EEN ARNACHISTISCHE OPROER IN SPANJE CHRISTEN MIDDENSTAND Brand in het Nationaal Radio-Instituut te Brussel Stilaan geraken vele grieven uit den weg geruimd en ondertusschen omschrijft Durgersstrijd nader zijn eigen geringheid. BRIEF UIT BRUSSEL DE HONDERDJARIGE POLITIEK SOCIAAL ALLERLEI Dooden en gekwetsten. Kerken en Kloosters in brand. Deze sterke projecteur met een ver lichtingsvermogen van 800 miljoen lam pen is vervaardigd in Amerika natuur lijk voor rekening van het Lucht-ver- dcdigingskomite-lt. Men kan er mede ver lichten tot in de stratosfeerlagen. taS32a2SSSE3aaö«<B3B*BBia3SaHS Voor Enpelancl's Kerstfeest. -v- DE HERDENKING VAN HET AFSTERVEN VAN LEOPOLD II (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Koning Albert heeft, ter gelegenheid der 68° verjaring van het afsterven van Leopold I, een bezoek gebracht aan de kript te Laken waar het stoffelijk over schot van den eersten Koning der Bel gen rust. Op de photoDe Koning bij het ver laten der kerk, in gesprek met den Eer weerden Heer Pastoor. isscassHEaBHEaEasraaHBcraoHH van SINT-JORIS-bij-NIZUWPOQRT. Brussel, 14-12-33. Dat Is ten minste een voorbeeldige po- litie-chef! Wordt bedoeld P. Vandermeu- len. hoofdkommlssaris van politie te Schaarbeek, die zaakjes deed met Cam. Pauwels, ollemarchand. Chauffeurs die in overtreding werden genomen, werden van vervolging en gevolgen verschoond, op voorwaarde dat ze ÏTunne olie bestelden bij Pauwels, die de profijtjes deelde met den polittekommissarls. Die commercie was zeer belangrijk ge worden, maar daarin schuilde juist het gevaar. Het Parket werd op de hoogte ge bracht. M. Suetens, onderzoeksrechter, permitteerde zich Zondag namiddag dén hoofdkommissaris te ontbieden maf r hij was ziek... natuurijk! Hij moest toch ko men. En gelijk het dikwijls gaat, Pauwels verklikte zijn deelgenoot omdat hij te veel moest afdoppen aan Vandermeulen. Zondagavond werden ze, na verhoor, al lebei gekerkerd. En nu wordt gezegd, dat nog andere personen zullen verontrust worden, 't Ware te verwonderen, moest het anders zijn. Men is nu bezig met be wijzen op te stapelen. In elk geval 'n voorbeeldig politiehoofd DE BEDDING VAN DEN MIDDENSTAND De liberalen gaan zich daarvoor nu in spannen. 't Zal 'n paf geven! Zondag, in de zaal van de Grande Har monie, eerste vergadering van zeven af- deelingen. De voorzitters waren allemaal parlementairen (M.M. Henricot, Carpen- tier. Arm. Huysmans, Demets, Catteau, In- genbleeck en Bovesse.) Naast beroepsor ganisatie, beroepsopleiding, openbare aan bestedingen, enz., werd gesproken tegen de coöperatieven, over herziening van het alkoolregiem, reglementeering van 't beroep van wisselagent, kleinhandel, enz. M. Dierckx, voorzitter van den Libe ralen Landraad, was fler als 'n pauw om dat de liberalen nu eindelijk voor de eerste maal eene actie gaan voeren. De redding komt in de toekomst zeker van de liberalen. DE 25° VERJARING VAN DEN KOLONIALEN RAAD 'S LANDS VEr JEDIGING Terwijl de Senaat steeds in de finan- cieële begrootingen zit, heeft de Kamer Dinsdag en Woensdag de begrooting Vaa Landsverdediging besproken. Dinsdag zijn aan 't woord gekomen M. ae Burlet, ver slaggever, Nèves (socialist), die verklaarde waarom de socialisten de begrooting van Landsverdediging verwerpen, pud-minis, ter Eovesse (liberaal) die een gloeiende rede hield om te bevestigen dat België hare eigene veiligheid moet verdedigen en verzekeren, en socialist Collard, die zijn roodej» partijgenoot napraatte. Woensdag voormiddag hieid onze Louise Michel, ik bedoel Mej. Lucie Dejardin, eene overtuigende rede ten voordeele van de veiligneidstelling van ons land, speciaal van de Waalsche provincies, die het meest bedreigd zijn. Daarna sprak de derde so cialist, tji Sainte; vervolgens M. Feuillien en Gendebien, katholieken. 's Namiddags kwam minister Devèze aan 't woord, maar zijne rede werd on derbroken voor eene diskussie over onder- wijzerspensioenen. Tijdens zijne rede zegde hij dat niemand in 't. Parlement zou dur ven beweren dat B-lgië zich niet verde digen moet. «Uitgenomen ik», riep De Lille, rechtstaande. Wat hij daarna, verklaarde, liep in 't gerucht verloren. Maar na de stemmingen ging hij bij dm voorzitter een tekst afleveren van hetgeen hij zou gezegd hebben. De minister had hem scherp geant woord, aan De Liile zeggende dat hij de laatste was om zoo te mogen spreken. (Eene zinspeling natuurlijk op het his torisch feit, dat De Lilie en zijn broer in Oktober 1914 over de grens zijn getrokken om hun vel veilig te stellen te Aardenburg (Holland), waar zij tot na den wapenstil stand veilig hebben verbleven en gunstige zaakjes hebben gedaan) Na de onderbreking der zitting kwam Leurldan aan 't woord, om de stelling te verdedigen dat België zich niet- moet vei lig stellen tegenover Duitsehland, maar tegenover de andere buurlanden! Gelooft niet dat ik er kleursel bij doe. Een stuk van zijn rede ging tegen België, pro Duitsehland, Duitsehland dat alleen Vlaanderen kan onttrekken aan Fran- schen invloed. De Kamer was op dat ocgenblik grootandeels leeggeloopen, maar Leuridan schreeuwde maar altijd door tegen Bajgië. Na de nederlaag geleden door de Anar chisten, Kommunisten en Syndika'isten, konden dezen dit maar moeilijk verkrop pen en weldra grepen op verschillende plaatsen van het land geweldige wanor delijkheden plaats. Het gold er om een staatsgreep door de anarchisten te doen en alle bestaande staatsgezag te onderwerpen. Het kwam dus tot geregelde gevechten tusschen de oproerlingen en de gewapen de macht. Dooden en gekwetsten vielen zeer talrijk van beide zijden. Veel kerken en kloosters werden in brand gestoken. Priesters werden vermoord. Auto's en trams beschoten of in brand gezet. Bom men en granaten werden op veel plaatsen geworpen en richtten er hun moorddadig werk uit. De alarmtoestand werd dan ook uitge roepen en de troepen moesten op ver scheidene plaatsen tusschenkomen om de orde te handhaven. Thans schijnt de Regeering den toe stand in handen te hebben en de oproer meester te zijn. Spooraanslagen werden ook gepleegd en een spoorontriggeling vergde niet min dan een dertigtal slachtoffers. Talrijke aanhoudingen werden dan ook gedaan. A Volgens de latera berichten worden nog steeds aanslagen gepleegd maar de Regee ring is in alle geval den toestand meester. De treinaanslag op den sneltrein Ma- drid-Corogna veroorzaakte den dood van negen personen en 60 personen werden gewond. In zekere dorpen waren de Kommunis ten meester geworden van de gemeente huizen en al het goed was reeds ver deeld volgens kommunistische wijze. Het geld dat de bewoners bezaten hadden zij reeds grootendee'.s opgebrand daar zij dachten dat het geen waarde meer had. DE POLITIEKE TOESTAND IN HET LAND Tot een samenstelling van een nieuwe Regeering is het nog niet gekomen. Bij de rechtsche partijen heerscht zekere on- eenigheid door het feit dat enkelen het herstel willen van de Monarchie, terwijl anderen republikeinsch gezind blijven of dit punt tot latere oplossing zouden wil len uitstellen. Het schijnt dan ook dat Gil Robles, de leider der Katholieke Accion Popular een nieuwe rechtsche partij zou samen stellen uit de Kathplieke leden die re publikeinsch gezind zijn of voor geen on middellijk herstel der monarchie gesteld. Die partij zou, naar wel ingelicht oor deel, de sterkste partij in de Cortès kun nen warden. Barricade in een straat te Barcelona. Zaterdag avond, rond 6 uur, terwijl een concert aan den gang was voor de Viaam- sche golflengte, ontstond brand in het N. L R. Dit instituut was gevestigd in den ouden dancing Abbeye naast de Mo ilère-theater. De muzikanten van het Jaze-J (Zie vervolg onderaan 5* kolomj orkest die het eerst het vuur ontwaarden en dit een zeer snelle uitbreiding zagen nemen, moesten ia allerhaast de vlucht nemen, hun instrumenten en kieederen achterlatend Minister Sap is, na zijn redevoe ring in den Senaat welke zooveel ophef maakte en in alle Midden standskringen zoo gunstig werd ont haald, bij de pakken niet blijven neerzitten. Hij heeft er voor gezorgd dat de hand aan 't werk werd ge slagen. De kommissie tot vereenvoudiging van ons te ingewikkeld belastings stelsel, werd Maandag 4 December samengesteld, en Minister Jaspar heeft den uitdrukkelijken wensch geuit, om grondig verslag der wer king te hebben binnen de drie maand, in plaats van na de zes maand. Onze belangen, die er hoofdzakelijk niet uitsluitend worden behar tigd door den Heer Léger, daartoe door Minister Sap speciaal aange steld. berusten in goede handen en zijn gewaarborgd. Dat de taak van gezegde kommis sie lastig zal zijn, spreekt van zelf, want het gaat er om, een systeem van vereenvoudiging te vinden, dat de belangen der belastingenbetalers kan vrijwaren, zonder in groote mate deze der Schatkist over 't hoofd te zien. Wat wij, Middenstanders, vooral willen, Is gelijke belasting voor gelijk inkomen. Van een anderen kant vernemen wij met vreugde dat onze Senators Van Coillie, de Spot, en Cle, een wets voorstel bij het bureel van den Se naat hebben ingediend, strekkend tot wijziging van art. 21 der wet van 25 Oktober 1919, op het beroepskrediet. Wij hopen stellig dat dit wetsvoor stel spoedig zal besproken en gestemd worden, want het moet, voor onze handelaars en neringdoeners voor al de kleinere een grooten stap daarstellen om te komen tot de ver eenvoudiging van de proceduur bij de inning van facturen, zoowel te genover handelaars als tegenover niet-handelaars, terwijl die proce duur terzelfdertijd minder duur zal worden gemaakt. Wij lazen dat ook de Heer Brus selmans een wetsvoorstel in dien zin heeft ingediend, doch met minder ver strekkende besluiten. Wat de wet op de gezinsvergoedin gen betreft, heeft de Regeering ook een wetsvoorstel ingediend, er toe Strekkende, de benificiaire kassen te verplichten niet meer hun halve bo ni's, of 50 doch 65 af te staan, 't Is toch al iets! We moeten er toe komen echter dat de volledige boni's worden afgestaan. Alzoo zou een kant van de kwestie haar oplossing krijgen, in afwachting dat de wet aan eene volledige her ziening onderworpen worde. We zouden zoo tal van kleine ver beteringen kunnen aanstippen die hier en daar aan bestaande wetten of besluiten worden aangebracht. Op andere hebben we vroeger reeds ge wezen. En alzoo, door hun gestadige wer king en taai geduld, gelukken onze Vertegenwoordigers er in, stilaan maar zeker, alle onze nooden te le nigen. Dat zal wel een beetje in den neus onzer berucht geworden Burgers strijders kittelen, altijd maar te voe len dat zij eigenlijk maar 't vijfde wiel aan den wagen zijn. Doch willens nillens moeten wij toch steeds hetzelfde besluit trekken dat het jammer is dat zij op nieuwe verdeeldheid der krachten aanstu- wen, wanneer, door versterking der bestaande, zooveel aan macht zou gewonnen worden. En dat die kliek van verwaande schreeuwers (wie hun meetingen eens bijwoonde, zal toegeven dat deze benaming niet overdreven is) en would-be arrivisten, om onze ka tholieke handelaars en neringdoeners op sleeptouw te krijgen, dezen trach ten wijs te maken, dat de Christen Middenstandsorganisatie totnogtoe een doodzwakkekracht is ge weest, blijkt toch wat flauw en zoutloos. Moeten zij niet veeleer toegeven, dat niet wij ons schuldig maakten aan niets doen, wanneer wij in tal- looze vergaderingen hun steun vroe gen om onze eischen des te meer kracht te kunnen bijzetten; wanneer wij te hunner beschikking rechts kundige, fiskale en andere diensten hebben gesteld, die onze trouwe le den veel last en veel kommer heb ben gespaard; wanneer wij, zooals hooger en vroeger reeds zoo dikwijls gezegd en herhaald, in Parlement en Openbare Besturen, stap voor stap onze rechten, hun reenten, hebben heroverd, die wij in den maalstroom der economische en sociale verwik kelingen van ons landje hadden ver- oeuru. Slechts zij zelf mogen een mea culpa» slaan, die steeds doof voor onzen oproep zijn gebleven, en hun steun hebben geweigerd, of ons dien hebben onttrokken, omdat zij niet altijd bij onze werking een onmid dellijk en persoonlijk voordeel zagen. Zij hebben gezondigd door het ele mentaire gemis aan solidariteitsge voel, dat hen moest dwingen onze welgemeende en georganiseerde wer king te steunen, ingegeven door de leer der Kerk, die er onvermijdelijk toe komen zal, den welstand van gansch den Middenstand verzekerend, ook dien van ieder afzonderlijk in de hand te werken. Maar ja! Toen een paar misnoeg de en verwaande lieden hun stem verhieven tegen alles en nog wat, lieten enkelen zich beetnemen. Ze voelden en ze zagen niet waar die zoogenaamde nieuwe redders naartoe wilden. Ze voelden 't niet, doch ze zullen 't nu wel reeds weten. Want vroeg of laat geeft het vat altijd eens uit wat het in heeft, en de leiders van «Burgersstrijd» hebben er waar lijk niet lang meê gewacht. Hun op treden der laatste weken zal reeds veel van hun volgelingen de oogen hebben geopend! Volstrekt gemis aan gezond ver stand aan klaren kijk op de po litieke en sociale toestanden en ver houdingen aan betamelijkheid en welvoegelijkheid, en vooral aan recht zinnigheid, zijn hun grootste ken merken. En katholiek dat ze zijn! Hun li berale medestrijders moeten voorze ker dikwijls in hun vuist lachen als ze de katholieke voormannen van Burgersstrijd hun meetingen hoo- ren geven, waar ze zoo gaarne spot ten met onze bekommernissen en onzen strijd voor de schoone ziel van 't kind Wraakroepend is het, want Katho lieken, echte Katholieken zien klaar- eeu beetje zoekt om zelf bij den Heer Heden Zondag 17 December wordt te Sint Joris-bij-Nieuwpoort het plechtig honderdjarig Jubelfeest gevierd van Me vrouw Wed. Pieter Verleyen, geboren Maria-Ludovica Van Hoorenbeek, te Sint Gillis-Dendermonde op 12 December 1833. De plechtige Jubelmis zal plaats heb ben te 11 uur 's morgens en daarna de Te Deum Dat de gelukkige Jubilarisse nog steeds van eene bloeiende gezondheid geniet, heeft zij nog deze week bewezen, want op haar verjaardag op Dinsdag 12 dezer heeft zij nog tot op het ijs willen gaan achter 't Rivierenhof en daar heeft zij eens getoond dat zij nog kan slijderen. iBHaaüsaKBsasMaaaBiBSHEwuass Men z!«t Lier Let volk in vollen opst'anó, vóór een c!er openbare gebouwen te Sevilla. Boven: De pomp'ers, geklauterd op nevensslaande huizen van het brandend ge bouw, overgieten den vuurpoel met een stroom van water. Onder: De pompiers in volle aetic, niettegenstaande dat dc grocie koude hun werk hard belemmerde. Zicht op de vernielde concertzaal. I in 't schild voeren, om niet te ge wagen van wat ze te Antwerpen en elders reeds uitvoerden, met de vrije scholen. Ik zie nog den Heer Hofman, uit Kortrijk, staan op de meeting, met het J bloempje der basiliek van Koekelberg in 't knoopsgat, bulderend op al wat katholieke werking is. Dat bloempje en die taal pasten goed bij elkaar! Zij zouden zooveel in hun houding en in hun optreden moeten wijzigen zoo zij ernstig wenschten den naam van Katholieken te behouden! En dit schijnt nochtans bij katholieke toe hoorders de grootste bekommernis van den Heer Gits en zijn trawanten te zijn. Maar Ja! als men zich zelf toegeeft een heele macht te zijn, dan mag men reeds wat door de vingers zien, is 't niet, «Burgersstrijd»? Met al die Walen en al die Brus selaars van den Heer Pattou die ge vraagd hebben om bij U aan te sluiten, zooals gij in uw meetingen zegt, of het reeds zijn, moogt ge in derdaad beginnen stout te SDreken. Maar a propos van den Heer Pat tou, 't schijnt dat zijn aansluiting met zijn 80.000 man, al gelijk nog zoo ze ker niet is! Ik voor mijn part, zou eerder gelooven dat Mijnheer Gits een beetje zocht om zelf bij den Heer Pattou aan te sluiten, 't Is misschien alzoo dat Mijnheer Gits het bedoelt als hij zegt dat Mijnheer Pattou bij hem aangesloten is; er zijn immers van die menschen waarvan men «koud» moet verstaan als ze «warm» zeggen. In alle geval zal 't kongres van den Middenstand, Zondag 26 Novem ber laatst te Brussel gehouden, Mijn heer Pattou tweemaal doen naden ken alvorens hij Mijnheer Gits en zijn kliekske bij zijn Unie zal laten komen. Want Mijnheer Pattou, die een welopgevoed Brusselaar is, houdt niet erg van onbeschofte en platte kerels, ze mogen nog van West- Vlaanderen komen. En dat Mijnheer Gits en zijn kliekske te Brussel wat erg onbeschoft zijn geweest, weet reeds iedereen, 'k Ben blij dat ik er niet bij was, want als West-Vlaming, zou 'k beschaamd geweest zijn dat mijn ooren laaiden. En dat nog eens tegenover een katholieken Minister, den anderen West-Vlaming, Sap, van 't Ministerie van den Middenstand! De Minister waarvan alle Middenstandsgroepee- ringen, op Burgersstrijdna, zoo wel katholieke als onafhankelijke, Waalsche als Vlaamsche, getuigen dat de Middenstand nooit een beteren verdediger had. Leest maar den brief van de Association beige des Com- mergants détaillantsziet maar de houding der Union Nationale des Classes Moyennesdeze van den Bond der Bakkersbazen en andere. Gits, man! Ge isoleert U, en in dezen tijd, beteelcent dat «verdwij nen Doe maar zoo voort, en er zal rap van U gezegd worden: «Hij is er geweest, maar hij is heengegaan!» De blinden zouden zien dat gij U alle dagen verder verwijdert van uw beruchte eenheidsfront. Gij zijt per soonlijk, piet de enkelen die U vol gen, een moeilijkheid^te meer in de serie der vele waarvan" dé Heer Pat tou gewaagt, als hij zinspeelt op de mogelijkheid van een eenheidsfront. Ik geloof dat Minister Sap den bal niet zeer ver mis sloeg als hij te Roe- selare zegde dat de Katholieke Mid denstanders in de Katholieke Partij hun belangen moeten verdedigen, er; de liberale in hun partij. We laten de kwestie onbesproken in hoever deze laatste nog iets vermag, uit hoofde harer princiepen, en uit hoof de harer getalsterkte. Welaan dan! Katholieke Hande laars en Neringdoeners! Houdt de oogen open! Luistert niet naar ij del gezwets! Verleent uw steun aan hen die hoe stil het U ook moge schij nen gestadig en gedurig de hand aan 't werk houden, en alleen U de redding kunnen en zullen brengen! MIDDENSTANDER. S2E3S30aS35HHSSaH2SEHH3HBEH0 door Volksvertegenwoordiger R.-D. DE MAN. LANDBOUWERS- EN MIDDENSTANDSBELANGEN Het kan niet worden gezegd dat het Parlement en de parlementairen thans hun bizondere bezorgdheid niet zouden la ten gaan naar de belangen van de land bouwers en de middenstanders. Het regent haast wetsvoorstellen en wetsontwerpen die vooral de middenstan ders en de landbouwers moeten ten goede komen. We kunnen ons daarover alleen verheu gen en er om gelukkig aijn dat het be wustzijn bij den middenstand vooral is wakker geworden dat een sterker aaneen sluiten de inzet moest zijn van een doel treffender werking van overheidswege ten bate van hunnen stand. Zondag, in de marmeren zaal van het Paleis der Akademiën, werd een plechtige zitting gehouden om de 25* verjaring te herdenken. De Kroonprins was aanwezig. Ook M.M. Jaspar, Carton de Tournay (ge wezen Minister van Koloniën). Minister Tschoffen gaf een beeld van hetgeen in den loop van dat kwart eeuw op gebied van kolonisatie en beschaving van het zwartjesland is verwezenlijkt, en huldigde de pionnieren van dat ontvoogdingswerk. Nadat de kroonprins zich had verwijderd, werden nog verscheidene detailvragen be sproken. IN DEN GEMEENTERAAD VAN BUU5SEL De hoofdschotel van de gemeenteraads zitting van Maandag was de kwestie der Zuid-verbinding. Burgemeester Max zit met dat ding op zijn neus. Senator Cat teau heeft over dat vraagstuk een uit voerig en prachtig verslag geleverd ten gunste der verbinding. Volgens Max kan de verwezenlijking der verbinding slechts partikuliere belangen dienen niet de belangen van de stad. Waucquez heeft ze verdedigd. Om daarover te eindigen, werd beslist dat in eene volgende zitting eene stemming zal gehouden worden. 68* VERJARING DER DOOD VAN LEOPOLD I Onze eerste koning is den 10 December 1865 in het kasteel van Laken overleden. Jaarlijks wordt dat herdacht. L.l. Zondag weerom. De oud-soldaten van Koning Leo pold I hebben Zondag aan de crypte in de kerk van Laken, waar het stoffelijk overschot berust, eene stille manifestatie gehouden. Onder de oud-gedienden M.M. J.-B. Van Caeneghem, van Antwerpen, 93 jaar; Hanniet, Brussel, 97 jaar, en Karei Taghon, Aalter, 93 jaa-. De Koning is om 10 ure aangekomen, werd door den Pastoor-Deken van Laken opgewacht, ter wijl soldaten de wacht hielden. Kolonel Basssens hield eene toespraak. De Koning onderhield zich kort 't was te bijtend koud om het lang te trekkenmet de oude dienaars van den stichter onzer dynastie. HET ROOD KRUIS Er wordt veel geleden aan ontbering en koude bij het arme volk, vooral bij de oude sukkelaars. Het Rood Kruisheeft zich daarom bekommerd. Vanaf Maandag zijn verwarmde zalen ter beschikking ge steld. Giften mogen afgeleverd worden in den zetel van 't Rood Kruis Livourne- straat. Zondag had eene plechtige zitting plaats in de trouwzaal van 't Stadhuis, maar daar werd schier al den tijd inge nomen met onderlinge bewierooking. In. den Vlaamschen Schouwburg van Brussel werd 1.1. Zaterdag Hendrik Con science herdacht met de opvoering van Baas Ganzendonck De Kroonprins en zijn gemalin hebben de vertooning bijge woond, Met dat nieuws zou ik kunnen afscheid nemen van de hoofdstad, maar 'k moet toch nog een en ander vertellen OVER HET PARLEMENT EN OVER PARLEMENTAIRE VRAAGSTUKKEN Er zijn hier menschen, die mij trachten te overtuigen dat het nu goed opschiet met de uitbetaling der ouderdomspensioenen. Zelfs zijn er die beweren, dat de pen sioenen tegen Nieuwjaar zullen uitbetaald zijn. 'k Wilde dat 'k 't zag, zei de blinde! Van mijn scepticisme tracht ik mij te vergeefs heelemaal te ontmaken. Natuur lijk wordt heel wat opgeruimd, maar 't gaat steeds veel te traag. En met dat gemis aan verstandhouding tusschen Fi- nancie en Sociale Voorzorg, zitten de Ge westelijke Beroepscommissies nu over rompeld met vragen die moeten herzien worden. Gelukkig dat de Voorzitters der Beroepscommissies de vorige week be raadslaagd hebben, onder voorlichting van ambtenaren, om wat meer eenheid te krij gen in de beslissingen. Allemaal werk dat van vroeger moest gedaan geweest zijn. Wat er nu ook van zij, in 't Ministerie van Sociale Voorzorg beweert en verzekert men, dat de groote miserie met Nieuwjaar zal achter den rug zijn, behoudens de ge vallen die aan de Gewestelijke Beroeps commissie onderworpen zijn natuurlijk. Intusschen worden nog verbeteringen afgeperst. Voor de pensioengerechtigden die nog werk hebben, gaat het loon vrij gesteld worden tot 7500 fr. (in plaats van 6400) voor man en vrouw, en 4000 fr. (vroeger 2800) voor den alleenwonende. Aldus zullen de uitsluitingen voor loon- gewin uiterst zeldzaam zijn. Het Alg. Christen Werkersverbond heeft Woensdag nog een lange zitting besteed aan, het vaststellen der verbeteringen, die nog moeten betracht worden. Heden,, Don derdag, komt de begrooting van Sociale Voorzorg in de Kamer ln behandeling. De Minister zal in 't begin van de zitting zijn begrooting verdedigen en de verbeteringen aangeven weke aan de Besluit-Wet be treffende de Ouderdomspensioen zijn ge bracht. Da onderhoudsplicht van de zoogezegd welstellende kinderen zal 't voornaamste rijn van hetgeen zal overblijven van de voorgestelde verminkingen der wet. De Minister en zijr.e diensten rijn zeer ge voelig geweest aan de kritieken. G'hebt dat kunnen zien in eene persmededeeling ln Le Vingtième Sièclevan 1.1. Dinsdag, waarin geciteerd werd dat député René Debruyne, die niet altijd heel malsch is geweest voor den Minister, maar die bij wijz9 van zijne scherpe kritieken, ook heeft bewerkt dat menige verbetering werd aangebracht, in De Tijd van 1.1. Maan dag de bekomen verbeteringen heeft aan- ge teekend. Dat bewijst eenvoudig, dat ge bij ge legenheid de Ministers moet aanpakken langs hun zwakken kant. ANDERE BESPREKINGEN M. De Vleeschauwer heeft in de Kommissie voor Sociale Voorzorg zijn ver. slag voorgedragen, betreffende de wijzi- gin,gen aan de wet op de gezinsvergoedin gen. Het verslag besluit tot aanzienlijke verbeteringen op het wetsontwerp van deli Minister. De Kommissie voor taairegeling in het gerecht staat wel niet zooveel op het doode punt, maar de verslaggever, M. Marck, zegde mij in 't voorbijgaan: za willen mij daar kapot maken! Dat is wel heel erg. De Rechterzijde van den Senaat ver. gaderde Woensdag voormiddag, om te be raadslagen over de vraagstukken van den zittijd. Het bureel van den Senaat besloot d* parlementaire vergoeding te handhaven met eene vermindering van 15 t. h. De Senaatzitting van Woensdag na middag werd besteed aan het fameus voorstel van Parlementair Onderzoek, een gevolg van de rede van Senator Crockaert. De 1« Minister heeft dat voorstel be streden. M. M. Vinck en Arth. Wauters hebben het voorstel verdedigd. Minister Tschoffen heeft M. Vinck leelijk in den hoek geduwd. Tot 5 ure was die zaak gekelderd. WAT DE LILLE ALLEMAAL VERTELD HEEFT In de avondzitting van Woensdag heeft De Lille gesproken. Voor enkele leden van op da tribuun, 't Ging over Landsverdedi ging. Wat hij zegde? Ik vat samen: Ge weet niet of de gevraagde offers voor landsverdediging eenig nut zullen hebben. Ge gaat beslissen o"er het leven of de dood van 200.000 mensehen. Ik zal ze niet stemmen, al moesten wij onze onafhanke lijkheid inboeten. Onafhankelijkheid is trouwens, geen ideaal. Integendeel, leven in onafhankelijkheid met vrouw en kin- deren, werken en lijden de eenen voor da anderen, ziedaar het ideaal. Wat zou on- ze bevolking verliezen, moest het morgen gedaan zijn met onze onafhankelijkheid en wij onder Engelsche overheersching zouden .staan? Mij is het onverschillig Engelscfpnan, Hollander of Deen te zijn. De onafhankeiijkheidsgedachte is verjaard. Onafhankelijkheidsoorlogen zijn strijdig met de christen geest. De Kerk verbiedt het tweegevecht maar laat de oorlogen toe. Gij buit de slechte instincten uit. Moeten we 't nog beleven, dat de christe nen naar de gevechten worden gedreven in naam van den God van alleer? Onze landsverdediging heeft ook een aanvallend karakter, 't Is om Eupen-Mal- medy te, jjewaren dat gij den oorlog voor bereidt. Verondersteld dat Hitier ons wil verdelgen; met wel recht wilt gij mijne kinderen offeren in deze ramp? In 1870 werden de Pauselijke Staten geroofd door Garibaldi. Maar de Paus heeft niet ge wapend. We moeten Zijn voorbeeld vol gen. Zestig jaren later werden die Staten teruggegeven. Ziedaar het voorbeeld dat we moeten volgen. DE BELGISCHE WERKLIEDEN IN FRANKRIJK In Kamerzitting van Donderdagnamid dag heeft Minister P. Hymans (Buiten- landsche Zaken), het antwoord van d« Fransche Regeering op de vraag van M. Coussens (Kamerlid voor Kortrijk) me degedeeld. De aangekondigde belastingen (in Frankrijk) op uitheemsche werklie den, ZIJN NIET TOEPASSELIJK OP DE BELGISCHE WERKLIEDEN DIE IN FRANKRIJK WERKEN. De beste HONIG van 't heele Land Komt uit het Veurne-Ambacht land. (■BHHBaKagHBBasaHBaBaaBa BOKSEN DE MATCH ROTH-TARANTI TEGEN DE SLECHTE BETALERS De middenstanders hebben thans meer dan ooit last van de slechte betalers en er zijn menschen, die cr een stieltje van ma ken sommige onvolledige bepalingen in de wetten uit te baten ten hunnen voordeele. Om hierin verandering te brengen heeft Volksvertegenwoordiger Frans Brussel mans een wetsvoorstel neergelegd, waar van de draagkracht de volgende ls: Ingevolge de wet van 25 Oktober 1919, is er eene goedkoope rechtspleging tot stand gekomen ten bate van de kleinhan delaars, welke hun de mogelijkheid ver leent, zonder veel onkosten, de invordering te bekomen van de facturen die 500 frank niet te boven gaan. Sedert de waardevermindering onzer munt, werd dit cijfer nooit verhoogd. Om aan de belanghebbenden de voordeelen te verzekeren, welke men hun door de wet van 1919 wilde verleenen, lijkt het noodza kelijk, dit cijfer op 2.500 fr. te brengen. Het nieuw artikel 21 zou dus lulden als volgt: De kleinhandelaars en de nijveraars, rechtstreeks leverende voor het verbruik en zonder bepalr .g van over zekeren tijd verdeelde betalingen, kunnen, voor de fac turen aie 2.500 frank niet te boven gaan, van den voorzitter der reohtbank van koophandel eene oedel bekomen, den schuldenaar bevelende dat hij op een be paalden datum moet verschijnen voor den voorzitter of voor den rechter welken hij aanwijst Bijdrage over Aankoop van kleine Landeigendommen en Een Nationale Instelling van krediet op onroerende goe deren moeten we door plaatsgebrek weg laten tót aanebaönde week. issfiBsaaaaoiaaaaaBBaBBaBBBaBa Gebruikt Chicorei VVypp-élier-Taffin, 't is de beste. Onze nationnV kaïnpioen heeft ie hrm. sel, na een heftureu kqmp, deu Aincri- kaatischen neger 'farant., .rvy- uien. Ziehier de twee boksers vóór den strijdt De kalkoen komt voor een groot deel in Engeland's Kerstfeest. In heel liet land begint men reeds ganzen en kalkoenen te pluimen. l3BBf3BE3HB812l33BB»tBBSBBflH3l9E!!l Dadelijk werd de brandweer opgebeld die ten spoedigste ter plaatse kwam, maar zijn actie ten zeerste bemoeilijkt werd door de erge koude en vorst. Twee volle uren moest ze een stroom van water op den vuurpoel doen nederkomen vooraleer alle gevaar van uitbreiding geweken was. Na den brand bestatigde men dat de concertzaal en studio gansch vernield werden. Talrijke instrumenten van groote waarde zijn in den brand vernield. De schade is dan ook vrij aanzienlijk. De uitzendingen op de Vaamsche golf lengte konden voortgezet worden in een onder lokaal maar de programma's zullen binst de eerste dagen enkele wijzigingen moeten ondergaan. HET N. I. R. KOST 60.000 FR. PER DAG! Over het N. I. R. werd in den Senaat enkele woorden gerept door den Heer J. De Clercq. Volgens deze Senator kost het N. I. R. dagelijks 60.000 frank per dag aan ons land. Hij vroeg dan ook dat de belastingsbe talers het uitbrengen van omstandige en duidelijke rekeningen voor deze uitgaven zeer op prijs zouden stellen Eu met recht.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2