VIVIODE In de Pappen Nieuws uit leper MODEN BRIEF UIT BRUSSEL In 't Binnenland PICKH0UT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK HUIS AIMÉ GRUWEZ IEPER SCHOON RENTENIERSHUIS ROUWBERICHTEN e CINEMA COLISEUM DE GEMEENZAME VRIEND JAARLIJKSCH MARKTFEEST CHARLOT SCHAATSENRIJDER Een wond Een schram vlug dat pijnloos ontsmet alleen dit middel heelt REINA PILLEN GENTSCHE AUT0SCH00L Bijvoegsel van De Halle25-6-'33 (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 22-6-33. De langste dag van het Jaar is voorbij. Daarmeê zijn we echter nog niet uit de economische en flnancieele miseries. Geen beetje opklaring onder dat opzicht. Onze groote ministers verblijven nog steeds te Zonden. Voor hoelang nog? De afwezigheid van Minister Hymans schaadt ons niet. Deze van M. Jaspar wel. Want zonder M. Jaspar zal de Regeering geen concessies doen op den inhoud der volmachtswetten. En zonder consessies gaat het niet. Gister hoorde ik over Minister Jaspar zeggen: hij zou een uitmuntende minister zijn, ware hij niet zoo actief! Langs één kant bekeken is dat Juist Mag men hem echter verwijten dat hij een e mnen. Onder de aanwezigen M.M cel H. Jaspar Mundeleer, Petitjean, F'cucart, Boedt en Dierickx, parlements leden, maar deze hebben geen woord ge zegd, Integendeel heel veel mogen en- caisseeren Le Peupleheeft daarover het uit voerigst verslag gegeven, en de socialisten zullen derhalve daaraan heel wat plezier beleefd hebben. In de aangenomen dag orde werden de liberale Ministers, die de volmachtwetten hebben goedgekeurd, ferm uitgeborsteld, en verder wordt erin gezegd dat in de komende kiesstrijden nog alleen steun zal verleend worden aan de man datarissen, die bij de uitoefening van htm mandaat krachtdadig zullen verdedigd hebben: de vrijheid, de demokratie en de laïciteit. Met zulke dagorde worden de tegen woordige mandatarissen schier allemaal buitengevaagd. De Liberale Partij heeft alle redens om echt fier te zijn over hare Jonge Wachten! Zondag heeft te Waterloo de VI' Waalsche Bedevaart plaats gehad, eerst om hulde te brengen aan de nagedach tenis van de dappere Franschen, die in kijk heeft over alles, ook andere ministers gadeslaat, den Inhoud van de financies I isi5 te Waterloo gevallen zijn in het leger volgt over al de concessies die veelvuldig ya:i Napoleon. J. Mathieu, député en bur- worden- gevraagd? Dat ware absuurd. gemeester van Nijvel, overhandigde vier Men verwijt hem zijn driftig woord, vlaggen aan het Pranco-Waalsch Komi Maar hij heeft zichzelf niet gemaakt. Of i van Parijs, aan 1e Waalsche Oud het bij zijn streng gezicht, zijn snijdend strijders van Luik, van Waver en van Wa- woord, zijn spontaan en afwijzend gebaar terloo. Jennissen (Luik) verdedigde de wel altijd zóó is gemeend, zou ik niet franco-belgische hereeniging, met de be- durven beweren. Onze lieve Heer moet vestiging dat de Walen eerst zullen rusten er van soorten hebben. Met zwakkelingen w'anneer het noodlottig werk van 1815 zal aan 't beheer van 's lands financies is er vernietigd zijn. geen uitkomen aan. 's Namiddags werd dat feestbetoog In Christen-demokratisch midden wacht voortgezet te Eigenbrakel en te Nijvel. men in elk geval op den terugkeer van M. Jaspar, omdat de Regeering. zonder hem. geen concessies zal doen. En 'k herhaal het: concessies zijn onafwijsbaar wil de Regeering zich na 18 Juli kunnen hand haven. M. Jaspar zal op dit oogenblik De bemerkingen maakt ge zelf. In het Paleis der Akademiën te Brus sel heeft Zondag het X' Internationaal Uibgeverscongres plaats gehad. Een aan zienlijk getal landen waren daar verte genwoordigd. De verhandelingen van dat reeds terug zijn uit Londen. Ge kunt hem congres hooren niet zooveel thuis in mijne dan zelf ondervragen over zijn kwaliteiten en gebreken! Van deze correspondentie maak ik meer een varia. Een strijdproceo is nu; verlangen de socialisten regeerlngsverantwoordelijkeid op te nemen? Le Soirop grond van informaties, heeft dat de vorige week ge- wekelijksche rubriek. De Economische Wereldconferentie te Londen is in hare tweede week. Tot welke praktische resultaten het leiden zal is nog altijd niet te zien. Omdat Frank rijk zijn oorlogsschulden niet heeft be taald aan Amerika, is het uitgesloten van de Conferentie die door de Vereenigde schreven en andere gazetten hebben dat staten zal belegd worden om de kwestie natuurlijk overgenomen. De Socialistische der oorlogsschulden te herzien, gazetten hebben dat geloochend. M. Joris. in Duitschland neemt de wrijving liberaal Kamerlid van Antwerpen, heeft toe tusschen de Nationaal-Socialen en de dat integendeel bevestigd aan Le Soirstalen Helmen. De Communisten zijn in- van Dinsdag, met de melding dat Merlot. tusschen aan 't roeren, maar een aantal député van Luik en burgemeester van Se- zitten reeds roerloos achter de grendels, j-.'iing, vorigen Woensdag had gezegd dat xn Mecklemburg en Lutoeck worden de 1:'. r. behoorde aan de Regeering te jeugdverenigingen die niet tot de Hitler- :,i in welke voorwaarder de sociaüs- t:;:':e partij regeringsverantwoordelijk- hóld in 's lands Regeering zou opnemen, maar dat de Regeering zelf formeele voor- r.tllsn zou moeten doen, die de partij dan onderzoeken. Ir Le Peuple» van Dinsdag ontkent ft; .1 zulke uitlatingen. eigen Vrijdag sprak Vandervelde te Charleroi over de uitlating van •- Le Soir hij zegdeGeen enkel lid der Regeering 1 - ft hem (Vandervelde) daarover ge- i st. Indien hij aangesproken werd, ».z;j mij antwoorden: Wendt u tot het socialistisch congres, 't Zou echter eene komedie zijn de Regeering te vervoegen, die de volmachtwetten heeft uitgevaar- digd. Ik heb de overtuiging da1 de chris- ten demokraten concessies zullen bsko- men. 't Oogenblik zal echter komen, dat de Regeering het begrotingsevenwicht niet zal kunnen verwezenlijken. Zou een i demokratische regeering het einde der krisis verhaasten? Neen. We moeten den moed hebben dat te durven zeggen. Elke regeering, om het even dewelke, zal zich bevinden voor dat formidabel obstakel. Alleen de triomf van het Socialisme zal de radikale oplossing geven. Die toe- stand is niet eenig aan Belgie, hij hangt over heei de wereld. Daarom het strij- dend Socialisme. Met dat citaat zijt g'er niet veel wijzer op geworden, 't Is eene gewone meeting cliché. De beeldspraak van Hardyns, den -overleden hoofdredakteur van het Gentsch socialistenblad, blijft steeds juist: Het So cialisme is het bundeltje hooi, dat men boven den kop van den ezel bindt; het beest trekt om er de teugels bij te breken, maar het bundeltje hooi blijft steeds bui- (en zijn bereik. Zeer juist geteekend. De socialisten willen eerst ontbinding van het Parlement. Daarom hebben ze nu hun petitionnement georganiseerd om de ontbinding en nieuwe verkiezingen te vragen. De krisis toestand met de heer- schende verbittering ieent zich tot een betrekkelijk succes. Maar ontbinding van het Parlement kan den toestand slechts verergeren, geeft geen oplossing. Vander velde heeft het in andere woorden gezegd den 16 Juni te Charleroi. En Vandervelde blijft steeds de patron wiens woorden evangelie zijn voor de volgelingen. Op één punt sprak Yanderveide waar heid: ae christen demokraten zuilen con cessies bekomen. En ik voeg erbij: zij zul len zelf oordeelen of de concessies redelijk en voldoende zijn. De werking van de socialisten is heel zonderKng, maar alles behalve eerlijk en oprecht. De socialistische schepenen van finan cies van Gent en Charleroi zijn in onder handeling geweest met 't Ministerie, zon der eemge onderlinge afspraak hebben al lebei juisi; hetzelfde gezegd: in geen geval mogen de gemeentebesturen de vrijheid hericrijgen om, uit eigen middelen, bijleg' te geven op het steunbedrag voor de werk- loozen. In de Gemeenteraadszitting van Ant werpen, 1.1. Maandag gehouden, heeft den scc.aiisnschen burgemeester Hüysmans precies dezeiide verklaring gedaan. Er is méér. Bij de bespreking, en op eene duidelijke vraag van M. P. W. Se g:rs, aemokratisch raadslid, heeft Huys mans moeien bevestigen dat hij het nog niet noodig had geoordeeld om bij de Re geering op te treden voor eene mikten lig van hst ondersteuningsregiem voor Groot' An. werpen! Als ge 't soms niet zoudt gelooven, leest dan ae gazetverslagen over die zitting. Er is méér. Bij die bespreking heeft M, Segers doen opmerken aan Piet Soiaers, lc.aer van de socialistische dokwerkers en Sciiepsn van Sociale Voorzorg, dat hij de regeermgsverordeningen in betrekking tot lx. onaersteuningswezen nog niet eens grondig had ingezien! En Somers bleef hu ainwoord schuldig. Die fameuze zitting heeft alleen dit praktisch (?J resultaat gehad dat voor taan geen demonstraties van werkloozen mogen worden gehouden zonder toestem ming van den socialistischen burgemees ter! Dat staat ook in het verslag der Ge meenteraadszitting. Huysmans neeft echter nog méér gezegd, o. a.: Onze begrooting staat voor e«n tekort. Werk is er genoeg, maar er is geen geld om werken te laten uitvoeren. Wij hebben 300 hektaren braakgronden. Kan de Regeering ons helpen om ze te ontginnen? Ik ben van degenen die de mttning toegedaan zijn, dat de mede- werk.ng van allen wenschelijk is, en dat ten alien prijze het financieel bankroet moet voorkomen worden. Het is vijf ure min vijf. Indien de regeering het vraag- stuk kan oplossen, vraag ik geen mede- werking... maar ik twijfel eraan. Dat is 'n heel andere taal dan van den patronte Charleroi. In elk geval de bevestiging, dat de socialisten over de kwestie der regeering grondig verdeeld zijn. En zooals altijd: de tijd zal raad geven. Iatusschen heeft de roode Syndikale Kommissie haar plan van financieel her stel in betrekking tot den werkioozensteun opgemaakt en ingediend, 't Komt hierop Beer, dat het méér gevraagd wordt dan hetgeen vóór de noodverordeningen be stond. Dat is geen verdere ontleding Waard. De Liberale Jonge Wachten hebben Zondag in een lokaal van de Lakenstraat 'e Brussel een congres gehouden. Met 250 temmen tegen 13 hebben ze de liberale Banisters gelaakt en in dezelfde stem- Bienvtrhouding gevorderd dat het Parle- Jtent seffens zou samengeroepen worden, bister Lippens werd herhaaldelijk uit- KJouwd om de maatregelen welke hij ten ^wstaan van het vrij onderwijs heeft partij behooren, eenvoudig ontbonden. De vrede in Duitschland is steeds verre te zoeken. Zondag is weerom 'n rampspoedige dag geweest van windhoozen en regen vlagen, ergerlijke moordaanslagen, auto- en vliegongevallen, verdrinkingen en van allerhande feestelijkheden die eerder in felle tegenspraak zijn met den ergen kri- sistoestand die we thans doormaken. Daarom maak ik geen repitlteverslag. Op den hoop toe een aantal protestver gaderingen en moties tegen de Regeering om den inhoud van de noodverordeningen. Dat zal nog wel 'n heelen tijd aanhouden. Vandervelde's wekelijksch hoofdar tikel in het Zondagartikel van Le Peu ple was gewijd aan de Overeenkomst van Charleroimet de repetitieprofetie dat de geloovige en niet-geloovige arbsi- es zullen eindigen met gemeenzaam het kapitalistisch juk af te werpen. Goed en wel, maar de socialistische organisaties en persorganen leggen het wel zonderling aan om zulk akkoord uit te lokken en te vergemakkelijken. Want schier nooit tevoren werden de geloovige arbeiders en hun organisatiewerk zoo las terlijk en gemeen aangevallen en galas terd Vandervelde zelf tracht zich zooveel mo gelijk van ergerlijken laster te onthouden, maar hij vindt bitter weinig navolging onder de leiders van zijn partij. Misschien zou de ineenstorting van het kapitalistisch regiem wel 'n beetje kun nen verhaast worden door de jongste ge beurtenis in het Socialistisch Bankwezen. De Compagnie de la Ruzizidoor de digt, de afhouding van 6 t. h. voor 't per soneel der openbare diensten goedkeurt, niet meer aan zijn proefstuk is van volks - verraad, maar wel zorgt dat men aan 't zijne niet komt. 't Is wreed, zei de uil, en hij bekeek zijn jonk! Van wie die vuiligheid komt? Van een kazakkeerder die zich, om de centen, tot de grofste leugens leent. Wil hij weten in welke verhouding de parlementairen reeds hunne vergoeding hebben laten aan spreken, hij kan zich bevragen bij de roode parlementaire proletariërsvertegen woordigers van Brugge en van elders. 'k Laat het aan député Debruyne zelf over, te oordeelen of zulk leugenbundel tje van den draaier meer antwoord ver dient. Nog enkele lijntjes om de serie te slui ten. De Rijksdagafgevaardigde Welch, chef van den landbouwdienst van Welmar, is van verscheidene honderde meters uit een vliegtuig gesprongen. Hoe hij werd opge raapt, kunt ge wel raden. In Duitschland worden de Stalen Hel men allemaal ingedeeld bij de Nazi's. Een afstammeling van den Amerikaan- schen milliardair Rockefeller heeft nu werkgelegenheid gevonden aan 100 frank per week. Wat chan?ard! De Economische Wereldconferentie van Londen zal geen succes zijn. Zóó de voor uitzichten. De Amerikaansche afgevaar digden vormen allesbehalve eene eenheid Wat wilt ge in zulke voorwaarden Minister Jaspar is gister wel uit Lon IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN ROBAEYS, Boterstraat. ZIELMISSEN OP ZONDAG 25 JUNI. IN SINT MAARTENS: Te 11 H u., toor Heer Camiel Vanden- berghe en Zoon. Georges, Stoffelstraat. IN SINT PIETERS: Te 8 u., voor Heer Henri Debusschere en zijn Huisvrouw. IN SINT JACOBS: Te 8 Vi u., voor Vrouw Leon tine Detoor, Huisvrouw Ossieur en voor Heer Camille Ossieur. IN SINT NIKLAAS: Te 8 u., voor Heer Aimé Sierens, Elver- dingestraat. H. Hertefeesten - Jubelprocessie Het Huis Cam. Brevne-Vansteehelman, I Groote Markt, 21, leper, gelast zich met de verhuring en plaatsen van vaandels, draperijen, trofeeën en allerlei versiersels. I Vlaamsche Toeristenbond. Tak leper. - Naar de West-Vlaamsche Bergen; Op heden Zondag, 2 Juni, wordt dus de 2' Algemeene Verbroederingsdag van de V. T. B.-ers gehouden op de West- Vlaamsche Bergen. Dit jaar gaat de tocht eerst naar den Zwarten Berg, de autocar vertrekt uit leper (Markt) te 10.30 uur; op den Zwar tenberg, te 11.30 uur algemeene pic-nic in het bosch en daarna wandeling en volksspelen. Te 3 uur gaat de tocht naar den Roo- den Berg, alwaar afdaling in het Helle gatTe 5 uur heeft, met muziek, een optocht plaats naar Westouter-Dorp, al waar de plaatselijke muziekmaatschappij ons zal vergasten op een concert. Koffie drinken, 's vrouws genoegen, Rooken wellust voor den man. 's Middags na het morgend zwoegen Wacht da geurige koffiekan, Flink bereid, ik zeg 't er bij, Met F. C. JACOBS SU1KERIJ. f H. ARTHUR BRUYNOOGHE SEDERT 50 JAAR WERKZAAM IN' ONZE DRUKKERIJ. Aan al onze geachte Lezers en Leze- De deelnemingsprijs ls zoo laag moge- ressen vragen we een gebed tot ziele- lljk gesteld: 6 fr. voor den ganschen lafenis van Heer Arthur Bruynooghe. na tocht. Er worde zoo gauw mogelijk bij een pijnlijke ziekte overleden in de Sint een der vertegenwoordigers ingeschreven. Jozefs-Kliniek te Brugge, op Maandag 19 dezer. In December 1.1. vierden We zijn jubi leum van 50 jaar werkzaam-zijn in onze [drukkerij waar hij steeds, trouw en ge negen, zijn t tak vervulde. Aan zijne bedroefde Echtgenoote en Kinderen bieden wij onze christene deel neming aan. De plechtige Begraving had plaats Don derdag morgen in St Bertinuskerk te Po peringe, onder grooten toeloop. juist en goed sierlijk en mooi. allerhande Begin van brand. Nauwelijks had de processie St Maartenskerk verlaten of daar klonken vervaarlijke kreten uit de - II. Sakramentsprocessie. Zondag om 10 ure ging de groote processie uit. Het vliegende geluld van St Maartens zond de blijde mare over de stad, dat de I menigte. Waarschijnlijk door een kleine den teruggekeerd, maar de Ministerraad- I Koning der Koningen zijn kerk en taber- tocht had de vlam der bougie de prach- zitting wordt eerst morgen gehouden. Zóó nakel verlaten had om zijn koninklijken tige gordijn der Kinders Ferrand in laaie ommegang te doen onder zijn volk. En de vlam doen opgaan en de brand scheen zich Ds Federatie der Katholieke Kringen I straten weerklonken van heilige zangen, heeft nu ook een parlementaire kommis- de lucht geurde van wierookwalmen, de I piers die de eerewacht van het H. Sakra- sie samengesteld om de volmachtwetten huizen waren beviagd en licht brandde ment vormden waren er dadelijk bij en kritisch te onderzoeken. aan de vensters, wijl overal op den gan- 't en duurde niet lang eer alles weer in De Vlaamsche Liberale Kamergroep schen doortocht de knieën bogen. Dezen orde kwam. De schade nochtans is tame- er zijn geen Vlaamschgezinde Senators keer als tot voorbereiding van het groote feest van 6 Oogst aanstaande hadden de leden van den H. Hartebond er aan ge houden op dezen dag hun Liefdekoning in groot getal te vergezellen. Schoon, in drukwekkend was de geestelijke stoet met zijn diepvoelende geloovig volk en zijn lijk groot. Geilaard. De politieagent die Za terdagnamiddag omstreeks 5 ure op de vestingen van dienst was, had de zonder linge manieren bemerkt van zekeren Hul- iaert Jules, oud 65 j., die zich te midden minderjarige kinderen bevond. Nadat hij nog eenigen tijd toegezien had deed hij de volle overtuiging op dat die gemeene kerel zich oneerlijk aanstelde. Dadelijk werd hij naar het politiebureel opgeleid om dienzelfden avond nog naar het ge vang van Kortrijk overgebracht te zijn. Voerman onder zijn wagen verplet terd. Zaterdag namiddag omstreeks 5 ure was Jules Platevoet, voerman, oud 68 j. en wonende Bruggesteenweg, met eene drlewielkar geladen met zand, naar de Veurnesteenweg gereden alwaar men de kalsijde aan het herstellen is. Daar alles nog niet op zijn effen is, steken de riggels van den tram nog hier en daar boven de steenen en zoo kwam het dat het snak van Uit de oude doos. Op den 5 April I de kar tegen de riggels botste met het 1774 heeft men binnen Ypre in de kerk ongelukkig gevolg dat de paard-engeleider DAMES, wilt gij met smaak en aan genadigen prijs eenen Hoed gemaakt hebben, neemt dan goed nota van dit adres: MODES MARGUERITE Koeimarkt, 5, leper MEN GELAST ZICH MET ALLE VERANDERINGEN. met M. Joris als voorzitter, beraadslaagt daarover nu ook. De volgende week voort zetting en besluiten. De Socialistische Federatie van Groot- Brussel heeft opdracht gegeven aan de Syndikale Kommissie om het succes te verzekeren van het petiotionnement voor kloeke openbare geloofsbelijdenis. Kamerontbinding. Dat brengt zeker de redding van 's lands financies! De Christen Demokratische Parlements- groep vergadert regelmatig tweemaal per week, den Woensdag en Vrijdag. Vandaag ging eene afvaardiging bij Minister Car ton de Wiart om de wijzigingen te ver dedigen. die aan de pensioenwet moeten gebracht worden. Met den uitslag ben ik nog niet bekend. Maar de ontworpen wet kan er zóó niet door. De Senaat zal den 18 Juli vergaderen om de wet op de handelspachten te be spreken. Of de ontworpen staking van verlichting, met sluiting van café's, res taurants en handelshuizen daarmeê zal voorkomen zijn, kan ik niet zeggen. Het wordt mondsgemeen dat de "Si dac de kapitalistische Nze Maatschappij van St Pieters, beginnen vele schoone ver- ten grond werd geslagen en het voorste wiel waar doorschijnend papier wordt gefa- anderingen te doen tot meerder ciraet van over het hoofd en het tweede over brikeerd en altijd de winstgevendste ka- de kerke. Want naer dat de houten sprin- z'Jn heup liep. Daar de E. H. Onderpas- pitalistische onderneming was waarin de kels en de koordeuren van alle drie de to°r cler parochie van St Maartens spoe- ii Bank van den Arbeid groote kapitaal- chooren afgebroken waren, dan heeft men dfe plaats was kon hij het slachtoffer beleggingen heeft, overgenomen is, of on- den oxsael denwelken boven de choor- n°£ het H. Oliesel toedienen, doch kort der bescherming genomen door de Socié- deure was afgebroken ende ook een groot daarna overleed de man midden de schrik te Générale». Of 't waar is zult ge wel crucifix met O. L. Vrouw en St Jan daer kelijkste pijnen. De politie heeft dadelijk spoedig vernemen. Geen rook zonder vuur, nevens, met de balcke daer sij op stonden, het gebruikelijk onderzoek ingesteld, zei Uilenspiegel. En kapitalisten kijken ende de oxsael wiert gemaeckt boven het Velo verdwenen. Vrijdag was Sou- niet zooveel naar de politieke kleur om portael van de groote kerkdeur. Dan wiert vage Willy, 24 jaar oud, wonende op de alkaar te steunen. aan de middelcoor een groote ende mag- Veemarkt, een glas bier gaan drinken in de Mussolini zou aan de mogendheden de nificke ijsere balustrade met twee deuren Splendidop de Groote Markt, en had vereeniging van Oostenrijk en Hongarië ghestelt, dewelke gekost hebben 1600 gul- zijn velo tegen den gevel van het huis den, «eer konstig gemaeckt door den so- geplaatst. Toen de man buiten kwam, was ne van Albertus Conrardus Schwaiger, Yperling, eenen befaemden smit in bal- connen en balustraden. Dan wi-ert den autaer van St Blasius denwelcken achter den grooten autaer stond, voor de kerke van de parochie ghenaemt Provissi, voor de somme van 40 pondt groote verkocht, dan wiert er een nieuw steenen portael (Foto getrokken op zijn Jubelfeest in December 1.1.) voorgesteld hebben, onder den scepter van prins Otto van Habsburg. Daarmeê heb ik bijna de wereldronde gemaakt. Genoeg dan! STAD IBPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 26 Juni 1933, om 18 uur. DAGORDE: 1. Processen-verbaal der zittingen van 22 en 29 Mei 1933. 2. Financien. -- Proces-verbaal van Bank van den Arbeid gesticht, met onderzoek der stadëkas. 2' Kwart. 1933. Anseele als voorzitter van den Beheer- Vleeschhalle. Standplaatsen. raad, Jules Mathieu, burgemeester en dé- Verpachting. Proces-verbaal. Gcedkeu- puté van Nijvel als beheerder-afgevaar digde, en andere kapitalisten als beheer- ring. 4. Stadsbestuur. Levering van kolen-. ders en kommissaxissen, houdt juist van- Openbare aanbesteding. Proces-verbaal. daag algemeëne aandeelhoudersvergade ring. Die maatschappij is aandeelhouder van 1) de I- Cie Gotonnière de l'Afrique Oriën tale 2) het ii Syndicat Minier Africaln (Symaf)3) het Comité National du Ki- vu 4) van de Sté d'Elevage et de Oul ture au Congo Beige 5) de Sté d'Etain Goedkeuring. 5. Vljverh-uis van Zillebeke. Las- tenkohier. Goedkeuring. 6. Openbare Onderstand. Open bare verpachting van 2 loten land en meersch. 7. Openbare Onderstand. Open- du Ruanda-Urundi6) de 8té des Che- bare verknoping van bouwgrond. mins de Fer du Pd vu - 7) de Goopéra- tive d'Etudes Coloniales et d'Achats 8) de ii Sté Immobilière du Kivu9) de Compagnie des Tabacs du Congo Beige et du Ruanda-Urundi» (Tabarudi). De ii Compagnie de la Riaiziwerd ge sticht in December 1927 met een kapitaal 8. Rijksmiddelbare School voor jon gens. Begrooting voor 1934. 9. Stedelijk Kerkhof. Uitbreiding. Optie van aankoop van grond. 10. Mededeelingèn. 2bis. Wijziging van beraadslaging van van 7.500.«00 frank. In 1929 werd het f Maart 1933 en 22 Mei 1933 aangaande verhoogd op 12.500.000 fr. door de uitgifte mn 10 duizend stichtersaandeelen. Tot op heden heeft ze nog geen dividenden kunnen uitdeelen, Over 1931 bedroeg het verlies (de vurige jaren inbegrepen) 4.216.T70.16 frank. Nu ls dat verlies verhoogd op 4.517.203 fr. 82, ruim 85 t. h. van het aangewend kapitaal. Feitelijk zal het socialistisch Bankwezen en de kapitaalbeleggingen in naamlooze kapitalistische maatschappijen niet zoo veel het vertrouwen in de roode proleta riërswereld hebben versterkt. De socialis tische persorganen zwijgen daarover als vermoord. En VanderveMe zal wel tot te- rughoudenheid gebonden zijn door de oude vriendschap die hem met Anseele bindt. Eenmaal toch zal die zweer moe ten opengestoken worden. Zoolang de o Bank van den Arbeidde arbeiderscen ten draineert naar de kapitalistische naamlooze maatschappijen, blijven de oraties van Vandervelde tegen het kapi talistisch regiem voor het nadenkend volk eene groote farce. Ge moogt niet gelooven dat het er rustiger op wordt naarmate de tijd vor dert. Tussohen de Socialisten en Commu nisten wordt het een "edijver om ter meest «n hardst. Te Antwerpen roepen de communisten de huurders op om geen huishuur meer te betalen. Die staking van betaling is zeift reeds in toepassing. De eigenaars sluiten dan de verlichting en waterleiding af. Ook in de Brusseische omschrijving gaat het hard tegen onzacht tusschen so cialisten en communisten. Deze laatste voeden sabotageplannen en zullen pogen t werk overal te doen stilleggen. De socialisten te Antwerpen gaan een speciaal oongres houden om hunne partij van communistische elementen te zui veren. In Nederland maken de socialisten zich ongerust om de communisten en de fas cisten. Hier te Brussel komt er nu nog wat an ders bij. De cafetlers en de restaurateurs hebben besloten tot de staking van de verlichting: vanaf a. s. Maandag, en Woensdag moeten al de magazijnen ge sloten blijven. Waarom? Omdat de Senaat de huurregeiing van de handelshuizen door de Kamer aangenomen, nog niet be krachtigd heeft. Die dubbele staking moet duren tot wanneer de Senaat die wet zal goedgekeurd hebben. Wanneer? 't Is L. Meysmans, de socialistische ondervoorzit ter der Kamer, die de nieuwe stakers op roept om over gansch de grootstad het ordewoord te volgen. En gij, die daar verre woont van het gewoel, zoudt dan nog durven gelooven dat het overal rustig is in den lande? Neen, neen, er broeit entwat in de gees ten of 't misschien reeds uitgebroeid. Wat ervan komt, moet ge maar afwach ten. Ik precies ook. Maar 'k heb U toch gewaarsohuwd. Hier moet ik afbreken. Men steekt mij zooeven 't Gentsch socialistenblad van 1.1. Zondag onder den neus, met een corres pondentie uit Brugge, waarin voorkomt dat de christen demokraat Debruyne het uiterste der onbeschoftheid vertegenwoor- leciing van 1 millioan. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajctten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Têl. 60 lener zijn flets verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aangevallen. Leconte Blanche, oud 17 j., wonende Poperingesteenweg, was Dinsdag rond 11 ure gras gaan snijden in de Augustijnenstraat, toen zij door een onbekende persoon aangevallen werd. De- g-hemaeckt aan de kleine kerkedeure. Daer I ^t^de^cC^hten d^h naer wiert den hoogen autaer staende tus- het weerde 2ich heftig tegen. Op het zelf- S de oogenblik kwam een man voorbij en de achter denselven van achter konde rond aanvall€r, meenende verraden te zijn, los- passe-eren, afgebroken ende ghestelt tegen 2ljn slachtoffer en sloeg op de vlucht, den achtergevel, ende daen wiert in de zljll persoonsbeschrijving werd rondge- plaetse een meuuen marmelen autaer op zonden en een streng onderzoek dadelijk sijn romeins ghestelt ende het pavement m^esteld van het Sanctuarium in een vreemt des- 1 sein van marbel geleydt. (Getrokken uit eene oude Iepersche kroniek). Jaarlijksche Monstering. De Bur gemeester der Stad leper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen, dat de Bevelhebber van het Gendarmerie- gebied de Monstering zal houden van de Militanen in onbepaald verlof der klas- aecn: 1917; 1917 bijzondere lichting 1919; en 1926, den Maandag 3 Juli 1933, om 8 uur 's morgens, in de Gendarmerie, Elver- dingest-raat. Hoe men in 1483 het jubileum (1383) vierde. Ten tijde van dese jubileye heb- tn naam der Koninklijke Rederijkers Maatschappij Langhoirs Victorinen waarvan Heer Arthur Bruynooghe Be stuurslid en een der genegenste werkers was, werd door Heer Valère De Zuttere, Voorzitter, volgende lijkrede uitgesproken: Diepbcproefde Familieleden, Geachte Toehoorders, Als voorzitter der Koninklijke Rederij kerskamer Lan-ghoirs-Victorinenvervul ik de droevige plicht, eenen laatsten groet en vaarwel te sturen en tevens eenige woorden van diepe erkentelijkheid en in- nigen dank te zeggen aan ons zoo diep be treurd bestuurslid, tooneelmakker en vriend Heer Arthur Bruynooghe. In hem verliezen wij niet alleen eenen oprechten en rechtzinriige-n vriend, maar ook een onzer verkleefdste, onzer werk zaamste, onzer bekwaamste medebroeders. Gesproten uit eene familie van kunst liefhebbers, waarvan onze grijze gilde reed» in de jaren 1600 Bruynooghe's boekte, ge voelde hij, evenals zijne verdienstelijke voorouders, eene neiging voor het tooneel. In 1890 wierd Arthur Bruynooghe lid onzer maatschappij. Maar reeds vroeger en dat gedurende meer dan veertig jaar beoefende hij met kunstgevoel de nobele tooneelspeelkunst. Wat al herinneringen, gedurende die zoo lange vruchtbare loopbaan, bekroond door menigvuldige prijzen van uitmuntendheid. Zijne werkzaamheden waren zoo menig vuldig, zijne toewijding zoo geheel, dat het een ongedaan werk zou wezen zijne zoo vervulde loopbaan op tooneelgebied, omstandig uiteen te zetten. Bruynooghe! ds trouwe, goede vriend Arthur! Mijne Heeren. is niet meer! Hij was een levend beeld van gehecht heid aan eenmaal aanvaarde grondbegin selen, van volledige zelfverloochening als het er op aan kwam een plicht te vervul len en zich voor zijne Medebroeders ver dienstelijk te maken. Wat Arthur Bruynooghe voor de Victo rinen heeft gedaan is iedereen bekend. Weldoen en de belangen der Maatschap pij ter harte nemen, was zijn doel; hij had de Victorinen toch zoo diep lief en schonk haar het beste zijner krachten. Haar leidende op den weg der kunst, im mer trachtend naar goede verstandhou ding onder de leden, rusteloos strevend voor 't algemeen welzijn en voor 't ideaal dat hem bezielde: >- De verheffing en ver edeling van het volk door het tooneel Hij was voor onze Maatschappij een moe dige strijder, een voorbeeld van taaie wils kracht en krachtdadig streven. In den schoot onzer grijze Rhetoriha, hebben wij, bij alle ernstige gebeurtenissen en moei lijkheden, zijne voorbeeldige, beredenee- rende handelwijze en raadplegingen kun nen bewonderen en hoogschatten. Zijne onvermoeibare werkkracht, zijne innige toewijding aan onze tooneelbelan- gen verplichten ons het Tooneel lief te hebben, 't is dus begrijpelijk, da-t wij met recht fier zijn tot eene Maatschappij te be hooren, waarvoor mannen zooals Bruyn ooghe het beste van hun leven hebben gegeven. En 't is dan ook nog meer begrijpe lijk dat wij hier allen gebukt staan met een gezwollen hart over uw graf, duur bare Vriend, waarin weldra een gansch verleden van krachtige strijd voor eeuwig zal verdwijnen; uwe schitterende hoedanigheden, uw onverpoosd werken zullen wij steeds indachtig zijn en nimmer zullen d-e leden der grijze Viotorinen- gilde vergeten, dat zij een groot deel vaa haren bloei aan U, trouwen vriend, te danken hebben. Diepbeproefde gade, kinderen, broeders, zusters en familieleden, in naam der Ko ninklijke Kamer van Rhetorica Langhoir» Victorinen aanvaardt hier, ter zijner eer, op de laatste rustplaats van onzen nooit te vergeten kunstbroeder, de uitdrukking onzer oprechte bewondering en onze op rechtste genegenheid en dankbaarheid. Mocht die zekerheid, die ik namens onze gilde mag geven, de openbare hulde die ik betuig eene bron van. troost voor de gansche familie wezen. Vaarwel, onvergetelijke Vriend Arthur, trouwe ii Victorin Vaarwel in naam van ons allen en dat uwe ziel in vrede ruste. Vaarwel. OPGELET!! in het koopen van uw Goud en Diamant. Koopt het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. Ongetwijfeld vindt gij er de groot ste keus aan de goedkoopste prijs. Ongeval tijdens velokoers. Ignon Roger, oud 17 j., geboren te Belle en woon achtig te Westnieuwkerke, was Zondag namiddag naar Westouter gegaan om al daar mede te rijden In de velokoers. In den beginne ging alles goed, maar op een ben de 4 Koninklijcke gulden Ypre, met I zeker oogenblik ontstond er eene valpartij volle geweir, in de generale processie ge- gaen, met vendel, standaert, trommels etc. end-e de guide van St Sebastiaen, ende die van Ste Barbara, hebben alsdan eerst op genomen, van te gaen met mosquetten, die me bussen noemde, die sij deden los- waarbij vier mannen ten gronde ploften. Onder dezen bevond zich Ignon. In een oogenblik waren ze op en weg. Ze reden nog tot aan den Zandberg, vijf, zes km. van daar en Ignon moest afstappen daar hij gedurig overgeven moest. Hij ging nog 2-4, BOTERSTR. dicht bij deHaiie P tch.37177 Gewaarborgde PERMANENTEN aan 50 Frank. Zonder electriek of doom. Laatste nieuwigheid. Goede uitslag verzekerd. G. NUYTTENS-CROMBÉ Kalfvaart, 25, leper. Vraagt uur en dag op voorhand, a. u. b, UIT TER HAND TE KOOP wel gelegen, gansch in orde. Zich te bevragen bureel van 't blad: 17, Boter straat, leper. branden, als men de benedictie gaf, met naar huis, doch daar zijn toestand aan- Voorplaats gevraagd te leper VOOR BUREEL Goede ligging dicht bij de Markt. Schrijven bureel van 't blad: Boterstraat, 17, leper, met opgave van pachtgeld. BOUWGROND TE KOOP 2.600 M2, met hennenkweekerij, gele gen Diksmuidesteenweg, dicht bij de kaai, te IEPER. Zich wenden: Pennestraat, 24, leper. «o» TE KOOP EEN MOTEUR CHARLEROI, 5 H. P. Te bevragen of schrijven bureel van 1 blad, 17, Boterstraat. Vrienden en Kennissen worden vrien delijk uitgenoodigd de SOLEMNEELE JAARMIS te willen bijwonen die zal ge zongen worden op Zondag 2 Juli 1933, om 8J0 uur, in St Jacobskerk tot zielsrust van MEVROUW EUPHRASIE WATERBLEY Echtgenoote van heer Joseph Mouchamps. brandende lonten, aen den haen vastge maeckt, ende met voreken om de mos quetten te ondersteunen, sooals het alsdan in het gebruyek was; want de mosquet ten en waeren maer korts te vooren in voge of gebruyek gekomen, te vooren gon- gen de gulden in het geweir met lanciën, Nota de guide van St Michiel gongen in de processie met slagsweirden ende sij speelden, op de groote markt, op een ver heven teater, ten tijde van dees octave, in de jubileye. Nota de hoofdgulde van Westviaender, te weten alpha et omega, ten tijde van dese jubileye, had-de versocht, dat alle de re- dsneamers, die alsdan binnen Ypre wae ren, elk op hun toer souden een spel ver- thoonen, om de triumphe van de jubileye te vermeerderen. Voor eerst de guide van St Anna, onder eeretytel Roosieren met melodie hebben op een theater, voor de halLe gestelt, als dan verthoont het ontset van de stad Bet- huliën, door de kloeke heldinne Judith, t selve toepassende aen O. L Vrouwe van Thuyne. De guide van Maria van Alsem- berge, met kenspreuk Door geest wel- daeden sijn lichtgelaedenverthoonden den vergramden David versoent door de wijse Abigail, 't selve toepassende aan On- se Vrouwe. De guide van den H. Mauri- i-us, met sinspreuk Vreugdenaers ver thoonden de verlossing van 't menschelijk geslachte door de dood van Christus. De guide van het H. Cruys, onder kenteeken De Moerenverthoonden den onder gang van Sisaras, door de kloeke heldinne Jahal. De guide van den Engelbewaarder, met devisie ge-tra uwe harten verthoon den de verlossinge der Joden, door de godvruchtige Koninginne Esther, toepas sende aen Onse Lieve Vrouwe. Deze oc tave ende eerste jubileye met alle vreug- deteekens, geeyndigt sij-nde, wiert door den artshertog Maximilian-us, grave van Vlaender, toegestemt aen elcke guide te geven honderd guldens. (Getrokken uit het handschrift van Pe trus Rama-ut). houdend verergerde werd hij Maandag avond naar het hospitaal overgebracht. Bij het onderzoek bestatigde de doktor dat de jongen eene schedelbreuk opgeloo- pen had. Tegenwoordig is zijn toestand nog al bevredigend. Mond- en Klauwzeer. Sedert eeni ge tijd is het schrikkelijk mond- en klauw zeer, op het grondgebied leper, de stallin gen binnengedrongen. Niet min dan 77 besmettingsplaatsen werden reeds aange geven en op bevel van het vee-artstoezicht is het heele grondgebied als besmette streek afgebakend. De kwaal woedt vree- selijk. Te Vlamentinge en te Langemark gaat het erg op toe en in sommige plaat sen heeft men reeds vijf tot zes koeien moeten delven, 't Wordt eene ware ramp voor onze zoo druk beproefde boerenbe volking. «o» STAD IEPEK TREURDICHT toegewijd aan onzen diepbetreurden afgestorven tooneel- broeder Heer Arthur Bruynooghe, bestuurslid der Maat schappij «Langhoirs Victorinen», namens den tooneelgroep. ZEER BEMINDE VRIEND, In naam uwer tooneelbroeders Acht ik het mij als een plicht Voor U te schetsen een rouwgedicht. Vriend Arthur, achtbare tooneelmakker, Heden rust uw stoffelijke op den doodenakker. Dra, zal de graver U, met het somber kleed bedekken, Waarna, de uwen vol weemoed vertrekken, Latende, uw romp, in stof en asch vergaan. Doch, uw geest blijft bij ons immer bestaan En, met ons, uw broeders, nog samen gaan, Voor 't ideaal van ons tooneel-bestaan. Onvermoeibaar, hebt gij voor de kunst uw plicht gekweten. Die ons 't harte grieft, en dat nooit vergeten, Ons, kunstvermaak, en, gezellige stonden, Zijn zoo ras, door uw dood ontbonden. Hier, rond uw graf, staan een rije broederbonden, Die uw kunst op tooneel gaan ve. konden, En, die gaven U terug het leven. Helaas, God heeft de mensch nooit die macht gegeven. Beweenen wij hem, Vrienden van ons tooneel, Voor 't welk hij gaaft zijn leven ten deel. Onverbiddelijke dood, die zoo den mensch kan prangen. Gij rukt, een echtgenoot, vader, vriend, uit zijn rangen Wie zal 't beletten, die weenende harten, Die nog leven, in pijn en zielesmarten, O Keer, heden zijt ge niets meer dan stof, O Vriend, wees gerust, wij bezingen uw eer en lof, De plicht gebiedt ons te geven voor uw loon, Een huideoffer, alsook dees kroon, En nu, geen hoop verloren, Voor d'eeuwigheid zijn wij voor elkaar weer geboren, Doch, voor 't einde van mijn rede, Vraag ik U, mijn broeders, hulde en een bede, Voor zijne ziel, die rust in eeuwige vrede. En nu, beminde en edele Vriend, Gij hebt de dood zoo vroeg niet verdiend. Vaarwel, vaarwel, tot wederziens. Door uw tooneelbroeders. A. DELANGHE. Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30. ZATERDAG 24 JUNI, te 8 uur. ZONDAG 25 JUNI, te 2, te 5 en te 8 M u. MAANDAG 26 JUNI. te 8 uur. Een buitenkans. Op Donderdag 22 Juni, te 8 uur 's avonds, wordt in 't Chris ten Volkshuis een prachtige film De Perel uit het Oostenover het leven, de beschaving en de heerlijke natuur in de Philippijnen afgerold. In dit midden wordt de prachtige rol der Katholieke Kerk ver toond. Voor de kinderen onzer scholen zal er op den feestdag van het H. Hart een ver tooning gehouden worden. De christene bevolking van leper zal er voorzeker aan houden dit feest bij te wo n-en, te meer dat dit KOSTELOOS toe gankelijk is. Muzikale plechtigheid. Op Zon dag 25 Juni, in Sint Ma-rtenskathedraal, wordt de Hoogmis te 10 uur opgeluisterd door het Sint Antoniuszangkoor van Roubaix. Wordt uitgevoerdde prachtige Missa Secundavan Moortgat; aan 't Offer torium O Sacrum Conviviumvier stemmig a Capeila van Viadana (16" eeuw)op het einde der Mis Jerusalem, aclame van Noyon. (L'Ami Commun). Naar het beroemde werk van Oh. Dickers. Merkwaardige film in 11 declen. In drukwekkend en boeiend drama spelend in Engeland waarin allerlei verrassende en treurige lotgevallen, door de schuld van op 't einde ontmaskerde booswichten, op een eerlijke familie neerstorten. Tref fende ensceneering vertolkt door 9 be roemde filmartisten uit de Nordische lan den, waaronder: BERTEL KRAUSE, PETER NIELSEN, KATE RUSE. STAD POPERINGE met PRIJSKAMP voor PAARDEN DEN DINSDAG DER KERMISWEEK II JULI 1933 STAD POPERINGE CHARLIE CHAPLIN (Chariot pat ine). Zeer vermakelijke lachpartij in 2 deelen. Leerfilmen en Nieuwsberichten. LIJST DER VERMAKELIJKHEDEN VOOR DE AANSTAANDE KERMIS 9—16 JULI 1933 Caroussel, Overmeer enZ"; Les On- dineswonderbare dieren, J. Schoeling; Photos instantanéer, P. Debaere; Friture, Wed. Dumont; Friture, Deceu- ninck-Vandevelde; Goochelaar, Bosco; Balancoire, P. Delaetere; Tir Flo bert, Hoornaert; Vlaamsche Potterij, Vrouw Levis-Overmeer; Vlaamsche Potterij, C. Bloinme; Waarzegster, Wed Driessen; Kacke-Walk, A. Vandekerck- hove; Autos-Skotters, De Paemelare; Métropolitain, Wyilemins; Mikky Mouse, De Paemelaere; Caroussel, Lau were; Vélodrome, Comeyne; Cirk, Semay; Suiker- en Speelgoedkramen L. Bossuwe, S. Bossuwe, Omer Bossuwe, Herssens-Callewaert, Hector Parrein, Ju- lien Debeir-Rousseeuw. Aanstaande week: DE LUSTIGE BOER o (Joyeux paysan) en CIRCUSKNAAP JE (Le gosse du cirque). Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balcon, 2 fr.; Benedenzaal 1 fr. Kinderen altijd toegelaten. Koste looze kleerkamer. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asthma, benauwdheid, heesch- heid, keelpijn. De doos 6 frank, bij H NOTREDAME, Groote Markt, Poperlnge. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. De H. Sakramentsprocessie. Door goed weder begunstigd kon Zondag 1.1. de H. Sakramentsprocessie haar uittrede doen. De prachtige groepen der verschei- ne parochies maken onze processie wel tot een der schoonste der streek en bren gen bij de talrijke ingetogene toeschou wers een diepe godsvrucht te weeg. In O. L. Vr. Kerk. De werken aan de twee zij-altaren gaan goed voor uit, en het zullen waarlijk twee pracht stukken zijn, wanneer de schilderwerken zuilen voltrokken zijn. Een plicht. 't Is uw plicht aan Vrienden en kennissen het bestaan der MONOPOEDERS ruchtbaar te maken, want deze alleen genezen hoofd-, schele hoofdp'jn rheumatiek, griep. re verkrijgen Dij 1? Notredame, Groo te Markt, Poperinge. 9,50 fr. alle apotheken LABORATC.RES BELGES MÉDICA, 83, GAUCHERETSTRAAT, BRUSSEL. Naklank van een messteek. Julien Depoorter, die op 21 Februari 1.1. een erge messteek toebracht aan Honoré Deturck, waardoor deze zes weken onbekwaam was te werken, werd Donderdag door de Recht bank van leper hiervoor veroordeeld tot 1 jaar gevang. Depoorter verblijft te genwoordig te Merksplas. Stand der Werkloosheid. Zaterdag, 258; Maandag, 255; Dinsdag, 240; Woensdag, 233; Donderdag, 232. Verstoppingswerend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, genezen de ergste verstopping en heretellen de re gelmatige werking der darmen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. GROOT NIEUWS genezen alle pijnen der lenden en der waterorganen. Alleen te verkrijgen in de APOTHEEK VANDE PLAS C. Leuridan, Apotheker. BERTENPI.AATS, 8, POPERINGE. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3