BEHANDELING L Vander Ghote Nieuws ui. leper Beschrijvinge van Ypre Oude Kerstliederen JPICKHOUT - - IEPF.P UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK POLITIEK SOCIAAL ALLERLEI BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN IEPER ÉLYSÉF BSMOIT Erg Verkeersongeval te Geluveld In 't Binnenland AUGUSTE BONTE MAGAZIJN CHICOREI PACHA Beschreven als ooggetuige door JAN-JACQUES LAMB IN 1781-1789 bibliotheek Brussel, II 2 4831.) Den 18 dito zijn alhier nog Inge- omen omtrent 2000 Hollanders, te v.e- n de ruiterij van Bylar.d en van 's ravenmoer, het voetvolk van Waldeck ovel, Dophflt, Standhardt en veel ka- onniers. Den 12 Juny wierd men berigt dat ;e bezettinge van de stad Coude, naer sne Delegering van drie weken zich als rijgsgevangenen had overgegeven aen iet leger van de vereenigde mogendhe den aen dewelke deze stad is overgegaen. Den 28 dito heeft men treffelijk •evlerd door het losbranden van het grof eschut over het nemen van de stad ,Ientz die door de franschen tot nog toe d^zeten had geweest. Ten zeiven daege •ntvong men de tijdinge dat Valencyn ■vergegeven was aen het leger der ver eenigde mogendheden. In het begin van den maend Oogst ieeft men beginnen maeken 24 bakovens ot bakken van brood voor de Hanover- ;he. Hessensche en Duitschen die door ie stad getrokken zijn den 18 en 19 Oogst oorzeid: deze ovens wierden gemaekt aen de westzijde van de kaeie buiten de Diksmuidepoort, alwaer door omtrent 50 lakkers meer dan 17.000 brooden daegs gebakken wierden. Den 18 Oogst, 's avonds, is binnen Ypre gekomen en uit de stad vertrok- ko 11 een deel van het leger van de ver enigde mogendheden in oorlog jegens d-s franschen onder de beveleji van den 'hertog van York, zoon van den koning van Engeland; dit deel wierd opgeleid door den prins van Hanoyré die verge eld was door een statig gevolg. Zij hèb- hen den weg genomen naer Duinkejr}ce >m deze stad te belegeren, en zijn ge- volgd geworden door andere die gedurig ioor de stad trokken beginnende van 7 ire 's avonds tot 's anderendaegs ten 3 ure. alswanneer ten zeven urén en half wederom een groot deel volk door de stad trok nemende hunnen doortocht naer Veurne, om de eersten te vervoegen omtrent Borgen St Winoex. Men rekênt 'lit deel van het legér te béstaen in meer dan 60.C00 mannen met omtrent 600 stuk- ken gi*bf geschut. De eerst?'5 verdeeling was gelegerd van aen de herberge de Drie Posthorens buiten de-Tempelpoorte tot boven Vlaemertinghe ,en de tweede van omtrent d'herberg St Pieter buiten de Diksmuidepoorte tot omtrent de pro- che van Woesten ook op Brielen, Boe- zingheen Elverdinghe. Den 23 dito hebben de jaegers van groen Landan 75 franschen, die zij in de omliggende plaetsen krijgsgevangen hadden gemaekt. uit de stad geleid naer Vilvorde alwaer zij moeten bewaerd wor den tot de naeste' uitwisseling. Den 25 Oogst en volgende daegen zag men 'gedurig binnen de stad bren gen verscheidene waegens met gekwet ste Hannoversche, Hessensche en Duit- sche die hunne kwetsuren bekomen had den in het veroveren van Roozendael, bij Duinkerke, in welken voorval van beide kanten een merkelijk getal volk is ge- Dieven; dog de franschen hebben moe ten vlugten ten desle in Bergen, ten deele in Duinkerke, welke twee steden terstond nauwe besloten wierden. Den 29 Oogst door het gedurig In brengen van zieken en gekwetsten, wae ren de gasthuizen alsook het gouverne ment reeds vol; waerom men sedert/ de kerk der paters predikheéren heeft 'Vol bedsteden gesteld en alle het kerksieraed weggenomen ten einde aldaer de zieken en gekwetsten te konnen leggen, dus dat er omtrent 250 bedsteden stonden in de kerk die gesloten wierd, ende aldaer geen dienst gedaen tot... Den 8 September, wezende Zondag, 's namiddags omtrent 2 ure en half, zag men de boeren en inwoonders van de Krulsstraete buiten de Tempelpoorte in stad komen gevlugt, door de aennaede- ring van omtrent 9.000 frknschen die in het opzet van Ypre te beschieten hunne legerplaetse hebben genomen van om trent de d:ie posthoorns tot aen het Augustinen straetje; zij hebben omtrent de drie uren eenige fusiekschoten. begin nen geven op de voorposten van de stad, besta tnde in Hanoversche en groen Lan- don, terwijl het beschut van binnen be- deurig op den vijand donderde, en waer- door hij den tijd niet gehad heeft om zijne verschanzingen te maeken, is moe ten achteruitdeinzen. Door dezen aehval was de schrik algemeen in de stad, maer des anderendaegs namiddag omtrent drie uren is de vijand wederom voor de stad gekomen en heeft dezelve dapper begin nen te beschieten, naer dat zij schuins over het Augustijnen straetjen eene ligte batterij hadden gemaekt die nogthans ■BSaB2S30HBEaE3»aXBSHHBEIH XL endelijk door het gedeurlg losbranden van ors grof geschut, geplaetst boven de vesUn, n, omverre wierd geschoten. Ge heel de Kalverstraete, een deel van de Lange en Korte Meerschen en andere wijken van de stad waeren grootelijks beschadigd; maer eindelijk is de vijand voor de tweede mael moeten wijken; 's avonds om 10 ure, met een merkelijk verlies van manschap; daer integendeel van onzen kant maer drie doode en ver schelde gekwetste waeren; alle de hui zen van de Kruisstraete en omliggende werden ook zeer gehinderd door het ka non van de stad, mits de vijand zich achter dezelve verschanst hadden nae- meiijk de herberg genaemd het Panhuis, het Poperingje, de Vier Koningen en de Drie Posthoornen: door het invallen van een huis in de Kalverstraete is dood ge bleven zekeren Jacobus Sauvage, winke lier, en eene dochter; Francies Chenet, sehaerslijper, werd, op de markt staende, eenen bil afgeschoten waerdoor hij korts daerna is gestorven. Den 10 September hebben de boe ren van Vlamertinghe binnen Ypre op- gïbragt eenen kolonel van de franschen, met zijne knecht en drie peerden, hij was zijnen weg gemist en aen de boeren wierden zijne peerden gegeven tot be- looninge. Den 12 dito is alhier de tijdinge gekomen dat de vereenigde mogendheden de steden van Quesnoy en Maubeuge had den veroverd. Den 13 dito zijn de Hollanders dooi de franschen uit Meenen geslaegen; zij verloozen aldaer veel volk en kwaemen naer Ypre gevlugt, waerdoor men we derom voor de aenkomst der franschen vreesde; terstond wierd er eene batterie gemaekt buiten de Antwerppoorte, bij d'herberge de Citadelle. Den 17 dito ontflng men alhier be rigt dat het leger der vereenigde mo gendheden, liggende voor Duinkerke, de zelve stad met verlies van manschap en krijgsbehoeften had moeten veriaeten. Den 18 September hebben de fran schen de abdien van Loo en Eversam geplunderd, alsook de prochie van Alve- ringhem en omliggende in de kasselrie van Veurne. Den 26 dito wierd door den bevel hebber van de stad, den generael majoor de Salis geboden dat alle de boomen, haegen en bosschen gelegen in den om trek van eene mijle rond de stad, bin nen vier en twintig uren moesten afge kapt worden op verbeurde van hetzelve te veiligen; het hout staende langst de groote wegen wierd door het gemeente gekapt en weggedraegen. Den 22 Oktober, zag men eene me nigte menschen van alle kanten naer Ypre komen, vlugtend, met hunne huis- raed en beesten, ten oorzaeke van de aennaederinge van de fransche die, zoo men zeide, deze stad kwaemen belegeren: inderdaed dsurende deze vlugt waeren de franschen reeds genaederd tot op eene halve mijl van de stad, namentlijk buiten de Meessenpoorte, alwaer zij zich begon- den te versterken aen het speelgoed van den advokaat de Vroe, langst den steen weg van St Eloy. Van daer kwaemen zij naer de stad, schietende alleenlijk vier kanonschoten uit drie pouder stukken, welke ballen zijn gevlogen te weten d'eerste in het oude manhuis, de andere in het godshuis van St Jan, en de leste in het klooster van de gewezen Capucie- nen, zonder aldaer eenige schaede te hebben veroorzaekt, terwijlen dit gebeur de waeren andere benden franschen reeds genaederd op gelijken afstand buiten de andere poorten, te weten aen de Tem pelpoorte tot aen het Speelhof van het Seminarie, alwaer zij, gelijk ook aen de herberg genaemd Vette Jannes, buiten de Diksmuidepoorten zich poogden te ver sterken doch vruchteloos, mits zij door onze bezettinge wierden teruggedreven, met een verlies van vele doode en ge kwetste. Degonne buiten de Meessen poorte versterkten hun wederom aen hét voornoefnde speelgoed, alwaer zij zijn blijven liggen, laetende veel volk aen het gehucht St Eloy; terwijl de voorhoeden van den vijand hedent en volgende dae gen zich somwijlen vertoonden en hand gemeen wierden met onze bezettinge, was het meerdenen del van het vijandelijk leger op alle de prochien rondom Ypre, naementlijk op Wijtschaete, Voormezeele, Dikkebusch, Vlamertinghe, Meessen, Brie len en elders bezig met plunderen, het- gene omtrent acht daegen gedeurd heeft, voerende hunnen buit langst Nieuwkerke naer het fransche. ft Vervolgt.) In dit Jaargetijde zien we aan de uitstalramen der bloemenverkoopers hulsttakken met roode bessen en blinkende bladeren, die afwisselen met de melkwitte bollekens van den marentak den gewijden marentak, dien de Druïden, ten tijde der Gal liërs, met gouden snoeimessen van de eiken hunner ondoordringbare bosschen gingen afsnijden. Op de marktplaatsen in de groote steden hoopen zich kleine en groote spar- re'ooomen op waar ze een kunstma tig bosch vormen vooraleer ze in de saions met speelgoed, lekkernijen en allerlei geschenken ten toon zullen prijken. Dit gebruik van versierde Kerst- boomen, dat hoe langer hoe algemee- ner wordt, was vroeger bij ons on bekend en werd aan den Elzas ont leend als een roerende herinnering aan de schoone provincie door Frank rijk in 1870 verloren. De spar is met den hulst en den marentak het versieringsmiddel bij uitmuntendheid voor de Kerstavon den. In dit alles wordt er veel handel gedreven in onze groote, sceptische en spottende steden, in den grond echter nog zoo argeloos en die in hun gejaagd leven zich geen rekenschap schijnen te geven van de bestendig heid van het voorvaderlijk gevoel. Kerstdag is zoo oud als de wereld: vooraleer een christelijk feest te wor den, was het bij de Kelten, onze voor ouders, het groot feest van de ont kieming. Sol novus (nieuwe zon) dat men in het officie van Kerstdag aan treft was langen tijd de naam, dien men aan den 25 December gaf en de oude lofzangen bekrachtigen op hun beurt deze etymologie. Laten we spoedig naar de nieuwe zon gaan.» Wat al lieve legenden, wat al roe rende of heerlijke vertellingen, wat al innig naïeve gezangen, wat al Kerstdagen van diep mysticisme wer den er niet geboren in den zachten gouden schijn van den huiselijken haard! Legenden verdwaald in de diepere lagen der samenleving, Kerst liederen door de bevende stem eener oude Vlaamsche kantwerkster ver tolkt, dat alles is het instinctief werk der menschen dat aan de hedendaag- sche zoekers een tot nog toe onge kend genoegen verschaft: het genot van een nieuw geluid! Uit de volksziel wellen nog gods dienstige liederen op, die in niets voor de wereldsche moeten onder doen. Het zijn vooral mondeling over geleverde Kerstzangen, overblijfselen van traditionneele liederen waarin de nederigen hunne godsvrucht betuigen voor het Goddelijk Kind te Bethleem j ia den stal geboren. Het volk heeft op uiterst melo dieuze wijzen liederen gedicht, die getuigen van godsvrucht en naïeve- teit. Het zijn liederen waarin zich de grootste eenvoud en de meest treffende godsvrucht openbaren: ze brengen dikwijls hedendaagsche spe lers op het tooneel en roepen, door hun anachronismen, de schilderijen van de primitieven voor den geest op. Komt menschen en bewondert zong men eertijds in onze streek. Ziet hoe God u bemint. Ziet hoe Hij uwe wenschen vervult. Ziet den Nieuwgeborene. Het Woord is zonder stem, zonder praal is Degene die heerscht. Hij verkeert in armoede, Degene die alles is. Hij ligt in de duisternis, Degene cjie het licht ls. Hij wordt misprezen en veracht, De gene die niets is dan goedheid! En dit ander Kerstlied: «Komt herders en herderinnen, haast U naar den stal Wilt uit uwen slaap opspringen, En verblijden ons allen gelijk. Hier is ons een prinseken geboren Van Maria die uitverkoren, Brengt de boodschap in 't openbaar Al met deze nieuw jaar. De goedheid weerklinkt in de vro me stemmen die tot het armzalig Kind gericht zijn: «O God wat vriest het toch hard, wat zal Hij koude lij den, de arme Kleine! Noch kolen, noch turf, noch hout...» O! innig doorvoeld tafereel met zijn naïeve dwalingen. De vrijdenkers al leen, die plaaggeesten, zullen geër gerd zijn omdat er gesproken wordt van den turf van Vlaanderen in Pa lestina overgebracht, en zullen van de bekoorlijkheid die er uitstraalt, niets begrijpen. In zijn frissche kleuren bevat het de uitdrukkingskracht der Gothische tafereelen: hoe troostend die net af- geteekende lijnen en horizonten en, te midden de afschuwelijkheid van een samenleving, ln den schijn naar het booze neigend, wat een breeden kijk geeft het op de innige goedheid van de wereldziel.. PYRÊS. OPGELET!! In het koopen van uw Goud en Diamant. Koout het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. Ongetwijfeld vindt gij er de groot ste keus aan de goedkoopste prijs. juist en goed sierlijk en mooi. allerhande Bijvoegsel van «De Halle 24-12-33 door Volksvertegenwoordiger R.-D. DE MAN. AANKOOP VAN KLEINE LANDEIGENDOMMEN Ten einde de landbouwers die kleine landbouweigendommen r.ankoopen te be schermen tegen het verlies van wettelijke voordeelen, verlies dat tengevolge van an dere crisiswetten kan worden veroor zaakt heeft Volksvertegenwoordiger De Vleeschauwer, vertegenwoordiger der boe ren een wetsvoorstel neergelegd, dat ten gepasten tijde komt voor de aankoopers van kleine landeigendommen-. De heer De Vleeschauwer legt de betee- kenis van zijn voorstel klaar uit als volgt: De kleine eigendom is een pand voor de maatschappelijke stabiliteit en voor de sociale orde. Het ligt dan ook in een ge zonde politiek te ijveren voor de bevor dering en uitbreiding van den geringen eigendom, hetzij door het toekennen van premiën of door het verleenen van fiskale vrijstellingen. In c'it opzicht voorziet de wet van 21 Mei 1897 een vermindering van de registratie- en overschrijvingsrechten op den aankoop van kleine landgoederen waarvan het kadastraal inkomen geer 200 frank overtreft. Door de wet van 23 Juni 1924, werd voormelde vermindering verleend voor de eigendommen waarvan het werkelijk inkomen geen 400 frank overtreft. Eindelijk heeft de wet van 2 Juli 1930, rekening houdende met de waarde vermindering van onze munt, verminderde registratie- en overschrijvingsrechten toe gestaan voor de kleine landgoederen waar van het werkelijk inkomen geen 2000 fr. te boven gaat. Er dient echter opgemerkt dat deze vermindering alleen wordt toegestaan wanneer zekere voorwaarden zijn vervuld, o. m. wanneer de kooper binnen de acht tien maanden volgend op den datum van de akte van aankoop, het aangekochte goed zelf in gebruik neemt of het in ge bruik doet nemen door zijn echtgenoot, zijn afstammeling of diens echtgenoote. Geschiedt de ingebruikneming niet bin nen gestelden termijn, dan wordt de aan- kooper verplicht bijkomende rechten te betalen en worden hem fiskale boeten op gelegd tenzij hij het bewijs kan leveren dat de laattijdige Ingebruikneming ver oorzaakt werd door een geval van over macht. In gevolge artikel 7 van de wet van 7 Maart 1929 op de landpachten, kunnen de aankoopers van landgoederen slechts de aangekochte goederen in gebruik ne men nadat de opzittende pachter twee jaar op voorhand werd opgezegd bij ex ploot van deurwaarder of bij aangeteekend schrijven. Daardoor wordt practisch in meest al de gevallen het voorbeeld van de verminderde registratie- en overschrij vingsrechten op den aankoop van kleine landgoederen uitgesloten en worden de aankoopers die te goedertrouw de aan vraag der vermindering deden met boete bedreigd. Die toestand is ontegenspreke lijk in strijd met den geest van de wet van 1897, die ingevolge de bepaling van artikel 7 der wet van 7 Maart 1929, in meest al de gevallen doode letter 13 ge worden. Het lijdt geen twijfel dat, indien de wetgever van 1879 kennis zou gehad heb ben van de toestanden geschapen door de wet van 7 Maart 1929, hij maatregelen zou getroffen hebben om het voordeel van de vermindering der registratie- en over schrijvingsrechten te verzekeren aan de aankoopers die ingevolge de dwingende bepalingen van laatst genoemde wet, in de onmogelijkheid zijn de aangekochte goederen binnen den opgelegden termijn in gebruik te nemen. Derhalve ware het wenschelijk aan de wet van 1897 een bepaling toe te voegen, waarbij deze aankoopers beschouwd wor den zich ln een toestand van overmacht te bevinden, waardoor zij in de onmoge lijkheid zijn het aangekochte binnen den opgelegden termijn in gebruik te nemen. DE KWESTIE VAN DE VAART IEPER-KOMEN IN DE KAMER Wij hebben met genoegen gezien op welke manier Het Ypersche heeft ge reageerd op ons antwoord aan de heer senator Gillon met betrekking tot de vaartkwestie. De verandering ln den toon wijst op een zeer verstandige evolutie en we hopen dat eindelijk zal worden begrepen dat, zooals iemand zeer gevat uitdrukte een kanaal geen opinie heeft We naderen dus het punt waarop al de menschen van goeden wil die eenigen in vloed kunnen uitoefenen op den gang die leiden moet tot genoegdoening aan de stad en de streek van leper, de handen in mekaar zullen leggen, van welke opinie ze ook zijn, om den strijd tot het uiterste door te strijden. In de Kamer is deze week de kwestie eveneens te berde gebracht. M. Butaye had een amendement ingediend op de bui tengewone begrooting van openbare wer ken, waarbij er DRIE millioen frank zou worden voorzien voor den aanvang der werken. Het neerleggen van dergelijk amende ment was natuurlijk niets anders dan een geste een manifestatie. De heer Butaye kon veel beter een amendement neergelgd hebben waarin hij van eerst af 35 millioen vroeg voor het voltooien der werken, dat zou meer zin hebben gehad, daar de werken feitelijk reeds in 1864 werden aangevangen en het er nu op aankomt ze te voleindigen! Minister Sap heeft begrijpelijker wijze het amendement Butaye verworpen. Vol gens het Beknopt Verslag der zitting van 19 December 1933 verklaarde M. Sap woordelijk De heer Butaye heeft een amendement ingediend betreffende de vaart Ieper- Komen. De voorwaarden die de aanvaar- ding van zijn amendement zouden mo- gelijk maken, zijn niet voorhanden. Ik kan dus zijn amendement niet aanne- men. Na de verklaring door den heer Mi nister in den Senaat afgelegd, verklaring die onze lezers verleden week in hun blad hebben kunnen lezen komt het er op aan, de werkingskomité voor het verwezenlij ken der vaart na te streven zoo breed mogelijk uit te breiden. Al de vertegen woordigers van het arrondissement leper en van het kies-arrondissement Ieper- Kortrijk zijn gewonnen voor de zaak, tot welke opinie ze ook behooren. Niemand dient uitgeschakeld en gezien die vaart kwestie met politiek niets te maken heeft kunnen alle handen aan dek worden ge roepen. Laat ons dan eerst en vooral aandringen op een degelijke studie om de thans be staande vaart Ieper-IJzer een bestendig voldoende waterpeil te verschaffen en te vens vragen dat de studie, die volgens den Minister nog niet werd gedaan sedert den oorlog door de bevoegde diensten van zijn departement voor het herstellen van de vaart Ieper-Komen zou worden gedaan. We willen geenszins de toewijding van de heeren ingenieurs, die zich tot nog toe zoo edelmoedig en vol toewijding met de zaak hebben beziggehouden verminderen, doch we zouden graag zien, dat de be voegde diensten en ingenieurs van het de partement, de ingenieurs die gespeciali seerd zijn in waterwerken, de diepgron dige studie zouden aanvatten. Dat is het eerste en noodigste wat er te doen staat. We zullen het ons niet moe ten ontveinzen, de tijdsomstandigheden zullen onvermijdelijk meebrengen dat er nog enkele jaren zullen verloopen voor aleer er ons voldoening kan worden ge schonken. Die jaren mceten Juist nuttig gebruikt worden om de voorafgaande en noodzakelijke studies te doen zoodanig dat wanneer de gunstige tijden weerkee- ren de werken aanstonds kunnen worden aangevat. Zonder versagen het stille maar door drijvende werk voortgezet. tcssiRzaaacBHBaKicaBzaoBoaess Gebruikt Chicoreï Wyppelier-Tafiin, 't is de beste. Nasson Margriet, van Elverdinge, die door haar zoon Ameel Paulus grint had doen wegnemen, dat voor herstel der we gen dienen moest, wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Naessens Camiel, van Moorslede, die slagen toegebracht had aan Thorez Germ., die hem kennis moest geven van de nieu we onderrichtingen betrekkelijk de werk loosheid, wordt tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang veroordeeld, zonder voorwaar de. Aan het slachtoffer, dat zich als bur gerlijke partij aangesteld had, moet hij 400 fr. schadevergoeding betalen en de kosten zijner aanstelling. Roose Firmin en zijn broeder Julien, beiden van Westouter, waren vervolgd we gens slagen aan Kesteman. Roose Firmin wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Rcose Julien bekomt vrijspraak, de feiten ten zijnen laste niet genoegzaam bewezen zijnde. Baeurain Claudius, van Anderlecht, had een Pick-Up geleverd in de herberg Due de Bourgognekaai, leper. Daarop had de herbergier reeds 2.000 fr. betaald, toen het tuig niet meer werkte. Baeurain kwam het afhalen om te herstellen, doch gaf geen teeken van leven meer. De recht bank heeft de betichte veroordeeld tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 da gen gevang; daarbij moet hij aan de bur gerlijke partij 2.000 betalen en de kosten harer aanstelling. Zedenzaak. De zedenzaak ten laste van Couckhuit Marie en Destrieuw Je rome, beiden van Loker, wordt op vraag van den Heer Prokureur des Konings, met gesloten deuren behandeld. De feiten niet genoegzaam bewezen zijnde, worden beide betichten vrijgesproken. Maes Marcel, van Reninge, die ge poogd had zieker stuk van een rijwiel weg te nemen, wordt tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. In de zaak ten laste van Verschoore Julien en Samoye Julia, bekomen beide betichten vrijspraak. Debailleul Ernest, Vandelannoite Guillaume, Van Suyt Frans, Coene Ro bert en Van Suyt Adrien, allen van Wijt- schate, waren vervolgd om 2 kinderen, nog aan schoolpicht onderworpen, in werk genomen te hebben. Ieder der vijf betich ten wordt tot tweemaal 182 fr. boete of tweemaal 8 dagen veroordeeld. Cordonnier Alfons, van Komen, was oorzaak dat hij aan de Polka met zij nen auto in botsing kwam met den auto van den Heer Odilon Simoens van leper. De auto van den Heer Simoens werd erg toegetakeld en van de inzittenden werden Mevrouw Simoens en haar zoontje ge kwetst. Cordonnier wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Aan den Heer Si moens, die zich a!s burgerlijke partij aan gesteld had, moet hij 5.283,55 fr. als scha devergoeding betalen en de kosten der aanstelling; aan Mevrouw Simoens, ook burgerlijke partij, 400 fr. schadevergoeding en insgelijks de kosten der aanstelling. Van Steenkiste Honoré, van Moor slede, die slagen toegebracht had aan Ver- vorgh Gerard, wordt tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld, alsook tot de kosten, zonder voorwaarde. Verbeke Omer van Beselare, die De- nyn Raymonde en Van Hecke Luitgarde met zijn rijwiel omgereden had zonder erg te bezeeren, wordt tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld, voorwaarde lijk gedurende 1 jaar. De kiekens van Cools Albert van Moorslede hadden schade toegebracht aan het land van Denorme Cam. en zekeren dag had Cools een vuistslag gegeven aan den tienjarigen Denorme Roger. Wegens slagen wordt Cools tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaarde lijk gedurende 5 jaar. Daarbij moet hij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank betalen, de kosten harer aanstelling wegens toegebrachte schade 70 fr. boete of 2 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 1 jaar. Bailleul Georges en zijn broeder Ju les, beiden van Belle (Frankrijk) waren ticht slagen toegebracht te hebben aan Castrlque Maurits, hotelhouder op den Zwarten Berg. Castrique wordt vervolgd wegens bedreigingen en slagen aan eerst genoemde. De feiten ten laste der Gebroe ders Bailleul niet genoegzaam bewezen zijnde worden deze vrijgesproken. Wegens het feit van bedreigingen bekomt Castri que ook vrijspraak; wegens slagen echter wordt hij tot 700 fr. boete of 4 maand ge vang veroordeeld. Daarbij moet hij aan de burgerlijke partij: Bailleul Georges 500 fr., aan de burgerlijke partij Bailleul Ju les 75 fr. ten titel van schadevergoeding betalen alsook de kosten hunner aanstel ling zonder voorwaarde. In het geschil tusschen Samyn Victor (betichte) van Beveren bij Roeselare en Devloo, paardenkoopman, beslist de recht bank op 18 Januari de getuigen in deze zaak nogeens te ondervragen. Allaert Albert, zijne vrouw Alle- meersch Margueriet, Leville Henri, Vanbe- celaere Henri en Derimaecker Sidonie, al len van Wervik, worden beticht van we- derzljdsche slagen en beleedigingen en bedreiging. Wegens slagen worden al de betichten ieder tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld. Vanbecelaere Henri wegens bedreigingen tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; wegens beleedigingen Al- lemeersch Margriet tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor Allaert Albert en Derimaecker Sidonie. Deprinse Ferdinand en Roose Ju lien beiden van Westouter, worden voor wederzijdsche slagen, elk tot 182 fr. boe te of 8 dagen gevang veroordeed, voor waardelijk geurende 5 jaar voor De prinse. Vancraynest Josima van Meenen, be ticht van aanhitsing tot ontucht te Wer vik, bekomt vrjspraak daar de feiten ten haren laste niet genoegzaam bewezen zijn. Bruneel Remy, bakker te Komen, die met zijn triporteur het kind Vandamme gekwetst had, wordt tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Aan de burger lijke partij moet hij 250 fr. betalen en de kosten harer aanstelling. Lazou Oscar van Geluwe, voor sla gen aan Develter, wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Durnez Hemd van Komen, die zijn kind uitbesteed had doch sedert 6 maan den geen kostgeld betaald heeft of naar zijn kind gezien wordt bij verstek tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, zonder voor waarde. Burggraeve Alois, schilder te leper, wordt wegens openbare zedenschennis, bij verstek tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, zon der voorwaarde. Bezki Abclon, Italiaan, te Elverdinge wonend, wordt vervolgd een oorzaak van verkeersongeluk te zijn geweest. Ten einde aan de verdedigers toe te laten al hare middelen in het werk te stellen, stemt de rechtbank erin toe twee getuigen te on- derhooren, welke, volgens de verdediging, zich het eerst op de plaats van het onge val bevonden. Deze getuigen zullen den 11 Jan. 1934 gehoord worden. Deroo Valère, Platteeuw Leonie, zijne vrouw, en Baes Suzanne, hun nicht, heb ben voor slagen en beleedigingen te ver antwoorden. Platteeuw Leonie bekomt vrijspraak. Deroo Valère wordt tot 182 fr. boste of 8 dagen gevang veroordeeld, we gens slagen en tot 70 fr. boete of 2 dagen wegers beleedigingen. Bass Suzanne, we gens beleedigingen, tot 70 fr. boete of 2 dagen. Swijngedouw Germaine, van leper, wordt wegens slagen bij verstek tot 210 fr. boet? of 10 dagen gevang veroordeeld, zon der voorwaarde. De rechtbank beslist op 11 Januari 1934 uitspraak te doen in de zaak Savoye, Gemeentesekretaris te Dikkebusch. Van Eeckhoutte Marcel, van Loker, wordt wegens slagen aSn Lalleman Char les tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang Na zich vruchteloos gedurende vijf jaren te hebben loten ver zorgen, vindt hij de gezondheid terug, dank aan de planten. Sedert 5 jaar leed ik aan crises aan den leverdie mij verplichtten gedurende een achttal dagen mijn bezigheden te staken. Ten slotte kr*eg ^k *lk* maand een crisis, gepaard met hevige pijn. Vóór 2 jaar, na een ernstig onderzoek, zegde men mij dat dit alles te wijten was aan een lev era .ndoening. Niettegenstaande alle zorgen bleven de maandelijksche crises aanhouden en ik verz wakte meer en meerdaar ik niets kon ver teren. Geen raad meer wetendbeslootik vóór enkele maanden een behandeling met planten te volgenalhoewel ik cr geen ver- trouven ln had. Vanaf den eersten dag voelde tk mij beterSedertdien heb ik geen enkele crisis meer gehad. Ik heb pijn noch opzwel lingen meer, werk regelmatig en eet al wat ik wil v M. Ete Former ie Olse Tal van leverlijders die door de dokters opgegeven waren, hebben door de planten een wonderbare genezing bekomen. Zij danken deze aan de beroemde natuurlijke behandeling met planten van Vader Benoit van Amiens. Daarom mag geen enkele zieke meer zeggen "II zal nooit genezen" indien hij niet op ernstige wijze deze behandeling gevolgd heeft, die terzelfder- tijd werkt op de maag en de darmen. De behandeling voor 12 dagen {Nr 1wordt verocht aan 20 Belgische frank voor de thee en 22 Belgische frank voor de korreltjes, in alle apotheken. In geval van moeilijkheden en Voor alle inlichtingen, schrijven s Labo- ratoire des Produits E. Benoit6, rue Bar- reau Asnières, (S.) Frankrijk(29 ter) H0BESXSHISBBXBBIHIBBBBS33B veroordeeld; wegens bedreigingen aan Lal leman tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en wegens slagen aan Vrouw Lalleman tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Aan het slacht offer dat zich als burgerlijke partij aan stelde, moet hij 400 fr. betalen als scha devergoeding, alsook de kosten der aan stelling. Everaert Albert, van Kemmel, had op 13 Oogst 1.1., aan den hoek der Maloulaan en Elverdingestraat, met zijnen auto den motorrijder Devriendt Jules aangereden. Deze bevond zich op de hem voorgeschre ven kant der baan. Everaert wordt tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang veroor deeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Aan het slachtoffer moet hj de som van 900 fr. betalen als schadevergoeding, als ook de kosten zijner aanstelling. Verleure Prosper en Burggraeve Ar thur, beiden van leper, worden voor we derzijdsche slagen, ieder tot 182 .r. boete» of 8 dagen gevang veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Lefere Jules, van Beveren-bij-Roese lare, beticht van raskiekens bij zijn ge- buur Maerez gestolen te hebben, wordt vrijgesproken, de feiten niet genoegzaam bewezen zijnde. Vande Wynckel Hector, van Ploeg- steert, die over 14 dagen bij verstek tot 3 maanden gevang was veroordeeld ge weest, had verzet tegen dit vonnis aange teekend. De rechtbank aanveerdt bet ver zet en beslist op 24 Januari 1934, 's namid dags de zaak op te roepen en twee getui gen te onderhooren. Biebuyck Victor, van Brielen, die Louwyck Maurits, invaiied, geslagen, be- leedigd en zijne kieeren gescheurd had, wordt wegens slagen tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld; wegens be leedigingen tot 140 fr. boete of 3 dagen en voor het 3» feit tot 70 fr. boete of 2 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar en 1 jaar. Aan het slachtoffer moet hij de som van 300 fr. betalen als schadevergoeding en de kosten zijner aanstelling. Markey Leopold, van Beselare, die in Juni laatstleden aldaar met zijnen auto een ongeval veroorzaakte, dat de dood van het kleine slachtoffer voor gevolg had. wordt tot 1400 fr. boete of 2 maanden ge vang veroordeeld. Om niet getrompt te heben tot 105 fr. boete of 2 dagen gevang, en zich in bedronken toestand te hebben bevonden ook 105 fr. of 2 dagen gevang, zonder voorwaarde. Daarenboven wordt hij veroordeeld om aan de ouders van zijn slachtoffer, welke zich als burgerlijke par tij aangesteld hadden, een totale som van 18.847,90 fr. te betalen ten titel van scha devergoeding, alsook tot al de kosten van het geding, alsook 2 maanden lijfsdwang. Rosseel H. van Reningelst, die tijdens de kermis te Poperinge op de markt de genaamde André Suffys aangereden had, heeft voor het ongeval te verantwoorden. Suffys stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 4.940 fr. als schadevergoeding. E>e rechtbank zal op 11 Januari 1934 uit spraak doen in deze zaak. Mooie kruiswoordraadsels zoeken Is de furie van den dag. Maar de vrouw laat al die boeken En gazetten flink op zij.* Binstdien snoept ze lekkere koeken, Zet fijn koffie, mits daarbij F. C. JACOBS SUIKERIJ. Aan het kruispunt der staatsbaan leper - Meenen en der provinciale baan van Wer vik naar Torhout, op het grondgebied der gemeente Geluveld, wijk Kruiseecke, ge beurde er in de volgende omstandigheden op Woensdag 20 dezer een erg ongeval. Het was omstreeks elf ure en half teen de autokamionnette van Beheydt Joseph, handelaar te leper, in matieg snelheid van Meenen naar leper rijdende aan bo vengemeld kruispunt kwam, dat zeer ge vaarlijk is. De kamionette was gevoerd door. den eigenaar. Uit de richting van Beselare kwam de genaamde Degryse Jules, autobusuitbater te Zonnebeke, met zijnen autobus geladen met werkvolk voor de fabrieken van Noord-Frankrijk, en wilde de groote baan oversteken naar Wervik. Welke de oorzaak van het ongeval is kan niet gezegd worden, maar de autobus van Degryse reed de kamionette van Be- heyt aan in de zijde, zoodat deze omver keerde, en met het achterste voor tegen den muur van de herberg De Kruiseecke. geworpen werd. De hevigheid van den slag kan gen'eten worden naar de schade aangericht aan den muur van deze herberg die op een» pervlakte van een meter en half weg gerukt werd, ofschoon hij aldaar 45 centi meter dik is. De autobus zelf werd door den geleider ten beste mogelijk stil gehouden, maar deze kon niet beletten dat zijn voertuig zijdelings omsloeg, de dertig werklieden die erin plaats genomen hadden, door el kander werpende. Met veel moeite konden de reizigers zich door de gebroken vensters eenen uit weg banen. Er waren drie gekwetsten, waarvan twee licht en een andere redelijk zwaar gekwetst die aanstonds door Dr De- fever van Beselare verzorgd en weggevoerd werd. De stoffelijke schade aar. de beide voer tuigen en de herberg is zeer aanzienlijk. DE AUTOBUS DEGRYSE VAN ZONNEBEKE ALLERBESTE INLANDSCHE TABAK AAN 14 FRANK DE KILO bij Marcel CASTRYCK-CORDONNIER, 14, Priesterstraat, POPERINGE. Eenige depot voor Poperinge. Over de bergen, de ijskoude vlak ten, de wouden, de onmetelijke zee ën, aiover 100 gouwen, aiover de grenzen wordt al de vreugde die over de wereld zich heen spoedt U te huis gebracht bij middel van de Super POINT BLEU. Geen enkel toestel zou aldus kun nen vertolken de algemeene vreugde en blijheid. De Super POINT BLEU zal U doen deelnemen aan al de feesten van ein de jaar's, gevierd over de geheele we reld heen, en zulks met eene boven alles voortreffelijke werkelijkheid. Inderdaad de Super POINT BLEU is het eenige toestel uitgerust met een electro-dynamiek evenwichtig die het eene dusdanige juistheid in de overgave verzekert. Ook het toestel de volstrekte weerkaatsing der werke lijkheid blijkt te wezen. BON te zeilden aan 23, de Stuersstraat, IEPER. Naam Adres Verlangt gratis documentatie POINT BLEU te ontvangen. DE AUTOKAMIONETTE BEHEYDT VAN IEPER Men ziet duidelijk de muur, ingeslagen door het geweld waarmede de auto ertegen bot ;te. issszaazaasaaaBsasBïïBBagaïi IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek KOUTEKIER. Meenenstraat. Op Maandag 25 December (Kerstdag) is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. ZIELMISSEN OP ZONDAG 24 DECEMBER 1933. IN SINT MAARTENS: Te 8 uur voor Vrouw Marie Decrock- Lahaye. Te 11 uur voor Heer Leon Jonckheere, van wege de Vereenigde Hofbouwliefheb- bers (in 't Belfort IN SINT PIETERS; Te 8 V4 uur voor Pieter Verschcore en echtgenoote Sophie Ronsse. IN SINT JACOBS: Te 8 Mi uur voor Jules Dael, huisvrouw en dochter. LUISTERRIJKE KERSTNACHTMIS in St Maartenskerk. Tot de luisterrijke Kerstnachtmis wordt iedereen toegelaten en ook vriendelijk uit- genocdigd. Zij wordt voorafgegaan kwart vóór middernacht door de roe rende plechtigheid van het aanbrengen van 't Kindeke Jezus in de kribbe, met de aandoenlijke Kerstliederen: Stille nacht, heilige nachtAdeste fideles en 't Is nacht, staat op (Minuit, chrétiens). Onder de middernachtmis, zal een prachtwerk van kerkelijke muziek door St Maartens gemengd zangkoor, onder lei ding van Heer Maur. Baert, kapelmeester van St Maartens, uitgevoerd worden: de vierstemmige Mis (in Do groot) van Jos. Rheir.berger, met begeleiding van orgel en volledig orkest. Na het Credo, dat in plain-chant ge zongen wordit door het volk, zal de H. Communie uitgereikt worden op drie plaatsen tegelijk: vóór het hoogaltaar, aan het altaar van O. L. Vrouw van Thuyne en aan het nieuw altaar van de Passie des Heeren. Heel de kerk zal schitterend verlicht zijn en geopend worden een 1/2 u. vóór de ceremonie, d. i. te 11 u.; na midder nacht wordt niemand meer binnengelaten. SINT NICOLAASKERK. Op Kerstdag wordt 's middernachts, lijk voorgaande jaren de Kerstmis gezongen, voor en door de parochianen. De kerk is open te 11 uur voor iedereen. Te 10 uur wordt de Plechtige Hoogmis gezongen door het zangkoor der kerk. 's Namiddags te 3 uur Vespers, Sermoen en Lof. Op 2<> Kerstdag, te 9 uur gez. Hoogmis voor M. Emiel Ampen (Dikkebuschsteen- weg). KERSTFEEST IN DE PATERSKERK DER ONGESCHOEIDE KARMELIETEN. t Rust op aloude overleveringen van de Karmelorde, aan de zielroerende kerst feesten al den'luister bij te zetten, die als de ontluiking en de samensmelting is van statige liturgie en kinderlijke devotie. z»o eigen aan eene beschouwende orde. Niets gaat dieper in de zielen dan een Kerst nacht tri een kloosterbidplaats. Wie oogen en ooren en nog veel meer zijn ziel wil voldoen aan geestelijk voed sel wordt tot de plechtigheden uitgenoo- digd. Zondag, Kerstavond, 24 December: Te 10 u. wordt de kerk geopend tot het nach telijk officie, door de kloosterlingen in witte mantel in het kerkkoor gezongen. Na het Te Deum van 't officie, rond 11 H u., wordt het Kindje naar de Kribbe, proces siewijs, door de kloosterlingen gedragen waar het •Martyrologiums dit is, de blijde boodschap der geboorte zingend aangekondigd wordt Dit is een eenig schouwspel zoo ais het te Bethlehem ge schiedt als al de kloosterlingen 't hoofd ten grande drukken bij de woorden: Christus is geboren te Bethlehem ln Juda, wat dadelijk vertolkt wordt in het oude gekend driestemmig lied Een kindekijn is ons gheboren T Is Middernacht. De kerk wordt geslo ten.. De Kerstmis begint met volle assis tentie der kloosterlingen. Orgel en volledig orkest. Adeste en kerstlied, alles van Vlaamsche Meesters geschreven voor 3 ge lijke stemmen en uitgevoerd door het wel gekend vrouwenkoor. De H. Communie zal door twee paters uitgereikt worden. Na ds mis worden de Lauden gezongen, terwijl twee gelezen missen ter dankzegging ge daan worden, en verders van 5 tot 10 u. zullen missen gelezen worden. Te 9 uuf Jubelmis door gemengd koor (mannen en vrouwen) met orgel en volledig orkest, 's Avonds te 5 uur onder het Lof, motetten voor 3 gelijke stemmen, door het vrouwen koor, begeleid met orgel en volledig orkest. Sermoen door E. P. Michaël, O. C. D. uit het kiooster te leper. GEZICHTKUNDIGE de Stuersstraat, 27, IEPER. U I T, V Kosteloos onderzoek der oogen. Brillen, Glazen in alle modellen. TER TROUW BEDIEND. Het gladde weder. De genaamd» G. D. kwam Woensdag morgen per flets naar leper gereden, toen hij niet ver vaa de Nieuwe Herberg uitgleed en vrij on zacht op de straatsteenen terecht kwam. Hij had gelukkig maar lichte kwetsuren. Een luxe-auto die volgde, wilde het slacht offer ter hulp komen, doch op dezelfd» plaats draaide de auto vier vijf maal rond zonder erger gevolgen. Zoo goed was het niet gesteld met den vrachtauto van de Brasserie Centralevan leper. Deze gleed onderste boven den gracht in. De twee Inzittenden kwamen er heelhuids van af. De vrachtauto had het leelijk te ver duren gehad. De schade is groot. V. K. B. J. Donderdag 21 December werden de kandidaten der Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd als leden inge lijfd. De plechtigheid greep plaats in de Kapel der Arme Klaren, de Stuersstraat, te 6 uur. Talrijke leden hadden er aan ge houden deze plechtigheid bij te wonen om hunne nieuwe zusters te verwelkomen. Het Kinderfeestje, op tweeden Kerstdag op touw gezet, belooft prachtig te zijn! Bewogen aanhouding. Woensdag morgen werd de gendarmerie verwittigd dat zekere Verf... A. zich schuil hield in de gewezen kazerne van het voetvolk. De gendarmen gingen spoedig ter plaats om hem in het drooge te brengen, daar hij nog 25 dagen gevang uit te zitten had voor gepleegde diefstallen. De aanhouding liep van geen leien dakje, maar de man nen der wet gelukten erin hem te pakken te krijgen. Met een nieuw proce6 voor op stand zal hij ervan afkomen. NAAI- EN SNIJSCHOOL Boterstraat, 12, leper. Hebben hun diploma bekomen: MET GROOTE ONDERSCHEIDING: Mej. Maria Planckaert, uit Moorslede. Mej. Marcelia Gesquière, uit Wervik. Mej. Raymonde Vandewoestyne, Wervik. MET ONDERSCHEIDING: Mej. Noëlla Vanbezien, uit Roeselare. Mej. Simone Staelens, uit Roeselare. Mej. Anna Lynde, uit Dranouter. Mej. Julia Becarreri, uit Zuidschote. Mej. Julia Vandenbroucke, uit Zuidschote. Hartelijk proficiat! De kursussen herbeginnen met het nieuw Jaar. Vraagt prospectus. van Meubelen, Schrijnwerk, Rouwkisten, Kruisen, enz.» V. HOF, Meenenpoort, 22, IEPER. is droog en geconcentreerd; dus, gebruik er min.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3