In ds Poppen BEHANDELING ÉLYSÉE DEMOÏT Nieuws uit leper ieleg van Ypre door de Franschen (1794) Sint Andries en Sint Maarten ÜMVRVV huis aimé gruwez huldebetoon !pickhout iepep UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK de carnavalstoet gentscke aut0sch00l samengestelde vetten kuiïlmamj zitting van den gemeenteraad cinema coliseum liefdesk0mmand0 te water! te water! huismoeders SANTA FINA. woonstverandering EEH MISDAAD DE BEMESTING DER HAVER nSerpijn jicht gewrichtsziekten oepcl 1>, Rï!*-1 i, tS-!>*Sl i iW nt if (GETROKKEN UIT EEN OUD HANDSCHRIFT.) Den 31 Mey z.jn de repubiikaer. :o, op alle d» prochien van het 0ml.g5er.0e, be ginnen de stad te naederen, hetgeene eene groote vlugt vercorzaekte cnder de lands teden, die met hunne huisraed en bees- saeten in de stad kwaemen. Den eerste Jurry zijn de franschen genaedert tot onder de kanonschoot© van de stad, te weten aan den kant van de tempelpoorte, lot omtrent toet speelhof van der. bisschop, voorderen gebruikt door de /seminaristen, langs den steenweg van Ypre na er Vlamerunghe, van daer rond draegecde naer d'heröerge getoeeten het hoekje of Vette Jannes op den steenweg van Brieten, maeker. aldaer groote ver- achanzirgeti en aerdewerken. onder het gedurig schieten van het grof geschut en oomben van de stad, die ncgtans niet be let hebben dat den vijand dezelve voltrok. Ten zeiven daege, 's avonds wierden de gebouwen van de kruisstraete door onze bezetting in brar.de geschooien, om aldus de aemraederinge der franschen te komen beletten, waerdoor eenen ontalrijken hoop menschen met hunnen huisraed op straete wierden gestelt, er de binnen de stad eene schuiiplaetse kwaemm zoeken; men schat op 127 huizen die om redeh van het beleg rondomme de stad zijn afgebroken of ver brand. Den 3 Juny, 's avonds, wierd door onze bezettinge eenen uitval gedaen naer den kant van het hoekje, alwaer zij de begonnen battenen van den vijand heb ben afgebroken, vier republlkaenen gevan gen genomen, en daer naer bet stampkot van de weduwe Boucquaert daer nevens staende, in brand gestoken; ter zeiver daege maekten de franschen eene batterij aen d'herberge het frezenbergje op den weg naer Dikkebusoh. Den 4 dito 's morgens hebben onze kanonnen gedeurig gelost op d'herberge net hoekje, ende die omver geschoten, mits de vijand zich achter dezelfde verschuilde. Ten zeiven daege hebben de ptonniers van de stad afgehouwen alle het hout sta ende nog rondom de stad, ten, einde den vijand zooveel te meer te beletten, nog andere verschanzingen en batterien te koixnen maeken, ma er rtettegenstaende die hebben zij er nog verscheide andere opgemaakt, te weten aen het vijverhuis te Ziltebefce, aen het witten huis en elders, ook deurende alle die gedeurig hunne ver schanzingen, loopgTagten en liniën ver- voorderende, dusdanig dat de zelve op het ?ste maer op eenen afstand van 200 stap pen meer waeren van de gonne die ge- maickt, hadden geweest door onze bezet tinge. Den 5 dito, werende donderdag heb ben de franschen uit de batterien van het hoekje en van het seminarie speelhof be ginnen bomtoen, kogels en obitzers wer pen op de stad, naemelijk aen den kant van de Elverding straete, alwaer den vol gende nacht in brande geschoten wierd het klooster en de kerk der grauwe non nen, die bij ongeluk door dezelve nonnen niet heeft kur.nen gebluscht worden; en waer in voor meer dan 500 pond grooten gevlugt goed is verbrand, zonder dat men iet heeft konnen beschermen jegens den roef der vlammen, ende waerdoor ver schelde menschen grootelijks beschadigd zijn geweest. Gedeurende het onophoude lijk schieten van de franschen kwam eenen ontelbaren hoop menschen, met alle den huisraed die zij in haesten hadden komen medenamen, giieurig gevlugt van de prochie van St Pieters, alwaer tot nu toe, ende ook gedeurende het beleg, den minsten nood is geweest, schoon deze pro chie ook nog al redelijk beschadigd werd door de kanonnen van de batterien van het het frezenbergje en van den Ziliebeke vijver; van toezie leste wierd niet veel op de stad geschoten. Den 4 Juny wierden rondom de stad door het grof geschut van binnen nog ver schelde huizen en woonsten in brande ge schoten, te weten aen den kant van Paatjes op den steenweg naer Zormebeke erde meer andere. Ten zeiven daege wierd door de wet be- voien aen de inwoomders van kuipen met watef te stallen aen de dieuren der huizen van geheel <ie stad, ten einde van den voorvallenden brand terstond te kunnen biussohen. JSHBBQH Den 7 dito. waeren de Inwoonders van deze stad verblijd door dien men ze.de dat den generaal Cairfayl met een leger tot ontzet van Ypre afkwam, hetgonnen zou de gebeurd hebben, indien de vijand dit niet belet hadde, onder hun wierd dapper gevochten omtrent Hooglede, maer door de overmagt zijn de Duitschen moeten wijken met veel verlies van beide kanten. Den 8 dito weaenete Sinxen, hebben de franschen wederom hunne batterien versterkt ende opnieuw gemaeckt degonne die geschonden hadden geweest. Den 9 dito schoot den vijand weder om dapper op de stad. Den 10 dito is er eene bombe gevallen In de kerk van de geschoeide Canneliten. waer door eenen landsman, genaemd Ameele van Kern mei, wierd dood geslagen en eene dogter gevaerlijk gekwetst. Daer vielen ook twee bomben in de prochiekerk van St Jacobs, alwaer de zieken en ge kwetsten van onze bezetting lagen. He- dent schcoten de franschen altijd dapper door. Den 11 Juny, wierd door de franschen eene trompetter in de stad gezonden om dezelve op te eischen, bet gonre wierd ge weigerd. gelijk hierna nog gezsid werd. Den 12 dito, 's nagts, citde onze bezet ttoge vterprjlen oprijzen om toeken te ge ven aen de duitschen van versterking© te zenden naer de stad, doch vrugteloos. Den 13 dito wierd in brand gescheten een huis maekende den hoek van het kas- selstraetje aen de oostzijde van de boter markt, gebruikt door sekeren Moerkerke, smid. Den 14 dito hebben de beenhouwers, om reden van het g vaer. hun vleeschhuis gehouden in het huis van Joseph Bec- quaert, geweermaeker, bij de Thourout- poorte. Den 15 dito hebben de franschen twee nieuwe batterijen gemaeckt. eene aen hooge zieken en de andere aen de herberg ganaemd het bleekerietje waaruit zij dap per sohooten. Den 17, wesetxie dijnsdag, wierd door de generaal van de Hessische troepen, al hier in bezettinge, omtrent den 11 uren voormiddag, het vendel geplant, op de vestingen achter de Thouroutpoorte, met het slaen van den trommel, vraeger.de om zich over te geven; alswanneer korts naer dien stilstand wierd gehouden naer het ontfangen van eenen trompetter gezonden door den franschen gene ra el DesetBans, die met de generaels van verdeelir.g Mi chand en Vandamme, zijnde eenen Vlae- mir.g, geboortig van Cassel, het beleg voerde met omtrent 30.000 mannen. Over ©enige dagen te weten den 11 July, gelijk vóóren gezeid is, had denzelven ge- nerael reeds eenen trompetter in de stad gezonden naer den generael Baron, de Sa- lis, maer door de hartmekkigheid van de zen laetsten wierd de stad nog eenigen tijd langer besohoten ende schaecte grootelijks vermeerderd: doch dezen nu gedeurende het beleg versterking© verwacht hebbende maer vrugteloos, moeste de stad eindelinge overgeven aen de republikaenen die alhier sijn binnengekomen den 19 Juny, wezenrie heilig Sacramentsdag, 's morgens om 9 uren, nemende krijgsgevangen geheel de bezettinge bestaende in omtrent 8000 man nen, die ten selven dage uit stad geleid werden. Den 20 Juny wierden alle de voerlie den en karremans van de Hessische met verscheide velden krijgswagens langs de Meessenpoorte naar Rijssel geleid. Ten seiven daege wierd het vaendel van vrij heid op den haltetoren gesteld. Den 21 dito wierd rondom de stad uitgeroepen: van wegenis den. gebiedenden generael van de framsohe dat geene le vensmiddelen, welkdandg die zouden, mo gen wezen, meer zullen mogen uit de stad gevoerd worden; dat geene van de fran schen iet zullen mogen ontweiren van de borgers of dezelve mishandelen op peine van de dood; dat er gedeurig wagten ron dom de stad zouden gaen om alle wanor den te beletten; ook dat de inwoonders van do huizsn. alwaer er vreemdelingen woonden alhier aemgekomen sedert den jare 1789, dan of moesten schriftelijk in- kend doen. ,15 Jv (vervolgt). r?( af tew i In ons onlangs verschenen artikel; Deestnamcn hebben we er aan herin nerd dat cnae St Maartenskerk oorspron kelijk a-an den heiligen Andries werd ge wijd, zonder dat ds geschiedenis over deze ongenade spreekt. Deze vaststelling bevredigt echter niet vo doende een onzer lezers, die cms dan ock heel vriendelijk verzoekt wat, meer uitleg te geven. We willigen volgaarne zijn wensch in. Ziehier naderen uitleg: Vóór den oorlog, onder de vele beelden die den hoofdingang versierden, was dit van Sint Andries rechtover het beeld van St Maarten geplaatst, veeleer cm een his torische dan om een liturgische reden. Icis heel zeldzaam, zooniet eenig, is dat alle twee achtereenvolgens patroonheilige waren onzer primitieve kerk. Waaraan an ders dan aan de onstandvastigheid en on bestendigheid van de menschen kan men de gedachte toeschrijven van aan den bis schop van Tours een kerk toe te wijden, dis men ©en-eerste maal reeds gewijd had aan den eersten Diseipel van Christus, om deze reden door de Grieken Prötoclet of eerst geroepene genoemd. De Ieperlingen van 1012, onderdanen van Boudewijn met den Baard, pleegden d'z? verandering zonder dat men <j© oor zaak kent. De St Andrieskerk wierd de St Maartenskerk en daar het tet. altijd zonderlinge toevallen voorbehoudt, werd het prelaat dis met de wijding belast werd, verplicht, volgens de liturgische voor schriften, de sacramanteele teekens te ma ken over den grond bestrooid met asch in den vorm van het St Andrieskruis. Niet tegen,: 'aande hij van zijn kerk be roofd was. blfef St Andries toch eert ge liefde heilige voor de lepersche bevolking. De lakenwevers gaven zijn naam aan een soort van rood laken, eertijds vermaard, en waarvan een stukje gehecht was geble ven aan een uiterst zeldzaam zegelloodje met de beeltenis van St Andries op, en dat vroeger in de kostbare numismatteohe ver zamelingen van ons museum bewaard was. De ©eredienst tot den heiligen Andries moest vroeger heel groot zijn, aangezien vormd door twee laurierstengels over el kaar gekruist, niets anders was dan het martelaarskruis van den Apostel, Sint An dries, onder wiens toewijding het Orde van het Guldein Vlies ingesteld werd. Ander eigenaardigheidFilips de Goede bezat een. stukje van het echt St Andries kruis. Hij deed het in een zilveren reli- kwieënkast plaatsen. Op de voorzijde stond geschreven: Volei le grand Andrieu de Ipreen op de achterzijde, waarop de Heilige met het kruis voor zich afgebeeld was, ias men: Dit es den groeten Andris van IperVreesden de kerkmeesters van St Maarten dat de gedachtenis van dezen van oudsher vereerden heilige zou verloren gaan? Kond 1482 wilden ze den ouden naam van hunne parochiekerk doen herleven en plaatsten hierom boven het zuidelijk por taal van de kerk een metalen plaat met volgend omschrift: Sente Andries pro chie De provoost en het kapittel veront rustten zich over dezen terugkeer tot de oude traditie. Hun klachten vonden gehoor bij de Kamer van den Baad van Vlaan deren, die door haar uitspraak te Gent, gedaan op 14 Maart 1483 het recht toe kende den titel van St Maartensparochie te mogen behouden. Een kunstig bewerkt maar zeer vervallen beeld van St Andries bestond nog in het begiin dezer eeuw op den zolder van de kerk. Vergieten, miskend, onbewust zonder waarde beschouwd, werd dit kostbaar beeldhouwstuk, in de plaats van aan het museum aangebeden te zijn, tegen een spotprijs verfcaehk, en. vaartrak naar den vreemde. Altijd idiedscopliidWD in den tem pel! «r .«asina fcaaw»* Het beeld vardW-'AftdMrt, dat de kerk fabriek van Sf.oflta&fïeh^elttfckiglijk in onze herfcoüwddiKkteR'he&ft öben herplaat sen, en het gëfokfcig -bewaard opschrift van de herberg»»! AJi<fc»ieft'hx op de Kie kenmark t. zijn 'db twee Sëftfge zichtbaar bewaard gebieveti' bBMHOeAtigen aan een heilige eertijds dóór'de ïe>p9Hirag:n ver eerd en door de Schotten als patrconhei- men weet <&t het Burgonddsch Kruis, ge- üge gekozen. PYRÈS. iBaaEEiHHHnaBBasMBaaMiBEEffmasxoaBSEasEisasisaasssi Gezondheid staat boven geld en goed. Fortuin zonder gezondheid is gelijk aan de zon verdoken achter zware wolken. Trachten wij eerst en vooral gezond te blijven. En daarom, nemen wij van tijd tot tijd eene flesch THEOBROMA; dit waarborgt ons eene blijvende krapjjt en wij zullen aldus ons lichaam tegen ziekte en kwellingen versterken. Te verkrijgen in alle Apotheken. M oden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ie;-i 2-4, BOTL.tST" I F P F P dicht bij de HaUe I tch. 37177 Boetstraffelijke Rechtbank van leper Strenge veroordeeling In deze zitting heeft de rechtbank ook uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Sanoye Alfons, uit Dikk-busch. In een lang gemotiveerd vonnis verwerpt de rechtbank een aantal der feiten den betichte ten laste gelegd. Voor wat ten zijne laste weerhouden wordt, veroordeelt de recht bank Savoye tot 6 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen, zonder voor waarde. Daar het bewezen is dat de be tichte niet meer dan 8 A 900 fr. verduis terd heeft, wordt deze veroordeeld om aan de burgerlijke partij (gemeente Dikke- buschi de som van 800 fr. als schadever goeding te betalen en de kosten harer aanstelling. DE ZAAK DER AUTOBUS UITBATINGEN In de zaak vervoerdienst per autobus zonder wettelijke toelating, heeft de recht bank volgend vonnis in bercep uitge bracht. Zaak Costein, wegens uitbaten van een autobusdienst sedert 5 jaar tusschen Roeselare-Robaais, werd betichte veroor deeld tot 25 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten der beide gedingen. Zaak Lenoir, vervoerdienst tusschen Geluveld-Robaais, tot 25 fr. boete of 3 da gen gevang en de kosten der beide gedin gen. Zaak Vanhaelewijn, vervoerdienst tusschen Langemark-Toerkonje, tot 25 frank boete of 3 dagen gevang en tot de kosten der beide gedingen. IEPER. Dienstdoende Apotheker. lieden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de Apotheek VAN ROBAEYS. Boterstraat. ZIELMISSEN OP ZONDAG 28 JANUARI 1934. IN SINT MAARTENS: Te 814 uur voor Mevr. Wed. Dolfen- Lanoo. Te 11 '4 uur voor Vr. Wed. Louis Du- mortter-Dewitie. IN SINT PIETERS: Te 8 uur zielmis voor Julie LAefooghe, huisvrouw van Armand Mahieu. IN SINT JACOBS: Te 8 14 uur voor Virginie Nuytten, hvr Hcornaert. door den Gemeenteraad van leper aan den HEER HENRI SOBRY. Gewezen Bugemeester der Stad. Op Maandag 29 Januari 1934. te 7 ure 's avonds ten stadhuize, zal de Gemeente raad eene feestvergadering houden ter ge legenheid der onthulling van het portret van den Heer Henri Sotory, geweaen bur gemeester der stad leper. Kerk der EE. PP. Karmelieten leper. PLECHTIG TRIDUÜM van het H. Kind Jezus van Praag den 28-29-30 Januari. Zondag 28 Januari: te 7 14 uur Commu- niemis voor de Kinders; te 9 uur Plechtige Hoogmis; te 3 uur Groote Plechtigheid voor de Kinders; te 5 uur Lof en Sermoen. Maandag 29 Januari: te 7 uur Commu- niemis voor de Kinders; te 3 uur Hulde der Meisjesscholen aan 't Kind Jezus; te 6 uur Lof en Sermoen. Dinsdag 30 Januari: te 7 uur Commu- niemls voor de kinders; te 3 j uur Hulde der Knechtenscholen aan het Kind Jezus; te 6 uur Lof en Sermoen. Kinderen: komt in groot getal, vooral 's Zondags, om uwen lieven Jezus te ver eeren. Predikant; E. P. Angelus, Karmeliet. H. Kind Jezus van Praag, zegen onze kinderen'. NEGEN WOENSDAGEN VAN St JOZEF. 's Avonds te 6 uur, groot sermoen over LEVENSLENTEdoor den E. P. Gra- tianus, Karmeliet. SINT VINCENTIUSCOLLEGE - IEPER. Op den Zondag van Sexagesima, 4 Fe bruari, en den volgenden Maandag, 5 Fe bruari, zal het jaarlijksch tooneelfeest plaats grijpen ten veordeele van de Con ferentie van Sint Vincentlus a Paulo tot ondersteuning van behoeftige familiën. Zal opgevoerd worden: DE KLUCHT VAN DE GESTRAFTE MET DEN KOOR DE 1.mirakelstuk in drie bedrijven, naar het Fransch van Henri Ghéon door Wies Moens, alsook «WOUDCANTATE VOOR KINDEREN door E. Hullebroeck, woor den van Lambrecht-Lambr chts. Alle oud-leerlingen evenals hun familie leden en alle vrienden van het College houden een avond vrij. Woudeantate voor kinderen. Lam- brechts schreef voor deze Kindercantate een echt opgeruimden tekst, vol vrooiijke gemoedelijkheid. Emiel Hullebroeck, de zeer verdienste lijke en onweerstaanbare schepper van 't Vlaamsche volkslied, heeft de woorden van deze geurige cantate omrankt met een prettige muziek. Alles klinkt er zoo frisch, zoo zangerig, zoo opgewekt. Een groep Padvinders wordt naar 't woud gelokt binst de aangename verlofdagen. De lanen van onze Vlaamsche Wouden gaan open en wij houden den adem in, als hoorden wij 't kerkorgel spelen. We zien op naar de schaduwrijke boomen en luisteren naar 't gekweel van dartele vogels, snoepen en smokken aan een keurige pic-nlc, zingen het machtig Hallali met de echo's mee en daama, gesterkt en gesticht keeren wij opgetogen, met sooutmuzlek, naar huis terug. Heeren kunstliefhebbers uit de stad zul len mogelijk maken, door hun offervaar dige en gewaardeerde medewerking dit werk met begeleiding van volledig orkest op te luisteren, zocdat velen er naar zullen hunkeren deze melodieuze Cantate door de studenten van St Vincent's College te hcoren uitvoeren. Gebruikt Chicoreï Wyppelier-Taffin, 't is de beste. NUT VAN «EIGEN HEERD Tot 31 December 1933 ontleenden 295 minbedeelde personen 5.021.200 fr. aan de Leenmaatsohappdj Eigen Heerdte leper, om een huis te bouwen of te koopen. Na maandelijksche afkortingen, die niet, of maar weinig meer bedroegen dan een gewone maandpacht, waren zij dan den 31 December laatst maar 4.235.234,20 fr. meer schuldig. In 1926 ontleenden 5 personen 54.000 fr. In 1927 4 42.000 fr. In 1928 20 331.000 fr. In 1929 63 994.500 fr. In 1930 61 774.700 fr. In 1931 48 821.500 fr. In 1932 49 863.000 fr. Dl 1933 42 722.000 fr. Daar een eigen huis ontslaat van pacht, vrijwaart tegen verhooging en uitdrijving, en volle meesterschap geeft, raden wij alle min bemiddelde huisvaders aan een huis te koopen of te bouwen en desnoods 75 der koop of bouwkosten aan Eigen Heerdte ontieenen. DE KONINKLIJKE KRING COMEDIA TE IEPER. De beroemde tooneelafd-eeling der Ka tholieke Jonge Wacht van Kortrijk, zal eene vertooning geven van het vermaard stuk: Les plus beaux yeux du monde in 3 bedrijven, van Jean Sarment, op Donder dag 8 Februari 1934, in de feestzaal van den Katholieken Kring (le verdiep) Rij- selstraat te leper, te 8 ure 's avonds. Met dit stuk werd de Kortrijksche Tooneel- maatschappij bekroond in ds Nationale Wedstrijd van 1933, waar zij den BEKER VAN DEN KONING behaald heeft. Prijzen der plaatsen: 10-8-5 fr. Men kan de plaatsen voorbehouden den Zondag 4 en Maandag 5 Februari, van 11 tot 12 ure, in den Katholieken Kring (te verdiep). (Medegedeeld). ya£Ta., j juist rti goed Sierlijk en mooi. allerhande Groole Carnavalstoet op Zondag 11 Februari, te 2 ure. 15.CC0 Fr. premiën en 7 Fanicns voor de deelnemende maat schappijen. Voor inlichtingen wer.de men zich tot 't Srkretariaat: 2a, Slachlhuisstr., leper. Storm- of Tuinklak. Maandag 11. 22 Januari, werd de groote storm- cf tuin- klok opgetrokken tot in het hoogste klok- gat van den Haltetoren om er welhaast de uren te slaan en deel te maken van leper's beiaard. Dit gebeurde onder groote be langstelling der ve-orbijjarrers; het ge vaarlijk werk verliep ten beste. Zij hangt hoog in 't droeg onder de drake, voor eeuwen is te hopen. WANNEER IK ERGENS BINNEN- En als 't daar lekker ruikt, TREED Dan lach ik even, want ik weet Dat men de PACHA C'iicorei gebruikt. TE IEPER OP ZONDAG 11 FEBRUARI. Enkele zonnestralen en den bijval van den aanstaanden carnavalstoet is verze kerd. Benevens de schoone maatschap pijen van de stad. de talrijke en luister rijke groepen van den vreemde valt er bijzonder nog te melden de belangrijke medewerking van afzonderlijken die mets zuilen sparen om het feest te verheffen. Verteden jaar bekwam de persoon, ver beeldende het standbeeld en zijn twee kin deren een onbeschrijflijken bijval. Dees jaar komt die kunstenaar bij ons terug met een ander nummer. Iets nieuws en eigenaardigs, dat zonder twijfel de be wondering van het publiek zal afdwingen. Hier volgen de namen der steden en ge meenten van waar wij reeds met zekerheid groepen mogen verwachten: Brugge, Boe- zinge. Komen, Halluin. Hollebeke, Izegetn, Jemappes, Meesen, Poperinge, Staden, Wervik. Wederom voor onze geliefde stad een prachtige dag in "t verschiet. Tijdens uw bezoek aan de KAR- NAVALSTOET te leper, vergeet niet de uitstalling te bezien van GOUDEN EN DIAMANTEN JUWEELEN aan de genadigste prijzen, bij VAN LEDE, Goudsmid, 6, Boterstraat, IEPER, (nevens «De Puppeu»), STAD IEPER. OPROEP TOT DE BEVOLKING. Medeburgers, Het FEESTK OM ITEITgelast met de inrichting der feesten en plechtigheden, welke zuilen plaats hebben met de toeko mende Sinksendagen, ter gelegenheid der inhuldiging van het BELFORT, is zinnens eene groote CANTATE te laten uitvoeren. Om deze uitvoering mogelijk te maken, moet het beschikken over een groot getal zangers. Met deze doen wij een beroep op de gansche bevolking, om aan de uitvoering dezer Cantate te willen medewerken. Vrouwen, Mannen, Meisjes en Jongelin gen, allen die een beetje kunnen zingen', worden, voor de Mannen, op Maandag schrijven en om, ma de inschrijving, de herhalingen bij te wonen. De inschrijvingen zullen ontvangen worden, voor de Mannen, op Maandag 29 Januari, van 5 tot 7 ure 's avonds, en voor de Vrouwen en Jonge Meisjes, op Dinsdag 30 Januari, van 5 tot 7 u. 's avonds op het stadhuis. Medeburgers, geeft in groot getal gehoor aan dezen oproep, opdat de op touw ge zette feestelijkheden, grootsch en indruk wekkend zouden zijn. De Burgemeester, J. VANDER GHOTE. INHULDIGING VAN 'T BELFORT. OPROEP Een oproep wordt gedaan aan al de Heeren Kunstenaars van leper, voor het maken van een affiche die de viering van de voltooiing van het Belfort moet aan kondigen. Er worden drie premiën uitgeloofd, van 500, 250 en 100 fr. voor de drie beste af- fichen. Er wordt voorzien, een formaat van 1,00 m.x0,60 m., kleurendruk, en een oper.e ruimte om naderhand het programma der feestelijkheden in verschillende talen te kunnen bijdrukken. De projekten moeten ingediend worden vóór 20 Februari 1934 op het Stadhuis ,e leper. Schikking en onderwerp worden vrijge laten aan kunstenaars, mits dit beding dat er betrekking moet bestaan met het Belfort en den beiaard die ingehuldigd worden. B De Burgemeester, J. VANDER GHOTE. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling KORTRIJK. Gentschensteenweg, 21 Vakantielee. .ngen. MISBRUIKEN. Na onlangs, in rijf zaken, maanden ge- vangzitting en honCerden franken 'boete te hebben uitgesproken tegen werklieden, die ten onreenbe werkloozensteun afgetrog geld hadden aan den Staat, komt de Boet straffelijke Rechtbank van leper, op 18 Januari laatst, weer gevangenisstraffen en boeten alsmede bevel van teruggeven van werkloozensteun uit te spreken in ze ven zaken. Het is te hopen dat de gestrafte aftrog- gelaars zullen opgeteerd zijn en alle on vrijwillige werkioozan zich zullen tevreden houden met wat Wet en Recht hun toe kennen. Evenals bijna alle burgers brand,premiën betalen om brandschade, voor meubels en immeubels, gebeurlijk ingestaan te zijn door een verantwoordelijke brandverzeke- ricgsmaatschappij, hebben zich bijna aite werklieden aangesloten bij een verzeke- rlngssyndikaat thans afhangende van de politieke partijen, om in geval van onvrij willige werkloosheid, ten titel van vergoe ding hunner maandelijksohe bijdragen, een werkloon te trekken. Maar die syndikatcn, die geen ander geld hebben dan de bijdragen hunner leden, hebben hun beloften van werkloon be paald en beperkt tot een aantal dagen van onvrijwillige werkloosheid, hun leden ver ders overlatende aan den openbaren on derstand. Daar overal werkloosheid, als een ziekte in de samenleving opkwam, besliste de Belgische Staat een Nationaal Krisisfonds op te richten, dat met Staatsgeld zou hulp en bijstand verïeenen aan de onvrijwillige werkicozan aan wien hun uitgeputte ver zekeringskassen geen werkloozensteun meer kenden verkenen. Natuurlijk betaalde de Staat, of liet de Staat arbeiderssyndtkaten de Gemeente lijke WerScloozenfondsen en het Nationaal Krisisfonds maar werkloozensteun betalen aan ONVRIJWILLIGE werkloozen, en gotnzir.s aan werEkaen; gelijk Andxé Bepuydt van Woesten, die werk had en wrocht aan 't uitroeien van een bosch, of gelijk Ernest Gcdart van Meesen, die werk iiad en wrocht met vrouw en kinderen, bij boeren, of gelijk Jozef Herman van leper, die kon wagor.s zar.d lorsen en loste in de statie van leper, of gelijk Julten Bour geois van Hou.em. die werk had en wrocht .e lande en durfde zeggen dat hij niet wilde werken voor 2,50 fr. per uur uit ra don dat hij moer trok al doppan. Van rijen ook, dat da Staat geen werkloozen steun schonk voor ds vrouw van eenen werkloore, als die vrouw gescheiden leefde van haren man, en deza, zooais Cyriel Caltewaert van Moorslede, er niet d:n minsten last van had. Hij en zij miekrn misbruik van 's Staats vrijgevigheid en morsten er voor gestraft worden. Hier komt r.og eens de waarheid uit de vrome spreuken: eerlijk duurt het langst, en onrechtvaardig goed gedijt ntet. -h- n Muziekschool. Zondag 4 Februari aanstaande, om 3 uur namiddag, zal het 1« Leerlinger.cor.cert gegrvsu worden, In den Stadsschouw burg, Vanden Peereboom- plaats. Vrije ingang. Superfosfaat Kuhlmer.n Ammonia':sulfaat Kuimorn Geconcentreerde Superfosfaat Kuhlmaphos De vetten d'e de beste uitslagen geven. Inlichtingen 2, Loxumstraat, Brussel. van 22 Januari 1934 VERSLAG. De zitting wordt te 18.10 u. geopend onder het Voorzitterschap van den Heer VANDERGHOTE, Burgemeester. Alleen de Heer Leuridan ls afwezig, doch heeft zich laten verontschuldigen. 1. Proces verbaal der zitting van 29 December 1933. Dit wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. De heer Lemahieu, schepen van den burgerstand, geeft, zooals het ten anderen die gewoonte ls tijdens de eerste zitting van ieder Jaar, kennis van de beweging der stadsbevolking ln 1933. Bevolking op 31 DECEMBER 1932: 15.782 Bevolking op 31 DECEMBER 1933: 15.842 Geboorten (van personen wettelijk gehuisvest te IEPER: Mannen: 131 Vrouwen: 113 Samen: 243 Geboorten (van personen gehuisvest ln een andere gemeente des rijks en die dus tot de wettelijke bevolking van IEPER niet behoorenlt Mannen: 17 Vrouwen: 18 Samen: 33 Geboorten (Van personen in een andere gemeente des Rijks, maar die tot de wet telijke bevolking van IEPER toebehooren) Mannen: 8 Vrouwen: 8 Samen: 16 Totaal geboorten ln deze stad: 243 35 278. Huwelijken: 104. Echtscheidingen: 2. Overlijdens (van personen wettelijk ge huisvest te IEPER)Mannen: 106 Vrouwen: 111 Samen: 217 Overlijdens (van personen gehuisvest ln een andere gemeente des Rijks en die dus tot de wettelijke bevolking van IEPER niet toebehooren): Mannen: 25 Vrouwen: 48 Samen: 73 Totaal overlijdens in deze stad: 217 73 290. Intredingen in deze stad door woonst verandering: Mannen: 336 Vrouwen: 499 Samen: 865 Totaal intredingen: door woonstverandering: 865 geboorten in leper: 243 geboorten in een andere gemeente des Rijks 16 Samen: 1124 Uittredingen uit onze stad: Mannen: 345 Vrouwen: 502 Samen: 847 Totaal uittredingen: door woonstverandering: 847 overlijdens: 217 Samen: 1064 Dus een vermeerdering van bevolking van 60 personen (tusschen den 31 DE CEMBER 1932 en den 31 DECEMBER 1933). Personen uit een vreemd land gekomen: 38 Personen naar een vreemd land ver trokken: 41 Kiezerslijsten 1933-35: Getal kiezers voor de Kamers: 4466, waar onder 14 vrouwen. Getal kiezers voor de gemeente: a) Mannen: 4409 b) Vrouwen: 5213 Samen: 9622 2. Taksverordening op den begra- fenisdienst. Wijziging. De vroegere beraadslagingen van 20 NOVEMBER 1933 en 18 DECEMBER 1933, aangaande de taksverordening op den begrafenisdienst, werden door het Pro vinciaal Bestuur teruggezonden, omdat het niet toegelaten is er een bepaling in te voorzien, welke van aard is de behoef tigheid der belanghebbenden te doen uit schijnen. De Heer Voorzitter stelt voor de 5" en 6» klassen van 8.30 en 8 uur te versmel ten en het woord kosteloos uit te schrap pen. Op voorstel van den Heer Schepen Lemahieu, wordt besloten er nog bij te voegen dat men alleen van het betalen der begrafenisrechten kan ontslagen wor den op voorlegging van een bewijs van behoeftigheid. Het overige der voorgaande beraadslagingen blijft ongewijzigd. 3. Roesclaresfraat. Aanvraag om dezen buurtweg van groot verkeer te doen verklaren. De provinciale technische dienst vraagt aan de stad naar het voorbeeld der ge meenten Passchendale, Zonnebeke en Langemark, een beraadslaging te willen stemmen om de Roeselarestraat als buurt weg van groot verkeer te doen aannemen. Vroeger werd er door de stad reeds een wensch uitgedrukt in dezen zin en het initiatief dezer beweging werd zelfs door haar genomen. De raadsleden keuren dit voorstel met algemeene stemmen goed. 4. Openbare Onderstand. Proces verbaal van onderzoek van de kas van den ontvanger voor het 4" kwartaal 1933. Uit het onderzoek blijkt dat er een overschot van 18284.62 fr. is; som die juist bevonden werd. Op voorstel van den Heer Voorzitter wordt een beraadslaging der Kommissie van Openbaren Onderstand, waarbij ze kere kredieten in haar begrooting voor 1933 gewijzigd worden, zonder evenwel het algemeene slot der begrooting te verande ren. bij hoogdringendheid goedgekeurd. Alléén de Heer Missiaen onthoudt zich. Wordt eveneens bij hoogdringendheid aangenomen, en dit met algemeene stem men, de gebruikelijke politieverordening over de verkleedingen en vermommingen, binst de carnavaldagen, 't zij op 11 en 13 Februari en 11 Maart aanstaande. 5. M Teelingen. De Heer Missiaen dringt aan voor een spoedige oplossing der kwestie van de waterbevoorrading, waarop de Heer Sche rm Delahaye antwoordt dat de dienst der werken zich in betrekking heeft ge steld met den Heer Ingenieur, waarvan de Heer Missiaen het adres had gegeven. De Heer Verbeke vraagt of de bewoners van private straten verplicht zijn de taks np de straatbel a-tin,? te b:talen, waarop bevestigend wordt geantwoord, gezien die taks thans op de grondbelasting gesteund ls. Op een tweede vraag van den Heer Ver beke, aangaande de aangifte der vreem delingen die in spijshuizen, herbergen of logementen vernachten, wordt gezegd dat men door vreemdelingen enkel buiten landers moet ve-staan. De Heer Voorzitter meldt vervolgens dat Hunne Majesteiten de Koning en de Ko ningin de inhuldigingsfeesten van het Ee'fort cn van d:n beiaard, op 20 Mei a.s. zullen komen bijwonen, en verklaart de-rra onmiddellijk de openbare zitting geheven. Pectoral Duptrs. De besmettende kiemen van de griep, die soms erge ver wikkelingen veroorzaken, kunnen niet le ven noch zich ontwikkelen in de bederf werende balsems van deze voortreffelijke remedie. De doos 6 frank, bij H NOTREDAME. Groote Markt, Poperinge. Van alle suikerij, gebruikt op hee! de werell, Is F. C. JACOBS merk, met glorie gansch ompercld, Om d'extra kwaliteit Van haar hoedanigheid. Davidsfonds. Dir. cag 30 Januari, te 8 uur 's avonds, in de feestzaal van St Vtocenüuscoilege. vergadering voor het Davidsfonds. Voordracht: «de Valera daar adv. M. Vande Kerckhove. Toegang vrij. *0»ig. STAD IEPER, Cbriiten Volkshui», Sint Jacobsstr&at, 30 ZATERDAG 27 JANUARI, te 8 uur. ZONDAG 28 JAN., te 2 u., te aa, te 8 b u. MAANDAG 29 JANUARI, te 8 uur. (L'amour commands) Groote en zeer vrooiijke fra nschzmgende en sprekende film. Is wel de heerlijkste operette die sedert lang in een studio gedraaid werd. Ook se dert vete maanden kwam geen nieuw spel van dien aard op de fllmmarkt die zoo on weerstaanbaar vermakelijk is. De film vertelt van een Oostenrijksche graaf die 2 kinders heeft: een zoon en een dochter. Sedert eeuwen zijn de leden dier gravelijke familie SCAN AG ATI beroemd om hun heldendaden in het keizerlijke leger. De oude graaf heeft dan ook maar één verlangen: zijn zoon FRANCESCO in de militaire school als officier-leerling te zien; maar de jonge Francesco voelt geen goesting voor den soldatendienst en zou liever muziek studeeren, 't is dan ook met een beteuterd gezicht dat hij zich ter school laat inschrijven. Maar zijn zuster ANTONIA is van een heel anderen aard. Zij heeft er veel spijt van dat rij geen sol daat kan worden jSij waagt een dolle streek en met het taèchrijvlngsbewijs van haar broeder meldt zij zich in de militaire school aan. Niemand merkt het bedrog en An tam a die ook haar broeders naam heeft ontleend en Francesco genoemd wordt is weldra de vriend van ledereen. Die flinke jongen! die zoo kranig de wapens draagt, die alle be velen stipt uitvoert, ondanks zijn jeugdi gen ouderdom en zijn tengere lichaams bouw wordt door de medestudenten geacht en gegeerd omdat hij ook aan alle on schuldige poetsen luidruchtig mee doet. Op zekeren dag komt er een nieuwe lui tenant die algauw het mikpunt wordt van den spot der compagnie en Francesco na tuurlijk heeft er zijn deel in. De luitenant als krachtdadig man zal doordrijvende maatregelen nemen en houdt bijzonder streng het oog op den jongen. Zal die kwa pert© lang blijven duren? Zal het spel van Antonia die zich onder de naam van haar broeder Francesco schuil hield niet ontdekt worden? Zal de oude graaf Scanagati overtuigd blijven dat zijn zoon even roemrijk als zijn voor vaderen het keizerlijk leger dient, of zal hij vernemen wat Antonia heeft uitge meten? De prachtvertoonor.g van LIEFDES- KOMMANDOin Cinema Coliseum zal al die vragen beantwoorden. Op voorhand mag verzekerd worden dat de maker van dezen film G'EZA VAN BOLVARY een meester is in de operette kunst. Dat DOLLY HAAS de prachtactrice is die de moeilijke rol van Antonia of liever Francesco vervult en dat GUSTAAF FROHLICH, Tibor van Ha'.: \y, Livio Pa- vanclii, en de wereldberc 1 lie zanger van den opera van Parijs Ma. cel Wittisch van dien film hebben gemaakt: een produktie van allereerste gehalte. Het muziek van Robert Stolzz is buiten gewoon en de fotografie onberispelijk. DAARBIJ (A l'eau! A l'eau!) Een schaterlach! zijn er op hun best De Zwaargewichten, FLIC, FLAC, FLOC ALS TOEMAATJE EEN ZEER VERMAKELIJKE TEEKENFILM. NIEUWSBERICHTE in klank en spraak «Fox Ar.«ietone» In Februari, 1« week: De vriend Fritz (L'ami Fritz) met LUCIEN DUBOSCQ van de Comédie Francaiseen De Prins der Vlakten (Le Prince des plai- nes) met TEX MAYNARD. Zeer beleefd wordt er aan onze geachte kliënteel der 5 ure vertooning 's Zondags, gevraagd zich niet vroeger dan te 1 Ij u. bij de winketten aan te bieden. Prijzen der plaatsen (zonder onderscheid) Balcon 5 fr.; benedenzaal 3,50 en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; benedenzaal 1,50 en 1 fr. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. Goed verwarmde zaal. Kinderen altijd toegelaten^ C. S. IEPER Als eenige officieele ontmoeting hadden wij Zondag laatst de wedstrijd der rood witte JUNIORS tegen een zelfde elftal van Heule. De nipte overwinning viel aan de bhuisspelers te beurt, die, niettegen staande een gedurige spelmeerderheid, en kel de twee punten met een 2-1 scoor in de wacht konden sleepen. Beide doelen wer den door centervoor Segers aangeteetoend. Heden Zondag trekken de Juniors naar het kampioenen-elftal Waregem Sportief. In den heenmatch verloren de Ieperlingen met 3-2. Op papier moeten ze dus normaal aan de Gaverbeek onderdoen, maar gezien de jeugdige Ieperlingen sedert de terug matchen nog niet verloren hebben, bestaat er goede hoop om bij de leiders insgelijks pumteroogst op te doen. DERDE SPECIAAL speelt thuis tegen Wevelgem Sportief, die in den heenmatch aan de Leieboorden met 9-1 verslagen werd. Of de scoor te leper insgelijks zoo hoog zal loopen, valt ©enigszins te betwij felen, als men zich steunt op de laatste uitslagen der bezoekers. Evenwel, mogen de home-spelers geen punten meer verlie zen, willen zij mededingers voor den titel blijven. Van dat standpunt gezien, mag er dan eene rcod-witte zege verwadht wor den. TWEEDE AFDEELING onderneemt de moeilijke verplaatsing bij de mannen van den Heer Dovos. Meenen moest te leper nipt met 1-0 onderdoen, alhoewel een ge lijk spel beide kampen had bevredigd. Ge zien de zwart-geien nu voor eigen publiek opkomen, is het te voorzien dat zij de be zoekers eveneens zouden willen onder den knie houden. Het voordeel van het terrein spreekt reeds ten hunnen opzichte, maar de Ieperlingen spelen altijd goed tegen Eterfce elftallen en daarom is een gelijk spel niet uitgesloten. Zulk een uitslag zou reeds menig3 supporter bevredigin. Aan de rocd-witte spelers hunne faam hoog te houden en het verlies tegen A A. Moes- kreen goed te rcak:n. Om goede e.. lekkere koffie te bekomen gebruikt de Chicorei Verkrijgbaar bij alle goede Winkelier». Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, migraine, rheumatiek cn aan griep willen 1 jden, wil hebben hun nochtans genoeg de MOV5POEDERS aanbevolen. Te verkrllgen oij II. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. POPERINGE STADSNIEUWS ZondagTusL Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek INGHELRAM. Stand der werkloosheid. Zaterdag 356; Mandag 374; Dindrag 353; Woensdag 379; Donderdag 376; Vrijdag 391. Diefstallen. In het begin der week werden bij Hector Verdonck. landbouwer bij den Luttertap 800 hoppeaogers ge stolen. Bij Cam. Merle rede. Abeelesteer.weg, werden in den nacht van Maandag op Dinsdag 11. twee rollen ijzeren draad ont futseld. Paard op hol. Woensdag avond, rond 5 '-j uur, stond het paard van bakker C ameele uit Abeel© op de Markt wijl de eigenaar in een huis binnen was met brood. Jongens waren daar dichtbij aan het spelen en op zeker oogenbiik floot een der kleinen zoo hard hij kon op een fluitje. Het paard schrok en sloeg op hok liep de markt over en de Gasthuisstraat in. Nabij de Potte straat kon het door enkele voor bijgangers tot staan gebracht worden. Waarom moet gij de Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, nemen? Omdat zij: 1* zacht en zonder buikpijn purgeeren; 2* de gal en de slijmen verdrijven; 3° het bloed zuiveren en vernieuwen. Te koop bij H. Notredame, Groot» Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. J. INGELAERE-TAILLIEU 24, Duinkerkstraat, laat weten dat bij met 1 Februari verandert van woonst, NAAR Nr 15, ZELFDE STRAAT. Met het aanstaande seizoen groote keus van SCHOENEN voor groot en klein. Hij bevindt zich op de markten van Poperinge, leper en Veurne. Een misdaad werd bedreven. Verstaat ge al het afschuwelijke dat dit woord te weeg brengt. De moordenaar! Hier hebt ge hem; ziet ge hem met borstelig haar, bloeddorstige oogen, met slechte trekken om den mond, de vuisten geknepen, gereed om op zijn prooi te springen. Ziet ge hem? En toch, zoudt ge niet zeggen dat in zijn oogen een blik van berouw straalt. Wat denkt dat mensche- lijk beest in zijn te prijs gestelde hoofd? Ah! Ja, indien men, in plaats van die parias in het leven te vervolgen, hen het geluk van een gezond mensch leerde, ge looft ge niet dat het er flinke mannen zon van maken? Zeker, daar ls het kwaad! Bezorgen wij die ongelukkigen voor dat zij een misdaad begaan, geven wij hen een opvoeding, leeren wij hen normaal te leven. Een gezond mensch moet ook weten hoe zich inwendig te verzorgen, hij weet dat het bloed dat door alle deelen van zijn lichaam vloeit ten slotte zijn teven is. Dat bloed, onzuiver, moet iederen dag gezond gemaakt wordsn; naar opzoekingen ge daan door vijf vermaarde geneesheeren werd bewezen dat de planten volledige geneesmiddelen zijn. Die geneesheeren hebben 13.854 planten ontleed, om er enkel 22 ervan ovér te houden, om ver kocht te worden onder den naam van THIS MA VIE. Het is het eenig bloedzuiverend middel dat te bereiken valt voor ieders beurs. Uw gezondheid is gewaarborgd, mits een uitgave van 27 centiemen per dag. Koopt nog heden THÉ MA VIE bij uwen apotheker, of schrijft naar Luik, 58a, Kathedraalstraat. Gewestelijke vertegenwoordiger: Apo theek Notredame, 18, Groote Markt, Po peringe. Het toepassen van eenzijdige bemestm- gan, zooals b.v. het toedienen, van enkel stikstof mesten, brengt telkenjare veel te leurstellingen mede, als vroegtijdig lege ren der planten, enz. De landbouwer wordt hedendaags ook meer en meer overtuigd van de noodza kelijkheid der potaschbemesting. De POT ASCH geeft inderdaad hoog» opbrengsten, zwaar en meelachtig graan, verhoogt het gewicht per hectoliter, ea oefent bovendien ook een weldoende wer king uit op het legeren. De POTASCHBEMESTING moet altijd gepaard gaan met de FOSFAATBEMES TING, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat de haver omtrent driemaal zooveel potasch als fosfoorzuur aan. den grond onttrekt, ©n dat de gronden inte gendeel, in de meeste gevallen beter voor zien zijn van fosfoorzuur dan van potasch. Een aan te raden bemesüngsformuie op goede grond is de volgende, per hectare toegediend 100 tot 150 Kgr. snelwerkende stikstof- mest 400 600 Kgr. metaalslakken of super fosfaat 600 1000 Kgr. sylviniet-Ksrtfndet 14 of 200 tl 300 Kgr. Chloorpotasch 40 Zulk© bemesting, ten gepasten tijde toe gepast verzekert aan den landbouwer een winstgevende oogst. Alleen een natuurlijke beiiaiiuc- ling door planten, zeer ernstig en aangepast aan uw speciaal geval, zal verwezenlijken wat gij vruch teloos zoekt: uw pijn verdrijven, de pisstof verwijderen en den te rugkeer ervan beletten. Dit is in derdaad de eerste vereischte om opnieuw gezond te worden en den levenslust terug te vinden. Hoeveel personen in het Noórden van Frankrijk danken aldus-hun gezondheid aan vader Benoit van Amiens, wiens veertigjarige onder vinding samengevat is in zijn won derbare behandeling met planten. Deze kuur verschilt van alle andere door den aard der planten, hun hoeveelheid, hun regelmatige do sis, hun doeltreffende bereiding en ten slotte door het woordeel dat men er in individueele kuur kan van maken, aangepast aan uw geval. De behandeling van 12 dagen 0oor rhea- niatick, jicht enz. (Nr 2) wordt verkocht in olie apotheken aan 20 Belgische frank ooor de thee en 22 Belgische frank ooor de korreltjes. In geval can moeilijkheden en voor alle inlichtingen ichriioen naar L bora- toire des Produits E. Benoit6, rue Barreats Asnibr s (Seine) Frankrijk, die kosteloos zal antwoorden. (34 tor)

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 3