WARDEN OOM EEN TERUGBLIK KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER WAT WAS ER GEMAKKELIJKER Politieke Toestanden GROOTE BETOOGING DER VADERS VAN EEN GROOT GEZIN Inhuldiging der Nieuwe Vischmijn D E HALLE» POLITIEKE KRONIEK ZEGELTAXES OP FACTUREN VAN G0EDK00PE WONINGEN te Brussel op Zondag 4 November 1934 te Oostende STORT 5,05 FRANK T 18 OCTOBER!!! NDAG 23 SEPTEMBER 1934. WEEKBLAB: 35 CENTIEMEN. 2" JAAR. rt 38. Katholiek Weekblad van leper Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) j Binnenland 18,60 fr. ielfisch Conge 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. 6 AN SEN VANNESTE, Poperfngd Tel. Poperlngë N' 4 t*ostehecLrekenlng N* 15.070, TARIEF VOOR REBICHTE.V: El elite bericht:n per regel 1.00 Jr. Kleine berichten (minimum) 4.t0 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Eerichten op 1* bL per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 ft». Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 fr. Te herhalen aankondigingen: {Hijs op aanracg. Annoncen rijn vooraf te bet3len en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - K.ehte berichten tegen den Donderdag noen. Eenige weken maken, van een ge- tcurtenis die veel volk bijeenbrengt fin feit, waarbij een gazetschrijver s-.rzelt: Zou ik er nog van gewag dirken? Ven een onvergetelijk schrijver, z.oa's de lijkreden zeiden, maakt de voortschrijdende tijd een oud nieuws, pen derangeert de dooden niet meer. £i toch moet het uit de pen over tem. Hoeveel romanschrijvers zouden teden ten dage hun boeken als schrij- vrshulde durven aanbieden aan den g^oordeelaar aller schoonheid: GOD? Warden Oom zou dat mogen doen en O. L. H. zou hem de hand drukken. Het was allange dat hij niet wel e.as en meestal in zijn zetel zat. Geduldig leed hij hier een lang, lang vagevier. Geen geweldig zeer, een aanhou dende kniezing, die hem ook zuchten deed maar nooit den moed verliezen Hij verflauwde, alsof dagelijks iets v.m hem heenging. Hij ontstak een pjpken, deed eenige trekjes en liet het dood gaan; zoo ging de tijd ook [bod. Inwendig bad hij met diep geloof, tonder zijn lippen te weren, liet hij tijri hert vereenigen met God. Vroe j?r toen hij nog kloek en streusch tas. bad hij dagelijks zijn paternos en ook het Officie van O L. Vrouw. Dat boeksken vort gelezen sprak iog boekdeelen. Toen de priester hem len laatsten keer Onzen Lieven Heere Iroeg, zei hij't Zal de laatste keer ijn. Soms ook begon hij te dolen en ak en zak te maken, vertrekkens creed. Mevr. Wed. Ach. Denys kwam em bezoeken: Hoe gaat het met Achiel? vroeg ij haar. waarom is hij niet mee? Madam kon een traan niet ver ergen. Hij had geen tijd Edward... Had hij tijd gehad, hij zou wel ieegekomen zijn, zei hij. Wat later boot het hem te binnen, ja zijn ïvergetelijke vriend was naar de uwigheid. Nu tot daar, zei hij, hij zal gin- t op mij peinzen. We zullen ginder »I malkaar vinden. Het christelijk optimisme straalde tijd door lijk in zijn werken. Zijn ste vriend E. H. Lybeer kwam hem gelijks bezoeken, ze konden elkaar ;t missen. Wie had niet gewenscht t gesprek te mogen hooren? Waar de tijd dat ze bij malkaar zaten, gare gingen wandelen, malkaar iden en uitmaakten, ze deden niet ver. Men mocht niet veel spreken i zijn ziekte, hij was met zich zelf it lied do»» tijd hezig en wilde niet ammerd wort»n ;oo gebeurde het dat bezoekers rden afgewezen. Doe de deur toe, 'k wil niet heb- a dat ze daar staan op mij te ken. V7at voor manieren zijn dat? 5ijn letterkundig werk is: regiona- iii en provincialism, tooneelen en uren van 't landleven. Hij had pie gereed voor zes maanden: ar- ;els over boerenleven voor De andaardDe maarte las ze voor Warden verbeterde. Maar 't ge urde dat de maarte ook zelf ver- terde. Zou het niet beter zijn alzoo Iward? Lees een keer. En 't laatste kwam, 't was over de akmeulens. En Warden zei: 't Is Ijn laatste, 'k en kan niet meer. 3 ziekte komt en dat is g/.en ro an, de dood schrijft toch eens Explicit ook na 't langste werk. .1 die oude Vlaamsche spreuken lig- :n dikke bijeen lijk zijn timbers i den album, lijk zijn porceleinen ntiquiteiten in zijn studiezaal... Jreuken die nog lange zullen leven i de volkslippen. Mogen we niet zeggen dat die laat je pennevruchten de oude hadden an den boom. De inkt verbleekt met en'tijd. De inbeelding is een rekker ie verslapt, en de geest doet soms en tukje. Ket is gelijk Boileau zei van Cor- feilie; Après Agésilas Hélas! Après Attila Hola! Maar de maarte zei het niet. De aspiratie houdt op. Iedereen weet iet, maar de schrijver mag het niet (eten «De maarte! dat is wel' emand, zulle. Zij is als een soort usistente bij den Pauselijken troon.». Varden Oom. Zoo, als ze geen tin of koper moest tuischen kon de maarte letterkun de vragen bespreken met den schrij- fer. 's Morgens kon de patiënt geen lan- ?e mondgebeden meer doen en hij prevelde dan halfluid: «Jezus, Maria, s lozef, ik offer U mijn werk op, mijn lijden en geheel mijn dag tot bekee- ring der zondaars, ook voor de meest verlatene zielen in het vagevier. Alles j tot meerder eer en glorie van God.j Eens zegde hem de gedaagde zie-1 Itenzuster: «Edward, ze zeggen dat Bij vele boeken gedicht hebt.(Ge dicht is 't gepaste woord, want wie Been dichter is in de ziel wordt geen Volksschrijver.) Ja masceur, maar moogt gij dat lezen? Ja Edward, als 't schoone zijn. Maar gij zoudt kunnen uit 't klooster loopen. Hij loech dat hij schuddebolde. Alla, ge zoudt kunnen beginnen toet Mietje Mandemakers dat was kerkeratte die... Wie zal zeggen waar de historie eindigt en de roman begint? anders klappen. Hij vertelde van zijn boeken. Zijn boeken waren smakelijke ge zonde lezing. Hij deed deugd aan zijn volk zonder dogmatiek te schrijven of moraal te prediken. Hij had er zelf deugd van. Toen hij ook verergerde en siape looze nachten doorbracht zei hij als dan: 't Is ons Heerens wil.». Zijn oogen werden troebel. De zus ter bad de schietgebeden voor. Ja masoeur. zei Warden, dat het zal beginnen inkorten en dat ik er mag op peinzen. Een tijd sprakeloos. Hij heeft driemaal zijn schouders opgesteken, een gulpje water kwam uit zijn mond. 't Is gedaan. M. Lybeer is ook gekomen om bij zijn afgestorven vriend een goe ge bed te lezen. Ik ga niet meer weerkeeren, 't pakt me te veel, 'k ga wandelen, zei de oude priester. En toen is hij heen gegaan met een krop in de keel. Hij begeerde geen andere begra fenis dan deze van simpele boeren- menschen te 9 Vi. Dat is treffelijk, zegt men te lande. Vader en moeder zijn ook alzoo begraven, had Warden Oom gezeld. Hij die nauw en profijtig had ge leefd wilde ook profijtig begraven worden, zonder luister. Maar Vlaanderen heeft het anders gewild. Het hoogste geestelijk en burgerlijk gezag van West-Vlaanderen en 't puik van de Vlaamsch denkende mannen heeft hem ten grave geleid. De koning zelf zond hem een rouw betuiging. Eenige geestelijke brankardiers wa ren présent in kakhi voor den schrij ver van Piotdie in zijn boek neer gepend had: Is 't dat we nog entwat zijn 't ir aan onze soldaten te danken. De brandende Julizon wierp een laatsten warmen zoen op het koude lijk. De pelder is een wiegekleed voor groote mannen. Hij sluimert nu op het hart van Moeder Vlaanderen. Zwijgt bij zijn graf. Hij rust zacht de schrijver die heele dagen schreef en hij schijnt IX te zeggen wat hij soms tot zijn zus ter Liza of tot de maarte zei als ze hem verstrooiden: Gaat gij haast stille zijn en geer leven meer maken.A. B. laaaaBnaaaaaaaaasaasaaasiaaaB Aan den noordelijken oever van het Galileesche meer lag een klein vl&schers- stadje met name Capharnaüm. Daar woonden de voornaamste Apostelen. Pe trus en zijn gezellen hadden er het vis schersbedrijf uitgeoefend. Binst zijn reizen door Galilca kwam Jesus van Nazareth dikwijls in deze stad. Het was zijn stad geworden. Hij lag er thuis bij Petrus of bij een of andere ken nis. Op zekeren dag nu kwam men te hoo ren. dat Hij de stad was binnengekomen an in een huis verbleef om zijn onder richting te houden. Veel volk stroomde er naartoe, en op de eerste plaats de man nen van de partij der Joodsche wetslee- raren. die met leede oogen den invloed /an den nieuwen Profeet zagen stijgen, •n die besloten hadden hem eens bij ge legenheid op de proef te stellen. Die gelegenheid kwam al opeens, toen e midden de onderrichting van den Meester een draagbaar door de opening van het platte dak aan koorden naar be neden werd gelaten, met daarop uitge- trekt een lamme. Wanneer'deze terecht twam voor Jesus' voeten, sprak hij geen woord. Het feit zelf dat hij zoo werd binnengeloodst sprak luid genoeg voor zijn geloof en voor zijn verlangen. Jesus echter zei tot den lammeWees welgemoed, mijn zoon uw zonden zijn u vergeven. De Heer moet in 't diepste van zijn hart ïebben gelezen en er hebben gevonden ■en Godzoekende ziel welke ook tot Hem :wam tot genezing van terneerdrukkende ielekwalen. Doch Hij las ook in het hart 1-er omstanders en zag hoe die generale vbsolutie niet in den smaak was gevallen van enkele wetsleeraren. Zij waren ge- toord en verontwaardigd: «Wie kan wisten ze maar al te wal. Hoe durft dan deze zoo spreken en Gpd lasteren? Er. is maar één uitweg, want één van beide is waar: ofwel moet die profeet God zijn, of althans van Hem zeU een goddelijke macht hebben verkregen, en derhalve handelen In naam van God, als gevolmachtigde afgezant Gods; ofwel hebben we te doen met een valschen charlatan, die zoo maar .goedsmoeds aan de menschen prullen wijsmaakt, en voor de klucht of voor de pose absoluties uit deelt. Want 't is gemakkelijk om te zeg gen: «Uw zonden zijn vergeven»! Wie kan dat contrólseren? Zoo dachten de mannen van schrift en wet in hun binnenste. En ze kozen reeds partij voor 't laatste: re hadden Hem beet!... Op 't zelfde oogenblik stelde hun Je sus want God aUeen leest in de men- schenzielen deze vraat: Wel ja, wat is er eigenlijk gemakkelijker te zeggen tot dezen lamme: ofwel «uw zonden zijn vergevenofwel sta op. neem uw bed. en ga heen Welk van beide won deren vraagt het meest moeite en inspan ning? de vergiffenis der zonden of de plotse genezing van dien lamme daar? En zonder het antwoord van die fijne heerschappen af te wachten, voegde Je sus er aanstonds bijGe vraagt het be wijs dat het éérste wonder is gebeurd dat Ik zelf zijn zonden heb weggenomen? Wel, thans doe Ik er het tweede wonder bij, als bewijs en controle van het éérste. De lamme hoort Jesus de volgende woorden spreken: Vriend, Ik zeg u, sta op, neem uw draagbaar, en ga huis waarts. o Hij stoMri op, vergaarde bij el kaar de spullen, Waarop men hem gedra gen had. en ging te voet naar huls, gene zen naar ziel en lichaam. Tonden vergeven dan God alléén? Zulks /■HBBBaBBaaBEasaBBBIBBCIBBBllOBa8BBBaHBaa31EEBaEli.SKMSaSiaBlt PRINSELIJKE VERLOOFDEN Prins Joris van Engeland die verloofd is niet Prinses Marina van Griekenland, getrokken in de statie te Parijs waar de verloofden eenige dagen verbleven om hunne aankoope.i te doen van toiletten voor het aanstaande huwelijksfeest. iBBBaBasssaiiSBSBiBMBasaaiSHaEB BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN iBBasasaaaasBiiaaiiaaaaaaais&sa EEN TOREN VAN 2090 METEF. TE PARIJS Toen de dokter kwam en eenige Fagen stelde over zijn gezondheid eB hoe dit?... en hoe dat? 't Is Ujk gewente, zei Warden, 8wiig daarvan, drink een druppel, smoor een pijp en laat ons van wat Twee Fransche architecten, Dujarric en I.ossicr, hebben liet plan opgevat ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling, in 1937 te Parijs te houden, daar een toren in gewapend beton van... 2000 me ter te bouwen. Hij zou bestaan uit een kegelvormige schacht en drie platvormen. Van hieruit zouden in geval van een overrompeling uit de lucht zich vliegtuigen kunnen ver heffen. De middellijn zou aan den grond 210 en aan den top 40 m. bedragen. Bo vendien is bij de berekeningen omtrent den weerstand met de mogelijkheid re kening gehouden op de platvormen af weergeschut op te stellen. Ten slotte deelde Lossier aan een re dacteur van de Jour mee. dat mede aan wetenschappelijk onderzoek, lucht- kuur en hoogtezon gedacht is. Illusies en droomen zijn produkten der vette jaren. We hebben ze beleefd de onmiddellijke jaren na den oorlog, de bacchanalen, de weelde, de wei- tand voor groot en klein. En nim mer was een periode rijker aan idea- isme en illusionisme. Wilson bracht le wereld in vervoering met zijn Vol kerenbond. ledereen geloofde waar achtig en oprecht i:i wereldvrede en Volkerenverbroederuig. We zouden de Duitschers omhelsd hebben van lou ter contentement. Droombeelden zou den werkelijkheid, pure werkelijkheid worden. Ieder volk, ieder taal of ras gemeenschap zou tot een heerlijke, gave eenheid geschapen worden, wars van alle banden en alle ketens. De oorlogde verdoemde oorlog was van de baan, definitief van de baan. De vredesduif was met den olijftak naar de ark teruggekeerd. w Een stroom, neen, een vl'oed~idea- iViVI Je -o jt. er -- r f - - en onhoudbaar. Congressen en feest zittingen, optochten en meetingen waren niet uit de lucht. Er werd ge vraagd en geëischt. gejubeld en ge dreigd. De bacchanten in dienst van slagwoorden en hoofdletter-leuzen werkten bestendig. Hoe beter materieele levensomstan digheden, hoe grooter idealisme. Dui zenden en duizenden frissche, jonge menschen sloten zich aan bij de scha ren verlosten uit het steekspel voor recht en beschaving. Hun handen, vereelt door het gestoei met Mauser- en Lebelspeeltuigen, hun blik waar achter vizioenaire panorama's met rooden horizont verdoken zaten, dwongen ontzag af. Ze hadden profetische allures. Alles werd hun beloofd. Alles werd door ons gedroomd, zelfs het paradijs onder Jehova. Ah de materie! Brood en wijn zijn scheppers van kunstmatige wolken met regenboogtruien, en St Emilion en Ch&teauneuf du Pape exploiteeren brevetten voor lach en leute zonder waarborg. Waar staan we nul Het volstond dat de boter vervangen werd door vet of margarine en de cruvan de Gironde of de Champagne in huis zelf gekweekt werd om van het kapi- tool in de Tarpejaansche rots te tui melen. Het volstond dat door een ongemerkte doublage, de zeven vette koeien door zeven magere vervangen werden om het droomkasteel tot stof en asch weg te blazen. Het bewijst dat de heele opge schroefde en opgeblazen na-oorlogs periode gebouwd was op drijfzand, op confiseurs en patissiers in plaats van bakkers, op luxe in plaats van levensnoodzakenjkheid, op waan in plaats van ernst. Want dit is het goede van deze mizerabele krisistijd. Hij heeft de volkeren alle illusies be nomen en hen oog en oor gegeven 'voor de rauwe werkelijkheid. En dat men niet kome aangeloopen met een Duitscher of een Italiaan aan de hand. Zij hopen nog steeds op de vette jaren die wij reeds lang achter de rug hebben. En hun hoop of mis schien hun wanhoop in het najagen van het in paradisum deducant nos angeliverrechtvaardigt hun hou ding. Als belooning krijgen ze mis schien twee of driemaal zeven vette jaren. Victor Hugo schreeuwde het immers ook uit: «Je veux être Cha teaubriand ou rienHij werd veel meer, hij werd een afgod, waaraan men thans echter ook begint te kna gen. Niets immers is bestendig in dit leven, tenzij de onbestendigheid er van. En Adolf Hitler heeft schoon duizend en één jaar te voorspellen aan het nationaal-socialisme, het is eenvoudig een produkt van den tijd, en dusdanig veroordeeld van zijn ge boorte af. Juist als wij zelf trouwens Ons zijn is het begin van ons-niet- meer-zijn. Alleen onze waan ontsnapt aan de betrekkelijkheid. Doch verlaten we nu maar de aan trekkingssfeer van Nietzsche, waar rond de nationaal-socialisten wen telen, en die van Machiavel, die het fascisme beweegt. Trekken we ons onder onze tent terug, en keeren we ons een oogenblik in ons zelf. Onze rekening sluit met een vreeselijk deficiet. De mensch als mensch heeft niets te verwachten van de bankhervorming en onze persoon lijkheid leent noch aan zeven noch aan vier procent. Alle kredieten die het leven ons kan toestaan zijn voor- loopig uitgeput en we hebben niet eens de hoop dat ze bevroren weer vloeibaar kunnen gemaakt worden. Kijken we even om ons heen! Waar zijn de falanxen die het vuur der be geestering in een schitterende fak keltocht over de banen droegen. Alles rondom ons is zoo stil en eenzaam geworden, dat we nu pas aanvoelen hoe ondiep ons idealisme geworteld was. Alleen de overvloed, de weJstand was onze inspirator geweest, en se dert de krisis is die bron van ge nade verdroogd. Onverschilligheid, laksheid, pessimisme en wanhoop hebben ons als zwammen en para sieten" bekropen. Luther ge beurde er geen grooter afvalligheid ratiè, 'die 10 jaar gëièecèn viammcna de wereld zou veroveren, teert roem loos weg in een ellendige onverschil ligheid en moedeloosheid. Alleen over de Rijn en de Pó brandt nog de vlam, en ginds ver in de steppe. De enkele vette jaren hebben een vreeselijke tol geëischt, waarvan we nu pas de draagwijdte schatten kun nen. Gazetten mogen gevuld worden met alle details van de samenkom sten der hooge heeren in het land van Willem Teil. Het geloof in het lievekind van Wilson is een dood ge loof. Het geestesleven der massa is beneden vriespunt. We hebben zelfs den troost niet meer van Bordeaux, die nog La croisée des chemins proposeert. Ons rest alleen de weg terug, of beter de nieuwe weg, want we zijn reeds vaif ver teruggekeerd. Duizenden en duizenden zijn hope loos achtergebleven, en hebben hun lot aan de materie gekoppeld. Ze zijn gevallen met de vette jaren, ze zullen nooit meer recht kunnen. Hun illu sies en hun droomen waren produk ten van den welstand. Niet alle schipbreukelingen echter vergaan, en rampzalige klippen kun nen voortaan omgezeild worden. We zijn thans gekomen aan de ge schiktste bouwperiode. De overlevenden uit de manna- periode, die honger kunnen lijden, maar voorals de tlcrisisgeneratiezijn elementen van groote waarde. Zij die in deze tijden van duisternis en el lende de noodige kracht bezitten om zich boven het materieele te verhef fen; zij die zich in deze geestlooze periode, de noodige bezieling kunnen aanschaffen, geven alle waarborg voor dé toekomst. Het is thans het moment om men schen te vormen die zoo hard zijn als staal tegenover het materieele leven, maar innerlijk verschroeid worden door een haard van liefde en idea lisme. Het is thans het oogenblik om de verwijfdheid van de ouderen over boord te gooien, en zich te hullen in een grove pij van manhaftigheid en beslistheid. Het is thans weer het moment om mannen te vormen, êooals de kata- komben, de Fransche overheerschin- gen, en andere verarmingsperiodes het gedaan hebben. De onverschilligheid en moedeloos heid van het volk zullen zich slechts laten vermurwen door uitzonderlijk zuivere menschen, met vlekkelooze handen en een brandend hart. In afwachting kan in alle nederig heid het Nearer to the, my God gespeeld worden, want dat alleen is het vertrekpunt van de vormingskuur. (Verboden nadruk.) Herwig. IBQXBBBSBBaBSaaSSSB&SBSiSS^Bi Er weze herinnerd aan de belangheb bende die bouwpremie voor goedkoope woningen aangevraagd hebben, dat zij, om teruggaaf der zegeltaxes te bekomen, de aanvraag tot teruggaaf moeten doen bij het Beheer der Registratie vóór cr twee jaren verloopen zijn na datum hun ner facturen. FRANKRIJK OPENBARE WERKEN VOOR EEN BEDRAG VAN 10 MILLIARD Het programma der uit te voeren open bare werken, tar bestrijding van de werk loosheid, werd opgemaekt door de daar toe aangestelde kommissie. De voorgestelde werken eischen een uit gave van 10 milliard frank. Het program ma behelst in groote lijnen volgende wer ken: scholen, nieuwe wegen, verwijderen van ongezonde huisblokken, watervoorzie ning en elektrische inrichtingen, onder grondsche spoorwegen, verdubbelen en elektrifieeren van spoorwegen, goedkoop' woningen, havenwerken, enz. DE BEGROOTTNG VOOR 1935 IN EVENWICHT De Fransche Minister van Financiën Heer Germain Martin, heeft de begroo- tingsontwerpen voor 1935 opgemaakt, die sluiten met een batig slot van 33 millioen De ontvangsten bedragen 47 milliard en de uitgaven 33 millioen min. DUITSCHLAND DE STRIJD ONDER DE PROTESTANTEN De strijd onder de Protestanten teekent zich scherper en scherper af. De bisschop van Wurtemberg werd geschorst door den Rijksbisschop Muller. De Zuid-Duitsche bisschop Meiser werd eveneens geschorst. Naar verluidt zijn op de 16.000 protestantsche dominé's, 7.00C die akkoord gaan met de oppositie teger den Rijksbisschop Muller. Ongeregeldheden hadden plaats bi nrctestvergaderingen tegen de maatrege len van den aangestelden Rijksbisschop NEDERLAND EEN BEGROOTINGSTEKORT VAN 93 MILLIOEN GULDEN De begrooting voor 1935 werd opge maakt. Een tekort van 93 millioen gulder wordt voorzien. Nieuwe bezuinigingen zu'- Ten doorgevoerd worden om het even wicht te bekomen. ITALIË DE MILITAIRE OPLEIDING DÉR JEUGD Nieuwe dekreten behelzende verschei dene maatregelen en bepalingen voor d: militaire opleiding der jeugd, werden uit gevaardigd. Voortaan zullen alle Italiaan- sche kinderen, vanaf hun achtste jaar aan militaire vooroefeningen moeten deel nemen. Die opleiding wordt gehandhaafd tot zij aan den ouderdom gekomen zijr voor den verplichten diensttijd. In Italië wordt de jeugd, vanaf zijn achtste jaar, ingeliifd bij de Balillas, van af 14 jaar bij de avantguardisten en vanaf hun achttiende jaar warden de jongelieden gevormd door de militie en de jeugdvechtgroepen. Alles staat onder rechtstreeksehe leidin" van Mussolini. DE 49-UREN WEEK INGEVOEP.D Tijdens een vergadering tusschen d werkgevers en werknemers, gehouden o; het Ministerie der Corporaties, werd be sloten de 40-ureri week in te voeren, om de werkloosheid te bestrijden. iWlrOCrvonno DUITSCHE WAPENZENDING AANGESLAGEN Door de Zwitsersche overheden werd eer. boot, waarin Duitsche wapens waren ge borgen met bestemming naar Oostenrijk aangeslagen. Protest werd door de Zwit sersche Regeering daarover gestuurd naai de Duitsche kanselarij. De Duitsche Regeering bood veront schuldigingen aan en beloofde dat zulks niet meer zou gebeuren. SPANJE SOCIALISTISCHE SAMENZWERING De Spaansche Regeering is op het spoor gekomen van een samenzwering tusschen Socialisten, Kommunisten en Anarchisten om een gewapende machtsgreep te ver wezenlijken. 100.000 Extremisten zouder op zekeren dag gewapend op straat geko men zijn en een linksche regeering heb ben aangesteld. Alle tegenwoordige mi nisters zouden dan ook vermoord worden. Zulks moest geschieden op den dag dat het stoffelijk overschot van twee lieden, die vroeger gefusiljeerd werden om hun optreden tegenover den Koning, moest overgebracht worden. De Regeering kon dien opzat verijdelen en ontzaggelijke hoeveelheden wapens werden bij de rooden ontdekt. De Regeering zal op 1 Oktober voor de Cortès verschijnen. Ondertusschen zi in al le betoogingen of politieke vergaderingen verboden. YGUGQ-SLAVIE TEGEN DE GEBOORTEBEPERKING Op de Zuidslavische geneeskundige Conferentie werd door een geneesheer voorgesteld dat getrouwde vrouwen, die weigeren voor nakomelingen te zorgen, een speciale belasting zouden te betaler, hebben. Deze zou varieeren volgens de flnancieele draagkracht der de te belaster, vrouwen en bestemd zijn voor de opvoe ding van de kinderen van behoeftige moeders. Het voorstel vond warmen bijval en z. 1 onderzocht worden door het Parlement. TUNIS OPSTAND De Arabieren hebben in Tunis een op standige beweging op touw gezet. Ge steund en opgeruid door de Kommunis ten kwamen zij in botsing met de open bare macht. Fransche vliegmachines be schoten de betoogers en opstandelingen met mitrailleursvuur. Daarop stoven ac betoogers uiteen. Reeds meer dan 200 opstandelingen zouden zijn neergeschoten. VEREENIGDE STATEN DE STAKING DER TEXTIELARBEIDERS De staking der textielarbeiders der V S. van Amerika, die een half millioen werkkrachten omvat, ging gepaard met geweldige incidenten. Geregelde gevech ten hadden plaats tusschen openbare macht en stekers en verscheidene perso nen werden gedood of gewond. Te Rhode- Island weiden op twee nachten 24 perso nen gedood bij de rellen. NAAR DE 30-UREN WEEK Naar uit Washington wordt gemeld zou President Roosevelt zinnens zijn de 30- uren week af te kondigen voor alle be drijven vanaf 1 November e. k. De loonen zouden niet mogen verlaagd worden. Dit zou dienen als maatregel tegen de werkloosheid. DE STAD NEW-YORK WEIGERT NOG WERKLCOZENSTEUN TE BETALEN Het hulpfonds der stad New-York is uitgeput en het stadsbestuur heeft beslo ten op te houden met de betaling van alle steungelden aan de werkloczen. Dit besluit treft 300.000 gezinnen, hetzij on- (Zie vervolg onderaan 6* kolom). Op 4 November aanstaande is het een Hoogdag voor de Krocstrij'-e Gezinnen. want de Nationale Bond richt eene monsterbetooging inte Brussel. Daar moeten wij onze macht toonen indien we eene rechtvaar dige verdeeling willen bekomen van de lasten en plichten van wegens ae Regeering. De V/est-Vlaamsche Bond is de sterkste van heel het land vrij mccte.i dus het grootste getal leden naar Brussel kunnen zenden. Het Provinciaal Bestuur is in onderhandeling met de Nationale Maatschappij van Spoorwegen om speciale treinen aan bijzondere voor waarden te bekomen ten einde door gunst-tarieven, door steun van Midden-, Provinciaal- en Gewest-Komiteiten, de reis naar Brussel zoo goedkoop mogelijk te kunnen inrichten. 't Is krisis! Het is waar, Beste Vrienden, doch, als wij gemoedelijk alles laten voorbijgaan zal de krisis nog verscherpen voor de Kroostrijke Gezinnen. Wij moeten op de straat komen! Wij moeten aan de Regeering onze eischen stellen! Gedenkt een oud spreekwoord: Wie er niet bij is, verliest zijn deel! Het doel van de betooging: Toonen dat de Leden van onzen Bond een macht uitmaken met dewelke rekening dient gehouden. Heilzame macht voor het Land, op alle gebied, die aan de Kroostrijke Gezinnen het RECHT verschaft hun waarde te doen erkennen en hun gewettigde belangen in aanmerking te doen nemen. Hetgeen voor de Regeerders de VERPLICHTING medebrengt een familiepolitiek te handhaven en voort te zetten. Onze optocht, indrukwekkende massa, tuchtvol en fier, zal dat Recht en die Verplichting bevestigen. Maar daarom is het noodzakelijk dat van elke afdeelirg het orde woord uitgaat, met den vastberaden wil het werkelijkheid te doen worden: ALLEN NAAR BRUSSEL OP 4 NOVEMBER! (laasEBBssBSSBQaBacsgaBEasBassiBBsaiBsasiaaaafliiH&ssgaasa Zaterdag, 15 September, werd dus de Luwe visc.ijujn ingehuldigd tn Maan- ,g, 17 September, had er de eerste e.kocp plaats. Dit is een belangrijke ieeur»rnis, niet alleen voor Oostende naar ook. voor gansch het land daar zij en grooten invloed kan uitoefenen op den ischhandel in 't algemeen. De nieuwe .ijn is de vrucht van jarenlange studie oor en na den oorlog; talrijke studierei- n werden ondernomen naar Holland, .ngeland en Frankrijk en 't is tenslotie Jmuidtn die als model werd uitgekozen aet natuurlijk de nood.ge plaatselijke anpaseingen en verbeteringen wat som- lige vastgestelde gebreken betreft. Aan _eze voorbereidende studiën en reizen am de veel belovende en te vroeg af- estorven Vlaamschen ingenieur H. Mullie en belangrijk deel en hij was bestemd om e leiding over de weraen te nemen. De ood nochtans heeft hem aar die beiang- jke taak ontrukt. De mijn gelijk ze zich daar nu verheft, an den Oostkant van de havengeul is .e grootste inrichting van dezen aard p het vasteland. Zij strekt _.i uit over :n lengte van 536 m. en een breedte van' m. met langs beide zljd.n ruime aan- legkaaien. Da schepen immers zullen voortaan langsheen de kaai aanle r en, wat een buitengewon* tijd en vervcerings- besparing zal ten gevolge hebben. De mid- denhalle. geheel overdekt, waar de ver koop zal plaats hebben, is omgeven van de magazijnen, groote en kleine, der vischhandelaars, 93 in getal waarvan de verpachting zoowat 5C0.CO3 fr. opbracht. Da huurders hebben meestal hun burec- len reeds ingericht. Het gedeelte aan het beheer voorbehou den bevat de kelders, het galijkvloers en éan vardieping. Op het gelijkvloers bevin den zich o.m. een woonst voor d:n portier, een hulppost van de pompiers, een dienstplaais voor het Rooda Kruis, een eetzaal, en een zeer ruime garage. Op de verdieping zijn lokalen voor het bahear, een bureel van telefoon en tele grafen, en bijburaelen van drie banken. Ook is nog voor handen ean gelagkamer welke vcor den schoonen prijs van 120,030 fr. werd verpacht. Een breade inri.iweg loopt door de twee rijen bureelan door. Eet gansch komplex, waarvan h:t beu- wen ruim 5 jaar heeft geduurd, kosLe zoowat 20,OCO,CCO fr. BINNEIJZICHT VAN DE NIEUWE VISCHMIJN. Onze foto «telt de opening voor door da Overheden. Men herkent er links, de Heer Bae!s, Gouverneur van onze provintie. 2SRZ9;«21ïa!CSRSgBaBEBB&SSBBa833iBZ:3ZZaa2a;aUSSSB£99H2SS£E33 veer 1 millioen personen. De Staat, die anders de helft van den steun betaalde, weigert nog iets te geven, zoolang de stad haar aandeel niet vereffent. IN DEN VOLKENBOND RUSLAND WORDT ALS LID AANVAARD Deze week werd het al of niet aan vaarden van het lidmaatschap van Rus land bespreken. Na verschillende rede voeringen voor en tegen dit aanvaarden nad de stemming plaats. 38 Landen stem den voor, 3 tegen en 7 onthoudingen. Bel gië onthield zich bij de stemming. Sovjet-Rusland bekwem dus een be stendigen zetel in den raad van den Vol kenbond. Na de stemming trad de afvaardiging van Sovjet-Rusland de zaal der vergade ring binnen om baar plaats in te nemen. De intrede der afvaardiging werd op da verend applaus bsgroet. Nadien heeft Litwinoff. Russischen Volkskommissaris voor Buitenlandsche Zaken, de tribuun bestegen om te bedan ken. Zjn dank ging bijzonderlijk naar Frankrijk, aan wiens tcadoen eigenlijk Rusland zijn intrede in den Volkenbond bekomen heeft. <29B9BiaaasaaBSBS!BasHBaaE999B op postcheckrekening nummer 15.570 van V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge, en on« blad wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. Abonnementsprijs voor FRANKKrJK van nu tot einde jaar: 9.80 Ir. 1 rekking der KOLONIALE LOTERIJ. 20 Loten van 1 MILJOLiL Postcneck 71.60. 100 Frank het biljet. iasaKBaMBKBBHa»H&&BBB£LiB3fil TREKKING - BINNENLAND- SCHE PREMIELEENING 5 P. H. 1933 Dinsdag had de 12e trekking plaats van de Binnenlandsche Prcmieleening 5 p. li. 1933. Reeks 295.424 wint één millioen. De volgende zeventig reeksen zijn be taalbaar niet 25.090 frank: 109673 112455 119768 121065 124813 125195 129782 133158 134816 133492 139744 144778 145942 146721 147135 148681 164945 168438 171025 172132 173106 174691 178532 181057 182228 184172 192605 194483 195127 1V5744 202320 207174 218536 219669 223057 228247 234795 238561 242221 252454 252789 254483 254923 256436 257257 258996 2601-8 262237 263755 266480 272220 272809 275797 280305 291600 316068 324973 339803 345672 316058 366942 372467 373931 375263 375917 381/51 394450 396661 396685 397591. Iedere obligatie van een der uitgeko men reeksen heeft recht op een vijfde van liet lot toegekend aan de reeks waal- toe zij behoort. De trekking van de eerste snede eter Koloniale loterij zal plaats nemen op 18 Oktober aanstaande, te 20 uur, in dei Koninklijken Circus, Onderwijsstraut te Brussel.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1