Herwording SNUIF Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DE VOLDER GEDACHTEN het manneke MAAN 6 Zult gij volgens dé herziening pensioen genieten LAST MET DE DINASO'S ALLERLEI TIJDINGEN OKTOBER - ZAAfMAAND VROUWENHOEKJE '9 AANBESTEDINGEN Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer TOMOr owze TOEwrn/srav 0épot va„ Premiën( ^OOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE 20 BOOMGAARDSTRAAT 20 IEPER Wat verzuimd werd, zal men boeten. Vlijt geeft hrood, luiheid nood. Een oordje gespaard is een stuiver Vergaard. De aarde geeft terug wat men haar toevertrouwt. UIT OE ZOOALS GE ALLEN WEET 't Gouvernement een voorstel deed, Om d'uniformen der Dinaso's en and're In ons landje te verbieden [lieden Om te bewaren peis en vrede 'n Moeien w'ons nu daar niet mede. Maar, m'n beste gezellen, 'k Wil U hier wel vertellen d'Aardige historie, die te Brussel is voor- Daar, ergens achter d'hallen, [gevallen, Er nen heer aangewandeld kwam In 't kostuum van ons aller vader: Adam. Maar, ai mij, De politie was er als de kippen bij. Waarom houdt gij mij aan? Liet de heer in Adamschap verstaan! Is 't, zoo luidt mijn vraag, Om 't uniform dat ik nu draag? •*n Uniform? waar haalt ge dat vandaan? G'hebt potverdorie niemendalle aan En ge loopt gij hier Zoo naakt als ne pier, 't Is daarom, wel t'onthouden, Dat wij U hier aan nu houden!» Hoe? da's toch enorm, En draag ik nu geen uniform? Da's hoe langer, hoe kaler t Is dat... van den belasting-betaler! En 't schoonste van den grap is, dat die heer gelijk heeft, want als 't zoo blijft voortduren met nieuwe taksen hier, en nieuwe taksen daar, zullen w'op 't einde van d'historie nog allemaal ver plicht zijn... in dat uniform over de straat te paradeeren... en met de Winter die aan de deure staat zal dat maar verre van plezant zijn... maar we kunnen ons Aan nog troosten met de gedachte dat 't nog slechter zou kunnen zijn... ze zou den immers ook nog... 't vel van ons lijf kunnen streepen... en dat ware 'n com plete catastroof. EN NU GAAN WE VOORT, Zooals het hoort En 't is tijd da'k spreke Over ons kalender voor dees weke. Maandag 23 October: St Hilarion. Was het met gapen te winnen d'Armoe kwam bij hem niet binnen. Dinsdag 24 October: St Magloire. Een vriend bezoeken, houdt men goed Als men het niet te dikwijls doet. Woensdag 25 October: St Crepinus. In kwade zaken goeden moed Dat dient een man in tegenspoed. Donderdag 26 October: St Evariste. Wia geen penning houdt in eer, Wordt ook nooit een guldensheer. Vrijdag 27 October: Ste Frumcncia. De nood leert wonderen doen Hij maakt den bloode koen. Zaterdag 28 October: St Simon. Een uur van onbedachtzaamheid Kan maken dat men jaren schreit. Zondag 29 October: St Narcisse. Wie met weinig is gepaaid En zijn eigen akker maait Die en zoekt geen vreemde kust En is zelden ongerust Maar wie 't netje spant te breed Die is nimmer zonder leed. SNULLEKEN was een oud manneken dat zooveel jenever kon drinken, als ik water. De Pastoor had hem reeds dik wijls verweten voor zattekul, enz... Nu ontmoetten ze elkander weêr, en mijn heer Pastoor sprak: Maar Snul, ge zijt weêr zat, en ik heb U gezegd dat de drank uw grootste Vijand is. Ja, ja, maar verleden Zondag hebt ge nog gepreekt dat men zijn vijanden moest liefhebben. Ik heb toch niet gezegd dat ge ze moest inslikken, ehl antwoordde mijn heer de Paster. MET 't veranderen van 't seizoen Heeft iedereen Iets nieuws vandoen. Marenta heeft nen nieuwen hoed Die staat heur wonder goed. Z'is er precies twintig jaar meê ver jongd. Maar 't wil wat zeggen, hé, te genwoordig iets nieuws koopen. Ik heb mij nen nieuwen pardessus laten maken van 'n oud beddedeken... en 't kost me nog d'oogen uit den kop. 't Is allemaal op de «poef» gehaald God weet wanneer het wordt betaald. Maar halen op de poef dat is de mode. Daar zijn er zoovelen die per oto rijden op de poef. En in 't krot zitten is geen cchand. Ge moogt het gelooven 't Eksempel komt van boven De waarheid is wel droef Maar ons land leeft ook op poef ALS DE WIJN is in den man Zit de de wijsheid in de kan, zegt een oud Vlaamsch spreekwoord. Maar als de wijn is in de vrouw? 'n Vrouw heeft gewoonlijk niet veel wijs heid... dus zal er niet zooveel meê ver loren gaan... maar Antoinette d'Halve van Antwerpen heeft er toch veel meê verloren... geen wijsheid, maar centen. Ze was een erfenis gaan opstrijken van een matant die naar 't rijk der hemelen vertrokken was, en Toinette had een goed lepelken genomen. Maar als Toi- Mengelwerk van 22 Oktober 1933. Nr 5. Uit ons volk. Voor ons volk. roman door EDWARD VERMEULEN In 1910 bekroond met den 1" prijs van Brabant. i Ja, zeker Clara, schrikkelijk, doch geene ongelukken. Onze Lieve Heer heeft U verhoord en moest ik ln zijne plaats zijn geweest ik kon... ik zou... Ja, zeker zei Clara: ge zoudt Kwijgen. Berten was weêrom uit zijn lood gesle gen en draaide verlegen rond, onnoozel lachend, maar nu kwam Mon 't volk ver wittigen, dat er geen mogelijkheid meer was van naar het stuk terug te keeren en heel de bende nu binnen-werk moest ver richten, voor 't overige van den dag. Hij neep een oogske naar Berten en, tljne moeder naderend, die nu gerust bij tafel zat: Moeder, sprak hij: 't is er meê opgeschept voor vandaag en ik zal er gebruik van maken om eenlge bood schappen te doen. Berten, vervolgde hij: lk doe u een stap uitgeleide, wij rullen te zamen de schade gaan schatten op den akker. God beware u, Jongens riep moe- fler. Pas buiten huize, stond Mon stil en fluisterde in Berten's oor: Kameraad, lk ben verloren en 'k trakteer van avond in Den KrekelWij tullen Miel gaan opscheppen; ik zal ook, voor alle welzijn, onzen Padot meê doen, ïnaar geen woord van onze wedding, zul le! Hoor, Berten, ik ben er niet dik van en 'k beken het openhertlg, 't is een kale «treek voor mij. Ge zult dat zwijgen, hé? Zeker, zeker, Mon. Kom! daar ls toch niTts aan gelegen; wij zullen ons hert nette ln de statie kwam, viel ae in alaap... en als ze wakker werd, was het hand- taschje met vijftien duizend ballekens gaan vliegen.Als Toinette nog ne keer gaat erven, moet ze 't maar tegen 't Manneken zeggen, met de permissie van Marenta, zal die haar aan een civiel prijsken, naar huis brengen, op zijn hon denkarreken. SUSKE LAP was ne landlooper, en zat zonder centen. En hij naar den burge meester. Mijnheer, als ge mij vijf frank geeft, zal ik eene verfraaiing in uw dorp teweegbrengen, zei Sus. Hoezoo?... vroeg 't dorpshoofd. Wfel, dan trek lk er van door. EN IN HOLLAND, OCH HEER Loopen ze zoo dik niet meer Als weleer Want er zijn er ongeveer Onder allen Vijf honderd afgevallen. Wat? Wel miljonnairs. Verleden Jaar waren er nog 1275, nu telt men er hoog stens nog 850. Een Hollandsche miljoe neer is nog gansch wat anders dan een Belgische miljoeneer. Een Belgische mil joeneer, met zijn nikkelen franken is in Holland nog maar een arme duts. Maar een miljoen gulden, dat ls zoo wat 15 miljoen frank. Moest lk zooveel duiten hebben, Vrienden van De Poperingenaar 'k Zeg het U, we vierden zeker Kermis met elkaar. Ik ben helaas een arme duts Die om zijn brood moet schrijven Een arme duts, zijn leven lang Voorzeker wel zal blijven. Ik heb geen suikernonkel die. Voor mijn plezier wil sterven Geen suikemonkeltje van wie 'k Een half miljoen kan erven. Maar 'k ben tevreden met mijn lot En dat ls ook al vele Zoo menig rijkaard zou misschien Met mij wel willen deelen... Dat hij dan maar afkome. Ik ben zijn man! GROOTVADER was zijn haar kwijt, en droeg een pruik. Peter, zei Flipke, ik wilde wel ge lijk gij, een pruik hebben. En waarom dat, vriendje? Dan zat ik er niets meer meê ln, dat vader mij eens met de haren trok 'T WAS een streng Amerikaansch geleerde Die onlangs nog beweerde Dat de nieuwste uitvindingen van onzen Reeds waren bekend in de oudheid, [tijd Zooals de fotografie, enz... Ze hadden zelfs een veel geperfect-ionneerder metho de om luizen, walluizen en ander onge dierte te dooden. Die geleerde zal zeker d'historie niet kennen van de «draad- looze telegrafie bij de Egyptenaren Zekeren dag waren twee oudheidkun digen aan 't discuteeren. Ik houd staande, zei de eerste, dat de tijdgenoten van Ramsès, de telegrafie reeds kenden... Zonder draadviel de andere le vendig in. Zonder draad!?? Ja... vermits men er geen gevonden heeft! Begrepen LEVE De Volkenbond van Geneve 't Is moeilijk om verstaan Al 't werk dat daar wordt afgedaan. Daar wordt inderdaad Schrikkelijk veel gepraat. En diskoers dat daar afgelezen en voor gedragen worden, 't Is ongelooflijk... en dat ln alle talen van de wereld, tot 't Chineesch toe. Onlangs kwam er ne Franschman aan de beurt: Mijne heeren, sprak hij, na nen geheelen rimram te hebben afgedraaid, ik trek uwe aandacht op de belangrijkheid der beslissingen die dezen namiddag moeten getroffen wor den en waarvan de wereldvrede af zal hangen. Denkt er goed over na geduren de uw ontbijt, opdat we strak onze me dewerking zouden kunnen verleenen aan het vredelievende werk van den Volken bond. Toen sprak de Engelsche tolk die er mee belast was de Engelsche vertaling te geven van wat de Franschman gezegd had... en die zeker zijn beer ferm hoor de grollen: «The honourable delegate said: It is time for lunch! (de geëerde afgevaardigde heeft verklaard, dat het tijd is om te gaan eten! Dat is er waarlijk eenen die zich reeds lang rekenschap zal gegeven hebben, van al 't gezeever dat daar in de lange lange diskoers verteld wordt. HET WAS onder den oorlog. Twee mannen, oorlogsvrijwilligers, kwamen el kaar tegen in soldatenuniform. Op die gelukkige ontmoeting, gingen z'er na tuurlijk eentje pakken. Na de derde pint, sprak de eerste: Ik had toch niet gedacht U ln sol daat te ontmoeten. Waarom zijt gij bin nengegaan? Wel, ik ben jongman, en ik houd van oorlog!... Zoo, zoo!... Baas, tap ze nog eens vol! En gij? Ik had nooit gedacht U als soldaat te zien! Ja, ziet ge... ik ben getrouwd... en ik houd aan de vrede! CHARLOT, 't kan zijn dat ge 't al wist Is ne fameuze filmartist. Zeldzaam zijn ze die er nog niet van [hoorden Hij is bekend van 't Zuiden tot het [Noorden Van 't Oosten tot ln 't Westen Maar nu... zit hij ook in nesten. Hij bezit meer dollars, dan ik centen En kan gemak'lijk leven van zijn renten Maar als 't blijft duren zooals nu, bij [Sinte Loo Dan zit hij binnen 't kort nog op droog [stroo. Ge moet weten Chariot ofte Charley Chaplin, is getrouwd geweest, en zooals elke filmartist die zich een beetje res pecteert, is hij ook gedivorceerd. Maar nu komt de kat op de koord, want hij wat ophalen in Den Krekelen daarmee is alles dood en begraven, uitgenomen dat wij Breemeersch's konijn ook een bril op den neus zullen zetten, eerst of laatst. Een uur later zaten ze in de leuteMon, Miel, Berten, Padot en nog twee, drie ge- buurs, en 't ging er! De zotste van al was Padot. Berten goot hem op en hij dronk als een mollegat en loech dat hij kraaide. Berten vertinde hem de ooren, stil fluisterend. Mon had hier en daar een woord van hun gesprek afgemuisd en wat hij er van hoorde, deed hem lachen en kwaad zijn te zelfder tijde. 't Was laat als ze 't kotje ruimden en toen Mon van belde vrienden afscheid genomen had, kwam Padot tegen hem ge zwijmeld en ruide: Boer, ik ga trou wen, rijke trouwen, smoorrijk I Berten Brabandt is makelaar en ik verhuis niet ver. Boer, ge zult nog moeten uwen hoed voor mij afnemen! IV. Hebt ge nooit de ongemakken gevoeld, veroorzaakt door een miszetten stap, een kwalijken wrong, of een schielijke, on voorziene glibbering? Men ls nergens gekwetst en nochtans, men voelt eene ontsteltenis door gansch het lichaam, men ls als vei wrongen, 't hert klopt geweldig, 't hoofd spant en de slapen tokken onverdragelijk. Gedurende den dag wordt die ongemakkelijkheid be dwelmd door de bezigheid, maar 's anöer- daags-morgens is men heel verwonderd, dof zeer te voelen ln 't een of ander lid en eene vermoeidheid door gansch het li chaam en dat kan dagen op dagen aan slepen, bij zoo ver, dat men heel en gansch op zijn center niet ls en moeite heeft om zijn dagelijksch wérk te verrich ten, als 't zich maar daar bij bepaalt. Even zoo zijn, voor den geest, de ge volgen van een zedelijken schok. Hoe zwaarder hij ls, hoe gevoeliger de uit werksels, had de opvoeding van zijn twee kinde ren op zich genomen. En Lita Grey, zijn ex-vrouw, heeft hem een rekeningsken laten geworden van zoo maar 34.000 dol lars voor 22 maanden, of een 45.000 fr. per maand voor die twee kleine pagad ders. Ehi Chariot mag afdoppen. 'k Ge- loove dat hij nu nog een triestiger ge zichte trekt, dan in zijn trlestigsten film! ER WAS INGEBROKEN geweest bij Peer Pardaf, en Sus Laberdoes zat er voor op 't banksken. Meneer de Commissaris, zei Sus, ik ben onschuldig. Ge moet dat niet zeggen, zei de Commissaris, want Peer zegt dat hij U gezien heeft. Hij liegt, zei Sus, 'k heb er niet aan of omtrent geweest, en hoe zou hij mij herkend hebben, hij zat met zijn kop onder de lakens gestopt. IETS OM OVER na te denken. Waarom zijt gij op de wereld? vroeg een missionaris aan een Chinees. Om rijst te eten, was dezes ant woord. En 't ls niet noodig naar China te gaan om dergelijke antwoorden te vernemen. Hoeveel menschen denken zoo! in alle standen der maatschappij, en een deel der huidige generatie leert slechts, ln de scholen waaruit God gebannen is, te le ven, voor den rijst van den Chineeschen materialist. Triestig, maar 't ls zoo! UIT FORMOSA wordt gemeld dat men daar bij graafwerk eene groote hoeveel heid goud heeft ontdekt, naar schatting, voor eene waarde van 400 miljoen pond- sterveling, dat is zoo ongeveer 70 miljard (hoeveel is dat?) frank. Spijtig, zegt Marenta, dat we daar geen hectaar of twee liggen hebben, we waren voorzien voor gansch ons leven. Maar, 'k antwoord dan alras Rijkdom brengt 't geluk niet mee Want hebt g'een volle kas Met geld, adieu, ln *t huishouden, de vreê. BOER SANDERS had een paard ge kocht. Nells, zei de boer, dat paard ziet er precies niet gemakkelijk uit. Hoe zouden we 't doopen? Wel, boer, zei Nelis, noem het Mie, ter eere van de boerin. Zwijg, ezel, zei de boer, zoo kwaad is dat beest toch niet. Marenta zegt da'k precies nen gebre- veteerden pezewever ben, door zoo altijd op 't vrouwvolk af te geven. Hoe zou 't mensch anders willen da'k mijn gazet vol kreeg... want... met de gebreken van 'n vrouw op te sommen kunt ge, zoo ten minste heb ik mij altijd laten wijsma ken, tien bladzijden vullen, terwijl ge veel moeite zoudt hebben er 'n halve vol te pennen met hare hoedanigheden neer te schrijven. 't Moet zeker nen vrouwenhater ge weest zijn, die dat heeft durven zeggen... of eenen die er d'ondervinding van had! Gelijk 'n soldaat zijn geweer Leg 'k mijn pen nu neêr 'k Heb genoeg kogels al verschoten En d'r is al voldoende... inkt vergoten 'k Hoop, m'n beste liên U t'naaste weke weêr te zien 'k Wensch U, zooals ik plach, 'n Plezante Zondag, 't Manneken uit de Maan. ME Beste Engelsche PEPERMINT voor Hoofdpijn neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. EXAMENS Katholieke Universiteit van Leuven. Heer Breyue Antoon, van leper, dok ter in de Rechten, 2' proef, 2' onderproef, met onderscheiding. Heer Billet Feo, van De Panne, kandidaat in de Natuur- en de Geneeskun dige Wetenschappen, 1" proef, met vol doening. Heer Pylyzer Robert, van Oostduin- kerke, kandidaat in de Wetenschappen voorbereidend tot de artsenij- en veeart senijkunde, met voldoening. Heer Debaenst Oskar, van Pollink- hove, kandidaat in de Wetenschappen, voorbereidend tot de artsenij- en veeart senijkunde, met voldoening. Heer Manderville Gerardus, van Sta- den, dokter in de Rechten, 1* proef, met vrucht. Heer Boudolf Jozef, van Boezinge, kandidaat Notaris, eenige proef voor dok ters in de Rechten, met onderscheiding. Heer Hessel Julien, van Staden, li- centitaat in Handelswetenschappen, 2' proef, met vrucht. Heer Van Windekens Hendrik, van Waasten, 1* licentiaat in Handelsweten schappen aan de hoogere handelsschool, met vrucht. Heer Van Hecke Etienne, van Mid- delkerke, graad van kandidaat in de Wis kundige Wetenschappen, 1* proef, met vrucht. Heer Dedeyne August, van Nieuw- kapelle, kandidaat in de Natuur- en de Geneeskundige Wetenschappen, 1° proef, met voldoening. Heer Jozef Verschave, zoon van Dr Verschave-Faure, van Klerken, voorlaat ste examen van burgerlijk ingenieur van bouwkunde bruggen en wegen), met on derscheiding. Onze beste gelukwenschen. De eerste overweldigende ontroering ls nog al gauw voorbij, maar bij de eerste gelegenheid, met of zonder reden, met of zonder greep, daar is het weêrom, zoet of zuur, streelend of kwetsend, goed of slecht. Jaag het weg, 't gaat wel voor een tijdje, maar op eens, buiten uwe weet, 't springt toe en maakt u blijde of kwaad, volgens zijne natuur, 't Streelt u, 't kwetst u, 't houdt u bezig, overrompelt den geest en maakt u onbekwaam om, zooals in 't verleden, den inwendigen mensch met vrede zijn stillen slos te laten gaan. 't Is eene gansche omwenteling, die de aller beste of aller-nadeeligste gevolgen kan te weeg brengen. Zoo was het gesteld met Mon Verkest. Heel die prullerij, voortgesproten uit zijne wedding met Berten Brabandt, dat trok en ontstelde zijne zenuwen. Was heel die historie wel 't bepeinzen weerd? Hij ook dacht er zoo over, hij loech zijn zeiven uit en was kwaad op zijn eigen zeiven, die onbeduidende en kinderachtige zaak zoo hoog op te nemen. Maar waarom moet dat kaal meisje ook zoo hooveerdig zijn? Waren de andere meisjes uit de buurt niet preusch, door den rijken boer van 't Wilgenhof aan gesproken en onderscheiden te worden? Zou er wel eene weigeren met hem een vrij-partijtje te doen? Zou 't juffertje werkelijk zoo ernstig en deftig en zedig zijn als het uitgeeft? Neen, neen, dat bestaat niet. Waar zit het kwaad dan? Zou zij hem misprijzen? Misschien wel! Zij ls Immers zoo stil en zoo christelijk opgebracht en uit haar eigen zoo god vruchtig en moeder Breemeersch heeft den naam van zindelijk en onbuigzaam te zijn op het kapittel van eer. Ja, Mon moet het ln zijn binnenste be kennen, hij heeft meer dan eens buiten de schreef gestapt, hij ls niet altijd ern stig en beiamelijk geweest. Zou Juile daar lets van weten? Vraag: Wie geniet het volle pensioen? Antwoord: Die regelmatig stortte en: 1* als ongehuwde of weduwnaar geen hooger inkomen heeft dan 1.400 fr. (Pen sioen 2.100 fr. min 5 2° als gehuwde geen hooger inkomen heeft dan 2.100 fr. (Pensioen 3.200 min 5 3° als samenwonende met andere per sonen dan zijn afstammelingen, geen hooger inkomen heeft dan 1.050 fr. (Pen sioen 1.600 min 5 Wie meer inkomen heeft en niet het dubbel (geen 2.800 fr. voor 1°, geen 4.200 fr. voor 2°, geen 2.100 fr. voor 3°, geniet gedeeltelijk pensioen, dat vermindert naarmate het inkomen klimt. Door Inkomen verstaat men loon of wedde, pensioen, winsten, inkomsten van roerende en onroerende goederen. Worden echter buiten rekening gelaten (Vrijgestelde niet medegerekend) 1) Het loon of de wedde tot beloop van 2.800 fr. (voor 1°), van 4.200 fr. (voor 2°), van 2.100 fr. (voor 3°). 2) De bedrijfswinsten van landbouw-, handels-, of ambachtslieden ten beloope van 2.100 fr. (voor 1") van 2.800 fr. (voor 2°) van 1.400 fr. (voor 3°). Nota. a) Betreft het een aanvraagster wiens man nog geen 65 jaar is, dan wor den die vrijstellingen tot den helft ver minderd. b) De 2 soorten vrijstelling kunnen niet samengenoten worden. 3) Tot een beloop van 1.000 fr. (ge meente van minder dan 5.000 Inwoners) van 1.500 fr. (gemeente van 5.000 tot 30.000 Inwoners)van 2.000 fr. (gemeente van 30.000 Inwoners en meer)voor het eigen huis dat de aanvrager of zijn echt- genoote bewoont, zoo ze geen ander huls hebben, het niet onderverhuren en Indien het kadastraal inkomen niet hooger is dan 1200 fr. (voor de gemeente van min dan 5.CC0 inwoners) dan 2.000 fr. (voor de ge meente van 5.000 tot 30.000 inwoners) dan 2.800 fr. voor de gemeenten van 30.000 in woners en meer). De hypothecaire interesten worden van 't kadastraal inkomen afgetrokken, zoo ze genomen zijn ten minste 10 jaar vóór de aanvraag van 't pensioen. 4) De opbrengst der eigen landen die de aanvrager of zijne echtgenoote ge bruikt, (berekend volgens de landbouw- tafels der streek) als zij niet hooger ls dan 500 fr. (1* soort gemeente), dan 750 fr. (2" soort gemeente), dan 1.000 fr. (3* soort gemeente). N. B.: Het inkomen van eigen huis en land kan maar voor de vrijstelling samen gevoegd worden tot beloop van 1.200, 2.000, 2.800 fr. Bemerkingen: Door loon verstaat men het bruto loon van den hand- of gees- tesar beider. a) Loontrekkende handarbeider: da gelijksch loon vermenigvuldigd met 260. Wedde van geestesarbeiders: maande- lijksche wedde x 12. Kost en ir™>on zijn gerekend aan 10 fr. daags (360 n)werkloozenonderstand wordt als 1 geschouwd. b) Door bea.ijfslnkomsten verstaat men dat van 't jaar de aanvraag voorafgaande. Voorbeelden, Welk pensioen heeft: 1) Een gehuwde arbeider, die een jaar- lijksch loon wint van 6000 fr.? 6.200 4.200 1.800 fr. (minder dan 2.100 fr.) Dus volle pensioen. 2) Als hij 7.000 fr. wint? 7.000 4.200 2.800 fr. (meer dan 2.100 fr.) Dus gedeeltelijk pensioen. 3) Een ongehuwde: loon 6.000 fr. 6.ÓOO 2.800 3.200 fr. (hooger dan 2 maal 1.400 fr.) Geen pensioen. 4) Een ongehuwde arbeider geniet kost en inwoon en 100 fr. per maand. Kost en Inwoon ls 3.600 Loon 1200 Samen fr. 4.800 4.800 fr. 2.800 fr. 2.000 fr. (min dan 2.800.Ir.) Dus gedeeltelijk pensioen. Bemerking. '=»l Het pensioen van de 4 bovengenoemde personen zal niet gewijzigd worden, om wille van een eigen huis en van eigen land dat ze zelf gebruiken, wanneer hoo- gergemeld kadastraal Inkomen niet wordt overschreden. 1) Een landbouwer, handelaar of am bachtsman heeft een bedrijfsinkomen van 4000 fr. Pensioen? Antwoord: 4.600 2.800 1.800 fr. (min dan 2.100 fr.) Volle pensioen. 2) Bedrijfsnikomen van 6.000 fr.? Antwoord: 6.000 2.800 3.200 fr. (min dan 2 x 2.100 fr.) Gedeeltelijk pensioen. Een eigen huis en eigen land in ge bruik kan nogmaals 't pensioen niet wij zigen, zoo 't kadastraal inkomen niet te hoog ls. 1) Een aanvrager wint jaarlijks 4.000 fr. loon, zijn vrouw wint als bureeliste binst haar ledige uren 2.000 fr. Antwoord: 4.000 2.000 6.000 fr. 4.200 fr. 1.800 fr. Volle pensioen. 2) Een aanvrager ls kleermaker en wlr.t jaarlijks 4.200 fr. Zijn vrouw winkelier ster, wint 1.900 fr. Samen 6.100 fr. 2.800 3.200 fr. Gedeeltelijk pensioen. 3) Een gehuwde aanvrager (gemeente van min dan 500 inwoners) bewoont zijn eigen huis (1.100 kadastraal inkomen) en gebruikt zijn eigen land (500 fr. inkomen). Hij is bakker: winst 4.000 fr. 1.100 fr. 500 1.600 fr. Nog nooit heeft hij zooveel spijt gevoeld over zijne lichtzinnigheden. Ja, hij heeft eene pil ingeslikt, die moei lijk te verteren valt. Hij heeft eene ver nedering onderstaan, die hem in zijn eigen heeft doen zien en hem, voor eigen oogen, in een daglicht stelt waarin hij zich, tot nu, nog nooit oplettend be schouwde. Hij ls spijtig op zijn zeiven, spijtig op Juliet je Breemeersch, o! zoo spijtig en spijtig op alles en op ledereen. 't Is meer dan spijt dien hij voor Julietje gevoelt, 't ls haat en in zijn gemartelden geest zoekt hij stof en gelegenheid tot wraak. O! hij zou dat koppig, hooveerdig meisje kunnen rabraken en hij verwenscht haar, ver uit zijn oogen, honderd uren over zee. Zijne omgeving moet zijn kwade luim bekoopen. 't Volk, vooral het vrouwvolk, kan hij ln zijne schaduw niet lijden. Trientje Sanders gevoelt wel dat de wind gekeerd is en houdt zich koes, ln hoop van betere tijden en gemoedsverandering; 't venijnig ding gevoelt wel, dat er Iets op den hasp zit, dat niet pluis is en ls er misschien niet ver van af, geheel het spel te raden. Moeder Verkest en Clara zelve, lijden door Mon's koudheid; dat valt de vrouwen lastig, want Mon, spijts zijne gebreken, is altijd voor zijne moeder vol liefde en eerbied geweest en voor Claratje, vol broe derlijke teederheid. Bij stonden steekt die nachtmerrie die hem bespringt, Mon zoodanig tegen, dat hij, al op eens, luid-op aan 't zingen valt en zich zeiven dwingt om los en levendig te zijn, zooals hij immer was; doch 't ge weld ls van korten duur; de oude mensch wil maar niet terugkeeren en hij, die ln t verleden zoo weinig nadacht, is nu ge- heele dagen verslonden in diepe gedach ten, die hem, meer dan eens, bitterlijk pijnigen. Zoo gaan de da-en voorbij, hunnen ge lijken gang en brengen hun werk en zorge meê. Antw. Vrijgesteld 1.000 fr, blijft inko men 600 fr. 4.000 fr. 2.800 of 1.20O fr. Samen: Inkomen 1.800 fr. Volle pensioen. Bemerkingen. Nooit mag er samengevoegd, meer bul ten rekening gesteld worden dan 4200 fr. (gehuwden) 2.800 fr. (ongehuwden) en 2.100 fr. (samenwonenden). 1) Een gehuwde aanvrager wint 6.000 frank loon en bezit een eigen woning van 1.300 fr. kad. Inkomen, gemeente van 10.600 Inwoners). Vrijstelling woning 1.300 fr. Nu mag er van zijn loon nog 4.200 fr. 1.300 fr. zs 2.900 fr. vrijgesteld worden. 6.000 2.900 fr. 3.100 fr. Gedeeltelijk pensioen. 2) Een gehuwde aanvrager (gemeente van 40.000 inwoners) bezit een eigen huls (3.200 fr. kadastraal inkomen) met een hypotheek over 12 jaar aangegaan. In trest 1.000 fr. 's jaars). Hij is bediende. Antwoord: 3.200 fr. l.OOO 2.200 fr. 6.400 4.200 fr. 1.800 fr. Samen: inkomen 4.000 fr. Iets minder dan 4.200 fr. Gering pen sioen. HUISZOEKINGEN IN HUNNE LOKALEN. In bijna al hunne lokalen, te Tielt, te Kortrijk, te Izegem, ook bij personen te Lokeren, enz. werden huiszoekingen ge daan. Ook in socialistische lokalen werd zulks gedaan. Te Lokeren zou men knup pels en munitie ontdekt hebben. In de andere plaatsen ook matrakken en knup pels. Stokken met riempjes, gevonden zoowel bij de Dinaso's als bij de Socia listen, werden aangeslagen, MAATREGELEN VAN WEGE DE RE GEERING. - ALLE OEFENINGEN DER DINASO'S VERBODEN. Gezien de toenemende ordestoringen veroorzaakt door de Dinaso's en gezien deze vereenigingen, volgens zij tevens zelf erkennen, ijveren om de Nationale in stellingen omver te werpen en den Staat ten onder te brengen, heeft Minister Poullet de Gouverneurs der Vlaamsche Provintiën gevraagd het verbod op te leggen aan de Dinaso's nog oefeningen, in of zonder uniform, te houden. Dit als zijnde gevaarlijke praktijken. De Rijkswacht zal opdracht krijgen alle samenscholingen van de Dinaso's uiteen te drijven. Deze maatregelen zijn zeer goed maar wij zouden ook graag zelfde maatregelen zien uitkomen tegen de socialistische wachters die toch niet beter zijn dan de andere. KLACHT TEGEN VAN SEVEREN. Door een Brusselsch advokaat werd bij den Prokureur des Konings een klacht ingediend tegen Van Severen, in verband met het stichten van de Dinasö-groepen die tot doel hebben een aanslag te ple gen op de veiligheid van den Staat. RELLETJES. Te leper kwam het reeds meerma len tot opstootjes tusschen de Dinaso's en de Socialisten. Te Meenen werden op een nacht de ruiten van het groen huis ingeworpen en de gevel met teer besmeerd. Te Koekelberg werd een Dinaso aan gerand en erg gekwetst. SPIJT De heilige pastoor van Ars zei eens: Ik heb er reeds velen ontmoet die spijt hadden zich van Christus en zijn Kerk losgemaakt te hebben; maar ik heb nog geen enkele ontmoet die spijt had hem en zijn kerk trouw te zijn gebleven En de pastoor van Ars had zeer vele menschen ontmoet. Weet dat wel! DE MELKVERXOOP. Volgens een Koninklijk Besluit ver schenen in het Staatsblad, moeten voor taan de prijzen voor den verkoop in 't klein van de melk worden aangeplakt op de rijtuigen dienende tot het vervoer van dit product, alsook op de kruiken welke voor de voorziening aan de ver bruikers moeten dienen. De prijzen worden in cijfers en letters van minstens twee centimeter hoog aan geduid. DE WERKLOOZENCONTROOL Ziehier de uitslagen van het onderzoek ingesteld in verband met de laatste wet besluiten. Op 30 Sept. IJ. waren 309.000 verklarin gen onderzocht; 132.000 werden goedge keurd aan volle tarief; 142.000 aan be perkte tarief; 28.000 werkloozen werden definitief uitgesloten en 7000 voorloopig. Men heeft 2.100 valsche verklaringen ont dekt. Ongeveer 25.000 personen die vroeger als werkloozen ingeschreven waren, heb ben geen verklaring meer ingediend en aldus zich zelf uitgesloten. Die uitslagen werden bekomen door het onderzoek van het Crisisfonds na een eerste schiften van de Intercommunale Fondsen. Thans wordt tot een tweede en grondig onderzoek overgegaan. DE OPBRENGST DER BELASTINGEN In het Staatsblad worden belangwek kende vergelijkende cijfers afgekondigd over de opbrengst der belastingen. Wij geven afgeronde cijfers: 764% millloen Oogst 1933; 639 millioen gemiddelde opbrengst per maand ln den loop van 1932; 621 millloen gemiddelde opbrengst per maand ln 1931. 678 millloen gemiddeld per maand in 1930. De slijttijd ls aangekomen en Mon die al een half getie slag om slinger aan het hagen is, stekt de spade diep in den grond en gaat tot bij de slijters die aan het rusten zijn. Hij heeft ze, al een heelen tijd, luidkeels hooren lachen en is betinteld om er de oorzaak van te kennen, 't Is toch wonder lijk, dat giechelen doet nu zijn bloed ko ken, 't maakt hem achterdochtig. Maar 't volk ligt stil te vezelen als ze den baas zien opkomen en al hun leute is in een hoop gevallen. Trientje ligt met zijn aangezicht op een handsvol vlas, ne vens Padot en lacht, Ingehouden, dat hetii schokt, wijl Padot, onnoozel-weg, de lucht inkijkt, als ware er eene verschijning te zien. Mon ziet wel dat ze liever zijne hielen hebben dan zijne teenen, hij spreekt eenige koude woorden en drilt weg al over den vlaschaard tot bij Berten Bra bandt die bezig ls met een strepe vlaschaardland om te keeren voor loof. Berten houdt zijn peerd ln, al lachen dat hij krult, zet hem op den rug van den ploeg en doet teeken aan Mon dat hij wat te vertellen heeft; Pleute, tinst Mon: wat zit ge daar zoo zot te zijn? Mon, ik zou me dood lachen! Hebt ge 't onthouden hoe ik, tijdens ons drank- gelaag in den Krekel, lang met Padot al leen gesproken heb? Ja, en dan? En dan! Wel, ik heb hem wijs ge maakt, dat er voor hem een slag te doen was; dat zoo een sterke, snelle vent als hij niet kon missen, indruk te maken op de buurdochters «n dat Julietje Bree meersch op hem verzot was. Zwijg, Berten, als ik het niet schiktel Hoor, dien zelfden avond scheen mij de poets wat grof, maar nu zou ik dat hoo veerdig meisje eene vernedering wenschen, uit den grond van mijn hert. Luister: hij is daar Zondag avond al ten huize geweest en die dutsen, die 820 millioen gemiddeld per maand ln 1929. 778 millloen gemiddeld per maand ln 1928. De maand Oogst van dit Jaar benadert dus de gemiddelde opbrengst van het Jaar 1928, doch blijft nog een sprong on der 1929, het beste jaar dat we gekend hebben. VOOR VLAANDERENS IJZERMONUMENT (102' Lijst) van begin April 1933 tot einde Juli 1933. Bedrag der vorige lijsten 1.679.839,56 fr. 102' Lijst 4.282,25 fr. Totaal 1.684.121,81 fr. Sekretariaat Cl. De Landtsheer, Wil- fordkaai, 16, Temsche, postreken. 113.465. VOOR DE BEETENWERKERS IN FRANKRIJK De Fransche Landbouwraad heeft ln overeenkomst met de diensten van het Fransch ministerie van Landbouw, schik kingen getroffen voor het aanwerven van de noodige werkkrachten voor het uit trekken der beeten. De groote landbouwers worden aangeraden Vlaamsche beeten- trekkers aan te werven, dus seizoenarbei ders, die terug naar Belgie trekken eens dat de beeten getrokken zijn. HET UNIFORMVERBOD. We hebben gemeld dat de regeering ln verband met de vijandigheid tusschen verschillende politieke groepeeringen, maatregelen overweegt om de orde te handhaven. Het komiteit van wetgeving is thans klaar gekomen met den tekst van een wetsontwerp betreffende het uniform.verbod. Het verbod slaat enkel op uniformen van uitgesproken politieke groepeeringen, zooals roode wachten, Légion nationale, Dinaso's en dergelijke, dus niet op uniformen van boy-scouts, turners, muziekanten, voetbalploegen, enz. Tegen overtreders wordt een geldboete van 26 tot 200 frank voorzien, en bij herhaling gevangenisstraffen. TOT HOEVER IS HET ALCOHOL GEBRUIK ONSCHADELIJK De grens der onschadelijkheid is moei lijk aan te geven en verschilt van mensch tot mensch. Het staat evenwel vast dat ze veel lager ligt dan men gewoonlijk aanneem en menigeen benadeelt zijn li chaam hoewel hij vast overtuigd ls van het tegenovergestelde. Bij een zoo gevaar lijke stof als de alcohol ware het daarom licht beter te vragen In welke hoeveel heid ls alcohol nuttig?Daarop ant woordt Pr. Grawilz Hoe dichter de grens tot nul nadert hoe beter En Pr. Elsstein: Slechts die alcohol doet de mensch geen kwaad, die niet gedronken wordt EEN FIJNE GEVOLGTREKKING Meester Kaartmans deed zijn uiterste best om de jongens aan het verstand te brengen wat een gewild ongelukwas. Als ik nu eens over een vermolmde brug liep al dansen, vroèg hij, en ik viel er door, wat zou dat zijn? Klein' Julleke had het gevonden en het stak zijn vingerken op. Dan zou het geen school zijn, mees ter, jubelke het sukkelken. GEVECHTEN TUSSCHEN GENDARMEN EN BURGERS TE PUTTE Maandag 1.1. ging een deurwaarder om lieden uit hun woonst te doen gaan. Twee gendarmen vergezelden hem. De geburen van den man die moest uitgedreven wor den verzetten zich tegen den deurwaar der en de gendarmen en ten slotte ont stond een straatgevecht. De gendarme rie te Mechelen moest versterking sturen naar Putte om de orde te doen eerbie digen. KERKELIJK NIEUWS Karmelitaanschc Derde Orde Op Zondag 8 Oktober j.l. had er te Gent, in het klooster der Paters Onge schoeide Karmelieten, eene samenkomst plaats der raadsleden van de Derde-Orde- vergaderingen van den Karmel in het Vlaamsche land. Als onderwerp der be sprekingen stond vooraan de programma- samenstelling van hst aanstaande kón- gres der Karmelitaansche Derde-Orden. Luidens de getroffene beslissing zal be doeld: kongres plaats hebben te Gent op tweeden Sinxendag '34. Als leidmotief komt ter behandeling: de Maria-ver- eering in het leven der Derde-Ordelingen van den Karmel. VERTREK VAN MISSIEZUSTERS Volgende Witte Zusters Missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika, hebben op 18 Oktober 1.1. ingescheept met bestem ming naar Ruanda (Belgisch Congo) Zuster Marie-Ernesta (E. De Smedt) uit Heffen-Blaasveld en Zuster Marie Ro- maine (E. Hendrickx) uit Wijgmaal, on derwijzeres. Zij bevelen haar apostolaat in de gebe den der missievrienden aan. Huizen der Witte Zusters in Belgie: Herent: 23, Statiestraat; Noviciaat. Tielt: 84, Ieperstraat; Postulaat. Andenne: 10, Steenw. v. Ciney; Postulaat. Leuven: 13, Schapenstraat: Studiehuis. Antwerpen: 23, Rosier; Prokuur. Postrek. 783.88. 22 Z 20* Zond. na Sinksen. H. Mello. Evangelie: Jezus geneest den zooi des oversten. 23 M H. Joannes van Capistranen. 24 D H. Raphael. 25 W H. Crispinus. H. Margaretha-Mv ria Alacoque. 26 D H. Evaristus. 27 V H. Frumentius. 28 Z HH. Simeon en Judas. EENVOUD. Ik voel m'n ziel verwant met kleine sim- [pele dingen Die op ons wegen staan als bloemen van [het veld, Verdoken ln het gras, door weinigen ge- Lteld... Al dragen z'ln hun kelk de zoetste ze- [geningen. 'k Vind schoonheid overal; maar dat, wat [zachte parelt Van uit uw moên mond, die luttel voor- [den vindt; Goên avond, lieveke... goên nacht... ma [zieleklnd Dat maakt m^ zaliger dan de weelde van [de wereld. Zoo groeit in m'n eigen gedacht een vr«ie„ [niet te noemen, M'n ziel, ln schoonheidshuis, niet een [mysterie vindt; Dat al wat schoonheid ls, m^t simpelheid [begint... En 'k noeme liefde, 't zaad van alls schoonheidsbloemer.. (Van Alice Nahon, onlangs over! NUTTIGE WENKEN. Voorkomen van hoofdpijn. Men staat dikwijls met hoofdpijn op, doordat rijen den vorlgen avond heeft doorge bracht in een onvoldoende verluchte ka mer of omdat men ln de late avond uren nog hoofdwerk heeft gedaan. D« ongustlge gevolgen van het een zoowel als het ander kunnen voorkomen worden» Vruchten als medecijn. Appels be vorderen ln het bijzonder de bloedvor- ming; peren den opbouw der beenderen) pruimen de werkzaamheid der darmen) druiven en kweeperen reinigen het bloed) boschbessen desinfecteeren het darmka naal; kersen hebben een opwekkenden Invloed op den lever en lossen niergnd» op terwijl aardbeziën de zenuwen ver sterken. Neusbloedingen. Neusbloedingen zijn gewoonlijk niet ernstig, doch zij kunnen een symptoom zijn van een inwendig» ziekte: aderverkalking, hart- of nier- kwalen, of van polypen of zweren zoodal het ls aan te bevelen, om bij herhaling; medisch advies te vragen. Vrouwen en dochters van Poperlnse, zorgt dat al uwe huisgenooten, kennissen en Vriendinnen op VANDAAG, Zondag 22 October, de MISSIETENTOONSTEL LING gaan bezoeken, het is het werk van onzen Missienaaikring en alles is bestemd voor onze Broeders en Zusters die werken en zwoegen in de vreemd» landen tot bekeering der heidenen. ■■BflsaaHBHEiaaaflHiflBHHa 3 NOVEMBER. Te 11 u., voor tien h. Claeys, hoofdingr van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, plaat sen van kilometer, hectometer- en sein palen, aanbrengen van borstweringen langs het Kanaal van IEPER naar den IJZER en gesehiktmaken van de uitmon ding van de Paddevijverbeek. Lastkob» zonder nr (Nederl. tekst). 9 NOVEMBER, Te 11 ure, ten ge- meentehuize te MIDDELKERKE, op schikken der verlenging van de Konin- ginnelaan. Stukken ter inzage of te koop, prijs 25 fr., ten gemeentehuize en op hei Bestuur van Bruggen en Wegen, 12, Vrij dagmarkt, Brugge. M. G. PROV. WEST-VLAANDEREN" Bureelen: 25, Hooistraat, Brugge. 30 NOVEMBER, Te 11 uur, bouwen van een schuilplaats voor proefb&nk van motoren in de Vliegschool te WEVEL» GEM. Raming 7.000 fr. Inschrijv. 27 Oct, Uitslagen der Aanbestedingen 13 OCTOBER. Te 11 u. 30, ten ge meentehuize te ALVERINGEM, bouwen van een electrisch laagspanningsnet, in de gemeente. M. VANDESANDE, Peperstr., 14, Ron se, 268.671,72; Cie Beige d'Exploitaticms Elec- triques, Brussel, 269.971,45; Fa Electra, Antwerpen, 284.440) Vandewalle en Man» nebach, Etterbeek, 291.766,05; E. Gomez, Schaarbeek, 306.528,50. MAN NEERGESCHOTEN OM ENKELE ZIEKE KIEKENS TE HAVELINGE Om reden van een twist ontstaan over het leveren, van kiekens, die ziek bleken te zijn, heeft een hoenderfokker een on derwijzer met een revolver neergescho ten te Havelange-en-Condroz. De moor denaar werd aangehouden. CONSCIENCESTRAAT, 20-22, KORTRJIK Telefoon Hf en 1283 van heel dat aangelegd spel niets weten, hebben hem goed ontvangen en een glas bier aangeboden. Hoe zijt ge dat al te weet gekomen? Van hemzelf, hij is het mij Maandag binst den noenestond komen vertellen, zot van glorie, 'k Heb hem wijs gemaakt, dat hij met geene overhaasting mag te werk gaan, dat hij daar het huis niet mag om- loopen, slechts alle goê veertien dagen eens en dat hij lang moest wachten, voor aleer van trouwen te spreken. Als ze maar geen lont gerieken, Ber ten! Daar ben lk niet bang voor, Mon, maar ik vrees dat Padot zijn geheim al leen niet zal kunnen dragen en dat het volk meester van zijn geheim en gejaagd om aanstonds bediend te zijn, hem zal aansporen om de ontknooping te verhaas ten en hem den trouw te doen afvragen; 't ware jammer, dat zou lang moeten aan slepen. Ik vrees er voor, Berten, want ik heb redens om te denken dat ze er van doende waren op 't stuk en dat Trientje Sanders bezig was met kwaad garen te naaien en den onnoozelaar op te ruischen. Ik zal natuurlijk van niets gebaren en, moest hij er zelf van spreken, ik zal hem trach ten te bedaren. Daarop scheidden de twee vrienden. Mon trok weerom naar zijn werk en haag de de gestevene handsvollen die nu reu telden van droogte al de bovenste zijde. 't Gerocht noen, de hoorn tuitte op 't Wilgenhof en al de handsvollen vielen, als uit de handen geduiveld, de vuile schorten werden afgedaan en 't volk zak te af, door 't gerechte vlas naar 't hof. Mon die half-wege met zijne haag was, greep nog wat handsvollen, om zijn werk te voltooien, bond het uiteinde koppe- waarts toe met twee fijne greepkens en trok te wege voort achter de bende: Boer, fluisterde er iemand bachten hem. Mon keek om en daar stond Padot, onnoozel in zijne oogen te lachen en fluisterde hem he^l vertrouwelijk toe: Boer, 'k weet groot nieuws, niètiwi dat zal gerucht maken: ik trouw en do» een grooten slag! Ba! Padot, mag men weten met wie? Boer, raad eens. Met Stefke Doderioor. Wel, wel, ge lacht zeker! Met dien gemisten aap! Zoo, zoo, ge zijt zlndlijk, Padot. Mis schien met Bertje Krukalaam? O! gij zot, met dien hottentot zekerl Nog niet wel genoeg! Zeg, Padot, is ze waarlijk rijk? 't Is misschien met den burgemeesters zuster? Ja, boer, rijk is ze, schatrijk en 'k zal ze noemen: 't ls met Julietje Breemeersch. Gelukkige tap, wat zegt ge, met Ju lietje Breemeersch. Hoor, jongen, zie maar toe dat g'er uw spel niet verbrodt, met het huis om te loopen; ge moet voorzich tig zijn, want moeder Breemeersch is een dul wijf. Ja maar, boer, dat is ten volle met hare goest, lk weet dat van geheel ge loofbare menschen en bovendien, ik denk vast aan voortdoen en het ijzer te smeden, terwijl het warm is. Luister naar mij, Padot, en doe wat ik u zeg: ik heb meer ondervinding van zulke zaken dan gij: ge moet dat al een weinig laten aanslepen. Ja, bedank u, om 't gers onder mijn# voeteri te laten maaien zeker! En wie op Gods wereld, zou er 0 daar den weg afschieten, Padot? Ik mag het niet zeggen. Ja, ja, boer. ik begin te gelooven, aan hetgene men mij verzekerde. Wat verzekerde men u, Padot? Gaat ge niet kwaad zijn? Men zeg de mij, dat gij daar ook uwe boontjes t» weeke legt. Daar zè. boer! Padot, wie zegde 'r dat? Ik wil r* weten! ('t Vervolgt.) (Overdruk met toestemming van <ls® Uitgever.)

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 6