A. nAUClEÜIR-SElSïglETE POLITIEKE TOESTANDEN D00DELIJK ONGELUK BURGERSTAND VAN Wacril y Source RsLtc Parelend Water SPA-CITRON Depothouder Brouwerij De Kroon POPERINGE. Tel. 87. MARKTPRIJZEN BERICHT BRIEF UIT BRUSSEL ri VLAMERTINGE. Over b'.oemm. In algemeen hebben de menschen een groote voorliefde voor de bloemen! Béó« het hoekje grond vóór talrijke woningen dezer gemeente: t Is een door- eeirwetnekrjg van bloemen at allerhande kfeur en soortl Bevxeta eens de Britse lx kerkhoven! Zij aijn /riet .illecnliji schoon onderhouden, maar t zijn echte bloemenhoven! Op t mc-gerkjfc kerkhof staan thans ook méér bloemen Ban voorbeen, maar het onder houd van cW kerkhof kan nog veel ver beteren! De Calvarieberg op de Dorpsplaats biedt thans ook een prachtig zicht van kleuren weelde! Jammer dat de ondergrond bij t standbeeld der gesneuvelde soldaten in cement ligt en doordaar moeilijk op dezen ondoordringbaren grond iets kvv" groeien, maar met kleine onkosten kan dit ver holpen worden! Een zeer moo zicht van kottebloemen (kankerbloemen zegt men te Poperinge) en stinkende mljdebloemen (stinkwisd te Vlamertinge) treft men aan langs de Kas- selstraat op twee groote grondbedden der steenbakkerij van de Heeren Vevs. De tal rijke autobusreizigers, the uit oorzaak der werken aan de Staatsbaan, een omweg moeten doen langs de Kasselstraat, staan telkens In bewondering voor deze prach tige wilde bloemenweelde Kerkbaljuw. Sedert den oorlog was er geen kerkbaljuw meer en daar sinds eenigen tijd het klappen in de kerk toe nam, werd er overgegaan tot de benoe ming van een nieuwen kerkbaljuw. Verleden Zondag deed Arthur Valcke, de nieuw aangestelde kerkbaljuw ofte suisse dienst voor den eersten keer. Wegwijzers. Aan sommige kruis punten der Staatsbaan nr 9 werden ver leden week nieuwe wegwijzers aange bracht. De namen op deze wegwijzers zijn enkel in 't vlaamsch, zooals in Vlaanderen volgens de wet behoort en daarbij werd de moderne schrijfwijze der gemeentenamen toegepast. Aotobotsing. Zaterdag 1 Juli in den namidag, rond 2 ure, aan een draai der Kasselstraat, bij de woning van Eme- ric Vancayseele, had er een botsing plaats tusschen den autobus behoorende aan De- kimpe en Desmet van Roesbrugge en een vrachtauto geladen met brijken behoo rende aan Florent Vereecke van Kemmel. Beide voertuigen ondergingen stoffelijke schade. Davidsfonds. Maandag 10 Juli 1933, te 3 ure 's avonds viert onze afdee- ling van 't Davidsfonds het Gulden Spo- renfeest in het lokaal De H. Familie Te dezer gelegenheid worden alle leden met hun huisgenooten verwacht op den Liederavond gegeven door E. H. Leo De Geeter, onderpastoor te Oostende. E. H. De Geeter is voor menige onzer leden geen onbekende, toch zijn er voor zeker niet vele die weten dat hij een ta lentvolle zanger is, die vóór enkele maan den duizenden Vlamingen in Noord- Atnerika door zijn kunst in begeestering bracht! Ten einde ledereen de gelegenheid te gunnen een paar uren echte kunst te ge nieten heeft het bestuur beslist voor zoo veel er plaatsen beschikbaar zijn ook niei-leden toe te laten mits een gering inkomgeld van één frank te betalen. Kin deren worden enkel toegelaten wanneer zij door oudere familieleden vergezeld zijn. GIJVERINKHOVE. Patroonfeest - Sint Pieter en Paulus - 29 Juni. Dees jaar v.erd het patroonfeest der Gemeente waardig en deugdelijk gevierd. Reeds vroeg in den namiddag was er veei belangstelling, welke immer aan groeide; er hing poeder in de lucht want er was iets lmeer dan gewoons op handen. Inderdaad, de bij keurige plakbrieven aangekondigde prijskamp IN HET GAAN, zou toch beginnen, niettegenstaande meermalen achter de schermen, werd ge fluisterd van niet minder, op zijn zachtst uitgedrukt, van een fabelachtige farce, Omstreeks 4 ure en half zetten twintig moedige mededingers koers, elkaar broe derlijk de prijzen betwistende, tot beloop van drie honderd frank boven talrijke schoone premiën, de eerste prijs zijnde tachtig frank, één niet te versmaden iets. De belangstelling groeide en groeide tot een ware menschenzee. In de verte, op de Kerkhoek, speelde het muziek van Izenberge, De Katholie ke Vlaamsche Harmonie», onder de kun stige leiding van den Heer Leo Baes. Al spelende kwam het muziek naar de Weegschede afgezakt, vergezeld van de notabelen der Gemeente, doortrok de straten, de bewoners en de krioelende massa vergastende, door uitgelezen stuk ken, kunstig uitgevoerd, uit haar welge vuld repertorium. Eere den muziekmeester eu zijn mu ziekanten. Ondeitusschen werd de aankomst der eerste ronde, van den in gang zijnden prijskamp, aangekondigd en immer moe dig stapten de mededingers, stille bewon derd door de schare belangstellenden, vooruit naar de eindzege. De geestdrift steeg ten top, bij het aan kondigen van het nakend einde van den koers; de eerste prijs werd weggekaapt door Meeuws van Hoogstade, die 10 Kim. aflegde in ongeveer één uur en half. Proficiat moedige jongen. Korten tijd nadien volgden de andere mededingers, één na één, om samen naar de herberg te gaan, hun welverdienden prijs op te strijken. Onverminderd en onvermoeid galmden de blijde tonen van het muziek tot Iaat in den avond; er lag blijheid en lierheid op hun lippen, bijzonder fierheid, want naar het schijnt, was dees dag voor hen, een dag van eerherstel, voor vroeger geleden oneer. En zóó eindigde deze schoone dag. Hulde en dank aan de inrichters; mocht U voortgaan op den ingeslagen weg, dus danig zult U de genegenheid winnen van gansch de bevolking. WATOC. Erge val. Een onzer dorpsgenooten, Heer C. Der... was Zon dag met zijn moto Frankrijk ingereden. Nabij de Kruisstraat van Herzeele is hij in een gracht gereden en kreeg zulk een harden schok dat hij buiten kennis was. De moto was gansch ontredderd. C. Der..., die geen uitwendige verwondingen had, bleef buiten kennis tot Maandag namid dag. Hij herinnert zich maar weinig over de gebeurtenissen waarvan hij het slacht offer was. REMNOELST. Botsing. Op het gehucht - Clytte aan den gevaarlijken kruisweg der staatsbanen, leper-Belle en Poperinge-Kemmel deed zich Zondagna middag rond 5 uur, een nogal erge bot sing voor. Een luxe-auto, komende uit de richting van leper, en toebehoorende aan M. G. Koornaert, beenhouw er te Roebaais kwam, met vrij groot geweld in botsing met een touringcar komende uit de richting van Poperinge. De car, toebehoorende aan M. Cauwenbergbe, van ïlalo-les-Bains iFr.) was met Fransche toeristen, een bezoek komen brengen aan de West-Vlaamsche bergen. De luxe-auto, langs achter aange reden, werd door den gvooten schok om geslagen, en bekwam daardoor groote schade, geheel de linkerzijde werd erg be schadigd, gelukkiglijk bepaalt zich alles bij stoffelijke schade. De heer Hoornaert, evenals de Fransche toeristen, kwamen er met den schrik van af. De gendarmerie van Poperinge ver wittigd. kwam het gebruikelijk onderzoek doen, ten einde de verantwoordelijkheid vast te stellen. NOORD SC1IOTD. Botsing. De landbouwer MervafOle Henon uit Reninge, kwam Donderdag, 29 Juni, in den namid dag met zijn knecht uit de Perenboom straat gereden met een met twee paarden bespannen kar en maaimachine. De ge leider bemerkte niet dat een stoomtram in aantocht was en had hem hooren fluiten. De trammannen hadden eveneens noch paarden, noeto gespan- Ei en. Toen de paarden nu Juistdentra weg overgestapt waren botstede het voorste deel der kar. Door d,n g weldigen sprong der dieren braken kettingen en het harnas; de kar werd e twintigtal meter medegesleept en gansch vernield. De geleiders kwamen er met den schrik van af. De buurt ram was licht be schadigd. Er is verzekering. Na opstel van het proces verbaal werd de spoorbaan vrijgemaakt en met een half uur ver traging kon de tram zijn weg voortzeten. WESTROOZEBEKE. Plechtige No veen voor O. L Vr. van Westroozebeke, bijzonder aanroepen tegen Roos en Oogkwalen te beginnen van Zondag 16 Juli tot Maandag 24 dezer. Aanstaande week geven we belangrijke bijdrage ovej dezen wijdvermaarden Ommegang. HOLLEBEKE. Het Godslampje! Het deemstert in de stille kerk. Eén vlamken brandt er, geligoord. Het Godslampeken, dat ik merk, In nachtwaak, bij het eeuwig brood! En zachtjes knettert het maar voort. Met weiflend, tooverachtig licht. Voor t Altaar, waarin Jezus gloort En zijne liefde tot ons richt! Vrouwenbond, groep; 23. Wagen De Kwakkel, De Muynck; 24. Sportkring, groep; 25. Duivenmaatschappij, wagen; 26. Wagen Keiberg; 27. Ziekenbond, Kristen Syndikaat; 28. Wagen Metsers, Vergifthoek; 29. Wagen der Chlcoreidro- gerij Boukenooghe O.; 30. Versierde Rij tuigen; 31. Muziekm. St Cecilia Be- se lare; 32. Burgerlijke en Geestelijke Overheid. Davidsfonds. - Go!densporenviering. Op Maandag 10 Juli, te 7 u. 's avonds groote feestavond in de Patronage. Kos teloos aangeboden. Dinsdag 11 Juli, alge- meene bevlaggmg. Te 9 uur. plechtige mis, gezongen in tweestemmig koor. Alle Ka tholieke Vlamingen worden dringend uit- genoodigd deze dag te herdenken. Het ftikkerevonkelt voor den Heer, Bij T uur met monotoon getik!... De beéklok zendt heur klanken neer!... Devoot, aandoenlijk oogenblik! Hooimaand 1933. Geo. GELE VELD. De prachtige rijve van St .Margarita berust sedert eenige dagen onder het nieuwe hoogaltaar dat de be wondering afdwingt van alle bedevaar ders. De parochianen van Geluveld heb ben door milde giften, dit altaar geschon ken aan hunne kerk, als een blijk van hun diepen godsdienstzin, en van de vurige vereering die zij aan de H. Margarita toedragen. Dit jaar wordt de H. Margarita op plechtige wijze gevierd van 23 Juli tot en met 30 Juli. Geluveld is verbonden met leper (sta tie) en Mennen (Markt) door een regel - matigen autobusdienst. ELVERDINGE. V. O. S. en B. V. O. S. Daar de oude vlag tot op den draad versleten was waren V. O. S. en B. V. O. S. genoodzaakt geweest zich een nieuwe aan te schaffen. Deze een prachtige leeuwenvlag zoo als het Vlamingen past, werd Maandag laatst te 8 u. plechtig gewijd, waarna onmiddellijk de lijkdienst begon, gezon gen tot lafenis der gesneuvelde soldaten, verongelukte burgers en overleden Oud- Strijders van Elverdinge en die, dank zij de werking van V. O. S. sedert een jaar gefundeerd is. De kerk was bomvol. Elverdinge ls nog kristelijk. Het weet, dat het beste wat het voor zijn Gevallenen doen kan, bid den is. Na den lijkdienst legden twee kinderen vóór het gedenkteeken bloemen neer en Heer H. Leuridan, Voorzitter van V. O. S. en B. V. O. S. hield eene treffende aan spraak waarvan we aanstaande week tekst zullen geven. De feestjes van den namiddag ver liepen in de beste orde, lokten veel volk en verschaften aan mededingers en kij kers eenige genoeglijke uren. Hier volgen de uitslagen: Velkoers voor Parochianen: 1. Oestlandt Albert; 2. Latruwe Maurits; 3. Legrand Maurits; 4. Van Engelandt Albert; 5. Valcke J. Ringstek! n g per fiets: 1. Nouwynck Marcel; 2. Fertin Prosper; 3. Bortier Cy- riel; 4. Gruwier Cam.; 5. Desmet Basiel. Loopkoers voor schooljongens: L Artols Daniël; 2. Tillie Daniël; 3. Truwant Va leer; 4. Suffys Gerard; 5. Van Engelandt Gaston. Loopkoers voor grooten: 1. Marican Ju- lien; 2. Notredame Gerard; 3. Hauspie Georges; 4. Roelens Maurits; 5. Debreuck Maurits. Biljartprijskamp: 1. Bertier Isidoor; 2. Truwant Jeremie; 3. Desmet Baziel; 4. Degraeve Gerard; 5. Stragier Prosper. OOSTNIE E' WKERKE. Examen. Zuster Maria, van 't Klooster van den H. Vincentius alhier, (in de wereld Juf vrouw Celina Vanwalleghem) heeft het diploma voor 't lager onderwijs behaald. Zij onderstond haar laatste proeven met groote onderscheiding. WOEJMEN. Examen. M. Pedro De- lahaeye heeft met onderscheiding zijn laatste examen afgelegd van doctor in de rechten. Onze beste gelukwenschen! KOMEN. Schrikkelijk verkeersonge val. Dinsdag namiddag, 4 dezer, werd de gemeente Neer-Waasten in opschud ding gebracht door een verschrikkelijk ongeval. De kleine Demeulenaere, 5 jaar oud, van Maï-Cornet, kwam om 4 uur van de school. AI spelende geraakte hij op de baan, die van Komen naar Waasten loopt, toen hij plotseling door een voorbijrijden de auto neergesnakt werd. De arme kleine werd opgenomen met een schedelbreuk en een groote wonde aan het hoofd. Hij werd onmiddellijk naar het hospitaal van Wervik vervoerd, waar hij Woensdag morgen bezweken is. De droefheid der ouders is niet te be schrijven. Droeve thuiskomst. Toen de kleine Vandamme H. Dinsdag namiddag, 4 Juli, van de school thuis kwam. Wegelstr., 10, vond hij zijn grootmoeder, Waneghe Loui sa, 63 jaar, op een stoel zitten bij de tafel De kleine groette zooals naar gewoonte, doch kreeg geen antwoord. Denkende dat ze sliep wilde hij ze wekken, maar hij kreeg geen teeken. Verschrikt liep de jon gen naar buiten om hulp. De toegesnelde personen liepen om den dokter die vast stelde dat de arme vrouw aan een hart kwaal bezweken was. Davidsfonds. Al de leden van af- deeling Komen worden dringend en vrien delijk uitgenoodigd om de Solemneele Mis bij te wonen welke zal opgeofferd worden Woensdag a. s., 12 Juli, om 7 u. Dus allen op dien dag in St Chrysoluskerk te Komen en een vurig gebed voor onze overleden leden. LANGEMARK. 11 Julifeest. Alle inwoners van Langemark worden uitge noodigd deel te nemen aan de 11 Juli- f eesten: be vlagging der huizen; plechtige Hoogmis te 10 u.; noenmaal te 12 u.; 's namiddags bezoek aan de kermisfeesten te Sint Juliaan. DIKKEBUSCH-Vijver. Concert. Zondag 16 Juli 1933, om 3 u. 30 zal de Harmonie Ypriana een concert uitvoe ren onder de leiding van hunnen bestuur der Fr. Deridder. De tram vertrekt uit leper te 2.40 uur. De terugreis zal geschieden per tram om 7.20 u. (speciale tram). BESELARE Inhuldiging van den nieuwen Burgemeester. Heden Zondagnamiddag wordt de in huldiging van den Heer Hehri Lemaire als burgemeester der gemeente plechtig gevierd. Een prachtige stoet zal de straten van ons dorp doortrekken. Na den stoet worden verscheidene mu- riekconcerten gegeven op de Marktplaats. De stoet wordt gevormd aan de Kor- tekeeroptocht langs de Wervikstraat, Zonnebekesteenweg, Nieuwe Kalsijde, Mo lenhoek, terug langs de Zwaenhoek, Zon- nebekestraat, Marktplaats, waarna hulde aan den Burgemeester. Aanspraak zal gehouden worden door H. Bouckenooghe Achiel. eerste schepen, en Masschelein Leopold, namens de werklieden. Ieder groep of wagen wordt verzocht zich in den stoet te rangschikken volgens het aangeduide nummer in de rangschik king hieronder gegeven. Orde van den Stoet. 1. Ruiters; 2. Muziekm. Zonnêbeke; 3. Schoolkinderen, knechten, groep I; 4. Schoolkinderen, meisjes, groep II; 5. Wa gen Oud-Strijders en Invalieden; 6. Wa gen Pijpegilde: 7. Groep Oud-Strijders; 8. Groep Oud-Soldaten; 9. Muziekmaat schappij Geluwe; 10. Wagen Reutelhoek; 11. Wagen Kortekeer; 12. Voor-Kajotters- groep; 13. Wagen Kroostrijke Gezinnen, Noordeinde; 14. Kajofcsters, groep; 15. Boerinnenjeugd, groep; 16. Boerenbond, wagen; 17. Ruiters, groep; 18. Boeren- jeugd; 19. Wagen Keiberg; 20. Wagen Mo lenhoek; 21. Muziekmaatschappij; 22. TE RAMSKAPELLE a/IJZER Zondag laatst kwam zekere Vermote van Pervijse per velo den weg naar Nieuwpoort opgereden. Hij deed zijn best om een auto te volgen en reed met groote snelheid. Over den ijzerweg gekomen viel hij door een of ander toeval van zijn fiets en kwam ongelukkiglijk met zijn hoofd op de straatsteenen terecht. Hij werd met een schedelbreuk opgeraapt en is Dins dag gestorven. iBE2BHKBaiaanua3flgaBB9B&gaa PROVINTIERAAD VAN WEST-VLAANDEREN ZITTING VAN 1 JULI Zaterdag 1 Juli werd de gewone zitting geopend onder voorzitterschap van den Heer Bekaert, ouderdomsdeken. Bij meerderheid van stemmen werden dan gekozen voor het samenstellen van het bureel: de H.H. Ronse, voorzitter; Bekaert, ondervoorzitterDe 'helder, eerste sekretaris; Vanden Bon, tweede se- kretaris; Dupont en Walleays, bijgevoeg de sekretarissen; Vercruysse en Coucke, kwestoren. Nadat de Heer Ronse bedankt had voor de eer hem toegedaan, bracht hij hulde aan den Heer Janssens de Bisthoven, den afgetreden gouverneur, en verwelkomde den Heer Baels, de nieuwe gouwheer van West-Vlaanderen. De Heer Baels sprak vervolgens de ope ningsrede uit. Hij bracht eerst en vooral hulde aan wijlen H. Baron Ruzette en aan den H. Baron Janssens de Bisthoven, zijn twee voorzaten. Vervolgens verklaarde hij alles te zul len doen wat mogelijk was om op alle gebied de provintie West-Vlaanderen op te helpen. Hij wees op de noodzakelijkheid dat West-Vlaanderen zijn eigen agronomen krijge, dat gansch de belangen der zee- visscherij in de provintie zelf dienen be stuurd te worden, dat op gebied van Brug gen en Wegen een provincialen dienst noodig ls. Tevens sprak hij zijne hoop uit in de ontwikkeling van de zeehaven van Zee- brugge, de visschershaven van Oostende, de aansluiting per vaart van leper met Nieuwpoort, de verbinding van Roeselare met de zee. De Heer Baels besloot met erop te wij zen dat hij als gouverneur, geen man is van eene partij, maar voor allen, van al len stande of gedacht, steeds ten dienste staat. De rede van den Heer Baels werd met veel geestdrift toegejuicht waarna de zit ting gesloten werd. ZITTING VAN 5 JULI Nadat in de zitting van Woensdag IJ. enkele punten nopens de bouwpremiën ten voordeele der oorlogsinvalieden, bou wers of koopers eener goedkoope woning, werden aangenomen, alsmede nopens een wijziging van den Provintialen dienst had een vinnige bespreking plaats over de be palingen der lastenboeken voor de pro- vinciewerken. De socialisten wilden er eene bepaling betreffende de minimum- loonen inlasschen. M. Olivier deed opmer ken dat zulke stemming door de hoogere overheid toch zou verworpen worden, daar dit vraagstuk in onderzoek is in eene regeeringskommissie. De verdaging van deze kwestie werd aangenomen met 42 stemmen tegen 31. Na nog wat socialistische gemeenplaat sen over de besluit-wetten der regeering werd de gewone zittijd gesloten onder den kreet: Leve de Koning. 8SBBBBaaSSBfiBBBBB!BBBBEBBB9BB VALSCHE STUKKEN VAN 20 FRANK IN DE STREEK In onze streek werden valsche stukken van 20 fr. of 4 belga in omloop gebracht. Deze zijn gegoten in eenen vorm beko men met een echt stuk en zijn samenge steld uit mengsels van tin, antimonium, lood en koper; zij zijn met Fransch en Vlaamsch opschrift en dragen het jaar tal 1931 of 1932. In de omschriften Belgique-Belgie die voorkomen op de doorsneên, werden de letters Gen <Q> onderscheidelijk vervangen door de letters Cen O De valsche stukken hebben nagenoeg het gewicht der echte stukken, doch zijn ken baar door den doffen klank uitgebracht bij het vallen óp den grond. GEVECHT TUSSCHEN STEENBAKKERS Te Anderlecht vierden de steenbakkers hun patroonfeest. Toen allen wat be schonken waren kwam er ruzie over een vroegere staking tot zij zich in twee kampen verdeelden en een geregeld ge vecht aanvingen. Vooraleer de politie kon tusscbenkomen lagen er een tiental ge kwetst op den gTond. Allen werden naar het politiebureel geleid waar zij, een vijftigtal, elk een proces-verbaal me de kregen. IHBBBBBBBasasaSBBBBBBBXBBBaa DRAMA OP DE ANVERSVILLE MATROOS DOODT TWEE MAKKERS EN KWETST ER VIER Aan boord van de Congoboot Anvers- ville ls een neger-matroos plots krank zinnig geworden, doodde twee zijner mak kers en kwetste er vier waarna hij in zee sprong. IBBBBBBBBBCIBBBBflBBBBBBBSBBflB GEDOOD DOOR EEN ROT EI Buiten Londen, was een automobilist afgestapt om zijn auto te vermaken. Jon gens hielden zich onledig in zijne nabij heid met het werpen van rotte eieren. De automobilist kreeg plots een rot ei in volle aangericht. Van 't danig verschieten en mogelijk van het geweld waarmee het ei hem trof, moest de man zich ziek te bed leggen, can niet meer op te staan. f^BBBBBSEBBBBBSKBBBBBEaBBBaB STAD POPERINGE Koersplein Groote Heerlijkheid Woes tensteenweg. OP ZONDAG 16 JULI 1933 GROOTE NATIONALE SNELHEIDS-MOTOKOERS OP WEIDE. 3500 Ir. Prijzen fr. 3500 Deelneming der beste renners is ver zekerd. Alle Sportliefhebbers zulten daar op Zondag 16 Jui tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. GBBBBBBBSBEBBBBBIBBBBBBBBBBB LAATSTE SPORTBERICHTEN. CRITERIUM der HOPPESTREEK 3* Proef: 11 Juü, St Juliaan. 4* Proef: 17 Juli, Poperinge. 5' Proef: 18 Juli, Brielen. 0* Proef: 23 Juli, Vlamertinge. 7* Proef: 6 Oogst, Poperinge. 8* Proef; 27 Oogst, Poperinge (Brabanth.) (Verderen uitleg onder Sportnieuws of aanstaande week.) <BSa»SaS3üBBBSiff«flaaBBBBBaBB Groote keus van KERKBOEKEN, Mis sels en andere, PATERNOSTERS, alle GESCHENKEN bij SANSEN-VANNESTE, 15, Gasthuisstraat, POPERINGE. FRANKRIJK LEENING VAN DRIE MILLIARD FRANK Eerlang zou de Fransche regeering zin nens rijn een nieuwe leening uit te geven, van drie milliard frank, in bons van 10 jaar. De rentevoet zou 4,5 of 5 rijn en de uitgiftepremie 75 of 80 fr. per duizend. VEREENIGDE STATEN BELANGRIJKE UITVOER VAN KAPITAAL Tengevolge de verklaringen van Roo sevelt in zake de inzinking van den dol lar en der Amerikaansche muntpolitiek worden groote kapitalen naar het buiten land in bewaring gebracht, wat niet hel pen zal om de nijverheid en handel te verbeteren. ROEMENIE KONING KAROL DEN DOOD NABIJ Bij het bezichtigen van een nieuw ma- chiengeweer ging dit af met het gevolg dat enkele kogels langs den Koning Carol voorbijvlogen. Niemand werd echter ge kwetst. DUITSCHLAND IIET CENTRUM ONTBONDEN Sedert de Nationaal-Socialistische par tij de regeering in handen nam in Duitschland, werden achtereenvolgens alle niet Nationaal-Socialistische partijen ontbonden. Eerst werd het Kommunisme verboden, vervolgens het Socialisme en andere kleine partijen, over een tiental dagen werd de Duitsch-Nationale partij genoodzaakt tot haar ontbinding over te gaan en de opslorping te vragen in de rangen der Nazi's, zoodat enkel nog het Katholieke Centrum overbleef. Door den vloed en de heerschzucht der Nazi's werd het Centrum thans ook ge noodzaakt tot de ontbinding der partij over te gaan om verdere verwikkelingen of vervolgingen te vermijden. In Pruisen werden alle lokalen der Ka tholieke vereenigingen gesloten. Deze maatregel werd later officieel ingetrokken. In Beieren werd de Katholieke partij be schuldigd van landverraad, veel eigen dommen aangeslagen en ook genoodzaakt tot ontbinding over te gaan. De Rijksdag leden van het Centrum moeten hun man daat neêrleggen. In Duitschland rijn de Nazi's nu totaal meester en kunnen regeeren naar goed dunken. KONFLIKT IN DE PROTESTANTSCHE KERKEN De Hitlerregeering had de protestant- sche kerken in een enkele willen vereeni gen. Een zeer scherp konflikt dreigde te ontstaan, zoodat President Hindenburg persoonlijk aandrong bij Hitier om inci denten te doen vermijden. Zondag 11. gaf de regeering bevel aan alle dominee's een verklaring van trouw aan de regeering af te lezen en de bis schoppen gaven bevel een dag van eere- boet te houden. In vele kerken werd het bevel der regeering niet nageleefd. HET HAKENKRUIS WORDT DE OFFICIEELE VLAG Ten gevolge het ontslag van Dr Hugen- berg als minister en het ont'ÖXnden der Duitsch-Nationale partij is het de Hit lerregeering thans vrij de Nationale vlag te kiezen naar haar zin. Natuurlijk ls de keus gevallen op het Hakenkruis en dit werd dus tot Nationaal vaandel uitgeko zen. DE UITZUIVERING VAN HET RAS Alle Duitschers met joodsch bloed in de aderen of gehuwd met een jodin wordt het verboden nog ambtenaar te worden. Om de Duitsche raseigenschappen zui ver te houden zal voortaan het ambte- naarsdom ontzegd worden aan alle vrou wen beneden de 35 jaar. HET KONKORDAAT MET HET VATIKAAN De Paus weigert het te parafeeren. Een ontwerp tot konkordaat met het Vatikaan werd door de Duitsehe regeering goedgekeurd maar Z. H. de Paüs heeft geweigerd het te parafeeren gezien den huidigen toestand in Duitschland, waar de Katholieke partij weggeschakeld werd, en voor zoolang het bestaan der Katholie ke organisaties en vereenigingen niet verzekerd worde. Een nieuw ontwerp wordt in overleg genomen. KARDINAAL MET GEVANGENIS BEDREIGD De Kardinaal Faulhaber, van Munchen, werd bedreigd door de Nazi's met gevang. Hitler is er inmiddels persoonlijk tus schen gekomen en de vrijheid van den Kardinaal gewaarborgd. DUITSCHLAND TELT 65 MILLIOEN INWONERS Volgens statistiek opgemaakt op 16 Juni 1.1. telt de Duitsche bevolking 66.3 mil- lioen zielen, het Saargebied niet meege rekend. Tegenover 1925 ls de bevolking met 4,4 toegenomen. DE BRAND VAN HET RIJKSDAGGEBOUW Volgens de Daily Herald een So cialistisch blad, werd door een buiten- landsche kommissie, waarvan Einstein voorzitter is, vastgesteld dat de Duitsche minister Goehring, samen met een der tigtal andere Nazi's zelf het Rijksdagge bouw heeft in brand gestoken. Dit onder alle voorbehoud. AANHOUDING VAN EEN OUD-KANSELIER De oud-kanselier Bauer werd door de Nazi's aangehouden. iBBtSBHQBDffjUBBBBSSBBBBRBBBSBBI BEESTACHTIGE MOORDPARTIJ IN FRANKRIJK DRIE HOEVEBEWONERS MET EEN KNUPPEL DE HERSENS INGESLAGEN Nabij Evian, op een verlaten hoeve, werden Zondag nacht, in hunnen slaap, drie bewoners, de vader 60 jaar, zijn vrouw, en hun doof-stomme dochter van 32 jaar, met knuppelslagen op vreeselijke wijze de hersens ingeslagen en gedood» De moordenaar is onbekend. VIJF PERSONEN DOOR AUTO AANGEREDEN TE LUIK Zondag morgen, om een kinderwagen te mijden, heeft een auto vijf personen aangereden en omvergestuikt. Een der slachtoffers werd opgenomen met een schedelbreuk terwijl de andere vier maar licht gekwetst werden. DRAMA VAN HET WANGEDRAG Zoon door rijn vader neergeschoten. Te Roselies, nabij Charleroi, was zekere Dupont naar l>et huis gegaan van den minnaar van zijn vrouw, waar deze gaan wonen was met hare drie kinderen, on derscheidelijk 9, 12 en 17 jaar. De man vroeg aan de zonen waar zijne vrouw en hun moeder was, maar rij wei gerden te antwoorden. In woede ontsto ken schoot de vader drie maal naar zijn 17-jarige zoon en kwetste deze in den buik. De jongen werd in ernstigen toe stand naar het gasthuis overgebracht en de vader aangehouden. VADER VAN TWAALF KIN DEREN LEVEND BEDOLVEN Een der redders komt eveneens om. Te Anderlues, in eene koolmijn, werd een mijnwerker, vader van twaalf kin deren, bedolven onder een instorting. Tij dens de reddingswerken had nog een in storting plaats waardoor een der redders ook om het leven kwam. RECHTERLIJKE KRONIEK ONTSLAG AANVAARD EN ONDERSCHEIDING Bij konink. besl. van 27 Juni is op zijn verzoek, ontslag verleend aan den Heer Butaye (J.-B.-D.), uit zijn ambt van plaatsvervangend rechter in het vredege recht van het kanton Roesbrugge-Haringe. De Heer Butaye werd geoorloofd rijn ambtstitels voort te dragen en benoemd tot Ridder in de Leopoldsorde. IBBB38SB3SS3BSSE3BBBBB9BCBBB POPERINGE, van 39 Juni tot 7 Juli 1933. Geboorten. 250. Depuydt Paul, z. v. Arthur en Debergh Marie, Beleedstraat. 251. Desmadryl Alice, z. v. RemI en Devos Elza, Beveren-IJzer. 252. Tru want Roger, z. v. Victor en Bonduelle Martha, Westouterstraat. 253. De Ba cker Roger, z. v. Jerome en Hauspie An toinette, Koeistraat. 254. Goudeseune Gerarda, d. v. Hector en Gackiere Ju lienne, Switch-Road. 255. Ver Eecke Willy, z. v. An toon en Samyn Julia, Wijt- schate. Overlijdens. 118. Bruneel Leontlna, 72 J., ongehuwd. Komstraat. 119. Lief- hoge Gustavus, 73 U echtg. v. Artois Louise, Casselstraat, 120. Pitttllioen Remigius, 61 j.. echtg. v. Ooghe Lucia, Doornstraat. 121. Casteleyn Hector, 46 echtg. v. Weymans Marie, Veurne- straat. 122. Deimotte Pelagia, 67 J., ongehuwd, St Michielsgesticht. Huwelijksbelofte. 64. Gryson Ray- mondus. werktuigkundige van leper en Lebon Bertha, fabriekwerkster van Pop. IEPER, van 29 Juni tot 5 Juli 1933. Geboorten. Vandamme Anita, Mar. Poch laan, 30. Smet Robert, Linden- dreef, 25. Louwagie Jeanne, Zillebeke- straat, 6. Beun Irène, Janseniusstraat, 9. Deswarte Daniel, Oude Komjnstr., 4. Gryson Jacques, Zonnebekesteenweg, 14. Ollevier Rolande, Janseniusstraat, 6. Dubois Irène, J. Capronstraat, 10. Overlijdens. Moerman Hendrik, 74 J., wed. Tourlouse Maria, Hoornwerk, 10. Duthieuw Hendrik, 58 j., schilder, echtg. Pauwels Ludovica, Dehaenestraat, 25. Roscamp Carolus, 76 J., wed. Wit- terbecq Stephanie, wed. Durnez Maria, echtg. Scheerlynck Alina, Poperingesteen- weg, 127. Vervisch Hendrik, 20 J„ we ver, ongeh., Lange Torhoutstraat, 25. Huwelijken. Lacante André, elec- triekwerker en Declercq Irène, z. b., te leper. Deurinck Adelson, pasteibakker te Lichtervelde en Pannekoucke Denise, z. b. te leper. Gauquier Hector, onder wijzer en Mattys Maria, naaister te leper. KORTEMARK, v. 29 Juni tot 6 Juli 1933. Geboorten. Lambrecht Daniel, z. v. Marcel en Claeys Zulma. Seys Walter, z. v. Victor n Wybo Godelieve. Overlijden. Maertens Pharaïlde, 62 j. 7 m., wed. v. Vandecappelle Alfons. Huwelijk. Hostens Charles van Ich- tegem en Maes Gabrielle. STADEN, van 29 Juni tot 6 Juli 1933. Geboorten. Myngheer Frans, z. v. Emiel en Pattyn Maria. Laleman Rosa, d. v. André en Bonte Godelieve. Overlijden, Seynaeve André, 1 J., z. v. Camiel en Everaerdt Martha. Belofte. Guyst Joseph, landb. te Ren- neville (Fr.) met D'Hulst Maria, z. b. te Staden. IBBa3SSBBHBaBBBB0D9E9BBBBaBa voor SuFrogstso niet gashoudend diuretisch water DE SHAKING IN DE BORINAGE De staking in de Borinage is wat afge nomen en men hoopt dat hiirnen enkele dagen alle mijnwerkers terug aan het werken zullen rijn. Tot ernstige incidenten is het gelukkig- lijk niet gekomen. leper, 1 Juli. Tarwe 70-72; rogge 48- 50; haver 68-70; brouwersgerst 80-82; voedergerst 68-70; erwten 93-95; paarde- boonen 90-92; nieuwe aardappelen 50; bo ter 16-17; eieren 0.30-0.34; tarwestrool 19- 20; roggestrooi 11-12; haverstrooi 12-15; gerstestreoi 13-10; weidehooi 35-40; kla- verhooi 42-44; luzernhooi 46-48; ruw vlas 60 tot 62. Kortrijk, 3 Juli. Tarwebloem 118; in- landsche zemelen 48; gorte zemelen 54; boter 16.50; eieren 0.30-0.35; Turksche tarwe Plata 51; id. Cinquantino 72; vlas der Leie 0.40-1.30; wit vlas 8-22; vlas op den grond geroot 6-7.25; ruw werk 1.85- 2.35; fijn werk 2.40-3.15; witte tarwe 80- 85; rogge 52-60; haver 70-75; paardeboo- nen 80-85; gerst 60; hooi 30; strooi 18; aardappelen 17; vreemd lijnzaad 134; in- landsch lijnzaad 117; inlandsche lijnzaad koeken 87; Amerikaansche lijnzaadkoe ken 87; cocoskoeken 100; arachidekoeken 105; nitraat van Chili 78; ammoniak sul faat 78; lijnzaadolie 2.35; oude suikerij- boonen 57; nieuwe id. 58. VEEMARKT. 218 stuks: 92 koeien, gem. lev. per kilo 4.00; «4 vaarzen, 5.25; 22 stieren, 5.00; 20 ossen, 5.00. Diksmuide, 3 Juli. Boter 15-17; eieren 0.27-0.30; aardappelen 40-50; tarwe 74- 76; rogge 50-52; haver 72-74; strooi 14-16; hooi 35-40; voederbeeten 40-60; brouwe rijgerst 78-80. Roeselare, 4 Juli. Tarwe 80; rogge 52; haver 73; maïs 49.50; boekweit 110; voedergerst 60; zomer- en wintergerst 70; erwten 95; paardeboonen 95; lijnzaad 115; lijnmeel 94; ruw vlas 80-90; geakkerd vlas in strooi 85; klaverzaad 1100; tarwe- strooi 16; roggestrooi 14; haverstrooi 13; weidehooi 25; klaver- en luzernhooi 30; oude suikerijboonen 58; nieuwe ld. 59; koolzaadolie 340; lijnzaadolie 236; nitra ten 105; ammoniak 76; cyanamide 76.50; kalksalpeter 96; Thomasslakken (scoris) op wagon Charleroi 194; nitrochoux 81; phosphaten 1.96; fertiphos 88; boter 15- 16; eieren 0.30-0.35; oude duiven 4.50 het koppel; Jonge duiven 6.50 id.; oude hen nen 4.50 den kilo; kiekens 10 ld.; konijnen 5.00 ld.; vellen 6.50 ld.; haantjes 6.00. Anderlecht, 4 Juli. VARKENS- MARKT. Te koop gesteld: 2.885 stuks; den kilo op voet; 4.00-4.50. Geslachte var kens 695. Veurne, 5 Juli. Tarwe 80-82; rogge 52-54; haver 70-72; gerst 60-62; erwten 130-140; paardeboonen 78-80; klaverzaad 5.50-6.00; aardappelen 8.00-10; nieuwe id. 30-40; voederbeeten 3-4; hooi 300-350; strooi 80-110; boter 16-18; eieren 028- 0.30; eieren van eenden 020-022; konij nen 5.00-6.00 den kilo; jonge kiekens 8.00- 10 id.; oude hennen 5.00-6.00 ld.; Jonge eenden 18-20 het koppel; jonge duiven 7.00-8.00 id.; oude duiven, 3.00-4.00 id. Anderlecht, 5 Juli. VEEMARKT. Te koop gesteld: 423 ossen, op voet 4.30- 6.30; 210 stieren, 3.60-5.10; 1335 koeien, 3.60-5.30. Te zamen: 1.868 stuks. Anderlecht, 6 Juli. KALVERMARKT. Te koop gesteld. 1.678 stuks. Gemiddelde prijs per kilo op voet: 4.00-7.80. Poperinge, 7 Juli. Tarwe 82; rogge 60; haver 67; aardappelen 50; boter 16- 18; eieren 0.29; hoppe ('32-'33) 1000. OPROEP AAN DE SCHILDERS VAN POPERINGE Dr Brutsaert zal 27 goedkoope wonin gen laten schilderen per globale aanbe steding. Hij zal de liefhebbers ontvangen op Kermis-Maandag, te 10 ure, en hen de voorwaarden kenbaar maken. Brussel, 6-7-'33. Of t gebeurt ls bij de mise en page of anders weet ik niet, maar de datums van de Koninklijke Besluiten, die oprol- gentlijk de gezinsvergoedingen hebbes geregeld, rijn leelijk dooreengesmeten ge weest. Geschiedkundige feiten en cijfers moe ten juist worden weergegeven. r n S e-^ r» al ri n a di cq c» «D r-f »—4 H -* «O «O a M N H cn 9 9 9 3 9 9 n ii td td ld fr. per maand. 1* kind 30 30 30 30 30 15 2* kind 30 30 50 50 50 20 3* kind 40 80 80 110 110 85 4' kind 50 100 100 140 150 125 5» kind 50 100 100 150 200 175 6* kind en volg. 50 100 100 150 200 175 Dat zijn nu de juiste datums, die ten allen tijde kunnen geraadpleegd worden. De beschouwingen van de vorige week herneem ik niet meer. Over de grootsche hulde die Zondag IJ. te Leuven aan M. Professor Prosper Poullet, Minister van State, werd ge bracht ter gelegenheid van zijn zilveren parlementair jubilé, hebt ge reeds gele zen. Een hoogstaand man onder alle op zichten, rechtzinnig Vlaming, oprecht de- mokraat, de verpersoonlijking der eer lijkheid. De Brusselsche Balie heeft een nieu wen Stafhouder gekozen in den persoon van Mster P. Graux. Zijn vader is dat ook geweest. Met de hulp en het bondgenootschap van de Vlaamsche Nationalisten heelt Aalst een socialistischen burgemeester ge kregen, die Zondag 1.1. werd ingehaald. Vandervelde heeft daar gesproken en ge zegd: Geen man is in de laatste vijftig jaar geboren die zooveel voor de werken de klas heeft opgebouwd als Anseele, zegde hij. Aan wat de Regeering in den laatsten tijd heeft gedaan moet veran dering komen. Het is mogelijk dat de Christen Demokraten hun leiders gaan verloochenen en naar de Socialisten zul len gaan. De volmachten moeten ophou den. Anseele werkte met de oude clichés. Men zal ons 't stemrecjit niet afne men zonder over ons lichaam te stap pen. Het petitionnement zal bewijzen dat de Regeering er moet uittrekken. Wij strijden voor de volledige onvoogding der werkende klasse. Nicheis was te veei ont roerd om te kunnen antwoorden. Een zonderling samentreffen: Dins dag verscheen in de Recueil des Actes et Documents relatifs aux Sociétés Com- merciales het bilan, afgesloten op 31-12- '32, van de Compagnie de la Ruzizi Belgische koloniale aandeelenmaatschap- pij met beperkte verantwoordelijkheid, gevestigd te Vosumbra (Ruanda-Urun- di), in Congo: Onder de beheerders: Edward Anseele, voorzitter, 'beheerder van maatschappijen; Jules Mathieu, député te Nijvel, afgevaar digde-beheerder; Edward Anseele, zoon, ingenieur; Aug. Balthazar, député en be- bestuurder van eene coöperatief; Rudolf Vercammen, senator en jöurnalist; Dé- siré Cnudde, député en beheerder van maatschappijen. Naast anderen natuur lijk, waaronder M. Georges de Rournon- ville, naar zijn naam vermoedelijk een nobiljon. 't Bilan zegt: kapitaal 12.500.000 frank; verliezen van de vorige jaren, 4.216.770,16 frank. Verlies over 1932: 300.433,68 frank. Samen 4.517.203,82 frank. Verlies op ka toenteelt in 1932 386.148,78 frank. Wij strijden voor de volledige ont voogding van de werkende klasse zegde Anseele Zondag 1.1. te Aalst. Onder die ontvoogding zal het negervolk uit Congo ook wel begrepen zijn. Anseele is nog wel in Congo niet geweest; Jules Mathieu wel. Als we in Belgie zulke ontvoogding krijgen, hewel merci! Te Brugge heeft het Gentsch socialis tenblad een sterk medewerker die zijn inspiraties gaat putten In 't Minnewater. Hij redeneert als 'n herkuul of 'nen filo soof. De roode kinema te Brugge wordt gesloten, om te beginnen voor eenige maanden. Natuurlijk omdat de uitbating met groote verliezen gepaard ging. Hewel, dat is 'n schande; er moest maar geld rijn! Zóó redeneert hij. In de Steenstraat te Brugge heeft de socialistische Arbeids- bank een prachtig hulphuis, maar ge ziet er nooit 'n mensch binnengaan. Men zegt dat men nu ladders zal plaatsen om te doen gelooven dat iedereen er wil bin nen zijn! Voor de waarheid daarvan wil ik echter niet instaan. De socialistische textielfabrieken hebben precies gelijk andere de loontarieven verminderd naar de daling van den Index. Als de Staat hetzelfde doet voor 't personeel van zijn diensten, is dat 'n uithongeringssys- teem dat de Regeering opdringt. Veroor looft ge U tegen zijn leugenachtige en onzinnige beweringen de waarheid voor te dragen, dan zijt ge *n socialistenvreter, niets anders dan een socialistenvreter, precies gelijk hij er vroeger zelf een was toen hij in een ander kamp zijn bij centen verdiende. 'k Heb slechts ééne bezorgdheid; moest de roode filosoof in zijn mijmeringen aan 'fc Minnewater eens in 't water stuiken en verdrinken, 't water zou voor altijd kunnen bedorven zijn! In den regel stel ik altijd méér belang ln hetgeen de Patron(Vandervelde) schrijft of zegt. In Le Peuplevan Zondag 1.1. was hij eens te meer de klaar heid zelf. Eerst Vechtenls de titel. Hij laat dan volgen: Huysmans ls voor de drieledige regee ring; dat is zijn recht, gelijk het 't mijne is, te zeggen dat het eene ellendige komedie ware, waardig honderdvoudig uitgefloten te worden, moest de strijd die nu aangebonden is eindigen met een al- gemeene omhelzing. Aug. De Winne, hoofdopsteller van «Le Peuple». stelde den 19 Juni de «patron verscheidene vragen, o. m. wat de B. W. P. zou doen, moest de Regeering omverge worpen worden, en 't niet mogelijk zou rijn met de brokkelingen eene nieuwe tot stand te brengen, en men dus voor de parlementaire verwarring zou staan die zou kunnen beni gd worden door fascistische proefnemingen. Wat ik zou doen? antwoordt Vander- velde; hewel een socialistisch congres samenroepen en laten beslissen. Deel- nemen aan eene andere Regeering? Met wie? In verdeeling met diegene die thans aan 't bewind rijn? Jamais de la vie Mijn waarde De Winne, ik ben wel gerust. De dag dat de deelneming aan de Regeering feitelijk zal gesteld wor- den, de groote meerderheid van het congres zal niet staan aan de zijde van de deelnemers trots alles, noch aan de zijde van de onverbiddelijken uit prin- ciep, die nog altijd meenen dat we den tijd beleven van 't Internationaal Con- gres van Amsterdam. De minderheid zal zich aan de meerderheid onderwerpen. 't Dient tot niets daarover verder te redetwisten. We moeten den schijn niet aannemen, dat we t vel van den beer willen verkoopen vooraleer het beest neergeschoten is. We rijn inniger ver- eenigd dan ooit te voren. WIJ rijn het concentratiepunt, én van de bittere ont- stemming, én van de hoop i an het pro- letariaat. De regeering der volme.chten v.^ggelt. We moeten onze pogingen ver- dubbelen. Eerst vechten. De res* volgt als toemaat. Serieus gesproken: ls dat nu de taal van 'n leider? I Waar of wat zijn regee- rlngsprogramma? Er is geenl Men werkt er zelfs niet aan. SOCIALISTISCHE KAMERLEDEN ONDEREEN De socialistische par lemen tsgroepen ver gaderen den Donderdag van elke week om de Besluitwetten te onderzoeken, an dere voor te stellen of wijzigingen voor te dragen. Ze zwijgen hunne besluiten dood. Dat moet het geheim rijn tot den dag der heropening van de Kamers. Maar van een socialistisch regeeringsprogram ma geen kwastiel Merlot is gelast met de fiscale wetten te onderzoeken. Vandervelde heeft hem vorigen Donderdag de vraag gesteld of de wijzigingen evenveel zullen opbrengen als het regeeringsplan. Merlot beweerde dat het ruim zooveel zal opbrengen! Buset was niet t'akkoord met Merlot, wil den strijd tegen 't princiep van dec krisistaks en herziening der grondstof® van 't belastingssysteem. Laboulle, oud-minister, was voor far muien die onmiddellijk opbrengen; de herziening van 't fiskaal systeem is to® later. Anseele sprak in denzelfden zin, bs» kommerde zich vooral om het evenwictê der begrooting. Volgens Bologne had de kommissie gee* opdracht om de kwestie van den krlsi» taks te onderzoeken. Spaak zei dat het verslag den grond, slag moest uitmaken van de diskoerse» die zullen uitgesproken worden. Uytroever verdedigde hoogere locmen en wedden voor 't personeel der openbar» diensten, de verloochening der grond slagen van de perequatie van 1927. De kwestie van den werkioozenstena werd eerst vandaag onderzocht, te laat voor mij om daarover nog inlichtingen to kunnen geven. Marius Renard bracht verslag uit ov® het onderwijs. Wij moeten eens to® goed uitmaken of wij de afschaffing zul» len voordragen van alle toelagen aan da vrije scholen. Het vrij technisch onderwijl wordt begunstigd, beweerde hij! Alle toe lagen moeten onttrokken worden aan vrije scholen die gesticht werden om kon- kurrentie te doen aan de officieele scho len. De vrije scholen zullen nog alleen toelagen mogen krijgen, ais ze neutraal en laïek zijn, derhalve geen vrije scholen meer rijn! Zóó toet verslag van de Soc. Volks gazet Antwerpen) over het Sociali». tisch plan. Donderdag 29 Juni heeft Vandervelda gesproken voor de R. E. S. E. F. De kieze® hebben den 27 Nov. 1932 slecht gekozen, t Behoort alleen aan het Staatshoofd den koning het Parlement te ontbin den, krachtens Art. 21 der Grondwet. Met het petitionnement te teekenen geeft g« te kennen dat ge de demokratie wilt ver dedigen, het systeem der parlementair» vertegenwoordiging dat in België zoowel als in andere landen bedreigd wordt. Ge zult steun verleenen aan degene die door de *regeeringsmaatregelen zijn geschaad, terwijl de rijken worden gespaard. 't Is zoo simpel als bonjour Allee» voorlichting over het socialistisch pro gramma ontbreekt precies het voor naamste! In eene proklamatie van den Alge- meenen Raad van de B. W. P. worden de christene werklieden, die van roode zijde altijd gelastérd en belogen werden, na met de socialisten gevraagd te verbroede ren in het petitionnement. MINISTER VAN ISACKER AAN 'T WOORD Minister Van Isacker houdt er een voorbeeldige en praktische werkzaamheid op na. In talrijke werkliedenvergaderin gen is hij reeds opgetreden. Zondag sprak hij te Lier. Hij komt Maandag a. s. naar Roeselare om de propagandisten en vrij gestelden van de christene volkswerken voor te lichten. Substantieel zegde hij te Lier het vol gende De Regeering staat voor 10 milliard uit gaven. De voortbrengst der nijverheid i* met 45 t. h. gedaald, de nijverheidswin- stsn verminderden van 6 milliard in 1930 op 1 Vt milliard in 1932. De uitvoer was van 30 milliard in 1930; nu nog de helft. De invoer daalde van 32 milliard in 1932 op de helft, 16 milliard .In 1929 brachten de belastingen 10 milliard op; ln 1932 vl« milliard min. In 1929 werd aan werkloo- zensteun 30 millioen uitgegeven; in 1931, 1 milliard. Met nieuwe belastingen is de toestand niet te redden; we moeten derhalve eene bezuinigingspolitiek voeren, 't Ergste ware de inflatie, de waardevermindering van den frank. Van de 10 milliard uitgaven zijn er 3 milliard voor 't betalen van intresten en amortisatie; voor 't bestuur 1 milliard; voor loonen, wedden en pensioenen van 't personeel der openbare diensten, B V, milliard. Èr zijn in Belgie slechts 130 ambtenaren die eene wedde ontvangen van 80.000 fr. Slechts noodgedwongen, vooral om inflatie te voorkomen, heeft de Regeering maatre-elen moeten nemen om s lands begrootü In evenwloht te bren gen. De Regeering vergaderde Maandag en Woensdag morgen opnieuw. De minister» rijn zeer terughoudend, 't Is zeker dat er reeds toegevingen rijn gedaan op de vra gen van de Christen Demokraten, maar de Regeering schijnt nog niet t'akkoord over de compensatiemiddelen. Wellicht valt de 'beslissing Vrijdag. Binnen kort zullen onder den hamer gebracht worden (open-bare verkooping) al de voorwerpen die in 't tweede half jaar werden achtergelaten en vergeten in de spoorwegstaties en de treinen. Er zijn zoo maar 1952 regenschermen, 348 wandelstokken, 224 mannen- en 215 vrou- wenhoeden, 331 klakken, 518 halsdoeken, 969 paar handschoenen, 177 geldbeugels, 174 imperméables, 109 overjassen, 285 sa- coches, 76 ceinturen, 82 brillen, 29 hals snoeren, 105 broeken, 60 vestons, enz. Ge moet niet vragen of er nog ver strooidheid bestaat in de wereld! Vorenstaande inlichtingen steunden op de berichten over de ministerraad- ritting tot Woensdag voormiddag. 't Belangrijkste werd uit de persmede- deeling achtergehouden tot gister avond. Dezen morgen mocht ik derhalve meer en beters vernemen. De loon- en weddevermindering van 5 t. h. wordt niet toegepast op de loonen en wedden tot 10.000 fr. per jaar. Als verbetering is dat niet zoo onbe duidend, als ge weet dat die loonen en wedden 70 millioen per Jaar bedragen. Voor dat personeel eene verbetering van 3 V4 millioen. Het besluit betreffende de gezinsver goedingen is ook herzien. Voor het eerst» kind blijft het 15 fr. per maand en voor het tweede 20 frank, juist gelijk voor de werklieden en bedienden uit de privaat nijverheid en den handel. Voor het derde kind wordt ze terug gebracht gelijk vroeger op 110 fr.; voor het vierde op 150 fr.; voor het vijfde en de volgende op 200 fr. Voor de ware kroostrijke gezinnen eene groote verbetering, of juister gezegd: een betrekkelijk herstel van den vroegeren toestand. Het besluit betreffende de tegemoetko mingen voor gebrekklgen en verminkten is min duidelijk weergegeven. Men spreekt van een vermindering van 5 t. h. met strengere toepassing. Maar 't ls het Fonds M. de Senator Cyr. Van Overberghe is er voorzitter van dat over de streng heid zal waken. De weddevermindering van 25 t. h. voor de vrouw wanneer man en vrouw een» Staatsbediening bekleeden, valt ook weg. Maar er zal eene extra-afhouding gedaan worden, waarvan 't bedrag nog niet f vastgesteld. 't Grootste deel der bekomen verbete ringen is te herleiden tot toegevingen op de eischen die door de Christen-demokra- tische groepen van Kamer en Senaat aan de Regeering werden gesteld. Woensdag avond hebben M.M. 6' Broqueville en Lippens elk 'n radio-red» gehouden, de eerste ln 't Fransch en '.e tweede in 't Vlaamsch. De radio-lui*" teraars kennen ze reeds. En degene d" geen radio hebben, zullen ze wel reed* gelezen hebben. Hoofdzakelijk behelst de inhoud *«n ministerieel antwoord op de drogrede® en de agitatiemethodes van de Socialis ten. Vandervelde zal stof gekregen hel* ben voor zijn Zondagartikel in Le Pr' ple Zaterdag en Zondag word» te werpen, in da zaal - Grüter-, Meetel" sche steenweg, 123, het congree getaoud*» van den Katholieken Vlaamschen Lands bond. Het bureel van de Katholiek» Vim heeft een hulde-adres gestuurd aan j" Poullet, Minister van State, ter gelegejj" heid van rijn zilveren parlementair bUA

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 4