In ds Pappen Dinaso's Nieuws uit leper Beschrijviiir^ van Ypie Een belangrijke Briefwisseling BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN IEPER GOED NIEUWS! BERICHT KUIS Air.IS GRUV/EZ DE GROOTE MISSIE BEGINT [PICKHOUT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK CINEMA COLISEUM DE DOODSTRIJD VAN JERUZALEM DE GEHEIME AGENT ROUWBERICHTEN Bijvoegsel ru «De Halle 22-10-33. Beschreven als ooggetuige tloor fAN-JACQUES LAMBIN 17L1-1789 (Bibliotheek Brussel, II 2 4881.) Den 19 Februari, hebben de ge schoeide Carmelieten, het voorbeeld ge vende aen de andere, in hunne kerke gezongen eene plechtige mis om van den hemel het welvaeren van het land af te fineeken; daer was een on tel ba eren hoop volk. Ten daege als boven wierd door bevel van de aengestelde bestierders, den zegel geleid op de komptotren, pampieren en geldspeciën van de ontfangers der domei nen, douanen, van de afgeschafte kloos ters en van de kanoniken van St Maer- tens. Den 20 dito zijn eenige fransche van onze bezettinge vertrokken naer de ab- dien van Voormezeele en Zonnebeke, ten einde van aldaer het zilverwerk en geld op te sluiten. Den 23 dito wierden alle de wijk meesters ontboden op het stadhuis ten einde van aen de provisioneele bestier ders over te leveren eene naemlijst van de onderlinge inwoonders van hunne wij ken, het getal van de huizen, enz. Den 4 Maerte wierd binnen Ypre, van wege de landvergaederinge tot Parijs afgekondigd dat alle aengestelde van de onderlinge komptoiren der douanen wier den vernietigd ende in het toekomende vernietigd blijven, alsook alle regten van de douanen op uitgaende en inkomende koopmanschappen. Daer wierd eensweegs bevolen dat binnen drie mael vier en twintig uren, alle de gevlugte zoo pries ters en als wereldlijke, die hun land had den veriaeten, degonne waer de fransche legers zig nu bevonden zouden moeten ontruimen op verbeurte van met gewae- pender hand te worden weggeleid en we- derkeerende lichaemelijk te worden ge straft. Den 6 dito wierd uitgegeven een ver zoekschrift van den generael van het Doornijksche en Westvlpenderen, Omvrau, ten einde de borgers dezer stede, zich op 8 dezer 's morgens ten 9 uren, zouden laeten vinden In de prochiekerk van Sint Pieter, ten einde aldaer hunne stem te geven, om te weten welke wijze van be- stieringe zij zouden willen aannemen voor hunne stad en schependom, gelijk reeds in andere steden gedaen was, en in zom- mige ook nog te doen stond. Den 8 Maerte in gevolge van de voorgaende oproepinge van den generael Omvrau, was het 's morgens ten 9 ure in de kerke van St Pieter vergaederinge van het vrije volk om aldaer door de twee bemagtigden van de nationale Con ventie, vergezeld door zekeren Ignatius Roche, geboortig van Ypre, in de hoe danigheid van hunnen geheimschrijver, aen hetzelve volk af te vraegen, of zij lijk het meerendeel van de andere ste den' der nederlandsche landstreken, wen- schen vereenigd te zijn aen de republiek van Vrankrijk; ten gestelde tijde eenige der aengestelde bestierders, Pieter Del- maere en andere naer dezelve kerk gaen- de, wierden aldaer met steenen besmeten en met stokken zoodanig afgerost door de jongeren en vrouwvolk van Sinte Pie- ters boven, dat zij terstond zijn moeten vluchten; de andere bestierders durfden zich niet vertoonen, tot dat zij 100 man nen van onze bezettinge bekomen had den, om hunne verrigten aldus in ruste te kunnen uitwerken, het krijgsvolk aen de kerke gekomen zijnde zag men aldaer eenige andere van de Commissarissen aenkomen, alswanneer eenen van hun, Egidus Poyblant op den predikstoel ge klommen is en aen het weinig volk be- staende in jongens en slegt vrouwvolk eene aenspraek heeft gedaen, betrekkelijk aen de vereening onzer stad aen de fran sche republiek. Eindelijk vraegfle hij aen de ernst aenders of hunne wensch was dezelve vereeniging te bekomen, waerop 8 6 ja hebben geantwoord, hetgonne terstond wierd aengenomen als de stem me van al de Inwoonders van de stad: naer dien is door een van de bemagtig- de van Parijs aen het volk gevraegd of zij voer verbeelders van het vrij volk de zer stede wilden aenveerden: Eugene- Francois Llebaert, Paulus Amare, Ignaes Roche, Francois Favier, CEgydius Poy blant, Joos Beharelle en Jacobus Mar- chand, hetgonne door hetzelve is aenge nomen geweest. Hetzelve gedaen zijnde wierd uitgebeld dat 's avonds de vergae- X dering van d» vrienden van vrijheid hunne zittinge die zoolang opgeschorst was geweest zouden ernomen hebben en aen alle pastores en kloosters belast van geheel den dag te luiden, om de plegtig heid van deze feest te verheerlijken en om de kiezinge, van de voiksverbeelders te vieren: des avonds wierden de huizen verlicht. Den 8 Maerte voorzeid 's avonds, heeft het zoontjen van den representant Favier, zijnde een knechtje van 1 i 9 jaeren die altijd gewaepend ging met zijnde twee gelaeden pistoletten, eenen anderen jongen knegt genaemd Francois Borgillioen. die ten huize van denzelve representant als knegt diende, toen hij sliep, twee ballen in het hoofd geschoten, waervan hij den 10 dito naer in het gasthuis op de markt is gestorven. Den 9 dito, op het gjerugt dat het leger der Oostenrijkers en Pruisische de stad Luik hadden ingenomen en reeds Brussel naederde, zijn eenige van onze bezettinge 's morgens vertrokken om het leger der fransche te gaen vervoegen. Kort naer hun vertrek wierden de Co- mice huizekens, buiten de vier poorten, geheel afgebroken en verwoest door de bezettinge. Den 12 dito alzoo de fransche be velhebbers in alle de steden der Neder landsche landstreken zig meester hadden gemaeckt ende naer Vrankrijk doen over- draegen het zilverwerk van de verscheide kloosters ende kerken, daertoe geholpen zijnde van de aengestelde verbeelders van het vrije volk, heeft den opperveldheer Dumouriez laeten uitgaen het volgende bevel: De meining van het fransche volk, en van verbeelders der republiek, tredende in het Nederland, is nooit geweest van aldaer den roof en de heiligschending in te brengen, deze zijn aldaer uitgebragt geweest door de aengestelde van d'uit- werkende magt der fransche republiek en hebben de Belgen tot wanhope ge- bragt, zij hebben zig toegelaeten het zil verwerk uit de kerken te haelen, deze daed van de aldergrootste gierigheid moet gestraft worden, om te toonen aen alle volkeren dat wij de godsdienstige gevoe lens eerbiedigheid toedragen, en dat de regtveerdigheid en regtzinnigheid den wezentlijken aerd zijn van het fransche volk, de welke de vrijheid bekomende, nieuwe deugden moet bekomen hebben, en zijne waepenen niet gebruiken moet als voor de regtveerdigheid. Ingevolge, willende erstellen het naedeel hetwelk ons gedaen heeft in den geest der Bel gen, de heillgschendende onbedagtheid van de bediende, dewelke hebben doen opligten het zilverwerk der kerken, ik beveel in den naem der fransche repu bliek, der godsdienst en regtveerdigheid, dat alle het zilverwerk zal ersteld worden en wederom gebragt tot de plaetsen al- waer het zelve is opgelegt geweest, ik be- vele aen alle de fransche krijgsbevelheb bers en borgerlijke bedieners vrijelijk ge kozen door het Belgische volk, van hand bieding te geven aen het tegenwoordig bevel, hetwelk de Belgen zal wederbren- gen tot het opregt gedagt die zij moeten hebben van de landvergaederinge, van het fransche volk en van de staetskun,- digen en krijgsbedlende, dewelke zij al leenlijk in het Nederland heeft gezonden om de vrijheid en het geluk van het volk te verzekeren. Tot Brussel den 11 Maerte 1793, tweede jaer der republiek. Was ge- teekend, den opperbevelhebber Dumou riez. Den 15 Maerte zijn binnen Ypre aengekomen van het leger van Maes- tricht 900 mannen maekende de tweede verdeeling van de gendarmen van Parijs met eenen groote voorraed van oorlogs- getuig en krijgsbehoeften en zijn 's an- derdaegs vertrokken naer Calais, alwaer, zoo men zelde, de Engelsche zich begon- den te toonen. Den 23 dito ontfing men binnen Ypre de vaste tijdinge dat de franschen in den slag van Ramillies en van den Yzerberg, door de legers van de vereenig- de mogendheden, hadden geslaegen ge weest, en dat zij allengskens begonnen af te zinken, hetgeene korte daegen naer dien is gebeurd. ft Vervolgt.: In een tijdschrift, voorzeker weinig ge kend in ons Land, hebben wij zoo geluk kig geweest een artikel te ontdekken strekkende tot de hervorming van ons Ar chief door afschriften, uittreksels en in lichtingen van allen aard. Wij denken niet dat er zelfs een begin van uitvoering van dit belangvol voorstel geschied is. Het is waarschijnlijk een voorstel uit de lucht gegrépen om de woede veroorzaakt na de dwaze vernietiging van ons Archief, tijde lijk in slaap te dompelen. Hoe gemakke lijk is dat niet met eene bevolking welke den bijnaam heeft van Iepersche kinde ren? Dit dokument dat wij hieronder in 't geheel uitschrijven is eene bladzijde te voegen bij het dossier der ongelukkige vernietiging van ons Archief. PYRÈS. Tijdragen voor Vaderlandsche Geschiede nis en Oudheidkunde, door Dr P. J. Blok tn Dr N. Japikse. Vijfde Reeks, vierde Deel; Blad. 3X4-317. 's Gravenhage, Martinus Nyhoff, 1917. HET ARCHIEF VAN IEPEREN door Dr N. Japikse. Naast de bibliotheek van Leuven het archief van Ieperen! Beide zijn in den wereldoorlog onherstelbaar vernietigd en voor wetenschappelijke' studie verloren gegaan. Wij laten alle schuldvraag en -onderzoek ter zijde, wanneer wij hier ons diep leedv/ezen over deze gebeurtenissen- u.„spreken. Over ds Leuvensche bibliotheek is reeds heel wat gezegd. Over het Iepersche ar chief nog weinig. Het was een der rijkste gemeente-archieven, die ik ooit zag. Ge plaatst in esn deel der Kallen, dat direct aansloot bij het stadhuis, vulde het eenige zeer ruime lokalen en in de Hallen zelf toonde men u nog de zeer soliede, in een muur ingebouwde houten kasten, waarin het oorspronkelijk bewaard was. Het was lang niet geheel beschreven. Ik zie nog voor. me een zeer groote, hooge kamer, waar aan de wanden de documenten, meest van financieelen aard, dicht opeen gestapeld lagen en de inhoud hiervan was volgons de mededeeling van den archiva ris, den heer E. de Sagher, nog vrij wel onbekend. Het meest was in dit archief gearbeid door J. L. A. Diegerick, wiens Inventaire Analytique et chronologique des chartes c: documents appartenant a la ville d'Ypres en wiens talrijke kleinere pu blication, o. a. in den Code diplomaticus van het Historisch Genootschap, ook hier te lande bekend werden. Hij begon een ordening van het archief op dezelfde wij ze als Gachard de ordening van het Bel gische Staatsarchief aanvatte. De voor handen documenten werden geclasseerd naar de onderwerpen en op deze wijze vele kleine bundeltjes samengesteld. In de door mij in dit archief bestudeerde docu menten, stukken van belang voor mijne uitgave: Resolutiën der Staten-Generaal van 1576-1609, was deze classificatie vrij ver doorgevoerd. Zelfs had Diegerick de diverse bundeltjes nog weer onderverdeeld in tweeën: de stukken, die wel, en de stuk ken, die niet in Gachard's Actes des Etals-Généraux genoemd worden I Het was toevallig voor mijn onderzoek uiter mate gemakkelijk, maar overigens voor wetenschappelijk onderzoek weinig aan bevelenswaardig! De heer De Sagher op volger van Diegerick, begon zijne werk zaamheden met de samenstelling en de Notice des Archives Corrimunales d'Ypres (1898), een zeer nuttigen arbeid, alleen bedoeld om een globaal overzicht van het voorhanden te geven. Daarna was deze zeer ijverige en bekwame archivaris, die heel alleen de zorg voor dit archief had te dragen, begonnen met een meer we tenschappelijke inrichting en beschrijving van de verzameling en ik heb mij ln Bel gië meermalen laten vertellen, dat hij hier gelukkig werkzaam was. Inmiddels toonden onderscheiden publicaties van De Sagher zelf, van Pirenne, Des Marez, P. L. Muller en A. Diegerick (den zoon van- den pas genoemden archivaris), De Schrevel en mij zelf telkens opnieuw, wel ke onuitputtelijke schatten hier geborgen lagen niettegenstaande alles, wat reeds aan het licht gebracht was. Ik had dan ook het stellige plan opgevat, om eeniger tijd naar Ieperen terug te keeren en een ver dere onderzoek in te stellen naar gege vens voor onze 16" eeuwsche geschiedenis. 11 November 1915 schreef de heer De Sagher, die nu te Cayeux s/mer verblijf houdt, mijVous savez sans doute que le riche dépot d'archives de cette mal- heureuse ville a été totalement incinéré par le bombardement de ma pauvre cité entièrement détruite. Uit een schrijven van den heer De Sagher van 8 November 1916 blijkt, dat men reeds het plan opgevat heeft, het verlies, voor zoover mogelijk, te herstel len: <i Mon administration communale, ressentant vivement la perte irréparable, subie par la destruction compléte de nos archives, voudrait reconstituer celles-ci dans la mesure du possible. Ce travail pourra servir doeuvre a l'édiflcation d'une histoire générale de la ville d'Ypres qui nous manque encore. En conséquence on me charge de rechercher dans tous les dépots d'archives et bibliothèques les do cuments intéressant notre histoire. On les reprodulrait par la photographie ou la copie intégrale et les moins intéressants par une brève analyse ou une fiche ren- voyant soit au dépöt oü il se trouve soit a l'ouvrage oü il est mentionné, imprimé ou analysé. Da"s ce but j'ose vous prier: 1" de cons; jr toutes les copies que vous avez levées Ypres ou fait prendre a. la Haye des documents que nous vous avons envoye en communication et d'en faire don, si possible, la ville d'Ypres (je ferai la même demande k Pirenne. Des Marez, Paul Fredericy et autres que je connais avoir levé des copies). 2" de relever ou faire re lever par vos confrères (1) de Hollande dont Je connais l'extrême obligeance (11 va sans dire que pour le moment une analyse de quelques mots sufïit) tous les documents pouvant éclairer le passé historique de ma pauvre ville martyre Op dit verzoek heb ik den heer De Sa gher geantwoord, dat ik, voor zoover mij mogelijk was, hem geheel ter wille zou zijn; dat hij zich naar mijne meening geen illusies moest maken over den rijk dom van de hier te lande aanwezige docu menten, van belang voor de geschiedenis van Ieperen; dat ik echter het tweede deel zijner opdracht gaarne aan de archiva rissen en historici in Nederland zou over brengen. Dit laatste doe ik nu langs de zen weg en ik verklaar mij tevens gaarne bereid eventueele inlichtingen aan den heer De Sagher toe te zenden; natuur lijk kan men ook zelf aan hem schrijven (Cayeux s/mer; 8. Rue du Commerce). Ik mag hieraan nog toevoegen, dat onze Algemeene Rijksarchivaris, prof. Mr R. Fruin, reeds aan een der ambtenaren van het Haagsche dépót heeft willen opdra- (Zie vervolg 3* kolom.) D'Hulster Maurits en de gebroeders Verbeke Valère, Leopold en Cvriel, alsook hunne zuster, Verbeke Ze'ia, allen van Wcstroozebeke, kregen twist en slagen werden van beide kanten uitgedeeld D'Hulster Maurits die ten gevolge van de bekomen slagen, werkonbekwaamheid on dergaan had, stelde zich als burgerlijke partij aan en vroeg 3812 fr. als schadever goeding. D'Hulster werd tot 8 dagen ge vang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld alsook tot 70 fr. of 2 dagen. De drie gebroeders Verbeke ieder tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang, daarbij Verbeke Valère en Leopold ieder nog 70 fr. boete of 2 dagen gevang. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de betichten. Daarbij worden de broeders Vubeke veroordeeld om solidririiik aan de burgerlijke jertij. de som van 2000 fr. te betalen alsook de kosten harer aanstel ling. Jafï Frans, leurder zonder vaste woonst, had aan een zijner kollegas sla gen toegebracht. De rechtbank veroordeelt hem tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, zonder voorwaarde. Ballois Emma, zijne vrouw, insgelijks beticht, bekomt vrij spraak. Lybeer Gaston van Beselare, die op 9 October 1932 twist had met Bouckenoo- ghe Paul en aan dezen slagen toebracht met eenen stok, wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld. Bouckenooghe die ook vervolgd werd, bekomt vrijspraak. Tijdens de woelingen, welke op 11 November 1932 te Beselare plaats grepen, hadden Monty Hector en Vuilsteke Je rome er op geslagen. 182 Fr. boete of 8 dagen gevang wordt hun toegekend, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor Vuilsteke. Daarbij moeten zij aan de bur gerlijke partij de kosten harer aanstelling betalen. In deze vechtpartij, die ook op 11 November 1932 plaats greep, verschijnen als betichten: Monty Hector, Bertheloot Henri, Lybeer Gaston en Vandamme Paul. Wegens slagen met werkonbekwaamheid worden de twee eerste betichten ieder tot 8 dagen gevang en 350 fr. boete of 15 da gen gevang veroordeeld. Lybeer tot 8 da gen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en Vandamme tot 182 fr. boete of 8 daen gevang. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor Bertheloot en Vandamme. Aan de burgerlijke partij wordt 1000 fr. ten titel van schadevergoeding toegekend, alsook de kosten harer aanstelling. Altijd te Beselare hadden Demunck en College op dien heugelijken dag ruzie. De eerste wordt tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld en de tweede tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang. Zij worden verordeeld om solidairlijk aan de burgerlijke partij de som van 50 fr. als schadevergoeding te betalen en de kosten harer aanstelling. Voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Nog eene zaak van Beselare op 11-11-32 is deze voor dewelke Lybeer Gas ton voornoemd en Durnez Henri te rechte staan. Voor het eerste feit ten laste van Lybeer wordt deze tot 21Ó fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld; voor het twee de tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang. Durnez wordt veroordeeld tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Nog betrek op de gebeurtenissen te Beselare. Wordt de zaak ten laste van Maerten Abel, Maerten Godfried en De- nys Hector, na verhoor der getuigen, voor pleidooien en uitspraak, tot 19 October verschoven. Op 11 November 1932 werd gehoord dat Masschelein Leop. van Beselare, het refrein zong van een liedje dat als eer- roovend aanzien moest worden. De recht bank veroordeelt deze tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende S jaar. De persoon op wie er in dit liedje gezinspeeld wierd, had zich als burgerlijke partij aangesteld en vroeg 500 fr. als schadevergoeding. De rechtbank veroor deelde Masschelein om aan de burgerlijke partij 1 fr. te betalen, alsmede de kosten harer aanstelling. Op 4 Mei 1933 had Vandelannotte Omer van Beselare, wat beschonken zijn de, aldaar het liedje in kwestie gezongen op korten afstand der woning van bedoel den persóon. De rechtbank veroordeelt de betichte tot 350 fr. boete of 15 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De burgerlijke partij had 500 fr. schade vergoeding gevraagd. Vandelannotte moet aan de burgerlijke partij 200 fr. betalen, alsook de kosten hayer aanstelling. De zaak ten laste van Maerten Abel, Maerten Godfried en Denys Hector werd Donderdag wederom opgeroepen. Maer ten Abel wordt vervolgd om een spotlied gemaakt te hebben en te doen drukken zonder naam op te geven van drukker of opsteller, de twee andere betichten als daartoe medegeholpen te hebben. De per soon, in dit lied aangewezen, stelde zich als burgerlijke partij aan. Na drie getuigen ten ontlaste gehoord tebben, gaf de Heer Voorzitter Matton het woord aan de bur gerlijke partij. Deze zegde dat artikel 299 tegen betichte ingeroepen kou worden en droeg dan de zaak van op zijn standpunt gezien, voor. Benevens de veroordeeling van den eerste betichte, eene som van 10.000 fr. ten titel van schadevergoeding vragende. Het Openbaar Ministerie ver klaarde van de vervolging tegenover 3* be tichte af te zien. Voor wat de 2* betichte betreft, zich naar het oordeel van de rechtbank te zullen schikken, en vroeg strenge straffen tegen den 1" betichte. De verdediger van 1" betichte zegde dat de aanstelling der burgerlijke partij ontvan kelijk kon zijn en staafde zijne zienswijze door verschillige aanhalingen van rechts geleerden. Na de zaak uiteengezet te heb ben, vroeg hij afwijzen van den eisch der burgerlijke partij en de vrijspraak van deze betichte. De rechtbank verlaat de verhoorzaal om te beraadslagen en beslist dat de uitspraak op 9 November zal plaats hebben. De zaak ten laste van Costeur, Wil- demeersch, Lenoir en Van Haelewijn, al len beticht hebbende op het vervoer per autobus van werklieden, worden tot op 14 December verschoven. De Chinees Chin Fi Soan, die op de markt alhier eene loterij zonder toelating gehouden had, wordt tot 350 fr. boete of 15 dagen veroordeeld. De valies der prij zen en de toebehoorten worden verbeurd verklaard. Wegens beleedigingen aan hare schoondochter wordt Platteeuw Rosalie, van Houtem, tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedu rende 1 jaar; wegens eerroof -jegens de zelfde tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Aan de burgerlijke partij die 1000 fr. schadever goeding vroeg, wordt de som van 200 fr. toegestaan en de kosten der aanstelling. lasBH^SiBassaesaHHaüagKBEiasaa De Dinaso's moeten van 's lands instel lingen en politieke partijen, die elk hunne beste strijdgenooteu kiezen in de Wetge vende, Provinciale en Gemeentelijke kie zingen, niets weten, en willen zich, zelfs gewapenderhand, al vechten en verslaan, vap alles meester inaken. Is de openbare rust door hunne handelwijze gestoord, zijn onze nationale instellingen door hun ne bekrachtigingen in gevaar, dat is hun onverschillig. Maar Mijnheer Poullet, Minister van Binnenlandsche Zaken, is niet onverschil lig aan het voortbestaan der openbare orde en der nationale instellingen. Hij verzocht onlangs de Heeren Gouverneurs der vijf Vlaamsche provinciën, van de bewapeningen en strijdoefeningen der Di- naso's, met of zonder uniform, elk in zijne provincie, te verbieden, en aan de Heeren Burgemeesters te vragen, elk in zijne ge meente, verbodmaatregelen te treffen te gen de pogingen der Dinaso's, om de openbare rust te storen en 's land instel lingen kapot te slaan. 't Schijnt zelfs dat een Advokaat van Brussel den aanvoerder der Dinaso's vóór 't Gerecht beschuldigt van overtreding der volgende strafwetten Art. 104 zegtElke aanslag voor doel hebbend de grondwettelijke regeering te vernietigen of te veranderen, of de bur gers en inwoners te wapenen tegen 's ko- nings gezag, de wetgevende kamers, of eene hunner, zal gestraft worden met al tijddurende hechtenis Art. 105. De aanslag bestaat van zoo er eene strafbare poging daartoe gedaan wordt Art. 109. Samenzwering om een der doeleinden te bereiken, vermeld in arti kel 104, is strafbaar met 5 tot 10 jaar hechtenis, en zelfs met 10 tot 15 jaar hech tenis, zoo eenige daad gesteld wierd om de verwezenlijking er van te bereiden; Art. 110. Er bestaat samenzwering, van zoo onder verscheidene personen een besluit tot handelen genomen wierd; Art. 131. In geval de aanslag, voor zien in artikel 104, in bende uitgevoerd wierd, de voorziene straf zal toegepast worden, zonder onderscheid van gezags- bekleeding, op alwie deel maken van de bende, en die ter plaats van 't oproerige bijeenkomen zullen aangehouden geweest zijnzelfs wie niet ter plaats aangehouden wierd, maar de oproer zal bestuurd heb ben, of eenige bediening of eenig gezag in de bende zal uitgeoefend hebben, zal de zelfde straf ondergaan Art. 132. Buiten het geval waar het oproerig bijeenkomen de misdaad, voor zien in art 104, voor doel of uitwerksel zal gehad hebben, deze die deel mieken eener oprierige bende, zonder er eenig gezag of bediening te hebben, en die per plaats aan gehouden wierden, zullen gestraft worden met de onmiddellijk kleinere straf, vol gend op deze uitgesproken tegen de ge leiders of bevelvoerders dier benden. Gezien voornoemde tegenwerking tegen de Dinaso's, die meer inhoudt dan den onlangs uitgewrochten aanval door So cialisten tegen een uitgehangen schimp schrift aan de voordeur van het Iepersch lokaal der Dinaso's, waar steeds politie moest tuschenkomen, raden wij alle Ieper- lingen aan, de Dinaso's niet aan te kleven, en geenen onrust in ons rustig, werkzaam land te verwekken. Aan de misleide of kortzichtige Ieperlingen, die tot oproer meegesleept wierden, laten wij weten, dat zij, volgens art. 134, voormelde straffen voor oproer kunnen ontgaan, als zij, op de eerste vermaning der burgerlijke of mili taire overheden, de oproermakers zullen verlaten hebben, of zelfs daarna, als zij buiten de plaats des optoers aangehouden wierden zonder gewapend te zijn of weer stand te bieden Art. 135 \-erstaat door wapens alle snij dende, stekende of stompe voorwerpen, dienend tot doodigen, kwetsen of slaan, zelfs als men er geen gebruik van gemaakt heeft; Art. 136 ontslaat van straffen alwie sa menzweringen of strafbare wetsovertre dingen zal bekend gemaakt hebben. STAD IEPER. Al onze Wintermantels en Kleederen zijn ingekomen. Meer dan honderd en esn verschillende modellen te begin nen van 95 fr., 120 fr., enz. Elke mantel kunt Gij op maat beko men, in alle kleuren die Gij begeert en dit zonder opslag. Een groote valies ais geschenk bij elke aankoop van mantel. Eik zegge 't voort. IN 'T SAYETTEN WIJVEKEN, 19, Groote Markt, ÏEPSK. !<3K9aBaSSaC!BBiaKSHgaBBaE3B3S gen een onderzoek in te stellen naar hier aanwezige bescheiden, die voor de ge schiedenis van Ieperen van belang zouden kunnen zijn. BERICHT. De Burgemeester der Stad heeft de eer aan zijne medeburgers kenbaar te maken dat op ALLERHEILIGEN aanstaande de gebruikelijke Vaderlandsche Plechtigheid zal plaats hebben ter eere der Belgische Soldaten en deze der Bondgenooten, ge sneuveld op het eereveld. Al de maatschappijen der stad worden uitgenoodigd te willen deel nemen aan den Stoet die zal gevormd worden op Woens dag 1 November 1933, om 10.45 uur op de Groote Markt. De familieleden der gesneuvelden wor den uitgenoodigd te vergaderen rechtover het Stadhuis om 10.45 uur. Wegwijzer van den optocht: Groote Markt, Diksmuidestraat, Janseniusstraat, Vandenpeereboomplaats, Neermarkt, Gr. Markt, Meencnstraat, Meenenpoort, M. Frenchlaan, Kerkhof. leper, 10 Oktober 1933. De Burgemeester, J. VANDER GHOTE. iaiaaiaisBESSHRB9B£isiisBEsaHa Arrondissement leper. Parket van den Prokureur des Konings De Prokureur des Konings, de recht bank van 1" Aanleg van leper, heeft de eer ter kennis van het publiek te dragen dat de genaamde HOLLEWAERT JO ZEF". landwerker, geboren te Kortrijk den 4 Juli 1912, zich zeggende van Fransche nationaliteit, zoon van René en van Van- steenkiste Pharaïlde, wonende te Lange- mark, vroeger te Poelkapelle, vóór hem, den 11 Juli 1933 eene verklaring van keus tot de Belgische nationaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, over eenkomstig met artikel 10 der wet van 15 Mei 1922, een onderzoek over de ge schiktheid van den voorgenoemden ver klaarder. De personen die opmerkingen, inlichtin gen of tegenwerpingen uit te drukken hebben wegens de gemelde vaderlands keus, mogen ze doen gelden door tus- schenkomst van den Heer Politiekommis- saris van Langemark, tot den 1 Novem ber 1933. leper, den 13 Oktober 1933. De Prokureur des Konings, (Get) J. VAN THORENBURG. (1) De heer De Lagher maakt zich, zooals men zal opmerken, een niet geheel juiste voorstelling van mijne ambtsbetrek king. P'oden-artikelen in 't Groot Kleerstofïen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 I 2-4, BOTL..ST" IEPER dicht bij de Halle 1 tch. 37177 VRIENDEN (AN LOCRDES om O. L. V. te verheerlijken, helpt mij school en patronaat bouwen tot kerstening van pa- rochiejeugd. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendeiesse. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek VAN WALLEGHEM. Statiestraat. ZIELMISSEN op ZONDAG 22 OKTOBER IN SINT MAARTENS: Te 8 H uur voor Heer Hector Lammers, Bruggesteenweg. Te 11 uur voor Heer Emlel Talon en echtg. Felicie Rosseel, Surmontstraat. IN SINT PIETERS: Te 8 H uur gezonzen Mis voor Heer Pe trus Verslype en Huisvrouw. IN SINT JACOBS: Te 8 uur voor Vrouw Celine Derycke. huisvrouw Nuytten, en voor Prosper Nuytten. IN SINT NIKLAAS: Te 9 uur voor Heer Aug. Harteel, Sta tiestraat. Op Zondag 22 Oktober, groote gebeurtenis in de stad Jeper: ope ning van de algemeene missie of zending. lederen dag tot 1 Novem ber, in de vier parochiekerken van de stad, worden bijzondere predi katies gehouden door Eerw. Paters Redemptoristen, uitstekende volks predikanten In SINT MAARTENS, EE. PP. Desmyter en Geerebaert. In SINT PIETERS, EE. PP. Gelin en Van Heybeeck. In SINT JACOBS, EE. PP. Van Linden en Vander Meeren. In SINT NIKLAAS, EE. PP. Van Hoeymissen en Van Lier de. In de CAPUCIENENKERK, predikt E. P. Marie-Joseph, Ca- pucien uit het klooster van Edin- gen. De openingsplechtigheid heeft plaats op Zondag 22 Oktober, te 3 u.Rozenhoedje, gezang, groot sermoen en plechtig Lof. Allen op post a. u. b. vanaf den eersten dag! Op de weekdagenwordt 's mor gens om 7 u. een onderrichting ge houden en 's avonds om 7 j u. het groot sermoen (voorafgegaan, om 7 u., door het Rozenhoedje en de aanbevelingen.) Het zullen dagen zijn van ern stig nadenken voor alwie verstand heeft, dagen van vrede en geluk voor al wie het hart op de rechte plaats heeft. Geheel leper komt te been om iederen dag die roerende missie oefeningen bij te wonen. BEGRAVING VAN M. R. DECLERCQ. Met een diep gevoeld medelijden voor eene zwaar beproefde en bedroefde we duwe en zes onbejarige weezen, en met genegene dankbaarheid voor eenen ver heerlijkten oorlogsverminkte en eenen on- baatzuchtigen, verstandigen en werkza- men, gewezen raadslid en schepen der stad leper, woonden Maandag 11. uitnemend vele mannen en vrouwen de plechtige be graving bij van Mijnheer Robert Declercq. De offerandezegen duurde tot aan 't laat ste Evangelie, spijts hij door den Zeer Eerwaarden Deken gegeven wierd, ter wijl E. H. Lamerant het Heilig Misoffer na 't Evangelie voortzette. Wij bidden God voor de eeuwige rust van den dierbaren overledene en voor het tijdelijk geluk der diepbeproefde weduwe en weezen. LIJKREDE, uitgesproken door M. Van der Ghote, Burgemeester: Mij werd de taak toevertrouwd hier in naam van de politieke vrienden van den diep betreurden oud-schepen Robert De clercq, in naam van degenen die hem in 1921 hebben uitverkoren om als katholiek gemeenteraadslid de belangen van leper te behartigen, in naam van degenen die met hem en na hem het bestuur van stads- zaken hebben waargenomen, hem eene laatste hulde te brengen. Het is hier overbodig zelfs in korte woorden de bestuurlijke levensbaan van den dierbaren afgestorvene te schetsen. In 1921, niettegenstaande de groote moei lijkheden en de ingewikkelde problema's die voorhanden waren, aanvaardde R. De clercq deel te maken van den Gemeente raad en mede te werken aan den herop bouw van stad. In 1924, aanvaardde hij, niettegenstaande zijnen ziekelijken toe stand, in vervanging van M. A. Van Nieu- wenhove, het zware ambt van schepen van openbare werken op zijne schouders te tillen. Groot was de iever, groot was de offer vaardigheid die bij voor het verwezenlij ken van deze groote taak aan den dag legde. Schepen Declercq was Ieperling van geboorte. Hij had dan ook zijne stad lief. In zijn geheugen droeg bij de beelden ge prent van de schoonheid en de kunst waarde van zijne nu gemartelde en ver woeste geboortestad en deze beelden, welke bij in de oogen droeg toen hij in 1914 leper verliet om den aanslag van den vijand af te weren, wilde hij midden onze puinen, midden onzen naoorlogschen chaos herscheppen. Hij droomde van een immer schooner en schilderachtiger leper. Niets liet hij onverlet om dit schoonheidsideaal uit te werken en te verwezenlijken. En zelfs, nadat de onverbiddelijke ziekte, waarvan hij de kiemen gedurende den oorlog had opgedaan, hem vroegtijdig tot rust dwong, bleef hij met hart en met ziel om de ver wezenlijking van zijn ideaal bekommerd. Offervaardigheid en toewijdingzoo luidde de leus van oud-schepen Declercq. Trouwe en offervaardige dienaar van leper heeft hij aan hare verrijzenis en verfraaiing de laatste krachten van zijn gemarteld lichaam ten beste gegeven. In weemoedige gemeenschap met zijn treurende familie buigen wij met eerbied voor het graf van dezen goeden burger, van dezen goeden dienaar. Vriend Robert, tot wederziens Rozenkransprocessie. Zondag, begunstigd door een heerlijk weder, kon de Rozenkransprocessie haar jaarlijkschen ommegang doen midden de eerbiedige menigte. Vele volk had er aan gehouden den bedevaart mede te maken. Wat bijzonder trof, was het groot getal H. Hartebonders die het H. Sakrament met licht vergezelden. Die oude schoone godvruchtigheid en vermindert, God dank, nog niet. Allerheiligen. Op Allerheiligen zal de gebruikelijke vaderlandsche plechtig heid, waaraan al de maatschappijen uit genoodigd zijn, plaats hebben. Men ver gadert op de Groote Markt om 10.45 uur. Van daar begint de optocht lan^s dc Diksmuide- en Janseniusstraat, Vanden peereboomplaats, Neermarkt, Gr. Markt, Meenenstraat, Maarschalf Frenchlaan, naar 't Kerkhof. Uit de oude doos. In de maand Juni van het jaar 1762 hebben de heeren van het magistract het stadhuys van voo- ren op de markt geheel dqen vermaeken ende gebroken beelden die in de vensters staen berst Alen, vernisschen ende gebro ken stukken niew maken, alsook den mae- neloop die boven de groote halletrappen in den thooren staet. 1738. - Altaer Ste Cathelijne. - St Maer- tens. Heeft Antonius Leupe eenen al- ciervermaersten beeldsnijder binnea Ypre, voor de paters der societeijd Jesu. gesne den twee beelden van het broederschap van de zalige dood, dewelke tafcis wier den ghestelt ende tegenoordig nog staen tegen de pijlen binnen den Communie bank. D'eene verbeelde eenen stervenden mensch, de andere de dood inet verschey- dc beeldewerk rondtomtne. soo konstig ende magnifiek gesneden, dat diergelijke in geen 100 mijlen in de ronde en sijn te vinden. Derhalve heeft ook gesneden het beeldewerk van Ste Catharina autaer in de kerke van St Maerten ende menigvul dige andere in verscheyde plaatsen. Het naamfeest onzer E.E. H.H. Proosten. Dinsdag avond was bet Wer- kersverbond volop in feest. Men zou er de naamdag vieren van de F..E. H.H. Socquet, De Busschere en Dejonghe, Proosten der verschillige afdeelingen van het Volkshuis. De groote zaal liep bomvol, 't Was im mers eene eenige gelegenheid om aan die brave Heeren een bewijs te geven en van ware genegenheid en van oprechte dank baarheid. Ook vertolkte Heer Advokaat Lommez alle gevoelens toen hij in welge paste woorden de diepgemeende wenschen der velen voordroeg en de F..E. H.H. Proosten tevens de verzekering bracht hunner volkomene dankbaarheid. K. H. Socquet kwam naar voor en blijkbaar ontroerd bedankte hij in naam zijner col- legas om de menigvuldige blijken van ge negenheid die zij in ontvangst nemen mochten. Meteen gaf hij de vrienden de verzekering dat zij steeds zouden voort- werken tot het verwezenlijken van het beoogde doel. Onnoodig te zeggen dat beide redevoeringen luidde en lang toege juicht werden. Maar toen kwam de jonk heid aan de beurt met een tooneelstukje dat tranen heeft doen lachen, met eenen sierlijken reidans en met het machtig spreekkoor Ruimt bane En we zullen het niet verduiken, jongens en meisjes zij hebben liet best, allerbest gedaan en een duchtig applaus werd hun ruimschoots toegemeten. Iedereen was overvoldaan en tot laat in den avond heerschte de groot ste vreugde. 't Was een deugddoende avond! Over ouderdomspensioenen. Het is algemeen bekend dat vroeger bij het toe kennen van kostelooze ouderdomspen sioenen, schandalige misbruiken bestatigd werden en dat bet niet voor tijd was dat er daar een einde aan gesteld werd. Dit was echter geen reden om in tegen- overgestelden zin, tot schreeuwende mis bruiken aanleiding te geven. Wij zullen een klein staaltje aanhalen, zonder te on derzoeken wie bier in gebreke blijft. Wij willen enkel bestatigen. Hier woont een vrouw tje, op 8 Septemb. 1850 geboren, dus nu 83 jaar oud. Dit vrouwtje, schier blind, bewoont met bare 68-jarige zuster een huisje van den open baren onderstand in de St Jacobsstraat en had regelmatig baar pensioen getrokken, toen zij einde Juni bericht ontving dat, voor wat haar betrof, een nieuw onder zoek diende gedaan. Dat een onderzoek, over den toestand van zulke oude vrouw, welke om reden van onvermogen een huis je van den disch mag betrekken, gedaan wordt, bewijst ten overvloede hoe som mige beambten, aan wie zekere zaken toe vertrouwd zijn, zich van de hun opgelegde taak kwijten en wij vragen ons af wat er hier aan de hand is. Want in een geval als dit waarover hier gehandeld wordt, zou er van ontnemen van pensioen geen spraak mogen zijn. Tot slot zullen wij er nog aan toevoe gen dat het vrouwtje op 13 Oktober eene nieuwe aanvraag heeft mogen! 11 indienen. Wat raad? Schaaknieuws. In den wekelijk- schen speelavond van den Ieperschen Schaakclub, werden de jaarlijksche kam pioenschappen aangevangen voor de rang schikking der spelers van genoemde club. Het aangenomen reglement voorzag dat elk mededinger al de andere zou ontmoe ten in slechts eene partij. Voor den aan vang van iedere partij zou het lot de keus der kleuren aanduiden. Er namen er twaalf deel aan en gedu rende <le eerste ontmoeting werden 9 par tijen gespeeld. Het eigenaardige is wel dat van deze partijen 5 door zwart werden gewonnen en 4 verloren. In 't algemeen was de aangevallene de sterkste, Eene rangschikking zal na den tweeden speeldag gemaakt worden. In 't geheel zullen er 132 partijen gespeeld worden. De volgende speelavond gaat door op Dinsdag 24 Oktober aanstaande, om 8 uur, in 't lokaal der maatschappij. Gasthof De Maan», Groote Markt. Een opstootje. De bevolking schijnt het hoe langer hoe minder op te hebben met de Dinasos, en hunne vaak uitdagende houding... Voor het Groene Huis in de Tempelstraat te leper was een bord aangebracht waarop de handelingen van de verschillende politieke partijen werden beschimpt. Een groep mannen heeft dit bord opgepakt en het door de deur van het lokaal geworpen. F.en ander bord, waarop te lezen stondWeg met de Hitlerkringenwerd in de plaats ge steld. De politie moest optreden om de betoogers uiteen te drijven. Schielijk afsterven. Henri Cher- chie, onzè stadsgenoot, 80 jaar oud en oud-zouaaf, was naar Kortrijk gegaan om er eene Requiem-mis voor de afgestor vene leden der maatschappij Pro Petri sede bij te wonen. Aan zijn zijde knielde Jozef Brigeux van Kortrijk, oud 80 jaar. Opeens zakte de man ten gronde en eenige oogenblikken later lag de man in lijke. Onnoodig te zeggen dat Henri heele- maal ontroerd was door het plotseling af sterven van zijn vriend. Zoo is Cherchie nu de laatste overblijvende zouaaf van West- en Oost-\'laanderen. Wij wenschen onzen vriend Henri nog menige jaren van kloeke gezondheid. TOMAAT boven alles Vereeremerkt. In datum van 29 Sept., zijnde het feest van den H. Michaël, werd Heer Maurits Cocle, Bestuurder van den Bank van Handel en Nijverheid en lid van St Maartens Kerkfabriek, door Z. H. de Paus vereerd met het eeremerk Pro Ecclesia et Pontifice Wij wenschen den stillen, nederigen werker van harten proficiat, want ruim schoots heeft hij die onderscheiding ver diend. Immers doordien hij van kindsge beente af St Maartens Kathedraal heeft leeren kennen, wist hij dan ook beter dan iemand wat deze aan kunstschatten bezat en zoo heeft zijne grondige kennis hem grootendeels geholpen, in zonder na den oorlog, om de schilderijen en andere kunststukken die hier en daar verzeild waren, aan de eigenaarster toe te wijzen. Zoo is door zijn toedoen eene der pracht stukken van St Maartenskerk, de passie schilderij van FVank, tusschen eene me nigte andere die na hertoetsing naar Belle's Godshuis wedergezonden werden door hem erkend geweest. En hetzelfde mag gezegd worden van menige andere kunststukken, die door zijn aanhoudend zoeken en gepast optreden thans naar waarde geschat worden. Wij bedoelen hier inzonder de prachtige onde antipendiums en kerkelijke ornementen waarop de kunstminnaars met fierheid mogen we derzien. Ook drukken wij den wensch uit dat hij nog lang en in volle gezondheid bewaard blijve tot grooter weizijn van zijn achtbare familie en lepers grootsten schat, St Maartens Kathedraal. Maandag namiddag, om 2 ure, kwam D. K. van den Bruggesteenweg met zijn autocamionnette de de Steursstraat op gereden. Gekomen aan het huis van Val. Louf stopte hij zoo kort dat de zoon R. Dewildc, wonende in de Beluikstraat, en die met zijn velo het voertuig volgde, dit niet meer vermijden kon, met het onge lukkig gevolg dat de jongeling erop botste en zich kwetste aan de keel en de rechter wang. Gelukkiglijk zal het ongeval geen ernstige gevolgen hebben. Dieften. Battheu Victor van Po- peringe was hier bij zijn familielid Heer Derynck. op de Vandenpeereboomplaats, Zaterdag laatst eene tentoonstelling ko men bonden van schoone pelsen. Op zekef oogenblik, het was ongeveer 10 uur in des morgen, tnen het getal bezoekers wat ver minderd was, 1 estatigde de patroon dat verschillige pelsen ter waarde van 5.000 fr. verdwenen waren. Nagenoeg op het zelfde uur, of alleszins kort daarna, werd in het huis van Nestor Battheu. wonende in de Rijselstraat, eene pels (marter) ter waarde van 1750 fr. wegemoffeld. Natuur lijk is een onderzoek ingesteld, maar moei lijk, zeer moeilijk zal het zijn daarachter te geraken, daar niet de minste inlichtin gen of aanduidingen konden gegeven worden. En zoo gaan er geen markt dagen voorbij, zonder dat er aan dit of dat kraam op de markt iets gepiekt wordt. Te verwonderen is liet dat er nooit geen po litieagenten in burger gek'ced daar te vinden zijn. Meer dan iemand zijn zij op de hoogte van al die trucs en kennen zij die personen wiens levensboekje wat te veel beklad is. Niets anders moetende doen dan een oog in 't zeil houden, zou het niet lang aanloopen eer zij de eene of de andere zouden te knippen hebben. Dinasot. In verband met de moei lijkheden die zich voordeden tusschen Di nasos en Socialisten, heeft de burgemees ter om deze verder te beletten: 1) al de samenscholingen van vijf personen ver boden in den omtrek van het Dietsch Huis» en «De Ontvoogding»; 2) de op tochten langs dc straten waar die lokalen zich bevinden3) het aanplakken of aan het venster stellen van zinnebeelden of plakkaten die aanstoot zouden kunnen ge ven of moeilijkheden verwekken. juist en roed sierlijk en mooL allerhande STAD IEPEF. Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, 38» OPGEPAST!! Deze week en toekomend» week alleenlijk vertooningen op: ZATERDAG 21 OKTOBER, te 8 uur. ZONDAG 22 OKT., te 5 »A en te 8 >.i uur. (L'Agonle de Jérusalem) niet te verwarren met den film der voor gaande week. Machtig en roerend mo dern drama waarin een treffende bekee ring vertoond wordt in het kader van da heilige plaatsen waar Christus stier! Als hoofdartisten treden op: GASTON JACQUET, Sclr'z, Van Daële, Salem, Mar- rete Madys, Jalabert. MONTANA BILL (L'Agent secret). Detectieffilm in 5 deelen. Leerfilmen Nieuwsberichten. Aanstaande week: DE r ~T)S VAN ZAKOPANE.. (Le Guide de 2 ;ane) en VREESELIJKE KNAAP i Terrible Guillard). PrijzenBalcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,5# en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balcon, 2 fr.; Benedenzaal 1 fr. Kinderen altijd toegeia.en. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 veloa. Bloedzuiverend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, samengesteld uit plantensappen, ontlasten het bloed van alle onzuiverheden. Te koop bij H. Notredame, Groot» Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat; Poperinge. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek VANDEPLAS. Davidsfonds. Onze eerste winter vergadering heeft plaats Maandag avond te 8 u. in het lokaal Katholieke Kring Voordrachtgever en Onderwerp: E. H, Dr W. Wijn, Rector te Bergen (Noorwe gen) over Hardanger, het Noordsehe Pa radijs (met lichtbeelden). Electriciteit. - Stroomonderbreking, De electrische leidingen zullen zonder spanning zijn op heden Zondag 22 Okto ber, van 8 tot 10 uur voormiddag. Moedige daad. Woensdag was hier ter stede den koordendanser Boutellier uit Charleroi met zijn familie in een foorwagen ter Markt aangekomen ora 's avonds een vertooning in open lucht te geven. Rond 12 'i uur waren zijne kin deren aan het spelen aan de brug op d« Markt. Plots viel een der kinderen, eea 3 i!5 jarig knaapje, in de beek. Verscheidene personen die den val had den zien gebeuren snelden toe. De ouder» die op den trap van him wagen zaten zagen niet om en het broertje stond er naar toe te kijken als zou er niets ge beurd zijn. Een der toeschouwers, den Heer Albert Clarebout, sprong in het water en kon het kind redden. Het kind werd naar den wagen der ouders gedragen waar liet d« noodige zorgen ontving. VETTE EN NATTE CHICOREI is een bijvoegsel van water toege laten tot 15 door een domme wet. PACHA heeft deze wet altijd bestre den en heeft nooit geleverd, sindi bestaan in 1825, dan UITSTEK DROGE CHICOREI. Onderscheiding. Bij de Inte:ra tionale Tentoonstelling te Kopenhagen (Denemarken) heeft het Huis Maes- Rommens, De Werkende Bieer de groote prijs behaald met zij uitnemen de Produkten. Onze beste gelukwenschen aan onzen moedigen stadsgenoot. Getal werklieden (werkloozen) die werken voor Stad. Zaterdag 22; Maan dag: 35; Dinsdag: 33; Woensdag: 30; Donderdag: 22; Vrijdag: 18. Werkloosheidsstand. Zaterdag 161{ Maandag 136; Dinsdag 115; Woensdag 134; Donderdag 140; Vrijdag 153. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schele hoofdpijn, zenuwlijden, ra zende tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een genees middel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONOPOE DERS en gij zult spoedig en volkomen geneen zijn. Te verkrijgen in alle Apotheken. VOORMEZELE. Mevrouw Theoduul Opsomer, geboren Marie-Louise Pauwels en Kinderen mel den het pijnlijk afsterven van hun te:r- geiiefden Echtgenoot en Vader, MIJNHEER THEODUUL OPSOMER Schepen der Gemeente Voormezele en Voorzitter van de Boerengilde, overleden te Voormezele op 20 Oktober 1933, in den ouderdom van 58 jaar. De LIJKDIENST, gevolgd van de BE GRAVING, tot dewelke gij vriendelijk uitgenoodigd-wordt, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Oktober, te 10 uur. in d» parochiale kerk van VOORMEZELE. Zij bevelen zijne ziel aan uw godvruch tige gebeden. ii .mjptiii IMIÜI

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3