Hij zelf verlangt negen achtereenvolgende Dinsdagen vereerd te worden. In 1617 ge beurde het volgende in Italië. Een edele groote gunst door Antonius' bemiddeling door O. L. Vrouw van Tuin, zal dees jaar nu verscheen haar de Heilige in haren vrouw van Bologna had sinds lang een van den hemel afgesmeekt. Zekeren nacht slaap en sprak: Ga negen achtereenvol gende Dinsdagen mijne beeltenis bezoeken in een franciscaansche kerk, en uw gebed zal verhoord worden». Dinsdag 11 April laastleden begon de eerste der negen die zijn feest vooraf gaan. Op ieder dezer negen Dinsdagen is er 's morgens te 7 uur een H. Mis, met zang en gebeden, en 's avonds te 5 44 u. rozenhoedje en lof met aanbevelingen, gebeden en een lezing over den Heilige. Kruisdagen Maandag 22, Dins dag 23 en Woensdag 24 Mei, zijn De Kruisdageningesteld om Gods zegen te bekomen, inzonderheid voor de vruchten der aarde. Telkens vertrekt de Kruis- processiete 7 44 u. uit de hoofdkerk en de sol. Kruismis wordt gecelebreerd om 8 u.: den Maandag in St Jacobs, den Dinsdag in St Niklaas, den Woensdag in St Maartens. Mochten vele christenen meegaan en meebidden in de Kruisprocessies, opdat God in zijn barmhartigheid rampen en ellenden afwere van ons land, van onze stad, van onze familiën. De Jubelprocessie. Hst oomiteit spaart geen moeite, en rekent dan ook op de welwillende medewerking van allen, om aan dan grootschen Jubelstoet van 6 Augustus aanstaande al den mogelijken luister bij te zetten. Die medewerking be staat vooreerst in persoonlijke deelname: vooral jongelingen en jonge dochters, uit alle standen, zullen zich ten dienste stel len om op te treden in een of anderen groep der Processie. Medewerking bestaat ook in milden steun om de groote onkosten te helpen dragen. Een buitengewone omhaling wordt thans ten huize gedaan, en we zijn over tuigd dat iedereen het zijne zal willen bij dragen om onze Jubelprocessie waardig te maken én van leper's gevierde Patro nes én van de aloude faam onzer stad. Rerum Novarum. Dit feest van den christen arbeider wordt dit jaar door de christen werklieden heerlijk gevierd. Ze zetten den dag in met een commu- niemis, opgedragen in ieder parochiekerk. Om 10 u. hoogmis in St Maartens, waar alle leden van het Werkersverbond wor den verwacht. Het gelegenheidssermoen zal gepredikt worden door E. H. Hodun, Leeraar aan het Groot Seminarie te Brugge. Na de hoogmis, gezellige bijeenkomst in het lokaal, St Jacobsstraat, 30. Men kan dan inschrijven voor de prijskam pen. De prijskampen worden gegeven voor de leden van het christen Werkersver bond en zijn kosteloos; er zijn 1000 fr. prijzen. De mannen zullen hun kans kunnen beproeven in het kaarten en op de Rus sische biljarts. Voor de vrouwen en voor de Kajotsters is er een wedstrijd in het bollen en in het smijten. Ook de kinderen zullen hun eigen smijtvent hebben en een groote mario- nettevertooning zal gegeven worden voor hen. 's Avonds familiefeest, waaronder de film KENTERING zal vertoond wor den en ook een klucht in 2 bedrijven gespeeld. H. Volksvertegenwoordiger De Man zal op dit feest het woord voeren. Daarna schoone tombola voor de aan wezige leden. Elkeen drage dien dag fier het Rerum- Novarumbloempje, dat dien dag aan de kerkdeuren zal verkocht worden. Autoongeval. Op het laatste der verledene week, kwam Meul Damiaan. oud 41 j., wonende op het einde der Rijsel- straat, met zijn velo uit de Rijke Klaren gereden toen hij door een auto die uit de Bukkerstraat kwam aangehold, om vergeworpen werd en verschillige kneuzin gen opliep. De hulp van den dokter bleek hier nocdig te zjin. Dadelijk heeft de po litie een streng onderzoek ingesteld. Uitgesteld. De vertoon ing van o Lourdes welke ter gelegenheid van de 75* verjaring der verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes, in de feestzaal van Komt et onverwacht bezoek, Rap de koffie uit den hoek, En de molen gaat aan 't zwieren. F. C. JACOBS SUIKERIJ Moet er heel natuurlijk bij, Om uw gasten flink te vieren. den Katholieken Kring ging opgevoerd worden, werd uitgesteld uit oorzaak van ziekte. WAT WIJ BEWEREN, KUNNEN WIJ BEWIJZEN; Er is maar één echt merk van CERAMO- VLOERTEGELS, bekend om hunne hoogstaande kwaliteiten, 't is dat van LA LOUVIÈRE. Er is maar één echt merk van ETERNIT, wereldberoemd en door iedereen ge kend, 't is dit van KAPELLE-OP-DEN- BOSCH. Er is maar één rechtstreeksche DEPOT HOUDER voor leper en Omstreken, van de echte Ceramo-Tegels en den echten Eternit, en 't is het huis: L. MONKERHEY-VAN NESTE Handel In alle bouwstoffen, Koeimarkt, 9, leper. V«rpachting. De openbare verpach ting der standplaatsen voor de Thuyndag- foor, dewelke dees jaar plaats grijpen zal tusschen 6 en 15 Oogst zal plaats hebben ten Stadhulze in de raadzaal (eerste ver diep) op Vrijdag 16 Juni aanstaande, om 15 ure. De opbetaling van hét verpachte terrein zri onmiddellijk den dag zelf der aanbesteding moeten gedaan zijn. is aanstaande. VOOR UWE Juweelen in Goud en Diamanten WENDT U BIJ A. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. Schoone Keus Trouwe Bediening I Prijskamp. De prijskamp voor merrieveulens en kweekmerriën van het Belgisch Trekras voor de 6" omschrijving zal plaats hebben op 28 Juni e. k. te 10 uur, ter Groote Markt. Plotseling overlijden. Maandag morgen kort voor den middag, was Leon Jonckheere, handelaar, wonende in de Elverdingestraat, oud 55 j., met paard en kar en bouwstoffen gereden naar Loker. Toen hij te Reningelst aankwam gevoel de hij zich onpasselijk en ging eene kort woonst binnen om ex wat uit te rusten. Daar zijn toestand aanhoudend verergde werd dadelijk gereden om den doktor der naburige gemeente en daar deze niet thuis was, bracht men de zieke in allerhaast per auto naar het gasthuis, alwaar hij het H. Oliesel ontving. Korten tijd daarna was de man overleden. Zijne haastige dood is aan eene hartaderbreuk toe te schrijven. juist en goed sierlijk en mooi. allerhande A Naar Merksplas. Platteeuw Leon van Langemark, oud 29 jaar, doolde hier Zondag namiddag rond. Daar hij zonder vaste woonst of middelen van bestaan was werd hij door de politie ingerekend en 's anderendaags door den rechter voor twee jaren en half naar Merksplas gezonden. PROFITEERT VAN DEN der Diamanten, Juweelen bij VAN LEDE - 1 Goudsmid Boterstraat, 6, leper. DE GROOTSTE KEUS. Toekomende week zullen Jufvrouwen rondgaan ten huize om eene omhaling te doen ten voordeele van de aanstaande jubelprocessie, 't Is te hopen dat ze bij kleinen en bij grooten, ja overal een gun stig onthaal zullen tegemoet gaan. Want, de jubelprocessie is niet aooals sommigen het verkeerd op hebben een ommeganck voor deze of gene parochie, maar wel voor geheel de stad. 't Is immers leper die na honderden van jaren nog zijne dankbaar heid uitspreken wil om de groote genade haar vroeger verleend. De Vinkeniers. Onder de vele lief hebberijen die met den oorlog verloren gingen, komt ook deze der vinkeniers te staan. En nochtans, zij kende eeuwen lang een grooten bloei en geen kermis ging er voorbij zonder dat er voor die vogelliefhebbers een prijskamp uitgeschre» ven werd. Schoon was het dan om zien, Hjk ze daar in lange reken vredig neerge zeten waren de mannen, met hun vinkj® in eene kleine hut nevens hen opgesteld, steeds maar aanhoudend voort met een krijt teekenend op den zwarten regel, dm vele deuntjes die hun geliefd vogeltje ge zongen had. Onnoodig te zeggen dat na zoovele tijd de prijskamp gesloten was en dat deze die o>p zijn regel het grootste ge tal aanteekeningen staan had, winnaa» of koning werd uitgeroepen. Wanneer na die eer en dit geluk hem drie naeenvol- gende Jaren te beurt viel, wierd hij keizer uitgeroepen. De laatste keizer der vinke niers vóór den oorlog was Arthur Hosten, die woonde in een huisje der Tien Ge bouwen (Beluikstraat). Deze eer en dat geluk vielen hem twee maal te beurt. Het lokaal der vinkeniers was in De Cour d'Angleterre op het soldatenplein. Hier ter stede werd de gilde ingesteld ten jar« 1627 en Jan Caldey die drie achtereenvol gende jaren met zijn vogel koning zong, werd dan ook in 1629 keizer uitgeroepen. De hoofdman Heer Charles Leeman met Charles Capelaen en Hubertus Provengier, beide gouverneurs, nevens dezen Jan Cal dey, keizer, hebben een blazoen doen schilderen met eene meiboom en op da lijst ofte den kader stond in gulden let ters dit geschrift: d'Heer Charles Capelaen den Keyser Jan Caldey en Hubertus Provengier mij maekten tegen mey. Ditzelfde blazoen berustte vóór den oor log nog, in de aloude glldekamer der Vin- kenieren. Zij voerden voor kenspreuk: Vrede beminders-Dianisteinen hun ko ning droeg een zilveren keten met 19 schakels. De H. Phllippus was de gevierde pa troon. IEPERLING. Voor uwe WENDT U BIJ AUG. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. Kosteloos onderzoek der oogen. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. Op Donderdag 25 Mei (O. H. Hemel- vaartvaart.) alle Apotheken open tot den middag; 's namiddags alleen Apotheek VANDEPLAS. Met de Kruisdagen hebben de gewo ne Kruisprocessies plaats op Maandag, Dinsdag en Woensdag aanstaande. Dat ,1-lie christene menschen aan deze openba- ~e geloofsbetooging deelnemen om God'! hulp over ons Land, onze Gezinnen af te smeeken. PENSIOENEN De personen geboren in de maand MEI, moeten op heden Z' ndag mor gen naar 't Volkshuis, Ieperstraat, vanaf 9 tot 10 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Personen uie begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. De mannen storten 120 fr. en de wou wen 60 frank. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, migraine, rheumatiek en aan griep willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. Stand der Werkloosheid. Zater dag, 332; Maandag, 309; Dinsdag, 298; Woensdag, 307; Dondeitdag, '292; Vrij dag, 295. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asthma, benauwdheid, heesch- VipifJ lrpplnl In De doos 6 frank, bij H. NOTREDAME, Groote Markt, Poperinge. Poot- en Muilplaag. De poot- en muilplaag is schier algemeen bij de vee kweekers. Het is dus geraadzaam te rad» te gaan bij de gevoegde diensten vooral eer eenig vervoer van vee te doen. Landbank Naamlooze Vennootschap AGENTSCHAPPEN POPERINGE, Gr. Markt, 30. - Tel. 264. - Agent Maurice Vallaeys. NIEUWPOORT, O. L. Vrouwstraat, 16. - Agent P. Huilmand. WATOU, Groote Markt, 17. - Agent Albert Corteel. DIKSMUIDE, Groote Markt, 10. - Agent Achille Kindt. ZANDVOORDE (Oostende). - Agent Vercruyce Camille, Gem.-Sekr. OOSTENDE, Henri Serruyslaan, 18. - Agent Soete Maurice. PERVIJZE, Dorp. - Agent Mevr. Nestor Cornelis. WIJTSCHATE, PI., - Tel. Kemmel 72. - Agent Gerard Vandelanoitte. Kostelooze terugbetaling of herplaatsing van alle Obligatien en Kasbons van Staat- Gemeentekrediet van Belgie, Grond krediet van Belgie, enz. enz. enz. laat U niet bedriegen door oneerlijke en grove nabootsingen De nabootsingen zijn een nieuw bewijs van de UITMUNTENDE HOEDANIGHEID

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3