De H. Bloedprocessie te Brugge WT9 veS&. ii NA ROESBRUGGE-HARINGE NATIONALE MILITIE BRIEF UIT BRUSSEL G0UDEN BRUILOFT TE POPERINGE WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETli, VROUWENHOEKJE dagna eene week onwede buien is het Mei-zonnetje 't schijnen gegaan en dit al doende om den grooten da ware luister bij te zetten. Van in den morgen was buitengewoon groot. Trein brachten stroomen vreenv terwijl eene groote hoeveell autobussen, moesten eene zoeken huiten de -tad. zt Uit Wallonië zijn verscheidene bijzon dere treinen toegekomen. De reizigers uit Noord-Frankrijk zijn biizonder talrijk. Holland zendt belangrijke karavanen autobussen. Het contingent uit Amster dam en Rotterdam telt alleen een 100(1 tal bezoekers. Met honderden HolUnd- sche kaasjesin haar nationaal kos tuum zijn gemengd in de ontelbare me nigte. die de feestvierende oude stad heeft ingenomen. De voornaamste straten zijn schilder achtig versierd met draperijen, tapijten en oude bannieren. Om 9 ure wordt in de bomvolle hoofd kerk van St Salvator de pontificale Hoog mis gecelebreerd door Mgr Lantiro". bis schop van Brugge. Voor het hoogkoor, rondom de onschatbare relikwie van het H. Bloed, in de hoofdkerk aangebracht, hebben vele overheden plaats genomen. Wij bemerken den Heer Baels. gouver neur; Vanhoestenberghe. burgemeester; de Kamerleden Debruvne en Geuens; de Schepenen, de lede- der Edele Confrérie van het H. Bloed: nevens het altaar: H.H. H.H. Mgrs Pereira. van het Order der Geschoeide Carmelieten. bisschop in Indië; Six en Verfaillie, vicarissen gene raal te Leopoldville en Stanley Falls; Z.Z. E.E. H.H. Doms Van Asche en De Groote, gemijterde abten van Steenbrug- ge en Westvleteren. Om 11 14 ure, de overheden plaats ge nomen hebbende op een verhoog voor de hoofdkerk, wordt het signaal van den opmarsch gegeven. Onze lezers kennen het thema van deze godsdienstige betoogingde geschiedenis van het leven en het bitter lijden van den H. Zaligmaker, met de voorafbeel ding van het H. Bloed, t.t.z. de uitbeel ding der eerste zonde en der belofte van den Verlosser. Deze twee deelen, het oud en het nieuw Testament, zijn vergezeld van een derde deel (de verheelijking van het H. Bloed door de eeuwen heen) en een vierde deel (de kerkelijke hulde rondom de onschat bare relikwie te Brugge bewaard sinds 1150), wanneer zij door graaf Diederik van den Elzas alhier triomfantelijk werd binnengebracht. Eene afdeeling gendarmerie te paard baant eeu weg doorheen de opeengepak te menigte in de Steenstraat waar de kop is opgesteld en achter de muziek van het 4» linie wordt de stoet ingeleid door eeu ontzaglijke groep Brugsche maagden in de Brugsche kleuren gekleed met het kruis van Jerusalem beslikt. Ze verpersoonlijken de Brugsche stede op dezen schoonsten dag. Er. dan komt de ontrolling met het oud Testament (de Vjorafbtelding) met zijn treffende tafcreelenAdam en Eva, de bloedige offers van Abel en Abraham, het bloedig tempeloffer, het bloed des Zaligmakers door de profeten voorspeld, enz. En dan volgt de nog langere theorie met de levende afbeelding van alle ge beurtenissen van Christus' leven en lij den vanaf zijn geboorte tot de kruisi ging; de stille straten, afgeboord door de ingetogen ontroerde volksmassa, gal men beurtelings van de luide declama ties, van het triomfantelijk gezang, het wraakgeroep, het geklaag der weenende vfouwen. De afbeelding, zoo trouw, zoo naïef en zoo machtig weergegeven, ver overt den toeschr -r buiten de aard- sclie splieren. Het derde deei is de geschiedkundige zijde van de betoogingDiederik van den Elzas brengt te Brugge het H. Bloed aan; eene zegevierende afbeelding die ter zelvertijde als de godsvrucht, den rijkdom in Vlaanderen verbeeldt. Men bewondert vervolgens de lange rij relie- kwiekassen, meesterstukken, van allen vorm en onschatbare waarde, die als huldebetoog de H. Relikwie van het H. - :i" Z. E. Vader Abt van Westvleteren in de H. Bloedprocessie. Bloed voorafgaan, omringd door de gees telijkheid van de stad. Zij wordt beur telings gedragen door kanunnikken van het Kapittel der hoofdkerk en gevolgd door H.H. Hoogw. Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge; Mgr. Six, apostolisch vicarrs van Leopoldville; Mgr. Verfaillie. id. van Stanley Falls; Z.Z. E.E. H.H. dom Van Asschen en dom De Groote, gemijterde abten van Steenbrugge en Westvleteren, verder de overheden, op geleid door de Heeren Baels, gouverneur, en Vanhoestenberghe, burgemeester. De stoet met zijn 2000 figuranten vormt in zijn geheel een indrukwekkend eenig schouwspel. Het weder dat den stoet in de drie laatste jaren was tegengevallen, heeft -hem thans begunstigdeene echte lentezon bescheen al zijn kleuren en goud en zilver, en meteen de golvende vlaggen en bannieren, en zoo defileerend langs de schilderachtige rijen en door de kron kelende oude straten zoo rijk en middel- eeusch versie; d, terwijl de beiaard speel de en de zegeklok brofnde, vertoonde de rumoerige onafzienbare afbeelding een tooveraclitig iets, waarvan de herinnering bijblijft. Een der voornaamste factors van den wereldbekenden stoet is ongetwijfeld de diepe ernst waarmee alle deelnemers allen vrijwilligers van groot tot klein, arm en rijk de hen opgelegde taak ver vullen, dit alles bet H. Bloed ter eere. Op verschillende plaatsen van den doortocht waren bijzondere verboogen opgetimmerd. Op een dezer ter Malle- bergplaats, bemerkte men talrijke voor name uitgenoodigden, namelijk M. Theunis, staatsminister, en Mevr. TheunisM. de baron Houtart, staats minister, en Mevr. HoutartMevr. Mau rice Lippens; Mevr. Paul Tschoffen; de gezanten ?an de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië, Zweden, Polen, Vene zuela, Perzië, Rumenië, Holland, Letto- nië, de zaakgelastigde van Griekenland. Verscheidene gezanten waren vergezeld van hunne dames. Op den eersten rang zat Z. Exc. Mgr. Micara, pauselijke nun- cius te Brussel. 't Was 2 ure, wanneer de stoet terug keerde op de Burgplaats. Daar, in dat middeleeuwsch kader, en van het hoog altaar tegen het Stadhuis opgericht, gaf Mgr. de Bisschop van Bru^e den laat- steu zegen met het H. Bloed aan de on afzienbare geknielde menigte. 't Was de apotheose van dezen on- vergetelijken dag. De H. Bloedprocessie trekt voorbij de Eeretribuun. QS5aas3afl*B2Sïiai&B9BUGaMEaiBiHsiasBasaHKaaaaaiiHasiE VLAAMSCHE TOERISTENBOND POPERINGE DE TOEKISTENMAR5CH DOOR OP ZONDAG De Toerislenmarsch telken jare door de V. T. B. ingericht ten einde het bre vet van 2u, 30 of 40 Km. te bekomen, had dit jaar een onverhoopt succes: 89 leden gekomen van uit alle hoeken van Vlaan deren namen aan den ToerL.enmarsch deel. De tocht liep van uit Poperinge langs Reningelst, Westouter, Zwarten- en Roodenberg, Kemmel, Meesen, Wijtscha- te. Hoilebeke, Zillebeke near leper, waar de deelnemers opgetogen over de prach tige wandeling door onze heerlijke maar nog te weinig bekende streek, rond 7 uur DE WEST-VLAAMSCHE BERGEN 6 MEI 1934. 's avonds aankwamen. Benevens het be vorderen van het echte Toerisme wan- deltoerisme mag ook de Vlaamsche Toeristenbond het op zijn aktief schrij ven onze streek meer en meer bekend te maken en er het Toetisme aan te moe digen. Een woordje van dank aan de Gemeen tebesturen van Poperinge. Westouter, Itemmei en leper voor den steun en me dewerking die ze de inrichters van den Toeristenniarsch verleend hebben. Wij moeten nog even terugkomen op de welgelukte Veetentoonstelling met Prijskamp te Roesbrugge. Voor deze, zooals voor andere gelijk aardige bijeenkomsten waar we het ge noegen hadden tegenwoordig te zijn, dringt zich een vaststelling op: daar waar het werkelijk beroepsbelang op den voorgrond treedt, waar de corporatieve zin der bijeenkomst wordt onderlijnd, heerscht er gezelligheid en optimisme. Niets immers beantwoordt beter aan den aard van den mensch. die geschapen is om in gemeenschap te leven, dan gezon de wedijver in den schoot van zijn be roep. Het baart vreugde de vooruitgang waar te nemen in de verbetering van het rood Vlaamsch ras. Wanneer op het banket M. Sys, en vóór hem nog, de Bestendig Afgevaardigde M. Olivier en M. De Jonckheere het nut voorhielden welke de West-Vlamingen uit de verbe tering van dit rundersoort konden trek ken. ontwaarde men op bet gelaat der aanwezige kweekers niet alleen de fijne lach van de zakenman die winst in 't vooruitzicht heeft, maar ook een spran kel fierheid, wijl ze weJ degelijk naar waarde schatten de inspanningen gele verd om dit acajou-ras te scheppen. Zulke verbeteringen zijn niet denkbaar zonder de toewijding en liet werk van de wetenscbapsmenscben en de specialis ten in liet vak. En dit blijft waar, niet slechts wat de teelt betreft, maar ook voor de verkoop en wel namelijk in de wijze van aanbieden der produkten, en op bet gebied van samenwerking en ver standhouding onder de voortbrengers. Een afzetgebied voor bet vee is slechts dan duurzaam verzekerd wanneer men op regelmatige wijze regelmatige waren kan leveren. De Belgische landbouwer moet zich te weer stelien tegen de crisis, beroep doen op tusschenkomst vanwege de Regeering. ja zeker, maar in allereerste orde moet hij zijne eigene beroepsiiirichting verbe teren teeltkeuze, aanbiedingswijze, ver koop. In den vooruitgang ligt de oplos sing van veel moeilijkheden. Het was de H. Gouverneur Baels die met gloed, welsprekendheid en de on baatzuchtigheid die allen in hem vvaar- deeren de oproep richtte tot alle vak kenners. Het was hem niet genoeg de aandacht te trekken op de verbetering der veeteelt. Zijn woord was dit van een leider en van een katholiek. Zich tot onze landbouwers richtend, schetste hij ben bet beeld van buil Deensclie vakge- nooten. In Denemarken is op de hofstede een plaats voorbehouden voor de biblio theek. Ter verheerlijking van ons Vlaamsche land, van zijn geest, van zijne fierheid, moet ook de Vlaamsche boer meewer ken. Zijne persoonlijke ontwikkeling mag hij niet over het hoofd zien, de Deensclie landbouwer weze hem daarin een voor beeld. Ons Vlaamsche volk is geweldig, recht schapen en trouw. De Vlaamsche land bouwer is niet deze die schuld draagt dat men een oogenblik heeft gedacht aan een opstandig Vlaanderen. Zij zijn niet de schuldigen. Wanneer een man zooals de Gouver neur «Baels. vertegenwoordiger des Ro llings, te Roesbrugge ons Vorstenhuis groet en meer bepaald de noeste, stille en plichtgetrouwe werker die Albert I was, dan breekt onze getrouwe buiten bevolking in toejuichingen los. Een dag zooals deze te Roesbrugge is een sterke opbeuring, en we zijn fier menschen van gezonde rede te blijven midden in een verwaande Europa. Het bezoek van een Vertegenwoordiger van het Land heeft onze bevolking deugd gedaan en daarom zijn wij de H. Gou verneur dankbaar dat hij naar Roesbrug ge is willen komen, en er beloofd heeft telken jare terug te keeren. Zeggen wij hem dus in vollen eenvoud H. Baels, dank U! en eindigen we zoo als de vertellerHet feest was wel ge lukt en iedereen was tevreden. Ch. van Renyngbe de Voxvrie. lEaaaafflasHEaEEaaaaasEssasasa LICHTING VAN 1935 BERICHT I. Bij ministerieel besluit van 28 Fe bruari 1934, genomen in uitvoering van de wet van 22 April 1933, is bepaald, dat al de jongelingen geboren in November en December 1915, die normaal deel uit maken van de lichting 1935. ambtshalve aan de lichting 1936 verbonden zijn. II. De militieplichtigen die geroepen zijn om deel uit te maken van de klasse 1935 ('t is te zeggen: al degene die ge boren zijn in 1915 doch vóór 1 November 1915, alsmede de aan de klasse 1935 ver bonden uitgestelden en verdaagden) c-n hetzij een onbepaald uitstel (art. 10 der wet), hetzij een uitstel van een Jaar of de hernieuwing van een uitstel (art. 11 en 12 der wet) verlangen aan te vragen, zijn verzocht zich bij het gemeentebe stuur aan te melden, ten laatste op 20 Mei 1934, om er het vereischte model in te vullen of, binnen het zelfde tijdsbestek, hun aan vraag schriftelijk (1) te laten geworden tüefst per aangeteekenden brief) aan den Burgemeester van de gemeente waar zij voor de militie ingeschreven zijn. III. De belanghebbenden worden er aan herinnerd dat, overeenkomstig de wet van 22 April 1933, de vervroegde oproe pingen niet toegelaten zijn met de lich ting 1935. De wegens uitstel aan de lichting 1936 verbonden militieplichtigen, die verlan gen met de lichting 1935 te dienen, moe- tén, vóór 15 September 1934, door aangeteekend verzoekschrift aan den Arrondissementscommissaris gericht, hun uitstel verzaken. (1) In dit geval komt hun het in te vullen model per post toe. Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Ministerie van Landsverdediging. LICHTING 1935 Hierboven de deelnemers gekiekt op de Groote Markt te Poperinge bij het vertrek. Luidens een ministerieel besluit van 28 Februari 1934, genomen in uitvoering van de wet van 22 April 1933, zijn al de in November en December 1915 geboren jongelingen, die op normale wijze van de liclitmg van 1935 deel uitmaken, ambts halve met de lichting van 1936 verbonden. De miliciens die de klasse van 1935 zullen vormen (d.w.z. al dezen die in 1915, doch vóór 1 November 1915 zijn geboren, zoomede de uitgestelden en de verdaag den der vorige lichtingen, welke aan de lichting 1935 zijn verbonden) en die, 't zij een onbepaald uitstel (art. 10 der niili- tiewet), 't zij eeu uitstel van één jaar of de hernieuwing van een -.tel (art. 11 en 12 derzelfde wet) verlangen te be komen. worden verzocht zich tusschen 1 en 20 Mei 1934 op de Gemeentebestu ren aan te melden om er het vereischte model in te vullen. De uitstelaanvraag mag insgelijks tot op voornoemden da tum schriftelijk en liefst bij aangetee- kenden brief aan den Burgemeester der inschrijvingsgemeente gezonden worden. De in 1916 en 1917 geboren jongelingen worden er aan herinnerd dat, overeen komstig de wet van 22 April 1933, zij niet toegelaten worden om bij vervroegde in diensttreding met de klasse van 1935 te dienen. Aan de na 20 Mei 1934 ingediende uit- stelaanvragen en aan de aanvragen om vervroegde indiensttredingen wordt geen gevolg gegeven. 4EaBBSsaBaaiflEaflaBEEBBE»E«a BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELI ER-TAFFIN Brussel, 9-5 -34. GEEN RUZIE MEER! 'k Ben hier een dag vroeger. Oorzaak of reden: O. H. Hemelvaartdag. 't Voornaamste nieuws van de week: de socialisten gaan de onderlinge ruzie sta ken. Zelfs geen besprekingen meer over de onderwerpen van vercteelheid. Wie nog oude koeten uit den gracht haaltzal bij den partijraad worden aangeklaagd. 'k Sta echter heel sceptisch tegenover dat besluit. De voorwerpen van diepgaan de verdeeldheid hebben zich te veel ver menigvuldigd om dat alles te kunnen doodzwijgen. E-n de de vuile lakens zulten bij gelegenheid tot In 't openbaar moeten gewasschen worden. Heeft Spaak het laatste woord geschre ven? 'k West het niet, maar 't is een ver nietigende verklaring voor Balthazar en Cie. In L'Actlon Socialiste van vorigen Zaterdag schreef Spaak over Balthazar het volgende: Ik zal hem niet antwoorden. Hij is een van de twee of drie mannen van de partij, die op dit oogenblik maar één recht hebben, maar ééne houding kun- nen aannemen: zwijgen en zich doen vergeten. Polemiseeren met hem in de gegeven omstandigheden zou ten lafheid zijn. die ik niet wil begaan. Maar hij mag er «niet van profiteeren Dat kon bezwaarlijk sterker uitgedrukt zijn. Enkele aanhalingen over de fameuze vergadering van den Gentschen Gemeen teraad van Woensdag 2 Mei. Het Gentsch socialistenblad schreef voor de Meirede van Balthazar: - De revolutionnaire lis- deren van Busch en de rede van Bal- thazar brachten de massa in vervoe- ring. Over de gemeenteraadszitting: Bal thazar slaat in een meesterHike rede den klerikalen-liberaten aanval af. Balthazar, na de raadszitting, in triomf door dui- zende arbeiders naar Ons Huis geleid Over die meesterlijke rede volgende bemerking: Balthazar had beweerd dat hij sl chts 18 millioen stadseelden naar de Bank van den Arbeid had overgedragen. Juist geteld: 18.276 304.47 fr. Het cijfer was niet juist. Feiteliik was het 19-571.527.67 fr. of 1.495.223.18 fr. méér. En Balthazar wist, kon en moest het weten, dat de Roode - Bank op dat oogenblik reeds in slechte lakens zat. Dat zoo'n schepen na zulke geschiedenis In triomf wordt weggeleid, teekent de mentaliteit van de socialis tische kweekelingen. Dat Spaak kompassie heeft voor zulke mentaliteit laat zich gemakkelijk be- grilpen. In aanvulling met mi'r° mededeeling van het bilan van de «Sidac». geef ik hier de samenstelling van den beheerraad van die maatschappij, al wa-e 't slechts om te doen uitkomen ln welk vereerend gezelschap An«eele daar zetelt: Leon Van Haur. fabrikant te Braine- le-Chateau. voorzitter; A. Vleurinck. afge vaardigde-beheerder; E. Anseele, Ernest Bleiber. Marcel Baekte. Gaston de Be- hault, L. G. Fauauet, J. Keekers. André Matthvssens. G. Ray. F. Revnemund. E. W. Thisqueu. L. W. Van Camnenhout. beheerders. Kommissarissen: Adrien de Behault, G. Farber, M. Grumiaux en A. Leiubre. De namen zeggen genoeg. HET ALK OilOLVU AAG STUK Het provinciaal Studiekomiteit der Ka tholieke Kiesvereenigingen van W-'.t- Vlaanderen heeft voor a. s. Zaterdag te Rosselare eene vergadering belegd om dat belangrijk onderwerp te bespreken. Se nator Orban (St Niklaas) zal de bespre king inleiden met eene uiteenzetting van het wetsvoorstel van zijn collega Legrand. In welken zin hij spreken zal, is mij on bekend. Vóór een paar weken heb Ik een stuk van mijn corespondentie aan dat onder werp gewijd, naar aanleiding een-er ge- dachtenwisseling in het* Alg Christen Werkersverbond. Ik vul hier nog een en ander aan, naar den tekst van de Me morie van Toelichting en van het wets voorstel zelf. We leven onder het Alkoholregiem van de wet van 29-8-1919, dat verbiedt sterke dranken in openbare lokalen te gebruiken. Zelfs het bezit is strafbaar. Partikulieren mogen zich sterken drank aanschaffen, mits eene bestelling van 2 liters ineens. Herbergiers zijn van dat voorrechte?) uitgesloten. Het alkoholverbruik was van 10.22 liters per inwoner in 1891; in 1899, 8.55 liters; van 1903 tot 1913 schommelde het tus schen 5 en 6 liters, altijd per inwoner, groot en klein, oud en jong dooreenge- teld. Het fiskaal recht per hektoliter was in 1896 van 64 fr.; later 100 fr. (alkohol aan 50 graden Celsius). Van 19C3 werd het verhoogd op 150 fr. Het verbruik vermin derde met 3 liters. Van 1903-T3 schom melde het verbruik tusschen 6.64 en 5.52 liters. Onder den oorlog werd slechts klandes- tiene jenever gestookt en gedronken, 't Jaar na den wapenstilstand waren er in den lande reed.? 784 geheime stokerijen. Onder het regiem der wet van 1919 vermindere het verbruik tot in 1923 op 2.45 liters; in 1926 nog slechts 1.82 liter. In 1927 verergerde de toestand. Het klandestien verbruik, de smokkelhandel en de geheime stokerijen namen toe. Uit 't Groot Hertogdom Luxemburg met zijn 1200 stokerijen weden in 1932 tus schen de 7 a 8 honderd duizend liters alkohol aan 100 graden bij ons ingevoerd. De verhooging van het verbruiksrecht van 16 "op 20 fr. de liter in 1932 heeft geen effekt meer gehad. De bestuurlijke maat regelen als het register-houden, etiketten op de flesschen. bandjes en kapsulen, enz. faalden. De geheime slijterijen moeten vernietigd worden. Daarom zijn de leden der Commissie van Rechtswezen van den Senaat, met 11 stemmen tegen 4 onthou dingen, tot het besluit gekomen dat de vrije verkoop van alkoholische dranken terug burgerrecht moet krijgen. Zóó zeer beknopt de Memorie van Toelichting die niet min dan 18 blad zijden beslaat. Het wetsvoorstel zelf telt niet min dan 50 artikelen. De groote meerderheid van die artikelen behelzen allemaal strafbe palingen, de meeste zeer zware. In eene volgende briefwisseling zal ik wellicht gelegenheid hebbèn daarover nog wat toelichting te bezorgen. Als ge het geheel overleest (toelichting en ontworpen wetteksten), komt ge onder een tweevoudigen indruk: 1. De toene mende gevaren van het alkoholverbruik. met de gevolgen van zedelijke inzinking en lichamelijke ondermijning, huiselijke ellende en zoo meer; 2. Eene vrijheid van alkoholverbruik. die onderworpen is aan een groot getal zware bestraffingen. MIN1STERIEELE BERAADSLAGINGEN De Rechterzijde van de Kamer moest Dinsdag voormiddag vergaderen om te spreken over de Regeeringsinzichten in zake financieel herstel en andere aange legenheden. Dinsdag morgen werd die bijeenkomst afgezegd, onder mededeeling dat Hoofd-Minister de Broqueville niet kon aanwezig zijn. Dinsdag namiddag werd medegedeeld dat de vergadering was verdaagd tot de volgende week. Waarom? Om de Regeering toe te la ten ongestoord een plan van financieel herstel op te maken, of erger nog de Rechterzijde voor een bepaald plan te stellen? Ik laat de vragen open. Eéne zaak is zeker: De Ministers heb- I ben Maandag namiddag langdurig over den nood der Schatkist beraadslaagd. (Er werd ook gesproken over uniformverbod.) Eene persmcdedeeling werd over die ver gadering niet gedaan. En in zulke om standigheden moeten de journalisten er naar slaan gelijk de blinde naar 'n ei», of links raden om rechts te weten. Minister Jaspar wil ernstige besparin gen, en 't is in drie ministeries (Opcn- In alle stilte, zonder eenig officieel ka-1 rakter. werd Maandag 11. 7 Mei het Gou den Bruiloftsfeest gevierd van Heer 'Jules D'Heere, 79 jaar. en Vrouw Eugenie Ser- gier, 72 J„ gehuwd sedert 7 Mei 1884. Sedert vijftig jaren deelden zij liefde en leed en het herinneren aan hun huwelijk, voltrokken Juist 50 jaar vroeger, dag op dag, was hun een bijzonder zoet genot voor al de schoone dagen samen gesleten. 's Morgens gingen beide Jubilarissscn naar de 7 uur mis in St Brrtinuskerk. waar zij als dankzegging om de voorbij gegane jaren een H. Kommunie den Heer opdroegen. Onder gesloten familiekring, in alten eenvoud, werd het feest dan voortgezet. In de feest kamer van het huis der ge lukkige jubilarissen hadden de kinders- handen een opschrift gehangen, op schrift dat d» vervlogen jaren zoo goed weerom voor e'en ge»:t bracht van de ge lukkige bruiloftvierders. (Zie hiernevens). Wij wensehen de jubilarissen nog me nige jaren van gelukkig samenzijn en ge zondheid. omringd met de liefdevolle zor gen van hun K'nders en Kleirkind. Heer en Vrouw Marcel D'Heere en dochter. 1884 AAN HET 1934 GOUDEN JUBELPAAR JULES D'HEERE—SERGIER Een halve eeuw is reeds voorbij Reeds vijftig jaren zijn verzwonden, Thans vieren wij het Jubeltij Dat gij te samen werd verbonden. Gij deeldet samen vreugd' en smarten Kommer, zorgen, liefde, leed. Gij feleeft elkander trouw van harte, En hielpt elkander wat g'ook deedt. Thans na vijftig blijde jaren Omstrengelt U een gouden band. Dat God U nog veel langer spare En zeeg'ne met een milde hand. Dat het geluk blijft aan uw zijde. Gezondheid blijve uw grootste schatl Dit wensehen wij nu aan U beiden. Vindt niets als rozen op uw pad! Dan zullen wij eens wederkomen! Gelukkig en zoo blij als thans. En vieren 't feest dat U zal kronen Mt diamanten jubelkrans. Marcel - Maria - Antoinette. 7-5-1934. DE JUBILARISSEN EN FAMILIE HHaaaszasaasnaaaaziEsaHSHaBiiisarssHBaHSBaBaEEHriaassaaeEsa baar Onderwijs, Leger en Sociale Voor zorg) dat <le besparingen zouden moeten verwezenlijkt worden. De beschikbaar- gestelde kredieten zouden moeten ver minderd worden in verhouding der da ling van de levensduurte. Men spreekt verder over verscherping der controol- maatregelen, herziening van den behoef- tigbeidsstaat, vermindering van het steun bedrag aan de seizoenwerkers, enz. De belastingswetten zouden ook veranderin gen ondergaan. 't ls best te raden, dat al de ontwor pen wijzigingen niet zoovele verbeterin gen zullen zijn. Men vreest liet tegen overgestelde. Zoolang liet zich beperkt bij verscherpt toezicht en eene dcflatie- politiek die ons goedkooper leven be zorgt, is er niet veel aan te merken, maar 't venijn zit veelal in den steertzegt 't spreekwoord. Natuurlijk zal ook ge sproken zijn over heropleving van onze economische bedrijvigheid, maar dat blij ven veelal vrome wensehen. Over electrificatie van de spoorwegen werd ook gesproken. Onder dat opzicht staan we zeker voor eene groote en spoedige evolutie. Dc Provincieraad van Brabant heeft Maandag, met 49 stemmen tegen 28 ont houdingen, besloten eene leening van 17 millioen aan te gaan om de begrooting van 1934 te laten kloppen. SUCCESVOL OPTREDEN VAN MINISTER VAN CAUWELAERT TE BERGEN Op uitnoodiging van liet Katholiek Arrondissementsverbond beeft Minister Van Cauwelaert Zondag 11. hij kwam juist uit Rome terug te Bergen in een groote volksvergadering over de po litieke vragen en economische moeilijk heden een indrukwekkende rede gehou den. Om 'n Vlaamschen Minister te hooren, zal er wel veel nieuwsgierigheid zijn ge weest Waalsche Ministers zullen wellicht tevoren meer succes hebben gehad dan Minister Van Cauwelaert. Hij had het over de heerschende krisis, de moeilijk heden in het koolmijnbedrijf, de Regee- ringspolitiek in verband met de oprui ming van den chaos. Zooals altijd hij hem, was er zooveel klaarheid in zijn voorstelling en dat verhoogde de belang stelling. 't Eindigde met eene ovatie voor hem. Een Vlaamsche Minister die Wallonië verovert! KLEINE DINGEN De Handelskamer van Brussel heeft Maandag namiddag in het Egmoutpaleis ,Hi'i3EiasEaa«aa8asi3sjaasiaaisjaii eene vergadering gehouden, 't Ging voor al over het houden van het handelsregis ter en de handelshuizen met premiebons als aantrckkingsmiddel. Er werd een wensch gestemd om het premiestelsel te zien verdwijnen, maar op speciale wet geving daarvoor is niet aangedrongen. De Kommissie van Openbaren On derstand van Brussel heeft hare verdien stelijke leden gehuldigd. Kolonel Hutchinson had eene zin speling gedaan dat Koning Albert niet verongelukt maar vermoord werd. De U.F.A.C. (Belgische Oudstrijdcrs- vereeniging) heeft uiting gegeven van verontwaardiging, die de ver! ring van den Engelschen kolonel Hutchinson heeft uitgelokt. Sir John Simon, de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft Maan dag namiddag openbaar betreurd dat Hutchinson met zijne lichtzinnigheid in Belgie zooveel gewettigde verontwaardi ging heeft uitgelokt. Schier alleen de socialistische pers organen hebben dc H. Bloedprocessie van Brugge doodgezwegen. Het noordelijk gedeelte van het Ne- derlandsch Juliana-kanaal werd Maandag ingehuldigd. De koninklijke prinses Ju liana duwde om 2 ure op een schakel- knop en de sluisdeuren gingen open en verleenden toegang tot een sleepboot dat een groot kolenschip binnenvoerde. De waterweg met liet Limburgsch ko lenbekken is verwezenlijkt. Van liet noor den uit zal de Limburgscbe waterweg toegang vcrleenen naar het Belgisch ach terland, van en naar den Rijn en de Roer, van en naar Antwerpen en Rotter dam, en vandaar naar de zee. Er was veel geestdrift bij de bevolking. DE KAMERZITTING VAN DINSDAG Dinsdag kwam Taalregeling in het Gerechteindelijk in bespreking. Minis ter Janson, Oudminister Bovesse, rap porteur Marck en anderen kwamen tus schen in sympathieken zin voor de ont worpen regeling. Socialist Jules Mathieu was niet te vinden voor het opstel van art. 3. Hij vroeg de stemming bij naarn- afroeping, maar hij leed 'n nederlaag. Met 70 stemmen tegen 36 werd het ar tikel aangenomen. De bespreking werd daarna onderbroken om de Kommunisten toe te laten de Regeering te ondervragen. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. NA DE 1 MEI-ONLUSTEN TE PARIJS Opruiming drr Barrikffden, opgeworpen door de Kommunisten van het 13" Ar rondissement (Cité J. d'Arc) waar het tot bloedige botsingen met de politie kwam. iBSHBEiBaHaaaflaiEiBsaaHflaaaiaas^asisassaasasaaisazaagB HOE THIL ZIJN WERELDTITEL DEHIELD PAX Zondag 13 MeL Zondag onder het octaaf van O. mei vaart. Exaudl Domtrie 2" van den H. Robertus Bellarmlmu, schop en kerkleeraar; 3* gebed vu octaaf. Wit. Qp het feest van 's Heeren Hem»; hebben we ons verheugd over den van Christus en over de verhetïtrg onze menschelijke natuur. Onze \\- bede was met Hem ln den hemel t» gen wonen. Van treurnis of droefhe;; het afscheid van den geliefden Mt was er geen sprake. Vandaag echter Kerk ernstig en weemoedig gew»! haar hart verlangt naar Christus; z» heimwee naar den hemel. De Iiturgj. dezen dag is best te begrijpen va men zich even voor den geest brenjt zieletoestand der kleine Christenge:?.! na de Hemelvaart, de gedachten e; voelens die haar alsdan beheerst) Verlaten van ham goeden Heer en ter, in afwachting van den vertnj, dien Hij zenden zou blijft ze in na», dend gebed. Ze kan haar r"dacht":- Hem niet afwenden; Ziet Hem zit:», zijn koningstroon aan de rechterharg Vaders, voelt zich klein, alleen... weemoedig, doch met een vasten f van betrouwen on zijn stellige belof;. die innige atmosfeer van weemoed es', langen stuurt de H. Kerk haar t-eb»; hemel: Luister o Heer naar mijn Uw aangezicht heb ik gezocht; uw a» zicht zal ik zoeken o Heer: k»?r u-». gezicht van mij niet af. alleluia. Epistel komt de H. Petrus, als - plaatsvervanger van Christus ons i nen tot voorzichtigheid en gebed, j vooral tot werkdadiee christelijke tenliefde: "Voor alles echter b»v zonder ophouden de liefde ten ojx» van elkander, want de liefde bract? voor de komst bedekt en een menig), zonden.Het Evangelie bereidt ons. op de komst van den H. Geest, den der waarheid en der sterkste die oq bijstaan in het belijden en verd»; van ons heilig Geloof. MEI - BLOEIMAAND 13 Z 6" Zondag na PascHen. H. Servj van Tongeren. Evangelie: Q, Geest zal van mij getuigen. 14 M H. Pacomius. H. Bonifacius. 15 D H. Dymphna van Gheel. H. Isidor 16 W H. Joannes Nepomucenus. 17 D H. Paschalis Baylon. 18 V H. Venantius. 19 7. Vigilie. H. Petrus Caelestinus. jaE3Baaa7!3saageaaai5SBiisaui ver ok euwe jf eggen®* ALS 'T MEIMAAND IS. Als 't Meimaand is, dan zijn wij bijzonder, wij christene vrouwen, blijui dig gestemd omdat het de maand is onze geliefde, allerheiligste Moeder. F Zekerlijk is Maria de eer van geil 't menschelijk geslacht, maar Zij sfei toch, vooruit vooral, tot roem van 't vrij welijk geslacht. Zij de gebenedijde tr| allen. De eerste Eva had schande over ons?, slacht getrokken, maar de nieuwe Maria, heeft alle schande wej en overvloedig hersteld. Maria werd verheven tot het hoog:| tot de waardigheid van Moeder Gods. J dien God de Zoon voor ons wilde mefej worden, om ons te verlossen en zalig maken, dan had Hij dit zeker, doort;! Almacht, op meer dan één wijze kunt» volvoeren. M-ear Hij heeft verkozen gé ren te worden uit de Vrouw; Hij k»; een Moeder willen hebben in den vofc: zin van het woord en Maria was daar» zijn Uitverkorene. En indien Maria Moeder van Je sus is geworden, die alil onze Broeder werd, daaruit volgde iltzi* ook de geestelijke Moeder zou zijniJ ons allen, die bestemd war«» «ai die vende lidmaten te zijn van Jesus dies Hoofd is. Hoe wonderbaar is dit toch, menschenkundig standpunt bekeken! ai- wijs en schoon heeft God zich weten te passen aan een natuurlijke en it| stinktmatige behoefte van het mensci lijk hart, dat ook op het vlak der bov: natuur, roept naar zijn moeder! En Maria is de Allerheiligste Maar vóór, in en na de geboorte van Jesus, a- tijd Maagd gebleven, de Maagd der Mai den, het hoogste ideaal van ongetep blankheid en ongeschonden zuiverhs waarvan elkeen van ons. in geest en In een nooit genoeg bewonderd afbeeldsel!,, geliefde visie draagt. Zij is, Zij alleen, door een groot derwerk van den H. Geest, de Moe» maagd! Geen ander kon den Heer te waardig zijn. O Ja, Maria is de roem van 't vrou»| lijk geslacht. Wezen we blij, blij. blij en vieren »i hare maand met al de teederheid en K,; de, waartoe een christen vrouwenhart a kwaam is. IDA JANTJE EN WANTJE. Niet altijd is eendracht op rotse gebou' Als Jantje met Wantje pas waren L [ti#; Ging alles voorbeeldlijk, met weden [sche voorkosji En eendracht; zoodat men geen bete: droor Als Jantje iets verlangde, had Wa: [t gef- Als Wantje iets verlangde, zei Jar. [daar is I Maar nauwelijks was er een maanseï- verdub!® Of 't aardsch paradijske was deerlijk [lu Lust Jantje nu peper, zijn Wantje I Lust Wantje nu warm vleesch, haar Ja' [wil Lust Wantje patatten, haar Jantje [ra?ü Wil Jantje gaan wandlen, zijn Wit [wilsla?- Ik rade dus beiden: wilt altijd verf® Dan hebt ge voorzeker al wat ge begé Dan hebt ge U voor God, met verdie® [verstof' Gods lust, uwen lust en elkanders,f; [wor* GEVULDE AARDAPPELEN Neem aardappelen van gemidd® grootte. Schil ze, snijd er een schijfje H en hol ze uit. Vul ze met gehakt van o-'-l schietend vleesch en groenten. Laat 50 boter bruin worden, leg er de geVy! aardappelen in, oversop ze met water bouillon en laat ze gaar worden. Let'! op dat de patatten geheel blijven. D" op met eene tomatensaus. 't Is goed: practlsch om overschot te gebruiken VARKENSROL Neem mooie sneden mager varke- j vleesch, klop ze plat, zout en peper op bedek ze met fijn gehakte peterselie j kervel. Rol ze op en draai ze ln gek eiwit en fijn gemalen brood of besc® Laat ze bruin worden in 50 gr. gef®; boter. Laat ze een tijdje stoven en ze op met gekookte aardappelen en groenseltje naar keus. Alleen lachen is slechts ten halve chen; alleen weenen maakt onze dn" held dubbel zwaar. Wilt gij des nachts gerust slapen? Haat of bedrieg niemand: maak t schulden; leef ordelijk en matig; den dag niet werkeloos om; help was-' kunt; doe wat gij moet en vertrou* Hem, die Meester ls over leven en i' A Jeugd en eer zijn schatten, welke niet meer terug bekomt, wanneer verloren heeft.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2