URSUS - 1 uitingen BE WARMTE VEBHOO&EN SNUIF mmwmmm Tcndel ïid vekêïuik ■U veï/niê&ïd&tefv TE ONKERZELE Legernieuws trasMfiuaia Koffie ea Suikerij CHRiSTIAENS DEV0LDER GEDACHTEN Onze West-Vlaamsche Renners GEZINSTOELAGEN DE ZWAARSTE VALLING VROUWENHOEKJE Volledige veiligheid Buitengewone duurzaamheid Gean onderhoud, geen herstellingen meer I Nu het tijdstip van het hersteilen, van het vernieuwen uwer afsluitingen is aangebroken, wees van uwen tijd 1 Wees spaarzaam 1 Profiteer heden nog van den grooten afslag op het Ursus en laat U een degelijke Ursus-afsluiting opmaken, die U jaren, zeer vele jaren uitstekende diensten zal bewijzen en U vrijwaren van die herhaalde tijd- en beurs- roovende herstellingen. J. SEGAERT, Depothouder-Aannemer van Afsluitingen, KORTEMARK. Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer mmCéPot Van P^IÏliëR VOOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE Mfc Dis d'handen uit de mouwen steekt, krijgt gouden ringen aan zijn vingers. Wie zijn fouten erkent, geeft geen bewijs van zwakheid, maar van kracht. (Boerhaave). Bosrhaave was een beroemd geneesheer uit de XVIII* eeuw, 1675-1742, hooglee raar tot Leiden. Een rijke die van niets verstand heeft, ls gelijk eene steenen pot die van buiten met goud versierd is. ica&axaEsasaiisaasscBevEaasa* HETMANNEKE UIT DE MAAN EERST EN VOORAL wensch ik uit ganscher herte aan al mijne Lezers en al- derliefste Lszereskens een zalig en geluk kig Kerstfeest! Als 't Kerstmis Is Gaan al de christen menschen Bezield met vrome wenschen En stortend menige gebeèn Ter kerke heen Om midden Ir. den kouden nacht T'aanbidden Die hen wacht In eenen schaam'len stal van Bethleem's dal. Hoort ge de zoete engelenstemmetjes niet, die helderklinkend weergalmen: Glo ria in excelsis Deo... Eere aan God in den Hemel en vrede op de aarde aan de men schen van goeden wil! Is er wel ooit een tijd geweest, waarop 't menschdom zoo naar vrede smachtte, zooals thans? Onweer dreigt langs alle kanten! En nochtans heeft een Godmensch de hardste pijnen en folteringen en smarten door staan, om eens aan 't menschdom dien zoo fel gehoopten vrede te brengen. En nu meer dan ooit mag men zeggen dat 't menschdom Hem niet heeft begrepen of niet heeft willen begrijpen! Vrede is welvaart in vertrouwen! Waar geen vrede is, heerscht geen vertrouwen, geen welvaart nooh voorspoed. Wij zijn van goeden wil, maar wij zijn menschen, dus zwakkelingen. Om sterk te zijn moeten we onze oogen naar omhooge richten en de hulp van den Allerhoogste afsmeeken, die alleen, en Hij alleen, ons redden kan, en vrede aan ons herte schen ken. Bidden wij den Heer om vrede. EN NU GAAN we ons ne keer serjeus met onzen kalender bezighouden, want 't arm schaap was weêr bijna vergeten. Maandag 25 December, Kerstmis Zoo mijn en" dijn waar doodgebleven De mensch zou staag in vrede leven. Dinsdag 26 December: H. Etienne. Licht korzel zijn en dikwijls pronken Zijn in de jonkheid kwade vonken. Woesndag 27 December, H. Johannes. Hij is niet arm, die weinig heeft Maar die met veel begeerten leeft. Donderdag 28 Dec., Onit. Kinderen. Bij vrienden zal men t'eten blijven Met vreemden zal men handel drijven. Vrijdag 29 December, H Eleonora. Btraft gij het kwaad niet, als 't behoort Gij maakt ervoor 'n open poort. Zaterdag 30 December, H. Kolom. Wie iedereen ln vreê laat gaan Die vindt den vrede voor zich staan. Zondag 31 December, H. Sylvester. Een vriend achter rugge Is een sterke brugge. PIET DE MATROOS schrijft naar zijn familie dat hij haar een prachtige pape gaai opstuurt. De moeder, om den terug- koer'van haren zoon te vieren, zegt tegen de meid: Maria braad het pluimgedierte dat hier straks zal toekomen! en rij gaat naar de markt om een kieken. Ongelukkig is het de papegaal die het eerste aankomt en de meid doet hem bra den. De matroos is thuisgekomen maar als men rijnen gebraden papegaal aan tafel brengt, herkent hij hem direct, en roept in wanhoop uit tot de meid: Ongelukkige! een zoo schoone pape gaai... hij sprak verscheidene talenl En Marie: Waarom heeft hij mij dan niets ge zegd, mijnheer? WAT BAAT HET den mensch een... millioen te winnen als hij 't naar pieren land moet afstappen? En om m'n gezegde te staven Op zijn best Ga 'k U zeggen, dat men overlest In Frankrijk ne man heeft begraven Die, hoe men er ook over kloèg, Een millioen in zijne zakken droeg. Ja, die man was gestorven enkele dagen vóór dat de trekking van 't millioen plaats greep. Hij bezat een lot... en 't millioen viel er op. Maar 't kwam te laat uit, want de man was reeds met pak en zak... en rijn loterijbriefje erbij, begraven. Nu Zijn de erfgenamen bezig, met zich d'ha- ren uit den kop te trekken, want 't gou vernement wil de toelating tot ontgraving niet geven... en 't millioen blijft twee me ters onder den grond! 'k Geloove anders niet dat we... zooveel noodig hebben om de reis naar d'eeuwig- heid te ondernemen, en om in 't Paradijs aan te komen... want anders zouden er, denk ik, nog een beetje minder arriveeren dan 't tegenwoordig 't geval is. En dat is geen beetje zeggen, want 't schijnt dat Binte Pieter ook bijna sjomeur is... zoo Weinig talrijk rijn zij, die nog langs d'he- melpoorte hunne blijde intrede doen. DOKTER BOLLEKENS was ook ge- etorven en kwam voor Sinte Pieter te staan. Sinte Pieter, mag ik binnen? vroeg hij zoo. Wie rijt gij? vroeg de heilige met de Sleutels. Ik ben Bollekens. En wat deed gij in uw leven? Ik was geneesheer! Ha! zool kom dan maar gauw bin nen... maar neem de trap hierneven... die is bestemd voor de leveranciers! HOE MEER de mensch in aanzien raakt Hoe meer de wingunst hem genaakt 't Drama van nooit genoeg Dat reeds lang 'n oplossing vroeg, En dat... menige Kommissarls verveelt. Heeft zich dus te Brussel afgespeeld. G'hebt verdraaid toch menschen die nooit tevreden zijn, hé! Maar allee, we moeten eerder compassie hebben met die sukkelaars die amper honderdduizend ballekens in 't Jaar verdienden, en dus met heel veel moeite in het onderhoud van hun talrijk huisgezin van drie, vier per sonen konden voorzien! Ik ken er die 't met minder doen... wat zeg ik, met minder dan de helft... en die nog verre van sukkelaars zijn. En 't schijnt dat ze nog maar aan 't eer «te bedrijf van 't treurspel rijn!... Wat gaan we nogv allemaal hoorenl EN OM U TE BEWIJZEN Dat er meer zotten rijn dan wijzen Gaan w' U hier eens, zonder ons te storen Laten hooren Wat een Franschen mond Ons vertelt over den Volkenbond Indien de Engelsche kuituur de wereld overheerschte, dan zou onze planeet zijn: een speelterrein, een toog en een zeeagent schap. Indien de Amerlkaansche kuituur de Wereld overheerschte dan zou onze pla neet rijn: een fabriek, een cinema en een music-hall. j Indien het de Chlneesche kuituur was, dan zou onze planeet rijn: een opium- rookerij, een winkel en een met bloemen versierd schip. Indien het de Russische kuituur was, dan zou onze planeet zijn: een zothuls, en een conferentiezaal. Indien de Poolsche kuituur moest over- heerschen dan zou onze planeet rijn: een concertzaal en een dancing. De Duitsche kuituur zou geven: een ka zerne, en een gevangenis. Enne de Fransche kuituur... och sjoe- tekens toch! zou van onze planeet ge maakt hebben, een Paradijs, een museum en een salon... en nog een salon... 't Is maar wel dat 't ne Franschman is die 't zegt... wij hadden al aan een mest hoop... a la Parisienne gedacht. ZONDER MORREN NOCH KLAGEN Heeft hij nachten en dagen Doorgebracht met zwoegen en werken Om toch, ge zult het dra gaan merken, Te kunnen bepalen, m'n beste man, Hoelang een droom wel duren kan. Hij, dat ls de geleerde Duitsche profes ter Schmatz. In het zweet zijns aanschijns heeft hij dagen en nachten, en dat maan den aan een stuk, gearbeid, om toch ook zijnen naam ne keer in de gazet te zien verschijnen... met de vermelding ernaast van de interessante... uitvinding dien hij gedaan heeft tot welzijn van de gansche menschheid. Ja, jubelt, beste vrienden, want dank rij profester Schmatz gaat ge binnen 'n paar seconden vernemen dat ne gewonen droom... ten hoogste slechts vijf tien seconden duurt! Ge gaat denken dat ge droomt, als ge dat leest, hé! Hewel! 't is nochtans de volle waarheid. Hij heeft natuurlijk aan onzen neus niet willen hangen, hoe hij deze belangrijke berekening gemaakt heeft... maar 't schijnt dat de Vitesse van 't gedacht, er voor veel tusschenkomt Allee! we zullen maar aannemen wat die geleerde ons voorschotelt... en liever op ons gemaksken slapen en droomen van rljstpap eten met zilveren lepels, dan sla- pelooze nachten door te brengen, met 't verifjeeren of 't wel waar is wat hij ons wijs maakt! DE ARME BEDELAAR was reeds ne ganschen dag op de baan en 't allen kante waar hij ging aankloppen om 'n aalmoes... kreeg hij 'n korste brood of nen boterham. Zoo kwam hij met zijne zak vol overschot van brood bij Madam Snep aan. Madam, 'n aalmoes als 't u belieft. Aalmoezen geef ik niet, maar 'n stuk brood kunt ge wel hebben. En Madam riep heur meld: Justine, geef dien man eens de rest van 't brood. Madam, zei Justine, d'r ls geen over schot meer, lk moet een versch brood be ginnen. Oh! Als 't dat maar ls, antwoordde onze bedelaar daarop, terwijl hij zijn handen in zijnen broodzak stak: geef maar hier, ik zal 't wel wisselen. VAN DINGELADONG! Nog ne goeie sprong En we ritten, gulhertig, In negentienhonderd vier en dertig. En 't zal heel Interessant rijn ne keer na te gaan wat 1934 voorstelt met be trekking tot de groote historische gebeur tenissen! Zie maar dat g' in slaap niet 'n valt, als ge dit leest, want 't zou nog al gevaarlijk zijn, daar w' in den winter zijn en... een winterslaap nog al lang duren kanl In 1934 zullen er 5.933 jaren verloopen rijn sedert 't begin van de wereld (volgens den Bijbel, wel te verstaan!); 4.278 jaar sedert den zondvloed... God! Is dat al zoo lang geleden... 't is precies alsof 't nog maar van gisteren was, da'k Noach daar met zijn ark zag varen!; 2.687 jaar se dert de stichting van Rome... nen over- over-over enz... grootvader van mij was metsersknaap bij nen aannemer in dien tijd, en heeft ook meê geholpen Rome op te bouwenl; 1.539 jaar sedert het einde der Oudheid; 1.133 sedert de Kroning van Karei de Groote; 498 jaar sedert de uit vinding der drukkerij; 481 jaar sedert het einde der middeleeuwen. In 1834 zal het nog 442 jaar geleden zijn dat Colombombus Amerika ontdekte en 16 jaar dat de groote oorlog eindigde... en 't voornaamste is dat het in 1934 veer tig jaar geleden zijn zal da'k mijn kruis opnam, want 'k ben juist zoolang ge trouwd. OCH! Madam Snottekens, zljt gij het? Hoe spijtig toch dat ge zoo laat rijt, zie, ik kom daar juist de tafel af te zetten Ja, roept Mieleken uit, en moeder is er zoo haastig meé geweest, als ze U hoor de beilen, dat rij twee tellooren gebroken heeft I ALS GE IET Niet Geerne ziet Dan zegt men, in beschaafde taal 'k Zeg het U voor d'eerste maal Dat ge daar antipathie voor voelt Hetgeen al ras uw lusten koelt. Antipathiemoet ge weten is 't te genovergestelde van sympathie Ge zult me rap verstaan, als ik U zeg, dat ik, 'n diepe sympathie gevoel voor al de lieve lezereskens, van dees gazet, van rond de duizend weken (niet de gazet, maar de lieve lezereskens)! Hewel! Daar is een Fransch geleerde van de Akademie der Kunsten, met een groote K, die de anti pathie bestudeerd heeft op geschiedkun dig oogpunt. Hij haalt namelijk 't geval aan van koning Hendrik Hl die niet alleen in een kamer dierf verblijven met een... kat, zonder flauw te vallen. De hertog van Epernon, draaide van zijn sis als hij nen hazewind zag, en Marie de Medicis, begon van schrik te waggelen op heur beenen, als ze een roos zag, zelfs 'n geschilderde. Bij mij moeten 't precies geen katten, noch hazewinden, noch rozen zijn, om mij naar 't land der droomen te zenden, 't gericht van mijn schoonmoeder aan den hoek van 'n straat, is al voldoende... en dat is geen roos, zulle, 'k zeg het U... zelfs geen ge schilderde, maar eer een kat... om zonder handschoenen niet aan te vatten... en 't gebeurt al meer dan eens dat ik dan zelf... voor hazewind speel, als ik nog van alte ratie op den grond niet lig te spartelen! IK BEN GERUÏNEERD, riep Lange Jef uit. Men heeft mijn auto gestolen, mijn huis is afgebrand en mijn vrouw is weg gevlucht. Kan er mij nog iets ergers over komen? Ja, antwoordde Dikke Miel daarop: dat uw vrouw weërkomt! IK VIND HET NIET HEEL SOHOON Z'hebben Jupiter gesmeten van rijn troon Op zijne beurt! En dat is in Amerika gebeurd. Jupiter moet ge weten is de godheid van den ellentriek ofte electrlciteit. Dat is dien fameuzen kerel die maar rijn hand open te doen heeft om gansch de wereld kapot te bliksemen met d'electriciteit die hij in rijn spieren heeft. Hewel, in Ameri ka hebben ze straffer gedaan. Z'hebbdn ginder een bliksemschicht geschapen van niet minder dan 7 miliioen volt. Een gewonen bliksem van den hemel, als 't dondert bijvoorbeeld, bereikt ongeveer 3 millioen volt. Maar d'Amerlkanen zijn met geen klein bier content, en binnen 't kort gaan ze ne keer probeeren er eenen te doen flikkeren van 10 millioen volt. En zeggen dat de wereld nog bolt! Enfin, da's allemaal 'n gewoonte zulle! Ik ben zeker, dat als Marenta ne keei flikkert met heur oogen van koleire, als ik bijvoorbeeld mijn voeten niet goed af- gekuischt heb, daar bliksemschichten uit- sprankelen... van 'k weet-niet-hoeveel- miljoen-volt... en 'k en ben potdorie no;, niet doodgebliksemd! In alle geval... 'k Ga me voortaan zwichten Voor die bliksemschichten Want naar 't is gebleken Zou Jupiter zich kunnen wreken, En moest hij zijn electrlciteit Binnen korten tijd In Marenta's spieren overgeven 'k Zou nog vieze uren dan beleven! JEFKEN, vraagt de moeder, hoevee! maken 4 plus 2? Zes, roept Jefken. 't Is geen waar, roept zijn zusje Mieken uit, 't is 3 en 3 die zes maken. 't Manneken uit de Maan, ACHIEL MORENT uit Langemark We zijn verheugd een knaap uit onze streek en overwinnaar van 't «Criterium der Hoppestreek te kunnen voorstellen 't is te zeggen de jonge Achiel Morent die in het sportieve Langemark huist. Deze naam klinkt voorzeker niet vreemd in d'ooren van koersinrichters, want Achiel is een der volksgezindste renners onzer streek. Ieder maal hij in koers zat, waren ieders oogen op hem gericht, daarom dat iedereen, de ver richtingen van dien braven jongen nog in hun geheugen hebben. In burgerlijk even een stillen en brave jongen uit de volksklasse, die pas 19 jaar telt. Hij be zit een paar kloeke beenen, waarop een stevig lichaam is gebouwd en daarbij heeft hij nog een paar goeie oogen in den kop, wat ons doet veronderstellen, dat hij langs den weg van sport, roem en fortuin kan maken, 'k Ben voorzeker alleen niet om te bekennen dat Achiel een schoonen athleet is op het rijwiel, daarbij is hij nog begaafd met een rappe sprint. Deze felle kerel trok vooral de aandacht der sportliefhebbers, door zijn klassieke sprong en had hij wat meer hardheid gehad, dan had het dikwijls voor velen fataal geweest. Achiel die van koersen zijn stiel wil maken, verzorgd zich als niet een en wordt daarin door zijn familieleden goed bijgestaan, die niet beter vragen, dan er een kampioen uit te zien groeien. En dat zal wellicht ko men, want Achiel is een opkomende kracht, geroepen om onze streek, die zoo ver ten achteren is, op gebied van koe- reurs, bij andere gouwen, in eere te ver dedigen. Hieronder zijn prachtige eerelijst: Eerste te: Westouter, Krombeke, Re- ninge, Klerken, Poelkapclle, Poperinge, Merkem, Poelkapclle, Merkem en Hout- huist. Tweede te: Geluwe, Poperinge, Zonne- beke, Langemark, Loo en Westroozeheke. Derde teLoker, Brielen, Boezinge en Bikschote. Daarbij was hij nog zesmaal vierde, viermaal vijfde, vijfmaal zesde, viermaal zevende, viermaal achtste, viermaal ne gende en één maal tiende. Zijn seizoen is veelbeteekenend voor een begin, niettegenstaande zijn talrijke valpartijen in 't begin van 't seizoen. Daarvan heeft hij, het gansche jaar nog de weerslag gevoeld. Maar nu is Achiel er geheel bovenop en rust zich totaal uit, om met Nieuwjaar de oefening te herbeginnen, maar laat U niet opmaken van heethoofdige supporters, om seffens naar de juniorsklasse over te gaan, doet voort in de beginnelingskoersen, waar ge zult geld verdienen en waarin ge U moet. willen of niet, verharden. Aan U, Achiel, van dus uwen stiel ter harte te nemen en voorts de wijze raadgevingen opvolgen en dan zult gij kunnen komen op de plaats, waar zooveel renners trach ten te komen, doch er door éigen schuld maar niet kunnen in gelukken. Dat is de wensch van al uw echte supporters en ook van DOI.IE. !SB3SSE3SE!33ZQBB93SES3aR!39S!3 der Burgerlijke Oorlogsinvaliden Er wordt ter kennis gebracht der bur gerlijke oorlogsinvaliden dat, krachtens artikel 8 van het koninkljik besluit van 14-8-1G33 de beschikkingen betreffende de gezinstcelagen der krijgsinvaliden op hen van toepassing zijn.. Het behoort hun dus, Ingevolge deze be schikkingen, dat rij vóór 1 Januari 1934 eene der twee verklaringen voorleggen, voorgeschreven bij koninklijk besluit van 18-8-33 (Staatsblad van 11-12 September 1933). Deze verklaringen dienen gericht aan het Ministerie van Financiën, Wetstraat, 14, Brussel. op een paar dagen genezen, met de ver maarde PULMO CACHETTEN van Dr Specialist Fago. Het strafste genees middel voor de slijmen te doen lossen. Onmisbaar voor Bronchleten en Asthma Op tijd genomen genezen zij tering, en zetten een fleurusaanval stop. Te verkrijgen in de APOTHEEK KESTE- LYN, Poperinge. HEVIGE BRAND TE GISTEL HOEVE IN PUIN VEE OMGEKOMEN Dinsdag namiddag is er brand uitge broken in de hoeve van den landbouwer Emery Van Weteren, te Gistel. Het vuur, ontstaan in de keuken, nam eene zeer snelle uitbreiding. De vlammen sloegen langs het dak uit en deelden zich mede aan de stallen. Er was watergebrek door den vorst, zoodat er aan blusschen niet te denken viel en alles vernield werd. Eenige stuks vee zijn mede in de vlam men gebleven. De schade ls zeer aan zienlijk. TWEE ERGE ONGEVALLEN OP HET IJS TE KNOKKE Twee personen die te Knokke-aan-Zee aan het schaatsen waren op het Ijs zijn in volle vlucht loodzwaar op het hoofd gevallen. Een van hen liep een schedel breuk op en men vreest voor zijn leven. l999B99B3BB9BB9li9IHHlH9M SOLDAAT GEDOOD TE DOORN IJK De soldaat Naert, uit Moeskroen, bij het 3* linie, kreeg een granaat op het hoofd tijdens werpoefeningen op het manoeuver- plein van Doornik. De arme Jongen werd vreeselijk gekwetst. Overgebracht naar het gasthuis van Doornik, ls de ongeluk kige er bezweken. «B9BEB9BHE8B9BEBB1B99BB9BBBBB MIJNINSTORTING TE ANDERLUES In de koolmijn van Anderlues had Za terdag een instorting plaats op 740 meter diepte. Vier werklieden en een ploegbaas die ln de omgeving waren werden geraakt door de Instortende massa. Twee ervan werden gedood en drie gekwetst. iBBBSaBBBBBBBEBaBBBBBJaflBSg OP 18 DECEMBER. De biddende menigte ln bitteren kou, ln ijs en sneeuw, talrijker dan ooit. Vroeg in den ochtend rijn er reeds bedevaarten uit Oostende, Brugge, Dendermonde, Lier, Brussel. In de kerk zonder vuur wordt aanhoudens de Communie uitgereikt, heel den morgen. De eene mis volgt op de andere. De Antwerpsche bedevaart is er vroeg, minder talrijk maar vuriger bid dend dan ooit, bewonderenswaardig vr/a vertrouwen. Tot bij het vallen van den avond rozenhoedjes en litanieën bij grot en kapel, gezang, Angelusgebed, en den rozenkrans der Zeven Weeën. Ook 's na middags te 3 u., gebeden in de kerk, en te 4 uur, een schoon lof. Wat de gebeurtenissen betreft met per sor.en der Antwerpsche bedevaart, onder andere bet volgende (met het voorloopig passende voorbehoud)tweemaal extase van mejuffrouw Holtkamp, tusschen Con secratie en Communie onder de eerste H. Mis waaronder de Antwerpsche bedevaart aanwezig was (opgedragen door een pries ter uit het bisdom Namen), en tweemaal na hare Communie even na de Consecra tie en even vóór het Agnus Del onder de volgende H. Mis (opgedragen door een priester uit het bisdom Luik). Ter plaatse der verschijningen is rij driemaal in ver rukking tegenover den eersten hoek der kapel (de gewone plaats der verschijnin gen), de derde maal schijnt rij de ver schijning te volgen tot aan den tweeden hoek der kapel, houdt er stil, zet dan in extase haar weg voort tot aan de middel lijn der kapel, waar rij op de knieën valt. Bij het laatste virioen is zij aan den der den hoek der kapel, tegenover den kerk toren. Angelusgebed, Magnificat en Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen. Achter de kapel ziet men, de eerste maal sedert hare verschijningen, in tegen stelling met de over 't algemeen fijne, rus tige lichtglans over het gelaat van mejuf frouw Holtkamp, één virioen waarin haar uitdrukking er eene is van afkeer en mis prijzen, rij balt de vuisten, en werpt met verontwaardiging haar rozenkrans naar de plaats waarop haar blikken rijn ge richt. Waarop het afstootend virioen ge ëindigd schijnt. Zij bidt. Later verschijnt weer de glimlach op haar gelaat. OogenschijnMjk dus: driemaal extati sche houding ln de kerk en nog één bij zondere maal waaronder rij het kruls- teeken maakte, zevenmaal bij en omheen de kapel met één keer zegen. A 's Namidags liet men juffr. Holtkamp voorbidden. Rozenhoedje der Droeve Mys teriën. Onder het vierde tientje, de kruis draging van Jezus, komt er geen stem meer over hare lippen. Later bidt zij weer voort en onder den eersten Weesgegroet van het vijfde tientje, weer dezelfde ken- teekens. Eenmaal valt rij plots op de knieën. Ze gen. Tweemaal komt dezelfde merkwaar dige uitdrukking van afkeer en nijd, en verontwaardiging, over haar gezicht, wel dra gevolgd door een triomfanten glim lach. A Uit de mededcelingen voor het volk be stemd: Jezus verschijnend achter en boven het kruis van het tabernakel, onder de HII. Missen, zou hebben gezeid: Gaat in vrede Ik geef u allen Mijn vrede Onze Lieve Vrouw bij de kapel: «Nog weinige dagen en wij herinneren de ge boorte van Gods' Zoem en Mijn Zoon. Zeg aan het volk dat ze zich moeten voorbe reiden tot dien dag in gebed en boete (Tot de juffrouw: «En gij, mijn doch ter, lijd met verduldigheid, maar bovenal met liefde. Veel staat u nog te wachten. Vrees niet. Ik zal altijd met u rijn.») 's Namiddags nieuw pax-gebaar van Je zus over de aanwezigen, met de woorden: Vrede rij met u (Niet het Kindje Jezus zooals op 21 November en 8 December, Jezus zooals Hij bij het tabernakei zou zijn verschenen). Onze Lieve Vrouw: Wees hier den dag van het feest der Eerste MartelarenDe aanwezige personen zeggen: dat is 28 De cember) Wanneer Onze Lieve Vrouw verscheen, den nijdigen nabootser van Haarzelve ver drijvend, den bedrieger zeide juffr. Hoitkamp zou Onze Lieve Vrouw 's cchtends 'hebben gezeidVrees niet. Ik ben hieren 's namiddags, triomfant glimlachend: «Hier ben ik». Na de ondervraging van 's namiddags werd juffrouw Holtkamp, op haar wensch, ook alleen gelaten met de aanwezige pries ters. Jezus zou haar inderdaad ook een boodschap aan de priesters hebben gezegd. Juffrouw Hcltkamp deed ai hare mede- deelingen met diepen schroom en ont roering. De beschrijving welke rij geeft van de Maria-verschijning is nog steeds deze van de Koningin der martelaren. Nog wel meer dan dit alles te Onkerzele verdient omtrent 18 December breede aandacht en onderzoek, maar is thans minder vatbaar voor publieke mededee- ling, tenminste van onze rijde. Laten we hier ook de meest ongeduldige verduldig heid aanbevelen, en hun verzekeren dat de observatie der feiten te Onkerzele in de best mogelijke omstandigheden geschiedt en de documentatie omtrent verloop, ver klaringen, enz., m-et alle nauwgezetheid wordt gemaakt. Ook wat de ondervragingen betreft. Deze geschieden met methode, in aanwe zigheid van wetenschappelijke waarne mers, priesters, en getuigen, de verklarin gen der zieners onmiddellijk na de feiten worden ten nauwkeurigste opgenomen. Voor misvorming der eigenlijke feiten en verklaringen is dus minder kans dan er gens anders het geval is geweest. Wat in de een of andere richting van dit alles wordt gedacht, voor de pelgrims van On kerzele neemt iedereen die dit alles gezien heeft den hoed af, en het zal niemand schaden in gebed en boetvaardigheid den tijd vóór Kerstmis mede te heiligen. Uit De Standaard A Over de zanneverschijnselen welke door het grootste gedeelte der menigte zouden rijn waargenomen, doen wij hieromtrent geen mededeeling omdat wij niet in staat zijn er een oordeel over te hebben. Onder linge vergelijking van getuigenissen zal misschien iets uitwijzen. Het spreekt van zelf dat wie meent daaromtrent of om trent andere meldenswaardige feiten een ernstige getuigenis te kunnen of te moeten aflleggen, dit bij den Z. E. H. Pastoor van Onkerzele dient te doen, en zulks schrifte lijk. A De burgemeester en het Komiteit tot verheerlijking van O. L. Vrouwzulten dezelfde maatregelen als op den 18" treffen den 28 December (gedachtenis der Onnoo- zele Kinderen). (BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DECEMBER - WINTERMAAND 24 Z 4* Zond. Advent H. Euthymius. Evangelie: De prediking van den H. Joannes den Dooper. 25 M KERSTDAG. 26 D H. Stephanus. 27 W H. Joannes. 28 D HH Onnoozele Kinderen. 29 V H. Thomas van Kantelberg. 30 Z H. Sabinus. IESBBBBEBflHBE3BB9BEBR935EBSfl ONTHEFFING VAN ACTIEVEN DIENST KINDERBEDE BIJ T KRIBJE Lieve Jesus, minlijk Kindje, Blootgesteld aan wee en smart. Zie, we smeeken U zoo vurig: Daal toch neder in ons hart! Bericht aan de miliciens van 1934 aangewezen voor den dienst Benevens diegenen welke voorkomen in den Moniteur beige van 2 December 1933, bladzijde 6111, rijn van actieven dienst ontheven, bij toepassing van artikel 57 der wet op de militie, de werving en de dienst verplichtingen de voor den dienst aange wezen miliciens van 1934 der navolgende categorieën: 1. - Die welke twee broeders onder de wapens hebben gehad, waarvan er een onder dienst overleden is. 2. - Die welke twee broeders onder de wapens hebben gehad, waaronder ten minste een die drager is van een of ver scheidene frontstrepen. 3. - Die welke behooren tot een gezin met negen in leven zijnde kinderen, waar van er twee bij het leger hebben gediend. 4. - Die welke behooren tot een gezin met acht in leven zijne kinderen, waaron der zes jongens, waarvan er twee bij het leger hebben gediend. 5. - Die, wees of halve wees, welke be hooren tot een gezin met acht in leven zijnde kinderen, waaronder vijf Jongens, waarvan er twee bij het leger hebben ge diend. 6. - Die wiens vader geboren ls voor 1 Januari 1874, welke behooren tot een ge zin met acht in leven zijnde kinderen, waaronder vijf jongens, waarvan er twee bij het leger hebben gediend. De voor den dienst aangewezen mili ciens van 1934, die in een van voormelde gevallen verkeeren en van wege den Com mandant van het wervingsbureel geen be richt van ontheffing ontvangen hebben, moeten hun bezwaarschrift indienen voor 31 December 1933. Hun schrijven, met opgave van naam, voornamen, plaats en datum van geboorte, gemeente waar ze voor de militie werden ingeschreven en wervingsbureel waarvoor ze verschenen zijn, dient onder aange- teekenden omslaggericht tot het Minis terie van Landsverdediging, Bestuur van Werving. Leuvensoheweg, 1, Brussel. Vorenstaande bepalingen betreffen uit sluitend de miliciens die met de klasse 1934 voor den dienst aangewezen rijn, en gelden derhalve niet voor degenen die hetzij voorloopig afgekeurd, hetzij uitge steld, bij de klasse 1935 zijn gevoegd. De krachtens vorenstaande bepalingen ontheven miliciens, kunnen van de ont heffing afzien, mits zulks bij aangeteekend schrijven voor 31 December 1933 aan het zelfde adres te laten weten; hunne hand- teekening dient door het gemeentebestuur gelegaliseerd. Blijf niet langer in de kribbe. Waar gij beeft in koud' en wind-; Maar kom rusten tusschen d'armen Van de kindsheid die U mint. Kom, we wenschen allen geerne Dat ons hert uw kribje rij. Kom er rusten, teeder kindje, Alles is er warm en blij. Maar gedenk ook, Opperrechter, In ons laatsten levensstond, Dat g'eens in uw teerste Jaren, Eene rustplaats bij ons vond! CITROENEN BEWAREN Deze kan men goed bewaren, wanneer men door het stompe uiteinde een draad trekt en ze daaraan ophangt. Een aange sneden citroen legt men met het afgesne den vlak op een laagje zout. WEET U DAT een kaars die te groot of te klein ls voor een kandelaar, precies passend gemaakt kan worden door het onder eind in warm water te houden en daar na onmiddellijk in de kandelaar te plaatsen? DAT, wanneer U koekjes in de doos goed versch wilt houden, men daar een appel ln moet leggen? DAT de aangebakken pan het gemakke lijkst is te reinigen, wanneer men er eene sterke zoutwateroplossing in doet en daarna op een klein viertje zet; al het aangebakken komt los. DAT, als eieren schaarsch en duur zijn men ln dc plaats daarvan een lepel azijn aan het pannekoekendeeg kan toe voegen. DAT met een scheut azijn in het water waarin viscli gekookt wordt, dit mooi blank van kleur blijven. DAT met eenige druppels azijn bij de kachelpoets, den kachel veel mooier glanst. A VEEL PIJN? Een vrouwtje is omvergereden van een auto. De voerder stapt af en vraagt: Moedertje, hebt ge veel pijn? Ja, ja, Mijnheer, alleszins wel voor vijfhonderd franken I WINTERVREUGDE! Veel menschen houden niet van den winter. En inderdaad, wanneer koning winter zijn scepter zwaait en ons door re gen en wind hagel, sneeuw en vorst zijn macht laat voelen, is hij ook maar weinig beminnenswaardig. En toch, brengt de winter ons ook geen vreugde en genot? Denk maar eens aan al de feesten die zich in de wintermaanden voordoen. Wij be doelen hier geen dans-, schouw burg- oi ifsfeesten maar feesten van familie vreug de en huiselijk genot. Eerst komt 6t Niklaas, 't heerlijkste kinderfeest voor rijk en arm. Die goede, beste St Niklaas, die zoovele kindertjes gelukkig maakt,, door het schenken van speelgoed, suikergoed, schoolgerief en kleertjes. Daarna komt Kerstmis, 't aandoenlijk- ste feest van geheel 't jaar; het brengt niet alleen vreugde in t huishouden, maar vooral in onze ziel. Hoe indrukwek kend lulden de Kerstklokken! en haas ten wij ons gelijk de herderkens naar de Kerstmis, om het Goddelijk Kindje te aanbidden en in ons hart te ontvangen. Hoe heerlijk jubelt het vrede op aarde 't Is de dag waarop menig verdoold schaapje naar den schaapstal terugkomt, en twist en vijandschap worden uitge- wischt. In vele huizen staat een keurig versier de Kerstboom, of wordt de kamer met hulst versierd, en een gezellig familie feestje gehouden. Met Nieuwjaar gaan we ook eerst naar O. L. Heer: Hem bedanken voor de gun sten in 't verloopen jaar ontvangen: en Hem den zegen vragen voor het nieuwe jaar. Ouders, kinderen, familie en ken nissen reiken zich de hand en bieden el kaar de hartelijkste wenschen van ge luk en gezondheid. Nu volgen nog aan gename dagen van ontvangst en familie bezoek. Ook op Driekoningen kan men een aan- genaam familieavondje beleggen. Dan nog een paar tooneclavondjes en we hebben ons over den w-inter niet te beklagen. Maar... er ls nog een andere winter vreugde waarvan we gedurende heel den winter kunnen genieten 't Is de groote vreugde, de groote voldoening van min der bedeelde mnschen te helpen en bij te staan. We werpen in den winter zoo gaarne broodkruimeltjes voor de arma vo geltjes die gebrek en koude hebben; hoe zouden we dan onze medemensehen kunnen vergeten? We hooren wel eens zeggen er zijn geen arme menschen meer». Er zijn er zeker! en vele! t Is aan ons de plicht zè te helpen zooveel we kunnen. Laat ons de noodlijdende menschen nooit vergeten, vooral niet als wij in vreugde zijn. FRIEDA. ö:RUMN~ÊTS {^EOisteRÉ'O Beste Engelsche PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. ■■■■BfltMSiflffl» Ursus Ursus en nog Ursus overal Ursus I Waarom Omdat het inderdaad de eenige afsluiting is, die, op voorwaarde dat ze vak kundig geplaatst wordt, voor elk afsluitingsdoeleinde alle waarborgen daarstelt. STOOMBOOT IN BRAND IN DE HAVEN VAN DUINKERKE 400 VATEN R H FM ONTPLOFFEN In de haven van Dulnkerke ontstond brand aan boord van een stoomboot die onder meer 400 vaten rhum als lading mee had. Met een oorverdoovend lawaai ontploften de vaten sterken drank. Gaten moesten in de boot geboord wor den om water ln het ruim te laten. De boot werd er leelijk aan toe gebracht door de vlammen. BBflSBEBBQBBSaaBBBSÜTIBBBBSBBa t.Triicaas.)'' aam MMBU SSMWQWaiQ-MCQ'vSLv mnsxjnn wmmi*-- - Vraag prijzen en voorwaarden (prijs vragen kost niet en is zonder verbintenis) voor herstel of vernieuwing uwer afsluitingen aan ons rechtstreeks Tel. Handzame 121. Of aan den Vertegenwoordiger voor uw streek. ljJj!nillllllllllllllllllllllllllllll!llllllll[|lllllllllll!llllllllllllll||||l!ll||||||!lll||||!!lllllllllll|||||||||||||!|||||!|||||||||||||UllUIIIIIIIIIIIHIIII!llllllllll!lll!lllllllllllllllll!l!l!inilll CONSCIENCESTRAAT. 20-22. KORTRJIK Telefoon 111 en 1283 8B2EH 20 BOO IV1GAARDSY RAAT 20 IEFER Deze prachtige vulhaard Record is voor zien van het eerste degelijk recuperatiesysteem. Met gelijk kolenverbruik, is de warmte, door du toestel verspreid, veel heviger, dank zij dit systeem, en bij gelijke warmteverspreiding is het verbruik merkelijk minder. In alle geval verwezenlijkt de Record met warmte-uitbreider tegenover alle andere soortgelijke toestellen, een werkelijke bespa ring van brandstof. D.: BESTE BELGISCHE FABRICATIE Vermeerdering van de verwarmingsop pervlakte dank aan zijn speciaal recu peratiesysteem luchtomloop en vers- preiding der warmte in de kamer verzekerde ontrui ming van het inges loten gas. iSeries Albert DENYS Poperinge Telefoon 61 en bij alle goede stoofmakers I HAR.EN- B' i -Bpi

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 6