Beauraing en Banneux Groote Draf koersen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER HULDEFEEST VAN MINISTER P0ULLET VREDE DINSDAG 11 JULI 1933 Een Socialistisch manoeuver Herziening van zekere besluiten getroffen voor de redding van 's lands finantiën Wondere gebeurtenissen Het Italiaansch Luchteskader vertrokken Stad Poperinge net tongres van aen Kalh. VI. Landsbond te Antwerpen paUs Pius XI heeft op zijn beurt zijn Heer BAELS de nieuwe Gouverneur van West-Vlaanderen LEENING VAN 'T GEMEENTEKREDIET WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 1« JAAR. Nr 28. ZONDAG 9 JULI 1933. «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1 ,P0 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl per regel 2.50 fr. Berichten op V bL per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Ann oneen rijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VAN NE TOT NIEUWJAAR (per post) Belg ie 9,00 fr. Frankrijk, Congo 17,50 fr. Engeland, Holland, China Afrika 18,75 fr. Amerika 28,75 fr. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Pos te heek rekening N* 15.570. TeL Poperinge N' 9. De Belgische Werkliedenpartij zet met* veel tamtam eene volksraadpleging op touw om de ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen te eischen. De socialistische leiders weten heel goed dat deze campagne haar doel niet kan bereiken. Geen enkel verstandig mensch, die op de hoogte is van de economische en flnancieele moeilijkheden waarin het land thans verkeert, en eenigzins bekom merd om het welzijn van den Staat en den toestand vari de arbeidersklas, zal op dit oogenblik vtenschen dat het land wordt overgeleverd aan een woelige kies campagne. De socialisten' weten eveneens dat de Koning geenszins geneigd is om zich aan hunne eischen te onderwerpen en het ontslag te eischen van de huidige regee ring, door hem belast met het financieel herstel. Vandervelde heeft in de Kamer ver klaard dat de socialistische partij een op bouwende oppositie zou voeren. Verre van deze belofte te houden hebben de socia listische partijleiders zich verlaagd tot een kiesmanceuver dat, indien het lukken moest, een ware ramp zijn zou voor het economisch leven van het land. Alle goede burgers mogen op dit oogen blik slechts met ééne gedachte bezield zijn n.l. aan het land de noodige flnan cieele inkomsten te verzekeren om de redding van de arbeidersklas mogelijk te maken. De mislukking van de Economi sche Wereldconferentie te Londen, het besluit der Verenigde Staten om den dollar niet te stabiliseeren doch eerder om op inflatie aan te sturen en aldus Europa te kunnen overstroomen met nij- verheidsprodukten die zij aan zeer lagen prijs hebben kunnen op de markt bren gen, de politiek van Duitschland tegen over de andere landen, politiek die steunt op een weergaloos egoïsme, zijn al ge beurtenissen en feiten die diegenen die de pretentie hebben de belangen der ar beiders te verdedigen, zouden moeten tot nadenken stemmen. Maar de socialistische leiders hebben nooit hunne kiesbelangen kunnen opof feren voor het algemeen welzijn. Zij zijn tot alles bereid, zelfs tot een kunstmatige agitatie die. zooals zij het heel goed we ten, volstrekt nutteloos is, om te trach ten hunnen politieken toestand te redden. De Volksraadpleging, de verschillende betoogingen die in het land worden ge organiseerd, zijn evenveel middelen die door de socialistische leiders worden ge bruikt om het meest woelige gedeelte hunner troepen te bevredigen. De linker vleugel van de socialistische partij, met als leiders Spaak en Brunfaut, die alle weken in hun blad L'Action Socialiste de lamlendigheid aanklagen van de socia listische leiders, eischt gewelddadige actie en verklaart dat de algemeene staking of de revolutionnaire actie noodzakelijk is. Welnu, de socialistische vakvereeni- gingen willen niet hooren van eene sta king omdat hunne kassen ledig zijn en dat de mislukking vaststaat. En de socia listische leiders willen wel de revolutie in theorie, maar in de praktijk vermijden zij die zeer zorgvuldig omdat zij weten dat geweld heo' gevaarlijk worden kan voor dezen die (R*kiirfl laten toe verleiden. Om echter den schijn te hebben dat zij toch iets doen, dat zij een daad stellen hebben ze deze volksraadpleging gehou den. Het is bijzonder interessant om vast te stellen hoe de socialistische leiders, in alle gewesten van het land, zich wenden tot de christelijke arbeiders. Met alle middelen trachten zij er hen er toe te brengen de protestlijsten te teekenen. Dat is een gevolg van de door M. Vandervelde voorgestane tactiek toen hij onlangs het ordewoord gaf geen verbond te sluiten met de christen-democratische groepen, doch zich te richten tot hunne leden, over het hoofd hunner leiders heen De christelijke werklieden zullen zich echter in dezen strik niet laten vangen. Zij hebben vertrouwen in hunne leiders en zij begrijpen dat tucht en eenheid een dringende noodzakelijkheid zijn. LOUIS COLENS. fBaOBZe'BBIEilBSBDSnSSBSSEHSJaS Dj wondere gebeurtenissen, die nu eens Monseigneur heeft er langdurig en rus- uit Banneux, dan uit Beauraing worden tig met den deken van Beauraing beraad- gezneld, houden terecht de aandacht der slaagd, andere ooggetuigen gehoord en openbare msening gespannen en zij wor- naar men verneemt zou de kerkvoogd tot d=n dan ook druk in de pers besproken. de overtuiging zijn gekomen dat in de Het is voor de Katholieke dagbladen een gezegden en gedragingen der kinderen zee:- kiesch onderwerp en zelfs bij het ob- alle elementen van schijnbare geloofwaar- jectief verhalen der gebeurtenissen is haar digheid voorkomen; de grootste voorzichtigheid opgelegd. Terwijl ook de vorm en het verhaal der De leek mag inderdaad nooit uit het oog verschijningen, evenals de eerste buiten- verliezen dat hij alle bevoegdheid mist om gewone geestelijke vruchten en gevolgen, zienswijzen uit te drukken of meeningen den bisschop doen neigen naar de ever- te verspreiden over dewelke de hoogste tuiging, dat hier werk van God en van kerkelijke overheid het slechts na een Gods Moeder wordt voltrokken, diepgrondig onderzoek, waagt een oordeel Het onderzoek naar alles wat met de «!t te spreken. Verschijningen van Beauraing verband Het voorbeeld van Laurdes is daar om houdt zal in rust en discretie veilig wor- ons den weg aan te wijzen die leeken vol- den voortgezet, maar de' bisschop heeft gen moeten in zake genezingen die de niet geaarzeld om de kinderen Degeimbre wetenschap verbazen en die enkel door en Voisin te verklaren, dat hij zijn bis- eene bovennatuurlijke macht uit te leg- schoppelijke toestemming verleent voor de gen zijn. oprichting van een Maria-kapel of -kerk. Het gebeurt soms dat te Lourdes twee, Z. H. Exc. Mgr. Heylen heeft hun dan drie jaar gewacht wordt alvorens het nog medegedeeld, met welke groote en waarnemingsbureel, door de meest ver- bijzondere aandacht de Heilige Vader te trouwbare en hoogstaande mannen der Rome dit alles volgt, en hun gezegd hoe faculteit samengesteld, uitspraak doet zeer de Paus met hun verder levensver- over het al of niet daar zijn van eene loop is begaan. miraculeuze genezing. Z. H. Exc. zegende hen zeer in 't bijzon- Het is dus geboden bij het beoordeelen der vanwege den Heiligen Vader, en ze- van feiten en voorvallen, hoe verrassend gende ook hunne ouders, terwijl later in die aan 't gewoon verstand mogen toe- den dag, Mgr. ook Come Tilmant in de schijnen, heel omzichtig te wezen en niet dekenij ontbood en hem uitvoerig onder- voorbarig oordeelvellingen in 't publiek te vroeg, werpen die, wanneer ze nadien ongegrond mochten blijken, den godsdienst enkel on dienst zouden bewijzen. "at 's avonds de bisschop van Namen Miraculeuze genezingen zijn onlocchen- naar Beauraing terug keerde, naar den baar, maar het is alleen het voorrecht van tuin der verschijningen schreed, daar de geestelijke overheid van te verklaren neerknielde en de aanroepingen der kin dat zij geschied zijn. deren beantwoordde, versterkt ons in het gevoelen dat de geestelijke overheid de grootste belangstelling aan den dag legt Men weet ook hoe de geestelijke over- voor het gebeuren te Beauraing. heid de grootste omzichtigheid aan den Die belangstelling volstaat om het ver dag legt in de zaak der verschijningen van trouwen der geloovigen op te wekken, al de H. Maagd aan bevoorrechten onder blijft het nogthans geboden voor alle lee- hare kinderen. ken de feiten met de grootste omzichtig- Hierin is te Beauraing een gewichtige heid te beoordeelen of te bespreken, omstandigheid geweest het bezoek van Hierdoor alleen worden de ware belan- Mgr. Heylen, bisschop van Namen, waar gen van den godsdienst in acht genomen Zijne Hoogwaardigheid het H. Misoffer en niet door beschouwingen over feiten, opdroeg en daarna, in de dekenij de kin- die voorzeker onuitlegbaar zijn, maar die deren Voisin en Degeimbre ondervroeg. nog niet den toets van het grondig onder- Aan de houding van Mgr. Heylen kun- zoek, dat de Kerk als hoofdvoorwaarde nen leeken best leeren wat hunne hou- stelt, ondergaan hebben, ding in deze zaak moet zijn. TAXANDER. iBaaE»E2iassBsssi3aHasBïE3S3Sssi»«ïB5M»BBBaBSHHBsaa3sassea Zondag IJ. werd een groote hulde ge bracht aan Minister Poullet om de uit stekende diensten die hij steeds heeft weten te bewijzen aan de Katholieke par tij, bijzonderlijk aan den Werklieden stand, aan zijn land en aan zijn Vlaam- sche volk. Een massastoet, die anderhalf uur duurde, trok door de straten van Leuven. De betoogers werden geschat op 12.003. De Heer Minister werd geestdriftig toegejuicht. De meest vooraanstaande Katholieken waren op dit huldefeest tegenwoordig, alsmede de geestelijke overheid. Ook de Eerste Minister nam deel aan het feest en wist in een treffende rede Minister Poullet te bedanken voor al wat hij tot heden kon verwezenlijken. Om een objectieve vergelijkende studie over de bewapening der verschillende groote mogendheden te geven, willen wij eenige cijfers ontleenen aan de officieele mededeelingen van den Volkenbond en aan het militair jaarboek van den Vol kenbond. I. ENGELAND. Engeland gaf in 1930 twee millioen pond sterling minder uit dan in 1914 voor de landsverdediging. Engeland gaf 25 millioen minder uit voor de vloot dan in '14. Het, gaf 19 millioen meer uit voor de luchtkracht. Engeland, door de vernieling der Duit- sche vloot, kon, spijts haar waardeerbare vlootbeperking, toch nog den eersten rang behouden op zee. II. AMERIKA. De Vereenigde Staten hebben hun uit gaven voor leger en vloot, tusschen 1916 en 1930, vermeerderd met 80 In 1922; 4.700 officieren en 88.000 soldaten. In 1932: 17.728 officieren en 280.000 soldaten. De uitgaven voor de oorlogsvloot wer den sedert den oorlog verdubbeld. Amerika, het veiligste land, geeft meer uit voor oorlogsdoeleinden van de meest gemilitariseerde natie. Wat President Hoover niet belette den 13 April 1932: een reductie voor te stel len (een derde) der wereldbewapeningen. Amerika werkt voor de ontwapening... der anderen. m. ITALIË. Dit land heeft zijn oorlogsuitgaven voor 't landleger sedert '14 vermeerderd van 30 voor zijn luchtvloot en zeevloot 50 In 1923-'24 gaf Italië 3.328 millioen lire uit voor leger en vloot. In 1930-'31, 6.220. Het landleger in 1914 telde 25 legeraf- deelingen; tegenwoordig 35 een sterke militie van vrijwilligers. Italië heeft veel gedaan voor de defen sieve organisatie der grenzen. De Italiaansche vloot werd versterkt door talrijke kruisers en torpedobooten. De aviatie is goed op de hoogte. IV. DUITSCHLAND. Dit land heeft 9 keeren minder soldaten dan in 1914, doch de militaire uitgaven beloopen 1/3 van deze van '14. In 1924 besteedde dit land 459 millioen mark voor landsverdediging. In 1931, 690 millioen mark. Duitschland camoufleert zijn mannen- sterkte door politiemacht, Staalhelmen, Hitler-troepen, enz. Het camoufleert de luchtvloot door ze als handelsvliegtuigen op te geven. De fa brieken Severa en de sectie Albatros zijn feitelijk militaire organismen. Sedert 1924 vermeerderde de Duitsche oorlogsvloot met 20 De jongste generaal van 't Duitsch leger, Edwin von Stülpnagel, (56 jaar) werd belast met het dresseeren der jeugd beneden den ouderdom van militairen dienst. Er zijn 17 kampen waar de jongens van 15-16-17 jaar gedrild worden, ma- nu militaridoor oefeningen, gymna stiek, sport, enz. Ze moeten leeren mar- cheeren met gewicht op de schouders, ze leeren buiten slapen, eten, enz.; ze lee ren de kaart lezen, zwemmen, boomklim- men, signaleeren met telefoon en anders zins, ze moeten er toe komen met 25 pond 25 Km. ver te gaan. (1 Km. in 12 mi nuten.) Dat is allemaal niet enkel om de jon gens binst de vacantie bezig te houden. Wanneer de jeugd zoo opgeleid wordt kan ze na een maand kazerneleven naar een front gezonden worden. Waartoe dient dit alles dan om weer dooden te maken... in serie. Duitschland fabrikeert kanonnen en mitrailleuzen in veel grooter hoeveelheid dan door de traktaten werd vastgesteld. De diktatuur van Hitier streeft naar sterker bewapening. En zijn de geheime vliegtuigen die trakten op Berlijn wierpen, geen Duit sche?... V. FRANKRIJK. Officieren Soldaten 1913 33.815 753.800 1930 33.070 581.970 Frankrijk heeft thans een minder diensttijd dan in 1913 toen de diensttijd 3 Jaren vergde. Frankrijk vreest Italië en Duitschland, dus heeft twee grenzen te verdedigen. Zeevloot 1913: 690 duizend ton. Zeevloot 1930: 537 duizend ton. Al de andere landen roepen Barabbas op Frankrijk. De Conferentie der Ontwapening is tot nu toe mislukt, omdat het enkel een co- medie was. Iedereen riep: Mijn gebuur moet eerst ontwapenen. Engeland is zoo sterk als vóór den oor log, de Vereenigde Staten en Italië zijn sterker, Duitschland steekt weer den kop boven. Hoe kunnen die afgevaardigden in de Ontwapeningsconferentie malkaar voor de» 57" keer bekijken zonder in een lach te schieten? vraagt men zich af. 't Is waar, als men een stukje speelt mag men zelf niet lachen, wil men anderen laten hun hart ophalen. Door de snelle communicatie, telefoon, T. S. F., vliegmachienen, enz. kan een scheidsgerecht seffens bijeengeroepen wor den in geval van konflikt en zonder bloed vergieten, (misschien met veel inkt te storten) kan alles in der minne geregeld worden. Beter is het zwarte inkt te doen vloeien dan roo bloed. En alle middels zouden moeten in 't werk gesteld worden om een wereldramp en «en ruïne, voor overwinnaars zoowel als overwonnenen, te vermijden. Beter een slecht arrange ment dan een goe proces Het proces van den oorlogswinner is schalijk in plaats van profijtig. Maar een nieuwe oorlog zou geschieden zonder verwittiging. Op een Zaterdag namiddag b. v., als bijna ai de soldaten met verlof naar huis zijn, zouden de vijan den door vliegtuigen en auto-mitrailleu- zen in eens een grensstad met een onaan- genamen week-end kunnen verrassen. Een sterk Mittel-Europa met een Hitier aan 't hoofd kan altijd het recht door de macht verkrachten. VERSCHILLENDE VERHEUGENDE WIJZIGINGEN In den Kabinetsraad van Woensdag heeft de regeering besloten enkele ge- wenschte wijzigingen te brengen aan do laatste getroffen volmachtbesluiten, waar wij o. m. de volgende aanstippen: Aan de KLEINE WEDDEN en LOONEN van beneden de 10.000 fr. zal de vermin dering van 5 niet toegepast worden. De GEZINSPOLITIEK werd veranderd in volgenden zin: 15 fr. voor het eerste kind, 20 fr. voor het tweede, 110 fr. voor het derde, 150 fr. voor het vierde, 200 fr. voor het vijfde en elk der volgende kin deren. DE 25 AFHOUDING DER VROUW in staatsdienst, waarvan de man in zelf den dienst is, wordt ingetrokken en zal vervangen worden door een extra-afhou- ding op de loonen van het echtpaar in staatsdienst. In zake WFRKLOOZENSTEUN zijn enkele merkelijke verbeteringen op til maar die nog verdere berekening vergen. In zake OUDERDOMSPENSIOEN zijn zekere wijzigingen in overleg genomen voor wat betreft het kadastraal inkomen der pensioengerechtigden en de inkom sten d-r kinderen. Het PENSIOEN DER VERMINKTEN zal denkelijk toegekend worden als vroe ger maar onder strengere toepassing en met 5 vermindering. in. Hierboven de Jubilaris, hij vierde zijn dertigjarige parlemcntsdeelname, omringd van zijn vrienden. EEN ONGELUK BIJ DE EERSTE LANDING Zaterdag morgen kreeg onverwacht het Italiaansch luchteskader van 24 water vliegtuigen, dat onder bevel van Generaal Balbo vertrekkens gereed stond voor een reuzenvlucht naar de V. S. van Amerika, het bevel tot vertrek. Het vliegtuig van generaal Balbo steeg het eerst de lucht in, gevolgd door gansch het eskader. Langs hunnen weg werden zij gegroet en een eind vergezeld door Fransche en Zwitsersche vliegers. Te Amsterdam sloeg een der vliegtui gen om in het water waarbij dit gansch vernietigd werd, en een lid der bemanning gedood en drie gekwetst werden. 's Anderendaags vertrek het eskader tot Londonderry, waar h; goed toe kwam. Woensdag heeft het eskader zijn vlucht voortgezet naar Reykjavik, in IJsland, waar het na een voorspoedige vlucht, behoudens is aangekomen. Ieder vliegtuig wordt voortbewogen door twee motors van 750 P.K. en heeft aan boord, buiten de piloot, een bemanning van vier leden. De af te leggen weg be draagt 11.300 km. (9339BSHB3SSX3S3BHB9IBB23H3EI9E3 DE HEILIGVERKLARING VAN BERNADETTE SOUBIROUS IS VOLTROKKEN cp den Hippodroom der Groote Heerlijkheid Woestensteenweg, te 3 uur stipt. Wanneer de triomfklok wederom de 11 Julifeesten zal inluiden, zullen onge twijfeld opnieuw de fijnste snaren van onze Vlaamsohe ziel aan 't trillen ge bracht worden. 11 Juli! Een geestdriftige opwelling van Vlaamsche fierheid, van edele Vlaam- sche volksliefde doorzindert de massa, en in optochten en vergaderingen dreunt machtiger dan ooit het dierbaar volks lied: zij zullen hem niet temmen, den fleren Vlaamschen Leeuw! Dit is het feest naar het hart! En telken jare stijgt de jubelzang krachtiger, omdat wij, Gode zij dank, ook telken jare een nieuwe op-, bloei en versterking van ons vrije Vlaam sche leven mogen vieren. Want niettegenstaande alles, blijft «teeds ons 11 Julifeest, in het teeken itaan van den strijd. Bij andere volkeren kan het nationaal feest een geestdriftige uiting zijn van rasfierheid, die den roem van vroegere heldendaden in herinnering brengt. Bij ons blijft nog steeds de scherpe klank der strijdklok weerklinken, en al luidt zij met zegetonen, toch blijft het de strijdklok. 11 Juli 1302. De Gulden Sporenslag en zege! Fierheid ja wordt erdoor verwekt, maar ook wordt de strijdlust gescherpt om het vrije volksbestaan, om de vrije en onbedwongen ontplooiing van de edel ste krachten welke onzen roemrijken stam ten allen tijde hebben bezield. Aan ons ligt de schuld niet van dit strijdend karakter van dit feest. Maar hoe zou het anders kunnen, aangezien bij elk rechtgeaard Vlaming nog steeds het heimwee ligt naar die gezonde toestan den, die zoolang reeds betracht worden, en van dag tot dag hunne noodzakelijk heid klaarder laten blijken. Wie eenig besef heeft van eigenwaarde, en zich als zelfbewuste Vlaming nog steeds belemmerd voelt in de vrije uiting van zijn innigste gemoedsleven; Wie een ope». oog heeft voor de toestan den waarin hij leeft, en moet vast stellen dat steeds nog ongezonde ver handelingen de vrije ontwikkeling van het Vlaamsche leven komen stuiten; Wie ondervindt dat alle vruchtbare wer king zoowel op godsdienstig, kultureel en maatschappelijk gebied lamgeslagen wórdt door ds afzijdigheid of het wan trouwen van de van het volk vervreem de leidende standen; Wie als katholiek de hoogdringendheid inziet van de politieke eenheid tegen over het front van onze tegenstrevers en machteloos de armen moet laten vallen tegenover de verdeeldheid onder eigen rasbroeders; Hoe zou hij kunnen berusten in deze toe standen, en zijh hart niet voelen bloe den om het veie schoone dat zou kun nen verwezenlijkt worden, maar onge daan blijft, terwijl al deze flinke werk krachten vruchteloos worden uitgeput. Danken wij den He. dat nog steeds de strijdlust onze gelederen bezielt, en dat het 11 Julifeest nog eens te meer de geestdrift doet oplaaien, opdat de kan ker der onverschilligheid, der afzijdigheid, en der ontmoediging nog niet verder onze rangen aantaste. De laatste jaren op politiek gebied neb ben zeker ertoe bijgedragen om de ge moederen weer op te helpen, en den moed te verscherpen. Daarom juichen wij te meer op dit II Julifeest. Mocht dit alles de oogen openen van die nog niet willen zien. Mocht het nieuwe hoop brengen aan die uit moedeloosheid den strijd opgaven. Mocht het diegenen in onze rangen terug brengen, die naar andere wapens dachten te moeten grijpen om datgene te verwezenlijken wat elke bewuste Vla ming zonder iets ervan prijs te geven wil verwezenlijkSh De volledige en vrije ontplooiing van onze Vlaamsche Volkskracht. Vlaanderen wil leven en het zal leven! Blinden zijn er helaas nog, die zich verschansen in hunne veroverde stellin gen, en den opgang belemmeren van het herwordende Vlaanderen. Dat zij toch eens begrijpen dat Vlaanderen herleven zal, en is het niet onder de leiding van zijn tegenwoordige hoogere standen, dan zal het zijn spijts dezen, want er groeit een nieuwe macht welke de oude verdringt, die spijts alle verdiensten en gegronde aanspraak op deelneming aan het open baar leven, zichzelf ervan uitsluit om van het tooneel te verdwijnen. Men make er zich geen illusies over, het groeiende .stambewustzijn, duldt van langs om minder die ontwortelden, die misschien wel, al was het ook met de beste meening, zich door de taal met het volk willen aansluiten maar die buiten het volk staan en niet medevoelen den pols slag van het opschietende Vlaamsche le ven waarvan wij getuigen zijn. Taaleen heid kan den weg banen, maar is nog niet de volkseenheid, gelijk ze reeds een Frans Van Cauwelaert in onze jonge jaren wist voor te spiegelen aan onze verbeelding, waar wortel en stam, en takken en kruin door hetzelfde levenssap gevoed worden en door wisselwerking den heerlijken boom het gezonde leven ver zekeren. Wat valt het ook te betreuren, dat zoo- velen, en dan nog vooral intellectueelen door een droevige ontmoediging de wa pens hebben neergelegd, en zich uit alle beweging hebben teruggetrokken. Verlam mend werkt hun invloed op hen die met de grootste opoffering den lastigen en ïangdurigen strijd hopen tot goed einde te brengen. Waar zoo groote nood is aan werkkrachten, valt het pijnlijk de hulp van dezen te moeten ontbeeren. Te meer dat deze lusteloosheid hen niet alleen afhoudt van onzen Vlaamschen strijd, maar van alle edele en verdienstelijke werken, waar zij door hun invloed en hunne bekwaamheid geroepen waren een vruchtbare rol in te vervullen. En de verdeeldheid in de strijdende kampen, is er dan geen hoop dat zij op zijn minst zal verzachten? Willen we dan niet allen het honderd ten honderd van Vaamsch rechtherstel? Staan de we gen niet breed open om onzen opgang toe te laten, en waar hinderpalen voor komen, zijn we het niet eens om ze tot de laatste toe weg te ruimen? De klokken luiden een waar feestge- luid! Mocht het binnendringen tot in het hart en den geest van elk kind van Vlaanderen, en er de bezieling brengen die elk op zijn plichten wijst, en allen tot eensgezinde werking, die onder Gods ze gen, in een nakende toekomst de ware zegeklok mag doen galmen over het Her nieuwde Katholieke Vlaanderen! Op 11 Jnli, de vlaggen uit! deBogaerde; Litron; Hasard II; Jacques; nationaal op draf taResnannen of be- In .het Vatikaan, in de zaal van het Last; Ghance; Caroline; Jannette; Liane; stegen) 8.000 fr. (5.000 - 1.800 - 800 - 400). Con-3istorie werd Zondag 2 Juli, in tegen- Kléber; LuUn; Gauloi; Katrien; Indigoli; ing,ssohreven; H. C. Azoff; Dalion; Fro- woordigheid van den Heiligen Vader le- Lady Seteer; L'Undcn. mentières; Karkatoa; Princé Peters; Fris- f'"1 tgfgre^ *£e Jlf 3. - Prijs Ivo (internationaal, op draf, co; GuldenkroonMeadow's Belle; lm- g £nfS€n) 4-000 £r" (2'200 ^w0i.ICT°rimJU,Tndal; ISOlée: BObGal- Nadat ^gSchiefwa^Teft Pater Gri- - I.0UU - 500 - 300). loway, l. oamene. mal van de congregatie dsr Paters Ma- IBBBBkBKHBBB&BeBEUKBBBBEMMEEBEBBnHHUBnHBBBUlUBB rist8n lezing gegeven van een adres van U f rr ,i r/i I j L j hulde en dankbetuiging aan den Paus. groote tevredenheid erover uitgesproken Van Zaterdag 8 Juli tot Maandag 10 zich verdringen om de werkzaamheden dat eindelijk de zaak van de Heiligver- Juli wordt het Congres gehouden van den te volgen. klaring van Bernadette Soubirous opge- Katholieken Vlaamschen Landsbond, te Dit Congres wordt gewijd aan de lost is. De Paus herinnerde eraan dat Antwerpen, in de zaal «Gratsr». Van alle meeste actueeie vraagstukken van het het heden de feestdag van O. L. Vrouw hoeken van het Vlaamsche land werd' Vlaamsch programma maar zal tevens Boodschap is en hij verzocht de aanwezi- groote belangstelling opgewekt en onge- een bespreking bevatten over de vredes- gen steeds den bijstand van de Moeder- twijfeld zal een groote schaar Vlamingen actie en het economisch vraagstuk. Maagd af te smeeken. IB32aSSIS5BKKS3it&IE:!>aE£33BiS&S8Saa2SS9SZa3g35Qa8aS33£Ba&a9BSaZ6aanaBBS3SaBasa3B33SB>3Si21 4' Trekking van 1 Juli 1933 R. 897.860 uitkeerb. met 5 millioen R. 194.424 uitkeerb. met 500.000 fr. R. 364.300 uitkeerb. met 100.000 fr. R. 107.328 uitkeerb. met 100.000 fr. R. 940.004 uitkeerb. met 50.000 fr. R. 940.206 uitkeerb. met 50.000 fr. R. 351.637 uitkeerb. met 50.000 fr. R. 308.617 uitkeerb. met 50.000 fr. R. 511.326 uitkeerb. met 50.000 fr. R. 762.524 uitkeerb. met 50.000 fr. Volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 25.009 frank: 1.014.582 1.030.209 403.855 608.878 1.025.889 130.580 812.798 843.190 256.068 375.134 916.640 381.659 215.707 598.272 671.286 350.142 1,072.167 362.816 307.993 445.290 114.504 136.819 652.301 764.210 384.368 149.981 256.178 380.485 766.560 262.682 973.752 430.430 595.979 223.172 901.143 616.135 506.6C8 902.186 330.711 843.200 952.153 331.488 206.201 111.419 254.804 1.035.398 620.904 377.906 942.765 284.188 176.827 935.069 391.229 943.255 303.196 868.118 1.081.289 875.062 184.132 278.042 tie leeft in staat van gratie. En de gren zen, natuurlijke of kunstmatige, zijn een onbewaakte overweg gemakkelijk en gauw doorreden door gepantserde auto's... incognito. Vreeselijke botsingen kunnen plaats hebben. Op de trappen van hel Gouwhuis in gezelschap van den Heer Burgemeester en van de Bestendige Deputatie op den dag zijner Plechtige Intrede te Brugge op 25 Juli I.I. SSü53ESBB3flBBBB!SBE2533E355!3B ék lil ij I til i 1 I? A ia BE H. VADER BRENGT EEN BEZOEK AAN ST PAULUS BUITEN DE MUREN DE OCEAANVLUCHT VAN HET ITALIAANSCHE SMALDEEL Maar halt! Ter plaats rust, met de dy namiek van den Krieg... en liever de sta- tiek van den vrede. Er zijn ook redens om niet pessimist te zijn. Op 16 Mei 1.1. sloeg President Roosevelt een hoogere noot aan om aan heel de wereld een boodschap toe te sturen tot algemeene samenwerking. Den 7 Juni 1.1. werd te Rome het pakt der IV geparafeerd tusschen Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, om op ge bied van ontwapening en ook van ekono- mie, binnen het kader van den Volken bond, eendrachtig samen te werken. Z. H. de Paus. die de wereld van uit het Observatorium van 't Vatikaan be schouwt, zegtHet is geen ingeving, geen redeneering, maar een diepe intuitie, die ons de vaste overtuiging geeft, dat met het einde van het Heilig Jaar de wereldtoestand zai verbeterd zijn. Zijn Heiligheid rekent vooral op de ge beden van zooveel christenen en zooveel kloosterlingen; Zijne Heiligheid rekent op de talrijke kinders-kruistochters, op de gebeden en de offers der zieken. De gebeden zijn krachtiger dan de wa pens, de lijders doen meer dan de strij ders. A. B Binst den oorlog waren wij gewoon geworden aan den akoustiek van bom men en obussen, nu is 't de akoustiek van de radio. Maar wie zal zeggen of de radio niet eensdaags, als we aan 't knoopje draaien, 't eene moment een symphonie geven zal en 't ander den oorlogsdonder? Kanonnen en mitrailleuzen zijn instru menten die niet moeten geakkordeerd worden. Binst de wijle zitten Conferentie-man nen bijeen, te Geneve, te Londen of el ders en ze hebben liever, veel liever, met malkaar te dineeren dan elkander te be vechten. Er is altijd gevaar, want geen een na- (Zie vervolg onderain 4" kolom.) Doos 4 en 7 frank In alle Apotheken het bovengehaald vliegtuig, van het Italiaansch eskader, dat .*r."-..'..rn;:n), ue rod veroorzakende van sergeant Battecshini Hi»rhaven ziet men 1 to hel water plofte te lieer Fee's -roet de mi'i'r-'re overhed-n es aermt de troepen In oogcrv-chruw.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1