Herwording GEDACHTEN TE ONKERZELE Kerkwijding te Passchenda!e POLITIEKE TOESTANDEN IN DE EERSTE DAGEN Ouden moet men eeren. Jongen moet men leeren. Wijzen moet men vragen Dwazen stil verdragen. 't Is gemakkelijker wijs genoeg te zijn voor tien anderen, dan voor zich aelve alleen. Over de gebreken van anderen kla gen Is tijd verspelen, het is best de onze te beteren. ISHEISESaai3BES39BEa»33SH« hetmanneke UIT DE MAAN AL werken, eten, slapen, droomen Zijn we dus gekomen Aan de tiende maand van 't jaar En ge wordt 't stilaan gewaar Dat we, wel verstaan Naar den winter henen gaan. Sneeuw en ijs met volle vrachten Staan er ons te wachten En ook koude, moet ge weten Als nog nooit een jaar te voren Zoo ten minste laten de... profeten Hun advies nu hooren. Allee, we zullen 't nog ne keer moeten afwachten, zooals altijd, want door die profeten wordt de bal nog al eens dik wijls mis geslagen. In alle geval, we zijn de winterperiode ingetreden... en van de zomer hebben we niet te klagen gehad, verre van daar. Veel zonne en niet te veel regen. Enfin, 't is voorbij, en we gaan liever overgaan tot ons kalender dat zal onze gedachten 'n beetje ver zetten. Maandag 9 October: St Denijs. Ziet gij uw vriend veel kwalen lijden Breng hem hulp, toon medelijden. Dinsdag 10 October: St Paulin. Met al die dansen zijn verblijd Men lacht wel als het harte schreit. Woensdag 11 October: St Gommarius. Ziet dat ge voor uw plicht, al uw ver- [maken laat Wilt gij gelukkig zijn, houdt in uw drif- [ten maat. Donderdag 12 October: St Wilfried. Deel den behoeftigen milddadig van uw [goed Wilt gij dat God U ook hierna genade [doet. Vrijdag 13 October: St Edward- Wilt ge niet vroeg gedolven zijn Neem spijs en drank als medecijn. Zaterdag 14 October: St CaMxtus. Ook de zwaarste last wordt licht Als het hoofd blijft opgericht. Zondag 15 October: Ste Theresia. Die steunt op God met kloeken moed Ontvangt Gods hulp in tegenspoed. EEN DUITSCH GENEESHEEB Komt alweer Met iets nieuws voor den dag Da'k U hier wel zeggen mag. Die geleerde, namelijk, is tot de vast stelling gekomen dat de menschen door gaans te veel slapen... en dat daarin de oorzaak moet gevonden worden van veel ongesteldheden. Hij heeft uitgerekend dat de mensch gemiddeld 8 uren per dag... of beter van den nacht, aan den slaap besteedt, als hij het best met 4 uur kan schikken. Geeft ge U daar re kenschap van? Ne mensch weet nu al niet meer wat met zijn verloren tijd te doen... en de vrouw speelt nu al dik wijls genoeg op heuren poot, als ge 's avonds na uw werk 'n voetje in de café's durft zetten! Wat zou het dan wel zijn? Maar... naar 't schijnt, volgens dien Duitschen dokter nog ne keer, zijn 't juist die uren die men in de café's thea ters of cinema's doorbrengt, hetzij van 18 u. 30 tot 22. 30 (hoe juist uitgere kend, hé!) die 't beste geschikt zijn om van de nachtrust te genieten. Als ge goesting hebt, kunt g'er de proef ne keer van nemen! Maar d'r zijn twee groote ongemakken aan verbonden: ten eerste is 't dan geen nachtrust meer, maar wel 'n avondrust, en moet 't woord dus ver anderd worden, en ten tweede... zijn de café's, cinema's en theaters na... 12 uur 's nachts gesloten! MIJNHEER (vóór een hemd zonder knoopen). Vroeger zeide men: 't is zoo moeilijk om vinden, als een naald in een hooischelf. Madam. Waarom zegt ge dat? Mijnheer. Omdat men nu zou mo gen zeggen: 't is zoo moeilijk om vinden als een naald in de hand van 'n vrouw! En 't was weer ne keer ruzie. ZOUDT g'ook niet verwonderd wezen Moest g'in een annonce lezen, Van een blad Dat Er een koorde wordt te koop geboden Waarmeê men iemand heeft willen doo fden? onder te trekken, dat ze een koord r.e- men die lang genoeg is om hun we duwe van 'n langdurig pensioentje te la ten genieten. ALS TT"EE KINDEREN, jandoren, Te samen worden geboren Dan noemt men zoo'n ding... Nen... tweeling. Hewel! Madam Mildred Sheeley en Madam Josephine Sheeley, van Oakland, zijn ook tweelingen. En vermits ze twee lingen zijn kwamen ze natuurlijk den- zenden dag ter wereld. Zij huwden de twee broeders Sheeley denzelfden dag. Zij hadden elk vier kinderen, waaronder elk 'n tweeling. Zij verlieten het echte lijk dak denzelfden dag... en voltrokken de echtscheiding idem, op denzelfden dag En nu, om aan de traditie getrouw te blijven gaan ze beiden denzeifden dag trouwen, met de gebroeders Burton. 't Is waar dat zoo iets slechts in Ame rika kan gebeuren. 't Is in alle geval 'n beetje straf! MIEKE BROUWERS is 't schoonste meiske van 't dorp, maar ze heeft ne viezen vader, die al de verliefden van zijn dochter vierkantig aan de deure smijt. Op nen avond komt Karei Patjok hem bezoeken. Vader Brouwers en de peere van Patjok zijn twee goei vrien den, maar Karei is in eens zoo gegroeid dat vader Brouwers, hem niet herkend. Men zou zeggen dat 't regenen gaat! zegt onze Karei schuw weg, om iets te zeggen. Neen, 't gaat niet regenen, zegt M, Brouwers brutaal. Gedurende een kwartier blijven ze stil zwijgend zitten. Eindelijk kan de oude aan zijne nieuwsgierigheid niet meer weerstaan: Wie zijt gij? grommelt hij tusschen de tanden. Karei Patjok. Watte... de zoon van Miel Patjok? Ja! Ha! Ha! zegt M. Brouwers dan op zoeten toon... 't kan wel zijn dat 't gaat regenen... ja... 'k geloove dat 't gaat re genen...! En Karei was in den hoogsten hemel! 'T IS TE CINCINNORIE Dat de sombere historie Die 'k U hier weldra Vertellen ga Gewis Voorgevallen is. Een neger, een zekere Sam Wards had zijn vrouw verloren. Hij deed ze begra ven in 'n magnifieke lijkkist, die heel veel kostte, maar waarvan de ondoor dringbaarheid hem voor vijftig jaar ge waarborgd was. Verleden jaar, deed hij, s nachts het graf open breken om te zien of de kist nog goed was. Maar de overheden waren daarmeê niet t'akkoord en hij vloog voor 6 maand den bak in. Over enkele dagen kwam hij er uit en t eerste wat hij deed was terug naar kerkhof gaan, om zich van de goede hoedanigheid van de kist te vergewissen Die goeie neger wil voor zijn geld heb ben... en 't schijnt dat hij besloten heeft van zich gedurende de vijftig jaar re kenschap te geven... of men hem niet niet bedrogen heeft. Goeie moed! Leert ze goed van buiten... en wedt dan voor 'n flesch Rodenbach, met 'n vriend, dat ge z'hem zult opnoemen. DAAR is ne meneer die in een apo theek komt binnengelocpen en hij vraagt aan den apotheker: Mijnheer wilt gij m!J 1 gram van de volgende producten geven: dléthyl- sulfonethyhnethyimetarje, orthomitrochlo- ranidophenol, dime thyamidooxybenzoyl- benzoique. En na deze litanie vraagt de apotheker, met een vriendelijk lachje op de lippen: Is 't ales, mijnheer? Dat was dus geene viezen apotheker! JOCHEI! JOCHEI! D'r is 'n nieuwe godsdienst bij "n Zekere DJavit heeft hem uitgevonden En komt er meê van Londen. Die Djavit is dus een Engelschman uit Londen, die naar Ir.dië gegaan is, om daar 'n nieuwe godsdienst te stichten. Hij die de nieuwe godsdienst wil aan kleven moet een gansche nacht opge sloten blijven in een dichte kamer, waar hij moet blijven rechtstaan op een gei- tenvel. 's Anderendaags wordt hij dan vóór den nieuwen profeet geleid waar hij den eed van getrouwheid moet zwe ren... en afstand doen van al hetgeen hij bezit, ten voordeele van meneer Djavit. Maar 't heeft een staartje... want <J politie heeft er zich med? bemoeid en Djavit opgesloten in een dichte kamer., voor meer dan een nacht... want 't was ne simpelen aftruggelaar. En zeggen dat er menschen zijn die zich daardoor laten beetnemen hebben! WEE7T GE dat er over de gansche we reld niet minder dan 12.500 verschillende soorten muntspeciën ziln? Nu zouden ze willen een enkele soort geld maken, dat over de gansche were'd zou aanvaard I Zaterdag 30 September, zou Vrouw worden. Als ze tot daar kwamen! 't zou Leonie Van Dyck, echtgenoote De Spie- veel zaken vergemakkelijken. gelee--, weer eene verschijning gehad heb- IS HET WAAR, vroeg S's Sloeber ben de 27' en aan de hand van het aan r.en Amerikaan, dat er in Amerika verhaal van twee ooggetuigen, kunnen wij zoo'n hooge gebouwen zijn, dat ze bijna zakelijk en nauwkeurig het volgende er- tot aan de wolken raken. over medemeelen. Of 't waar is, zei de Amerikaan. Omstandigheden en verloop als volgt: die van d'eerste leueen niet gebarsten Nagenoeg drie duizend personen langs was, aan 't laatste gebouw dat ik werkte den weg, rondom de grot en kapel. Reeds was ik verplicht mij plat op den buik te vóór 8 uur komt d-e vrouw Van Dyck, met leggen... om de maan boven mij te laten qj. gewone godvruchtige gebuurvrouwen, DE GROT TE ONKERZELE WAAR VROUW VAN DYCK BEWEERT O. L. VROUW TE ZIEN. DE KONINGIN VAN DEN HEILIGEN ROZENKRANS? We gaven verleden week een kort over zicht der wonderbare gebeurtenissen die zich sedert eenige weken te Onkerzele voordoen. ZATERDAG 30 SEPTEMBER Passchendale's Romaanse he kerk, die onder den wereldoorlog ten gronde toe vernield werd, maar die we in de eerste jaren na den wapenstilstand heèlemaal in den zelfden trant, op den zelfden heu vel en op de eigenste grondvesten zagen herepreizen, werd Maandag 1.1. door Zijne Excellentie Mgr Lamiroy plechtig gewijd. Reeds te 8 te uur begen deze lange, in gewikkelde, maar toch beter kenisvoLe ceremonie, in het klooster. Daar trok Monseigneur zijn Bisschoppelijk ornaat aan, en saam met de aanwezige geeste lijkheid. Mgr Caliewaert, President van het Groot Seminarie van Brugge, Z. E. H. Desaegher, deken van Roeselare, de pries ters van de parochie en de pastoors van het omliggende bad hij voor de uitge stelde relikwiën van de martelaren de boetepsalmen. Daarop begon het eerste deel van de kerkwijding, deel dat meestal bestaat in besprenkelen van de muren met gewijd water en reinigingsgebeden. Tot nog toe was het volk niet opgeko men, maar toen Bisschop en geestelijk heid, rond 10 uur uit de kerk stapten om de relikwiën, die in de altaren zouden begraven worden, processiegewijs uit het klooster naar de kerk over te brengen, stonden honderden menschen gereed ter opluistering van die processie. Wat naast de twee nette groepjes kinders-kruistoch- ters vooral opviel, dat die eindelooze reien van jongelingen en mannen, die, met het fakkellicht in de hand langs weerszijden van de straat waren opgesteld, om die kostbare relikwiën te vergezellen. De vrouwen sloten de processie en moesten in getal bij de mannen niet onderdoen. Het was waarachtig schoon, roerend schoon te zien, hoe het Passchendaalsche volk, die beteekenisvolle parochiegebeur tenis meevierde. De kerk stroomde na de processie heel en al vol, en de meesten hebben dan het verloop van de verdere oeremoniën volledig bijgewoond. Het was kwart voor twaalf uur, wanneer de plech tige Hoogmis kon beginnen. De eer van voor 't eerst het H. Sakrificie op te dra OKTOBER - ZAAIMAAND 8 Z 18* Zond. na Sinksen. H. Brigitt» van Zweden. Evangelie: Jezus geneest een lamme. 9 M HH. Dionysius, Rusticus. Eleutheriuj. 10 D H. Franciscus v. Borgia. H. Ludor. I 11 W H. Gummarus van Lier. 12 D H. Wilfried. 13 V H. Eduardus van Engejand. 14 z H. Callistus I. j »ll»n»»BIBIIIlllllllHUI RUSLAND IÏOE DE FRANSCHMAN HERRIOT ZIJN REIS DOOR RUSLAND DOORMAAKTE De Fransche Minister Harriot heeft dus een reis door Rusland gemaakt en is teruggekomen met veel lof over dat land. Evenwel werd door de Russische overheden gezorgd dat de Heer Harriot enkel het schoonste zag en bijzondere voorzorgen werden daarvoor genomen. De reis ging ook door in een schoone wagon van vooroorlogsch maaksel en aan allerlei dranken en eetwaren was er niets te kort. Alles werd opgediend met zilver werk die vroeger moet toebehoord hebben aan een Russisch edelman. De likeuren melijk E. H. Camerlynck, bijgestaan door I werden naar het schijnt zoo weelderig Pater Moerman, die binnen kort naar de opgediend zoodat de reis voor zekere Chineesche missie vertrekt en eveneens gsnoodigden verliep in eene gestadige drankroes.. Zoo kan men... al zien wat ze U willen toonen. Z. EXC. MGR LAMIROY, tijdens de plechtige Wijding, 't Is 't geen ik daar juist kom te le zen in 'n Parijsch blad. Te koop: koord waarmeê men iemand heeft opgehangen, 100 fr. de meter. Herkomst gewaarborgd. Ja, ja, beste menschen, dat zijn nu de Fransche aeden en gewoonten, zie... gin der aanzien ze zoo een koord, waarmeê iemand een einde aan zijn leven heeft gesteld, als 'n... porte bonheur»! En zeggen dat er ezels zijn, die zich daar meê laten beetnemen. Enfin, ne mensch moet uit alles zijn profijt trekken. En als er onder mijn beste Lezers personen zijn, die er ook op die wijze wenschen van IBfiBBBBBBBBBflflSBBBBBIlBBBBUBII Mengelwerk van 8 Oktober 1933. Nr 3. Uit ons volk. Voor ons volk. roman door EDWARD VERMEULEN In 1910 bekroond met den 1" prijs van Brabant. Wat hij uitgaf, dat was hij ook, gelijk een botte aanhoudend harrie-weder, met grijze eentonige lucht, onveranderlijk, nooit hooger of lager. Nooit een dier •kleine stormen die, na het overgaan, ons de zon te lieflijker maken en t hert doen trillen en 't bloed doen bruisen. Neen, altijd herrie en grauwe lucht. Een man zonder driften, noch goede, noch kwade. Bij dien sensieloozen vader sleet Julie de schoone jaren der jeugd, steeds stui kend op zijn doodsch uiterlijk, als op eene ijs-korst en bij iedere poging om dieper te dringen, hopeloos hare onmacht erken nende. Daar zij deftig opgebracht en van natuur fijngevoelig was, zco botste zij, van den eenen kant, op de onverschillig heid van vader en van de anderen kant op de ruwheid der dienstboden en vond tusschen beiden, moeder, even hertelijk en gevoelig als zij, moeder, die alle dage meer en meer, alles werd voor haar en die van haren kant, al de schatten van haar minnend hert, in volle maat, aan haar kind schonk. Stil-aan werd Julie een volslegene jon- ge-dochter, rank en rilde, maar kloek en gezond en, onder de leiding van moeder, rap en veerdig in alle werken. Voor een volmaakte schoonheid kon zij niet doorgaan, maar in heur wezen straal den twee oogen, zoo vol van wilskracht en fierheid, maar ook zoo zoet, zuiver en innemend, dat alwie haar naderde, zich aangetrokken voelde. DE MAHARAJAN VAN ALWARE Is ne rare Vogel Hij kreeg bijna ne kogel In zijn lijf Omdat hij ne keer of vijf Op zijn minst genomen Tegen d'Engelschen, in opstand was ge [komen. Alware, moet ge weten, ligt in En gelsch-Indië... en de maharajan, had er genoeg van onder de hak der Engelschen te leven, en kwam in opstand. In plaats van hem naar 't piereland te zenden hebben d'Engelschen hem dan maar sim pliester voor 'n paar jaar verbannen tot hij tot betere gevoelens zal gekomen zijn Maar, 't schoonste van d'historie, is dat die maharajan, de rijkste man is van Engelsch-Indië, zijn* fortuin is on be rekenbaar. Precies zooals 't onze, ja! Alleen de tuiban die hij gedurig op zijn hoofd draagt is een klein en zelfs een groot fortuin waard: 10.000 pond ster veling of rond 't miljoen en half van onze ballekens. Die tuiban is uit goud geweven en ver slerd met diamanten. En zeggen dat 't bij mij al fameuze ruzie is, als ik aan mijn alderliefste we derhelft vraag, of ik mij, nen nieven bolhoed van 20 fr. op d'ouwmarkt mag gaan halen. Neen, zulle! 't is niet Juist op de we reld. D'r zijn er die met miljoenen op hun hoofd loopen, en anderen hebben niets om aan te doen. Daar is een tijd geweest, zegt Maren ta, dat uw hoofd ook bedekt was met miljoenen... haarkens. 't Is waar Maar Tot mijn spijt Ben ik die ook al kwijt. POELEPATAAT gaat dineeren in 'n restaurant. Kellner, roept hij, wat hebt ge zoo om t'eten? Ossentong, antwoordt de gargon. O! neen, dat niet, ik eet nooit iets dat uit den muil van 'n beest komt. Hewel... neem dan 'n koppel eieren! 'K GA U HIER BIJ MIJN LEVEN 'n Klein lesken in aardrijkskunde geven Stel de vraag aan 'n student die van 'n examen komt: Welke zijn de kleinste Staten van Europa?En 'k verwed er mijn linkeroor op, dat hij ze U alle vier niet zal kunnen opsommen. Als we beginnen met den kleinsten hebben we eerst Monaco. Het gansohe leger van het landje bestaal uit 75 gar den en 75 karabinters. t Zullen dus die niet zijn die den oorlog zullen verklaren! Dan hebt ge de vrije Republiek var San Marino, die 11.500 inwoners telt en een leger van 1.000 man, aangevoerd door een... maarschalk. De pyreneesche Republiek Andorra, heeft ongeveer 12.000 inwoners, en ein delijk hebben we Lichtenstein, in Tyro- lien, die slechts 9.600 inwoners heeft. I3BHBBBB3E9BESBBB9IISBB11B39E!B Doch Julie had weinig lust tot kennis maken. Zij had den indruk ondergaan der omgeving en die gedurige kwetsing, haar fijn voelende ziel toegebracht, door de stijfheid van vader en door de ruwheid van 't volk, dat op het hof door geene vaste hand geleid was, dat alles had haar over veel zaken een verkeerd denkbeeld doen opvatten. Zij was er dicht bij te denken, dat ai 't mannevolk der wereld, of hertelooze ikzuchtigen, of lompe vlegels waren, zooveel te meer daar moeder, die 't meisje met jaloersche liefde beminde, hare dochter in deze meening versterkte en heel dikwijls bij haar, heur eigen te leurgesteld hert loste, in bittere woorden, zijpelend van misprijzen voor de alge meenheid van 't mannevolk. Menig goed en deugdelijk boere-jongen voelde een aderke slaan voor Julietje Breemeersch, maar 't meisje werd zoo danig kort gehouden door moeder en was, uit haar eigen, zoo zedig en deftig, zoo heel anders dan de groote hoop, dat de jongens beteuterd weerhouden werden en 't meisje juffertje of kwezeltje noemden, als Iemand die van hun volk en van hunne doening niet was. Zoo ging Julie haar stillen gang, met slapend hertje, vrij van sterke ontroerin gen, gerust in den dag van morgen en zonder vooruitzichten, gelijk een kind nog, dat gelukkig is de zon te zien en te leven en 't overige aan moeder overlaat. Dat rustig, stil leventje moest, al op eens, door eene onverwachte ramp ver nietigd zijn. In den uitkomen van 't loopende Jaar werd boer Breemeersch door een beroerte getroffen en stierf plots, zoals hij geleefd had, zonder goeden-dag of goeden-avond te zeggen, als een appel die van den tak valt. 't Was een klein verlies voor moeder en dochter, toch beweenden zij den armen dompelaar, die door 't leven geslenterd had als een slaapwandelaar. Door hare Jaloersche liefde gedreven, overklapte moeder Broemeerch har» docii- passeeren IN FRANKRIJK IS ER NE MAN Die er op boffen kan, Negen maal, te voet, wel verstaan De ronde van de wereld te hebben gedaan. Die man is 'n zeker Farcis, 'n postbode. Nu heeft hij zijn pensteen gevraagd, na meer dan dertig jaar dienst. Eiken dag deed hij zijn ronde, die 'n goei dertig kilometer bedroeg, en zoo heeft men uit gerekend dat de man, gedurende zijn ii loopbaan 355 200 kilometer, te heeft afgelegd, hetgeen negen k-s-sr en hare kinderen, bij kapel en grot. Bij 't aansteken der kaarsen aan de grot, bidt Leonie vijf Onze Vaders en vijf Wees gegroeten. Daarna worden de blijde mys teriën gelezen. Men zingt dan Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen». De ver schijning zou tijdens dezen zang heb ben plaats gegrepen. Waar men ga langs Vlaamsche wegen... Op dat oogen- blik valt Leonie op de knieën, de oogen starlings gericht links van 't beeld aan de grot, de armen opgeheven. Zij beweegt de voet I handen om stilte te bekomen. Men zwijgt, den Vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten omtrek van de wereld vertegenwoordigt. I t-er eere van O. L. Vrouw van 't Heilig Spijtig dat we al zoo oud geworden zijn. Hart» vraagt zij. En zij begint vurig te we zouden anders cok ne keer kunnen bidden. Dan nog het gebed: «O Maria, beginnen op te tellen hoeveel keer wij Onbevlekt Ontvangen, tot U nemen wij de ronde van de wereld zouden doen door allen onzen toevlucht. O Heilige Moeder met ons alderliefste wederhelft, op bood- Gods, Maria, verstoot onze gebeden niet in schappen uit te gaan. 't Zou er ook niet den nood, maar gelief ze te verhooren, ver van af zijn. door Jezus Christus Onzen Heer, Amen D'R WAS veel volk op de meeting. De Dan roept nog Leonie: «Onze Lieve spreker riep uit met een daverende stem: Vrouw der armen, bekeer de zondaars, Ja, mevrouwen en mijne hoeren, help onze zieken, bescherm ons land! Geef wat wij noodig hebben, dat is een land, ons uwen moederlijken zegen, mijne goede bevrijd van het socialisme, het fascisme, Moeder!». het communisme... Één stilte. Langzaam maakt Leonie 'n Toen stond er een oud peke recht, en kruis. Het volk maakt een kruisteeken riep uit met overtuiging: En van het rhumatisme! 't Manneken uit de Maan. BBaYnBaESSBEMSlüSBaraSBSESHll mede. Personen naast haar hebben het volgende waargenomen: Gedurende de verrukking beefde Leonie, de romp van 't lichaam was achterover geworpen: zij zou zeker gevallen zijn ware ze niet gesteund geweest. Een dagblad werd vóór de oogen der zienster geplaatst zonder eenige reflex te veroorzaken. Na Het gaat zoo stilaan naar 't ends van I de verrukking was Leonie afgemat t jaar. De verlofdagen zijn voorbij en Na een eerbiedig stilzwijgen, bad een de balansrekenirigen worden klnarge- der zonen van Leonie vijf Onze Vaders en maakt. Het Davidsfonds echter kent geen vijf Weesgegroeten voor. Dan bidt men de rust voor zijn uitgeveisbedrijfeerst- glorierijke mysteriën. Bij het tweede daags wordt aan de leden A liet laatste tientje hooren wij Leonie weer meê bid' Volksboek 1933 gezonden, t. w. De Be- I den. gen in het nieuw gewijde gebouw, viel schendaaische gelukkige verrijzenis uit de te beurt aan een Passchendalenaar, na- oorlogspuinen. van Passchendale is. Het zangkoor had zich voor de plechtigheid buitengewoon goed geoefend en vervulde het Godsge bouw met de stemmige zachte tonen van den gewijden zang, tot stichting van al de aanwezigen. De Benediktie van de H. Mis werd door de Bisschop zelf gegeven. Na die zoo goed verloopen, Indrukwek kende plechtigheid trok Monseigneur met de aanwezige geestelijken, met de burger- x lijke overheden, die er aan gehouden geering haar ontwerp tot verlaging der hadden, die plechtigheid mee te vieren, loonen wil doorvoeren, naar de pastorij. I» geval de regeering haar ontwerp Met deze plechtige kerkwijding, wordt toch staande houdt dan zou er veel ge- de kroon op het werk gezet van Pas-1 vaar bestaan voor haar handhaving daar FRANKRIJK DE ONDERWIJZERS TEGEN DE REGEERING De syndikaten der Fransche Sociallsti- I sche onderwijzers hebben besloten een staking aan te vangen in geval de re- Z. Exc. Mgr Lamiroy treedt uit de (Kerk te Passchendale na de Kerkwijding: rechts: Mgr Caliewaert, Voorzitter van het Groot Seminarie; links: Z. E: II. De Saegher, Deken te Roeslare; verder de Eerweerde Heeren Geestelijken die aan de plechtigheid deelnamen. ■■■■E8BBBaH9BBHEQEBanECB9B!aBIBC!aBB9aaHBa9HMBHIlBaaH DE RIJWIELRENNER GEORGES LEMAIRE VERONGELUKT stedeling door Maria von Ebner-Eschen- bach, de vrouw die in haar boek de vol harding in het goede zoo schitterend weet uit te beelden. Boeiend en vol dtep-men- schelijke gedachten. Aan de leden C komt dan ook hun Enkele lofzangen. Nu zal Leonie de droeve mysteriën voorlezen. Bidt maar mee, vermaant ae, want het is elk zijn belang! Zij verklaart dat zij O. L. Vrouw schoo ner dan ooit in de grot, links van 't beeld laatste Jeugdboek «Pirre», een verhaal van O. L. Vrouw van Lourdes heeft ge over een bengel, waaraan onze Vlaamsche zien: met het witte kleed en den blauwen bengels zoo geen beetje plezier zullen heb- gordel, zonder Hart; rond 't aangezicht ben! een wit doekje lijk de kloosterzusters En, last not least, een prachtboek voor boven het hoofd de witte vool. Van boven de Keurboeken. Prof. Dr Janssen heeft het hoofd en langs beide kanten van 't li- zijn beste pen gescherpt om een paar ak- chaam tot aan de voeten, loopt een bloe- tueele zedelijkheidsvraagstukken te be- menkrans: een dikke roze roos, dan een handelen. Voor velen een opfrisschertjereeks kleine witte rozen, weer een dikke En zoo zal de Davidsfonds-uitgaventak roze roos, enz. zijn jaar sluiten. Wie zal nog durven be- Leonie had er blijkbaar nog niet aan ge weren dat de werkman zijn loon niet dacht dat dit den rozenkrans kon verbeel- waard is? den en heeft de rozen niet geteld. Zij kan Maar kom, 't is voor Godsdienst, Taal ook niet zeggen of de Verschijning op een en Vaderland». wolkje steunde. Voor lidmaatschap wend u tot de plaat- De verschijnende Maagd heeft gezegd selijke afdeeling, of tot Davidsfonds, Leu- 't Is de maand van den Heiligen Rozen- ven. Ieder kan nog lid 1933 worden tot krans. Bidt, bidt veel voor de bekeering 31 December. Daarna wordt het 1934, en van de zondaars. Ik zal u helpen en be- daarover later een woordje meer! schermen». lElSBlBBBBBBaBBBBBBBaaBBISSSBB j Dan zegende de Verschijning het volk Gil verdween. stard. De gewone teekens van (veronder- ook Zondag waren geheel den dag, de stelde) zinsverrukking. Zij deelt niet mede toolcop en gebeden te OnkCrzeie zeer onder of na de verschijning. I groot en aanhoudend. Verschijning, zegt zij, van O. L. Vrouw, jn haar beschrijving der rozjn dié zij m de grot, te midden van het volk, rechts zag ron<j (je Verschijning ziet Leonie Van van het beeld van de Onbevlekt Ontvan- D ck deze als potten, gene (Lourdes), zooals bij de vorige ver- >pen dokumentairen titel weze nog ver schijningen in de grot. Echter met onge- meld dat de vrouw Malvina Haens-Hael- wone pracht omgeven, zegt zij, groot en terSj populierstraat, Ronse, volhield tij- glimlachend, omgeven met een krans van dcn3 de gebeden dien Zaterdagavond witte rozenbotten met tusschenin vijf eveneens een Maria-Verschijning te heb- dikke roze rozenbotten, een in 't midden ben gezien. Het hoofd beschrijft zij met langs onder, twee beneden en boven rechts, L^tejj siuier_ de borst met gouden hart, twee beneden en boven links. de hand in rechte lijnen het zegenend Wat de Verschijning zeide was voor j»rujst,eeken makend waarna de verschij haar alleen, zegt zij, niets ditmaal om aan ning zou verzwonden zijn. het volk mede te deelen. Het hield ook1 opbeuring in voor haar, O. L. Vrouw kent de redenen mijner droefheid zeide I DINSDAG 3 OKTOBER Wanneer ge haar vraagt welke de oor- Tijdens de avondgebeden, bij de laatste zaak is van hare droefheid, antwoordt zijweesgegroeten van de Glorierijke Myste- Als ge moest dragen wat ik te dragen ne°' de vr°uw- Leonie Van Dyck heb, en weten wat zij mij heeft toever- valt achterover geleund, de oogen ver trouwd... (Zie vervolg hiernevens.) i9BSBBBBBBBBSflaBBBBSS3823E3B I f3BB32E33ES>!DBBBrfS!Z3tlBBEflEE3fil9B ter, dat hof te verlaten, waarop ze zoo veel gezorgd en geslaafd en toch zoo weinig geluk gesmaakt hadden en éér een trouw-zieke knaap naar Julietje's hand had durven dingen, had de weduwe haar pachtgoed aan een verren kozijn overgelaten. Met het overschot van hare fortuin, nog een rond sommetje van eenige duizende frank, betrokken zij hun eigendomtje te Bothem en leefden daar nu, sedert Bamis, gelijk de visschen in het water. Tegen de Sinksen-dagen hadden zij hun doeningje opgepoetst als een hemel: alles stond op zijn best en de nette meubels blonken 'lijk een spiegel. Moeder en doch ter zaten, van de hoogmis terug, in de keuken, een hertelijk koutertje te slaan, toen de deur al op eens openging en eene klare, mannelijke stem van op den dorpel vroeg: Mag men wel? Men maakt te lande weinig kas van plecht pleging. Moeder Breemeersch stak eens haar hoofd tot in den gang en: Komt maar bin' riep ae. Mon Verkest trok de keuken in, gevolgd van zijne makkers en, met de klak in de hand, heel deftig en ernstig, groette hij de belde vrouwen en sprak op vriendelij ken, innemenden toon: Vrouw Breemeersch, wij zijn aan t mis-dag vieren rond de vruchten en maken van de gelegenheid gebruik om u, in uwen nieuwen t'huis, welkom en geluk te wenschen en ons pijpje te stoppen, als 't met uwe goedheid overeenkomt Ge zijt welgekomen, jonkheden, zei vrouw Breemeersch: 'k Ben dank baar voor bezoek en wenschen, zet u, en stoelen vooruit-schuivend: mag ik weten met welke gebuurs ik te doen heb? Ik ben Mon Verkest en 'k geloof, sprak Mon, zich Julietje-waarta keerend: dat uw dochter beter mijn zuster dan mij kent. Hier hebt gij ook Miel Tieghem, mijn naasten gebuur en daar Berten Bra- bandt, van aan den steenweg. Goed zool Julie, haal een glas bier uit en gij, jonkheden, doet als t'huis, zet u en aansteekt. Julie was de kelder in om bier en tegen zij weder opkwam, kronkelde de blauwe rook, in spelende ronden, heel de plaatse door en dopperde tegen de zoldering. Moeder Breemeersch klapte t'hoope waart in, meegaande en beleefd, doch iet wat koud en wederhouden, zooals achter dochtige menschen zijn. Ondertusschen vond Mon gelegenheid, om met Julietje te spreken en haar te doen spreken. Het kostte hem weinig moeite, 't meisje sprak geerne en was heel lief en bevallig, hem beziende in 't open wezen, met groote zuivere oogen, waarin Mon de eenvoudig heid van een kind las. 't Deed hem deugd met dat minzaam kind te spreken en haren blik te vangen, die ongekunsteld, genoegen en bewonde ring uitdrukte. Zijn natuur van doenden droeverik nam den boven-hand en hij voelde zich be- tinteld, om dat ondervindinglooze meisje in haar stille gerustheid te storen. Hij maakte zich, zooals hij dat wel kon, aan trekkelijk en bekoorlijk en doornaaide haar, al klappen, met zijn lachende prachtige oogen, vol weerlichten- Al op eens zag Mon zijn spel verbrod; hij vong den strakken blik van moeder Breemeersch, koud en snijdig als een vliem en half uit zijn lood geslegen, stond hij recht en nam met zijn makkers af scheid van moeder en dochter, met de vaste belofte de groetenlssen van Julie aan zijne zuster Clara over te brengen. Eenige stappen verder bleef Berten Bra- bandt staan, schoot in een lulden lach en spotte: Wat kwezels hé? en wat kieken van een meisje! Berten, sprak Miel: ik voor mij, vind die menschen heel fatsoenlijk en bovendien, er Is iets in dat meisje dat haar, zonder schoon te zijn, doet uitschij nen: wat dunkt u, Mon? G'hetot overschot van gelijk, sprak De wel bekende rijwielrenner Georges Lemaire, eerste der Belgen in de laatste Ronde van Frankrijk is Woensdag 27 September, tijdens de koers van het in- terclub kampioenschap van Belgie op een andere renner gebotst. Opgenomen met een schedelbreuk -werd hij naar een gast huis overgebracht waar hij den laateten adem uitblies. Het ongeluk gebeurde als volgt: De Club van Dison waar Lemaire deel van miek had de koers aangevangen en reed in groeg zoo snel mogelijk. Langs den weg ontmoetten zij een andere groep die terug kwam en de verkeerde zijde van de baan hield. Lemaire botste met volle geweld op een der andere renners met het droévig gevolg dat men weet. Zijn lijk werd naar Pepinster overge bracht waar het Maandag laatst plechtig ter aarde besteld werd. Een ontzaglijke menigte woonde de begrafenis bij. Georges Lemaire, gestorven in den ouderdom van 27 jaar, was een goede kristene en huisvader. HET INTERCLUB KAMPIOENSCHAP VAN BELGIE De ploeg van Kuregem-Sportief die het interclub kampioenschap van Belgie won. Het was tijdens d-e ze koers dat de renner Georges Lemaire zijn doodclijken val deed. l93üasiBBSB30S3SlBSBS9999B99BDE93B8S9BBB9B£!9999999993999BCI9D Mon, met diepe overtuiging ik heb van mijn leven geen liever meisje tegenge komen! Wel Mon toch, loech Berten: hoe ge dat zegt! men zou haast denken... Maar neen, uw haring zou er niet braden Wie zegt dat? beet Mon, in zijne eer van zotmaker gekwetst: ik wed een halve ton bier dat ze, éér een maand, aan mijn slippen hangt. Aanveerd! riep Berten en ze klak ten in malkanders hand om de wedding te bezegelen. - 'k Zou 't arm schaap wel beklagen! sprak Miel, goeds-moeds. op zulk een ernstigen toon, dat zijne makkers zich den buik -hield-en van lachen. Ai scheiden aan 't Wilgenhof, vroeg Berten of Mon de wedding goed hield. Of ik sprak hij driftig en gij zult betalen ook! Ondertusschen zaten vrouw Bree meersch en Julie aan tafel: Moeder, vroeg 't meisje: wat dunkt u van Verkest? Een snelle jongen hé? en vriendelijk toe. Die is zeker juist het tegenovergestelde van vader zaliger? vindt ge niet, moeder? Ja, kind, juist het tegenovergestelde en dat is zijn verlies, schaap, geloof mij, ik ben te lang nieuw om mij te laten be driegen; die Mon Verkest is een gevaar lijke kerel, ja, daar zie, een slechterik! en g'en moogt er geen gemeens mede maken. Ge zult u toch zwichten hé. kind! O zeker, moeder, sprak 't meisje: Ik ben wel in kennis met Clara, maar als haar broeder een gexneene kerel is, zal ik hem stillekens ter zijde laten. Ik kan elk-en-deen missen, mcederke. En toch, in den loop dier achternoen, mompelde Julietje meer dan eens bij haar zeiven: t ls toch Jammer dat Mon een slechterik is! IIL Een bange morgen. De zonne zit be lemmerd door vull-witte, traag drijvende vlegg»n en, als ze bij wijlen de lichte gordijn doorboort, 't is steken en branden. In 't diepe Zuiden heffen dondertorens, donker-grauwe en koperwendige, bijna roerloos, aan-een -geschakeld als een rots keten. Uit dat stll-woelend door-een-kruipend gevaarte bijzen waterhondjes, die in rasse vlucht, ten Noorden zwemmen en uit smelten. De wind wareert loei-loei over de vruchten, valt al op eens weg en dood, rijst stil togend weêr op, om nog te vallen en weêr te rijzen; 't ls als 't laat ste strijden van een bloedwaterig mensch die 't einden kracht, kruipend en vallend, stil kreunend en klagend, zich stervend voortsleept. 't Zal donderen. De groeze der zomer vruchten, waaraan de dauw-druppels biggelen, vol regen-kleuren, hangt slap en uitgezogen, met den ouden man zooals men te lande zegt. De lucht weegt en zoover de oogen dragen, staan de vruchten enkel en treurend, met den schijn van sensieloosheid overdaan. De weiden steken af tusschen 't donker groen veldgewas en liggen afgeknaagd tot den wortel, droog en rost, wroed van dorst. De zwaluwen zwemmen over de vruch ten, laag, heel laag, scherend "t koren en den grond, op zoek naar morgenaas. 't Is stikkend heet. Daar komen Mon Verkest's koelen uit de hof-poort, op gang naar de weide; halfwege de reke, de koeler en van achter aan, Mon, met een grooten knippel. Lomp en log gaan de beesten in een lange reke, struikelend en kwakkend op hun voor- pooten, vernesteld in den grooten sleep- knlppel, hun goude-werk, zegt de koei er die met een koorde rond den hals ligt en rispend, met de lange teenen der achterpooten, dat een wolke van zand opstijgt en dwarrelend, al de noord-kant der dreef, in de vruchten zinkt. De beesten zijn overdaan van de hitte; geen eene die neunt of beurelt, ze snorre- len 't stof uit hunne natte neusgaten en wellicht alsdan de Socialistische partij, zich solidair verklarende met de school meesters, de regeering zou kunnen doen vallen. Mogelijks zouden de andere ambtenaren zich bij de onderwijzers voeden wat eeti heele ontreddering der administratie zou teweeg brengen. DE UITSLUITING DOORGEDREVEN AAN DE HAVEN TE DUINKERKE.. Daar de vereenigingen der havenarbei- I ders geen antwoord hebben laten gewor den op de voorstellen der werkgevers, heb ben deze Kaatsten besloten VRnaf Vrijdag 111. de uitsluiting door te drijven. KUBA VERSCHRIKKELIJKE TOONEELEN Bloedige tooneelen hebben zich voorge daan op het eiland Cuba, thans zoo ge weldig door de revoluties geteisterd. Het hotel waar de officieren, die niet akkoord waren met de regeering, zich verschanst I hadden, werd fel beschoten. Na een lang- durig geyecht werden de officieren ver plicht zich over te geven. Allen die niet gedood of gekwetst waren werden naar I eene gevangenis geleid. Tot bloedige botsingen kwam het ook tusschen, ,het volk en de soldaten zoodat look tal van slachtoffers de revolutie met |het bloed moesten bekoopen. Een aanslag zou ook gepleegd zijn ge- weest op den president van het eiland, die er evenwel ongedeerd van afkwam, DUITSCHLAND HET NIEUW RECHT In Duitschland werd het strafrecht weerom gewijzigd. Het landverraad wordt I thans als het grootste misdrijf aanzien. Het tweegevecht wordt opnieuw toegela- I ten, enz. Daartegenover werden ook verscheiden» I maatregelen genomen tot bescherming I van het huwelijk en het hulsgezin. NIEUW ERFENISRECHT Een nieuwe wet werd afgekondigd op d» erfenissen. Bij deze werden maatregelen genomen tegen het verbrokkelen der hoeveëigendommen. De eerste zoon krijgt bij de nieuwe wet het recht de hoeve te erven, van ten hoogste 125 Ha., met uit- sluiting der andere kinderen. GROET AAN DE HITLERVLAG VER PLICHTEND VOOR VREEMDELINGEN. Voortaan zijn alle vreemdelingen die naar Duitschland afreizen verplicht de Hitlervlag te groeten, met den groet die meest in hun land gebruikt wordt. OOSTENRIJK DE OUDERS VAN DEN AANSLAGPLEGER OP HEER DOLLFUSS AANGEHOUDEN. Naar nadere berichten werden de ouder» van den oud-sod-aat Dertil, die de aanslag I pleegde op den Bondskanselier Dollfuss, ook aangehouden. SPANJE DE REGEERING AFGETREDEN In de minderheid gesteld door het Pai- I lement met 189 stemmen tegen 91 heeft de regeering het bijltje erbij neergelegd en ontslag ingediend. De regeering Lerroux heeft dus enkel een week of drie kunnen bestaan. Men denkt dat eene nieuwe regeering Lerroux zal tot stand komen. In Catalonië heeft men een nieuwe re- geering gevormd. VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT'S ZORGEN Roosevelt's financieele en ekonomische I zorgen voor het land zijn groot. Men meent dat Roosevelt op het punt staat gewichtige besluiten te treffen voor een niveleeringsstelsel van pond en dollar. (!B33S3flBBBBa9SHISïlS2!91&SaBBB9l9 Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. «BBBBBBBBBBBBBBIIBBBBBBBBBIIB loeren naar de weide, ze zeeveren kwijl in rekkende pezen, van verlangen naar 't bedauwde groen. Mét gulzig verlangen zijn de koeien de weide ingesprongen, malkaar stuikend en verdrummend, om de eerste te zijn en nu trekt Mon, al tusschen de vruchten, naar zijne partie late suikerijen, waar een bende kruiers in ligt, bloot-voets, met korte rokken aan en blauwe jakken, voort-rijdend op groote schorten van baalgoed. Ze zijn bezig aan 't morgen-gebed. D« voorgangster bidt den paternoster, met slepende, zingende stem en heel de bende antwoordt, zonder opzien, verzeeuwd en slaperig nog. Mon gaat weg en weêr bachten de reek, schart hier en daar het afgebraakte kruid weg, om te zien of de planten wel gezet en de kruid-stalen afgebraakt zijn en vertrekt, zonder hond of beeste te zeggen. Hij heeft dat nu in sedert ecnigen tijd. 't Is alsof hij Immer kwalijk gezind ware. Over tijd kon hij 't volk niet naderen, zonder een geestig woord uit zijn botten te slaan en, vond hij ze biddend, hij was betlnteld om ze te verstrooien en te knij- zen, al was het maar om ze dibben en waterflutaen te noemen, tusschen zijn tanden, al grètend weg-drentelen. Nu komt hij af en toe, spreekt een koud woord en ls weg, als paf geslegen. Trientje Sanders heeft hem al, in 't bijzijn van 't ander vrouwvolk, door den baard gewreven, dat Breemeersch's mees- jong op zijn mage ligt en, sedert dien, kan hij Trientje in zijn oogen niet meer geluchten. Dat verwijt ligt als een steen op zijn hert en dat kan hij niet verteeren, hij is er beschaamd voor. Watl HIJ t juffertje beminnen! Al ware 't schaap met goud beslegfn van ends en 't ends, nog zou zij hem geen oogslag weerd zijn, dat kwezeltje. Ba, neen ze, waarachtig! ('t VervoigU

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2