pUROL erop SSxahhesh.Këêrjptf KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Opgepast vóór "Vrijzinnige Scholen,, DE HERVORMING VAN DE GELD- KREDIETMARKT I vcizacfit geneest De peest van het Officieel Onderwijs Een staaltje te Koksijcle. EEN NEUTRALE SCHOOL DAT BESTAAT MET DIOCESANE JEUGDDAG TE R0ESELARE POLITIEKE KRONIEK De Stille Oceaan wordt ongerust Treinaanslag in Mandsjoekwo POLITIEKE TOESTANDEN 6NDAG 9 SEPTEMBER 1534. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 2' JAAR. Nr 38* «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel: Doterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo S3,tr. J Frankrijk 35,tr. i Alle andere landen 55,tr. TARIEF VOOR BEBICHTEN: Kleine bericht an per regel 1,00 fr. I Kleine berichten (minimum) 4,00 tr. j 2 tr. toel. v. ber. met adr. t. bür. j Berichten op 1" bi. per repel 2,50 tr. j Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr, Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 Ir. ,Te herhalen aankondigingen: j> prijs op aanraag. i Anncncen rijn rooraf te betalen i en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden, - K.elne berichten tegen den Donderdag noen. KONINGIN ASTRID TERUG UIT ZWEDEN Koningin Astrid is Maandag met de Prinskens te Antwerpen uit Zweden aan geland. Zij was Zaterdag te Göteborg vertrokken en na een nogal woelige reis aangekomen te Antwerpen en vertrok dan per spoor naar Brussel. De Koningin werd door de personali teiten begroet en haar werden bloemen aangeboden. Een ontelbare menigte juichte haar toe zoowel te Antwerpen als te Brussel. TeL PoperlngT R' 5 fostcheckrekening hi' 15.57J), De strijd tegen de katholieke scho len, waar, volgens Z. H. den Paus, ieder christen mensch verplicht is, zijn tinders te zenden, als er gelegenheid toe bestaat, luwt niet. Met de onnoozelste argumenten tcarden de menschen bewerkt; alle middelen zijn goed: bedriegen, om den tuin leiden. En daarbij vele voorden over vrijheid... recht op neutraal onderwijs, enz. De loge zit achter heel die wer- fcing. Dat bewijzen ons meer en meer de laatste feiten. De kopstukken van liberalen en socialisten, anders water en vuur, spannen hier samen in den «Bond ter verdediging der officieele school»: Eeckeleers, Staats-Minister Vandervelde, Burgemeester Vandevel- de, Delattre, Marie Spaak, Senator Comeille Mertens, Leon Troclet, Franz Toch. E. Gryson, Louis Piérard, E. Van V.'alleghem, Paul Pastur... al namen van liberale en socialistische leiders! D» officieele school Immers is iets voor hunnen winkel. Eens de arge- looze kinders daar gekregen, dan kunnen ze die opvoeden in eene at mosfeer, vreemd aan allen kristelij- k?n geest, vreemd aan de Kerk, on der de pharisaïsche leuze van vrij heid. Terloops pakken ze wel uit, met de godsdienstles door een priester gegeven. Och, dat pover lesje van godsdienst! Doch een kristen gewe ten eischt meer! Het is niet vol doende, zegt de Paus, dat er gods dienstonderricht verstrekt worde, op- dit een school aan de rechten van Kerk en huisgezin beantwoorde, en goed genoeg zij om door katholieke kinderen bezocht te worden. Daartoe is volstrekt vereischt dat alle onder richt met den waren kristelijken geest dóór en dóór bezield zij onder de leiding en 't moederlijk toezicht der Kerk.Dat alleen is kristelijke opvoeding. En de kristene ouders heb ben het recht en den plicht zulke op voeding voor hun kinders te eischen. Zullen die snuls van officieele schoolpaladijnen misschien beweren dat in hun vrijzinnigeen zooge zegd neutrale scholen zulke opvoe ding gegeven wordt? Neen, de eenige, de aangewezene school voor kristene menschen, is de katholieke school, waar men die op voeding geeft die de kinders tot ech te, goede burgers zal maken met een stevige moraal. Daar wordt hun getoond de grond van plicht en recht; daar zien ze hce de wereld alléén kan gered worden door 't beleven der kristen naasten liefde, zien ze waarop eerbied voor ouders en gezag steunt. De Sovjetleiders, zoo begeerig om de Wereldrevolutie overal te onUoe- tenen, weten heel goed hoe ze ce menschen daartoe moeten voorberei den. God moet overal verbannen, en eerst en vooral uit de school. Is 't dat misschien dat ge wilt be reiken, propagandisten van de vrij zinnige, neutrale school zonder God? (Pardon, God mag nog genoemd wor den in 't uurke godsdienstles!...) Men draaie en keere het zoo- als men wil; zulke schoolopvoeding brengt eerst tot onverschilligheid, daarna tot ongodsdienstigheid, daar na tot anarchie en banditisme. Men kijke eens naar Frankrijk met zijn ontkerstening, met zijn Stavisky- schandalen; daar hebt ge de vrucht van die leeke opvoeding. En daar voor krijgt ge nog onze katholieke kinders niet, verstaan? Katholieke ouders, op uw hcede De wolven in hun schapenvacht ko men U o zoo schijnonschuldig ver-* schalken: «In het Staatsonderwijs zeggen ze, wordt ook godsdienstla? gegeven. Doch onthoudt het goed...: de liberalen schreven het zelf... «De officieele school is de school voor «vrijzinige lieden»... dus niet voor U!». De L !eine Prins Albert, ekiekt op den arm van de kindermeid ^aHUnU0VUan»inUBIMB3r Nog een bekentenis van een Franscb vrijdenker, J. Simon, gewezen Mi nister van Openbaar Onderwijs in Frankrijk, in verband met de neu trale school en met neutraal onder wijs: Er is geen neutrale school, om- dat er geen enkele onderwijzer is, die geen godsdienstige, of philoso- phische opinie heeft. Als hij deze niet heeft, dan staat hij buiten dt menschheid: het is een idioot oj een monster. Als hij wel een opinie s> heeft en dat hij ze verbergt om zijn jaarwedde te redden, dan is hij een lafaard, doch ik daag hem uit, zijn opinie te verbergen. issaassBEae&fflSEsaa&aïsssEïsss JEUGDVERBOND VOOR KATHOLIEKE ACTIE OP ZONDAG 9 SEPTEMBER Zaterdag 8 September: Om 7.30 uui 's avonds, In de hoofdkerk voor de jeugd- groepeeringen van al de parochies van Roeselare, plechtige Jcugdwake, geleit, door Z. E. H. Kan. K. Dubois, algemeen reider der Kath. Ac-ie in het bisdom Brugge. Zondag 9 September: Om 7 u. in de pa rochiekerken communiemis. Om 10 u., op de koer van het Seminarie, plechtige Mis, opgedragen door Z. E. H. Superior van het Klein Seminarie, met pontificale assistentie van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Lamiroy, bisschop van Erugge. Mis in sa menzang (Missa de Angelis). Na de Mis: O Kruise den Vlaming. Na de pontificals Mis: Sectievergaderin gen: de K. A. J. in de Gilde; de B. J. B. in de zaal Patria; de K. M. J. in de Bur- gersschool; de K. A. S. in het Seminarie; de patronaatsleiders in de Berchmanszaal; de tumarsleiders in de Gilde (boven). Om 2 u.: in de hoofdkerk, pontificaal Lof, door Zijne Hgw. Exc. Mgr. Lamiroy; Sermoen door den E. H. Beel. Samenzang: Adoro Te; Magnificat; Tantum Ergo, Liefde gaf U duizend namen. Na het Lof, optocht door de stad. ALGEMEENE VERGADERING op den koer van het Seminarie: 1. Evviva Pio Undecimo; 2. Welkomwoord aan den Z. E. H. Deken; 3. Feestrede van den h. Lucien Deschodt, algemeen voorzitter van het J. V. K. A.; 4. Spreekkoor Nu5. Slot woord door Z. .Hgw. Exc. Mgr. Lamiroy. MEBEDEELINGEN 1. In de sectievergaderingen zullen alle verdere aanduidingen gegeven worden. 2. Alle deelnemers dragen de prachtige congreskaart, 1 fr. 3. Bergplaats voor fietsen op de koer van het Seminarie. 4. Niets aanvaarden of koopen langs de straten zoo-het niet door de leden van het inrichtingscomiteit wordt aangeboden. 5. Aanduidingen.Toor de kantieus op de sectievergaderingen. Woensdag namiddag rond 5 uur, wa ren wij te Koksijde-Baden, toen een groep V.'aalsche schoolkinderen, geherbergd in e n socialistisch lokaal waar in den zomer steeds socialistische scholen tehuis zijn, ons op da Albert-plaats voorbijtrokken, komend van zes. Het waren kinders en vijf.ijtal van 10 tot 14-15 jaar. Een tinital stapten vorenop al zingen: A BAS LA CALOTTE! A BAS LES CALOTINS! Ze bezagen ons en onze kinders daarbij ln het gezicht, wei doende verstaan dat wat ze zongen voor ons was en dat ze het ons jeunden. U'e zegden hun luidop, in 't Fransch oei: 'We zien d3t ge een goede opvoeding ontvangt! Al wat grollen en voortzingen, gingen ze verder. Het*overige van den groep volgde al de Internationale zingen met air slot heel den achtergroep samen: A BAS LES CALOTINS! A BAS LES CALOTINS! Deze zongen zonder rondzien; gewoon dus dit te doen bij uitstappen. We keken uit naar den leider of leid- lüaBsasEsasaflaaBaflBHaflBflBBBBaaMBB ster van den groep, maar zagen eerst nie mand; heel achteraan echter stapte eer juffer in zwart badpak, die met den groer mede ging. Onvermijdelijk moest zij het gezant hooren, maar ze schonk er geen minste aandacht aan; kwestie van gewoonte waarschijnlijk. Dat was ons weer een treffend bewijs van de vruchten van het officieel onder wijs. En het is daarbij onbeschoft var wege de verantwoordelijke opvoeders dier groepen, met de kinders die ze onde: hun leiding hebben zoo onze kaholiskr bevolking hier te komen beschimpen. A En dat juist is het verschil van opvoe ding: een kind in de katholieke scholen leert e: dagelijks te bidden voor zijn evennaaste zonder onderscheid; de kinderen der officieele scholen worder. opgekweekt in haat tegen al wat Gods dienst is, loopen in groep op straat a zingen: «Weg met de Kaloten! en z: worden door hun leiders stilzwijgend goedgekeurd en aangemoedigd. iBzasazsEsiHSfoissiaE HET EUCHARISTISCH KONGRES TE ZINNIK Zinnik was Zondag 1.1. feestelijk getooid ter gelegenheid van het Eucharis tisch kongres van liet bisdom Doornik dat aldaar gehouden werd; een ontzag lijke menigte woonde de plechtigheden bij. 2 CHT OP DE EERETRIBUUN. Men herkent er Z. Exc. Mgr. Micara, Pau- •dijke Nuntius; Z. Exc. Mgr. Rasneur, Bisschop van Doornik, en Baron Koutart, Oud-Minister van Financiën. Koningin Astrid en tv/ee der kleine Prinsjes bij hunne aankomst te Antwerpen. Het gebeurt nu, bij uitzondering, dat er in Europa een week voorbij gaat zonder Staatsgreep, politieke moord of eenig ander coup de théa- treDe krantenlezer vindt onmid dellijk zijn gazet saai en zonder be lang. Het lm Westen nichts neues valt heelemaal niet in zijn schik. Hij is nu al 20 jaar lang gesteld op sen satienieuws en geblokletterde titels. Daarom ook wordt de sporadische Europeesche kalmte door de pers te baat genomen om het Oosten onder de loupe te nemen En de Oostersche twistvragen, moeilijkheden en naijver bieden een schitterende afleiding en afwisseling. Zoo vonden we verleden week vier verschillende artikels over Japan in vier verschillende kranten. Het land van de Rijzende Zon wordt op zeer differente manier be oordeeld, doch over het algemeen vindt het meer af- dan goedkeuring. Het Japan van 1934 is op weg om het Duitschland van vóór 1914 te worden. Het Japansch imperialisme is geen illusie meer, het is' werkelijkheid, ook al werpen de Japanners op dat zij volstrekt leven moeten, en aldus ge dwongen worden zich uit te zetten. In een vroegere bijdrage wezen we op de onverzadigbare landhonger van het gele keizerrijk, en de komedie van Mandchoerije is nog versch genoeg, opdat iedereen zich het onbeschaam de optreden van Japan herinnere. De Japanners wendden de noodzakelijk heid voor van de streek te zuiveren om de orde te herstellen, maar nie mand ontkent thans de vassaliteit van het gewaand-vrije nieuwe keizer rijk. En als Japan zoo volstrekt nood zakelijk débouchés vinden moet voor zijn te talrijke bevolking, dan be ginne het allereerst met een sociale wetgeving voor het hinterland. Daar door zullen de werkloozen niet meer gedwongen worden zich te zelfmoor den omdat de regeering geen werk loozen kent, en tevens zullen de loo- nen der inlanders verhoogen en het levenspeil fatsoenlijk verbeteren. Er is marge genoeg tusschen de Ooster sche en Westersche kostprijzen, om dit zonder schade voor den handel te probeeren. Maar daarin steekt het voor de Ja panners niet. Zoo de Japanner tegen over de Westerlingen twee produktie- metliodes ten achter is en eer pri mitief aandoet, zoo mogen de lei dende elementen in diplomatische sluwheid gerust wedijveren met de fine fleur van de wereld. Er is een onevenwichtigheid in Japan die ge vaarlijk is. De Chij,eesen zijn traag, ekonomlsch en soiNucl onontwikkeld, maar ze zijn niet gevaarlijk omdat ook de leiders even primitief zijn. In Japan is het juist andersom. Het volk blijft Japaansch in methodes en een voud, maar de leidende elementen zijn op-en-top Europeesch en wd kennen het gevaar der Europeesche super-ontwikkeling en super-bescha ving. Het Japansche volk wordt juist 'geleid zooals de regeering het wil, en honderdmaal gemakkelijker dan hier, omdat het feitelijk veel minder ge vorderd is. Japan zet op zijn macht, juist zoo als Duitschland het deed. Zoo blijkt het ten slotte dat geen enkele les doeltreffend is, Duitschland heeft ze niet ten volle begrepen en op Japan heeft ze heelemaal geen vat gehad. Japan steekt tot over de ooren in moeilijkheden. Het vreest zelfs de verwikkelingen niet, anders had het zich kalmpjes van Mandchoerije af gehouden. Op dit oogenbUk heeft Japan het met Rusland aan den stok. En het geschil is van continentalen aard. Toekomend jaar komen de maritieme moeilijkheden, en alsdan treden de Vereenigde Staten en Engeland op den voorgrond, om maar de bizon- i3SEaaaa3B3EsaEB3Eaa2S3S3T3 as dsrste tegenstanders te vermelden. We zullen dus nog gelegenheid ge noeg krijgen om het vloot- en machtsgeschil uitgebreider te ver handelen. Thans kunnen we ons voorloopig ophouden met de Russisch- Japansche twistappel. Zonder de Japansche veroverings zucht, die Mandchoerije als een va- zaalstaat in het leven riep, zouden Japan en Rusland nooit geen mizerie met elkaar gehad hebben, althans niet op dit oogenblik. En de Ooster spoorweg zou rustig zijn diensten aan Rusland verzekeren. Maar het Ja pansch imperialisme is nu ook zoo onverzettelijk! Zelfs de Sovjet-Unie is er bang voor, en hoofdzakelijk om dat ze over geen degelijke vloot be schikt. Er bestaat een projekt tus schen Rusland en Japan om de Oos terspoorweg te verkoopen. Sedert de oprichting van Mandchoerije hebben de Russen ginds weinig aangename dagen, en vermits ze het met de Ja panners sedert lang niet kunnen doen, vonden ze het ook maar best van hun belangen tegen klinkende Japansche munt te ruilen. Edoch een projekt is nog geen werkelijkheid. Anderhalf jaar geleden werden de onderhandelingen ingezet en tot hier toe is de toewijzing nog hangend. Meer nog. De transakties zijn. voor de tweede maal stopgezet. Alhoewel de berichten elkander te genspreken, naar gelang ze van Rus sische of Japansche ingeving zijn, hebben we toch den indruk dat Ja pan Rusland aan de koord houdt. Dit ligt trouwens in de lijn van de Ja pansche politiek. En hoe vreeselijk het kommunisme soms afgeschilderd wordt, toch moet erkend dat de Sov jet-Unie nog met geen enkel land ruzie maakte. De Russische buitenlandsche poli tiek is veleer vergoelijkend, en verre van revolutionnair. niettegenstaande er verleden jaar enkele hooge Russische ambtenaren aangehouden werden in Mandchoe rije, beschuldigd van sabotage, heeft Rusland toch de onderhandelingen hervat, wat erop wijst dat de Sovjet- Unie graag den spoorweg van de hand zou doen. Thans beschuldigt Japan de Rus sen van de onderhandelingen gepu bliceerd te hebben, en dit in strijd met de gesloten overeenkomst. Maar Japan is te werk gegaan als de eerste klant van den marktkramerJapan heeft op een waarlijk Oostersche ma nier geboden en afgedongen, zooda nig dat het ons eenvoudig verwondert dat de kommunisten zooveel geduld kunnen aan den dag leggen. Rusland wijkt voor de macht. Als dergelijk spelletje duren blijft zullen nog anderen wijken voor de gele hegemonie, totdat ten slotte een koalitie een einde stellen zal aan de Japansche aanmatigingen. Een geluk dat Rusland thans kom- munistisch is, en een beetje aan zich zelf overgelaten. Met een tsaristisch Rusland, verbonden aan Frankrijk en Engeland, had Japan het zeker zoo breed niet gehad, alhoewel het alle troeven in handen heeft. Het ligt ook zoo ver, en beschikt over een fameuze vloot. Maar Engeland besteedt 11 mil joen pond om Singapoor, als een ver sterkte vlootbasis in te richten, en Amerikaanschê oorlogsbodems breken de stilte van den vreedzamen oceaan. Er zijn nog schoone dagen wegge legd voor de bioskoop operateurs. Om het werk van Claude Farrère te illus- treeren, zal er geen kunstmatige zee slag meer moeten opgedischt worden. De discipelen van Nelson en Jellicoe maken zich misschien gereed voor serieus werk. Dan kan de Stille Oce aan van naam veranderen. Ten ware Japan vooraf van koers verandert! (Verboden nadruk.) Herwig. BBBBBBBBBasMBBsaaBBBBflBaBsa II. VERVOLG. In ons laatste nummer hebban wij onze Lazers op de hoogte gebracht van den be- knopten inhoud van de Koninklijke Be sluiten van 28 Augustus, en namelijk ge- -ïandeld over de vervroegde terugbetaling der schulden en over de hervorming der Banken. Deze maatregels slaan in 't bij zonder voor de toekomst en zij zullen er zekerlijk toe bijdragen om handel en nij verheid meer initiatief te doen aan den dag leggen in hun bedrijf en alzoo de heerschende crisis tegen te gaan. Er diende echter ook iets gedaan te worden voor het verleden, 't is te zeggen om de vele wonden te heelen door de cri sis teweeggebracht, en om de nog leefba re ondernemingen den noodigen en on- misbarsn steun te verleenen. Dit doal wordt bereikt door eene uit breiding der werking der huidige Natio nale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. Deze Maatschappij zal na- menlijk onder Staatswaarborg voor on geveer 2 miljard obligaties uitgeven, op brengende 3 netto en mat vervaldag op 20 jaar. De belanghebbende krediet nemer schuldenaar eener private Bank zal voortaan tegenover voornoemde Maatschappij schuldig staan voor het be drag zijner bankschuld. Die schuld zal terugbetaalbaar zijn bin nen 20 jaar en er zal 4,25 rente betaald worden. De private Bank die aldus het krediet afstaat zal een gelijk bedrag obli gaties 3 ontvangen, titels die zooals hooger gezegd, terugbetaalbaar zijn op 20 jaar, onder waarborg van den S.aat. Het verschil der rente van 3 op de obligaties en 4,25 door den schuldenaar betaald, zal jaarlijks, ln de boeken der Maatschappij, gestort worden in eene amortisatierekening. Dit amortisatiefonds zal na 20 Jaar 47 bedragen van gansch het bij deze regeling betrokken kapitaal. Het is bijgevolg uitgesloten dat de Natio nale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, en de Staat die vcor de obli gaties borg staat, verliezen zullen onder gaan, want het ware wanhopen in de toe komst van ons land moest men thins gaan veronderstellen dat binnen 20 iaar meer dan de helft onzer huidige Nijver heids- en Handelsondernemingen zullen ten gronde gegaan zijn. Aan de Nijverheid biedt deze regeling het voordeel dat den interestlast me.le lijk verminderd wordt (voor het heele land beteekent dat circa 200 miljoen) en dat de schuldenaars thans staan met een krediet dat geconsolideerd is op 20 jaar in de plaats van tegenwoordig bestendig te moeien rekening houden met het feit dat him Bankkrediet meestal onmiddellijk op- eischbaar was. De Banken die aldus van die BEVROREN kredieten ontslegen wor den, en die in de plaats in hun actief bo venvermelde obligaties zullen opnemen, zullen ontegensprekelijk voor de depo- nenten thans veel meer zekerheid bieden. Deze besluiten zijn slechts de eerste. Dinsdag aanstaande herneemt Minister Sap na een kort verlof, zijne moeilijke taak. Nog deze m fed zullen maatregels uitgevaardigd worden welke hoofdzakelijk den Middenstand aanbelangen en namen- lijk: de wetgeving aangaande de vereffe ning der vennootschappen, het concor daat en faillissement, de verlaging der gerechtskosten, de uitbreiding van het krediet ten voordeele van de kleinnijver- heid. den handel en den middenstand, het stelsel der hypothecaire leeningen, de coö peratieven. Men verwacht er met onge duld op. De openbare opinie uitzonde ring gemaakt ven de beroepsagitatoren der kliekjes volgt met sympathie de krachtinspanningen van de Regeering om de Nijverheid en Handel te verlichten van de lasten die hem verpletteren en aan onze economische bedrijvigheid die aansporing te geven waaraan zij behoefte heeft en waaruit geheel het land, al de klassen van de maatschappij, voordeel zullen trekken. lassnsESBïBanEJsaaaaEaasBseH» Chine3sche benden hebben een aanslag gepleegd op een trein in Mandsjoekwo. De bandieten waren weldra meester van den trein en wanneer de afgifte van de ju- weelen soms niet rap genoeg ging werden vingers en ooren afgesneden. 18 Japan ners kwamen om bij den aanslag, wijl 100 personen zwaar gewond werden en een 80-tal reizigers ontvoerd. Een drietal blanken die met den trein medereisden werden eveneens ontvoerd. De Japansche troepen gelukten er in de bandieten te cmsinr-len en de gevange nen te bevrijden. Een veertigtal bandie ten werden neergeschoten. izsassaasaiisaecHBasaaxBBasaaBEiisaasEgaBEsaisaBissiSBssBsasEi HET JUBILEUM VAN Mgr. CALLEVVAERT, TE MARKE-Kortrijk, sinds 50 Priester en 45 jaar Missionaris. Hij was de eerste die het Katholieke Kruis plantte in Beneden-Kongo. Mgr. Callewaert, de dappere pionier van het Missiewerk in Beneden-Kongo, die overal scholen, kloosters en hospitalen stichtte en die zelf metser en archi- tccht speelde, werd te Marke, zijn geboortedorp, op grootschc wijze gehuldigd door dc bevolking, ter gelegenheid van zijn 50-jarig priestei ochap. Zicht op de menschenzee die de plechtigheden bijwoonde. *S3aiE3SSKBilfiir.,ia3aBaaBgBBCiaZBBBBB5BBazaiBBSBEZ5!3a3D!!BBB DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE Sedert verleden Jaar is de werkloosheid in Frankrijk met 44 t. h. toegenomen. Mar zoekt naar middelen om de vreemde wis. krachten in aantal te doen vermin deren. ENGELAND SCHRIKBEWIND DER GANGSTERS Ook in Engeland schijnen de gangsters een werkterrein gezocht te hebben en naar verluidt zijn de kinderen wan den hertog van York bedreigd met oplichting door bandieten; bijzondere veiligheidsmaatre gelen werden getroffen. DUITSCHLAND DE PLANNEN VAN Dr SCHACHT De Heer Schacht, voorzitter van de Reichsbank en minister van ekonomie heeft een belangrijke politiene verklaring afgelegd, in zake zijn inzichten tot her- cpleving der binnenlandsche ekonomie. Eerst en vooral aal hij trachten het ver trouwen te doen heropleven, bijzonderlijk dit van den vreemde tégenover Duitsch land. Andere nieuwe ekonomische opvat tingen zuilen ter verwezenlijking vooruit- gebra"ht worden en zooveel mogelijk zal getrac.it worden niet van het buitenland af te hangen. Het toerisme naar het Buitenland zal ekortwiekt worden en dit naar het bin nenland bsvoordeeligd. De mark zal zijn waarde blijven behouden. DE JONGE LIEDEN MOETEN PLAATS MAKEN VOOR DE HUISVADERS Vijftigduizend jonge mannen en vrou wen in Hamburg, die op het oogenblik bij banken, industrjeele ondernemingen en andere instellingen werkzaam zijn, zullen Dlaats moeten maken voor vaders van huisgezinnen. De jonge mannen beneden de 25 jaar moeten thuis blijven, de jonge vrouwen zijn afhankelijk tot zij trouwen. Andere steden zullen het voorbeeld van Hamburg spoedig volgen, want de Duit- sche Regeering heeft bepaald, dat huis vaders vóór vrijgezellen moeten gaan Volgens een schatting zullen totaal twee millioen jonge lieden door dezen maatre gel worden getroffen. De jonge Heden zullen in de arbeids kampen, die vergroot worden, huisvesting krijgen, kleeding en voedsel van den Staat en daarenboven eene vergoeding van een mark per dag. KOEHM ZOU DE REICHSTAG IN BRAND HEBBEN GESTOKEN De gewezen ordonnans van den ver moorden bevelhebber Roehm, een zekere Kruse, zou na de bloedige dag van 30 Juni naar Zwitserland hebben kunnen vluch ten. De man verkil arde nu kort geleden dat de hrand van de Reichstag op touw werd gezet door Roehm, met medewer king van Gcering. Een tiental mannen namen deel aan den brand en Vander Lubbe was een ge kochte man aan wie men een groote som geld beloofd had en die na een schijn- veroordeeling dan naar Amerika zou heb ban mogen vluchten. Evenwel ngmen tien mannen deel aan dsn b and, die door Roehm zelf werd aan gestoken. Alle tien de mannen werden vermoord behalve Kruse, door de bescher ming die hij had vanwege Roehm en Goering. Een dossier van den brand bestond en toen Hitier dreigde de macht van Roehm en de S. A.-mannen te kortwieken gaf Roehm als antwoord dat hij het dossier zou kenbaar maken indien Hitler van zijn inzicht niet afzag. Dit moest gebeuren met 1 Juli. Hieruit zcu dan ook te ver klaren vallen dat Hitier om de bekend making daarvan en zijn val te ontwijken de moordpartij van 30 Juni heeft doen doorgaan. Aldus de nieuwe geruchten die worden verspreid in de vreemde blade* RIJKSBISSCHOP MULLER DOOR HET PROTESTANTSCH WERELDKONGRES AFGEKEURD In het Protestantsch Wereldkongres dat gehouden werd deze laatste dagen te Ko penhagen werd o. m. een resolutie aange nomen waarbij de werking van den Duit- schen Protestsntschen Rijksbisschop Mul ler afgekeurd werd. NIEUWE VRIJLATINGEN Men meldt dat op bevel van Minister Goering een 700-tal opgeslotenen in de concentratiekampen werden vrijgelaten. Een nieuw strafrecht zou in voege wor den gebracht. Het strafrecht zou ook meer volgens den geest dan naar den tekst worden toegepast. Veel ontduikingen der wetten zullen op die manier uitge schakeld worden. DE SCHEURING BIJ DE PROTESTANTEN De Protestantsche Rijksbisschop Muller ondervindt van langs om meer tegenstand bij zijn ondergeschikte Dominé's. Kerke lijke Kommissarissen werden benoemd om het gelijkschakelen van alle Protestant sche kerken. Deze hebben de macht de Dominé's die den Rijksbisschop niet trouw willen volgen uit hun ambt te ont zetten. In Saksen werden reeds 35 t. h. der Dominé's uit hun ambt ontslagen. In een andere stad werd een Dominé SENSATIONNEELE BESCHULDIGING TEGEN HITLER HIJ ZOU IN 1932 ZIJN NICHT HEBBEN VERMOOTD Het Oostenrijksch blad Insbrucker Zeitungmet kristen-demokratische strekking, heeft in een zijner artikels een zeer erge beschuldigd tegen Hitler uitge bracht. Volgens dit blad zou Hi'ler in 1932 zijn nicht, Mej. Gaéli Raubal. 17 jaar, dochter van zijn oudste zuster, vermoord hebben door twee revolverschoten. Dr Gerlicht, de Beiersche Katholieke schrijver, was op de hoogte van dien moord. Daarom werd hij bij bevel van Hitler in het gevang opgesloten vanaf het aan het bewind komen van de Nazi's en op 30 Juni 1.1. ook vermoord tijdens de bloedige moordpartij. De waarheid hierover zal wellicht nooit bekend worden. NATIONAAL-SOCIALISTISCH KONGRES TE NUREMBERG Honderdduizenden Nazi's nemen er deel aan. Woensdag werd het Nationaal-Srcialis- tisch Partij-Kongres geopend te Nurem berg. Bij de opening waren een 30.C00 lei ders tegenwoordig. Het Kongres moest verscheidene drgen duren en zou bijgewoond wordrn door honderdduizenden Nazi's die uit a)!e ge westen van het land zullen aangebracht worden met ontelbare speciale treinen. Hitler nam reeds het woord bij de cra ning. Bij zijn eerste rede verklaarde hij de revolutie geëindigd, uitte de noodzake lijkheid de partij te reorgamseeren en te zuivereh van alle niet trouwe elementen en een stelde het nieuw offensief in tot de vereeniging van alle volbloed-Duitschers. Op internationaal gebied zegde hij nog maals geen oorlog te willen ma?r alleen bij gelijkberechtiging op alle gebied te genover de andere mogendheden. SAARGEBIED TER VOORBEREIDING VAN DE VOLKSSTEMMING Vrijdag 31 Oogst werden de inschrij- vingslijsten voor de Volksstemming ge sloten. 520.000 Saarbewoners hebben zich doen inschrijven. OOSTENRIJK RINTELEN VOOR DEN KRIJGSRAAD De heer Rintelen, wiens aanstelling als bondskanselier werd aangekondigd door de Nazi's toen zij het radiogebouw van Weenen hadden bezet zal moeten ver schijnen voor den krijgsraad. Ondertus- schen moet zulks afgewacht daar Rinte len nog niet hersteld is vzn de vroeger bekomen wonden. ITALIË DE STRIJD ^PEGkN DE JONGGEZELLEN De Fascistische Regeering heeft den strijd aangeknoopt tot vermeerdering der bevolking en in vele diensten wordt de ongetrouwde of deze die wat te lang jong gezel blijft els een soort tweede rangbttr- ger aanzien. Naar men thans meldt zullen drie burgemeesters afgesteld worden om dat zij vrijgezel zijn, tenzij zij ten spoe digste een vrouw kiezen. NIEUWE ZET VAN MUSSOLINI Naar de Engel/che Daily Mailzou Mussolini, in verband met verscheidene maatregelen die hij wsnscht te nemen om de ekcnomische krisis te bestrijden, er naar zoeken de overgebleven Socialis ten tot samenwerking met de Fascisten te overhalen. De maatregelen die de Duce zoekt door te voeren en waarvoor hij de arbeiders- Socialisten hoeft te winnen zijn in het bijzonder: afschaffen van overwerk; ver mindering van den arbeidstijd; beperking van den arbeid der jeugd en der vrouwen. VEREENIGDE STATEN 159.090 STUKE VEE AFGEMAAKT Ter oorzaak der droogte die heerschté in de laatste tijden werden 150.000 stuks vee afgemaakt. Het grootste deel van het geslacht vee werd naar het Oosten opge stuurd wijl een ander deel werd inge maakt. EEN HALF MILLIOEN TEXTIEL-STAKERS Een ernstig geschil is gerezen tusschen de textielfabrikanten «n de textielarbei ders. Niet min dan een half millioen ar beiders zijn in staking gegaan. De toe stand is zeer gespannen en troepen wor den in de betrokken gebieden opgesteld om de orde te handhaven. Niettemin had den reeds bloedige botsingen plaats en fabrieken waajr nog gewerkt werd werden stormenderhand ingenomen door de sta kers. EEN VREESELIJKE WINTER VOOR DE DEUR? Naar bevoegde personen zal de komende Winter een der strengste ','n die de Ame rikanen zullen te doorstaan hebben. Niet min dan 5 millioen gezinnen zullen moe ten ondersteund worden. Enkelen werpen op, dat alleen de 30-uren werkweek nog redding brengen kan. De eerbiedwaardige Missionaris neemt den stoet in oogenscbouw vóór de écrhf van zijn Neven, in de Kerkstraat te Marke. Aan zijn beide zijden zijn Broeders* Oil moet Uw eerste R |e<lachte zijn bij Brand- en M i'iwonden. Ontvellingen en rj ï|leriei Huidverwondingen TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN LEENING 4 PCT. 1921 Zaterdag heeft de 110e trekking plaats gehad van de leening der Verwoeste Ge westen 4 pet. 1921. De loten werden gewonnen als volgt: Reeks 88788 Nr 11, 250.000 frank. Reeks 88788 Nr 3, 100.000 frank. Reeks 88788 Nrs 6 en 9 en reeks 115359 Nr 9, 50.000 frank. De andere nummers dier reeksen, als mede al de nummers van de reeksen 9020. 107245 en 186344 zijn betaalbaar met ^50 frank. FRANKRIJK RECHTSTKEEKSCHE TELEFOCN- VEREINDING MET RUSLAND Door de Fransche Minister Barthou werd het eerste gesprek gevoerd door de nieuwe rechistreeksche verbinding met Moscou. Een vriendschapsverklaiing werd langs weerszijden overgemaakt. uit zijn ambt ontslagen omdat hij wei gerde Nationaal-Socialistische vlaggen op zijn altaar te plaatsen. Bij andere Dominé's die Rijksbisschop Muller volgen werd het b?3ld van Hitler op het altaar geplaatst. Men vraagt zich waarlijk af wat dat beeld daar komt te doen op een plaats die alleen aan Cod zou moeten herinneren.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1