- MB i 25.000 frank Prijzen Duitsche Economische Toestanden Uit IEPER. - Kunstkroniek. Socialistische Wijsheid 0e belegering en de inneming van leper door de Franschen in Juni 1794. HET HEILIG BLOED VAN VOORMEZELE. Bij een Koninklijke 75a Verjaring. VLAANDERENS BEDEVAART Uitstalling dep H. Lijkwade Intrede te Brugge van den Heer Henri Baels m mm» MEUBELPAPIER Stad Poperinge KRONIEK VAN BEAURAINT DINSDAG 11 JULI 1933 Groote Drafkoersen HET MORATORIUM DER DUITSCHE SCHULDEN Op den vooravond der Economische i Wereldconferentie is er vanwege Duitsch- land een nieuwe moeilijkheid, die tot ern stige conflikten kan aanleiding geven, op gerezen. Op voorstel van Dokter Schacht heeft de Rijksregeering een wet uitgevaardigd, die de overdracht van vreemde deviezen ter aflossing en intrestbetaling van de verbintenissen, vóór 1 Juli 1931 aange gaan, simpelweg voor onbepaalden tijd opschorst Dit nieuwe initiatief inzake monetaire politiek vanwege Duitschland heeft voor doel, nogmaals, nadruk te leggen op den zoogezegden treurigen toestand waarin Duitschland verkeert, in de hoop te Lon den gedeeltelijke kwijtschelding der schulden te oekomen. Het is, echter, twijfelachtig of dit wel ooit gebeuren zal. Immers, de nadeelige gevolgen die uit die nieuwe beslissing van de Rijksregee ring zullen voortspruiten, zijn, voor ver schillende landen althans, niet te over- schouwen. Belgie zal er gelukkiglijk niet erg onder lijden. Frankrijk evenmin. De Vereenigde Staten van Noord Amerika en Engeland zijn erger getroffen. Maar voor Holland en Zwitserland wordt de mone taire toestand uiterst kritiek. Het totaal der leeningen, die onder toe passing van de nieuwe wet vallen, beloo- pen voor Holland ruim 150.000.000 en voor Zwitserland ruim 120.000.000 p. sterl. Een reusachtige som voor beide kleine landen, die op dit oogenblik hun uiterste krach ten moeten inspannen om hunne weder- zijdsche munten gaaf te houden. Het arbitrair besluit door Duitschland genomen kan voor beide landen, uit mo netair oogpunt, noodlottige gevolgen heb ben. Hier is het noodzakelijk aan te stippen, dat het, vooral, de dragers der Dawes- en Young-leeningen zijn, die door de ge troffen maatregelen het ergst te lijden hebben, leeningen die werden afgesloten om Duitschland ter hulp te komen! En daar is nog meer. Beide leeningen waren door den Duitschen Staat gewaarborgd. De leening Dawes, die in 1924 werd aan gegaan en een intrest van 7 afwierp, is voor aflossing en intrest door taksen op suiker, tabak, bier en aleool gegaran deerd. De leening Young, in 1930 afge sloten aan een intrest van 5 is door dezelfde taksen gewaarborgd, waaraan men zekerheidshalve nog een speciale taks op de Duitsche Spoorwegen had toe gevoegd. Verder was het bij de uitgifte bepaald dat de bons in goudwaarden zou den worden afbetaald bij de vervalling. Al die waarborgen, door den Duitschen Staat onderschreven, hebben niet kunnen beletten dat de onderteekenaars bedrogen zijn uitgekomen. Nochtans, ze hopen, in geval Duitsch land zijne betalingen herneemt, dat hun ne vorderingen den voorrang op de an dere leeningen, die niet door den Duit schen Staat waren gewaarborgd, zullen bekomen. Daarover werd Dokter Schacht reeds ondervraagd. Zijn antwoord liet aan onduidelijkheid niets te wenschen over. Hij verklaarde, namelijk, dat de schuldeischers dit onderling hebben uit te maken. Die oplossing is voor Dokter Schacht zeer voordeelig, maar het maakt de rekening der onderschrijvers niet, die juist door die speciale waarborgen zich hebben laten overhalen om hun geld in Duitschland te beleggen. Ze eischen dan ook, terecht, dat de aangegane voorwaar den onveranderd zouden worden uitge voerd. We mogen er ons aan verwachten, dat die netelige kwestie, te Londen, in den loop der eerstkomende dagen, tot leven dige debatten zal aanleiding geven. In de memorie van toelichting, die aan het wetsvoorstel was toegevoegd, beweert Dokter Schacht, dat. gezien de deficitaire sluiting van de handelsbalans, de Reichs- bank niet langer in staat is goud en de- vlezen in betaling van buitenlandsche schulden te overdragen, zonder de mark ln gevaar te brengen. Ziehier eenlge cijfers die de toestand van de Reichsbank schetsen: In Juli 1930, na de stabilisatie van de mark, bezat de Reichsbank voor 3.078.000.000 mark aan goud en deviezen; in Januari 1933 was dit cijfer tot 920.000.000 mark geslonken, en op dit oogenblik beschikt de Reichs bank nog over amper 250.000.000 mark aan goud en deviezen, zoodat de Reichs- mark met amper 7.6 gewaarborgd is. Dat de toestand van Duitschland niet schitterend was, wisten we reeds sinds lang. Maar hoe komt het dat Duitschland zich. eenerzilds, verplicht ziet de betaling zijner schulden voor onbepaalden tijd te verdagen, en, anderzijds, bij machte is om aan Rusland groote credieten voor industrieele leveringen toe te staan? De verklaring is uiterst eenvoudig. De officieele thesis van het Nationaal- Socialisme inzake buitenlandsche politiek verklaart dat het Derde Rijk ten Oosten groote strook en colonisatieland moet ver overen ten nadeele van Rusland. Maar zoover is het, echter, nog niet. In af wachting zal Duitschland zich Rusland tep vriend houden. In het Mei-nummer van het tijdschrift Die Tatschreef Hans Zehrer: Rusland zal over onze economische toekomst beslissen. Rusland is, buiten dien, op dit oogenblik onze beste klant, en zonder Rusland zou onze handelsba lans een poover figuur maken. Indien, ter oorzake onzer nationalistische politiek, de groote democratische mogendheden ons hunne credieten ontzeggen, hunne grond stoffen weigeren te verkoopen, onzen uit voer boycotten, dan zullen we in Rusland de grondstoffen voor onze nijverheid vin den en die dan met de productie onzer nijverheid betalen. Het lijdt geen twijfel, besluit hij, dat een Duitsch-Russische sa menwerking ten grondslag van onze bui tenlandsche politiek moet liggen. Dit is het oordeel van iemand, die met het nationaal-socialisme sympathiseert, en zijne verklaring, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, belicht de genomen beslissing: Duitschland schorst zijn schulden op om verder in staat te zijn aan Rusland groote credieten toe te staan. Dokter Schacht beweert dat de schuld eischers niets van hunne schuldvordering op Duitschland zullen verliezen. Ze heb ben enkel maar voor onbepaalden tijd geduld te oefenen. Immers, de schulde naars moeten én amortisatie én intrest van de aangegane schulden verder afbe talen. Dit geld wordt in een omzettings- kas gestort. Hoe die kas zal werken we ten we nog niet bepaald. De Frankfur ter Zeitung stelt voor om met dit geld Dujtsche Staatswaarden aan te koopen. Andere bladen zouden liever zien dat het voor het financeeren van de werken van openbaar nut, die Hitier ter bestrijding van de crisis heeft uitgeschreven, zou ge bruikt worden. Een zaak is op dit oogen blik slechts zeker: het geld zal voor on bepaalden tijd in Duitschland blijven. Dokter Schacht verklaarde dat de uit- keeringen dan eerst zullen hernomen wor den als de Reichsbank terug over een vol doende goudincassa beschikt. Maar hoe zal Duitschland zich dit goud of die deviezen aanschaffen? De voordee- lige sluiting der handelsbalans, in de ko mende jaren, is daartoe het eenige mo gelijke middel. Het is echter niet te voor zien dat dit snel zal gebeuren, daar de economische politiek van Duitschland ver keerde wegen opgaat. Het is, immers, on mogelijk dat andere landen hunne gren zen zullen openhouden voor Duitsche goe deren, zoolang Duitschland zijn grenzen gesloten houdt. Het is dus niet te verwonderen dat er vanwege de landen, die in hunne levens belangen door die nieuwe beslisstags van wege Duitschland gekrenkt werden, kor daat verzet opsteekt. Onlangs gepubliceerde statistieken wij zen uit dat Zwitserland voor ongeveer 30 milliard frank in Duitschl: .id heeft be legd. Dit is voor zulk een klein land over dreven en tevens roekeloos, daar het een bestendig gevaar voor de nationale munt oplevert. Zwitserland denkt er aan weerwraak- maatregelen te nemen. En daar het vijf maal meer in Duitschland koopt, dan er verkoopt, is, volgens de Zwitsersche dag bladen, de surtaxeering van de Duitsche goederen naar Zwitserland het eenige probate middel. De Nederlandsche dagbladen zijn niet minder kordaat in hunne commentaren. Indien de Duitsche handelsbalans met deficit sluit, beweren ze. is dit de schuld van de ongezonde politiek die Duitsch land op dit oogenblik voert. Het Alge meen Handelsblad gaat verder, en etscht dat de schuldeischers een onderzoek Zou den instellen om uit te maken waar de vreemde deviezen, die in den loop der laatste jaren met milliarden naar Duitschland zijn uitgeweken, gebleven zijn. Frankrijk, dat niet erg getroffen is. zint niettemin ook op middelen om de Fran- sche onderschrijvers der Dawes- en Young-leeningen schadeloos te stellen. Volgens de Daily Herald zou het zin nens zijn de betalingen voor Ingevoerde Duitsche producten te blokkeeren. Enge land zou voor dit plan gewonnen zijn, maar de Vereenigde Staten verzetten zich nog. Wat er ook van zij. door de door Duitschland genomen arbitraire besluiten is de economische onevenwichtigheid in de wereld verscherpt, en het willekeurige dat inzake wissel en internationale rui ling sinds den oorlog heerscht, is daar door wederom in hooge mate toegenomen. H. M. De socialistische pers speelt eene rol van opjagerij en ophitsing. De tijd is gunstig om mistevredenheid aan te kwee ken onder de bevolkingde Regeering moet maatregelen treffen die nijpen op sommige plaatsen en velen schreeuwen van 't werkelijk of 't ingebeeld zeer. Onze Socialistjes Heer Missiaen en zijnen nasleep opstellers van De Werkman en Consoorten kunnen dan ook niets anders dan de Regeering af breken. De groote bazen weten wel dat de keffertjes er hard nevens slaan, maar, ze moeten ze laten doen... kwestie stem men aan te winnen. Deze echter die moeten besturen, spre ken heel anders dan onze schreeuwers hier. In Antwerpen hielden Kommunisten en Socialisten eene betooging. Gezel Huys- mans liet ze rap uiteen chargeeren. Hij wil orde in zijn stad en de socialistische misleide volksmassa verplicht hij te zwij gen. Er is ook spraak met of zonder rede dat .van hoogerhand pogingen aange wend worden om EEN DRIELEDIG MINISTERIE te vormen. Hoever dit waar is weten we niet maar het is toch van belang de REDEVOERING VAN BURGEMEESTER HUYSMANS daarop zinspelend, eens over te drukken. De redevoering die Antwerpen's burge meester Maandag heeft uitgesproken, is van aard om de aandacht te trekken,' omdat zij uiting geeft aan politieke ge dachten die in strijd zijn met de gevoe lens van de socialistische partijleiders en van de socialistische pers. 't Is niet dat de Heer Huysmans tot een ander gevoelen is gekomen, want wat hij in den Gemeenteraad ziegde, heeft hij reeds vroeger te kennen gegeven, alhoe wel niet zoo uitdrukkelijk. De burgemeester voerde eene taal, die veel hooger staat dan de taal die gevoerd wordt door de «exploiteursvan het mis noegen, die tegen het ministerie blaffen. Moest ik als Socialist spreken, zegde de Heer Huysmans, dan zou ik n.is- schien een andere taal vcertn en ook maar altijd door steun en meer steun i voor de werkloozen vragen; maar ik spreek hier als burgemeester, die weet dat we staan voor eene deficitaire be- grooting. Wat de steun aannaat. als er iets te doen is, zullen wij het doen en daar- om is het niet noodig eene nieuwe com- missie te benoemen: het college is daar om er zich mee bezig te houden. De beste oplossing is de werkloozen te doen werken, want zij hebben niet alleen stoffelijken, maar ook zede!ijken .steun noodig. Wij hebben 3000 hectaren grond te valoriseeren; 't ware een doel- treffende hulp, maar men moet ook het p geld hebben. Ia de Kamer zit ik in de oppositie, maar ik heb het besef van werkelijke moeilijkheden tegen dewelke de regee- ring te kampen heeft. Ik behoor tot diegenen in Belgie die oordeelen, dat de hu'p van allen niet te veel is om den toestand te herstellen. Persoonlijk ben ik van oordeel dat de twee partijen, die aan 't bewind zijn, alleen moeilijk uit het straatje zonder eind zullen geraken. Welnu ik wensch het hun uit gan- scher harte toe, zooals ik ook wensch dat de Conferentie van Lenden iets zou - vinden om uit de crisis te geraken. Het is niet met onlusten en troebelen in de straat dat men tot dezen uitslag zal geraken. Dit is mijne volstrekte overtuiging, zooals het ook mijne overtuiging is, dat alleen de goede wil van allen vruchten kan afwerpen. -> Tot daar de Heer Huysmans. We zouden hoogstaande gedachten met laagstaande beantwoorden als wij de ar tikelen der socialistische pers aanhaalden die vlak het tegendeel zegden. Dit zou overigens niets helpen om den toestand te verbeteren; het ware veeleer te wenschen dat we allen, zonder uitzon dering. deden wat de Heer Huysmans vraagt: allen trekken aan hetzelfde zeel. Rijdt niet te rap... in China PROCESSIE OP MAANDAG 26 JUNI ten 4 ure namiddag. DE INNEMING VAN IEPER DOOR DE FRANSCHEN OP 17 JUNI 1794. (Naar eene oude schilderij van Philippoteaux, gegraveerd door Massard.) Het strategisch belang van de versterk te stad leper werd ten allen tijde door het meerendeel der regeeringen erkend en gedurende de vier jaren van den groeten oorlog was zij, ofschoon ontmanteld, te vens het voorwerp van de Duitsche heb zucht en van de heldhaftige verdediging van het Engelsch garnizoen. De oude hoofdstad van het derde lid van het graafschap Vlaanderen, oud West kwartier of West-Vlaanderen, werd altijd als een van de voornaamste bolwerken van het land beschouwd om reden van de tal- rjke wegen, welke er convergeerden. Uit dien hoofde diende zij meerendeels tot basis der legerverrichtingen welke in West-Vlaanderen of in het graafschap Ar- tois plaats grepen. Ten allen tijde onder gingen de versterkingen der stad verbe teringen of grondige wijzigingen, ten ge tuige hiervan zijn: de buitenwerken door de Spanjaards in 1640 bijgevoegd en de citadel door hen in 1670 gebouwd, de reus achtige werken door Vauban in 1678 uitge voerd, en eindelijk, de volledige vernieu wing deaer werken onder de Hollandsche regeering van 1817 tot 1830. Deze belangrijke strategische ligging was oorzaak dat leper, gedurende een hal ve eeuw, het treurig voorrecht genoot tal rijke belegeringen te onderstaan waar onder wij in het kort het beleg der Fran schen in Juni 1794 zullen verhalen.. 's Anderendaags na de overwinning der Franschen te Hondschoote, den 9 Sep tember 1793, trok een Fransche legeraf- deeling, na verscheidene legerverrichtin gen, door de stad Poperinge en stelde zich vóór de stad leper op welke ze tot overgave wilde dwingen. Op weigering van den bevelhebber, generaal-majoor graaf de Salis, die nochtans maar over een klein garnizoen beschikte, begon men langs den kant van Vlamertinge de vesting nogal hevig te beschieten maar 's anderendaags hield de beschieting rond den middag op en de Franisohen trokken zich terug. Na verschillende nederlagen hun door de Oostenrijksche en Hollandsche troepen toegebracht, behaalden de Franschen, door generaal Jourdan aangevoerd, de overwin ning in den slag van Watignies, den 15 October. Waasten, Komen, Wervi'k, Roncq, Halluin, Meenen, Veurne en Poperinge vielen in hunne handen en op 22 October stelden de Franschen zich vóór leper op. Na een wederzijdsche beschieting welke twee dagen duurde, deed het versterkte Oostenrijksch garnizoen den 24" een uit val langs de Bellepoort en ontmoette den vijand op de baan van Dikkebusch, dicht bij den vijver. Na een verwoed gevecht werden de Oostenrijkers gedwongen zich, met verlies, in de vesting terug te trekken. Na deze ontmoeting trokken de overwin naars de Leie over om hun winterkwar tieren te betrekken. Het. slechte seizoen belette echter niet dat de vijanden nu en dan handgemeen werden en onder de schermutselingen welke plaats hadden zullen we slechts deze vermelden, die op onze streek betrekking hebben. Den 11 November bezette generaal Van damme, wiens naam aan een der kazer nen te Rijsel gegeven werd, de stad Po peringe en de omliggende dorpen. Den 26" viel het garnizoen van leper hem aan en dwong hem zich terug te trekken. Den 30 November sloegen de Fransehen de Oostenrijksohe posten uit Wervik en Ko men terug tot Houtem, waar hevig ge vochten werd. Alhoewel de Franschen meester bleven van het terrein trokken ze terug de Leie over naar hun kwartieren. Hier eindigt de veldtocht van 1793 ln West-Vlaanderen. Gedurende gansch den Winter van 1793- 1794 was het Iepersch garnizoen uit 7000 Oostenrijkers samengesteld, waarvan een een deel naar het omliggende gezonden werd, namelijk een bataljon te Poperinge. Den 23 Januari 1794 kwamen de Fran sche brigaden van Berlin en Vandamme de voeders van West-Vlaanderen rooven en namen denzelfden avond 360 wagens meê geladen met granen, hooi en strooi. Einde Maart veroverden de Franschen de volgende voorposten: Watou, Westou- ter, Reningelst, Proven en Poperinge. leper, dat sedert 1732 opgehouden had als versterkte stad te bestaan, was opnieuw met al de noodige materialen en munities tot zijne verdediging voorzien, en, daar hare wallen bewaard waren, bevond de stad zich, dank zij de nieuwe aardwallen, welke men er bijvoegde, in een tamelij- ken staat van verdediging bij den aanvang van den veldtocht in 1794. Alles wees er op dat het een beslissende slag zou zijn. Na verscheidene Fransche overwinnin gen te Doornik en aan de Leie, overwon generaal Souham te Cassel de Oosten rijkers, die zich op leper terugtrokken. Den 10 Mei 1794 drong een Fransche af- deeling Voormezele binnen, plunderde en verbrandde er de rijke abdij, de kerk en het grootste gedeelte van het dorp. Den 18 Mei behaalde generaal Souham een volledige overwinning te Wevelgem waar door de twee generalen der Bondgenooten hunne legers in den steek lieten. Deze generalen waren de Graaf van York en de Prins van Oranje, die later Koning der Nederlanden werd onder den. naam van Willem I. Rond einde Mei 1794, terwijl het Fransch leger van Tussohen Samber en Maas zich voorbereidde om Charleroi te belegeren, beval Pichegru, algemeen over ste van het leger ln het Noorden, aan den divislegeneraal Moreau een schijnaanval op leper te doen, ten einde de zegepraal zijner verrichtingen tot ln het hartje van Vlaanderen te doen gevoelen. Hierdoor hoopte men generaal Clerfayt te dwingen zijn vesting te Tteit te verlaten, hem ter hulp van leper te zien snellen en hem aldus in zijn marsoh te verslagen; maar de algemeene bevelhebber van het leger in het Noorden, toen hij zich in zijn ver wachtingen bedrogen zag, besloot tot een werkelijke belegering over te gaan. De omsingeling werd door de brigade van Vandamme voltooid en een poging der be legerden ten getalle van 2000 om langs de Meenenpoort de insluiting te breken, werd verijdeld en ze werden met verlies teruggedreven Deze mislukking werd door verscheidene andere gevolgd: onmogelijk heid van de omsingeling te doorboren, zooals men verhoopte, tusschen het kanaal van Boezinge en St Jan; uitvallen, altijd met verlies teruggeslagen; vruchtelooze poging van Clerfayt om ter hulp te komen aan de stad. Generaal Pichegru intijds verwittigd viel hem aan vóór Langemark, dwong hem zich in wanorde op Torhout en Tielt terug te trekken en bleef meester op het slagveld. Den 11 Juni schreef generaal Moreau aan den generaal-majoor bevelhebber de Salis een brief om hem te bevelen de stad over te geven. Een beleefde maar krach tige weigering beantwoordde die vraag en de beschieting herbegon heviger dan ooit langs weerskanten. Rond middernacht, van 11 tot 12 Juni, ontstond brand in de stad, in de Elverdingestraat, wat de be schieting van den aanvaller deed toene men. Het boek van Musset-Pathy Ver haal der bijzonderste belegeringen van 1792 af tot 1803geeft omstandig ver haal van de tijdelijke overmacht van ge neraal Clerfayt die versterkingen van het leger der Bondgenooten uit Doornik ont vangen had. Door dit relaas over het be leg zien we dat de aanvaller slechts over gering geschut beschikte om de stad leper te doen vallen, 't Is slechts den 17 Juni, 's morgens, dat hij vuurde met al zijn vereenigd geschut hetwelk maar uit 28 kanonnen bestond, terwijl de belegerde er over meer dan 100 beschikte. Voor de eerste maal overdonderde het geschut van den aanvaller dit van den belegerde. Rond 11 uur 's morgens hield het geschut der vesting op en bijna onmiddellijk daarop werd de witte vlag op den aardwal van het bolwerk Kr 3, aan het einde der Tor houtstraat, geheschen. Generaal-majoor de Sails zond onmiddellijk een afgezant naar generaal Moreau en een brief, eenige uren later gevolgd door zijne voorstellen tot overgave. Deze werden definitief aan vaard en geteelfend op 18 Juni te 3 uur 's morgens. Het garnizoen, nog 6000 man sterk, gaf zich krijgsgevangen. Maar ge zien zijn schoone verdediging mocht het de vesting verlaten met al de gewensclite oorlogseer en zijn wapens en vlaggen aan den voet van de borstweringen neder leg gen. De troepen van Hessen en Hanovre verlieten de vesting den 19 Juni om 5 uur 's morgens langs de Bellepoort en de Oostenrijkers denzelfden dag om 8 urn 's morgens langs de Meenenpoort. De Franschen vonden in de versterkingen meer dan honderd kanonnen, meerendeels uit brons; meer dan 40 duizend vaten buskruit, geweren, kanonballen, bommen en granaten in groot getal en vooral een grooten voorraad graan zoowel ln de open bare magazijnen als bij de bijzonderen. De stad had over 't algemeen weinig geleden behalve de deelen gelegen tus schen de Boterstraat, de Beenhouwer^ straat en de Elverdingestraat waar ver schillende huizen en kloosters opgebrand of bijna volledig vernietigd waren. Na deze overgave van leper zetten de Franschen hunne reeks overwinningen voort en namen achtereenvolgens Charle roi, Mons, Oostende. Doornik, Oudenaar de, Gent, Brussel, Mechelen, Leuven, Na men, Nkuwpoort, Huy, Sint Truiden en Luik in. Alleen de versterking van Luxemburg kon tot 12 Juni 1795 weerstaan. Van 1794 tot 1814 verdwijnt Belgie van de kaart van Europa. Ons land was door Frankrijk ingelijfd en zooals dit land in departementen verdeeld. PYRÈ8. Voormezele is een klein dorpje, vier kilometer Zuidwaarts van leper gelegen. De tram Ieper-Kemmel voert U tot op een tiental minuten van de dorpplaats. Voormezele was begrepen onder de 800 parochiën, die omstreeks 774 in 't Bis dom Terenburg lagen. In 't jaar 1100, onder Robrecht van Jerusalem werd er een klooster van Reguliere Kanunniken gesticht. De tweede proost Isaftc stond in groot aanzien bij het Hof van Vlaanderen. Drie of viermaal reisde hij naar de Eeuwige Stad, waar hij door den Paus, Euge- nlus III, ontvangen werd. Hij ontving uit de handen van den Paus verschil lende kostbare Relikwiën en bekwam al lerhande voorrechten en weldaden. De kostelijkste gift was de Relikwie van het H. Bloed. Daarvan getuigen een zeer oud document van de voormalige abdij van Voormezele en ook de archiefstukken van leper, die verklaren dat het H. Bloed van Rome naar leper overgebracht door den Proost Isaac op 29 Juni 1152 stoetsge wijze van deze stad naar de abdij van Voormezele werd overgebracht. Dat de monikken met veel zorg over de kostbare relikwie hebben gewaakt, be hoeft geen betoog. ZIJ vereerden tusschen de stillen muren van het klooster het dierbaar Bloed Christl, zonder de pracht of praal zooals het te Brugge geschiedde, door het toedoen der graven van Vlaan deren. Des Vrijdags was de relikwie in de kerk ter vereering uitgesteld en wellicht kwa men de geloovigen uit den omtrek, ln groot getal ook uit Fransch Vaanderen toegestroomd. De proost Willem Dewltte, gestorven ln 1458, liet een nieuw Ciborie of Schrijn vervaardigen. Een ander proost, Jan Van Moortgate, in 1594 bezorgde voor het H. Bloed een nieuw Schrijn in zilver en ln 1664, werd de Relikwie onderzocht door de Heeren Vikarissen van 't Bisdom leper, Sede VacanteIn hun verslag lezen wij het volgende: o Daar was een klein koffertje, met ko peren slot, versierd door allerlei gekleurd glas. Daarin stond een doos of Ciborie met gele zijde overdekt en waarop ge schreven was: Jesu. In deze doos lag een paksken, de grootte van eene kleine noot in een perkamenten band gewonden waar op geschreven stondDe pulvere San guine Christl intincto 1.1. z. Stof door trokken met Bloed van Christus. 't Was in jaar 1664 dat de Confrérie werd opgericht. In 1566 werd de proosdij de prooi van de beeldstormerij. Slechts in 1620 werd het klooster heropgebouwd. In 1667 werd het tot abdij verheven en was gekend onder den naam van l'opu- lentom reden harer uitgestrekte eigen dommen. In 1794, op 10 Mei, werd het klooster in brand gestoken door de Fransche. Re publikeinen, ook de kerk, eigendom van 't klooster en tevens parochiekerk. Deze werd heropgebouwd in 1807 door Z. E. H. Dominicus Calve, een der laatste monik ken der abdij, en voltooid in 1811. De onderpastoor, E. H. Parein, liet het prach tig jaarschrift in den muur beitelen: Succedo Combustis Ze werd onder den laatsten oorlog gansch vernield. Ze herrees in Neo-Ro- maanschen bouwtrant, werk van-den Heer J. Coomans, bouwkundige te leper. In den loop der eeuwen moest het H. Bloed van Voormezele meermalen in vei ligheid gebracht worden, o. m. tijdens de Fransche overheersching op het einde der 18" eeuw, wanneer de kerk van Voorme zele gansch werd afgebrand. De kostbare Relikwie werd in zekerheid gebracht in eene heimelijke plaats of Refuge der Paters te leper. In 1802 werd het H. Bloed met veel plechtigheid naar Voormezele wederge- bracht. Tijdens den oorlog 1914-1918 werd Voor mezele ten gronde vernield. E. H. De- smed't, pastooir, liet de Relikwie van het H. Bloed in den kelder der pastorij met sen. Wanneer hij vernam dat de pastorij gansch vernield was, kende hij geen rust meer. Eerw. Zuster Marie-Agnes, van 't klooster te Voormezele, die met hare me dezusters te Dikkebusch verbleef, bekwam de toelating harer Overste naar Voorme zele te komen om de Relikwie van het H. Bloed te redden. Mijnheer Dejonghe- Gryson, bediende te leper, bood zich aan om de moedige Zuster in deze stoutmoe dige taak te helpen. Nabij het dorp ge komen, werden zij door de Engelsche wachten aangehouden en onder geleide van twee Engelsche soldaten naar Dikke busch teruggebracht. Eerw. Pater Keam, Redemptorist en Aalmoezenier van 't En gelsch leger dit vernemende, kwam in den nacht van 12 Febr. 1915 naar Voormezele en gelukte erin de Relikwie van het H. Bloed te redden. Hij bracht ze naar Dik kebusch over, waar zij vereerd werd op Zondagen 14 en 21 Februari 1915. Den 22 Februari werd de H. Relikwie door de zorgen van E. H. Vantemsche, Onderpas toor van Voormezele, naar Reningelst ge dragen waar hij haar toevertrouwde aan de Zusters van 't klooster van Voorme zele. Deze Zusters verhuisden eerst naar Abeele, waar ze het H. Bloed lieten ver eeren en trokken daarna met hun schat naar Lourdes. Daar bleef de kostbare schat goed bewaard tot aan het einde van den oorlog. In 1920 bracht E. H. De- smedt de Relikwie uit Lourdes naar Voor mezele terug, en op 6 Juni 1920 had reeds de processie plaats onder den toeloop van een groot getal bedevaarders. ('t Vervolgt.) NAAR LOURDES OOGST 4-12rechtstreek- sche treinen en treinen via ;Parijs en Lisieux. SEPTEMBER 5-12: Li- sieux - Mont-St-Miohel-Ne- vers. Inlichtingen Secretariaat, Plein, 13a, KORTRIJK. TE TRIER Ter gelegenheid van het Heilig Jaar zal de Heilige Lijkwade, waarmede O. L. Heer Jesus tijdens zijne passie gekleed was, van 23 Juli tot 3 September aanst. uitgesteld worden in de Kathedraal van Trier (Duitschland). In de geschiedenis is het een groote zeldzaamheid dat de Heilige Lijkwade ten toon werd gesteld en telkens gebeurden bij de uitstallingen talrijke mirakelen. BIJ de laatste uitstalling hebben meer dan 2 millioen personen de Kathedraal be zocht. Van nu af worden reeds ln alle lan den speciale treinen ingericht naar Trier om de geloovigen toe te laten de Heilige Lijkwade te aanbidden. Men voorziet ook voor dit Jaar een overgrooten toeloop van volk. DE LUCHTWEGEN IN AFRIKA GOUVERNEUR DER PROVINCIE WEST-VLAANDEREN De intrede te Brugge van den heer Hen ri Baels, die bij Koninkl. Besluit tot Goe- verneur der Provincie West-Vlaanderen werd benoemd, is vastgesteld op Maandag 26 Juni eerstkomend. Deze hooge ambte naar zal in de statie aankomen om 15.15 uur. Hij zal er door den heer Burgemees ter Van Hoestenberghe en door de hee ren laden van het Schepencollege verwel komd worden. Stoetsgewijze zal hij naar 't gouwhuls geleid worden, langs de Sta tieplaats, Zuidzandstraat, Steenstraat en Groote Markt. In het gouwhuis zal hij door de leden van de Bestendige Afvaar diging ontvangen en verwelkomd worden. Onmiddellijk daarop zal hij zich de over heidspersonen laten voorstellen. iBBBaHBaaaaaHsaBEHiaigBHEaa Mussolini's schoonzoon op de W ereldconf er entie Graaf Ciano, getrouwd met Mussolini's dochter, zetelt te Londen op de Wereld conferentie als Italiaansch-afgezant. Men ziet hem hier wijl hij zijn hotel verlaat om de vergaderingen te gaan bijwonen. WIE WINT HET MILLIOEN? LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 5 P. C. 1923 Dinsdagmorgen had in de Nationale Bank te Brussel de 121* trekking plaats van de Ieening der Verwoeste Gewesten 5 pet 1923. Reeks 114444 nr 1 wint een lot van 1 millioen. Reeks 120645 nr 3 wint 100.000 frank; reeks 13794 nr 3, reeks 92270 nr 4 en reeks 299915 nr 2 winnen elk 50.000 frank. be andere nummers van voormelde reeksen zijn betaalbaar met 550 frank. «SBBBBBiaSaaBBBBBBBBBBBBBflflBB Het Bruine Huis te Weenen In Oostenrijk wil men van geen Nazi's weten; deze worden overal vervolgd en ontbonden. Hun huizen worden gesloten en hier ziet men het Bruine Huisder Nazi's te Weenen dat door de Oosten rijksche politie komt gesloten te worden. j Deze Chineesche autovcerder die door I een stad reed met overdreven snelheid werd op heeterdaad aangehouden en mocht 24 uren in stad rondwandelen in deze plank met hoofd en duimen vast geschroefd. Zulke straffen moeten ze wel onthouden! De Koning van Zweden, bij zijn 75* verjaring. Hier de Koning, met zijn schoon zuster, Prinses Ingrid en haar dochters Pinsessen Astrid (links) en Margaretha en Martha (rechts). Het Instituutder Fransche Coloniën te Parijs werkt neerstig om de luchtver- bindingen met Frankrijk en de Afrikaan- sche coloniën te verbeteren. Hier is kapi tein Wauthier bezig eene voordracht te geven over zijne laatste vlucht ln Noord- Afrika. bij SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Gebruikt Chicorei Wyppeiier-TaSTin, 't is de beste. OP AL UWE AANKOOPEN On1ERUOGAVE - ZEGELS DeLHAIZE DE LEEUW J* i I loren schroot waardoor zij lichtjes bleef hinken. In 1931 schonk zij het leven aan een kindje, wat voor haar noodlottige gevolgen had. Van dan af hadden lin kerbeen en -d'ij allen dienst geweigerd, haar knie kon zij niet meer plooien en sedert een jaar had zij afgezien van alle geneeskundige hulp daar niets beternis aanbracht in haar droeven toestand. 's Morgens was zij ter H. Tafel gena derd te Meetkerke vooraleer naar Oost akker te gaan. Haar man, twee harer kinderen, haar zuster en de vroedvrouw van Meetkerke vergezelden haar naar Oostakker. Om 10.30 uur ongeveer, begaven zij zich naar de grot. De vrouw bad, dronk water uit de bron en ontstak enkele kaarsen. Plots voelde zij een rilling door haar heen en voelde dat zij weer steunen kon op hare beide beenen. ZIJ liet haar krukken vallen en riep: o Ik ben genezen». Het volk verdrong zich rondom haar en hief lofzangen op. Evenwel hinkt zij nog lichtjes op de linkerhlel. Het spreekt van zelf dat die genezing heel wat beroering teweeg heeft gebracht te Oostakker en te Meetkerke. EEN VIERDE VERSCHIJNDAG AAN TILMANT COME? ZIJNE WONDERBARE GENEZrvr HOUDT AAN. HU ZAL ZIJN WERK HERVATTEN Zondag morgen was Tilmant Con« men met zijn vrouw, terug naar eA" raing getrokken, uit dankbetuiging. N bleek uit de houding en handeling'.**' Tilmant Come, alsmede zijne verklar- gen, zou O L. Vrouw zich nogmaals -,» toond hebben aan hem. De verschijning zou zich als volgt voor gesteld hebben: Nadat Tilmant nogm-.j' gebeden had nabij den meidoorn der pot de kapel der zeven weeën, en op de pl|5 waar hij genezen werd, riep hij plots, armen open: Ik zie HaarHet waa ay, het tweede tientje dat hij bad op c, plaats. De oogen steeds op den meidoorj gevestigd, met bevende stem, noemde rjj Haar Notre Dame de Bóringen vrij» Haar een gunst voor de bedrukten, vo<* de kinderen die Haar hadden gezien, voor zijne familie', en een gunst voor de arm» zondaars <-opdat iedereen ons zoude ge. looven en U mede zou aanroepen Luidop zegde hij weerom woorden di« hij scheen te hooren: Montrez-vous a» monde. J'exauceral vos voeux. Prler,, (Vertoon U onder het volk, ik zal uw» wenschen verhooren. Bid). HIJ zag, verklaarde hij daarna, haar glimlach en weder las hij in het Waalscj op het neerhangend bleekblauw lint vap haar gordel: Notre Dame de Béring. Zij zag eruit als een wonderbare schoor» dame van rond de 18 Jaar en zij rustte op een wolk boven den meidoornstruik. De genezing van Tilmant Come houdt steeds aan en de geneesheeren kunnen er geen wetenschappelijken uitleg voor ge. ven. Volgens de radiographische opnamen vertoont zijn ruggegraat nog steeds zelfde teekens en volgens de wetenschap zou hi| niet kunnen gaan noch eenige ernst!?» beweging maken. En toch gaat de map zooveel hij wil, kan hij buigen, bewegln. gen maken zoo goed als gelijk welk an. deren mensch en zware gewichten weer. om op tillen. Hij is naar de fabriek ge. trokken waar hij vroeger werkzaam war en werd weerom aanvaard in zijn vroe- geren lastigen dienst. De direktle der fa. briek laat hem evenwel alle vrijheid om zijne godsdienstige dankbetuigingen t» uiten. Een novene wil hij doen voor O. h Vrouw en alleen als hij zekeren grootep aandrang voelt om naar Beauralng t» gaan, gaat hij er. BIJZONDERE ZEGEN VAN Z. H. DE PAUS VOOR DE KLEINE VOISIN. Naar wordt bericht zou de kleine Vol. sin in het bezit zijn van een brief uit het Vatikaan waarin Z. H. de Paus zijn bijzonderen zegen verleent aan de kleine knaap Volsin. DE BISSCHOP VAN NAMEN NAAR HET GENADEOORD. Op Maandag 26 Juni gaat Mgr Heylen naar Beauralng om er het H. Vormsel toe te dienen. Hij zou er een bijzonder verhoor hebben met de kleine Voisin. NOG MEER MERKWAARDIGE GENEZINGEN? Verleden week hebben wij reeds he! geval uiteengezet van den jongen Heet Hubert Dewolf uit Turnhout, die ver- klaart dat hij wonderbaar genezen werd te Beauralng van eene kwaal aan de ruggegraat. Zijn geval was vroeger door de bijzonderste dokters uit Limburg ep Antwerpen onderzocht en hij werd door allen ais ongeneesbaar geacht. Hij leed aan aderverkalking en rugge- graatvliesontsteking en het is na zijn bezoek te Beauraing dat zijne genezing ingetreden is. Men meldt ook nog uit Antwerpen dat een 80-jarige ouderling, die door eer.» dubbele longontsteking aangetast was, na een novene gedaan te hebben ter eere van O. L. Vrouw van Beauralng, op den laat sten dag volkomen genezen werd. De man was veroordeeld door de geneesheeren en thans is hij weer kloek en gezond. Nog wordt aangehaald dat een per soon, die een wonde aan den vinger hal en die bleef etteren, na een beroep op O. L. Vrouw van Beauralng de wondt geheel genezen werd en alleen een lit teeken overbleef. Verders wordt nog aangehaald, dat een vrouw uit Rocroy na een beroep op O. L. Vrouw van Beauralng, genezen word van zweren aan de maag. Ook nog van een klein meisje van Beauraing die plots, na een gebed san de grot, van een beenderziekte genezen werd, De kleine Dubois, van Rochefor: leed aan darmenvergiftiging, en werd eveneens genezen. Door den dokter we:: hem een geneeskundig bewijsschrift af geleverd. Wij vermelden deze feiten omdat c'. ruchtbaar dienen gemaakt. Maar wij ze ten alle geloovigen aan er niet mede tt dwepen. Stellig, wij gelooven aan het bovenna tuurlijke en verwerpen niets A PRIORI Wij rijn ten andere ten volle overtuigt van de goede trouw van alle betrokken personen, maar het blijft steeds voorzich tig alle oordeel voor te behouden zoolaas de Kerk haar advies niet gaf. En de Keri heeft tijd. Het weze nogmaals gezegd, zooals Z. E Mgr Heylen, wachten en bidden ONGEHOORDE TOELOOP. De toeloop naar Beauraing wordt steed! grooter en grooter. Alle dagen brenger volle treinen en autobussen heele groe pen volk aan, die O. L. Vrouw aldaa: willen gaan vereeren. Somtijds werd <if ordedienst bijna overrompeld, dat op bijzondere dagen de plaatselijke politie moest opgebeld worden naar het omlig gende, om versterking. Op H. Sakramentsdag, in den morgen tijdens de verschijning aan Tilmant Co- me, schat men, dat reeds ln den vroeger morgen meèr dan vijf honderd personei aanwezig waren. NAAR BEAURAING EN DE GROTTEN VAN HAN MET KOSMOS Op Dinsdag 27 en Woensdag 28 Jut1 richt Kosmos-Toerisme een tweedaagsch' reis in, met luxe-Minerva autocars, ns»r Beauraing, Dinant, Grotten van Han et Namen, voor den spotprijs van 200 t alle hotelkosten en tngangskaart ln Grotten van Han inbegrepen. Inlichtingen en inschrijvingen bij PAl'l VAN BRUWAENE, Agent van Kosmos- voor Poperinge en Omstreken, 16, Noord straat, POPERINGE. «o» OPHEFMAKENDE GENEZING TE OOSTAKKER Op den morgen van H. Sakramentsdaf zou te Oostakker zich eens een wonder bare genezing voorgedaan hebben. U" Meetkerke, kleine gemeente nabij Brugg'- was de genaamde Vrouw Jer. LlnskeM' Beausaert, 36 jaar, naar Oostakker l> bedevaart gekomen. Sedert twee jaar w»? rij aangetast door een pijnlijke kwaa- aan het linkerbeen en -dij, zoodat A krukken noodig had om zich te beweger- In 1925 was zij geraakt geweest door ver- (Vervolg vorige kolon). op den Hippodroom der Groote Heerlijkt"'^ W oestensteen weg.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2