Verschaeve=Hulde TE IEPER ENKELE AANDEELHOUDERS De moordzaak van Pollinkhovf DE KONING IS DAAR! weldigen schok die onmiddellijk op de verrassing volgde en verschaften zoo aan het Belgische en Fransch bevel den tijd. met zekerheid de reserven te richten en tï schikken, daar waar de toestand het En dit wordt klaar en duidelijk besta- tigd In de melding die de bevordering van onzen korpsoverste, kolonel Lotz tot offi cier In de Leopoldsorde, vergezelde: Heeft, dank aan de hardnekkigheid van zijn regiment, den toestand te Steens tra te gered en zoo het opbeuwen van een nieuw verdedigingsfront mogelijk gemaakt. Sire, Dit schoon,denkmaal, dat oprijst op den grond selve waar xlj zulke kalme en vast- beradene dapperheid aan den dag legden en waar zoovelen or.der hen sneuvelden, zal aan den voorbijganger en aan de toe komende geslachten zeggen dat de Gre nadiers tot den dood getrouw bleven aan hun plicht, omdat zij met al hun strijd makkers van bet Belgisch leger bet klaar en uitdrukkelijk begrip hadden dat zij de verdedigers waren van de Eer en de VriJ- iheid van het dierbaar Vaderland. Kolonel Six. stafofficier van den Ko ning. het woord voerend, begon met te zeggen Sire. In naam van het Regiment der Grena diers. heb ik de groote eer Uwe Majesteit bedanken de plechtigheid van heden door Zijne Hooge tegenwoordigheid ver eerd te hebben. Spreker herhaalde dan ln 't Fransch de heuglijke wapenfeiten van het roem rijk regiment Grenadiers. Hij vroeg vervolgens aar. de gemeente- overheid van Zuidschote de .'.loffelijke wacht van het denkmaal te willen waar nemen. In eene treffende slotrede dankte ko lonel Six, namens het Regiment, al de Nadat kolonel Six het monument had toevertrouwd aan de gemeenteoverheden, viel het doek en werd het prachtig monu ment. werk van kommandant Reding, zichtbaar. De menigte boog inge.ogen, ter wijl ook de vlaggen neerzegen. Nu nam de Heer Peoceu, Burgemeester van Zuidschote het woord als volgt: Sire. Mijnheer de Kolonel. Weledele Heer Minister, Monseigneur, Heer Goeverneur. Mevrouwen. Mijnheerm, Vooreerst, laat mij toe Zijne Majesteit den Koning te bedanken voor de greote eer de Hij de gemeente Zuidschote be wijst. met tegenwoordig te zijn op de plechtige inhuldiging van dit denkmaal. Wij zullen steeds een vurig aandenken be waren van Zijne tegenwoordigheid alhier en wij bevestigen Hem de diepe gehecht heid van onze bevolking aan het vorsten dom, waarin al onze hoop berust. In naam ook van den gemeenteraad en ganaoh de bevolking van Zuidschote. b ed ik mijn besten dank aan den Kolonel der Grenadiers voor de groote eer d e Hij ons doet met het denkmaal hier vandaag in gehuldigd, aan onze zorg toe te vertrou wen. De inwoners van het IJzerl-nnd. beter dan iemand anders, weten wat zij te dan ken hebben aan de dappere verdedigers KOLONEL SIX AAN T WOORD vrienden van de Grenadiers, de goede en oud" kameraden uit den oorlog, de hooge burgerlijke en miluaire overheden, die de welwillendheid hadden, de uitnoodiging te beantwoorden. Hij dankte eveneens al de edelmoedige personen die het hunne b.jgebracht heb ben voor de oprickt_ng van het gedenk maal, alsook den heer Minister van Lands verdediging. de krijgsgeattacheerden van de groote bevriende mogendheden, Groot- Brittanje en Frankrijk. Spreksr braoht eene schitterende hulde aan al de strijders d:e op het Eereveld waren: de Franschen. de Karabiniers, het 3l' en 4» Linie, de Ar tillerieregimenten van de 6«- en 1» leger- afdeelingsn, het vervosrkorps. de gezond heidsdienst, enz. ONTHULLING EN WIJDING VAN HET GEDENKTEEKEN Z. Exc. Mgr Lamiroy, bij-gestaan door H. De Jaeghere, Pastoor te Zuidschote, en E. H. Vanneste, pastoor te Boezinge, wijdde het monument, waarna het mu ziek der Grenadiers treurmarschen uit voerde. ANTWOORD VAN H. PECCEU, Burgemeester van Zuidschote die onze gewesten, verwoest door een snoo- den oorlog, verlost hebben van het vijan delijk juk. Wij kennen de heldendaden der Gre nadiers en weten hoe hardnekkig zij stre den op het terreim zelf waar wij ons be vinden en waarvan zij geen duim aan den tegenstrever afgestaan hebben. Het denkmaal der Grenadiers zal aan de toekomende geslachten den heldenmoed verkonden van hunne ouderen. Het zal hun dag voor dag in den geest prenten wat de liefde voor het vaderland vermocht, de militaire dapperheid en de opoffering van leder voor het welzijn van allen. Om U onze dankbaarheid te betoonen, gaan wij Burgemeester, Schepenen en Ge meenteraadsleden de plechtige verbinte nis aan. te waken voor de bescherming en het onderhoud van dit denkmaal. Nu om te eindigen nog een woord van dank aan al dezen die meê gewerkt heb ben tot het welgebakken dezer Inhuldiging en dank ook aan allen hier rond het denk maal geschaard, omdat gij met uwe aan wezigheid de inhuldiging opgeluisterd hebt. Handgeklap begroette deze woorden. 7.. M. Koning Leopold III in gesprek met Heer Peceeu, tSu; J^emeester van Zuidsc'iole omringd (van links naar rechts) v-.n Heer Baeis, Ccü •uvern-sur van West-Vlaanderen, Heer Clinckemaiilie, Arrondisscmcntol-ommissa" s te leper, Heer Vander Ghote J., Burgemeester van leper. REDEVOERING VAN MINISTER DEVÈZE M. Devèz?, Minister van Landsverdedi ging, sprak vervolgens,, in beide landsta len, ae volgende redevoer.ng uit: Sire, De gevechten bij Steenstrate vormen een van de schoonste bladzijden welke de soldaten van Koning Albert met hun bloed in de militaire geschiedenis van het Vaderland hebben geschreven. Zoo Uwe Majis.eit zich gewaardigd heeft de onthulling bij te wonen van het Gedenkteeken dat die gedacli.enis voor taan zal vereeuwigen, dan was zulks met het inzicht om, in den persoon van Zijn Doorluchtigen Zoon, den Opperbevelheb ber hulde te laten brengen aan de dappe ren die onder zijn bevel, van 22 April tot 15 Mei 19i5, hier een onoverviinbaren dam tegen den vijandelijken aanruk hebben opgesteld. In zijn zwanen rouw groet het leger met eerbied cn vertrouwen z,jn jongen Aan voerder, zelf oudstrijder, erfgenaam van de hoogste deugden waarvan Koning Al- bert voor de gansche wereld de edelste en verhevenste Verpersoonlijking zal blijven. De gansche Natie draagt op Uwe Majes teit hare innigste verwachtingen over. Grenadiers, Ik breng u den groet van de regeering, den groet van het leger, den groet welken allen, die tijdens den veldtocht in de Bel gische rangen gediend hebben, u verschul digd zijn. Zij aanzien het als eene eer «we makkers geweest en gebleven te zijn. Zij beseffen, zij deelen op dit oogenbiik uwe rechtmatige fierheid. Om de doodan te vereeren. om de over levenden nog inniger te vereenigen, be vindt zich uw gansche familie hier ver gaderd in eene hartroerende solidariteit, Lotz, uw onversaagde en kalme chef; hij is onder ons, wij weten het, met zijne ge dachte en met zijn hart. Die generaals, die in het vuur van Steenstrate uwe vier bataljons aanvoer den, en die. alle vier, tijdens bewonderens waardige loopbanen, in de hooge opdrach ten waartoe zij werden geroepen, voort gingen de volle maat van hunne waarde en van hun karakter te geven. Die officieren, bemind door hunne solda ten. die zij tegenover het verschrikkelijk ste en meest onverwachtste gevaar, door hun gezag en hun voorbeeld hebben op gezweept. Die soldaten, hunne chefs waardig, die liever den dood dan de nederlaag aan vaardden, wier taaiheid, tucht, bewonde renswaardige dapperhe.d, de zege afdwong en de redding van allen verzekerde. Allen echter toenmaals gelijk in het lij den en in den algeheel volbrachten plicht. Allen nu gelijk in de vreugde en in de eer. Aken voor altoos gelijk in de dank baarheid van ons volk. En allen ook, niet waar? één in de vereering van diegenen die gevallen zijn die niet ganech ge storven zijn en die wij hier aanwezig voelen en aanwezig willen op den met hun bloed gedrenkten grond, rondom dit Ge- denkteeken waaraan hunne onverganke lijke namen verbonden zijn. Ziehier rondom ons. degenen wier een heden, medewerkende tot uwe heldenda den, met u vereenigd in den tragisohen strijd, deelgenomen hebbende aan uwe be proevingen en aan uwe opoffering, ver diend hebben heden hunne verheven plaats nevens de uwe te bezetten. En ziehier de vertegenwoord.gers van het bewonderenswaardige Fransch leger, aan hetwelk wij door zooveel gemeen schappelijke grootheid verbonden zijn en dat, op dezen gror.d van Vlaanderen, cp d:zen grooten dag, geen onderscheid maakt tusschen zijne helden en de onze, och tusschen onzen roem en den zijnen. Grenadiers, Onze jonge soldaten zijn hunne ouderen waardig. Zooals deze laatsten zijn ze be reid hun leven te offeren voor de nationale onafhankelijkheid en het ongeschonden behoud van het grondgebied. Onder het bevel van den Koning rondom uwe vaan dels geschaard, bewaken zij trotsch het vaderlijk erfdeel van eer en van roem waarvan ze zich de bewaarders gevoelen. Zij zetten de traditie voort. Alzoo is het niet enkel in het marmer en het brons, doch eveneens in het vurig hart eener nieuwe, naar uw beeld gevorm de generatie dat uwe heldhaftigheid he den hare bezegeling en hare belooning vindt. VOORSTELLING AAN DEN KONING Na deze roerende plechtigheden, werden opvolgenlijk de Generaals. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, de vreemde militaire afgeveer- digden, de Heer Gouverneur, de Eerw. Heer Pastoor van Zuidschote. de Heer Clinckemaillie, Arrondissementskommtssa- ris van leper. Heer Burgemeester Pecceu van Zuidschote en de Heeren Burge meesters der omliggende gemeenten voor gesteld. DE DEFILEE VOOR DEN KONING Toen de bloemenhulde en de voorstelling eindelijk afgeloopen waren en het voetstuk van het monument onder een berg van bloemen bedolven lag. plaatste de Koning zich voor het gedenkteeken, waar hij om ringd werd door de militaire overheden, en begon de dsfllee der troepen. Eerst kwam een afdeeling van het 43' Fransahe tnfanterieregiment. Daarna defi leerde eene afdeeling grenadiers met vaan dels; vervolgens de leden van de Verbroe dering van de grenadiers. De defllee begaf zich tn de richting van het gedenk teek en voor de Fransche gesneuvelden. Onder geestdriftige toejuichingen van de menigte verliet de Koning de plaats van het gedenkteeken, terwijl de Veld- marsch en vervolgens ook de Braban- gonne weerklonken. Onder geestdriftig gejuich der aanwezigen en der schoolkin deren, sloeg de koninklijke auto den terug weg naar Brussel in. Steenstrate heeft Zondag een eenig grootste plechtigheid beleefd. NA DE PLECHTIGHEDEN was het een gedrom zonder einde om weg te geraken. Langs de weg tot ln leper wapperden overal de vlaggen; nationale driekleur en hier en daar een leeuwenvlag; bijlange niet genoeg leeuwenvlaggen. Deze moet aan het huis van alie welmeenende Vla mingen haar plaats innemen. Het v/as ééns rij auto's en autobussen, tot ln leper en hier stond de markt prop- pensvol. Vlaanderen had bewijs gegeven van zijn trouw aan zijn Vorst. De verloopen dag v. as eene goede voor bode van wat 29 Juli zal zijn bij het bezoek van onze Vorsten bij de inhuldiging van bet Belfort te leper. INDRUKWEKKENDE OPTOCHT Een der indrukwekkendste oogenblikken was wel de optocht der Oud-Grenadiers, waarvan het meerendeel over negentien jaren die tragische dagen beleefden. Het was treffend om zien hoe die man nen die nu reeds tot den rijperen ouder dom gekomen zijn, fier en flink voor hun Vorst doorstapten; het was een zielroe rend iets die rijen mannen van alle stan den na te gaan: welhebbende heeren, bur gers, werkers, hier en daar tusschen een priester, een geestelijke velen nog goed te been, anderen die met moeite konnen volgen; de stand van elk las men op het gez'oht; velen die in de heerschende crl- sisdagen hard te strijden hebben voor hun bestaan en dat van hun gezin, en allen toch samengekomen om in een gevoel van vroegere innige broederliefde de droeve dagen van eertijds te herdenken. Een dui zendtal mannen stapten zoo voor ons, in rijen van vier; alle standen dooreen, alle gedachten dooreen en elk kon dat goed verdragen en elk was fier er te zijn en eik was vriend met zijn bekenden of on bekenden gebuur. Moet er dan oorlog zijn opdat de men sehen van een zelfde land elkaar zouden verdragen, helpen en beminnen? Mocht God ons van oorlog sparen en vrede in alle harten brengen! EENIGE NAKLANKEN Een verheugend feit voor ons, katho lieken. was de aanwezigheid van Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, en meest nog: het wijden van het Gedenk teeken. We hadden dit gezien bij ALLE in huldigingen van Engclsche en Fansche Oorlogsgedenkteekens. Kopen we dat dit goede voorbeeld zal gevolgd worden. Met genoegen mogen we verklaren dat onze Westhoek Zondag een treffend bewijs gaf van trouw en innige genegen heid aan onzen jongen Vorst. Geen wanklanken; enkel toejuichingen; veel «Leve de Koning!»; enkele; «Vive le Roi! We waren gelukkig te bestatigen dat op het feest te Lizerne-Molen, 't Vlaamsch de voorrang had. De rede van Generaal- Majoor De Grox. die eerst sprak, was enkel in het Vlaamsch en ln onbe rispelijke, vloeiende taal uitgesproken. Kolonel Six sprak in de twee talen en Minister Devèze ook, met voorrang aan het Vlaamsch. Zoo behoort het en zoo wordt ons Land best gediend. Tijdens de aanspraak, op het oogen biik dat men sprak van Koning Albert I vaagde Koning Leopold III een traan weg; dat werd door enkelen opgemerkt. Toen de Koning uit de auto stapte, moest hij door het volk; er werd gezwaaid met hoed en klak en geroepenLeve de Koning! Goed onthaal op heel den weg. De Koning groette weer en glim lachte. De Koning sprak persoonlijk met M. Pecceu, Burgemeester en met den Heer Pastoor van Zuidschote en wel in per- fektVlaamsch. In zijn gesprek met Heer Burgemees ter Pecceu, drukte Z. M. de Koning zijn tevredenheid uit nopens het gulhartig ont haal in Zuidschote genoten; ook aan E. H. De Jaeghere. pastoor alhier, drukte Z. M. Leopold III zijn genoegen uit. Van Lizerne tot aan het Ged-er.kte-e ken waren alle elektriek- en telefoonsta- ken versierd. In zitting van de laatste gemeente raadsvergadering van Zuidschote, werd beslist twee namen van straten te ver anderen. Ziehier de nieuwe benamingen'. Nieuwstraat is nu Grenadiersstraat; Middelstraat is nu Generaal Lotz straat. GROOTSCHE BLOEMENHULDE Z. M. de Koning verliet de tribuun en ging een bloemenkroon neerleggen aan den voet van het gedenkteeken. Terwijl het muziek der grenadiers Naar Wijd en Zijd speelde, bleef de Koning in houding voor het gedenkteeken staan. Vervolgens legde ook de Minister van Landsverdedi ging een bloemenkroon neer. evenals ko lonel Six, kommandant van de grenadiers. De troepen boden de wapens en de vaan dels brachten den groet, terwijl nog ver schillende kransen werden neergelegd, on der meer van generaal Lotz, die het regi ment grenadiers bij de gevechten van .Steenstrate kommar.deerde en wiens ge zondheid hem niet toeliet, de plechtigheid zelf bij te wonen. Afgevaardigden van de Belgische en Fransche regimenten. Engelsche krijgsge attacheerden, de burgemeesters van Zuid schote, leper en omliggende dorpen, een afvaardiging van oorlogsweduwen en tal rijke andere afgevaardigden komen bloe men neerleggen en weldra is de voet van het gedenkteeken geheel verdwenen on der een berg van bloemen. De muziek speelde Ase's Dood en daarna de Mar seillaise Langen tijd duurde Ce bloe menhulde voort. Donderdagavond om 8 uur had de Ver- schaeve-hulde plaats in den nieuwen S tadsachouwburg. De mooie feestzaal zat proppensvol. Reeds dagen vooruit waren alle beschik bare plaatsen voor de Judas-opvoering ingenomen. Het puik der bevolking van leper en omliggende vormde dit publiek. Op de eerste i-—-aetels zagen we, benevens de leden van het Komitelt, E. H. Ver- schaeve zelf, Juffr. Verschaev zijne zus ter. Z. H. Deken en den Heer Burge meester. Onmiddellijk na de Intrede van den dichter, opende het orkest den feestavond, waarop door E. H. Faes, oud-leerling van den gevierde, een kort huideadres werd afgelezen, en door een meisje uit den spe lersgroep van Kortemark, een bloerr.cn- meeuw werd aangeboden, zinnebeeld van 's dichters Jeugd. En de vertooning van Judas ving aan. Onnoodig hier over den inhoud van dit sterkgebouwde bijbeldrama te spreken 't is een voorstelling van den gierigaard- verrader, zóó aangrijpend, zóó weerzin wekkend dat we hem zonder medelijden zien ten onder gaan. Van Jezus verwachtte hij nooit iets, tenzij gebruik zijner boven natuurlijke macht om geld te verschaffen, om rijkdom te scheppen. 't Begin reeds leert hem ons kennen als dief. In 't tweede bedrijf na 't wonder der vermenigvuldiging der brooden meent Judas het uur aangebroken waarop Jezus zich als aardschen Koning zal laten uit roepen en spant er zich toe in, met opper ste geweld om dit uur te verhaasten. Groot Is dan ook zijne ontgoocheling als dit mis lukt en 't volk zioh van Jezus verwijdert, en naast Judas zien we de belagers cpda- gen. 't Derde bedrijf zweept hem weer on, na de verrijzenis van Lazarus, maar r,n hij hoort van Magdalena dat Jezus sterven zal. moeten wij dit akelige bijwonen, dat hij om de gunst harer milddadigheid be delt voor den dag dat Jezus er niet meer zal zijn hij meent waarachtig dat het Jezus om de giften van Magdalena te doen is. We zijn als Magdalena, we ver staan het sohier niet en walgen van die gierigaard... Zijne afstraffing en 't ver gaan zijner rijkdomdroomen drijven hem naar de Phariseërs. En we zien 't verraad ln 't vierde bedrijf en Judas tot den zelf moord gaande ln 't vijfde. 'k Weet niet of ergens de gierigheid akeliger Is voorgesteld! De groep Hooger Op uit Kortemark heeft een prach top voering geleverd. Wat het deoor aangaat, zeker is het eene uit muntende gedachte Jezus nooit te laten verschijnen, en zijn nabijheid alleen door een verschijnende klaarte te laten vermoe den. De massa-tooneelen ook waren be wonderenswaardig uitgevoerd; maar Judas vooral ls een tooneelkraoht van eerste ge halte. die de moeilijke rol van den verra der door zijn kunstig spel volmaakt heeft weergegeven. Vele talentvolle spelers zagen we optreden en 't verwondert ons niet dat Hooger Opzich onderscheiden heeft onder de beste groepen van 't Vlaamsöhe land, zooals het de Heer Eobry zeide in het lof- en dankwoord dat den spelersgroep op 't einde van den avond toezwaaide. Daarbij dient ook melding gemaakt van de prachtige stukken die het orkest onder leiding van Heer Guido Van Overbeke ten gehoore bracht, en die den kunstavond waardig opluisterden. Om 11.45 uur eindigde dezen onvergete- lijken hulde-avond. (BBaMMHHBaaMHSaSBBBUB STORT 13 FRANK op postcheckrekening nummer 15.570 van V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge, en om blad wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. 9SaB9S99B9EiaSHBaaaBH&aS9SB9B kunnen aangenomen worden voor phar- maceutisch produkt. bekend over gansch de wereld, alle risico uitgesloten, met zekerheid van schoone winsten. Men schrijve aan: Fonteyn, 21, Bruid- straat, Brussel. LEENING DER VERWOESTE GEWE3T& 5% 1923 131* Trekking van 20 April 1934 2 Loten van 100.000 frank: R. 207.349 Nr 5 R. 007.77S Nr 1 3 Loten van 50.000 frank: R. 192.957 Nr 2 R 072.353 Nr 1 R. 295.394 Nr 4 15 Loten van 10.090 frank: R. 199.947 Nr R. 283.419 Nr R. 151.999 Nr R. 193.872 Nr R. 094.741 Nr R. 144.931 Nr R. 276.164 Nr R. 184.121 Nr S R. 233959 Nr 1 R. 233.697 Nr 1 R. 148.323 Nr R. 010.846 Nr 1 R. 288.773 Nr 5 R. I70.S24 Nr 4 Nr 1. R. 035.724 De andere obligaties van deze reeleg zijn terugbetaalbaar met 550 frank. IBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBIHM^ LEENING MET PREMIE 5% 1932 26' Trekking van 25 April 1934 Een lot van 250.000 frank: Reeks 202.921, 33 Loten van 25.000 frank: 277.88S 122.994 132.681 223.147 239.40) 172.716 265.450 304.436 117.888 292.044 115.327 Elk der obligatie», toebehoorende deze reeksen, hebben recht op 1/10 a< deze reeksen bevallen. iBBRaBRBaaBaaaaaaaaaBRiim 260.776 132.483 161.348 158.3j5 214.467 215.170 106.730 121904 228.116 216.747 269935 175.305 260.707 175.120 197.302 271.036 177.993 215.76 131.41. 28723 18835 248.6» CLAEYS BETICHT VAN ERGE FEITP EN VAN BERAAMDE MOORD Voor het Assisenhof verzonden Men zal zich nog het drama herinners dat de gemeente Polltnkhove in berotn» braoht. Claeys verscheen voor de kar van beschuldigingstelling welke op eis: van den advokaat-generaal Lesaffre, to verwezen heeft naar het assisenhof West-Vlaanderen wegens erg? feiten e beraamden moord op Madeleine Per soone. 4BflBBBBEBSB3HaBVSSS3999u$3il BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFW B3B23HaBBaaBBB&£&9S323BS3EaiaEaaflEss3SgS3asa&fliaaa2a23:Rii OVERVLOED VAN VISCH TE OOSTENDE Eiocht het merk "vl'E, als waarborg voor alle STOVEN CUISINIÈREN GASVUREN Albert DENYS, Poperinge, tel. 61, en bij alle goede Stoof makers IBBBBBBBBBBB93BBBBBH!9Bfi83II| Op het oogenbiik is het in de visscherij volop doode seizoen. Deze tijd treedt ieder jaar in na de groote bedrijvigheid van den vasten eii de Paaschweek. Al de visschers maken dan ook om de beurt den grooten schoonmaak op zulke wijze dat er altijd voldoende schepen uitvaren om de stille markt met visch te voorzien. Nochtans bij het begin dezer week, was Oostende letterlijk overstroomd en was de toevoer zoo buitengewoon groot dat ze zelfs deze van sommige perioden van den vasten overtrof. De prijzen deden dan ook een tuimeling van belang naar beneden. Zoo werden de kabeljauw en de kolvisch aan 0,12 fr. het kilo aan den man gebracht! De vischsoorten werden namelijk in 't groot opgekocht door de visclnneelfabrieken van den omtrek. En hadden deze fabrieken den prijs niet vastgesteld dan zouden de prijzen nog meer gedaald zijn. Zoo kon men vaststellen dat een stoomboot die 70 tot 80 duizend kil: visch aanbracht, slechts 20.000 fr. vu zijn reis heeft gemaakt, wat volstrek: onvoldoende is om zijn onkosten te del ken. Daar Noorwegen, Denemarken en lat den hun contiugenteeringscijfer ovtf schreden hebben, heeft, sinds Zatenlg de minister van verkeerswegen de visek- invoer, uit deze landen, voor or.bepait den tijd stopgezet. En wijl het visch te Oostende aan spot prijzen verkocht wordt, blijft de prijs hoog in het Binnenland. Veel visschtn vragen dan ook dat de tussciieuverka pers min zouden vragen voor den god' koop aangekochten vischheide partijs zouden er bij winnen. Het volk zou mé visch kunnen koopen waardoor.de voor; verkoopers hun winst in evenredigW zouden zien blijven cn de visschers zw den beter hun waar aan de hand kunoa brengen. DANKWOORD De Burgemeester van Zuidschote maakt van deze gelegenheid gebruik om de inwo ners en de aanpalende bevolking van harte te bedanken voor het goed onthaal en de geestdrift tijdens het bezoek van Z. M. Koning der Belgen, der Geestelijke. Bur gerlijke en Militaire Overheden, ook aer Legerafdeeiing. Dank ook aan dezen die geen moeite hebben gespaard tot het weislagen van dit feest. Dans aan de inwoners en aan de aan palende bevolking die den oproep tot de algemeens bevlagging zoo goed heeft be antwoord. Hierboven ziet men een groote voorraad visch, ingebracht te Oostende, en wacht op koopers. .essEaBarssssaiESEESHsaaiiaiiafSHiisaaESsagaasaHEajaaaiasf DE PEOTESTBETOOGINGEN TE PARIJS M. de Koning legt een bloemengarve neer voor het monument. De politie hir*d 1100 personen nan, d'e betoogden tegen de aangenomen salarisverlagingen. De lijn gevormd door de vlaggen duidt de tcheidirgsli'n aan van t'-n Franschen sectcur (i nks over de vlagg-n) met den Belgischen secteur (hierwaarts de vlaggen); in do verte ce kerk van Zuidschote. Talrijke speciale trams brachten kort Cta den middag eene ontzaglijke massa Oud-strijders aan te Steenstrate. can er Se inhuldiging bij te wonen van het mo nument aan de grenadiers. Op den weg leidende naar het gedenkteeken, stonden Oenerrljds de Fransche en Belgische de tachementen geschaard, terwijl langs de Andere zijde de haag gevormd werd door de schoolkinderen. Rond het monument Self, dat nog omhuld ls, staan de oud-strij ders-grenadiers met hunr.e vlaggen; V. O. Ssenvlaggen der omligger.de gemeenten; de Fransche reserveTofficieren; de af vaardiging van het Brltlsch Legion; van de Marofckaansche scherpschutters; van de Afrikaansche Jagers; van de Fransche Zouaven, en al de afvaardigingen met vlaggen van de regimenten welke aan den IJzer gestreden hebben. Groot ls de toeloop van de inwoners der streek en omliggende. Z M. Koning Leopold III, per vliegtuig te Wevelgem aangekomen, waar talrijke buizien bevlagd waren, begaf zloh per auto paar Steenstrate, waar hij ten 2 ure Aankwam, terwijl een geestdriftig gejuich Opsteeg uit de volksmassa. De Vorst was vergezsld van generaal Swaegers, zijn stafofficier, en van luitenant-kolonel de .Woelmont, ordonnancie-officier, en werd verwelkomd door de burgerlijke en mili taire overheden. De schoolkinderen wuif den met driekleurige vlagjes en als een Begekreet weergalmde over de vlakte Le ve de Koning De Jeugdige Vorst, omringd van zijn ge volg, ging neerbuigen voor de vaandels, terwijl de troepen de wapens boden. De klaroenen bliezen Te Velde waarna de Brabangonne weerklonk. DE EERETRIBUUN Z. M. de Koning begaf zich dan naar de eeretribuun waar zich bevonden; M. De vèze. minister van Landsverdediging, ver gezeld van zijn kabinetsoverste, kolonel Duvivier; Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, Bis schop van Brugge; Z. E. H. De Jaeghere. Pastoor te Zuidschote; Z. E. H. Vanneste, gewezen krijgsaalmoezenier, Pastoor te Boez.nge; M. Baeis, goeverneur van West- Vlaanderen; de generalen de Ceunlnck, Pouleur, Van Emelen; baron Keucker de Wathelet; Borremans, Dor.ies. baron de Caiatay, De Kempeneer. Verstraete. graaf Greindl, Termonia, Dubois, Constant, Sal mon, Pontus. ridder de Caiatay; Urbier, baron Vingotte, baron Wahis, Olsen, Van den Bergen, Mathias, Niccd Etknne, Don- nay de Casteau. Boël, Brass ine, De Ko- ninck, Quinquandon, gewezen bevelheb ber der 4ö<" afdeeling: kolonel Ried in: er, Fransch krijgsgeattacheerde en zijn ad- junkt, kapitein Fustier; majoor Fraser, Engeisch krijgsgeattacheerde; kapite'n Schultz, Zweedsch id.; kolonels baron de Hennin de Bouseu-Walccurt; graaf Cor net de Ways; Delfosse, A.-endt, Michicls. Ley, Gendarme. Dothcy, Lescouvez, Van der Zypen. Van Sprang, Oor, Pitou, Mar- chand; MM. Clinckemaille, arrondisse ment skommissaris te leper; Van Thoren- burg, prokureur des Konlngs, leper; de burgemeesters en schepenen van Zuid schote en leper; de burgemeesters van Lar.gemark, Noordschote, Reninge, Blk- schote, Elverdinge, Vlamertinge en Mer- kem. Onmiddellijk nadat de overheden plaats genomen hadden, opende ger.eraal-majocr De Grox, de reeks redevoeringen. Koning Leopold 111 tn gesprek met Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge. REDEVOERING VAN G3 Generaal - Ma j oor De Grox, die tijdens Be gevechten te Steenstrate adjudant-ma joor van het regiment Grenadiers was, Rprak als volgt ln het Vlaamsch: Blre, '7 Pt wil eerst en vooral gehoorzamen aan ion gebiedenden plicht van erkentelijkheid li aan Uwe Majesteit, die zich heeft wil- en gewaard gen deze plechtigheid bij te wmen, een diepen en eerbiedigen dank ►etulgen in naam aller oud-strijders der Tenadiers. Bene eensgezinde gedachte beheerscht bezielt ons allen in dit oogenbiik. Hij die onze geliefde en oneindig ge- £h'm:»d!gde Veldheer was gedurende de tragisohe Jaren, Hij die op zoo verhevene ^n edele wijze ons altijd den weg van den plicht wist aan te duiden, Zijne Majesteit Koning Albert, had in Zijne welwillend heid het voornemen dat wij koesterden Willen aanmoedigen en ons de belofte ge schonken hier, p dezen dag, aanwezig te tNERAAL-MAJCOR DE GROX zijn. En 't is naar Hem, naar z jne on- vergeetbare gedachtenis dat zich op on weerstaanbare wijze onzen geest verheft, naar Onzen Grooten Veldheer, wiens aan denken alle oud-strijders tot hun laatsten adem vroom zullen bewaren. Spreker weidde vervolgens breedvoerig uit over de heldhaftige wapenfeiten van de Grenadiers, lijk wij ze verleden week ter kennis gebracht hebben van onze lezers. En Generaal-Majoor De Grox besloot als volgt; En van toen af, alhoewel de strijd voort woeden zal, alhoewel nog menige aanval len moeten afgeweerd worden, blijft de toestand onveranderd. De vijand zal niet doorbreken, geen duim grond hebben wij afgestaan, niettegenstaande de aanvan kelijke gruwel en het geweld van den slag, en de Belgische rechtervleugel blijft on wankelbaar aan zijne stelling gehecht. Die beslissende uitslag is hoofdzakelijk te dan ken aan de dapperheid der Grenadiers. Onwrikbaar bleven zij onder den ge loor Z. Exc. Mgr. Lamiroy, bijgestaan door E. H. De Jaeghere, Pastoor te luidschote, en E. H, Vanneste, Gewezen Krijgsaalmoezenier, Pastoor te Boezinge. WIJDING VAN HET GEDENKTEEKEN

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2