De Katholieken tegenover het Leger PLECHTIGE AANSTELLING TE HOUTEM-BIJ-VEURNE BRIEF UIT BRUSSEL De Buitengewone Militaire Kredieten. Zedelijkheid in de Kazernen. Tucht en dienstplicht. Dienstweigering in *t licht der Katholieke leer. van Z. E. H. KANNEBOUW als nieuwe Herder. Voor de rest kan ik wel verklaren, dat er nu wat schuif ln komt. Volgens mij gaat het niettemin steeds te traag. En spijt» mijn hameren op den zelfden nagel, blijft een akkoord uit tusschen 't Ministerie van Sociale Voorzorg en dit van Geldwezen, 't Gevolg daarvan blijft: talrijke pen* sioengerechtigden moeten in beroep gaan tegen de beslissingen der controleurs der beastingen. Onafwijsbaar gevolg daarvan: minstens twee maanden vertraging in de uitkeering der pensioenen. Vermoedelijk zullen heel wat pensioengerechtigden ook wel verwaarloosd hebben beroep aan te teekenen. Nieuwe miseries dié later zullen moeten opgeruimd worden. Bij 't opstellen van de Volmachtwetten heeft de Regeering opdracht gegeven aan een hoogen ambtenaar van 'p Ministerie van Geldwezen om in de pensioenwet te kappen. De ambtenaar heeft er met de bijl in geslagen, maar voor een groot deel de wet verminkt. En 't is die verminking die nu gaandeweg moet worden hersteld. Intusschen hebben de ouderlingen moeten wachten, en velen wachten nog. Ik trek er slechts één beslut uit: Voorts hameren tot wanneer het ln orde komt. DE MAN VAN DE SITUATIE Hendrik De Man is de man geweest van de situatie bij de socialisten. Bij de wetgevende verkiezingen van No- vember 1932 gingen de socialisten bij de kiezers met de oude clichés over inte graal socialisme klassenstrijd en an dere dingen meer. De Man is gekomen, heeft een plan op gemaakt, de Partijraad heeft het bespro ken en goedgekeurd, en het rood Kerst dagcongres zou aan de bespreking van dat reddingsplan worden gewijd, 't Is gebeurd. Twee dagen werden aan de bespreking gewijd. De Man heeft het nogmaals toe gelicht. Als hij gedaan had vroeg hij aan Vanderveide of hij tevreden was. En Van- dervelde vloog hem aan den hals! Een tiental redenaars zijn aan 't woord gekomen, allemaal om het plan te ver dedigen. Braeops, die de socialistische on derwij zeTsfederatie vertegenwoordigde, gaf slechts zijne instemming op voorwaarde dat het gekoppeld was aan de verwezen lijking van de éénige school de offi- cieele, dus aan de vernietiging van het VTij onderwijs. Hij was de eenlge die een cfuidelijk antwoord gaf aan het manifest van het Algemeen Christen Werketsver- bond. De andere redenaars hebben Bra eops niet tegengesproken. Ik kan hier geen ontleding doen van het Plan De Mannoch van de gehouden diskoers. Ter uitzondering van Segier (Roeselare) zijn 't allemaal Fransohe dis koers geweest. De Gentsche socialisten hadden niets te zeggen. Zelfs hebben ze niet eens de vraag gesteld wat er gewor den zal van de Bank van den Arbeid en van de talrijke geldbeleggingen in naam- looze kapitalistische maatschappijen, Zwijgen was ook best voor hen. Jules Mathieu, député en burgemeester van Nijvel, werd tweemaal over den hekel gehaald, eerst voor zijn beheerdersposten in kapitalistische maatschappijen, vervol gens omdat hij niet verschenen is in de studievergaderingen waar het plan be sproken werd. De Man is scherp geweest voor hem. Mathieu heeft het noodig ge oordeeld een terechtwijzing te sturen aan Le Peuplewaarin hij deed gelden dat hij geen lid was van die Kommissie. Vijgen na Paschen! Mathieu is een millioenrijke socialist. Zijn vader is destijds de liberale voorzitter geweest van den Provincieraad van Bra bant. Men zegt van J. Mathieu dat hij nooit een voet zet in het socialistisch Volkshuis te Nijvel. Hij is niettemin be hendig genoeg om zich steeds boven water te houden. Zonderling samentreffen: Op 2° Kerst dag werd de aandeelhoudersvergaderiitj gehouden van de Tissage de Gentbrug- ge li. De beheerraad bestaat uit MM. Achiel Vleurinck (Bank van den Arbeid), Edward Anseele, Minister van State, Mej. Borreman, MM. Paul Damiel, Jules d'As- seler (soc. schepen te Gent), en J. Heo kers. De kommissarissen zijn vertegen woordigers van de kapitalistische maat schappijen die van de Bank van dea Arbeid» afhangen. Kapitaal: 3 millioen. Deficiet: 55.320.33 fr. Ge ziet, terwijl de socialistische partij congresseert om het kapitalistisch regiem neêr te halen, vergadert Anseele met an dere kapitalisten om bilans te bespreken en verliezen te acteeren. Aldus is het uit te leggen waarom niemand van de Gent sche leiders aan 't woord is gekomen op het socialistisch congres. Wat de socialisten nu met de besluiten van hun Kerstdagoongres zullen aanvan gen, moeten we afwachten. Z'hebben een spiksplinternieuw programma, Ze zuilen er agitatie voor verwekken. Maar eerst zullen ze moeten beginnen met hun plan duidelijk te maken voor den gewonen man uit de socialistische beweging. Z'hebben altijd een programma gehad. Nu hebben ze een nieuw gekregen. Ze moeten begin nen met te zeggen waarom ze hun volk zoolang in de bespiegeling hebben gehou den dat ze wel een reddingsplan hadden, en waarom ze nu het oude wegwerpen, omdat het slechts te verwezenlijken is langs het kanaal van het nieuwe plan. 't Borstbeeld van Carl Marx prijkte op het Kerstdagcongres weêrom in de Con greszaal. De socialisten blijven derhalve trouw aan de leerstellingen van Marx, die 75 jaar oud zijn en waarvan nog niets is verwezenlijkt. De Man, ontwerper van het plan, heeft zalf de besluiten geformuleerd en- voorge dragen, die door het Congres werden be krachtigd. Het laatste besluit zegt: De socialistische partij zal geenerlel deelneming aan welkdanige regeering in overweging nemen, die niet tot hst Plan van den Arbeid als programma van onmiddellijke uitvoering zal toetre- den, maar is bereid steun te aanvaarden van alle groepeeringen (ook de com- munistisohe) die er zich bij aanslui- ten voor de verovering en de uitvoering van de macht. Stout gesproken Is half gevochten, zegt het spreekwoord. De ervaring heeft echter reeds genoeg geleerd, dat de socialisten nogal gemakkelijk hun programma op zak houden als ze kans zien om in een regeer ring te treden zonder hun gezag op 'de massa te sohaden. Balthazar, in het Gentsch socialisten- blad van Woensdag, schrijft: Het plan Is niets; de aktie is alles. Daarmeé Is bedoeld dat het plan geen waarde heeft als het niet naar de over- winning gedragen wordt door een onver- moetbare en grootecheepsche aktie van eiken dag. De eed die wij Maandag heb- ben afgelegd, is ons grooten ernst. Of ln dien grooten ernst van den eed nu begrepen Is voor Balthazar en tal rijke andere soclalistlsohe mandatarissen het verzaken aan hunne beheerders- posten ln de roode Bank en in de Kapita listische Maatschappijen, die ervan af hangen, zullen we zeker wel spoedig ver nemen. Ik ben ln elk geval een van de laatsten om daaraan te twijfelen! (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 26-12-33. Hetgeen Ik voorzien en voorzegd had, is gebeurd. Joz. De Lille heeft Zondag morgen 'n dakpan op zijn neus gekregen. Pardon: In 't Staatsblad gelezen dat hij afgezet was als burgemeester te Malde- gem. Vrijdag poogde hij zich nog te red den met tegen een amendement te stem men van de VI. Nationalisten. Hij ging zelfs op de tribuun staan om aan de we reld te verkondigen dat hij nooit anders had gedaan dan hetgeen vooraanstaande katholieken hadden geschreven. Allemaal boter aan de galg! Met zijn ontslag kwam in de pers hét- geen hij destijds aan Minister Poullet had geschreven om te mogen benoemd wor den. Hij zou als burgemeester de Na tionale instellingen doen eerbiedigen, op de feestdagen de nationale vlag doen uit hangen en tegen allen smaad beschermen, zich onthouden van aansluiting bij antl- vaderlandsche partijen, als trouwen bur ger van Koning en Land de onderrichtin gen der hooge overheid doen uitvoeren en aan de gemeente een flink bestuur bezor gen. 't Kon maar zóó plat zijn! Ellas (Gent), die met hem op dezelfde lijst gekozen was, heeft zich wel gewacht van zijn maatte verdedigen. HIJ woon de zelfs de laatste kamerzittingen niet bij. 't Is best te begrijpen waarom. Wie De Lille zal opvolgen als burge meester, moeten we nu afwachten. Zijn vader, die député geweest is van Brugge, houdt steeds vast aan de plaats van ge meente-ontvanger. Er zijn daaraan 20.000 frank verbonden, plus 10 op de vergoe dingen van den veekeurder der gemeente. In de Kamerzitting van Vrijdag stemde De Lille tegen twee amendementen, het eene van Butaye en het andere van Rorasée, betreffende de legerbegrooting. De Backer (VI. Nat.) zei: Ehwel, De Lille, stemt ge nu voor het gouvernement? De Lille sprak niet. 't Was zijn laat ste woord?! VERANDERINGEN IN 'T MINISTERIE Dezer dagen zullen we vernemen welke verandering (of veranderingen) de Re geering zal ondergaan. Het ontslag van M. Poullet is zeker. De benoeming van M. Rubbens is ook zoo goed als zeker. Maar gaat hij naar Binnenlandsche Za ken waaraan Posterijen, Telegrafen en Telefonen gekoppeld zijn? Of krijgt hij Sociale Voorzorg en Volksgezondheid, en gaat M. Carton de Wiart naar Binnen landsche Zaken? Dat is nu de vraag. Binnen weinige dagen krijgt ge het ant woord. DE LAATSTE STEMMINGEN t Is na eene vergadering van de Rech terzijde, waar de regeeringspositle bespro ken werd, dat de Regeering zich ln prin ciep, aansloot met den inhoud van het wetsvoorstel Rubbens en Cons, betreffende de verzekerlngsplichtigen die niet aan alle vereischte stortingen hebben voldaan, on der voorbehoud van de formuleering, dat het amendement Delor (soc.) werd ver worpen, en de Regeering aldus aan eene krisis ontsnapte. Voor Vrijdag waren nog voorbehouden de stemming over: a) de begrooting van Openbare Werken; b) de buitengewone begrooting van Openbare Werken en de kredieten voor landsverdediging. Van de 76 socialisten die in de Kamer zetelen, namen er slechts 49 deel aan de 1' stemming; bij de tweede stemming was hun getal reeds geslonken tot 43. De pro- centsche verhouding rekent ge zelf uit. DAAGS VOOR DE GROOTE DAGEN De twee Kerstdagen werden door de socialisten besteed aan de bespreking van het Plan De ManDaarover straks. Maar Zaterdag verscheen in Le Peu ple een artikel van M. Arthur Wauters, Senator, bestuurder van Le Peuple 't Was eerder een statistiesch overzicht. De cijfers schijnen mij belangrijk genoeg om ze over te schrijven. Volgens de belastingstatistieken van de bedrijfsinkomsten in 1929, verklaard in 1930, zijn er in België 3.390.828 belastings schuldigen. Ongeveer 42 t. h. van de be volking. Daarvan 432.401 nijveraars en handelaars; 279.082 landbouwers; 492.913 ambtenaren en bedienden; 2.163.967 ar beiders. Onder de nijveraars en handelaars wint de helft niet meer dan 10 duizend frank per jaar. Voor de landbouwers is de toestand veel slechter. Ongeveer 85 t. h. winnen min dan 10 duizend frank. Over de machtsverhoudingen. Bij de socialistische mutualiteiten zijn 537 dui zend leden aangesloten; 390 duizend bij de christene; 187.000 bij de neutrale; 59 duizend bij de liberale en 94.000 bij de patronale mutualiteiten. In België tellen de socialisten 296.000 cooperateurs. Zij koopen voor 600 millioen per jaar. De kleinhandel in België ver koopt van 25 tot 30 milliard. De socialis tische coöperatie vertegenwoordigt slechts 2 A 3 t. h. van het klelnhandelsafsetge- bied. De verhoudingen der partijsterkte bij de wetgevende verkiezingen. Sedert de invoering van enkelvoudig stemrecht op 21 jaar, ln 1919. De socialisten behaalden: In 1919: 665.193 stemmen, of 37.7 t. h.; In 1921; 736.050 stemmen, of 38.1 t. h.; In 1925 799.303 stemmen, of 38.4 t. h.; In 1929: 845.997 stemmen, of 37.9 t. h.; In 1932: 904.561 stemmen, of 38.7 t. h. Ongeveer 75 t. h. der Belgen verdienen hun brood met te werken. Slechts de helft daarvan stemt voor de socialisten. In 1932 waren er 220.000 nietige kles- brieven. De socialisten hebben 8 dagbladen, met ongeveer 300.000 lezers. Maar zij hebben 600.000 leden, en bij de laatste kiezing behaalden ze 860.000 stemmen van man nelijke kiezers. De socialisten besteden Jaarlijks 50 A 60 millioen aan 't koopen van andere dan socialistische dagbraden. De J. O. C.(Jeunesse Ouvrière Chré- tlenne) telt 81.500 leden. Hoeveel leden de soc. Jeugdorganisatie telt, zegt Wauters niet. Zijn besluit. «De verandering der economische structuur der natie is slechts te verwezenlijken mits de aanhechting van de overgroote meerderheid der be- volking bij de socialistische beweging. Zoolang vorenstaande verhoudingen niet gewijzigd zijn ten gunste der socialisten, moeten we ons geen illusies maken. Wauters heeft op het Socialistische Kerstdagcongres niet gesproken. HIJ heeft het daags tevoren gedaan onder den vorm van een koud bad En als ge 't allemaal nagaat, de wereld is toch 'n aardig ding. Om dat te be vestigen, haal ik 'n oude koe uit den gracht. Hendrik De Man, die destijds te Gent verbleef, heeft zich daar eens verbrand aan Anseele. Of omgekeerd. De Man was er tegen, dat Anseele en Consoorten de kapitalisten zouden nadoen. En 't kwam tot een debat ln de danszaal Parnassus op de Houtlei te Gent. Wie het in 't debat gewonnen of verloren had, kan ik niet meer zeggen. Maar Anseele zegde: Zulk debat, nooit meer! De Man was afgedlend te Gent. Twin tig Jaar later daagt Henri De Man op als redder van het socialisme en... van de naamlooze kapitalistische maatschappijen, die door Anseele en Consoorten werden gesticht. De Hollanders zouden zeggen: Hoe een dubbeltje rollen kan! DE OUDERDOMSPENSIOENEN Om TT een gedacht te geven over de ont reddering van den dienst der Ouderdoms pensioenen, kan ik hier aanklagen dat Ca roline Pylyser, die te Brugge woont in de Peperstraat 92, en die den 27 Juni 1933 haar honderdsten verjaardig heeft gevierd, sedert maanden wacht op de uitkeering van haar pensioen! 'k Weet dat van Iemand die eene klacht daarover heeft Ingezonden. Dat gaat toch boven zijn houtl Zooals we beknopt in ons blad van verleden week hebben gemeld werd door onzen Volksvertegenwoordiger HEER ROBERT D. DE MAN, in de Kamerzitting van Donderdag 21 December 1933 een groote rede gehouden, als gemandateerd spreker der Katholieke rechterzijde waar in hij verschillende vraagstukken behandelde die van actueel belang zijn. We laten hier deze fel-beluisterde en toegejuichte rede volgen zooals ze door het Beknopt Verslag van de Kamer werd weergegeven: Het vraagstuk van den dienstplicht en de dienstweigering is beheerscht door het probleem van de mogelijk heid van een rechtvaardigen oorlog. Want oorlog kan niet het normale middel zijn om de geschillen tus schen de Staten op te lossen. De Staat mag geweld aanwenden, ter zelfverdediging tegen een onrecht- vaardigen aanval, wanneer andere middelen niet kunnen worden aan gewend of niet afdoende zijn, en het verweer in verhouding is tot het kwaad dat men wil vermijden of het doel dat men wil bereiken. Om te oordeelen of die vereischten vervuld zijn moet men rekening hou den met de ontwikkeling der inter nationale verhoudingen en instellin gen. Vooraleer oorlog te verklaren moeten de Staten beroep doen op die instellingen, om te komen tot een vreedzame oplossing van het geschil. Een rechtvaardige oorlog zal dan ook zeldzamer zijn dan vroeger. Maar toch blijft hij nog mogelijk wanneer een Staat op onrechtvaardige wijze aangevallen wordt. De aangevallen Staat kan niet in ieder geval gehou den zijn tot passieven weerstand. Een oorlog is altijd een ramp, maar niet altijd een onrechtvaardigheid. Is de oorlog rechtvaardig, dan is de burger krachtens de wettelijke rechtvaardigheid, ln geweten ver plicht mede te werken aan de ver dediging van het land. Is de oorlog zeker onrechtvaardig, dan is, objectief althans, dienstwei gering een plicht. In de praktijk zal het voor een ge woon burger of soldaat zeer dikwijls moeilijk zijn zich een gegrond oor deel te vormen over de onrechtvaar digheid van een oorlog. In geval van twijfel moet de soldaat gehoorzamen aan de wet en zijn dienstplicht ver vullen. Vermits een rechtvaardige oorlog mogelijk blijft, heeft de Staatsover heid het recht in vredestijd maatre gelen te treffen voor de eventueele verdediging van het land. Welke mi litaire lasten noodig zijn, moeten de wetgevers en niet de onderdanen uitmaken. Achten zij de militaire las ten overdreven, dan mogen zij wettige middelen aanwenden om verminde ring te bekomen. Maar de burgers zijn gehoorzaamheid verschuldigd aan de rechtvaardige krijgswetten. Wat betreft de theorie der loutere penale wetten, zelfs wanneer men aanneemt, dat de krijgswetten tot die categorie behooren, is dienstwei gering zedelijk slecht, omdat het een onredelijke en dus zedelijke slechte daad ls zich bloot te stellen aan de straffen die dedienstweigering na zich sleept. De goede bedoeling recht vaardigt de daad niet. Dienstweigering is bovendien een ongeschikt en ondoelmatig middel om den oorlog onmogelijk te maken. Dat zijn vraagstukken die enkel in de internationale orde een oplossing kunnen krijgen. De individueele meening moet wij ken voor het algemeen belang. De plichten van de Katholieken tegenover hun vaderland, werden door verschillende kerkvoogden heel klaar omschreven. Wij verwijzen naar de directieven die werden gegeven door het Aarts bisschoppelijk comité voor katholieke actie in Frankrijk Inzake vaderlands liefde en militarisme. DE DIENSTWEIGERINGSCAM PAGNE MOET ONDERDRUKT WORDEN Het zal, na de uiteenzetting van die beginselen, niemand verwonderen dat wij vragen dat de dienstweige ringscampagne onderdrukt worde en dat vooral zij die tot dienstweigering aanzetten streng zouden worden ge straft. DE HEER VAN CAUWELAERT. ^60r wel i DE HEER DE MAN. De dienst weigeraars verdienen dikwijls meer medelijden dan strengheid. Veel strenger zouden wij moeten oordee len over samenspanning tot dienst weigering. Veel strenger ook moeten wij hen beoordeelen die de anderen tot dienstweigering aanzetten. DE HEER ROMSÉE. Wie bedoelt gij daarmede? DE HEER DE MAN. Al degenen die tot dienstweigering aanzetten, zoowel bij de socialistische jonge wachten als bij de Vlaamsch natio nalisten. DE HEER EEKELERS. De anti- oorlogsliga is tegen dienstweigering. DE HEER DE MAN. Waarom moest Destrée dan zoo waarschuwend spreken te Charleroi tegen de socia listische jonge wachten? De regeering heeft een wetsvoor stel neergelegd tegen dienstweige raars. Wij vragen ook dat een wets ontwerp worde neergelegd door de regeering over de behandeling van hen die dienstweigering hebben ge pleegd. Verschillende landen hebben wet ten in dien zin gestemd. Die voorbeelden kunnen ons zeer dienstig zijn. Wij zullen hier de uiteenzetting niet hernemen van de beweegredenen die er ons toe noopen ingevolge de beslissing van ons Congres te Gent om de buitengewone credleten te stemmen. Uit wat voorafging blijkt onze plicht om als Katholieken het onze bij te dragen tot de wettige zelfver dediging van ons volk. HET KATHOLIEK PACIFISTISCH IDEAAL Wij koesteren geen oorlogsplannen. Wij schreeuwen om vrede! Wij doen niet mee aan het anar chistisch pacifisme dat hier ln de Kamer op 13 December ls verdedigd. Mijne heeren, aan waakzaamheid willen wij medewerken, nooit aan een offensieven oorlog. Wij zijn ln onze bekommernis om waakzaam te zijn met de Zweedsche en Zwitsersche regeeringen, akkoord. (Zis vervolg onderaan 3* kolom.) DE MORAAL DER SOLDATEN Er worden 400 millioen frank bui tengewone kredieten gevraagd, om de v/eerbaarheid van ons leger te ver- hoogen en onze grenzen veilig te stel len. De noodzakelijkheid van die ver hooging betwisten wij niet. Wij voe gen er aan toe: De moraal der troe pen is zooveel waard als het materiaal zelf: de minister zal ons antwoorden, dat het moraal der troepen goed is. Maar in Vlaanderen heeft het leger een slechte reputatie. Wanneer de soldaten, van hun dienstplicht thuis komen, zijn ze door den band zeer slecht te spreken over de kazerne en hun oversten. Dit is toe te schrijven aan de weinig hartelijke betrekkin gen tusschen soldaten en lagere ge- gradeerden, aan den zeer geringen Invloed van de officieren op de troe pen. De vele klachten van weinig men- schelijke behandeling der soldaten door de onderofficieren zijn niet al tijd ongegrond. De invloed van de officieren op de soldaten is om zeggens nul. De moraal zal er bij winnen bij de soldaten die met onbepaald verlof worden naar huis gestuurd, wanneer die betrekkingen wat hartelijker wor den. Er wordt met reden veel belang gehecht aan de lichamelijke gezond heid der soldaten. DE ZEDELIJKHEID IN HET LEGER Maar wij hechten ook zeer veel belang aan de zedelijke gezondheid van het leger. Wij hebben een dis kreet onderzoek gedaan en wij kre gen verslagen van betrouwbare bron, die bevestigen wat wij zelf, meer dan tien jaar geleden, in een Brusselsche kazerne hebben moeten beleven. Die toestanden zijn bijna niet verbeterd. De minister verklaarde in zitting van 13 December 1933, dat hij het recht had, zooals een gezinshoofd die aan zijn kinderen de lezing van ze- delooze bladen aan de soldaten te verbieden. Het zijn de onderofficieren die zeer dikwijls nalaten hun plicht te doen. Inzake de zedelijkheidsbescherming rond de kazernes en de kampen ver wijst de heer minister naar de loka le overheden. Waarom kan de mili taire overheid zich niet in verbinding stellen met de lokale overheid? Het bestaan van verdachte drankgelegen heden en tabakwinkels is een gevaar voor de geestelijke gezondheid der troepen. Daarom hebben wij gevraagd dat bij de hervorming van den Staat, zou worden volmacht gegeven aan de re geering om de openbare zedelijkheid te vrijwaren. DE TUCHT Het vraagstuk der zedelijke gezond heid der soldaten houdt nauw ver band met het vraagstuk der tucht in het leger. We veroordeelen onvoorwaardelijk de campagne die wordt gevoerd door de socialistische jonge wachten, die de tucht in het leger trachten te bre ken door het aanzetten van soldaten tot ongehoorzaamheid aan hun over sten. De heer Destrée heeft te Charleroi eene redevoering uitgesproken tegen de propaganda van de jonge wach ten zijner partij voor dienstweigering. Hij zegde dat de noodzakelijkheid onzer verdediging tegen de Hitler- diktatuur niet kon geloochend wor den, dat wij ons werk en onze vrij heid moeten verdedigen, zoowel tegen den buitenlandschen als tegen den binnenlandschen vijand. DIENSTWEIGERING Ook keuren we onvoorwaardelijk af de campagne voor dienstweigering. Hier willen we ons katholiek stand punt toelichten over die zaak. Vol gens professor Janssen, één onzer meest bekend moralisten der Leuven- sche hoogeschool, moeten wij allen bereid zijn om, in de mate onzer krachten, de groote vredesactie te steunen omdat we Katholieken zijn en de directieven der Pausen willen volgen. Wij vragen niet beter dan dat de oorlog buiten de wet wordt gesteld. Wij zijn overtuigd dat er een tijd komen zal, waarin de oorlog door al len zal veroordeeld worden als een misdaad. Mede te werken aan de vredesactie ls de plicht van al wie zich katholiek noemt: de Pausen hebben klaar ge noeg gesproken. Wij moeten streven naar vermin dering der militaire lasten, ja, naar afschaffing van de staande legers en dus ook naar afschaffing van de cons criptie en den algemeenen dienst plicht. In zijn schrijven aan Kardinaal Gasparri van 1 Augustus 1917, zegt de Paus dat de afschaffing van den dienstdwang het eenige practische en tevens een gemakkelijk middel is om te komen tot een vermindering van bewapening. Hij stelt zelfs de instel ling voor van een universeelen boycot tegen de natie welke den dienstdwang zou willen handhaven of Invoeren. Het oude si vis pacem para helium heeft uitgediend. Door de staande legers wordt de kans op oorlog ver meerderd. De verplichte wapendienst mag dus met wettige middelen be streden worden en het streven naar geheele of althans gedeeltelijke ont wapening ls een plicht. Maar wil ze Iets uithalen, dan moet het een ge lijktijdige en Internationale actie zijn. Op zijn eigen houtje daarmee beginnen ware een dwaasheid. Enkel doelmatige en rechtmatige middelen zijn ons toegelaten, dat spreekt van zelfs. Het doel wettigt de middelen niet. Laat een beweging nog zoo schoon en zoo edel zijn, toch heeft men het recht niet onrechtvaardige middelen aan te wenden. Daarom ware het doodjammer een goede beweging wantrouwen te zien voortbrengen, door het onbesuisd handelen van sommigen, wier idealisme niet inge geven wordt door de echt katholieke leer. E. H. HANNEBOUVV de nieuwe lleTder van Houtem-bij-Veume E. H. Hannebouw die een. geboren Pope- ringenaar ls, werd priester gewijd ln 1907 en was opvolgentlljk Leeraar te Meer.en en sedert 1922 Onderpastoor te Pittem. De E. H. Hannebouw werd te Houtem Ingehaald van de wijk De doode Man nen op Zondag 24 December, om 14 bi u. door een groep ruiters en velorijders. Hij was vergezeld door den Z. E. H. Deken van Veurne en andere Geestelijken. Aan de dorpplaats gekomen, wachtten hen de E. H. Rooryck, Onderpastoor; de H.H. Burgemeester, Schepenen, Kerk- en Dischraad op. Na eene korte rede gehouden door den Heer Burgemeester, trok de stoet voorbij de H.H. Geestelijken en Burgerlijke Overheid. Niettegenstaande het koude en mistige weder was de stoet groot en welge- lukt. Voorop ging de Rijkswacht, gevolgd door dè Ruiters, de Velorijders, het Muziek Houtemnaere blijft te gaere de Tolbe dienden, de Hand- en Karabienschutters gilden, de Bond der Kroostrijke Gezinnen (met een mooi versierde auto), de Bond van het H. Hart, de Boerenjeugd van Pit tem, de Bieënbond (voorgesteld door de auto van den H. Joye)Volgden een wagen met duiven, de Tooneelmaatschappij met een kleine wagen, de Geitenbond, de Boe renbond, de Boerenbond van Pittem, de Boerinnenbond, de Boerinnenjeugd van Pittem, de Meisjesschool, een deel der processie en hierop volgden de Heeren Geestelijken die vergezeld door de Ge meenteraad, Disch- en Kerkraad zich naar de kerk begaven. In de kerk die mooi behangen was heeft de Heer Deken den E. H. Hannebouw verwelkomd en de pa rochianen aangewakkerd mede te werker met hunnen nieuwen Herder, opdat de kerk spoedig zou hersteld zijn. Op het dorp waren alle huizen versierd en er waren verscheidene poorten opge timmerd, ook spandoeken hingen in de straten. Eenige opschriften: Aan het Klooster: Al de kinderen van deze woon 1 Bieden U Herder, hun huldebetoon Zij bidden dat 's Heeren's zegen U geleide op al uw wegen. Jaarschrift aan het Kooster: De bLIJDe kLoosterzUsters WensCher, hUn IJVerlgen HerDer hier aLLe heil. en Lange Jaren. Andere: Lange jaren U bewaren Achting bij elkeen vergaren Wenschen U de Houtemnare"- EEN ZICHT OP DE TOTAAL VERSPLINTERDE WAGONS Christus make licht Uw zware herdersplicht. DE GEKWETSTEN IN DE ZIEKENHUIZEN God zeeg'ne U op uw levensbaan Tot uw en ons geluk voortaan. Wat guitiger nn: Hier in dezen hoek Woont schoenmaker Lehoeck Die maakt schoenen, schoon en kloek Maar houdt niet van een boek. MOEILIJKE HULPVERLEENING De inzittenden van den aanrljdend-en niet waren ondergebracht ln het gasthuis trein verhaastten zich de verongelukten, of de kliniek van Lagny, de dichtst bij- waarvan ze de hartverscheurende jam- gelegen stad. m-erkreten boven de brullende locomotie- Geheel den nacht duurden de reddin-gs- ven hoorden opklinken, ter hulp snellen, werken voort, dooh steeds met denzelfden Doch wat konden ze aanvangen? Niemand treurigen uitslag: meer lijken dan ge wist waar hij zich bevond en over geheel kwetsten of ang-ed-eerden werden van tus- het rampgebied hing de dichte, verrader- schen den puinhoop bevrijd, lijke mist. De meest ondernemenden, ruk- En ondertussc-hen strompelden tusschen ten dan spaanders en balken uit den reus- de balken en brokken ijzer, in mist en achtigen puinhoop en legden vuren aan, duisternis, gekwetsten die niet wisten wier akelig, dansend schijnsel een naren waarheen, moeders op zoek naar de kin- gloed wierp op een vreeselijk schouwspel, deren die aan hun zijde in den trein had- Onder den aanrijdenden trein lagen de den gezeten, vrouwen die als bij wonder houten wagons van den sneltrein Parijs- waren gered, en bij eiken Jammerkreet N-ancy geheel aan splinters geslagen en een klacht van hun gekwetsten man tusschen de stukken zag men klee-ding- me-en-den te hooren. stukken, reisgoed, speelgoed, afgerukte Pas wanneer de grauwe dag begint te armen en -beenen en overal, overal bloed- liobtsn, kan er m-et orde worden gewerkt vlekken. Afgaande op het hulpgeroep wer- en krijgt men voor het eerst een volle- den zoo voorzichtig moge-lijk de overle- óigen kijk op de uitgestrektheid van de vend-en opgezocht. Eilaas, hos vaak vond ramip. men -afzichtelijk verminkte lijken in Don heeten Zondag nog wordt er ge- plaats van geredden. Op den hard bevro- zocht naar dooden en gekwetsten en onop- ren grond werden dooden en gekwetsten houdend verhoogt het tragische bllan. In neergelegd in lange eindelooze rijen. Autos de Gare de l'Est te Parijs groeit steeds de die uit de naburige plaatsen kwamen aan- toevloed der familieleden die met den gereden, li-epen vast op de akkers die de doodsangst in het hart, in de rouwkapel spoorweglijn daar ter plaatse omzoomen, van lijk tot lijk gaan vol schrik dat ze zul- Pas wanneer uit Parijs een trein was ge- ten moeten herkennen en hun laatste brij- stuurd, konden lijken en gekwetsten wor- zeltje hoop op een gelukkige ontsnapping den geborgen, voor zoover deze laatsten opgeven... Hier woont Ivo Acke Al draagt hij maar een klakke Hij laat ook niet, U te vieren En zijn huisje te versleren. Waarom, onze nieuwe Herder Passeert en trekt gij verder? Hier in deze mijn Is het visch versch en fijn Want... Ballon en Broere Doen den toer van de Moere. Hier bij Eugeen Verstraete Speelt men muziek op mate Onzen nieuwen Herder zal ook verstaan Dat Verstraete om zijn bestaan Zijn orgeltje moet doen gaan. 's Avonds kregen wij ook menig trans parantopschrift te zien, waaronder het grootste en het meest decoratieve wel dat van Heer Poitevin-Ryssen was. En elders: Zijt welkom, E. Heer, voor vele jaren O geve God U hier bij ons, om altijd wel [te varen. Ook nog een kleurig verlichte WELKOM E. H. Den Heer Verriez had zijn huis ver sierd met een fljn-in gotiek geschreven opschrift, dat 's avonds ook belicht was. De Houtemnaren zijn heel zeker spijtig dat de inhuldiging van den nieuwen Her der plaats moest hebben gedurende den winter. «Was het maar zomer geweest, zeggen ze, dan hadden we onzen Heer Pastoor ingehaald met een veel prachti- geren stoeten wagens. En van stoet en wagens gesproken, ik weet dat de Houtemnaren daar een hand je van hebben; dat hebben wij wel ge zien met de gouden bruiloftsfeesten. Het is heel zichtbaar geweest dat de E. H. Hannebouw met open armen te Houtem werd ontvangen. Wenschen wij hem te Houtem veel ge lukkige jaren !I •7-": \- -."O--- DE GEWEZEN HOOGLEERAAR FELIX DAELS AANGEHOUDEN Te Gent ls de gewezen hoogleeraar Fe lix Daels in de gevangenis opgesloten daar hij nog eecu gevangenisstraf uit te boeten had wegens onregelmatigheden. De heer Vanderveide verklaarde daareven dat hij, moest hij in de regeering zetelen, zou handelen als nu de regeering handelt. Onze waakzaamheid zal ons echter ons vredesideaal niet doen opgeven. De groote leemte die nog bestaat in het internationaal leven, moet weggenomen worden. Dat moet het groote objectief van alle vredesbewe ging zijn. Dat is heel wat doelmati ger dan louter negativisme. Laten wij allen het vaste besluit nemen in de mate onzer krachten mede te wer ken aan de groote vredesactie. WIJ vooral, Vlamingen, die niets voelen voor militarisme, omdat Vlaanderen door de eeuwen heen het slagveld ls geweest van Europa, moeten werken voor wereldvrede. Ons pacifistisch ideaal mag echter geen utopisme zijn, werkelijkheidszin moet het blijven beheerschen. En de werkelijkheid zegt ons dat er maar één middel is om de macht van het recht en den vrede te doen treden ln de plaats van de materieele macht, de actie voor een internationaal rechtsstatuut )n dienst van den vrede. (Zeer wel! zeer wel! toejuichingen rechtsj PRESIDENT LEBRUN EN DE OVERHEDEN VOOR DE LIJKKISTEN DER SLACHTOFFERS IN DE GARE DE L'EST fe-rs eischte. Namelijk was een trein met volte geweld op een brug doorgereden die gedeeltelijk Ingevallen en gunsch den trein verdween in het diepe water, zonder dat een enkel inzittende kon gered worden. De oorzaak van de ramp. Eerst werden de machinist en de stoker van den aanrijdenden trein aangehouden daar men dacht dat zij geen acht h-adden geslagen op de gesloten signalen. Thans zou zijn uitgemaakt dat de signaaltoestel len ln de onmiddellijke nabijheid der ramp open stonden zoodat aan den ma chinist en zijn helper niets te wijten zou vallen. Op de Fransohe lijnen zullen thans bij zondere voorzorgsmaatregelen getroffen worden. De rouwbetuigingen. Uit bijna alle landen der wereld werden rouwbetuigingen overgemaakt naar de Fransche regeering. Ook Z. H. de Paus drukte zijn rouwbeklag uit. In Engeland en Duitsohland stopten de radioposten gedurende een korten tijd hunne uitzendingen als rouwdeelnemlng. Mgr. Lamy, bisschop van Meaux, en Z. Em. Kardinaal Verdler zegenden de HJken. Te Meaux hadden geen nachtmis sen plaats als rouwdeelnemlng. Fransche bladen hebben opgemerkt dat (Zie vervolg op 6* blad.) 203 Dooden. Officieel werd Dinsdag medegedeeld dat er alsdan reeds 203 dooden waren, waar onder maar twee niet konden vereenzel vigd worden. Men moet evenwel nog reke ning houden dat dit getal nog wel zou kunnen 6tijgen daar van de zwaar ge kwetsten enkelen hunne verwondingen niet zullen overleven. Onder de dooden telt men H. Schlelter, kamerlid en burgemeester van Verdun, alsmede H. More-I. oud-onder-minister en H. Rollin, kamerlid en burgemeester van St Didler. Hartroerende toaneetem hadden plaats bij het herkennen der slachtoffers; zelfs werd het onkennelijk lijkje van een Jon gen van 9 jaar door twee koppels betwist als zijnde hun kind. Nog een grootere ramp vermeden. Kort na het gebeurde kwam nog een trein aangehold op zelfde lijn en enkel op een honderdtal meter der ramp kon de aanhollende trein tot stilstaan gebracht worden. De gTootste ramp ooit ln Frankrijk gebeurd. Sedert het uitvinden van den spoorweg ls dit wel de grootste ramp die ln Frank rijk voorkwam. Alteen in Engeland, of beter Schotland, gebeurde een ongeluk over een vijftigtal Jaren, dat 250 slachtof- DE STUDIEDAGEN VAN DEN BELGISCHEN BOERENBOND Dinsdag 11. werden te Leuven de studie dagen van den Belgischen Boerenbond ge opend en bijzonder druk bijgewoond. On der de aanwezigen bemerkte men Z. E. Kardinaal van Roey, Z. E. Mgr. Lamlroy, bisschop vun Brugge, de bissohoppen van Gent en Luik,, de bestuursleden van den Boerenbond, H. Lucien Desohodt van Po- perlnge, voorzitter van het Jeugdverbond van Katholieke Actie, enz. De besprekingen liepen meest over so ciale aangelegenheden, Katholieke Actie, Jeugdafdeellngen, enz. De naaste stoffe lijke belangen van den Boerenbond wer den eveneens goed besproken. EEN PRACHTIG BEWAARDE MAMMOET OPGEGRAVEN Volgens berichten uit Rusland werd bij Irkoetsk een prachtig bewaarde mammoet opgegraven. Zelfs de hersenen zouden on geschonden zijn. De gewone tanden we gen ongeveer 7 Kgr., de slagtanden heb ben een lengte van 2 meter en we get 16 Kgr.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2