VANLEDE SC Rond de Stichting van het Geestelijk College VAN IEPER DE VEREENIGDE HOFBOUWLIEFHEBBERS BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID De heropbouw van leper's Geestelijk College TENTOONSTELLING IN DE H. FAMILIE NIJVERHEIDSSCHOOL RECHTBANK VAN IEPER de grootste keus \A/anneer Dw kruidenier U een pond koffie, aanbiedt voor een frank zoudt ge weigeren want ge zoudt denken dat tegen dien prys. de koffie maar heel slecht kan zyn. V\/antrouw dus ook de tegen spotprys aan geboden toiletartikelen, die daardoor hunnea mindere waarde verraden. Met GIBBS is het laatste woord der voo ruitgang gesproken. Scheerzeep en Scheerkreem Zeep en Pasta voor de tanden 200 jaren ondervinding geen enkele te jeurstelling - goed geplaatst geld Eischt GIBBS en niets anders dan GIBBS f HET MERK Gewaarborgd door 2 eeuwen ondervinding, ZOMERTRAAN SE VLIEGEN do Het honderdjarig Bisschoppelijk Colle- p van leper, dat op 13 Oogst a. s. de eerste eeuw van zijn bestaan feestelijk Tiert, werd geopsnd in April 1834. EERSTE GEESTELIJK COLLEGE De eerste oorsprong echter van het «geestelijk college» van leper ligt veel verder achteruit in de geschiedenis. Da pas gestichte orde der Jezuïeten, die zich verbazend snel over heel de wereld ver breidde, richtte ook te leper een klooster op in 1584, en opende er weldra een col lege. Daartoe kreeg het van de stad een gebouw langs de vestingen, waar vóór den oorlog de kazerne voor het voetvolk stond. In 1606 waren de Otföe Humanloraklassen er volledig ingericht. Het is dus meer dan 3 eeuwen dat leper zijn geestelijk col lege heeft. Hoewel üet Jezuïetencollege bloeide, toch zette het Magistraat van leper de Augustijner-eremieten in leper gevestigd rond 1250 tot binst de Fransche omwen teling 1796) aan, een tweede college te stichten. Het werd geopend in 1624, maar hield waarschijnlijk op te bestaan korts na 1700. Na bijna twee eeuwen on schatbare diensten aan stad en omliggen de bewezen te hebben, werden de poorten van het Jezuïetencollege eveneens geslo ten in 1773 door de algemeene opheffing van de orde. KONINKLIJK COLLEGE Nu beleefde bet college, gedurende meer dan een halve eeuw, een zeer bewogen periode. r Ons land behoorde, toentertijde aan de Oostenrijksche Habsburgers, en de vrij zinnige Oostenrijksche ministers poogden het onderwijs te verwereldlijken en te onttrekken aan den invloed van de Kerk. Eerst werd door overeenkomst tusscben hst Magistraat en den Bisschop van leper, Mgv Wavrans, eeh Voorloopig College ingericht, in hetzelfde gebouw, met een priester en, diakens uit het Seminarie van lener als leeraars. In 1777 regelde een decreet van de Kei zerin Maria-Theresia dp kwestie van het middelbaar onderwijs. Hst Voorloopig collége van leper wrrd Schol a Regja koningsschool of '"exunklijk College Enhoswel al de leevL.TS geestelijken wa- rap^jtoch bloeide ly,, rist, wegens het wantrquwen van de k; :olieke bevolking tegenover de onderwijspolitiek van zóó ongodsdienstige en kerkvijandige minis ters als Kaunitz, Cobentzl, Starhemberg: in 1785 telde het nauwelijks 30 leerlingen. Dy Brabantsche Opt wenteling van 1789 stelffe een einde aan het bewind van Jo zef II, die door zijn al té verregaande her- vormings- en bemoeiïngszucht, ook op geestelijk gebied, den bijnaam van Kei- zer-Koster terecht verdiend en zich bij het volk hatelijk gemaakt had. De nieuws bestuursinrichting, de Vergaderinge van West-Vlaendertrachte het onzalig werk van Jozef H ongedaan te maken, zette de vroegere leeraars buiten en verving ze door Augustijner-eremieten; maar, bij den terugkeer van de Oostenrijker-, werd het Koninklijk Collegeheringericht. (1791). C'i VERWERELDLIJKING ONDER FRANSCH EN HOLLANDSCH BEWIND Toen kwam de Fransche Overheer- scJaipg. Twee priesters, die den eed van hakt voor het koningschap hadden afge legd. leeraarden voort, maar moesten op houd;211 bij gemis a?n leerlingen: de diep- chris.élijke ouders hadden voer die krui perige geestelijken slechts afkeer over, en ivertrouwden hun kinderen toe aan trouw- gebleven, onbeëedigde-priesters. Onder Napoleon (1803-1814) werd eerst een private Middelbare, later een gemeen telijke Middelbare School ingericht (Ecole Secondaire Communale) in de gebouwen van het Seminarie (Mondstraat), binst de Fransche Omwenteling aan de Kerk ont roofd, en waar tot aan. den Wereldoorlog de Middelbare Schóól gehuisvest was. Onder het regiem der Vereenigde Ne derlanden werd de Middelbare School op nieuw gemeentelijk collegeIn 1825 vaardigde Koning Willem I de monopo- liewet uit op het middelbaar onderwijs, waardoor hij het, op zijn beurt, heel on der zijn voogdij wou brengen, om het naar zijn zin in te richten. Het was de doodsteek aan het vrij onderwijs: in W. cn O.-Vlaanderen bijv. werden 12 vrije colleges met meer dan 2COO studenten, gesloten. Het stadsbestuur, om zich te voegen naar den wil van den Vorst, stélde andere leeraars aan, die meer naar zijn hart wa ren: zoo moest E. H. Ch. Denys zijn lee raarsambt neerleggen. Maar de katholieke families getroostten zich de zwaarste of fers om hun kindéren een door en door katholieke opvoeding te bezorgen, en lis- v:r dan hun kinderen aan hst verwereld lijkt eollege toe te vertrouwen, zonden ze die naar Frankrijk, naar St-Omaars, Ka- msrijk, vooral naar St-Acheul bij Amiens, met dit doel door de Jèzuïeteri ingericht. In dit laatste onderwijsgesticht studeer den in die jaren o. a. J. B. Malou, de la tere bisschop en zijn broer, Jul. Malou, de latere eerste Minister, Alplionse Van- denpeereboom, Aug. en Karei Struye, enz. HERSTICHTING VAN HET GEESTE LIJK COLLEGE BISSCHOPPELIJK SINT VINCENTIUSCOLLEGE De omwenteling van 't jaar '30 bracht een einde aan het despotisch bewind van den eigenzinnigen vorst. Dank zij de meest ruime vrijheid van onderwijs, door de Belgische Grondwet van 1831 geschon ken, kon de Kerk weer onbelemmerd haar onvervreemdbaar recht op het onderwijs en de opvoeding der jeugd uitoefenen, en rezen de vrije middelbare onderwijsin richtingen in ons land als bij tooverslag uit den grond. Ook leper kreeg zijn Geestelijk Col lege terug. Op 7 Maart 1833 benoemde Mgr Boussen, die reeds het geestelijk be stuur had over West-Vlaanderen, dat eerst in 1834 tot Bisdom zou worden in gericht, als principaal van het te stichten college, E. H. Ch. Denys. Wondervol schikt de Goddelijke Voorzienigheid de gebeur tenissen, zoo dikwijls tegen de verwach tingen en de plannen der menschen in. Zoo keerde de achtbare priester-leeraar. die voor den vrijzinnigen koning had moeten wijken, en van zijn eervol ambt ontheven geworden was, met een eervol ler en grootscher opdracht belast, naar leper terug. Hg e wel nog geen 33 jaar oud, scheen hij ten volle voor die moeilijke en kiesche taak opgewassen: door zijn koenen onder zijn stichting als vrij, geestelijk College. Daardoor heeft het zijn volle zelfstandig heid verkregen. Nu zou het, hoewel nog geholpen door milde weidoeners, om zoo te zeggen door eigen kracht, dank aan de grenzelooze toewijding van priesters die hun loon eerst hierboven zullen krijgen, en aan den diepen godsdienstzin van de bevolking, die de zielebelangen van haar kinderen hoog boven alle andere stelt, onder Gods zegen en de bescherming van zijn machtigen patroon, den H. Vincen- tius a Paulo, steeds machtiger uitgroeien, weelderiger bloeien, ea rijker vrucht dragen. nemingsgeest, zijn Jeugdige edelmoedig heid en durvende wilskracht was hij de aangewezen man om de inrichting van het college tot een goed einde te brengen. Da nieuwe instelling werd door de Iepersche bevolking met geestdriftige vreugde begroet en vond ook een goed onthaal bij de burgerlijke overheid. Door een beslissing van den gemeenteraad op 14 September 1833, stelde het gemeente bestuur welwillend het oud-bisschoppelijk paleis binst de Fransche overheersching aan de Kerk ontnomen, ter beschikking van het College (naderhand, tot in 1914 als gerechtshof gebruikt, nu openbare hof) en schonk een jaarlijksche toelage van 2500 fr„ in 1835 tot 3000 verhoogd. Eindelijk in April 1834 kon met het ge ven der leergangen een begin worden ge maakt. Elk jaar kwamen nieuwe klassen bij: in 1838-39 was de Grieksch-Latijn- sche Humaniora vollédig ingericht. In ditzelfde schooljaar kwam Z. E H. J. B. Malou, dan hoogleeraar aan de Uni versiteit van Leuven, de Congregatie van O. L. Vrouw stichten en zoo 't jonge Col lege zijner vaderstad onder de biizondere bescherming stellen van de heilige Moe der Gods. 't Zou weldra noodig blijken... DE GROOTE BEPROEVING... In 1841 bracht een zware slag het be staan zelf van het College in gevaar: het liberaal gemeentebestuur onttrok én ge bouwen, én jaarlijksche toelage. De weldenkende burgers van leper wis ten echter te zeer den o-gen van heo vrij christelijk enderwijs te waardeeren dan dat zij goedsmoeds hun geestelijk college zouden laten te gronde gaan. Wakkere vrienden van het gesticht staken de kop pen bijeen om het ter hulp te komen. Onder hen dienen op de eerste plaats vermeld de H. J. B. Malou-Vandenpeere- boom, toekomstig senator voor 't Ieper sche (1849-59) en vader van den toekom- stigen bisschop en den Eersten Minister en de H. Felix Struye -Pre voostgewe zen lid van het Nationaal Congres Hun oproep tot de bevolking om geldelij- ken steun werd bij alle standen met edel moedigheid beantwoord: de milde vrij gevigheid van de Ieperlingen, die zich gaarne de noodige offers getroostten voor het instandhouden van het geliefde on derwijsgesticht, redde het college van den ondergang. Na lang en lastig zoeken werden de klassen ingericht in een oud gebouw der Hondstraat, vroeger behoorend tot het Carmelietenklcoster, dat door de Fran sche Omwenteling verdween, terwijl de nieuwbenoemde Principaal, E. H. V. Noun- ckele en de H.H. Leeraars een onderko men vonden in een huis der Rijselstraat. De verandering van lokaal was allesbe halve een verbetering: het oud-bisschop pelijk paleis was wel wat vervallen, maar had toch zijn grootschheid behouden: luchtige zalen, breede trappen, heerlijke hof met eeuwenoude boomen maakten er een waardig en aangenaam verblijf van. 't 'Gebouw der Hondstraat daarentegen werkte ontnuchterend: naakte muren, kleine vensterkes, enge speelplaats, 't Kon slechts voorloopig zijn... GLANSRIJK OVERWONNEN Intusschen zetten de edele beschermers van 't College hun opzoekingen voort, die eindelijk met welslagen bekroond werden. In April 1844, juist 10 jaar na de eerste stichting was het College met leeraars en leerlingen verhuisd naar het groote Hee renhuis, met monumentale Renaissanee- gevel, van wijlen H. De Coster, in de Mee- nenstraat. Ditzelfde jaar werd het College vervolledigd door het inrichten van een internaat voor kostleerlingen. Van hieruit zou het zich naar verschil lende zijden uitbreiden, naar gelang het stijgend aantal studenten en de eruit vloeiende nood aan ruimer lokalen. De vestiging in het gebouw der Mee- nenstraat, dat eigendom geworden is van het College, beteekent de voltooiing van ISSHZSSaH&BB&glBaBgaESasaESaEBaSSEBHiiBSSBBSSlilZSSiSEEEiSBaBSR VAN HET ARRONDISSEMENT IEPER MET AFDEELING VAN HET WERK VAN DEN AKKER EN DEN HAARD. - VERGADERING VAN 1 JULI 1634 Er waren nog al wel leden aanwezig. Bij den aanvang wat min dan naar ge woonte om reden van St Pietersprocessie. De Heer J. Doom gaf een leerrijke voor dracht over «WITLOOF». Als inleiding sprak hij over de mislukking bij sommige kweekers. Niettegenstaande ze schoone wortels hebben, krijgen ze kleine kroppen. Het is een nationale teelt. Er wordt onge veer 80 millioen kroppen uitgevoerd, waar van 3/4 naar Frankrijk, het overige naar Engeland, Holland en de Vereenigde Sta ten Bijzonderlijk wordt veel witloof ge teeld rond Doornijk. Mechelen, Leuven, Saventem. Dan verhaalt hij over de op komst van witloof van in 1846, rond Brus sel op eenvoudige manier verzorgd met stalmest; nu is 't met electriek. Onder- tusschen ontwikkelde de verbeterde sui- kerijteelt, zoo besprak de achtbare spre ker achtereenvolgens over: 1. Zaad van uitgelezen planten door eigen verzorging; 2. Grond: zwaar, lichte, goed bemest, niet waterziek, niet vroeg bezaaid; 3. Bemesting: stalmest, scheikundige: Potasch en sulfaat, 10 kgr. thomasslakken, 5 kgr chloorpotasch vóór den winter toe gediend; 4. Oogsten: goed ontwikkelde wortels, nitdoen met spade, laten rusten, loof ont doen 2 cm. boven den hals, wortels op ge lijke lengte afsnijden; 5. In groeve leggen op 1 m. lengte ln droge aarde op donkere plaats; 6. Bedekken met mullige aarde, wortels tegen malkaar; begieten; 7. Besehermen met vlagen, mest, bedek ken met bladeren en platen (afdak tegen fegen) 8. Verwarmen met bulzen (electriek Is duur); 9. Hoedanigheden: middelmatige krop pen. goed gesloten, uitlezen en bevallige tapr.kking verzorgen tot bevordering van handel. De Heer Voorzitter bedankte en drukte pijn voldoening uit over de verbeterde ^(bezorging bestatigd door den keurraad "ij bofbezoek. Dan moedigt hij de ten- toonstellers aan tot opschikken en aan brengen en de bezoekers tot nazicht. Er waren drie nieuwe leden: Benoni Dekein. Leon Demarey en Cyr. Vercruysse. Talrijk waren de aanbrengsten: 1» Lot: aardbeziën, ajuinen, erwten, porcelein, wortelen: 4 p. aan C. Vandenbriele. 2Lot: aardappelen, aalbessen: 2 p. aan Val. Bulckaen. 3» Lot: frezen, aardap pelen: 2 p. aan Alf. Dehaene. 4» Lot: frambozen: 2 p. aan R. Becquaert. 5® Lot: wortelen, rapen, erwten: 3 p. aan J. Floriquin. 6® Lot: boonen: 2 p. aan Em. Patyn. 7® Lot: aardappelen: 2 p. aan Const. Debruyne. 8» Lot: echalot- ten: 1 p. aan C. Sennesael. De prijslöterij van bloéfnen van 't Huis P. Boudein voldeed ten zeerste de leden. Blijmoedig en voldaan scheidden de le den om 5 uur. G. D. 8. De leden worden vriendelijk uitgenoo- digd met hun familieleden en kennissen: a) de tentoonstelling te komen bezichtigen op heden Zondag 5 Oogst in het lokaal "Belfort», Rijselstraat. 9; b) om 3 uur aanwezig te zijn bij de bespreking ge houden over de tentoongestelde aanbreng sten. Enkel na de vergadering is het be zoek vrij. Eene interessante belegging is en blijft het spaarboekje bij de NETTO INTEREST 3% iiiiiiuiimiHiiiiiiiiiiiw Bij dezen aantrckkelijkcn interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. BELGISCHE FABRIEK VAN CH1COREIWYPPELIER-TAFFIN Bijvoegsel aan De Halle van 12-8-34. Het heropbouwen van het Sint-Vincen- tluscollege is eene bladzijde, en eene der schoonste, uit den Heropbouw van leper Die heropbouw is een bewijs van de stoere werkkracht en de taaie energie van ons volk: deugden die op 29 Juli met na druk onderlijnd werden door Zijne Ma jesteit Leopold in, onzen Jongen Koning, in zijne zoo voorname toespraak tot de Iepersche bevolking. leper moest ook zijn College terugheb ben dat honderd jaar lang bij. met leper, lief en leed had gedragen, met de leper sche bevolking had geleden en gestreden, in alle blijde en kommervolle gebeurte nissen zich met de Ieperlingen had ver heugd en met hen had gehoopt op betere dagen. Een stad herbouwen Is reuzenwerk; maar 't is niet het werk van één man: 't is het werk van een gemeenschap; er Is verdeeling van arbeid en. zooals men zegt: Verdeeling maakt licht werk Maar de ruime lokalen optrekken van een onderwijsgesticht, naar de moderne eischen, is één man te sterk. En toch de Kerk werkt met geschikte mannen die Gods voorzienigheid Haar al tijd aan de hand doet. Telkens de Kerk vóór een werk staat, zwaar of licht, brengt zij een man naar vóór, en al dadelijk meestal voelt iedereen die hem kent: dat de onderneming in goede handen is. Zoo handelt de Kerk in Rome, zoo handelt Zij in Brugge. E. H. DE VISSCHERE Mgr Waffelaert, zaliger, wilde in Mei 1920 Zijn College heropenen en heropbou wen te gelijk. Er is geloof noodig om zul ke opdracht te geven; er is er nog meer noodig om die opdracht te aanvaarden. Voor die opdracht koos Hij zich een man: E. H. C. De Visschere. Zijne Excellentie zond hem naar leper, heel alleen, in zwaarder voorwaarden nog dan O. L. Heerens discipelen die twee en twee werden gezonden cm de wereld te bekeeren. Maar hij droeg in zich vele mogelijkheden: hij was vóór den oorlog, sedert 1906 tot 't jaar '14. bewaker geweest en droeg met zich meê als een uitstraling van zijn persoonlijkheid, een atmosfeer van tucht, orde, ontzag en liefde het is een zeldzaamheid dat een bewaker in zijn leerlingen die schijnbaar contradic- torische gevoelens weet vereenigd te hou den. Onder den oorlog werd hij leeraar aan het College te Tielt waar hij vroeger student was geweest en, na den oorlog, van alles beroofd maar innerlijk verrijkt kwam hij naar leper terug als bewaker, leeraar en op den hoop toe als Principaal van een College dat dood was en moest verrijzen. IN DE BARAKKEN... E. H. De visschere begon met 18 leer lingen en eenige barakken, hem geschon ken door toedoen van den Z. E. Heer De ken Delaere, de man met het grenzeloos vertrouwen op Gods voorzienigheid. O die barakken te leper, zij brachten de menschen dicht bij elkander, gaven een zekeren familiegeest, een zekere in timiteit die maakt dat vele menschen nu nog zonder bitterheid en met een ver tikje heimwee zich die barakken herinneren en al lang vergeten hebben hunne grimmige stemming waarin zij daar onderstonden de gloeiende zomerhitte en de kille win ternachten. Na drie weken kwam hulp uit Brugge: E. H. Pr. Bouciqué werd leeraar benoemd en kwam met zijn gullen lach en onver stoorbaar optimisme meegebracht van 't front zijn Principaal en zijn veel zijdig werk vervoegen. Na 't groot verlof (1920) begon de 6' humanioraklas en weldra kwam de St- Michielsschocl zich aansluiten bij het groeiend College, tot dat het overgroot ge tal kinderen de splitsing weer noodzake lijk zou maken. DE GEBOUWEN Er waren van uit Brugge schikkingen genomen voor het vergrooten en verwis selen van gronden. Door die schikkingen heeft het College veel gewonnen maar ook veel ingeboet: het gebouwen complex vormt nu een meergebonden éénheid en is veel huizelijker gegroepeerd. Maar de stijlvolle voorgevel in de Mee- nenstraat is verloren gegaan en de voor gevel nu, die wel Iepersch en fijngevoeld is afgewerkt en niet zonder grootheid, geeft uit aan het koor van St Jacobskerk, verborgen achter de vestingswallen. Maar alles was in werking tusschen de jaren '20 en '25: innerlijke groei aan tal leerlingen, klas- en studieuren en uiterlijke groei, het rijven der gebouwen. Hoe wonder toch alles samentreft. On der 't verlof verbleef de toenmalige hocg- leeraar in de Dogmatica aan het Groot Seminarie soms eenige dagen in het Sint- Vincentiuscollege, omdat E. H. Devissche- re zijn klasmaat was en zijn vriend; en van leper uit werd ter verpoozing de frontstreek bezocht... Menige verandering en wijze schikking is nu nog terug te brengen tot de vingerwijzing van dien verlofgast, die naderhand Deken werd te leper en nu Bisschop is van Erugge, Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Lamiroy. Wat vele oud-studenten op 13 Oogst vreemd zal aandoen: hun oud College niet terug te zien en niets dat er aan herin nert, behalve de vele bekende gezichten van oud-kameraden, zal Hem nog met zijns gedachten naar die nu-al-10-jaar- voorbije verlofdagen terugvoeren en in den geest terugroepen: omstreden beslis singen, aarzelingen, mogelijke schikkin gen en planwijzigingen. Zoo kruisen de wegen der menschen verrassend, en ziet de goede God monke lend neêr op zijn dienaars die arbeiden voor Zijne glorie en niet vermoeden langs welke wegen Zijn schikkingen hen zullen voeren... IE9a3SBM3BBBM9HaBHBBBSBBB G. de STUERSSTRAAT. Z'is wel een artikel waard. We hadden de vorige jaren er zoo hoog hooren mee oploopen en we zouden er maar eens naar toe trekken ditmaal. We zijn gegaan en... we hebben onze reis niet beklaagd. We hebben gezien en, zelf staande in de praktijk, hebben we bewonderd. Ja, bewonderd, hoe vanaf de laagste klassen hét onderwijs in de praktische handwer ken met zorg en ijver wordt gegeven en met succes bekroond, want naarmate we de leerjaren opgaan, is er telkens een merkelijken vooruitgang blijkbaar. De heele kleintjes breien kousen, halsdoekjes, broekjes. In 't volgende jaar leeren ze naaien, alle slach van steken die op klei nigheden worden toegepast: tafelkleedjes, omslagen voor nachtjaponnen, zakdoeken. Vervolgens zien we hemdjes, broeken, lijf rokken met tusschein fijne en smaakvolle fantaisiewerken die de huiskamer kunstig versieren zullen. Doch dit was nog maar een begin, de leerlingen der Beroepsschool staan aan de spits voor wat aangaat li;.nen en confec tiewerk. We hadden kunnen uren besteden aan het bezichtigen der kieskeurige toi letjes, mantels, hoedjes en beroepsteeke- ningen, de modellen zijn zoo goed geko zen, elk stuk zoo netjes afgewerkt dat men zich afvraagt of het werkelijk leerlingen zijn die zulks hebben voortgebracht. Het antwoord lag voor de hand: 16 diploma's door de leerlingen behaald ln de officieele examen legden een prachtige getfiigenis af van wat er ln de H. Familie wordt ge presteerd ln zake vrouwelijke handwerken. We zijn gelukkig het te hebben mogen bestatigèn en te vermelden. We wenschen dat de school van de H. Familie van langs om meer moge gekend en gewaardeerd worden.' STAD IEPER TEEKENEN, BOUW- EN BEELDHOUWKUNDE, SCHILDERKUNST, MEKANIEK TEEKENEN toegepast op de Nijverheid* PLECHTIGE UITDEELING DER PRIJZEN aan de bekroonden van het schooljaar 1933 1934 op 6 Augustus. Aantal Leerlingen: 122. N. B. Aan iederen leerling welke de 7/10 der punten bekomen heeft wordt een getuigschrift verleend. De helft der punten verleent toegang tot 't volgend studiejaar. 613 p., 4® prijs 587 p., 5e prijs. 583 p., 6® prijs. 571 p., 7e prijs. VOORBEREIDENDE SECTIE 1' Leerjaar. 25 Ingeschreven leerlingen. REKENKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Salome Honoré. 1. Vcrly Jer., 85 p. MEETKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gisquière Robert. 1. Depuydt A., 91 p.2. Sonck A., 91 p.3. Devos A., 83 p.4. Pauwels L-, 82 p.; 5. Yandain- me 81 p. MEETKUNDIG TEEKENEN (500 p.). LeeraarM. Salomé Honoré. 1. Pau wels L.. 433 p.; 2. Devos A., 431 p.; 3. Verly J., 405 p.; 4. Depuydt A., 404 p. UITMUNTENDHEID' (700 p.). 1. Devos Artli. (Eermet.) 588 p., 1" prijs. 2. Pauwels Lepn 583 p., 2® prijs. 3. Depuydt André 574 p., 3e prijs. 4. Vcrly Jerome 564p., 4®prijs. 5. Keirsbilck Joseph 521 p., 5e prijs. 6. Vandamme Joseph 494 p., 6" prijs. 2® Leerjaar. 20 Ingeschreven leerlingen. REKENKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gisquière Robert. 1. Pets A., 95 p.; 2. Vergauwen G., 91 p.3. Tancré A., 82 p. MEETKUNDE (100 p.). Leeraar; M. Gisquière Robert. 1. Deruddere L., 84 p.; 2. Mailliard R., 81 p.; 3. Tancré A., 80 punten. MEETKUNDIG TEEKENEN (100 p.). Leeraar: M. Salomé Honoré. 1. Deruddere L.. 90 p.2. Cochonneau N., 89 p.3. Kerrinckx O., 83 p.4. Mailliard R., 83 p.; 5. Gillioen R., 82 p.; 6. Pets A., 81 p.7. De Geyter A. cn Vandooren G„ 80 p. PLAASTER TEEKENEN (100 p.). LeeraarM. Serryn Hugo. 1. Cochon neau N., 78 punten. PROJECTIE <400 p.). Leeraar: M. Serryn Hugo. 1. Mailliard R., 346 p.; 2. Cochonneau N., 339 p. UITMUNTENDHEID (800 p.), 1. Mailliard Rol. (Eermet.) 656 p., le prijs. 2. Deruddere Lucien 621 p., 2e prijs. 3. Cochonneau Norbert 617 p., 3® prijs. 4. Tancré Albert 5. Vergauwen Georges 6. Kerrinckx Omer 7. Vandooren Gerard SECTIE DER METAALBEWERKERS 15 Ingeschreven leerlingen. 3° Leerjaar Ie Bijzonder jaar. THEORETISCHE LEERGANGEN. REKENKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gisquière Robert. 1. Rubben Frans, 77 punten. NATUURKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gheerardyn Ch. 1. Rubben Frans, 94 p.2. Allemeersch A., 80 p. PROJECTIE (100 p.). Leeraar: M. Serryn Hugo. 1. Rubben Frans, 80 p. ALGEMEENE BEGRIPPPEN VAN MEKANIEK TEEKENEN (100 p.). LeeraarM. Van Hee Alfons. 1. Rub ben Frans, 83 p. PRAKTISCHE LEERGANGEN. LeeraarAI. Van Hee Alfons. SCHETSEN en TË.&KENEN VAN MEKANIEK. DEELEN (200 p.). 1. Rubben Frans, 158 p. UITMUNTENDHEID (600 p.). 1. Rubben Fr. (Eermet.) 492 p., 1° prijs. 2. Allemeersch Albert 421 p., 2® prijs. 3. Dezeure Albeft 420 p., 3e prijs. 4" Leerjaar. 2" Bijzonder jaar. THEORETISCHE LEERGANGEN. NATUURKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gheerardyn Ch. 1. Barbery Jules, 99 p.2. Samyn R., 96 p.3. Knockaert M„ 82 p.4. Duprez Av 81 p. HUISHOUDKUNDE (100 p.). Lee raar M. Gheerardyn Ch. 1. Barbery J., 99 p.; 2. Samyn R., 98 p. DOORZICHTKUNDE (100 p.). Lee raar AI. Serryn Hugo. 1. Van Eenae- me Jan, 81 p. BEWEGINGSLEER (100 p.). Lee raar M. Van Hee Alfons. 1. Barbery J., 100 p.2. Samyn R., 95 p. ALGEMEENE BEGRIPPEN VAN MEKANIEK TEEKENEN (50 p.). Leeraar: M. Van Hee Alfons, 1. Bar bery Jules, 47 p. PRAKTISCHE LEERGANGEN. LeeraarM. Van Hee Alfons. TOEPASSING DER ALGEMEENE REGRIPEN (50 p.), 1. Samyn Roger, 45 p.; 2. Barbery J., 42 p.3. Duprez A. en Knockaert AL, 41 p.; 5. Van Eenaeme Jan, 40 punten. SCHETSEN VAN MÈKANIEK DEE LEN (100 p.). 1. Barbery J.. 95 p.; 2. Samyn R., 90 p.; 3. Knockaert M., 83 p. MEKANIEK TEEKENEN (100 p.). 1. Barbery J., 89 j.; 2. Samvn R., 78 p.; 3. Knockaert M., 82 p.; 4. Van Eenaeme Jan, 80 punten. UITMUNTENDHEID (700 p.). 1. Barbery Jules (Eermet.) 648 p., 1® prijs. 2. Samyn R. (Eermet.) 620 p., 2® prijs. 3. Knockaert Marcel 537 p., 3® prijs. 4. Duprez Albert 490 p., 4® prijs. 5" Leerjaar. 3C Bijzonder jaar. LeeraarAI. Van Hee Alfons. THEORETISCHE LEERGANGEN. EVENWICHTSLEER EN KRACH TENLEER (200 p.). 1. Van Campen A., 177 p.; 2. Clarys G., 165 p. ALGEMEENE BEGRIPPEN VAN AIEKANIEK TEEKENF.N (50 p.). 1. Clarys G., 47 p.; 2. Van Campen A., 44 p. PRAKTISCHE LEERGANGEN, SCHETSEN EN OPAIAKEN VAN PROJECTEN (100 p.). 1. Clarys G„ 95 p.; 2. Van Campen A., 85 p.; 2. Alle man G., 80 p. TOEPASSINGEN DER ALGEAIEE- NE TEEKENBEGRIPPEN (50 p.). 1. Clarys G., 46 p.; 2. Van Campen A., 43 punten. MEKANIEK TEEKENEN (100 p.). 1. Clarys G.. 95 p.; 2. Van Campen A., 90 p.3. Alleman G., 87 p. UITA1UNTENDHEID (500 p.). 1. Clarys G. (Eermet.) 448 p., 1® prijs. 2. Van Campen A. (Eerm.) 439 p., 2® prijs. SECTIE DER BOUWKUNDE. 27 Ingeschreven leerlingen. 3® Leerjaar. 1® Bijzonder jaar. THEORETISCHE LEERGANGEN. REKENKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gisquière Alfons. 1. Ingels Henri, 88 punten. NATUURKUNDE (100 p.). Leeraar: M. Gheerardyn Ch. 1. Ingels H., 94 p. PROJECTIE (100 p.). Leeraar: AI. Serryn Hugo. 1. Ingels H., 77 p. HÓUTVERBINDINGEN (50 p.). LeeraarAI. Landtsheere Hubert. 1. Trooster C., 48 p.; 2. Decruyenaere A., 47 p.; 3. Duthoo A., 46 p. PRAKTISCHE LEERGANGEN. BOUWKUNDIG TEEKENEN (200 p.). Leeraar: AL Landtsheere Hubert. 1. Trooster C., 170 p.2. Duthoo A., 166 p. UITMUNTENDHEID (550 p.). 1. Ingels Henri (Eermet.) 440 p., 1® prijs. 2. Trooster Camiel - 425 p., 2® prijs. 3. Denutte Lucien 386 p., 3 "prijs. 4. Duthoo .Albert i385p., 4®prijs 4» Leerjaar. 2' Bijzonder jaar. NATUURKUNDE (100 p.). Leeraar M. Gheerardyn Ch. 1. Dewandel A, 95 p.2. Desaegher A., 88 p.3. Duprez CL, 85 punten. HUISHOUDKUNDE (100 p.). Lee raar: Af. Gheerardyn Ch. 1. Dewandel A., 96 p.; 2. Duprez CL, 83 p.; 3. De saegher A., 82 p. VAKKENNIS (100 p.). Leeraar: M. Landtsheere Hubert. 1. Desaegner A. en Dewandel A-, 85 p.3. Duprez CL, 80 p. PRAKTISCHE LEERGANGEN. BOUWKUNDIG TEEKENEN (200 p.). LeeraarAf. Landtsheere Hubert 1. Desaeghef André, 170 p. UITMUNTENDHEID (600 p.). 1. Desaegher A. (Eermet.) 513 p.. 1® prijs. 2. Dewandel Albert 451 p., 2® prijs. 3. Duprez Clement 448 p., 3® prijs. 5® Leerjaar. 3r Bijzonder jaar. LeeraarM. Landtsheere Hubert. SCHRIJNWERKEN. 1. Gillebert D., 1® prijs (Eermet.)2. Ureel G., 2® prijs. TRAPPENLEER. 1. Vandenbussche G., 1" prijs (Eermet.)2. Van Huffel AL, 2® prijs. MEUBELLEER. 1. Titcca Albert en Titeca Leon, 2® prijs. GLASWERK. 1. Baclen E., 2® prijs. ONTWERPEN EN BESTEKKEN van GEBOUWEN. 1. Degraeve P. cn Snick Alb., 2® prijs3. Beddeleem L., 3® prijs. AUTOTECHNIEK. 1. Verleure E., 1® prijs (Eermetaal). Hoogste Afdeeling van Bouwkunde. 1. Casier Henri, bijz. prijs, Eermet. Prijs van het Lootenfonds. 1. Casier H.2. Degraeve P.3. Snick A. HOUT- en MARMERSCHILDERKLAS. 23 Ingeschreven leerlingen. LeeraarAL Degroote Prosper. EERSTE AFDEELING (100 p.). 1. Baert Achiel, 90 p., 1® prijs. 2. Frantzen August 83 p., 2® prijs. 3. Ooghe Robert 78 p., 3® prijs. 4. Yandaele Daniël 75 p., 4® prijs. 5. Pernelle Fernand 70 p., 5® prijs. TWEEDE AFDEELING (100 p.). I. Vincart P. (Eermet.) 95 p., 1® prijs. 1. Leclercq Jan (Eermet.) 95 p., 1® prijs. 3. Leleu Albert (Eermet.) 90 p., 2® prijs. Alenu Jan 70 p., 4® prijs. HOOGERE AFDEELING (100 p.). 1. Cherchye H. (Eermet.) 85 p., 1® prijs. 2. Goemaere Camiel 83 p., 2C prijs. HOOGSTE AFDEELING. 1. Gouwy Julien, Eereprijs, Eermetaal. PRAKTISCHE LEERGANG VOOR HOUT- EN STEENBEWERKERS. 12 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: Al. Cornillie Camiel. MODELEERING. EERSTE AFDEELING. 1. Depik- ker Daniel, 1® prijs; 2. Claeys André, 2® prijs3. Vandooren Raoul, 3® prijs. TWEEDE AFDEELÏNG. 1. -Kools Alfons, 1® prijs, Eérmctaal. BIJZONDERE AFDEELING (Graphische oefeningen). EERSTE AFDEELING. 1. Van damme André, 1® prijs, Eermetaal. HOOGERE AFDEELING. 1. Pot- tel Leonard, Eereprijs, Eermetaal. De inschrijving van nieuwe leerlingen, in de lokalen der Nijverheidsschool, O. L. Vrouvvstraat, 8, op Zondag 33 September van 10 tot 12 uur. Aanvang der lessen Maandag 1 Okto ber 1S34. EQ Jachtovertreding. Vandamme Cyriel en Knockaert Albert, beiden van Komen, waren beticht zich op 6 Mei 1934 aan jachtovertreding. plichtig te hebben ge maakt. Een carabienwerd bij Van damme aangeslagen. De jachtwachter had verklaard dat de 1® betichte op een konijn en op een haas geschoten had. Het viel den verdediger niet moeilijk om te be wijzen dat met het bedoelde wapen on mogelijk hazen of konijnen konden ge schoten worden. De rechtbank, gezien de feiten niet genoegzaam bewezen zijnde, spreekt den betichte vrij, zonder kosten. Beleediging aan een politieagent. De- croix Maurits en zijn broeder Urbain, bei den van leper, die tijdens den velokoers op de Kruisstraat den agent Tancrez be- leedigd hadden, worden elk tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld; voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor beide betichten. Slagen. Vandenbroucke Remi, van Boezinge, had te Zillebeke slagen toege bracht aan Moynin, van Beselare. De rechtbank veroordeelt hem voor slagen tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Voor niet in bezit te zijn van zijne eenzelvigheids- kaart, wordt betichte tot 35 fr. boete of 1 dag gevang veroordeeld. Broederliefde. Vandermeersch Sylvie, van Wervik, en haar broeder Cyriel, van Moeskroen, leven in onmin. Zekeren dag stuurden zij elkaar te Wervik wederzijd- che beleedigingen toe. De rechtbank ver oordeelt de twee betichten elk tot 106 fr. boete of 3 dagen gevang; voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor de twee betichten. Sparreiiefhebbers. Vanlerberghe Ca miel, van Beselare, en ziin zoon Richard, worden vervolgd om uit een sparrebosch. aan den Heer Advokaat Vanden Peere boom van Luik toebehoorend, een vijftig tal tienjarige sparren weggevoerd te heb ben. Zij worden uit dien hoofde ieder tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroor deeld; voorwaardelijk gedurende 5 jaar slechts, voor de zoon Vanlerberghe. Eerroof en beleedigïng. Vroman Jo seph, van Ingelmunster, had zich plichtig gemaakt aan eerroof en beleedigingen je gens Pype Victor, van Westroozebeke. De rechtbank veroordeelt den betichte bij verstek tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang wegens eerroof en tot 105 fr. boete of 3 da gen gevang wegens beleedigingen; zonder voorwaarde. Aanslag op de zeden op 5-jarig meisje. De zaak ten laste van Missyne Henri, van Beveren-bij-Roeselare, wordt op aan vraag van den Heer Prokureur des Ko- nings met gesloten deuren behandeld. Die kerel had zich plichtig gemaakt aan een aanslag op de zeden op de 5-jarige Yvonne Haspeel en op haar 11-Jarig zustertje, dit op verscheidene stonden. De Heer Pro kureur des Konings vroeg eene strenge straf voor de feiten tegen betichte weer houden. De rechtbank veroordeelt de be tichte wegens feiten A en B voor aanslag zonder geweld of bedreigingen op Mar guerite Haspeel (op 2 stonden) voor ieder feit tot 4 maanden gevang, 't zij 8 maan den; voor aanslag op Yvonne Haspeel (1 stond) ook tot 4 maanden gevang. De rechtbank verklaart verder den betichte vervallen van zijne burgerlijke rechten gedurende een termijn van 5 jaar. Na de uitspraak vroeg de Heer Prokureur des Konings de onmiddellijke aanhouding van den betichte, wat de rechtbank toestond. De jaren gaan voorbij De juweelen blijven GOUDSMID Boterstraat, 6, IEPER Stelt U voor aan de goedkoopste prijzen Da measte waarborg door eigen bewerking 't Schip, bij veilig laag getij, Wordt gelaan met volle manden, F. C. JACOBS SUIKERIJ, Om die, zonder averij, In het verre Oost te landen, Want men kent zijn leus, ook ginder: 't Is de Strafste! Gebruikt er minder! Eerw. Pater Jozef Pauwelyn, zoon van Ernest en Felicia Verraes, werd geboren te Vlamertinge, den 22 Januari 1909. Hij studeerde aan 't Bisschoppelijk Col lege te Veurne. In 1928 trad hij in 't Missiehuis van Scheut, alwaar hij op 14 Oogst 1932 pries ter gewijd werd door Mgr Ladeuze, Rec tor aan de Hoogeschool van Leuven. Eerw. Pater Pauwelyn deed zijn plech tige eeremis op 22 Oogst 1932 te Oost- vleteren, alwaar zijn ouders gehuisvest zijn. In 1933-1934 verbleef hij in 't Missiehuis van Scheut te Torhout, om de lessen van opvoedkunde in de Normaalschool dier stad te volgen. Binnen enkele weken zal Eerw. Pater Pauwelyn naar zijn missieveld, het vica riaat van Nieuw-Antwerpen in Belgisch Kongo vertrekken. Wij wenschen dezen Vlamertingschen Missionaris een voorspoedige reis en een vruchtbaar apostolaat onder de negers van Eelgisch Kongo! doet de kinders sterk uitgroeien, voor komt en herstelt slechten groeivol wassenen die krasselt, geneest eene vroegtijdige verzwakking of ziekelijk heid met ZOMERTRAAN, zonder ge vaar voor bloedopdrang. Uitleg bij de flcsch van 25 frank (1 kgr. 250). Apotheek NOTREDAME, Poperinge. VLAMERTINGE EERW. PATER J. PAUWELYN NAAR DE MISSIE Eerwaards Pater Jozef Pauwelyn hield Zondag laatst in al de Missen een af- scheidssermcen en maakte van deze ge legenheid gebruik om een omhaling te doen ten voordeele zijner missie. Dv KOERS VOOR BEROEPSRENNERS TE POPERINGE. De aanzet der vijfde koers (achtervalgingsmatch tusschen vier ploegen). De winnende ploeg: Jef Demuysere, Michel Gouwy, Emiel Decroix, En, Moerman. Bij de eerste maal dat koersen voor be roepsrenners ingericht werden in onze stad, mochten de inrichters zich verheu gen op een groot getal toeschouwers en schoone koersen, die veel bijval genoten. Het bewijs werd in ieder geval geleverd dat ter jarent men nog aan beters zal mogen en kunnen verwachten. Alles verliep opperbest en na de koers trok iedereen uiterst voldaan huiswaarts. UITSLAGEN: I. Afvallingskoers, 1' reeks. 1. Dy- zers; 2. Catteeuw; 3. Demuyzere; 4. Re- bry; 5. Hendryckx; 6. Decroix; 7. Schal- lier. 2" reeks. 1. M. Decorte; 2. R. Decor- te; 3. Van Hevel; 4. Ouplinus; 5. France; 6. Beckaert; 7. Gesquière. II. Omnium tusschen de twee onaf- hankelijken, in 3 reeksen: snelheid, ach tervolging en puntenkoers. 1. Moerman Em, 6 punten; 2. Gouwy Michel, 3 p. Ilbis. Snelheid voor beroepsrenners. 1® reeks: Van Hevel; 2. M. Decorte. 2* reeks: 1. Catteeuw; 2. Gesquière. III. Ronde tegen het uurwerk. 1. De muysere, in 1 min. 19 sec.; 2. Rebry, in. 1 min. 20 sec.; 3. France, 1 min. 24 sec. IV. Puntenkoers. 1. Dyzers, 15 p.; 2. M. Decorte, 11 p.; 3. Hendryckx, 8 p.; 4. R. Decorte, 5 p.; 6. Ouplinus, 4 p.; 6. De croix, 2 p.; 7. Beckaert; 8. Van Hevel O. V. Australische achtervolging tusschen 4 ploegen. 1. Ploeg Demuysere, Decroix, Gouwy, Moerman; 2. Ploeg Rebry, op 5 meters; 3. Ploeg Dyzers, op 50 meters; 4. Ploeg Van Hevel, op 75 meters. VI. 50 Km. op eigen kracht, in 10 klas sementen. 1. Dyzers, 31 punten; 2. Hen dryckx, 16 p.; 3. Schollier, 9 p.; 4. Cat teeuw, 7 p.; 5. R. Decorte, 4 p.; 6. Ouplinus, 1 p.; 7. Decroix, 0 p.; op 1 ronde: 8. Gou wy, 5 p.; 9. Van Hevel, 4 p.; 10. Gesquière, 3 p.; 11. Rebry, 1 p.; 12. France, 1 p.; 13. Beckaert 0 p.; op 2 ronden: 14. Demuy sere, 11 p. Demuysere machienbreuk; Rebry wielbreuk; de andere op 1 ronde, bandbreuk. Zie vervolg NIEUWS UIT IEPER. op 4* blad. v Ze zyn vies, uiterst vervelend, maér voorar gevaarlyk, want ze verspreiden overal micro*1 ben cn de kiemca uit het vuil, waarop ze 'gaarne huizen. - J 'FLY-TOX in alle vertrekken, door middet tan den nieuwen verstuiver FLY-TOX (straal "RIP** gebreveteerd), wiens zeer fyn ^erdeelde vloeistofwolk de insecten vervolge tot in hunne kleinste schuilhoeken. Indien ge niet van geuren houdt, gebruik dan REUKLOOZE FLY-TOX, die nog beter doodt en geen reuk achter laat, .f ELKE DRUPPEL. FLY-TOX DOODT EENE VLIEG t <1 WELRIEKENDE FLY-TOX v r/4 I. fr. 13 - i/2 L fr. 22 i 1- fr. 38 REUKLOOZE FLY-TOX 41. fr. 15 i1. fr. 27 11- fr. 46;

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 3