Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DEV0LDER 20 BOOMGAARDSTRAAT 20 lEPgfl GEDACHTEN BRIEF UIT BRUSSEL DE FEITEN VAN BEAURAING HANDZAME ABDIJ STEENBRUGGE WEKELÏJKSCH LITURGISCH BULLETIJH BELLE. - HET BELFORT EN STADHUIS. KOLONIALE LOTERIJ? DE WERELD OP STELTEN YROUWENHOEKJE DE WET OP DE MILICIES AFGEKONDIGD HUISMOEDERS! Chicorei Carpeiiiier-Vanbiervüet PASSCHENDALE AANBESTEDINGEN Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer -A^^^EMi^usTENi Dépöt van Premiënj VOOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE-w Alles wat menschelijk 1'. moet be schouwd worden als een verandering on derhevig te zijn. Oud worden is een moeilijke kunst, dubbel moeilijk voor die van aanleg jeug dige naturen, welke zich nooit het groote mensch zijn hebben eigen gemaakt. IIBBBBBBflBBFlBBB£E9EaBBBBaEB HET MANNEK UIT DE IN ENGELAND is er nen doktoor Die goed zou staan op 'n foor Daar hij sedert geruimen tijd Onder '11 ziekte lijdt Waarvan 'k U, beste gezel, De bijzonderheden hier verteL Wat zouUt ge zeggen moest ge nu eens, na 's avonds slapen te zijn gegaan, 's morgens opstaan met 'n geheel andere kleur van vel. dan deze waarmee g'in uw bed zijt gekropen: groen, violet, geel bijvoorbeeld! Hewel, zoon stoot is over komen aan dokter Coldwin van Londen, 's Avonds was hij gaan dodokens doen met 'n blanke huid... en toen hij 's an derendaags 's morgens opstond en zich in zijnen spiegel bekeek, stelde hij vast, dat gansch zijn ve! zoo rood was als '11 krab die uit 't ziedend water komt. 't Zweet brak hem langs alle kanten uit... en toen... oh! toen zag hij dat de kleur van zijn zweet ook al veranderd was, en gansch rooskleurig was geworden. Waarom 'k U dat allemaal vertel? He- wel! d'r is tot nogtoe geen enkele ge neesheer te vinden geweest die weet, hoe die ziekte te verzorgen, en de vreemde zieke doet 'n beroep op de pers opdat men zijn geval zou bekend maken, in de hoop dat 'n lezer misschien dergelijk ge val reeds zal tegengekomen zijn, en er hem een geneeswijze van zal aanduiden. De postzegel is op zijn kosten, wel te verstaan! en God weet wat er nog alle maal aan vast zit... allee lezereskens... 't is misschien ne jongman!! IS 'T WARE, Serafien, dat 't uit is met Trieneke Canepeel? Ja 't, Gust, 't is maar al te ware, en dit om één enkel woord! Hoe is dat mogelijk, zulk een meisje te laten om een enkel woord? Ja Gust. zei Serafien, 'k vroeg heur of ze met mij wilde trouwen en zij ant woordde nooit 1 DE FAMEUZE ARTIST. Ottomóbilist Kaye Don Die meerdere records overwon Durft, 't is bekend van alle zijden. Niet meer per auto rijden. Da's nu ne keer ne man, zie, die 't wereldrekord heeft van 't rapste auto rijden aan zoo iets van 'n 200 in d'uur. Overlest nu was hij met zijn auto op straat, en kwam hij in botsing met 'n ander masjien. Hij was licht gekwetst maar de inzittenden van d'ander vwatuur waren op slag dood. Sedertdien durft hij geen stuur van nen ottowagen meer aan raken. Ik ben eens uitgeslibd aan 200 in d'uur, verklaarde hij, ik heb den dood getrotseerd op al de autorenbanen van de gansche wereld, en nooit heb ik de minste huivering gekend. Maar nu durf ik geen auto meer sturen. 't Is spijtig dat al de doodrijders geen Kaye Don's zijn. De straten zouden 'n beetje veiliger zijn! ALS 'N KIEK EIEREN BROEDT Onthoudt het goed Dan duurt het 'n twintig dagen vooraleer de kiekskens het wagen de wereld in te treden, Dat ligt zoo in hunne zeden... Met de puiten of kikvorschen is 't zelfde spel... maa,r ge zult me gaan zeg gen da'k lieg als 'k U vertel dat er te Lunderland, in het graafschap Durham, jonge puiten uit cikens te voorschijn zijn gekomen die daar reeds meer dan vijf duizend jaar in den grond verborgen ia- gen. Dat is zoo gekomenD'r waren werklieden bezig nen diepen gracht te graven toen ze eenklaps van alle kanten duizenden jonge puitjes voor den dag zagen komen. Ze dachten al aan 'n mi rakel, toen er geleerden werden bijge roepen. Deze onderzochten d'affaire en kwamen tot 't besluit dat die eieren daar reeds meer dan vijfduizend jaar verbor gen lagen, en nu slechts, dat ze bloot waren gelegd, door de zon uitgebroeid konden worden. Da's nog al nen ouder dom die kan tellen, hé! HET GEBEURDE in den cirk. De leeuwentemster bukte zich naar den leeuw over en liet deze een klontje sui ker tusschen heur lippen vandaan halen. Dat durf ik ook doen! riep Lange Jef, die op een der eerste rijen zat. Wat? gij? vroeg de dierentemster verrast. Ja, zei Lange Jef, juist zoo goed als die leeuw! KINDERLOOS maar niet... hondenloos, Zoo wordt de wereld rot en voos, Zoo gaat 't in vele landen onzer aard, .Waar 't goede dan in slecht ontaardt. Want 't is waarlijk schandalig als men nagaat hoe de hond tegenwoordig het kind verdringt. Er is geen plaats meer voor kinderen in het hart van vele vrou wen, daarom hebben z'hunne liefde ge zet op een... hond! Het getal honden die tegenwoordig «bemind» en «vertroeteld» worden is zeer groot. In Berlijn zijn er 200.000 zuigelingen maar 240.000 honden. Het Duitsche blad Auf der Warle» schreef daarbijDe honden dringen het kind uit de wieg. In 10.000 Berlijnsche wiegen ligt een hond.». In Brussel en ander steden zijn er ook zoo veel van dié madamekens die met hunnen hond omgaan, nog erger als was 't een kind. 'k Heb er zelfs een gezien die in 'n tram bezig was, met 'n zijden zakdoekskén astemblief heure lieven «toutou» zijnen neus af te kuischen! Zoo vriendelijk is zelfs Marenta nog nooit met mij geweest. BESTE LEZERS, als 't U kan boeien 'k Laat U dan verstaan 'k Ga mijn baardje laten groeien 'k Ga m'n baardje laten staan. Want d'r gaat binnen kort nen wed strijd worden uitgeschreven voor den schoonsten baard... en 'k zou toch ook zoo gaarne nen titel hebben! Maar 'k geloove niet da'k zoo ver zal komen als de Noor Langsetti daar deze nen baard heeft die zeven meters lang is. Het spreekt van zelf dat de man zijnen baard niet kan laten hangen, daar hij er op trap pen zou en in verward geraken. Het grootste gedeelte van zijnen baard draagt hij dan ook in ne zak, dien hij onder zijn vest draagt. Die zal ne keer ferm in zijnen baard lachen als hij hoort dat 'k ook wil mee doen aan dien fameuzen konkoers. ALS UW VADER dertig frank moet betalen aan den beenhouwer, veertig aan den kruidenier en twintig aan den bakker, hoeveel zal hij dan betalen? vroeg de pchoolmeester aan Jantje Kwabbernoot. Niks meester, zei Jantje, want dan gaan we langs nen anderen kant van stad wonen. NOOIT HADDEN er meer liefdedra ma's plaats als in den laatsten tijd, en dat komt doordat er zoo lichtzinnig ge trouwd wordt De jaloerschheid speelt daar ook 'n groote ror in, want: Jaloerschheid is 'n rare plaag jrVie daaraan lijdt, m'n vrinden, Die zal veel zorgen en verdriet Op zijne wegen vinden. Want lacht madam op heur gebuur Haar man vindt dat dan wonder De duivel der jaloerschheid zegt Pas op, daar zit wat onder. Of zegt mijnheer soms vriendelijk Saint tot blond Marieken Dan grolt, madam, die rekel loert Vast weer op een jong... kieken. Jaloerschheid is een droeve plaag Venijn voor hart en zinnen... Ze doodt dag in, ze doodt dag uit De vrede in veel huisgezinnen 1 TE OUTBRUST Was men fel ongerust Daar men. hoe men ook telde en hertelde, Een felle vermindering vaste stelde In de bevolking van die kleine stad Zonder, onbetwist, Dat men wist Waaraan men dat te wijten had. De burgemeester was al bijna al zijn haren kwijtgeraakt zoodanig had hij er in de laatste tijden zitten in krabben, om toch maar te vinden waarbij het kwam dat zijn'e bevolking zoo vermin derde. En hij was er dubbel door aan gedaan daar deze ontvolkingsziekte! voor al de vrouwelijke kunne had aangetast en dat er niet zoodanig veel van die lieve poeskens in zijn stad rondliepen. Enfin, d'r werd een onderzoek komilfo ingesteld. En 't wierp zijn vruchten af. Want, 't kwam uit dat de mannen van Outbrust, bijzonder gaarne 'n flesch whis ky door hun keelgat lieten loopen, en dat ze reeds, bij gebrek aan centen, 560 vrou wen hadden ingeruild tegen flesschen met dien drank. Wij geven wij wel eens voorgoed af op ons vrouwken, zoo om te zwanzen, maar ze vopr 'n flesch whisky verkoopen, niewaar, dat bestaat bij ons niet, hé... dat 't moest sjenever drie sterrekens zijn... 'k zou nog zeggen!... MADAME SPROETOL is bezig met heur twalet. Ze is heur gezicht aan 't arrangeeren. Heur man kijkt door het venster. Waarom staat ge daar zoo door 't venster te gapen? vroeg ze. Duurt het U te lang? Hal ik wil maar eens zien wie 't eerst geschilderd zal zijn, gij of het huis hierover ALS GE WILT WETEN Wat er U in de toekomst wacht Of ze ja dan neen U tegenlacht; Dan moogt ge niet vergeten Bij 'n waarzegster te gaan Die zal U dra dan doen verstaan Wat ge moogt verhopen van het leven... Na haar '11 goed biljet t'hebben gegeven. Ge weet wel zöo een van die blauw briefkes... en 't zal het eèirige zijn waar van ge zult verzekerd wezengefopt te zijn voor de weerde van 't biljet. I11 alle geval moet ik U mededeelen dat de waar zegsters er pok op vooruit gegaan rijn, en dat het nu niet meer hoodig is tot bij hen te gaan, om in uw hand te laten lezen! 't Volstaat bij middel van 'n zekere inkt uw linkerhand af te drukken op 'n stuk papier en het op te sturen naar de waarzegster die er zoo gemakkelijk in lezen zal als in de levende hand Alles wordt met den dag volmaakter... zelfs de uitbating van de bijgeloovigheid! Terwijl we hier van bijgeloovigheid spreken denk ik aan 't zoutvat! Ge weet wel d'r zijn van die menschen die ook al 'n malheur zien gebeuren als er er gens 'n zoutvat wordt omgeworpen. Weet ge vanwaar die bijgeloovigheid komt? Hewel op het schilderij van Leonardo da Vinei, hetwelk het «Laatste Avondmaal» verbeeldt, ligt er achter den arm van Judas 'n omgeworpen zoutvat.— Judas... omgeworpen zoutvat... Ja, ja, 't kan nie anders of d'r moet 'n ongeluk gebeuren. SMIDJE SISSEN schreef een dezer dagen nen brief naar zijnen vriend Tone Ivwispels: «Beste vriend, zoo schreef hij, weet ge niet van een fel en rap vrouw- mensch, die goed met de beesten kan omgaan? Ge moet weten, onze Frans zou er willen meê trouwen!...» EN HIER nog ne keer voor 'n ver- anderiugsken 'n gedichteken van Fons- ken van thuis nevens over: DEN TOER DE BELZJIEK De mannen zijn vertrokken Met een half broeksken aan en zonder [zokken D'een in 't wit, d'ander in 't rood Maar altegaar met hun billen bloot. Ze stampen altijd vlugger om vlug En hebben 'n nummeroken op hun rug. De menschen langs de baan Blijven staan. De gazetten schrijven artikels, heel lang En 't is koekoek eenen zang Van de keunink van de roete, de keunink [der pedaal Zoo voor Vlamen als voor Waal Dat is hier egaal. 's Avonds als 't gedaan is met 't koer- [senspel Zijn de koereurs als de duivels uit d'hel Zoo zwart, maar ze zeggen met ne lach We zijn de keuniugen van den dag Doch ik zeg't zijn zotten Die met hun gezondheid spotten Een man met verstand Wordt niet geteld in 't land Maar iemand met pees en spier Gelijk een feilen stier En longen als een peerd Wordt als 'n halve god vereerd, 't Bewijst dat er bij menschen, groot en Veel ezels zijn! [klein Hola! Fonsken, dezen keer zijt g'een beetjen te ver gegaan, zulleAlleman verdient zijn brood zooals hij kan, en 't is niet omdat ge niet genoeg asem hebt 0111 zelf koereur te spelen, dat ge niet moet afkunnen dat voor anderen de zon in 't water schijnt. D'r zijn natuur lijk zoogenaamde renners die beter zou den gedaan hebben nooit geen velo aan te raken om te koersen... maar dat zijn ons zaken niet. MENSCHEN die, om door 't leven te Geld 11a maken [geraken, Worden valschmunters genoemd En aldus verdoemd Zoo ge 't nog niet wist Door de mannen van de Schatkist. Valsche munten worden er zoo een beetje overal gevonden... en ook in Zwit serland. Onlangs nu deelden de Zwitser- sche bladen mede dat het publiek ver zocht werd op zijne hoede te zijn daar er valsche stukken van vijf frank in om loop waren, herkenbaar aan een slecht gevormde letter van het opschrift. Enkele dagen later kregen de overhe den het volgend schrijven, uit Turijn Wij bedanken U voor uw vriendelijk bericht. Wij zullen trachten dat onze eerstkomende uitgifte onberispelijk we- ze. Niet minder dan dat! Da's nogal dur ven, hé 1 JAAKSKE was een zeer lastig ventje, en toen hij met moeder bij den fotograaf kwam, wilde hij natuurlijk niet stil zitten. Jaakske! blijf nu toch zitten gelijk meneer het zegt, zei "moeder. Neen! ik wil anders zitten 1 zei Jaakske. Alle moeite en dreigementen van moe der hielpen niet. Madam, zei de fotograaf, als ge ne keer wilt weggaan, dan zal hij wel stil zitten. Moeder ging in de kamer daarnaast, en een minuut later kwam de fotograaf haar reeds roepen Madam 't is in ordel Moeder vertrok opgewekt, met haar veelbelovende spruit, en thuisgekomen dacht ze er op eens aan dat ze nog niet wist hoe de fotograaf Jaakske had ge- temd i i-iwl U. Jaakske, maar wat heeft die meneer gezeid dat ge zoo atil zijt gebleven? Wel moe, hij zei, snotaap I als g*U niet stil houdt trek ik den kop van uw lijfl Manneken uit de Maas, Brussel, 9-8-S4. SOCIALISTISCHE DRIELUIK Le Peuple van 1.1. Maandag heeft een drieluikafgekondigd. Het eerste luik richt zich tot de socialistische ouders met volgenden tekst: I. De socialistische partij bevestigt haar programma, waarin bevestigd is dat godsdienst privaatzaak is. Er zijn geloovige socialisten; andere zijn vrijdenkers, 't Is hun recht. Maar al len moeten bewust zijn van hun plicht tegenover de werkersklas en het socialis me. Het ls niet voldoende aangesloten te zijn bij de socialistische organisaties. Een ware socialist levert zijn kind niet aan de politieke exploitatie der vrije ka tholieke scholen. Alle socialistische ouders sturen hunne kinderen naar de officieele scholen de scholen voor alle kinderen. Socialisten, we rekenen op U. Het Permanent Comiteit van verdediging der Openbare School. II. De Socialistische Vrouwelijke Jonge Wachten, in studiedag vergaderd te Brus sel, teekenen krachtdadig protest aan te gen het wetsvoorstel van Senator Pater Rutten, Omdat: a) de arbeid der gehuwde vrouw geen oorzaak is der krisls, en dat het verbod van den arbeid der gehuwde vrouw niets aan den economischen toe stand kan verminderen; b) het voorstel Ingegeven ls door poli tieke bekommeringen, vooral de aandacht der werksters wil afleiden van de werke lijke oorzaak der krisis: de kapitalistische anarchie; e) met verontwaardiging protest moet aangeteekend worden tegen de grondwet telijke maatregelen van de Regeering om in de toekomst de vrouwen uit de bestuur lijke diensten te verwijderen, terwijl het recht om ambtenaar te worden bestaat voor lederen Belg zonder onderscheid van geslacht, en vragen dtat de socialistische mandatarissen alles zouden te werk stel len om dien omzendbrief te doen intrek ken. III. De Socialisten hebben Zaterdag en Zondag te Luik een internationale jeugd- betooging gehouden, die sedert lang was voorbereid. Le Peuple(Maandag) spreekt van 30 duizend deelnemers. Andere gazetten brengen het op de helft van dat cijfer. Wat is het juiste getal? Aan de hoof ding van Le Peuple van Maandag stond in vette blokletters een uittreksel uit de rede van Vander- Velde Het zij het gaat over de buitenland- sche verdediging of de binnenlandsche orde, de vertegenwoordigers van het of- 11 ficieel militarisme hebben overal de- zelfde formuul. Wij (Socialisten) willen dat de ba jonnetten verstandig zijn; zij >t willen dat de bajonnetten gehoorza- men. In het kader van die socialistische jeugdbetooging kan dat geen andere be- teekenis hebben: de bajonnetten moeten ten dienste staan van de socialistische beweging. Mevr. Vandervelde kreeg een bloemtuil voor den diskoers wan haar man. ANDERE GEBEURTENISSEN 1. De 20" verjaring van 't uitbreken van den gruwelijken oorlog waarvan de naweeën steeds over de wereld hangen, werd Zaterdag herdacht door een radio rede van Minister Devèze, waarbij hij de nagedachtenis huldigde der duizenden die op het eereveld sneuvelden. Jammer dat de Minister niet kon verzekeren, dat het onnoodig bloedvergieten voortaan voor altijd verijdeld is! Eene militaire betooging heeft te Thimister plaats gehad op het gruf van Fonck, van het 2" Lansiers, de eerste Bel gische soldaat die op het oorlogsveld door de Duitschers werd neergeschoten. Weer al Veel bloemen en kransen. 2. De onderofficieren van het Bel gisch leger hebben te Hasselt hun X" Congres gehouden, een congres van drie dagen, uitsluitend gewijd aan de be spreking van hunne belangen. De jour nalisten waren op dat congres talrijk ver tegenwoordigd, zoodat ruime ruchtbaar heid werd verzekerd aan de stellingen die daar werden verdedigd. Volgende wenschen werden daar uitge drukt 1. Eedaflegging. Om aan de rechtspositie moreels draag wijdte te geven, eedaflegging op te leg gen aan alle beroeps-onderofficieren. 2. Vervoer. a) Dat alle onderofficieren en gelijk- gestelden, niet invalieden, in hst bezit zou den gesteld worden van eene eenzelvig- heidskaart, recht gevende op eene ver mindering van 50 op de reizen per spoor, aangenomen maatschappijen en buurtspoorwegen. b) Aan al de beroeps-onderofficieren en gelijkgestelden, niet invalieden, toelating te verstrekken tot het nemen van al de treinen met de vereischte vermindering. 3. Kleeding. Te zien dat al de beroeps-onderofficie ren en gelijkgestelden in het bezit ge steld worden eener kleedij in whipcord- laken. 4. Onder-officieren leerlingen. Dat het regiem der schoolwedden zou in verhouding gebracht worden met de materieele moeilijkheden die het aan de beroeps-onderofficieren die er aan onder worpen zijn, berokkent. 5. Huishouding. Dat een nieuw onderofficieren hulshou- dings reglement worde uitgegeven, het be heer ervan opleggend aan eene commis sie van onderofficieren, onder leiding van een officier en het toezicht van een korps overste. Zondagnamiddag werd het Congres be sloten met een banket. Aan de eeretafel zaten: Minister Devèze, gouwheer Ver- wilghen, Z. E. H. Kan. Broeckx en M. Janssens, senators, Z. E. H. Deken Hen- drickx als vertegenwoordiger van Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, M.M. Bo- venesky en Wardenier, voorzitter en se- kretaris van het Verbond der Onder-offi cieren. Daarna trok een historische stoet door de straten der stad. 3. Zondagvoormiddag had te Gent een plechtige zitting in de Koninklijke Vlaamsche Akademie om de nagedachte nis te huldigen van den dichter Emma nuel Hiel en den toondichter Peter Be- noit. Voorzitter M. Dr L. Van Fuyvelde. M. Prof. Dr Maurits Sabbe heeft de twee kunstenaars gehuldigd als een zegen voor het Vlaamsche volk. 4. Onze Koningin-weduwe Elisabeth is naar Napels vertrokken, waar Prinses Marie-José, hare dochter, gade van den Italiaanschen kroonprins Umberto, in de eerste dagen van September eene geluk kige gebeurtenisverwacht. De gezond heidstoestand der kroonprinses schijnt zeer goed te zijn. De bevolking van Italië wacht met on geduld en vertrouwen op die komende ge beurtenis. 5. Zondag heeft ln een grootsche be tooging van devotie en vertrouwen op plechtige wijze de Kroning plaats gehad van Onze Lieve Vrouw van Alsemberg. De Plechtige Hoogmis werd opgedragen door Z. Elm. Kardinaal Van Roey. H.H. Exc. Mgr Kerkhofs, Coppleters, Lamiroy, Rasneur, Van Cauwenberg, Car ton de Wlart; Hunne Hoogwaardigheden Dom de Kerckhove, abt van Oesarsberg; Mgr Crets, generaal-abt der Norbertijnen; Mgr Francken, Prelaat van Bols-Sel- gneur-Iaac; Dom Van Assche, abt van Steenbrugge; Dom Smets, abt van West- malle, en Kan. Lambert, als vertegen woordiger van Mgr Heylen, waren aan wezig. Mgr Cruysberghs, vice-rector der Hoo- geschool ran Leuven» hield een heerlijke kanselrede, 's Namiddags had een stoet plaats die ln heerlijke pracht alle ver wachtingen overtrof. De praalwagen met het genadebeeld van O. L. Vr. Ster der Zee was overweldigend schoon. De plech tigheid der kroning van het mirakuleus beeld werd gevolgd door de uitvoering van een bede- en dankkantate, woorden van Frans Vande Maele, den werkman-dich ter van Erembodegem. muziek van M. G. Ghesquière. Vele duizende devote men schen hebben die grootsche plechtigheden ln begeestering en ontroering gevolgd. 6. Volgens een artikel ln de Sunday Chronicle is Benito Mussolini nu de ad- vokaat-voorvechter geworden van de 40- urige arbeidsweek. De werkgeversafge vaardigde van Italië is de eenlge geweest, die op de Conferentie te Genève voor die inkrimping van de arbeidsweek heeft ge stemd, in de overtuiging dat die beper king der arbeidsweek het economisch evenwicht herstellen kan. 7. De Ministers die nog niet in verlof zijn, hebben Dinsdag beraadslaagd onder voorzitterschap van M. Devèze. Minister Tschoffen, uit Congo teruggekeerd, heeft zijn collega's gesproken over den toestand onzer kolonie. De kredietverleening aan nijverheidsondernemingen blijft het mo- nopool van de Mpij voor Nijverheidskre diet (A. N. I. C.). De huurprijs van het geld moet verlaagd worden. Minister Van Cauwelaert onderzoekt thans de textielnijverheid te redden met het systeem dat hij voor het koolmijnbe drijf heeft opgebouwd, en waarover M. Sinzot een sympathiek verslag heeft uit gebracht. De voltallige Ministerraad komt eerst den 17 Oogst samen. 8. Een konfrater, M. René Delforge, bestuurder van Vers l'Avenir(Namen) is na een langdurige ziekte overleden. Hij werd te Montignies s/Sambre geboren den 8 November 1878. Hij is eerst medewerker geweest aan de Pays WallonIn 19C5 stichtte hij de Courrier du Soir». Hij is gedurende drie jaar voorzitter geweest van den Bond der Katholieke Journalis ten. In 1930 was hij Voorzitter van het eerste Congres van 't Internationaal Bu reel der Katholieke Journalisten. Zijn heengaan, door langdurige ziekte voorzien, wordt bij de katholieke Journa listen algemeen betreurd. De Socialistische Mijnwerkers heb ben te Rijsel een Internationaal Congres gehouden. Er was een receptie ten stad- huize. Een poging werd gedaan om met de communistische mijnwerkersorganisatie een akkoord te krijgen, maar daarvan zal niet veel in huis komen. Vandervelde had een blauw hemd met rooden halsdoek aangetrokken om op de Socialistische Jeugdbetooging te ver schijnen. Spaak, in L'Action Socialists van 4 Oogst, stelt zich te weer tegen de bedrei gingen die van het Socialistisch Syndikaal Congres aan zijn adres zijn uitgebracht. Eprst de verdediging van het eenheids front van de Socialisten en de Commu nisten. Daarna een strenge veroordeeling van den, Socialistischen partijraad, die steeds weigert den Algemeenen Raad bijeen te roepen. Vervolgens een scherpe veroordeeling over den ellendigen afloop der staking van Verviers, die de socialistische organisatie heeft laten doodbloeden. Hij schrijft over het reformistisch cadaverover de grafmakers van het socialisme, met een wekroep tegen het reformisme en voor het revolutionnair socialisme. Als aframmeling kan het maar zóó streng zijn. Om te eindigen met verscheidene scher pe artikels van Fr. Zoete, Ware. Grégoire, W. Dange, L. Derive en F. Godefroid. Een zonderling «eenheidsfront». CEBBHIBBEBB3ISBISi9BHB9B9B9SEB MOEST ELKE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening de» parochie. In naam van H. Gerardus Ma- jella. Posteheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. <BBB3BSSBSSBBSB9!33D!3ISB33BEE9 In een der laatste nummers van De Maasbodewaarin gehandeld werd over de feiten van Beauraing werd volgende verklaard Er werd ons meegedeeld, dat de door de gezamenlijke Bisschoppen van Belgie twee Commissies reeds tot zeer belang rijke overtuigingen zijn gekomen. De Geneeskundige Commissie, bestaan de uit Dr Fransen, Hoogleeraar aan de Universiteit van Gent; Dr Gailly uit Charleroi en Dr Van Gehuchten, Hoog leeraar aan de Universiteit van Leuven, is na omstandig onderzoek tot de over tuiging gekomen, dat de houding der kinderen Voisin en Degeimbre niet op natuurlijke wijze kan verklaard worden. De taak der Doktoren strekt zich niet verder uit dan deze kontateering, want hierna is het woord aan de Theologische Commissie. Deze Commissie, bestaande uit twee Priesters per bisdom, dus 12 leden, waar onder zes Kloosterlingen, telt onder haar leden als afgevaardigden van het bisdom NamenKanunnik Blondiau en den Eerw. Pater Lenain, S. J. Deze laatste Commissie (dus de theo logische) is tot de overtuiging gekomen van de oprechtheid der kinderen Voisin en Degeimbre, alsmede tot de overtui ging, dat de gebeurtenissen echt zijn. Met publicatie van bovenstaande heb ben we gewacht, tot de noodige inlich tingen in ons bezit waren. Zoo dienen we dan te melden, aan de hand van in lichtingen, verstrekt door leden van de Geneeskundige Commissie eenerzijds en anderzijds door leden van de Theologi sche Commissie, dat tot nog toe, door geen van beide Commissies eenig verslag of besluit werden ingediend, we kunnen hieraan toevoegen, dat tot nog toe geen vergadering van de Interdiocesane Com missie heeft plaats gehad, zoodat het ons tevens blijkt, dat het minstens voorbarig is, mede te deelen dat de eene of de andere Commissie tot een bepaalde over tuiging zou zijn gekomen. (BB NIEUW GESTICHT Bediend door de E. Z. van Liefde van Kortemark. Op 8 minuten afstand van de Statie; op 5 minuten van de parochie kerk. Dagelijks H. Mis in de kapel, door een Priester die in 't gesticht verblijft. In de vijftig kamersin de twintig reeds bewoond. Voordeelige prijs. De echtge- nooten mogen samen wonen; er rijn ka mers voor man en vrouw. Moderne in richting. Badkamer. Groote groensel- hof en fruithof. Lusthof met vischvijver en Statiën van O. L. Vr. van Smarten (beelden met voorstellingen der 7 Weeën zooals te Banneux, gemaakt, door het huis Dupon van Brugge). Kapelkoor onder koepelvensterramen van Roderburg van Brugge. Gezonde luchtstreek, goe de buitenlucht, kalmte. Wat wil men meer om een gelukkigen ouderdom te slijten. ADRESGesticht St Jan, Handzame. IBEBHBBHBBBBBHBBBBB93BBBBBBB De plechtigheden welke aangekondigd waren voor Vrijdag 10 Oogst zijn ter oorzake van onvoorziene omstandigheden vastgesteld op Zondag 12 Oogst. De Hei lige Wijdingen door Z. Exc. Mgr. La miroy zullen plaats hebben te 8 l/i our. De overbrenging der groote relikwie van St Arnoldus te 3 uur namiddag, waarna Pontificale Vespers en eerste steenleg ging eener nieuwe jongensschool. MEUBELPAPIER BALATUM MJ Kansen-Yannegte, Popêrlngfl, Een der parels van Fransch-Vlaanderen was tot aan den oorlog Belle, het lieflijk Vlaamsch stadje juist aan de overzijde van de grens gelegen. Door den oorlog werd Belle erg geteisterd, en van gansch het kunst stadje bleef slechts een puinhoop over. Belle is thans heropgebouwd en troont er aan de voeten van de reeks Vlaamsche Bergen, als een jonge en mooie koningin, wiens torens van Stadhuis, Belfort en Kerken de lucht inzwieren, getuigenis gevende van Vlaamsche volkskracht en Vlaamsche fierheid. EEN MOTORFIETS OP EEN BESTELAUTO GEBOTST TE PARIJS DRIE DOODEN Op de helling van Parijs naar Fontaine- bleau reed een motor waarop drie perso nen hadden plaats- genomen, tegen een bestelauto. De drie motorrijders bleven op slag dood. IBBB9E99B99BBBSSB3BE1BBBBBBB ROODKAPJE LACHTE BLIJi 'k Heb voor Grootmoe bij, Iets lekken, iets fijns, ei! 'n Pakje PACHA Chicorei! iBBBSBBBBHB9BBBBBSI99l6BBBBaB9 HEBT GE UW BILJET van de 120 MILJOEN uitgedeeld in 222.440 loten, waarvan 20 VAN EEN MILJOEN elk. Bestel het vandaag nog bij een Bank, een Wisselagent of bij het Bestuur der Koloniale Loterij, 56, Guldenvlieslaan, te Brussel, met 100 fr. per biljet te storten op postch. 71.60 en er 2,50 fr. aan toe te voegen voor de aangeteekende verzending. EEN ENKEL BILJET kan VERSCHILLENDE LOTEN winnen. iBBaBBaBzsa9SS3BBZS3saai8Bsxa. HITTE, DROOGTE EN OVERSTROOMINGEN Op de Noord-Friesche eilanden heerscht groote schaarschte aan water. Het drinkbaar water moet per boot uit Busum gehaald worden. Het Engelsch eiland Brownsea ls bijna geheel afgebrand. Opper-Italië werd geteisterd door hevige onweders. Hagelsteenen van 20 tot 200 gram richthten groote schade aan. Men schat de schade, veroorzaakt aan den wijnbouw, op 10 millioen lire. In Frankrijk, rond Toulon, zijn 4.000 Ha. bosschen de prooi der vlammen ge- puinen op te staan. Wij zien met voedoe- worden. LANDBOUWER ONDER ZIJN WAGEN VERPLETTERD TE VILLERS-LE-TEMPLE Een landbouwer van Villers-le-Teniple wilde zijn op hol geslagen paarden stil houden en sprong naar den kop van het eerste paard. Op z#ker oogenblik moest hij de paarden lossen en kwam terecht onder de wielen van den zwaar beladen wagen voortgetrokken door de hollende dieren. De ongelukkige landbouwer was ver morzeld en op den slag gedood. IBBflflBBBBBBBBBBBHBBBMBBBBBflH DOODELIJKE ONTPLOFFING IN EEN MIJN TE RESSAIX In een koolmijn te Ressaix deed zich een geweldige grauwvuurontploffing voor. Een zestal werklieden werden zeer erg verbrand en drie der ongelukkigen be zweken later aan de opgeloopen wonden. IBBBBBBBBBBZBBBSBBXBBBSBBBBB STROOPERSDRAMA AAN DUITSCH-NEDERLANDSCHE GRENS Een Duitsche tolbeambte wilde een wildstrooper aanhouden maar op zeker oogenblik sloeg hij de revolver uit de hand van den tolbediende en nam dezes wapens af waarna hij naar Nederland vluchtte. Een Nederlandsche kommies hield den man aan maar een gevecht in regel ontstond weldra. Ten slotte joeg de kommies den strooper een kogel door het lijf waardoor dezen levensgevaarlijk gekwetst werd. VREESELIJKE TREINBOTSING IN NEDERLAND Een stoomtram is te Amsterdam op een automotrice gebotst. Gansch de zij wand van de automotrice werd ingebeukt. Twaalf reizigers werden gekwetst bij de botsing. De stoffelijke schade is aanzien lijk. IBflflIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBi DE CHOLERA HEERSCHT IN VOOR-INDIE In een maand circa 5.500 dooden. In het distrikt Ganjam, in Indië, heerscht sedert de laatste weken de cholera. Nog andere gewesten zijn aangetast door de vreeselijke ziekte. Men schat dat onge veer 5.500 personen in den laatsten maand het slachtoffer werden van de cholera. Het meest ongelukkige is nog dat de bewoners der geteisterde streken weige- rn zich te laten inenten. IBBBBBBBBBB9BBBBBBBBBBBBBIBB TOMAAT - geeft U direct heerlij ke soep en saus. TOMAAT - eert produkt van ge waarborgde kwa liteit. TOMAAT - beter dan de beste. TOMAAT - om vat schier 80 th. van het vwbruik la Belgie, DE REISAPOTHEEK Er is hier geen spraak van een koffer met ontsmettingsmiddelen of chemische produkten mee te sleuren. Daar de huis apotheek op zijn minimum moet genomen worden zooals wij reeds gezien hebben, kunt gij dadelijk begrijpen wat onze reis apotheek zal bevatten. Laten wij nu een indeeling maken. Wanneer een groep op reis gaat, hetzij een eenvoudige week-end of een fiets tocht, zou er een lid moeten gelast wor den met een kleine hulpapotheek vun zeer bescheiden vorm. Een blikken doe- van 20 op 25 cm. is er goed voor geschikt. Neem daarin een pakje verbandstof (watte en gas) en twee windels van ver schillende grootte, een klein schaartje, een goed sluitend fleschje met 20 gr. jo- diumtinctuur, een plat doosje met vase line tegen zonsverbranding. Zoo er dames in het gezelschap zijn, zal men altijd kun nen beschikken over eau de Cologne in geval van misselijkheid of bezwijming. Indien men alleen op reis gaat, kan men de afmetingen van deze apotheek brengen op 10-15 cm., daar het een mi nimum geldt voor eerste verpleging van kleine verwondingen. Als moeder met haar kleuters naar het strand trekt, is het geraadzaam een fleschje van 100 gr. zuiver water in hare sacoche te steken. Gij zult ondervinden diat het geen overbodige last ls. De kleinen bezeeren zich licht aan schelpen; met zeewater valt er niet uit te wasschen en ons fleschje water kan goeden dienst doen. Nu wensch ik U allen goede reis en dat gij moogt wederkeeren met uw reisapo theek onaangeroerd; want het is beter voorkomen dan genezen. SUZY. IBSBBSBBBSBBBSBBSBBBBBBBBBSBi In het Staatsblad van Maandag en Dinsdag, 6-7 Augustus, is het koninklijk besluit verschenen ter bekrachtiging der wet, waarbij de private milicies verboden worden en v arbij de wet van 3 Januari 1933 op de vervaardiging van, de handel in, en het dragen van wapens en op den handel in munitie, aangevuld. DE DINASO-MILIC1E ONTBONDEN. In het jongste nummer van Hier Di- naso lezen we het volgende onder Be richten van de Leiding Op datum van 1 Augustus heb ik de Dinaso-Milicie ontbonden. Al de techni sche maatregelen die dit bevel ten uitvoer moeten brengen, zullen aan de oversten der Dinaso-Milicie en aan de milicianen langs den hierarchischen weg bekend ge maakt worden. Dit bericht is onderteekendDe opper ste D.-M.-LeiderJoris Van Severen. DE SOCIALISTISCHE ARBEIDERS- VER WEERKORPSEN EVENEENS ONTBONDEN. De leiders der socialistische arbeiders- verweerkorpsen hebben, tengevolge de af gekondigde wet, besloten eveneens hun milicie te ontbinden. !BBE9E9BBHEEEBBRB9H9BflBB9ER3[ DE DOODENRIT VAN EEN AUTOMOBIEL Drie pertanen gedood en dan te pletter gebotst op een huis Het Vlaamsche land is in beroering ge bracht door een ijselijk verkeersdrama dat zich in Oost-Vlaanderen afspeelde. Een auto, toebehoorend en bestuurd door den 27-j-arigen De Vuyst, hakker te Meire, en waarin nog vijf andere per sonen hadden plaats genomen, reed zich te pletter tegen een paal met Het gevolg dat De Vuyst een schedelbreuk opliep en is Woensdag nacht overleden, zonder het zelfbewustzijn herkregen te hebben. Het onderzoek heeft uitgewezen dat dezelfde auto, alvorens te pletter te bot sen, twee personen te Oordegcm en een vrouw te Erondegem had doodgereden. Het is dus al vluchtende in een echten doodenrit, dat De Vuyst zijn ongeluk te gemoet gereden is. De andere inzittende^ van den auto werden minder erg gewond, met uitzon dering van de vrouw die naast De Vuyst zat en die eveneens een schedelbreuk op liep. IBIBBBlBBBBBBBBBBBBBBIBBSBBa DOODELIJK MOTORONGEVAL TE BE VEREN-BI J-ROESELARE Op den Bruggesteenweg te Beveren-bij- Roeselare is de motorrijder Robert Ver- heye, brievenbesteller te Moeskroen, op de wielrijdster M. Vandekerckhove ge botst. De motorrijder werd in hopeloozen toestand opgenomen en stierf later in het gasthuis te Roeselare. De wielrijdster werd een been gebroken. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBIBBBÉBBQaBBlBlBBBlBIBIBBRl' PAX ZONDAG 12 AUGUSTUS 1334 XII" Zondag na Pinksteren, «Deus adjutorium 2- gebed van de H. Cx.-j, maagd. Groen. Het Evangelie van dezen Zondag, delend over den Barmhartigen Sam;.i, taan, heeft geen verdere verklaring r.-» dig. De leer c/er de naastenliefde wore* er op een volmaakt bevattelijke wijze [5 uiteengezet. Ook van hare actualiteit heeft deze les niets verloren. Nog stee:j is de wet der christelijke naasten!!'!;, van kracht en op unze dagen ontbreee; zeker aan niemand de gelegenheid om ze te beoefenen. De beoefening der naas. tenliefde is ten andere, een zekere waar. borg om te verkrijgen wat we in het je. bed van dezen Zonclag van Gods barx. hartigheid afsmeeken, namelijk te mogea opgaan naar wat Hij belooft. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Maria-Hemelvaart, Gaudeamus- Wit. Dit ls het oudste gekende en meest ge. vierde Mariafeest. Vereenigen we ons me; de H. Kerk in een geest van kindeni.ee liefde en dankbaarheid om Haar te vieren om wier opneming de Engelen zich ver. heugen en eenparig den Zoon Gods lo ven. Laten we met kinderlijk vertrouwen on. ze Lieve Mceder bidden: opdat we van God, door Hare voorspraak, ook eens tot de eeuwige zaligheid zouden geraken. AUGUSTUS - KOORNMAAND 12 Z 12" Zond. na Sink. H. Clara v. Assisiê, Evan.: De barmhartige Samaritaan, 13 M HH. Mippolytus. H. Cassianus. 14 D Vigilie. H. Eusebius. 15 W O. L. VROUW HEMELVAART, 16 D H. Rochus. H. Hyacinthus. 17 V H. Liberatus. 18 Z H. Helena. H. Agapitus. H. Clarj van Montefalco. H. CLARA VAN ASSISIE Feestdag 12 Augustus. Wie kent niet de roerende geschiedenli van de beslissende periode in het leven der H. Clara? Als dochter van een voor naam en begoed ingezetene der stad As- sisië, scheen ze niet de aangewezen per- soon om een leven te leidden van nede- righeid en onthechting. Doch wie kant ln haar volle sterkte de macht der genade? Wie zal de kracht beschrijven welke God kan leggen in zijn werktuigen? Zoo'n werktuig was de H. Franciscus van Assi. sië die overal de armoede ging prediken en van deze armoede zelf de meest glan zende voorbeelden gaf. Clara geraakte on- der den invloed van zijn overtuigend woord en van zijn meeslepend voorbeeld en ln haar edelmoedig hart rijpte het voornemen om ter liefde Gods dit held haftige leven mee te leven. Ze vluchtte weg uit het ouderlijk huis naar het kerkje van Portiuncula, waar Franciscus met zijn eerste volgelingen den Heer in volle dige armoede diende. In het kleine heilig dom ontving .ze van den vader der eerst» orde kloosterkleed en koord en aldus waj ook de tweede Franciskaansche orde ge sticht. Weldra kwamen vele juffers uit Assisië en den omtrek zich bij haar ver- voegen. Bezield door de liefde-geestdrift van Franciscus leidden zij er een echt serafijnsch leven, waarvan de gestreng, heid het schoonste sieraad was. Vian 1212 tot 1253 bleef de H. Clara la het arme klooster. Toen ontving ze uit Gods hand de onvergankelijke belooning voor haar heilig bestaan. Twee jaar lij haar dood reeds werd ze heilig verklaard, «BBBSSSBBBBflBBEBflEHBBaEaSRH VRAAGT DE Merk VEREENIGDE DROGERS De Spaarzaamste! De Beste! Winkeliers! vraagt onze prijzen! IBBBBBBBBaBBBBBBBBBaaBBBBBBk 15 Aug. Ten gemeentehuiz-s te OOST* NlEUWKERKE, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer der ge meente. Bestek 20.069 fr. Stukken ter in zage ten gemesntehuize en bij arrond.- ingr R. Dendoncker, ts Rceselare. 16 Aug. Te 9 u. 30, ten gemeentehui ze te BOEZINGE, herbesteding van de onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Bestek 25.818 fr. Stokken ter inzage ten gemeenteseerstariaa; en bij arrond.-ingr A. De France, 59, Surmont de Volsberghestraat, leper, Aanget. in schrijvingen 13 Aug. 16 Aug. Te 11.30 u., ten gemeente huize te WOESTEN, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Be stek 4650 fr. Stukken ter inzage ten ge meentehuize en bij arrond,-ingr A. De France, 59, Surmont de Volsberghestraat leper. Aanget. inschrijv. 13 Aug. 17 Aug. Te 10 u., ten gemeentehuize t« HOLLEBEKE, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Besiek 11.710 fr. Stukken ter inzage ten gemeen- tehuize en bij arrond.-ingr A. De France. 59, Surmont de Volsberghestraat leper. Aanget. inschrijvingen 14 Aug. Uitslagen van Aanbestedingen 26 Juli. Te 6 u. 's av., ten stadhuis, te VEURNE, namens de Commissie van Openbaren Onderstand, bouwen var 10 werkmanswoningen ter wijk Petit Pa ris Ch. SNAUWAERT, Zevekote, 151.844.31 (toegewezen); E. Plasman, Bulskamp, fr. 167.085; C. Petit, Veurne, 168.680; E. Volle- maere, De Panne, 169.279,50; L. Demoldcr, Veurne, 172.623, 71; H. Vandenplassche. ld., 173.760,55; L. Depoorter, id„ 174.871- R. Lecomte, Middelkerke, 178.458,26; A Pinson, Veurne, 184.637,87; E. Demoldcr, ld., 185.870; G. Dhooge, De Panne, 191.288; E. Mahieu, Koksijde, 192,500; Braet e" Clybouw, Ste Kruis en Oudenburg, fr- 215.358,09. 2 Aug. Te 10 u„ ten geme«ntshuiz« te DADIZELE, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Bestek fr. 10.308,50. M. BEUN, leper, 8655 (porf. Lessen); Taverne Gebr., Ruddervoorde, 8831,50 (Zw- gr.)H. Putman, Rekkem, 9033,50 !Zw. gr.)D. Beun, Iep>er, 9512 (porf. Lessen). 3 Aug. Te 11 u., voor den h. Ver- schoore, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat 69, Oostende, bouwen van een staketsel voor de helling der red dingsboot der haven .van OOSTENDE. L. VAN HUELE, Karei Janssenslaan 15. Oostende, 69.368,08; G. Dermui, Brugge, 80.291,70; J. Soetaert, Oostende, 82.235.28; F. Lenoir, Brussel, 83.233,54; Vollemaere L. en Fr., Breedene, 88.369,78; J. Mylle. Oostende, 90.851,44; J. Lauwers en Fr. V.'.n Steene, id„ 101.590,44; Gebr, Depret, Gen* 114,484,50 fr. CONSC1ENCESTRAAT, 20-22. KQRTR1J< Telefoon III en 1283

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 6