Kanselier BOLLFUSS vermoord VALY Balsem PETER BENOIT-FEESTEN TE HARELBEKE DE TRAGIEK VAN OOSTENRIJK Politiek en Sociaal Allerlei Groote VEL0K0ERS voor Beroepsrenners Reus Goliath VEURNE'S BOETPROCESSIE Ontroomer Melotte Nationaal-Socialistische oproer te Weenen Dc Regeering wordt de toestand meester. POLITIEKE KRONIEK op Zondag 29 Juli te 3 uur INHULDIGING BELFORT SPECIALE TRAMS Het woord is aan de Regeering TRAGISCHE BRAND TE B0RGERH0UT Op het Plein der GROOTE HEERLIJKHEID op ZONDACjjOOGST 1934. IEPERSCHE FOLKLORE BIJZONDERE TREINEN DE KOLONIALE LOTERIJ EN DE FISKUS Elscht den BONDSKANSELIER DOLLFUSS EERSTE GERUCHTEN Woensdag namiddag, rond 13 uur, meld de plots de Weensche radiopost dat Bondskanselier afgetreden was, alsook de Regeering, en dat Minister Rintelen het bewind in handen had genomen. Dit bericht verwekte algemeene ont stemming, zoowel in binnenland als in het buitenland. Gedurende den dag kwa men vage berichten uit Oostenrijk alleen kon men erbij opmaken dat een putsch werd gepleegd door de Nationaal-Socialis- ten, dat zij den radiopost Ravag te Wee nen bij list waren binnengedrongen en de voormelde uitzending hadden gedaan, dat de kanselarij ook door list in handen was gevallen der Nazi's, dat Kanselier Dollfuss aldaar gevangen genomen werd, gewond en nadien gestorven. DE FEITEN DE RADIOPOST DOOR NAZI'S BEZET Alleen 's anderendaags kwam wat meer klaarte uit de tegenstrijdige berichten, die geseind werden uit Oostenrijk. Woensdag, wat na den middag, waren een groep Na- tionaal-Socialisten, gewapend met gewe ren en mitraljeuzen, verkleed in politie mannen en soldaten, naar de gebouwen der Ravag getrokken, hadden zich aldaar van gansch het personeel meester ge maakt, een der bestuurders doodgeschoten en het voormelde bericht de wereld Inge zonden. DE KANSELIER AANGEHOUDEN EN VERMOORD Bondskanselier Dollfuss was 's morgens rond 11 uur tegenwoordig in de kanselarij op een ministerraad, toen gemeld werd dat Nationaal-Socialisten, verkleed in uniformen van politie en bondsleger, een putsch hadden ingericht en dat zij rond 13 uur bezit hadden genomen van den radiopost. De ministers werden verzocht in den namiddag terug te komen en on middellijk namen kanselier Dollfuss, Mi nister Fey en Staatssekretaris Ka wins ki maatregelen om den opstand te dempen. Alle openbare machten werden gealerteerd en welhaast was het leger voor den radio post om dezen weer in re nemen, waarin men kort daarna gelukte en de normale uitzendingen konden opnieuw verzekerd worden. Ondertusschen waren andere Nazi's, eveneens verkleed in Heimwehren, en goed gewapend, naar de kanselarij getrokken, meldden tegen de wachten dat zij kwa men om de wacht te versterken, maar eens binnen namen zij iedereen gevangen, alsmede Bondskanselier Dollfuss, Minister Fey en Staatssekretaris Kawinski. Eerst genoemde werd in een kamer alleen opge sloten, wijl de anderen in meerdere ver trekken werden ondergebracht. Intusschen werd Dollfuss door de Nazi's gekwetst met twee revolverschoten en kor ten tijd nadien gaf hij den geest. Minister Fey werd voor korte stonden bij hem ge laten en kreeg zijn laatste opdrachten. Geneeskundige hulp werd niet toegelaten. Of kanselier Dollfuss geestelijke hulp heeft kunnen krijgen, kan niet met zeker heid gezegd worden, daar hierover de be richten nog tegenstrijdig zijn. DE KANSELARIJ TEEt'G INGENOMEN Door de troepen en Heimwehren werd het beleg gedaan van de kanselarij. Daar men vreesde voor de gevangenen der Na zi's, werd aan de opstandelingen voor stellen gedaan tot overgave, maar men moest toch stormenderhand de kanselarij innemen, waarin men gelukte rond 8 urn 's avonds. Degenen die deel hebben genomen aan den opstand, vallen onder toepassing van de wet op hoogverraad en zullen voor een krijgsgerecht moeten verschijnen. Voor dezen die de kanselarij Innamen, weet men nog niet zeker welk lot hen bescho ren zal zijn, gezien een belofte hen zou gedaan zijn van vrijlating en overbren ging naar de Duitsche grenzen indien de gevangenen losgelaten werden. Ondertusschen heeft Duitschland de grens naar Oostenrijk totaal afgesloten en gemeld dat al degenen die Oostenrijk ontvluchten, aan de Duitsche grens zullen aangehouden worden. De dood van Kanselier Dollfuss heeft door gansch de wereld een hevige beroe ring gebracht en in alle landen, behalve in Duitschland, waar men de Nazi's wil schoon wasschen, wordt met verbolgen heid over den moord en de Nazi's ge schreven. ORDE HERSTELD Door de krachtdadige maatregelen ge nomen door de ministers die nog vrij wa ren, werd de orde terug hersteld. H. Rin telen, waarvan spraak in het radiobericht der Nazi's, zou aangehouden zijn en zelfs doodelijk gewond. Het groote vraagstuk blijft althans de opvolging van Heer Dollfuss als kanselier. Mevrouw Dollfuss, die te Riccione, kuststad in Italië, verbleef, werd inmid- dellijk verwittigd van den dood van haar echtgenoot. Dadelijk is zij per vliegtuig naar Weenen afgereisd. usBasaaBflss!iia&ssc;£3BB3EZZBsas Op Zondag 29 Juli stroomen uit gansch het Vlaamsche land de Peter Benoit ver eerders naar Harelbeke toe. Nu reeds zijn Het feest begint te: 10.30 uur met Trompetgeschal van op den toren, en klokkengelui. 11 uur H. Mis Motetten van Peter Benoit door een koor van juffrouwen, on der leiding van den Heer Julien Libeer. Kanselrede door Dom Kreps. 11.45 uur Beiaardconcert door den Heer Arth. Vermeulen, persoonlijke vriend van Peter Benoit. 12.30 uur Lunch per Inschrijving, aantal laatsen beperkt. 14.45 uur Trompetgeschal Plechtig heid aan het geboortehuisje en aan het beeld van Peter Benoit. Massazang van P. Benoit-liederen. Aanspraken door HH. Prof. Dr Flor. Vander Mueren, Flor. Alpaerts, Em. Hullebrouck. J. Ghyssaert. VLAGGENHULDE. Wegens de on mogelijkheid een volksstoet te houden, worden alle maatschappijen uitgenoodlgd ten minste hun -'lag mee te brengen om Er is geen land in Europa dat zoo tragisch met het leven te worstelen heeft als Oostenrijk. Wat baat het dat Weenen een operette-beroemd heid kreeg als de vroolijkste stad van de wereld! En welk een voordcel kan het genoemd worden dat de Oos- tenrijksche hoofdstad de bakermat der muziek geheeten wordt? Doorloopt de geschiedenis en im mer vindt ge het schoone Donauland in de rij der oorlogvoerenden. Wien bleïbt Wienhooren we wekelijks aframmelen in de radio, als het pa tente bewijs dat de Donau-republiek nog immer het frissche Weenen als hoofdstad bezit. Osterreich bleïbt Osterreich ant woordt brutaal de politiek. Immer voort duurt de worsteling om het be staan. De tragiek van het land ligt ech ter niet zoozeer in Oostenrijk zelf, maar in het onloochenbaar feit dat het een zustertak is van het Germa- nendom. Nimmer werd het als de gelijke van Duitschland behandeld. Steeds heeft het het prestige, de in vloed, het meesterschap van het Rijk moeten dulden. Oostenrijk heeft zich nimmer kunnen verheffen tot een zelfstandige tak van het Germanen- dom. Oostenrijk was een werktuig geworden van Germanië in afwach ting dat het Germanië zelf werd of wordt. Wanneer in 1914 de Servische stu dent Princip de Oostenrijksche Aarts hertog neervelde, zou er misschien geen wereldramp losgebroken zijn zonder de druk van Willem II. De grijze keizer Frans-Jozef had reeds mizerie genoeg opgedaan met eigen familie om dit dramatisch incident tot geen oorlog op te voeren. De kan selier van Berlijn echter hield er een andere opvatting op na, en Oosten rijk gaf toe. In 1917 deed Oostenrijk een poging om zich aan de Duitsche invloed te onttrekken en voorstellen voor een afzonderlijken vrede werden aan de Verbondenen voorgelegd. Deze gin gen er niet op in en het land aan de Donau bleef aan het land van de Rijn gekoppeld. Na 1918 werden beide Keizerrijken vervangen door de republiek. Maar welke republiek? Indien Duitschland er enkel zijn vleugels bij inschoot, verloor het oude Oostenrijk nage noeg zijn gansche lijf. Polen, Yougo- Slavië, Tscheko-Slovakije en Hon garije rezen uit het puin van de oude Germaansche rijken. Vanaf dit moment groeide in Duitschland de begeerte om het ver lies van grond te vergoeden door de aanhechting van Oostenrijk, Iedereen weet trouwens dat de Anschluss of aanhechting enkele jaren geleden geweerd werd door het kordate optreden der Verbondenen. Het socialisme in Duitschland kor- respondeerde met het socialisme in Oostenrijk. Er zijn bloedbanden die sterker zijn dan grenzen. De wijze kanselier Mgr. Seipl die een diep zinnig Staatsman was, slaagde er echter in Oostenrijk recht te houden. Hij vond trouwens voldoende steun bij de Verbondenen en Italië die er feitelijk alle belang bij hebben dat de territoriale belangen onveranderd blijven. Frankrijk, Italië en Engeland hebben trouwens de Oostenrijksche onafhankelijkheid gewaarborgd. Ge lukkig nog maar. Anders ware het reeds lang gepast. Sedert Hitier Duitschland verover de en het Derde Germaansche Rijk als een gevleugelde spreuk over het gansche rijk vloog vingen arme da gen aan voor het kleine, maar Euro- pessch-belangrijke Oostenrijk Het bloed sprak. En het Oosten- rijksch nationaal-socialisme stak den kop omhoog. We schreven evengoed het Duitsch nationaal-socialisme, want de twee zijn identiek. En het Beiersche Munchen is zoowel het hoofdkwartier van Duitsche als Oos tenrijksche nationaal-socialisten. De Hitlerregeering mag nog zoo luid haar onthouding in de Oosten rijksche toestanden proklameeren. De aanhechting van Oostenrijk is een credopunt van het nazisme en het ware loyaler er kordaat voor uit te komen. Officieel neen zegt Hilter, officieus ja. Daartegenover verhieven zich de Heimwehren van prins Stahremberg. De heimwehren zijn specifiek Oos tenrijksche fascisten, geïnspireerd door het Italiaansche fascisme, maar die de onafhankelijkheid van hun grondgebied als een dogma met zich dragen. De sociaal-demokratie die jaren lang de macht in handen liad, en dus a priori de schuld droeg van alle mizeries en alle moeilijkheden willens nillens de regeerders van het moment zijn steeds de schuldigen) moest het afleggen tegen de georga niseerde samenwerking van boeren en heimwehren onder leiding van Dollfuss, de kleine bondskanselier. Oostenrijk werd een katholiek-fas cistische Staat. Het is verbijsterend dat een formi dabele beweging als de sociaal-demo- kratische in enkele dagen tot zwijgen gebracht werd, en dat de veel minder talrijke nationaal-socialisten, spijts alle verweer, steeds dreigender optra den. Blijkbaar gold hier weer de su perioriteit van de methodische op leiding der partijgenooten in milities. (Aanstaande week geven we hierover een afzonderlijk artikel.) Het werk van Curzio Malaparte «De techniek van de Staatsgreepvindt aanhan gers... en uitvoerders. Spijts alle berichten uit Berlijn dat de putch van verleden Woens dag een slag van de heimwehren is, zijn het de in-minderheid verkeeren- de nazi's die de Staatsgreep uitge voerd hebben. Niet het getal, maar de techniek beheerscht een revolutie. Over de bijzonderheden willen we vlug heenstappen. De dood van de moedige bondskanselier 20 jaar na den dood van Aartshertog Rodolf kan van een symbolische beteekenis worden. We leven in een bloed- en veem moordperiode. De politieke passies hebben alle respekt voor het goddelijke verloren. Het kan niet anders of dergelijke politieke schermutselingen moeten vroeg of laat verdragende gevolgen hebben. Er moet volledige rust ko men, want een bestendige onrust leidt regelrecht naar revolutie en oorlog. We gelooven niet dat de Staats greep van de nazi's onmiddellijke konsekwenties zal hebben. Doch ver mits de onafhankelijkheid van Oos tenrijk door een sterk driemanschap gewaarborgd werd, zal de Hitlerre geering eens en voor goed alle dub belzinnigheid moeten prijs geven of... de gevolgen zullen vreeselijk zijn voor Duitschland. Er staan ons nog bange dagen te wachten. Laat het ons eerlijk beken nen. Het nazisme is wat anders dan een sociaal-demokratische organisa tie. En het fanatisme, de moed, de militaire opleiding van de geëmbri- gadeerde jongelui worden in geen 48 uren gebroken. Spijts de huidige warmte staat de politieke barometer op onweer. CYerpoden nadruk.). Herwig. deel te nemen aan de Vlaggenhulde. Vanaf 13 uur kunnen de vlaggen in geschreven worden op het stadhuis voor deelneming aan de vlaggenhulde en aan den prijskamp voor vlaggen. Te 14.30 uur bijeenkomst der vlaggen op de Pa- reite 16.15 uur Beiaardconcert door Staf Nees. 17 uur Uitvoering der Rubenscantate door 1000 uitvoerders, onder leiding van den Heer J. Berteele. Programmaboekjes kosten 2 fr. per stuk. Vlamingen! Gedenkt Peter Benoit! Wordt beschermlid der Peter Benoit- Vereeniging door overschrijving van min stens 100 fr. op de postrekening 404119, eenig middel om in het bezit te komen van het Peter Benoit-beeld van Joz. Cantré. Bestelt luxeportretten van dit beeld (3 fr. per stuk). Oost- en West-Vlamingen, bestelt loten van de Peter Benoit-Tom- bola (1 fr. per lot, in .oekjes van 10). Maar vooral, komt naar Harelbeke op 29 Juli 1934. STAD IEPER OP ZONDAG 29 JULI 1934 met 50 prijsvermindering t233aH3SICSE5333BKHEBEaBlB5C3i;2Sk32S3i5aaSBZEaBaiaa-53£23BaSB DOOR VOLKSVERTEGENWOORDIGER R.-D. DE MAN. De Regeering heeft van de Kamer, na een week bespreking, hare vol machten bekomen en op het oogen- blik, dat dit artikel door onze Lezers zal onder oogen gekomen zijn, zal wellicht ook den Senaat met een machten', geen- mirakelen verwach ten. Maar dit neemt niet weg, dat het land van deze Regeering verwe zenlijkingen verwacht, die diep moe ten ingrijpen in ons economisch le ven en dan ook een diepen weerslag groote meerderheid, de volmachten moeten hebben op de herneming van hebben gestemd, zoodat we gerust de zaken, voor zooveel die herneming mogen schrijven, dat thans het woord aan de Regeering is. De debatten hebben in de Kamer vier dagen geduurd. Sommigen zijn van meening dat het niet te lang is, wij zijn er echter van overtuigd dat het Parlement zou aan prestige ge wonnen hebben, hadden die debat ten wat korter geweest, had er wat meer groepsdiscipline geweest inzake de aan te duiden sprekers en de om vangrijkheid van de redevoeringen. Het stond immers vast dat de Re geering de volmacht zou krijgen mits een minimum klare verantwoording en uitleg en mits de formeele ver klaringen, die de vertegenwoordigers van de volksklas moesten geruststel len. Er moest zeker gelegenheid zijn om alles te zeggen, wat moest wor den gezegd, zeker, maar het was niet noodig door verschillende menschen te laten herhalen, wat volstond met éénmaal klaar en energiek verklaard te worden. Wanneer men thans in het Kamerverslag, in één trek de verslagen der vierdagen-lange zittin gen herleest, stelt men vast dat er heel wat herhalingen zijn geweest, dat er heel wat kon worden daarge laten en dat sprekers van een zelfde partij heel eenvoudig verschillende malen hebben herhaald wat een eer ste spreker reeds had gezegd. Er kon tijd gewonnen worden, zoo veel te meer dat de meeningen ge vormd waren en dat GEEN ENKELE REDE, zelfs geen MINISTERIEELE VERKLARINGEN één Kamerlid heb ben doen van gedacht veranderen te genover de volmacht, zooveel te meer dat de over-groote meerderheid toch de volmacht heeft verleend zonder het minste enthousiasme. Daarbij willen nog aan toe voegen, dat heel wat uitgesproken redevoe ringen en spreekbeurten op een wei nig verheven peil stonden en heel eenvoudig zijn uitgesproken, met de begeerte ook eens zijn woord te plaatsen» en aan de kiezers te la ten verstaan dat men zekere belan gen niet uit het oog wou verliezen. Laat ons hopen, dat de voorstel len, tot verandering van het Kamer reglement, die aan de Kamer na het reces zullen worden voorgelegd, van dien aard zullen zijn, dat de veel- praterij om niets nieuws te zeggen, zal worden ingedijkt, zoodanig dat het parlementair werk er kan bij winnen aan diepte en degelijkheid. Wanneer men nu moet vaststellen dat heel wat sprekers slechts in her halingen zijn gevallen, dat de mee ningen vast stonden en dat geen be keeringen meer mogelijk waren, dan zal men heel licht begrijpen, dat het alleen de ingeschreven sprekers wa ren, die in de nachtzittingen zijn blijven zitten om de gelegenheid niet te verliezen, hun woordje te plaatsen. We betreuren tenzeerste, dat twee katholiek - democratische Waalsche Kamerleden hebben gemeend, zich te moeten afscheiden van het ééne blok der katholieke partij. Zij heb ben, onder de drukking, door de Waalsche arbeidersorganisaties uit Namen en Henegouwen, gemeend, te mogen breken met de tucht, die van hen eischte dat zij zich neerlegden bij de beslissing die door den Mid- denraad van het Algemeen Werkers- verbond van Belgie was genomen, namelijk: dat de vertegenwoordigers van de arbeiders in de Katholieke Partij, de volmachten zouden stem men. De daad van die twee Waalsche katholiek-democratische Volksverte genwoordigers is een daad van tuch teloosheid, noch min, noch meer. Ze is niet goed te praten en we betreu ren het voor de Christelijke Arbei dersbeweging in 't algemeen en voor die twee katholieke Collega's in 't bijzonder. Wie een gezonde organisatie wil, moet zich kunnen onderwerpen aan de tucht en wie dien eersten stel regel van alle organisatie niet be grijpen wil, moet aan geen organi satie beginnen, want die eindigt in anarchie en tuchteloosheid. afhangt van faktoren waarop het Staatsbestuur kan invloed uitoefenen. Alle klassen van de samenleving en niet het minst de minst-begoeden staan thans in bange verwachting uit te zien, op welke manier de Re geering van hare machten zal ge bruik maken. Gezien de groote last rust op de schouders van Vlaamsch-katholieke Ministers heerscht in het Vlaamsche land vooral een zeer sterke belang stelling voor het Regeeringswerk der komende maanden. Bij allen en bij iedereen is dan ook den wensch levendig dat het werk der Regeering moge slagen, dat er verlichting moge gebracht worden aan den drukkenden nood, voor zoo veel als de Regeering, daaraan ver lichting kan brengen. Bij de bespreking over de volmach ten werd menigmaal herhaald, haast in den treure herhaald, dat alles neerkwam op een kwestie van ver trouwen. Dat is de naakte, klare waarheid. Gezien den aard der volmachten, gezien het noodzakelijk vage waarin de Regeering moest blijven, kwam alles terug op de vertrouwenskwestie. Immers aan menschen of een Re geering die geen vertrouwen waard is, geeft men geen volmacht hoe be perkt en hoe wel omschreven ze ook is, want dergelijke menschen of Re geering kunnen steeds van het ge schonken vertrouwen misbruik ma ken. De Regeering die thans het vertrou wen van het land heeft gekregen, heeft de zware verantwoordelijkheid dat vertrouwen te beantwoorden en moet angstvallig alles vermijden wat dit vertrouwen zou kunnen bescha men. Wij, van den katholieken kant, hebben vertrouwen in onze Ministers, en zijn er dan Ministers, die soms door vroegere maatregelen of houding argwaan hebben kunnen wekken, we kunnen toch nooit aan nemen, dat een Katholiek, dien naam v/aardig, al is hij dan ook politieker, opzettelijk en met een welbepaald inzicht, het volk zou bedriegen. Er komt tenslotte toch een tijd van afrekening, een oogenblik waarop de Natie die Heeren, die het vertrouwen van de Natie zouden beschaamd heb ben, rekenschap zullen te geven heb ben en dan is de natinoale vertegen woordiging nog steeds daar om ze voor de rechtbank der openbare opinie rekenschap te doen geven over hun daden. Het is tijdens de debatten over de volmachten in de Kamer eens te meer opgevallen, hoe de socialisti sche oppositie, bij monde van al hare sprekers niets positiefs heeft kunnen plaatsen tegenover het actie-pro gramma van de Regeering, tenzij het Plan van den Arbeid, waarvan de ondoelmatigheid eens te meer is ge bleken. In den grond heeft M. Vandervel- de moeten toegeven dat de economi sche politiek die de Regeering heeft ontworpen, tenslotte de eenig moge lijke is, in de huidige omstandighe den. Het heele land, en hiermee bedoe len we de overgroote meerderheid van de bevolking, wil niets afweten van een politiek die nogmaals de waarde van onzen frank zou aantas ten, de socialisten hebben moeten verklaren, dat ze ook die meening deelden, welnu, door die verklaring hebben zij het Plan van den Arbeid veroordeeld, want, zooals Minister Van Isacker het bij een onderbreking terecht liet opmerken, is het P'en De Man NIET TE VERWEZENLIJ KEN ZONDER INFLATIE, dus zonder vermindering van onze geldwaarde. Laat ons hopen, dat de Regeering gelukke ten bate van het land en ten bate van alle maatschappelijke klassen, 't is te zeggen, ten bate van het algemeen welzijn. Nu de Regeering hare volmachten van het Parlement zal bekomen heb ben, herhalen wij: het woord is aan de Regeering! De taak die de Regeering nu heeft opgenomen is zwaar en hare ver antwoordelijkheid is groot. Het be komen van de volmachten van het Parlement, was een eerste werk, maar lang niet het voornaamste. Het ge wichtigste is het gebruiken en het goed gebruiken van de ockomen vol machten. We willen of we moeten van de Regeering, gewapend met de vol- IEE90S999BB99S9.E9E9l9E2999BSEieaS9Ba99EBS98SSa*Sa9BlDBai9aQ STAD POPERINGE Drie brandweermannen omgekomen Brand was uitgebroken in de bougie- fabriek De Loubaix-Oudenkoven te Bor- gerhout. Tengevolge de groote hoeveelheid olie, nam de brand een buitengewone uit breiding. De brandweermannen van Bor- gerhout waren er spoedig bij en begonnen het blusschen toen een groote hoeveelheid olie ontplofte en een gevel instortte. Acht van de 12 brandweermannen van Borger- hout werden onder de puinen bedolven, badend in de ziedende olie. Spoedig werd hun hulp geboden, maar twee hunner wa ren reeds dood. Een derde stierf later, wijl de andere allen min of meer erg ge kwetst en verbrand werden. Zie verder inlichtingen onder Sportrubriek. Heden zal ze weer doer Veurne's straten trekken in de ruwe schoonheid van haar antieken opzet en haar ongekunstelden boetegang. Na het boetegebed van 40 uren dat haar zal voorafgaan in den eersten avond van dronken kermisvreugde, zal zij aan het driftig menschengewemel de stilte komen opleggen, door den eerbied die haar ver schijning afdwingt. Als een tocht van dwazen zal ze zich slingeren in boete dracht doorheen de feestelijke straten van de kermisstad. doch die wijze dwaasheid van boetedrang zal een stonde van licht en zalige ontroering verwekken in de zie len van hen, die in dichte rijen langs de voetpaden zullen geschaard staan of eer biedig uit de vensters zullen neerblikken. Want zooals haar naam het verkondigt, is het eenig motief, dat deze processie overheerscht en overdonderend op de toe schouwers inslaat: boete Boete die des te luider spreekt, naarmate ze uit de don kerte der eeuwen tot ons schijnt te komen als de uitbeelding en de beleving van de eeuwig oude en steeds actueele mensche- lijke geschiedenis van val en loutering, van boete en opgang. Boete des te aan grijpender naarmate ze in al de rouw heid van een met wellust aangetrokken boetekleed zich veropenbaart als de onge kunstelde uiting van diep geloof en rouw vol betrouwen. Want wat het meest ontroert en het diepste inslaat, zijn niet de afrollende ta- fereelen uit het Oud-Testament, niet de weeklachten der profeten, zelfs niet de lijdensweg van een Godheid, in beeld voorbijtrekkend, maar het zijn het eerst en meest, die boetelingen, mannen met zwaren stap, vrouwen met lichten gang, die in langen stoet voorbijtrekken, tot over het hoofd gehuld in bruine en zwarte, soms onoogelijke boetepijen, boetelingen die, barvoets soms, onder den last van zware houten kruisen gebukt, of met uit gestrekte handen, waarin den rozenkrans gekneld zit, zwijgend heenstrompelen, of elders luidop biddend logge wagens voort trekken. Een geloof dat zulke tooneelen vermag te doen oprijzen, moet eerbied afdwingen! Boetelingen! Niet alleen uit Veurne zelf, maar meest nog van heinde en verre toe gestroomd, waar ze in de voorbehouden Sinte Walburgakerk een eenig schouwspel bieden van jacht naar het boetekleed, waar ze biddend de stonde afwachten waarop ze met liefde hun boetetocht zul len aanvangen. Mogen er nogmaals velen tot in de ziel geroerd worden door dit eenig schouwspel van rouwe boete en geloof. Dan zullen er velen murmelen: «Als ik dien dag nog maals naar Veurne kom, zal het niet zijn als toeschouwer, maar wel als boeteling. laBEBEBBEBBBBBESBBaBBZBBBBBBBBBBBBBaBBBIIBBRBrfBaBBBaBaBBBI DE VOGROORLOGSCHE REUS, in den hangaar bij het Slachthuis. Naar een oude foto die voorzeker weinig Ieperlingen nog bezitten. DE NIEUWE REUS die Donderdag avond te leper toekwam en Zaterdag haar eersten uitstap doet. Heden Zaterdag 28 Juli, zullen wij een schoone folklorische betooging bijwonen, gemaakt van vreugdeiijk lawaai: de eer ste uitgang van onzen reus Goliath, na twintig jaar uit zijn assche herlevend, zooals de phenix der fabelkunde. Alleen een zoo gewichtige gebeurtenis zooals de plechtige inhuldiging van ons Belfort door onze jonge Vorsten, kon eene gelegenheid zijn om den Ieperschen reus wederom op voet te stellen, of liever op zijn reus achtige voeten hij die in 1914 zijne stad niet ontvlucht was, en een helden dood onder de puinen van het stedelijk magazijn gevonden had. Sedert omtrent drie eeuwen dat de reu zen in de mode gesteld zijn, hebben zij nooit opgehouden de groote menigte aan te trekken, en ondanks het raderwerk van het moderne leven meestal van we tenschap en positieve wijsbegeerte ge maakt, hebben die groote poppen nog niet opgehouden de vreugde van groot en klein te verwekken. Onze Belgische folklore is zoo rijk dat de vreemdelingen hare menigvuldige ver scheidenheden bewonderen. Ze zijn niet meer te tellen, de filmen die vreemde folkloristen in ons land gedraaid hebben. De uitbreiding van den demokratischen regeeringsvorm leidt natuurlijk tot de na leving van al hetgeen uit het volksleven spruit. De geschiedenis en de oudheids- kunde hebben tot nu toe om zoo te zeg gen aristokratische wetenschappen ge weest. Zij hebben het leven, het spreken, het handelen van het volk niet gekend. De folklore, met zijne verschillende eigen aardigheden, helpt tot het verstaan der diepe volksgronden. Daarin bestaat een oprecht maatschappelijk r.ut, dat tot nu toe verwaarloosd werd. De Iepersche ziel is gemaakt van goed hartigheid en van een groot deel over vloedige vreugde, die maar zoekt zich lucht te geven gedurende feestdagen, zoo als Carnaval, Kattefeest, Tuindag of uit gang van Goliath. Indien onze draak het zinnebeeld is van onze gemeentelijke vrijheden, Go liath is het palladium of beschermend schild onzer stad; en indien hij in de eene hand den scepter houdt, teeken van zijn ontwijfelbare overheid, integendeel met de andere hand drukt hij krachtig zijn zwaard, ten teeken van bescherming en verdediging. Ondanks zijn fiere en be- heerschende houding, met eene wonder bare tegenstrijdigheid, begint hij verma kelijk te dansen, zich eens omkeerend, zooals het liedje zegt en dan wederom stilstaande. Onze reuzen, die eene bevoorrechte klas uitmaken door hun verheven stand, heb ben hunne schrijvers gehad, en onze oude kroniekschrijvers, waarvan men de vruchtbare en zoo grillige inbeelding kent hebben de vroolijkste geslachtlijsten opgemaakt voor de reuzen, stichters der steden. Men kent b. v. de smakelijke ge schiedenis van Hyperborus, die zijn naam aan de stad gaf met het leggen van den eersten steen. Maar die tijden zijn nog niet genoegzaam verwijderd voor onze reus Goliath, die tot de bijbelsche tijden opklimt en die door dit feit, een veel ouderen adeldom mag vereischen dan de afstammelingen der kruisvaarders. Onge lukkiglijk voor onzen Goliath, erkent de Bijbel hun geen adelstambrieven en zegt alleeitlijk dat hij een opperhoofd der Phl- listijnan was, ten loope van het verhaal van den kei door den kleinen David naar zijn hoofd geworpen. Hoe kan men verstaan dat onze voor ouders een bijbelschen held verbeeld heb ben met eene Turksche kleederdracht? Aleenlijk door een smaak van het bui- tenlandsche die gedurende de XVII' eeuw in de mode kwam en waarvan wij de weerschijn vinden in menige taferee- len van Rembrandt, die behagen schepte in de Oostersche kleedingen, zooals men het bestatigt in zijn David en Saiil, zijn Simeon in den Tempel, zijn eigen portret als officier, in het Mauritshuis va i Den Haag, en in zooveel andere taieree'en van dezen weergaioozen meester. Al de bezoekers van ons Museum van voor den oorlog, herinneren zich eene schilderij der XVII' eeuw gezien te heb ben, in den boek van den trap en ver beeldende onzen reus Goliath in zijn Turkfch kostuum, dat hij per traditie tot heden bewaard heeft: een zware tulband met pluimen bedekte zijn hoofd; de ar men bloot; de mantel op de schouders geworen; de sluitjas in vorm van harnas met het stedelijk wapen op den borst; de lange lijfrok; aan de zijde een krommen Turkschen sabel met arendkop aan het handvatsel. Reusje komt nooit de Torrepoort In al dansenzonder eene vroolijke geleide van jongelieden die al dansend en sprin gend het aloude reuzenlied zingen. Een Scandinavische oorsprong is aan het reu zenlied toegekend; maar de melodie en de geest zijn veranderd geweest. Het is maar eene welbekende ronde die, behalve kleine veranderingen, gemeen is aan Vlaanderen en Brabant, van Duinkerke tot Antwer pen. Men herkent gemakkelijk in deze melodie den lofzang: Creator alme si- derum De terugkomst in onze muren van reus Goliath is een bladzijde van het Ieper sche leven, en zooals de inhuldiging van het Belfort, is een zinnebeeld van de her leving der stad. PYRÈS. jBBBBRflBBBBRBBBBEBBBBBESBBBB Lijn IEPER-DE SEUL-WAASTEj, HEEN TERUG Waas ten Meesen Wijtschate Kemmèl leper 12.30 12.48 12.54 13.10 13.35 HEEN 12.35 12.56 13.10 21.45 - 21.25 21.13 21.00 20.30 TERUG 20.25 20.03 19.55 De Seul Dranouter Kemmel Dorp 13.26 Voormezele Dorp 19.41 13.43 leper 19.25 LIJN VEURNE-IEPER HEEN TERUG 12.06 Veurne 22.24 12,39 Aiveringem 21.50 12.56 Loo 21..33 13.22 Oostvleterea 21.10 14.02 leper 20.30 LIJN DIKSMUIDE-IEPER HEEN TERUG 12.30 Diksmuide 21.40 12.43 Woumen 21.26 13.00 Merkem 21.11 13.20 Elverdinge 20.51 13.40 leper 20.32 Stilstand aan alle tusschenstaties. „O., LIJN KORTRIJK—IEPER EN TERUG HEEN TERUG 12.53 Kortrijk 20.47 0.17 12.59 Bissegem 20.41 0.11 13.03 .Wevelgem 20.37 O.Ofl 13.10 Meenen 20.30 23.58 13.17 Wervik 20.23 23.49 13.23 Komen 20.17 23.42 Houtem 20.11 23.24 Zillebeke 20.01 13.41 leper 19.55 23.20 LIJN HAZEBROUCK—IEPER en TERUQ HEEN TERUG 11.40 Hazebrouck 19.38 11.50 Caestre 19.28 12.01 Godewaersvelde 19.20 12.17 Abeele 19.06 12.27 Poperinge 18.57 12.36 Vlamertlnge 18.46 12.41 leper 18.40 POPERINGE—IEPER EN TERUQ HEEN TERUG 13.54 Poperinge 23.46 13.59 Brandhoek 23.41 14.04 Vlamertlnge 23.36 14.10 leper 23.30 LIJN KORTEMARK—IEPER en TERUQ HEEN TERUG 13.17 Kortemark 20.13 13.22 St Joseph 20.08 13.27 Staden 20.02 13.33 Westroozebeke 19.55 13.37 Poelkapelle 19.50 13.41 Langemark 19.45 13.47 Boezinge 19.38 13.55 leper 19.30 ROESELARE—IEPER EN TERUQ HEEN TERUG 12.58 Roeselare 20.50 13.11 Moorslede 20.30 13.27 Zonnebeke 20.14 13.50 leper 19.50 De andere treinen zijn te dier gelegen» heid versterkt. LIJN IEPER—OOSTENDE TERUO leper 21.30 Boezinge 21.38 Langemark 21.45 *- Poelkapelle 21.50 Westroozebeke 21.55 Staden 22.02 Kortemark 22.12 Torhout 22.23 Oostende 22.46 9CS59BS3SBBEBB9BE92I5IBB23SM Verschillende inrichters van Loterij- Spaarkassen of houders van Coupure» van biljetten der Koloniale Loterij, stel len de vraag of zij evenals de bezit ters der officieele loten vrijgesteld zijn van alle belastingen. Om allen twijfel hieraangaande te doe» ophouden, deelt het Bestuur der Kolo niale Loterij mede, dat geen enkele be- lasting op de instelling dezer Spaarkas sen zal geheven worden en ook niet op de verrichtingen, die eraan verbondea zijn. Hetzelfde geldt voor wat de uitgifte betreft der Coupuren onder vonn va» premie of anders. Aldus zal geen enkele belasting te» laste komen bij het verdeelen der win nende loten van Spaarkassen of het toe kennen der gewonnen sommen aan de houders der Coupuren, van de winnend# loten. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN RIJWIEL TE WEVELGEM Op de baan naar Kortrijk botste de mo torrijder Adolphe Stragier, uit Waasten, op den velorljder J. Goethals, uit Kortrijk. De wielrijder, de motorrijder en zijn gezel Provost Bernard,, eveneens uit Waasten, stuikten ten gronde en werden gekwetst. Na geneeskundige hulp ontvangen te heb ben, konden alle drie huiswaarts keeren. I9999999B9B999B999B999939B9B EEN DUITSCH TOERISTENSCIIEP VASTGELOOPEN De Duitsche stoomboot Monte Rosa die met 1200 passagiers en 280 manschap pen een reisje naar Noorwegen ondernam, is in de buurt va Glyvursnes op een rots geloopen. Door de hulp van toegesnelde booten, kon de Monte Rosa terug vlot worden gebracht zonder erge averij op- geloopen te hebben. iai 'N EZEL WEIGERT TE DRINKEN, [O JEE1 Lekkre koffie van PACHA Chicoreil Hoe i* 't mogelijk? sei een kwezel,,. Wel... omdat hij it,,, een ezelt In korten ti|d zult gij van alle pijn verlost zijn door VALY BALSEM, Ontsmettend Kalmend Vernachtend De weefsel* worden spoedig hersteld met dt Eenig middel dat U het werk niet belet. Prijs Fr. 10.— de doos IN ALLE APOTHEKEN. TENTOONSTELLING VAN INSERTED IN SPANJE Te Barcelona, In Spanje, heeft meh cd tentoonstelling van ongedierten geopenJ Allerlei knaagdierer en insekten word?» er voorgesteld aan het publiek en flnM'l die lnsektendelgingsprodukten voortbren gen, mogen er proeven met hunne ff®4' doen. met verlaagden draaibaren melkbak.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2